Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεστερόνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

ήθελα να ρωτήσω, διαβάζω πολλά γύρω από την ορμόνη προγεστερόνη. Κοπέλες που μαζί με τη χοριακή ελέγχουν και την προγεστερόνη, κοπέλες που παίρνουν προγεστερόνη κτλ. 

Εμένα ο γιατρός δε μου έχει αναφέρει τίποτα γι αυτή την ορμόνη. Ούτε ξέρω έχω, δεν έχω, είναι σε καλά επίπεδα. Ούτε παίρνω. 

Αν κάνω μόνη μου μια εξέταση νομίζω δεν έχει και πολύ νόημα (το πιο πιθανό είναι να μου πει ότι πάλι προτρέχω).

Από την άλλη αν έχω θέμα μήπως κάνω κακό στην κύηση με την άγνοια; 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ την προγεστερόνη τη δίνουν μόνο όταν υπάρχει θεματάκι. Πχ Εγώ έπαιρνα γτ είχα αιματακι στις αρχές της κύησης. Είναι δυνατά χάπια με παρενέργειες κ δε δίνονται παρά μόνο αν συντρέχει λόγος. Μη σε αγχώνει καθόλου. Διάβασα ότι παίρνεις φολικο συνεχιαε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby Εγώ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, είχα έντονους πόνους περιόδου και καφέ αίμα. Το λέω στο γιατρό και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν να κάνω προγεστερόνη..Πραγματικά ήταν στα τάρταρα! 9 είχα και το θέλουμε πάνω απο 16. (έτσι μου πε).. Όμως, στο πρώτο παιδί δεν είχα κάνει τίποτα και ούτε μου το είχε αναφέρει όπως λες.. Δεν είχα και συμπτώματα τίποτα! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την κάνεις.. Ίσως να στην έχει μέσα σε εξετάσεις και να μην το χεις πάρει χαμπάρι χαχα.. Εμένα όταν μου γράφει ένα κατεβατό πάω και τα κάνω κατευθείαν , ούτε καταλαβαίνω τι γράφει..:mrgreen: Ρώτα τον όμως απο περιέργεια! Σημειωτέον ότι έχω Σύνδρομο πολυκυστικών..(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ουτροτζεσταν έπαιρνα. Μεσημέρι βράδυ κολπικά τ πρωί από τ στόμα. Αυτό που έπαιρνα από τ στόμα Μ χαλούσε το στομάχι. Επίσης μ χαλούσαν πολύ την ψυχολογία. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Σου εύχομαι να εξσκολουθησεις να μην εχεις του, μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

ήθελα να ρωτήσω, διαβάζω πολλά γύρω από την ορμόνη προγεστερόνη. Κοπέλες που μαζί με τη χοριακή ελέγχουν και την προγεστερόνη, κοπέλες που παίρνουν προγεστερόνη κτλ. 

Εμένα ο γιατρός δε μου έχει αναφέρει τίποτα γι αυτή την ορμόνη. Ούτε ξέρω έχω, δεν έχω, είναι σε καλά επίπεδα. Ούτε παίρνω. 

Αν κάνω μόνη μου μια εξέταση νομίζω δεν έχει και πολύ νόημα (το πιο πιθανό είναι να μου πει ότι πάλι προτρέχω).

Από την άλλη αν έχω θέμα μήπως κάνω κακό στην κύηση με την άγνοια; 

Ευχαριστώ πολύ!

   Κοριτσακι μου, δεν ειναι κακο να κανεις την εξεταση κ αν το αναφερεις στον γιατρο σου, αποκλειεται να μην σου την γραψει. Αν την κανεις μονη σου κοστιζει γυρω στα 10 ευρω.

   Κατα τα αλλα ειναι θεμα γιατρου. Εχει σημασια τι πρωτοκολλο ακολουθει. Εμενα για παραδειγμα με το που του ειπα για θετικη χοριακη με εβαλε να παρω προγεστερονη για καλο κ για κακο κ μετα απο μια βδομαδα μου εγραψε την εξεταση. Ηταν σε παρα πολυ υψηλα ορια αλλα επειδη εμφανισα αιματακι δεν μου την διεκοψε. Ομως μεχρι τον 3ο μηνα, με εβαζε να την μετραω περιπου καθε 20 ημερες.. Δεν ειχα παρενεργειες εκτος απο υπνηλια.

   Κατα την γνωμη μου, επειδη ειναι εξεταση ρουτινας, δεν αξιζει να μην την κανεις γιατι η προγεστερονη "κραταει" το εμβρυο κ δειχνει μια εικονα για την εξελιξη της κυησης. Φαντασου οτι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που δεν πηγε καλα η προγεστερονη μου ηταν 1,9 (απιστευτα μικρη) ενω σε αυτην ηταν 150 (φοβερη τιμη).

    Επισης μεχρι στιγμης με τις εγκυες που εχω μιλησει η πλειοψηφια τους εχει παρει καποια στιγμη utrogestan στην εγκυμοσυνη τους, που σημαινει οτι ο γιατρος τους εχει ασχοληθει με το θεμα προγεστερονη. Ρωτα τον γιατι οι αποψεις διιστανται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby baby  διαβάζω τα νέα σου κ χαίρομαι πάρα πολύ!!!Η εγκυμοσύνη σου πάει σούπερ!!Όσο για την προγεστερόνη στη 1η μ εγκυμοσύνη άκουγα ουτροτζεσταν κτλ έπαιρναν πολλές κοπέλες έλεγα εγώ δεν;;; καλυτερα!!!!δε πήρα ούτε ένα δε χρειάστηκε δεν είχα πόνους ούτε καφέ τίποτα...βασικα στη 1η ούτε ένα Ντεπόν δε πηρα...τώρα όμως μόλις έφτασα 6η εβδ σηκώνοντας τη μικρή μ ...12 κιλα....τι να κάνω.  έπαθα μια μικρή αποκολληση κ μ.εγραψε ο γιατρός ...με.πειραξαν πάρα πολύ από τ στόμα κ.μ.εδωσε κολπικα τώρα π κλείνω τον 3ο τα σταματάω πάω καλυτερα...αλλα να σου πω από ρ στιγμή π πάνε όλα ρολόι δε χρειαζεται...παντα με συνεννόηση με το γιατρό σ...δεν έχει να κάνει πάντα αν έχεις καλή η κακη προγεστερόνη εγώ έχω σούπερ αλλά πήρα λόγω αποκόλλησης...ηρεμει τη μήτρα ...στην υποβοηθούμενη είναι κανόνας να τη παιρνουν...απλα πιστευω έχει πολλές παρενέργειες σε ψυχολογία ....ποσο χαίρομαι π τη σταματάω..αχρείαστη να σ είναι !!!να έχεις τέλεια εγκυμοσύνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες πολυ κοριτσια μου!!! Βασικα δεν ηξερα καθολου τι ειναι, ευχαριστω για την ενημερωση. @Rosemary θα τον ρωτησω οταν παω, απλα τωρα ξερω οτι δε χρειαζεται να ανησυχω που δε μου ειπε κατι απο μονος του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Σας ευχαριστω ολες πολυ κοριτσια μου!!! Βασικα δεν ηξερα καθολου τι ειναι, ευχαριστω για την ενημερωση. @Rosemary θα τον ρωτησω οταν παω, απλα τωρα ξερω οτι δε χρειαζεται να ανησυχω που δε μου ειπε κατι απο μονος του!

   Οχι παιδι μου, μην ανησυχεις καθολου!! Αλλωστε αν δεν υπαρχουν θεματα, καλο ειναι να μην περνουμε φαρμακα..!! Αντε, ετοιμασου για τους πιο ομορφους υπερηχους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
    • Εγώ στις ραγάδες έλεγα μήπως έβαζα και για να μην κάνει καινούριες τώρα που έγινε τεράστιο αλλά κι εγώ επειδή θηλάζω δεν βάζω τπτ. Σκέφτομαι μήπως δεν κάνει 
    • Δεν μ είπε. Το μονο π ειπε εχθες π τον ειδα ήταν οτι προχωράμε κ οσο μένει μεσα το μωρο ειναι καλυτερα. Ανυπομονώ κ εγω κοριτσια να την δω κ την παρω στην αγκαλιά μ. Την Τριτη μπαινω στης 37 εβδ, θα δω τι θα μ πει κ θα του που πως μεχρι την Παρασκευη αν συμφωνεί να με βαλει 
    • Εγώ παίρνω από πριν μείνω έγκυος τα iofolen τα preconception τα οποία και συνεχίζω μέχρι τώρα και έχει κάνα μήνα περίπου που ξεκίνησα και μαγνήσιο! Είμαι σχεδόν 22 εβδομάδων εγώ😊 Οι ενέσεις αυτές για τί είναι;;;
    • με το καλο το αγοράκι σας!!🩵 έχουμε πολλα αγορια στην ομαδούλα μας !❤️  ισως να ήταν κ ιδεα μου… ομως άλλαξα αυτοκίνητο με τον αντρα μου κ πηρα το δικο του που είναι αυτόματο για να μην με ζορίζει καθόλου έχω παρει κ ζώνη εγκυμοσύνης μια φτηνή που βρηκα!  εγω καμπύλη δν έχω κανει ακομα μετα την β επιπέδου στις 24 βδ μου ειπε αν θυμαμαι σωστα… παιρνω σιδηρο, ασβέστιο και τις μισες μερες τις βδομάδας πολυβιταμίνες που επαιρνα κ πριν μείνω εγκυος για το φολικο…εσυ;;; οι ενέσεις αυτες είναι αντιπηκτικές ;;; συγνωμη δεν έχω ιδεα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...