Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 29 λεπτά, ο/η elenian είπε:

@Σπουργιτακι με το καλό κορίτσι μου!!! Μην ανησυχεις.. Κι εγω με utrogestan ειμαι.. Βέβαια δεν είδα αίμα, απλά είχα κι εγώ έντονους πόνους περιόδου και μετά από εξέταση βρηκαμε χαμηλή προγεστερόνη.. Τώρα όλα καλα!! απλά θέλει ξεκούραση! Το πρώτο σου παιδάκι είναι?Κι εγω εκεί κοντά, 7 εβδομάδα είμαι!:x

Ναι το πρώτο μου είναι και δεν εχω προλάβει να το χαρώ.Μια το αίμα μια ο μέλλοντας μπαμπάς που τα εχει πέξει από την χαρά του-δεν εχω καταφέρει ακόμα να νοιώσω ότι είμαι έγκυος.

Εσένα το πρώτο σου παιδάκι είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

@beauty bunny δεν γράφει τίποτα ο υπέρηχος γτ ο γιατρός δεν μέτρησε καν το μέγεθος του σάκου!! Για πες τι σου είπε ο γιατρός σου να προσέχεις; 

@Σπουργιτακι καλώς ήρθες στην παρέα μας.. Δεν μου έχει συμβεί να έχω αίμα, αλλά εφόσον πήγες στον γιατρό και είδατε οτι είναι όλα καλα νομίζω δεν χρειάζεται να ανησυχείς!! Τα Utrogestan σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουν πολύ καλό!! Προσπαθησε να μην κουράζεσαι και κάθε φορά που θα νιώθεις πόνο ή δυσφορία ξάπλωσε!! 

Νομίζω τα κλασικά που λογικά τα ξέρετε. Πολύ καλά πλυμένα λαχανικά και πολύ καλά ψημένο κρέας. Επαφές απαλές χιχι Κατα άλλα λέει να κάνω ό,τι έκανα και πριν. Και μπρούμυτα να κοιμάμαι και ό,τι θέλω. Το έμβρυο λέει είναι πολύ καλά προστατευμένο στη μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια @beauty bunny @Mariloux @Σπουργιτακι @Rena28 @The Baby To Be @ditaki κι όλες οι υπόλοιπες κοπέλες, είμαι η μόνη εγκυούλα 1ου τριμήνου (γιατί ελπίζω, υποθέτω, σκέφτομαι κι ευελπιστώ βρε αδελφε ότι από το 2ο τρίμηνο θα είμαι αλλιώς!) που θέλει να βάλει πιτζάμες και να πάει για ύπνο νηστική και τέλος; Περιμένουμε κόσμο, μαγειρεύουμε και θέλω μόνο να ξαπλώσω και να μη φάω τίποτα. Σήμερα πρώτη μέρα έχω φάει μόνο ένα τοστ και με το ζόρι λίγο γιαούρτι. Ξέρω ότι δεν κάνω καλό στον εαυτό μου και στο σπόρο, αλλά ρε κορίτσια ότι φαί και να πλησιάσω μου έρχεται αναγούλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά σε όλες αν και για εμάς τις εγκυούλες πιστεύω πως θα είναι σίγουρα καλή! @babybaby Εγώ τρώω κανονικά απλώς κάποιες μυρωδιές φαγητών μου φέρνουν αναγούλα και τις απομακρυνω και μετά τρώω κάτι άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι φαινομαι περίεργη στα τραπέζια γιατι δεν το ξερει κανεις ακομη αλλα τι να κάνεις; Μην ανησυχείς για το σποράκι σου. Στο βιβλίο εγκυμοσύνης μου λέει πως ό,τι είναι να πάρει το πάρει το μωρό το παίρνει. Εξάλλου πολλές γυναίκες είναι έτσι όπως περιγράφεις στο πρώτο τρίμηνο. Μη σου πω και καλύτερα γιατι θα έχεις περιθώριο να πάρεις κιλά στα άλλα δυο τρίμηνα που θα είσαι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξερω εγω ειμαι πολυ χαλια. Εχω μια διαρκη ταση για εμετο, νομιζα πως θα ειναι μονο πρωι αλλα ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Βασικα νιωθω σαν αρρωστη. Φοβαμαι οτι ξεκινησε πολυ νωρις κι εχω ακομα πολυυυ δρομο. Κ δε ξερω κ τι θα κανω με τη δουλεια π επιστρεφω μεθαυριο. Βεβαια καλα να ναι το μωρουλι μ κ ολα οκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!Ευτυχισμένο το νέο έτος και με το καλό να κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας τα μωράκια μας!Έχουμε μακρύ δρόμο.

@babybaby Εγώ ήμουν ακριβώς στην ιδια κατάσταση τις πρώτες εβδομάδες , δεν κράτησαν πολύ αυτά τα σημπτώματα.Αύριο με το καλό θα κλείσω την 6 η εβδομάδα κ μόνο οι ζαλάδες μου έχουν μήνει.Αλλά όταν λέμε για ζαλάδες είναι άλλο πράγμα. Κάθομαι κ ξαπλωμένη γιατί ειχα αίμα την Πέμπτη κ προσπαθώ να προσέχω.

Το μόνο που έχει σημασία να έχουμε τελειώμηνες εγκυμοσύνες και να γεννηθούν γερά τα μωράκια μας-μετά όλα θα ξεχαστούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μακατι @Σπουργιτακι μου, μου δινεις πολυ κουραγιο!!! Αυριο εχω και τον πρωτο μας υπερηχο, ανυπομονω να δω τι θα δω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κοριτσάκια μου!

Χάθηκα και ούτε τα νέα μου σας έγραψα αλλά έχω μια εβδομάδα με χαμηλή πίεση και όλη μέρα είμαι με φοβερή ζαλάδα και αναγούλα ξαπλωμένη και επίσης με ενοχλούν πλέον σχεδόν όλα. Όλα μου μυρίζουν....με το ζόρι τρώω ότι τρώω για να ρυθμίζω το ζάχαρο.

Στον υπέρηχο όλα καλά, είδαμε ένα ζωηρό έμβρυο με χεράκια ποδαράκια και η μικρή μου ενθουσιάστηκε!

Τώρα έκλεισα για αυχενική 18 Ιανουαρίου.

Διάβασα ότι όλες είχατε καλά νέα από τα ραντεβού σας και χάρηκα...και ότι τα διδυμάκια είναι καλά!

Να καλωσορίσω και τα νέα μας κορίτσια και να ευχηθώ καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

@Σπουργιτακι μου είχα το ίδιο θέμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ήμουν 6 εβδομάδων όταν είχα πρώτη φορά αίμα. Και τις δύο φορές με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα πήγαν καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κοριτσάκια μου με υγεία, αγάπη, ευτυχία & πολλά γερά μωράκια!!! Εγώ έχω μια τρομερή νύστα, μπορώ να κοιμάμαι όλη μέρα αλλά έχω κανα δυο μέρες που έχω και μια ψιλοναυτια, εμετό δεν έχω κάνει αλλά υπάρχουν στιγμές που δεν νιώθω καθόλου καλα!! Εν τω μεταξύ έχω και τρομερές ζαλάδες!! @babybaby ευχομαι να μην σε ταλαιπωρήσουν καιρό αυτά τα συμπτώματα!! Με το καλό αύριο να δεις το σποράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Καλή χρονιά κοριτσάκια μου!

Χάθηκα και ούτε τα νέα μου σας έγραψα αλλά έχω μια εβδομάδα με χαμηλή πίεση και όλη μέρα είμαι με φοβερή ζαλάδα και αναγούλα ξαπλωμένη και επίσης με ενοχλούν πλέον σχεδόν όλα. Όλα μου μυρίζουν....με το ζόρι τρώω ότι τρώω για να ρυθμίζω το ζάχαρο.

Στον υπέρηχο όλα καλά, είδαμε ένα ζωηρό έμβρυο με χεράκια ποδαράκια και η μικρή μου ενθουσιάστηκε!

Τώρα έκλεισα για αυχενική 18 Ιανουαρίου.

Διάβασα ότι όλες είχατε καλά νέα από τα ραντεβού σας και χάρηκα...και ότι τα διδυμάκια είναι καλά!

Να καλωσορίσω και τα νέα μας κορίτσια και να ευχηθώ καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

@Σπουργιτακι μου είχα το ίδιο θέμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ήμουν 6 εβδομάδων όταν είχα πρώτη φορά αίμα. Και τις δύο φορές με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα πήγαν καλά. 

@ditaki Ευχάριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια τα έχω ανάγκη!

Κάθομαι ξαπλωμένη και θέλω να προσέχω μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα πάω στον γιατρό να κάνουμε υπέρηχο (φαντάζομαι τότε θα ακούσουμε κ καρδούλα-θα τελειώνω την 7η εβδομάδα,με το καλό!) και να μου δώσει καινούριες οδηγίες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Δε ξερω εγω ειμαι πολυ χαλια. Εχω μια διαρκη ταση για εμετο, νομιζα πως θα ειναι μονο πρωι αλλα ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Βασικα νιωθω σαν αρρωστη. Φοβαμαι οτι ξεκινησε πολυ νωρις κι εχω ακομα πολυυυ δρομο. Κ δε ξερω κ τι θα κανω με τη δουλεια π επιστρεφω μεθαυριο. Βεβαια καλα να ναι το μωρουλι μ κ ολα οκ...

baby baby σε νιώθω 1000% να σου πω όμως τα δικά μ καλά νέα από παράμονη Πρωτοχρονιας σταμάτησαν οι εμετοί !!!!έφαγα σαν άνθρωπος !!ειμαι σχεδόν 14η εβδ...περνανε όλα με το που μπεις 4ο σε μεγάλο ποσοστό γυναικών!!!Καλή χρονιαααα με πολλά πολλά ζουζουνάκια!!!!!να μαστε καλά οι εγκυουλες...και οι μελλοντικές εγκυμονούσες!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο @Σπουργιτακι , να ξαναδειτε το μωρακι σας και να ακουσετε καρδουλα! Μην ανησυχεις, εχω ακουσει πολλες εγκυουλες που εχουν αιματακι, και η μητερα μου ειχε στον αδελφο μου, ολα καλα θα πανε!

@Mariloux σε ευχαριστω, ανυπομονω για αυριο, αν κι εχω καταλαβει απο εσας τις υπολοιπες οτι μαλλον δε θα ακουσουμε καρδουλα την πρωτη φορα... Ελπζω κι εγω να μη μας ταλαιπωρησουν πολυ τα συμπτωματακια!

@ditaki μου με το καλο η αυχενικη σου!! Ελπζω κι εσυ να βελτιωθεις με τα συμπτωματα!

Τελικα δεν ειμαι μονη μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rena28 είπε:

baby baby σε νιώθω 1000% να σου πω όμως τα δικά μ καλά νέα από παράμονη Πρωτοχρονιας σταμάτησαν οι εμετοί !!!!έφαγα σαν άνθρωπος !!ειμαι σχεδόν 14η εβδ...περνανε όλα με το που μπεις 4ο σε μεγάλο ποσοστό γυναικών!!!Καλή χρονιαααα με πολλά πολλά ζουζουνάκια!!!!!να μαστε καλά οι εγκυουλες...και οι μελλοντικές εγκυμονούσες!!!???

Τι ωραια νεα, πολυ χαιρομαι για σενα!!! Μακαρι να ειναι ετσι για ολες τις κοπελες, βεβαια αν παει ετσι σε μενα εχω ακομα αλλες 7-8 εβδομαδες να ειμαι ετσι... Αλλους 2 μηνες δλδ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η babybaby είπε:

Με το καλο @Σπουργιτακι , να ξαναδειτε το μωρακι σας και να ακουσετε καρδουλα! Μην ανησυχεις, εχω ακουσει πολλες εγκυουλες που εχουν αιματακι, και η μητερα μου ειχε στον αδελφο μου, ολα καλα θα πανε!

@Mariloux σε ευχαριστω, ανυπομονω για αυριο, αν κι εχω καταλαβει απο εσας τις υπολοιπες οτι μαλλον δε θα ακουσουμε καρδουλα την πρωτη φορα... Ελπζω κι εγω να μη μας ταλαιπωρησουν πολυ τα συμπτωματακια!

@ditaki μου με το καλο η αυχενικη σου!! Ελπζω κι εσυ να βελτιωθεις με τα συμπτωματα!

Τελικα δεν ειμαι μονη μου!!

@babybaby Ευχαριστω πολύ και εγώ σαν αισιόδοξη που είμαι σκέφτομαι ότι θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@babybaby @beauty bunny Κοριτσια ειναι φυσιολογικά αυτά που έχετε. Στην εγκυμοσύνη δεν ειναι απαραίτητο να τρως όλη μέρα και τα παντα. Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη ήθελα συνέχεια να δοκιμάζω καινούργια φαγητά που δεν είχα κάν μυρίσει ποτέ και τα έτρωγα σε μεγαααλες ποσότητες. Αλλα τωρα ειμαι στην δεύτερη και μπορω να πω οτι τρώω με το ζόρι. Οτι και να μαγειρέψω, μόλις αρχίσει να μοσχομυρίζει στο σπίτι εμενα μου φέρνει ανακατωσούρα ( χωρίς να εχω προβλημα με αναγούλες) αυτο που προτείνω και κάνω και εγω τωρα ειναι οτι μπορεί να μην τρώω πολυ αλλα την φρουτοσαλάτα μου και τον χυμό μου θελω δεν θελω θα τα τιμήσω. Και ούτε ειναι απαραίτητο να πάρουμε πολλά κιλά αργότερα ( χαχα είχα πάρει 19) αλλα ευτυχώς δεν ηταν απο χαζοτσιμπολογηματα ηταν απο υγιεινές  πολυυυυ μεγάλες μερίδες και έτσι μου έφυγαν πριν κάν σαραντησω:)  αυτο που θυμάμαι απο την πρώτη εγκυμοσύνη ειναι προσοχή οταν τρώμε κατι με βιταμίνες και σίδηρο να έχουμε παντα 2 ώρες πριν και μετα αποχή απο τα γαλακτομικα για να μπορούν τα μωρά μας να παίρνουν τα παντα!! Εύχομαι σε όλες μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

@babybaby @beauty bunny Κοριτσια ειναι φυσιολογικά αυτά που έχετε. Στην εγκυμοσύνη δεν ειναι απαραίτητο να τρως όλη μέρα και τα παντα. Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη ήθελα συνέχεια να δοκιμάζω καινούργια φαγητά που δεν είχα κάν μυρίσει ποτέ και τα έτρωγα σε μεγαααλες ποσότητες. Αλλα τωρα ειμαι στην δεύτερη και μπορω να πω οτι τρώω με το ζόρι. Οτι και να μαγειρέψω, μόλις αρχίσει να μοσχομυρίζει στο σπίτι εμενα μου φέρνει ανακατωσούρα ( χωρίς να εχω προβλημα με αναγούλες) αυτο που προτείνω και κάνω και εγω τωρα ειναι οτι μπορεί να μην τρώω πολυ αλλα την φρουτοσαλάτα μου και τον χυμό μου θελω δεν θελω θα τα τιμήσω. Και ούτε ειναι απαραίτητο να πάρουμε πολλά κιλά αργότερα ( χαχα είχα πάρει 19) αλλα ευτυχώς δεν ηταν απο χαζοτσιμπολογηματα ηταν απο υγιεινές  πολυυυυ μεγάλες μερίδες και έτσι μου έφυγαν πριν κάν σαραντησω:)  αυτο που θυμάμαι απο την πρώτη εγκυμοσύνη ειναι προσοχή οταν τρώμε κατι με βιταμίνες και σίδηρο να έχουμε παντα 2 ώρες πριν και μετα αποχή απο τα γαλακτομικα για να μπορούν τα μωρά μας να παίρνουν τα παντα!! Εύχομαι σε όλες μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σε ευχαριστουμε κοριτσακι μου, εισαι και μικρουλι ετσι διαβασα!!!! Να σου ζησει το πρωτο σου μωρο και με το καλο το 2ο!!!! Εγω ειμαι στα 27 αλλά εσυ μου φαινεσαι μια σταλιτσα!!!! Ο,τι καλυτερο σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Καλη Χρονια να έχουμε με υγεια και δυναμη!! 

Υπομονή στα κορίτσια που έχουν συμπτωματα και ζαλάδες, αναγούλες, να σκέφτεστε οτι ειναι παροδικό. 

Εγώ χαθηκα για λίγες μερες, γιατι κόλλησα άσχημη γαστρεντερίτιδα και ήμουν χάλια για 1-2 μερες. Ευτυχώς τωρα ειμαι μια χαρά,και απο αύριο επιστρέφω  στη δουλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κι εγώ ελαφρώς καλύτερα σήμερα, κι εγώ αύριο γυρνάω στη δουλειά! Σήμερα έχουμε και τον πρώτο μας υπερηχούλη!!!! Η πρώτη μας συνάντηση με το σπόρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες τα κεφάλια μέσα ε....

@The Baby To Be περαστικά σου ρε....πω ότι χειρότερο η γαστρεντερίτιδα!

@babybaby με το καλό....ανυπομονώ να μας πεις πως σου φάνηκε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Όλες τα κεφάλια μέσα ε....

@The Baby To Be περαστικά σου ρε....πω ότι χειρότερο η γαστρεντερίτιδα!

@babybaby με το καλό....ανυπομονώ να μας πεις πως σου φάνηκε...

Σε ευχαριστω κι εγω ανυπομονω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @babybaby ! Εγώ το βράδυ έκανα άστατο ύπνο από τις αναγούλες. Πρώτη φορά με πιάνει και στον ύπνο. Το πρωί ξύπνησα από μια δυνατή κράμπα στην κοιλιά (μάλλον στη μήτρα). Τρόμαξα πάρα πολύ. Διάβασα όμως ότι μπορεί να συμβεί στο πρώτο τρίμηνο και είναι επειδή μεγαλώνει. Ελπίζω να ήταν από αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από αυτό θα ήταν μη σκέφτεσαι άσχημα πράγματα! Πω πω κι εσύ έτσι χάλια με τις αναγούλες; Εγώ 3 βράδια κοιμάμαι με 3 μαξιλάρια γιατί δε μπορώ να ξαπλώσω τελείως ανάσκελα. Με έχει πιάσει η μέση μου αλλά τι να κάνω! Πάντως στη διάρκεια της ημέρας είμαι λίιιιγο καλύτερα. Αν και δεν τρώω τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να κάνω κ εγώ μια αστέρι ερώτηση επειδή δεν έχω μιλήσει ακόμα με το γιατρό μου.. έκανα χορο πριν την εγκυμοσύνη λάτιν κι τώρα πλησιάζει μια παράσταση εγώ λόγο δουλειάς απέχω από το χορο εδώ και μήνες από το καλοκαίρι και τώρα με πιέζει ο δάσκαλος ενώ ξέρει την κατάσταση μου να συμμετάσχω στην παράσταση.. και δεν ξέρω κάνει να χορεύω όπως πριν; Να κάνω συνέχεια πρόβες η θα κάνω κακό στο σπορακι μου; Πραγματικά δεν θέλω να πάω απλά με φέρνει σε σημείο να νιώθω άσχημα αν δεν πάω..:/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...