Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ & ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΟΧΟΥΣ


SILVIA

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Τον Ιουλίου σκέφτομαι να βαφτισω τα διδυμάκια μου & πήγαμε από τωρα 

στην ενορία μας για να κατοχυρωσουμε την εκκλησία & την ημερομηνία & να ρωτησουμε 

τι χρειαζεται. Εκεί μάθαμε ότι το ένα ζευγάρι που θα μας βαφτισει το ενα παιδί δεν μπορουν να γίνουν

αναδοχοι γιατί εχουν κάνει πολιτικο γάμο. Ο παπας το απέκλεισε & μάλιστα μας είπε " πείτε τους να έρθουν να τους

παντρεψω δωρεαν.΄΄ Εσείς έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία? Ισχύει ότι κανενας παπας δεν θα δεχθει κατι τετοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι βλακειες των παπαδων......Αχ δεν μπορω. Υπαρχουν καποιοι που δεν ζητανε πιστοποιητικα βαπτισης 'η ληξιαρχ. πραξεις γαμου αλλα τι να σου πω τωρα, να παρεις σβαρνα τις εκκλησιες? Αν δεν αναφερετε οτι ειναι παντρεμενοι? Πειτε θα ειναι 2 φιλοι μας. Παντως οντως καποιοι δεν εχουν προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται οτι μπορεις να βρεις αλλον παπα. Εδω εχω φιλους που εχουν κανει πολιτικο γαμο κ βαφτισαν κανονικα το παιδι τους.

Γι αυτο εγω δεν προκειται να μπλεξω με δαυτους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτηκα να πούμε ότι είναι ελεύθεροι αλλά αν ζητήσουν χαρτί οικογενειακής κατάστασης δε θα γράφει "άγαμη'' η ''αγαμος''.Όντως το πολύ πολύ να αρχίσω να ψαχνω άλλες εκκλησιες. Ενα είναι σιγουρο ότι δεν αλλαζω νονους! Το πρόβλημά τους μαλλον είναι γιατί δεν πάνε τα λεφτά εκεί & χάνουν πελατεία! Τι να πω? Και το περιεργο είναι ότι για τους γονείς δέχονται να είναι & χωρισμένοι! Πού πήγε τοτε το "ους ο θεός συνέζευξεν άνθρωπος μη χωριζέτω''? Ο,τι τους συμφερει προφανώς! Τέλος πάντων.Σας ευχαριστω κορίτσια για τα μηνύματα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ δ νομίζω να σ ζητήσουν χαρτί οικογενειακής κατάστασης. Όταν κλείσαμε εκκλησία μας ρώτησε ο πάπας αν είναι παντρεμένη η νονά είπαμε όχι είναι σε σχέση κ δ μας ζήτησαν τπτ. Ζευγάρι μας π ήταν παντρεμένο με πολιτικό κ ήταν να γίνουν νονοί βγάλανε την άδεια για θρησκευτικό κ τη δείξανε κ τους επιτρέψαμε. Εννοείται θρησκευτικός δ έγινε ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ δ νομίζω να σ ζητήσουν χαρτί οικογενειακής κατάστασης. Όταν κλείσαμε εκκλησία μας ρώτησε ο πάπας αν είναι παντρεμένη η νονά είπαμε όχι είναι σε σχέση κ δ μας ζήτησαν τπτ. Ζευγάρι μας π ήταν παντρεμένο με πολιτικό κ ήταν να γίνουν νονοί βγάλανε την άδεια για θρησκευτικό κ τη δείξανε κ τους επιτρέψαμε. Εννοείται θρησκευτικός δ έγινε ποτέ.

Σέυχαριστώ diwni για την απάντηση σου. Να σου ζήσει το παιδάκι!Σε ποια εκκλησία το βάφτισες; Δυστυχώς εμάς μας έστειλε ο υπευθυνος παπάς της ενορίας μας ( Αγ, Στεφάνου Αττικής) e-mail με δικαιολογητικά που το αναφέρει αυτό. Διάβασα ότι έστειλαν εγκύκλιο σε όλες τις ενορίες και αυτό ισχύει από το καλοκαίρι του 2017. Μόνο κάποιος παπας αν θέλει να κάνει τα ''στραβά μάτια''...Αν γνωρίζετε κάποια εκκλησία στην Αθηνα που δεν ζητάει ο παπάς χαρτί οικογενειακής κατάστασης , θα με βοηθούσατε πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η SILVIA είπε:

Σέυχαριστώ diwni για την απάντηση σου. Να σου ζήσει το παιδάκι!Σε ποια εκκλησία το βάφτισες; Δυστυχώς εμάς μας έστειλε ο υπευθυνος παπάς της ενορίας μας ( Αγ, Στεφάνου Αττικής) e-mail με δικαιολογητικά που το αναφέρει αυτό. Διάβασα ότι έστειλαν εγκύκλιο σε όλες τις ενορίες και αυτό ισχύει από το καλοκαίρι του 2017. Μόνο κάποιος παπας αν θέλει να κάνει τα ''στραβά μάτια''...Αν γνωρίζετε κάποια εκκλησία στην Αθηνα που δεν ζητάει ο παπάς χαρτί οικογενειακής κατάστασης , θα με βοηθούσατε πολύ.

Στον Αγιο Στέφανο στο εκκλησάκι της Αγίας ΠΑρασκευής ρώτησες μήπως? Καμιά φορά τα ζητάνε τα χαρτιά, αλλά η αλήθεια ειναι ότι και τα μισά να τους πας (που λεει ο λογος τα μισα), δεν επιμένουν στα υπόλοιπα. Εγώ παντρεύτηκα το καλοκαιρι του 2017 και μου πρηξαν τα συκωτια με πιστοποιητικά βαπτισης των κουμπαρων!!!! Δε μου ζήτησαν ομως οικογενειακή κατάσταση γιαυτο μου κανει εντύπωση. Τους ειπα οτι ειναι ανυπαντροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

Στον Αγιο Στέφανο στο εκκλησάκι της Αγίας ΠΑρασκευής ρώτησες μήπως? Καμιά φορά τα ζητάνε τα χαρτιά, αλλά η αλήθεια ειναι ότι και τα μισά να τους πας (που λεει ο λογος τα μισα), δεν επιμένουν στα υπόλοιπα. Εγώ παντρεύτηκα το καλοκαιρι του 2017 και μου πρηξαν τα συκωτια με πιστοποιητικά βαπτισης των κουμπαρων!!!! Δε μου ζήτησαν ομως οικογενειακή κατάσταση γιαυτο μου κανει εντύπωση. Τους ειπα οτι ειναι ανυπαντροι

Σέυχαριστώ Κat-cat !Δεν ρώτησα για εκεί αλλά είναι ο ίδιος υπευθυνος παπας που αναλαμβάνει & για όλα τα παρεκκλήσια της ενορίας, δηλαδη δεν πας σε αλλον . Πάλι αυτόν θα πρεπει να ρωτησουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα φρικαρω με τις βλακείες μερικών!!Κοριτσι μου καταρχας να ευχηθώ με το καλο η βαπτιση των μωρών σου..Εγω θα σου προτινα,αν δεν εχεις αναφέρει ονόματα στον παπά,να πας καποια στιγμή και να του πεις πως βρηκες άλλους..απλα θα το παίξουν πως ειναι αραβωνιασμενοι ας πουμε(ώστε να δικαιολογήσουν την βέρα αν φορούν αλλιως το παιζουν πως δεν χουν και τιποτα!)Εχω την εντύπωση πως δεν νομιμοποιούνται να ζητήσουν οι παπάδες τέτοιο δημόσιο έγγραφο απο τους αναδόχους !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα με ρώτησε ο παπάς αν η νονά είναι παντρεμένη, ζητήσανε οικογενειακής κατάστασης αλλά αν τον έβλεπα να τσινάει θα έπαιρνα τα μπογαλάκια μου και θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία. Δεν φτάνει που ζητάνε λεφτά για την βάπτιση, θα μας πουν και ποιον θα κάνουμε νονό του παιδιού μας?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εμένα με ρώτησε ο παπάς αν η νονά είναι παντρεμένη, ζητήσανε οικογενειακής κατάστασης αλλά αν τον έβλεπα να τσινάει θα έπαιρνα τα μπογαλάκια μου και θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία. Δεν φτάνει που ζητάνε λεφτά για την βάπτιση, θα μας πουν και ποιον θα κάνουμε νονό του παιδιού μας?????

Δηλαδή τελικά εσένα δέχθηκε? Τουλάχιστον μου δίνεις μία ελπίδα ότι μπορεί να κάνει πίσω. Δε θα παρακαλέσω κιόλας, απλά όταν θα πάω για τα δικαιολογητικά θα του πω ότι δεν προλαβαινει το ζευγαρι να κάνει θρησκευτικό και αν πει εντάξει έχει καλώς. Αλλιώς και΄γω θα πάω σε άλλη ενορία, όπου μπορεσω. Σ΄ευχαριστώ Konstantia

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Ειλικρινα φρικαρω με τις βλακείες μερικών!!Κοριτσι μου καταρχας να ευχηθώ με το καλο η βαπτιση των μωρών σου..Εγω θα σου προτινα,αν δεν εχεις αναφέρει ονόματα στον παπά,να πας καποια στιγμή και να του πεις πως βρηκες άλλους..απλα θα το παίξουν πως ειναι αραβωνιασμενοι ας πουμε(ώστε να δικαιολογήσουν την βέρα αν φορούν αλλιως το παιζουν πως δεν χουν και τιποτα!)Εχω την εντύπωση πως δεν νομιμοποιούνται να ζητήσουν οι παπάδες τέτοιο δημόσιο έγγραφο απο τους αναδόχους !!!

Άσε!Προβλήματα δεν είχαμε! Σέυχαριστώ πολύ για τις ευχές απλά ζητάνε χαρτί οικογενειακής κατάστασης που λέει άγαμος ή άγαμη. Ειναι καινούργια επινοηση για να μην μπορεις να ξεφυγεις. Ελπίζω να βρεθει κάποιος παπας ανοιχτόμυαλος εαν τελικά δεν δεχθει αυτος

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η SILVIA είπε:

 

 

Στην δική μου περίπτωση η νονά είναι ελεύθερη αλλά εμείς είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Αν ήταν όμως παντρεμένη και εκείνη με πολιτικό και ο παπάς έλεγε όχι, αφενός θα έκανα σκηνικό, θα πήγαινα μέχρι και στην Μητρόπολη να διαμαρτυρηθώ και στο φινάλε θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία. Σιγά μην δεχτώ τον εκβιασμό του κάθε παπά από την στιγμή που σύμφωνα με τον νόμο είναι παντρεμένη! Δεν θα τρελαθούμε και τελείως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ Εγώ είμαι σε επαρχία. Παλιά δ βάφτιζαν τ μωρο αν οι γονείς ήταν παντρεμένοι με πολιτικό. Τώρα τ αλλάξανε κ θέλουν οι νονοί. Ότι να ναι δηλαδή. Έχει χαθεί κάθε νόημα. Ελπίζω να την βρεις την άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Το ξέρω ότι όλο τα αλλάζουν σχετικά με τη βαφτιση. Ό,τι να΄ναι. Τα προηγουμενα χρόνια που έγιναν κάποιοι νονοί & είχαν παντρευτεί με πολιτικό, τωρα δεν είναι σωστοί νονοί? Τέλος πάντων. Σας ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση & όσες έχετ παιδάκια να τα χαίρεστε & όσες θέλετε, εύχομαι με το καλο:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η SILVIA είπε:

Άσε!Προβλήματα δεν είχαμε! Σέυχαριστώ πολύ για τις ευχές απλά ζητάνε χαρτί οικογενειακής κατάστασης που λέει άγαμος ή άγαμη. Ειναι καινούργια επινοηση για να μην μπορεις να ξεφυγεις. Ελπίζω να βρεθει κάποιος παπας ανοιχτόμυαλος εαν τελικά δεν δεχθει αυτος

 

Πρωτη φορά το ακουω για το χαρτί..απο ποτε ξεκίνησε να ισχύει αυτο?ηιατι πέρυσι που βαφτησαμε τρεις ανηψιες μου σε διαφορετικές ενορίες..δεν ζήτησαν κατι τέτοιο απο τους νονούς..εγω για να μην εχεις κανενα θέμα θα σου προτινα να κοιτάξεις και για άλλες εκκλησίες και στην ερώτηση των παπάδων αν εχουν καμια σχέση μαζι του οι νονοί να λες οχι!!!και φαντάζομαι θα μείνουν εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Πρωτη φορά το ακουω για το χαρτί..απο ποτε ξεκίνησε να ισχύει αυτο?ηιατι πέρυσι που βαφτησαμε τρεις ανηψιες μου σε διαφορετικές ενορίες..δεν ζήτησαν κατι τέτοιο απο τους νονούς..εγω για να μην εχεις κανενα θέμα θα σου προτινα να κοιτάξεις και για άλλες εκκλησίες και στην ερώτηση των παπάδων αν εχουν καμια σχέση μαζι του οι νονοί να λες οχι!!!και φαντάζομαι θα μείνουν εκει..

Διάβασα οτι ισχύει από περυσι το καλοκαίρι. Αν μπεις σε site εκκλησιών, εκεί που γραφει για βαφτιση το αναφερει. Σέυχαριστω για τη βοηθεια & θα κάνω μάλλον κάτι τέτοιο.Αν χρειαστει να παω σε αλλον παπα, θα είμαι προετοιμασμένη...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
  • 2 years later...
στις On 20/2/2018 at 11:45 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ δ νομίζω να σ ζητήσουν χαρτί οικογενειακής κατάστασης. Όταν κλείσαμε εκκλησία μας ρώτησε ο πάπας αν είναι παντρεμένη η νονά είπαμε όχι είναι σε σχέση κ δ μας ζήτησαν τπτ. Ζευγάρι μας π ήταν παντρεμένο με πολιτικό κ ήταν να γίνουν νονοί βγάλανε την άδεια για θρησκευτικό κ τη δείξανε κ τους επιτρέψαμε. Εννοείται θρησκευτικός δ έγινε ποτέ.

Κορίτσι μου συγγνώμη σε ποια εκκλησία τους επέτρεψαν να γίνουν νονοί τελικά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ειρήνη Μασίνα είπε:

Κορίτσι μου συγγνώμη σε ποια εκκλησία τους επέτρεψαν να γίνουν νονοί τελικά? 

Καλησπέρα! Καπου στην Αλεξανδρούπολη αλλα δ γνωριζω σε ποιο ναο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...