Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, ανοίγω αυτο το θέμα γιατι έψαξα στο Ίντερνετ αλλα δεν βρήκα κατι ιδιαίτερο και ήθελα αν εχει κάποια εμπειρία να μου απαντήσει. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη οταν γέννησα, κράτησα βλαστοκύτταρα και ομφαλοπλακουντιακο αίμα σε ιδιωτική τράπεζα. Τωρα στην δεύτερη επειδή ήδη κράτησα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο τα αδέρφια, θελω να τα δώσω σε δημόσια τράπεζα. Γνωρίζει καμία την διαδικασία, ή τι γίνονται αυτά τα βλαστοκύτταρα μετα? Τα χρησιμοποιούν σε αλλα παιδάκια ή τα κάνουν πειράματα? Επίσης πρεπει το νοσοκομείο να διαθέτει τέτοια υπηρεσία ή τα στέλνουν κάπου? Στην πρώτη γέννα μου ας πούμε ενημέρωσα τον γιατρό μου οτι θελω να τα κρατήσει, μου έστειλαν το κιτ και την επόμενη της γεννάς, η κλινική ανέλαβε να τα στειλει στην τράπεζα. Τωρα τι γίνεται? ( θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά. Επικοινωνείς μαζί τους και αφού έχεις παρακολουθήσει την ενημέρωση live ή στο video στο site κάνεις αίτηση online ότι θες να κάνεις δωρεά και αυτοί σου στέλνουν το κιτ.

Ενημερώνεις τον γιατρό σου και θα έχεις δώσει και το κιτ στο μαιευτήριο όταν πας να γεννήσεις και μετά το στέλνεις (ή το πας αν είσαι αθήνα) στην δημόσια τράπεζα (πρέπει να το έχεις μέσα σε τσάντα με παγοκύστη) με κούριερ. Εσύ χρεώνεσαι μόνο την κούριερ.

Όταν παραλαμβάνονται τα βλαστοκύτταρα ελέγχονται αν είναι εντάξει ή αν το δείγμα είναι ακατάλληλο. Αν είναι εντάξει καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων και είναι πλέον διαθέσιμα για οποιονδήποτε άνθρωπο ανά τον κόσμο είναι συμβατός. Αν είναι ακατάλληλο το δείγμα απορρίπτεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Λοιπόν στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά. Επικοινωνείς μαζί τους και αφού έχεις παρακολουθήσει την ενημέρωση live ή στο video στο site κάνεις αίτηση online ότι θες να κάνεις δωρεά και αυτοί σου στέλνουν το κιτ.

Ενημερώνεις τον γιατρό σου και θα έχεις δώσει και το κιτ στο μαιευτήριο όταν πας να γεννήσεις και μετά το στέλνεις (ή το πας αν είσαι αθήνα) στην δημόσια τράπεζα (πρέπει να το έχεις μέσα σε τσάντα με παγοκύστη) με κούριερ. Εσύ χρεώνεσαι μόνο την κούριερ.

Όταν παραλαμβάνονται τα βλαστοκύτταρα ελέγχονται αν είναι εντάξει ή αν το δείγμα είναι ακατάλληλο. Αν είναι εντάξει καταχωρούνται στην παγκόσμια τράπεζα βλαστοκυττάρων και είναι πλέον διαθέσιμα για οποιονδήποτε άνθρωπο ανά τον κόσμο είναι συμβατός. Αν είναι ακατάλληλο το δείγμα απορρίπτεται. 

Α μάλιστα ωραια τοτε. Ειναι στην ουσία όπως και στην ιδιωτική αλλα κανείς δωρεά τωρα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο αλλα παιδάκια.. σε ευχαριστω παρα πολυ θα επικοινωνήσω σίγουρα μαζί τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ τα δώρησα στην Δημόσια Τράπεζα του Παπανικολάου Θεσσαλονίκης και μετά μου έστειλαν ευχαριστήριο e-mail! Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διορθώστε με α κάνω λάθος, αλλά επειδή έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα (παρότι δωρεάν) να τα κάνεις δωρεά σε δημόσια τράπεζα παρά να τα φυλάξεις σε ιδιωτική. Και εξηγούμαι: Από όσα λένε, τα βλαστοκύτταρα χρησιμοποιούνται σε πολύ δύσκολες και απειλητικές για τη ζωή καταστάσεις όπως είναι για παράδειγμα ένα αιματολογικό νόσημα ώστε να καλυφθεί το παιδί ή ίσως μέλος της οικογένειάς του. ΩΣΤΟΣΟ, τα βλαστοκύτταρα που είναι από το παιδί που νόσησε είναι εξαιρετικά πιθανό (δε ξέρω αν είναι και σιγουρο) να νοσήσουν επίσης από την ίδια ασθένεια. Οπότε είναι μάλλον δώρο άδωρο. Ενώ με τη δωρεά σε δημόσια τράπεζα από όσο ξέρω μπαίνει το παιδί σου σε λίστα ώστε μεθαυριο αν χρειαστεί βλαστοκύτταρα να του χαρίσουν συμβατά από άλλο δότη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια διορθώστε με α κάνω λάθος, αλλά επειδή έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα (παρότι δωρεάν) να τα κάνεις δωρεά σε δημόσια τράπεζα παρά να τα φυλάξεις σε ιδιωτική. Και εξηγούμαι: Από όσα λένε, τα βλαστοκύτταρα χρησιμοποιούνται σε πολύ δύσκολες και απειλητικές για τη ζωή καταστάσεις όπως είναι για παράδειγμα ένα αιματολογικό νόσημα ώστε να καλυφθεί το παιδί ή ίσως μέλος της οικογένειάς του. ΩΣΤΟΣΟ, τα βλαστοκύτταρα που είναι από το παιδί που νόσησε είναι εξαιρετικά πιθανό (δε ξέρω αν είναι και σιγουρο) να νοσήσουν επίσης από την ίδια ασθένεια. Οπότε είναι μάλλον δώρο άδωρο. Ενώ με τη δωρεά σε δημόσια τράπεζα από όσο ξέρω μπαίνει το παιδί σου σε λίστα ώστε μεθαυριο αν χρειαστεί βλαστοκύτταρα να του χαρίσουν συμβατά από άλλο δότη.

Και εγω έτσι νόμιζα αλλα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το έψαξα και δεν ισχύει γιατι οταν γέννησα και ηταν να στειλει η κλινική τα βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική τράπεζα, συμπλήρωσα κάποια χαρτιά που ρωτούσαν αν υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια. Στην δικιά μου είχα σημειώσει μόνο την λευχαιμία. Αλλα τα δείγματα ελέγχονται παντα και ηταν πολλά και βιώσιμα.. αλλα εφόσον ήδη κράτησα σε ιδιωτική για 20 χρονια και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο αδέρφια, τωρα είπαμε να τα δωρίσουμε και αυτο θα κανουμε!!!!! Κορίτσια σας ευχαριστω παρα πολυ! Πραγματικά στο Ίντερνετ δεν έβρισκα τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εγώ τα δώρησα στην Δημόσια Τράπεζα του Παπανικολάου Θεσσαλονίκης και μετά μου έστειλαν ευχαριστήριο e-mail! Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Και εγω έτσι νόμιζα αλλα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το έψαξα και δεν ισχύει γιατι οταν γέννησα και ηταν να στειλει η κλινική τα βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική τράπεζα, συμπλήρωσα κάποια χαρτιά που ρωτούσαν αν υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια. Στην δικιά μου είχα σημειώσει μόνο την λευχαιμία. Αλλα τα δείγματα ελέγχονται παντα και ηταν πολλά και βιώσιμα.. αλλα εφόσον ήδη κράτησα σε ιδιωτική για 20 χρονια και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο αδέρφια, τωρα είπαμε να τα δωρίσουμε και αυτο θα κανουμε!!!!! Κορίτσια σας ευχαριστω παρα πολυ! Πραγματικά στο Ίντερνετ δεν έβρισκα τίποτα!!

Α δεν το ήξερα, μακάρι να είναι έτσι... Τότε δε θα ξέρω κι εγώ τι να κάνω... Σε ελληνική τράπεζα τα κράτησες ή στο εξωτερικό; Πόσο σου στοίχισε για 20 χρόνια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby Σε ελληνική τράπεζα, η αλήθεια ειναι οτι το είχα ψάξει για αρκετούς μήνες μεχρι να καταλήξω.. πλήρωσα κοντά 2000€ για διπλή υπηρεσία όμως, οχι μόνο για βλαστοκύτταρα.. του εξωτερικού δεν τα πολυ κοίταξα να σου πω.. αλλα και οι ελληνικές συνεργάζονται με το εξωτερικό.. ΑΣΕ είχα πάθει ενα σοκ οταν άκουσα στις ειδήσεις για εκείνη που χρεοκόπησε, μεχρι να πει το όνομα είχα αλαφιασει αλλα ευτυχώς ηταν άλλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://hcbb.bioacademy.gr/

Κοριτσια μπειτε εδω να ενημερωθειτε! Αναφερονται ολα αναλυτικα και πανω απ ολα επιστημονικα!

Εμεις, αφου ενημερωθηκαμε και παρακολουθησαμε το σεμιναριο καναμε δωρεα τον προηγουμενο Μαιο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ ότι είχα καταλάβει τότε, τα βλαστοκύτταρα ενός παιδιού που νοσεί από ασθένεια του αίματος, νοσούν και αυτά. Άρα δεν μπορούν να θεραπεύσουν το άρρωστο παιδί. Αν δεν νοσεί το παιδί, δεν νοσούν και τα βλαστοκύτταρα, άρα αν νοσήσει κάποιο από τα αδέρφια υπάρχουν 25% πιθανότητες να είναι συμβατά τα βλαστοκύτταρα του αδερφού και να χρησιμοποιηθούν για την θεραπεία του άρρωστου παιδιού. Αλλιώς ψάχνει συμβατά βλαστοκύτταρα από την δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων. Περιληπτικά και καθόλου επιστημονικά τα γράφω. 

Καλό θα ήταν πριν πάρετε κάποια απόφαση να παρακολουθήσετε τα βίντεο της δημόσιας τράπεζας και να μιλήσετε και με κάποια ιδιωτική τράπεζα ή ακόμα και με τον γιατρό σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
    • Εγώ στις ραγάδες έλεγα μήπως έβαζα και για να μην κάνει καινούριες τώρα που έγινε τεράστιο αλλά κι εγώ επειδή θηλάζω δεν βάζω τπτ. Σκέφτομαι μήπως δεν κάνει 
    • Δεν μ είπε. Το μονο π ειπε εχθες π τον ειδα ήταν οτι προχωράμε κ οσο μένει μεσα το μωρο ειναι καλυτερα. Ανυπομονώ κ εγω κοριτσια να την δω κ την παρω στην αγκαλιά μ. Την Τριτη μπαινω στης 37 εβδ, θα δω τι θα μ πει κ θα του που πως μεχρι την Παρασκευη αν συμφωνεί να με βαλει 
    • Εγώ παίρνω από πριν μείνω έγκυος τα iofolen τα preconception τα οποία και συνεχίζω μέχρι τώρα και έχει κάνα μήνα περίπου που ξεκίνησα και μαγνήσιο! Είμαι σχεδόν 22 εβδομάδων εγώ😊 Οι ενέσεις αυτές για τί είναι;;;
    • με το καλο το αγοράκι σας!!🩵 έχουμε πολλα αγορια στην ομαδούλα μας !❤️  ισως να ήταν κ ιδεα μου… ομως άλλαξα αυτοκίνητο με τον αντρα μου κ πηρα το δικο του που είναι αυτόματο για να μην με ζορίζει καθόλου έχω παρει κ ζώνη εγκυμοσύνης μια φτηνή που βρηκα!  εγω καμπύλη δν έχω κανει ακομα μετα την β επιπέδου στις 24 βδ μου ειπε αν θυμαμαι σωστα… παιρνω σιδηρο, ασβέστιο και τις μισες μερες τις βδομάδας πολυβιταμίνες που επαιρνα κ πριν μείνω εγκυος για το φολικο…εσυ;;; οι ενέσεις αυτες είναι αντιπηκτικές ;;; συγνωμη δεν έχω ιδεα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...