Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επίδομα ΙΚΑ-αναρρωτική άδεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΡΑΝΤΟΥ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Βρίσκομαι κ εγώ ακριβώς στην ίδια κατάσταση.. Δεν θα την παλέψω πολύ ακόμα στη δουλειά.. κ σκέφτομαι, να πάρω τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούμαι για το 2018 πριν την άδεια εγκυμοσύνης ή να τις κρατήσω για όταν γεννηθεί το παιδάκι μου κ να πάρω κάποια αναρρωτική τώρα; Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία της αναρρωτικής με όλα αυτά που διαβάζω..μπορώ να μου γράψει ο γιατρός π.χ. 20ημέρες αναρρωτική;;

Καλημέρα!!Εγώ με είμαι με αναρρωτική από την αρχή της κύησης η πρώτη άδεια ήταν 15 ημέρες και μετά ακολουθούσαν μηνιαίες. Προσωπικά είχα θέματα με την εγκυμοσηνη η πρώτη πληρώθηκα από τον εργοδότη μου 3 ημέρες και άλλες 12 από το ΙΚΑ δεν είχα μεγάλη διαφορά στα χρήματα αλλά αυτό εξαρτάτε από το μισθό που σε δηλώνουν και βγαίνει περίπου το 75% του ημερομίσθιο σου από την εργασία στης επόμενες άδειες με φώναξαν στην επιτροπή. Εσύ από τι κατάλαβα χρειάζεσαι λίγες μέρες αν δεν σε πειράζει όσο αφορά τα ένσημα θεωρώ καλύτερα να βγεις σε άδεια μόνο φρόντισε ο γιατρός που θα σου γράψει της άδειες να είναι συμβεβλημενος με τον εοππυ για να μην αργήσουν οι πληρωμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΡΑΝΤΟΥΕμένα μάλλον επειδή ήταν του δημοσίου γιατρός, μου μπήκε από το ΙΚΑ κανονικά όλο το ποσό... απλά άργησε η αλήθεια είναι. Αν έχεις τη δυνατότητα να σου αργήσει λίγο ο μισθός τότε για μένα δεν αξίζει να πάρεις την κανονική σου άδεια, σίγουρα θα την χρειαστείς αργότερα που δεν θα μπορείς αντί για αυτήν να πάρεις αναρρωτική... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η άδεια τοκετού είναι 56 μέρες πριν τον τοκετό, το αν θα πάρει κανονική είναι άλλο θέμα, εξαρτάται από την καλή διάθεση του εργοδότη βασικά, δεν θα ζητήσει 70 μέρες άδεια τοκετού για να μην επιτρέπεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...
στις On 2/2/2018 at 8:42 ΜΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

Και αν το πιστεύεις με πήραν χθες τηλέφωνο και μου έκλεισαν ραντεβού για αυτό το μήνα να περάσω επιτροπή, επιτέλους! Έχω ήδη αναρρωτικές από το Νοέμβριο! Και ακόμα τίποτα από λεφτά! Άντε να περάσω επιτροπή, να αρχίσουν να μπαίνουν τα χρήματα, γιατί με ένα μισθό ζορίζει το θέμα όλο αυτό τον καιρό! 

Εμενα μου έχει γράψει ότι έχω κολπική αιμορραγία στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο τρίμηνο κτλ... είναι ευτυχώς και σε δημόσιο νοσοκομείο (το ΓΝΑεροποριας) όποτε δεν χρειάζεται να βρω έξτρα γιατρό.... 

θυμασαι τι πρέπει να γράφει στη γνωμάτευση κι αν χρειάζεται και υπέρηχος μαζί που να αποδυκνυει την αιμορραγία ή τους καλύπτει απλά το χαρτί που λέει για ποιο λόγο δεν μπορούσα να εργαστώ; 

Καλημέρα κορίτσι μου.. σημερα ψάχνω το τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ μετα το πρώτο μηνα αναρρωτικής.. Τελικά εσένα τι σ έβαλε τ ΙΚΑ? Επειδή κ εγώ φοβάμαι μήπως παρω κατα πολύ λιγότερα απο αυτά που με δηλώνει ο εργοδότης κ οπως ειπες κ εσυ πιο πάνω ειναι πολύ δύσκολο με έναν μονο μισθό.. ξέρω οτι πανε μήνες απο αυτήν την ανάρτηση και ελπίζω εσύ και το παιδακι σου να ειστε καλά.. απλά με καίει οπως καταλαβαίνεις το θεμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. σημερα ψάχνω το τι δικαιούμαι απο το ΙΚΑ μετα το πρώτο μηνα αναρρωτικής.. Τελικά εσένα τι σ έβαλε τ ΙΚΑ? Επειδή κ εγώ φοβάμαι μήπως παρω κατα πολύ λιγότερα απο αυτά που με δηλώνει ο εργοδότης κ οπως ειπες κ εσυ πιο πάνω ειναι πολύ δύσκολο με έναν μονο μισθό.. ξέρω οτι πανε μήνες απο αυτήν την ανάρτηση και ελπίζω εσύ και το παιδακι σου να ειστε καλά.. απλά με καίει οπως καταλαβαίνεις το θεμα ?

Καλησπέρα! Και με το καλό! 

Εμενα ο γιατρός μου μου έδινε αναρρωτικές από δημόσιο νοσοκομείο όποτε έπαιρνα κανονικά όλο το μισθό μου, αν είναι σε κάποιο δημόσιο ο γιατρός σου ζητά να σου δίνει από εκεί χαρτί με σφραγίδα δημοσίου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα! Και με το καλό! 

Εμενα ο γιατρός μου μου έδινε αναρρωτικές από δημόσιο νοσοκομείο όποτε έπαιρνα κανονικά όλο το μισθό μου, αν είναι σε κάποιο δημόσιο ο γιατρός σου ζητά να σου δίνει από εκεί χαρτί με σφραγίδα δημοσίου! 

Ειναι ιδιωτικός ? αλλα περναω Επιτροπή.. δεν μου χουν μπει ομως ακομα τ λεφτά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
στις On 29/4/2018 at 9:18 ΠΜ, ο/η Sunshine 88 είπε:

Καλημέρα!!Εγώ με είμαι με αναρρωτική από την αρχή της κύησης η πρώτη άδεια ήταν 15 ημέρες και μετά ακολουθούσαν μηνιαίες. Προσωπικά είχα θέματα με την εγκυμοσηνη η πρώτη πληρώθηκα από τον εργοδότη μου 3 ημέρες και άλλες 12 από το ΙΚΑ δεν είχα μεγάλη διαφορά στα χρήματα αλλά αυτό εξαρτάτε από το μισθό που σε δηλώνουν και βγαίνει περίπου το 75% του ημερομίσθιο σου από την εργασία στης επόμενες άδειες με φώναξαν στην επιτροπή. Εσύ από τι κατάλαβα χρειάζεσαι λίγες μέρες αν δεν σε πειράζει όσο αφορά τα ένσημα θεωρώ καλύτερα να βγεις σε άδεια μόνο φρόντισε ο γιατρός που θα σου γράψει της άδειες να είναι συμβεβλημενος με τον εοππυ για να μην αργήσουν οι πληρωμές.

Καλησπέρα ! Είμαι στην ίδια κατάσταση! Πέρασες επιτροπή;;; Φοβάμαι μην με κόψουν στην επιτροπή! Τι ποσό πήρες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...
στις On 4/11/2017 at 1:19 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

 Λευτερη, εχω αναρρωτικη απο την αρχη της κυηση... Φανταζομαι η ΝΠΙΔ εχουν παρομοιο καθεστως με τον ιδιωτικο τομεα... Λοιπον, τις πρωτες 25 μερες αναρρωτικης αδειας, σου τις πληρωνει κυριως ο εργοδοτης κ ενα ποσοστο το ικα. Απο 'κει περα ο εργοδοτης δεν ασχολειται καθολου. Απο το ικα παιρνεις λιγο λιγοτερα απο τα καθαρα της συμβασης σου (αν πχ τα καθαρα της συμβασης ειναι 500, παιρνεις γυρω στα 470).  Δηλ, δεν ειναι ασχημα να καθησεις κι εσυ λιγο ρε αδερφακι μου κ επιτελους να σου δωσει το κρατος λεφτα που τοσο καιρο στα παιρνει!! Η διαδικασια ειναι σχετικα ευκολη, το μεγαλο αρνητικο ομως ειναι οτι δεν παιρνεις κατευθειαν τα λεφτα... Μπορει δηλ να αρχισουν να μπαινουν στον λογαριασμο σου ακομη κ μετα απο 2-3 μηνες-ειναι αναλογα με την περιοχη του ΙΚΑ.. Εννοειται οτι για την αναρρωτικη θα πηγαινει ο αντρας σου κ οχι εσυ ποθ υποτιθεται οτι θα εχεις αποκολληση!!

Καλησπέρα rosemary,είμαι κ εγώ σχεδον στον τρίτο μήνα κυησης κ ήδη έχω πάρει 7 μέρες αναρρωτική λόγω επαπειλουμενης αποβολης!είχα αιματακι,στη δουλειά δεν μπορώ να συνεχίσω δυστυχώς γιατί είναι πολλές ώρες ορθοστασία κ αρκετά κουραστική κ νιώθω πως δεν μπορώ να ανταπεξέλθω λόγω του ότι έχω κάθε μέρα όλη μέρα αναγούλες κ εμετούς φυσικά! Να επικοινωνήσω με τον γιατρο μου να μου γράφει αναρρωτικες μέχρι να έρθει η στιγμή να πάρω την άδεια λοχειας κ κυησης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/11/2023 at 5:38 ΜΜ, ο/η elli2023 είπε:

Καλησπέρα rosemary,είμαι κ εγώ σχεδον στον τρίτο μήνα κυησης κ ήδη έχω πάρει 7 μέρες αναρρωτική λόγω επαπειλουμενης αποβολης!είχα αιματακι,στη δουλειά δεν μπορώ να συνεχίσω δυστυχώς γιατί είναι πολλές ώρες ορθοστασία κ αρκετά κουραστική κ νιώθω πως δεν μπορώ να ανταπεξέλθω λόγω του ότι έχω κάθε μέρα όλη μέρα αναγούλες κ εμετούς φυσικά! Να επικοινωνήσω με τον γιατρο μου να μου γράφει αναρρωτικες μέχρι να έρθει η στιγμή να πάρω την άδεια λοχειας κ κυησης?

Καλησπέρα Ελλη, ο γιατρός σου μπορεί να σου γράφει άδειες 30 ημερών που τις ανανεώνεις. Σε άδεια κύησης βγαίνεις στις 32 εβδομάδες, που απέχεις πολύ, οπότε εφόσον είσαι σε δύσκολες συνθήκες και με αίμα καλό θα ήταν να καθίσεις. Αν χρειαστείς οτιδήποτε για το θέμα διαδικαστικά, μακάρι να μπορώ να βοηθήσω. Και εγώ από την 15η εβδομάδα ήμουν σε άδεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...