Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδι - Λογική ή συναισθηματική αποφαση;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Διαβάζω το σαιτ εδώ και καιρό και σήμερα θέλησα να σας μιλήσω. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει ειλικρίνεια-κατανόηση  μεταξύ σας και μπράβο για αυτο που έχετε δημιουργησει.

Είμαι 32 ετών και έχω μια υπέροχη σχέση εδώ και 13 χρόνια. Με τον ανθρωπο μου λοιπόν νοιωθω τυχερή και ευτυχισμένη. Εχουμε αποκτήσει με τον καιρό εναν τρόπο όμορφο να λύνουμε τις διαφορές και τα προβλήματα που μας παρουσιάζονται και αν μας ρωτήσει κανείς νοιώθουμε ακόμα ερωτευμένοι. 

Θα ήθελα πολύ μαζί του να έχω οικογένεια...κάποτε. Είμαι σίγουρη πως θα γίνει καλός πατέρας και πως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε.

Ο δισταγμός μου προέρχεται απο την ερώτηση: "Νοιώθει μια γυναίκα ποτε είναι ετοιμη να γινει μαμα;;''. 

Και προσέξτε! Εχω ακούσει πολλές φορες αυτη την ερωτηση αλλα σε σχέση με το αν μια γυναικα είναι έτοιμη για να καλύψει όλες τις ανάγκες που χρειάζεται ένα παιδι.

Δεν εχω αμφιβολία πως όταν έρθει αυτη η στιγμη θα βρω ένα τρόπο να ανταπεξέλθω,ότι κ αν σημαίνει αυτό.

Η ερώτηση η δική μου έρχεται σε σχέση με τον συντροφο μου και τη ζωη μας.

Θα ήθελα να είχαμε κιαλλο απο αυτό που ζουμε τωρα αλλά όπως ειπα ειμαι ήδη 32 χρονων.

Είναι σώστο να γίνει μαμα μια γυναίκα μετα απο ''λογικές'' και όχι συναιθηματικές διεργασίες;

Δλδ. Ειμαστε καλα, θα τα καταφερουμε σαν γονεις,καποτε σιγουρα θα θέλαμε ένα παιδι, ειμαι 32 χρονων οπότε ας το κανουμε τωρα...

Με τρομάζει το πόσο μπορει να αλλάξει η καθημερινότητα μας. Που δεν θα έχουμε πια χρόνο ποιοτικό ο ενας με τον άλλο. Είναι μια αλλαγή αγνωστη που δεν μπορώ να τη φανταστώ.

Είναι δυνατό μια γυναικα που προοριζεται να γινει μαμα να σκέφτεται τόσο εγωιστικα;

Σιγουρα δεν θα σκεφτομουν να γινω μαμα τώρα αν δεν υπήρχε το θεμα της ηλικίας. Περναμε τόσο όμορφα που θα ήθελα να το ζησω λιγάκι ακομα.

Εσείς με ποιο τρόπο νοιώσατε πως ησασταν έτοιμες να αφιερωθειτε στο ρόλο της μητερας;

 Υπάρχει αυτο το βιολογικο ρολοι που όταν χτυπαει θελεις να γινεις μανα και όλους τους ενδοιασμους τους πετας απ'το παραθυρο;

 Η σχέση σας με τον συντροφο σας σε τι σημειο ήταν τότε;

 

Μηπως εχει μεγαλη σημασια το ζευγαρι να είναι στη φάση που χορτασε την υπάρχουσα καθημερινότητα και εφόσων υπάρχει η αγαπη βάζουν μπρος για ένα παιδι; Για την αλλαγη,για την εξέλιξη, επειδη χόρτασαν ο ενας τον άλλο…;

Υπαρχει τελικά καταλληλη περιοδος ή εχει να κανει αποκλειστικα και μόνο με την ωριμότητα της απόφασης αυτης;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο κειμενο. Ευχομαι να έγινα κατανοητη και να μην σας κουρασα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nat1286 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Διαβάζω το σαιτ εδώ και καιρό και σήμερα θέλησα να σας μιλήσω. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει ειλικρίνεια-κατανόηση  μεταξύ σας και μπράβο για αυτο που έχετε δημιουργησει.

Είμαι 32 ετών και έχω μια υπέροχη σχέση εδώ και 13 χρόνια. Με τον ανθρωπο μου λοιπόν νοιωθω τυχερή και ευτυχισμένη. Εχουμε αποκτήσει με τον καιρό εναν τρόπο όμορφο να λύνουμε τις διαφορές και τα προβλήματα που μας παρουσιάζονται και αν μας ρωτήσει κανείς νοιώθουμε ακόμα ερωτευμένοι. 

Θα ήθελα πολύ μαζί του να έχω οικογένεια...κάποτε. Είμαι σίγουρη πως θα γίνει καλός πατέρας και πως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε.

Ο δισταγμός μου προέρχεται απο την ερώτηση: "Νοιώθει μια γυναίκα ποτε είναι ετοιμη να γινει μαμα;;''. 

Και προσέξτε! Εχω ακούσει πολλές φορες αυτη την ερωτηση αλλα σε σχέση με το αν μια γυναικα είναι έτοιμη για να καλύψει όλες τις ανάγκες που χρειάζεται ένα παιδι.

Δεν εχω αμφιβολία πως όταν έρθει αυτη η στιγμη θα βρω ένα τρόπο να ανταπεξέλθω,ότι κ αν σημαίνει αυτό.

Η ερώτηση η δική μου έρχεται σε σχέση με τον συντροφο μου και τη ζωη μας.

Θα ήθελα να είχαμε κιαλλο απο αυτό που ζουμε τωρα αλλά όπως ειπα ειμαι ήδη 32 χρονων.

Είναι σώστο να γίνει μαμα μια γυναίκα μετα απο ''λογικές'' και όχι συναιθηματικές διεργασίες;

Δλδ. Ειμαστε καλα, θα τα καταφερουμε σαν γονεις,καποτε σιγουρα θα θέλαμε ένα παιδι, ειμαι 32 χρονων οπότε ας το κανουμε τωρα...

Με τρομάζει το πόσο μπορει να αλλάξει η καθημερινότητα μας. Που δεν θα έχουμε πια χρόνο ποιοτικό ο ενας με τον άλλο. Είναι μια αλλαγή αγνωστη που δεν μπορώ να τη φανταστώ.

Είναι δυνατό μια γυναικα που προοριζεται να γινει μαμα να σκέφτεται τόσο εγωιστικα;

Σιγουρα δεν θα σκεφτομουν να γινω μαμα τώρα αν δεν υπήρχε το θεμα της ηλικίας. Περναμε τόσο όμορφα που θα ήθελα να το ζησω λιγάκι ακομα.

Εσείς με ποιο τρόπο νοιώσατε πως ησασταν έτοιμες να αφιερωθειτε στο ρόλο της μητερας;

 Υπάρχει αυτο το βιολογικο ρολοι που όταν χτυπαει θελεις να γινεις μανα και όλους τους ενδοιασμους τους πετας απ'το παραθυρο;

 Η σχέση σας με τον συντροφο σας σε τι σημειο ήταν τότε;

 

Μηπως εχει μεγαλη σημασια το ζευγαρι να είναι στη φάση που χορτασε την υπάρχουσα καθημερινότητα και εφόσων υπάρχει η αγαπη βάζουν μπρος για ένα παιδι; Για την αλλαγη,για την εξέλιξη, επειδη χόρτασαν ο ενας τον άλλο…;

Υπαρχει τελικά καταλληλη περιοδος ή εχει να κανει αποκλειστικα και μόνο με την ωριμότητα της απόφασης αυτης;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο κειμενο. Ευχομαι να έγινα κατανοητη και να μην σας κουρασα.

 

Καλησπέρα κοπέλα μου μπράβο για την σχέση σας πολύ χέρομαι να είστε για πάντα ετσι.Λατρευω τέτοιους είδους ζευγάρια  και σπανίζουν. Τώρα όσον αφορά το θέμα μητρότητας αν δεν νιώθεις  έτοιμη είσαι καλά με το σύντροφό περνάτε όμορφα φοβάσαι μην χαλάσει η σχέση σας ή καθημερινότητα σας αν γεμίζει ο ένας τον άλλον δεν έχετε κουραστεί η βαρεθεί και κυριότερο αν δεν έχει χτυπήσει πραγματικά μέσα σου το καμπανάκι της μητρότητας για εμένα όχι μην βιαστείς μόνο και μόνο από θέμα ηλικίας απλά έχε στο νου σου ότι μεγάλωνοντας μια  γυναίκα η σύλληψη γίνεται πιο δύσκολη. Απόλαυσε τη ζωή και τις στιγμές με το σύντροφό σου και να σαι σίγουρη μόλις νιώσεις έτοιμη και θα το θες διότι το να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί είναι δύσκολη απόφαση θα το καταλάβεις. Να στο πάντα καλά και ερωτευμένοι και ελπίζω στο μέλλον ο έρωτας σας να ολοκληρωθεί με ένα μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nat1286η γνωμη μου ειναι πως για να κανεις ενα παιδι θα πρεπει να το θες και οχι σαν εναλακτικη αν χωρτασε ο ενας τον αλλον και για να μη βαλτωσει η σχεση συμφωνω με οτι ειπε η @karen !!να εισαι συγουρη πως θα εχετε και μετα ποιοτικο χρονο μαζι εφοσον υπαρχει αγαπη δεν σταματαει πουθενα !!!!να εισται παντα τοσο ευτυχισμενοι και να εχετε οταν και οτι εσεις επιθυμειτε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Χαιρεται!! Θα σου πω κατι πολυ απλο... Για 'μενα παιδι, δεν κανεις για να σωσεις μια σχεση ή να την περασεις σε αλλο επιπεδο ή επειδη με τον συντροφο σου τα...........ψιλοκανατε ολα πια.....κ λιγο ρουτινιασατε, οποτε..............αντε...........ας κανουμε  κι ενα παιδι να υπαρξει ενα νεο ενδιαφερον στη σχεση κ στην ζωη μας....

   Εγω προσωπικα παιδι ημουν ετοιμη να κανω εδω κ χρονια. Κ οταν λεω ετοιμη, εννοω ετοιμη να του δωσω αγαπη, εφοδια για να γινει σωστος κ ελευθερος ανθρωπος στην κοινωνια.. Αλλωστε, ειναι στην φυση μας κ ας πουμε ειναι ενα απο τα κυρια νοηματα στην ζωη....η συνεχεια της..!

   Ετοιμη να κανω παιδι με τον συντροφο μου, ενιωσα οταν καταλαβα οτι ειμαι καλυτερα απο ποτε μαζι του!!  Στην μεγαλη μου καψουρα, που πλεον ειχε προστεθει κ η ανιδιοτελης αγαπη! Αυτη την στιγμη ειμαι εγκυος κ το χαιρομαι που το ζω τωρα, μαζι του!! Ειμαι με εναν ανθρωπο που ακομα φλερταρω κ χαιρομαι που το παιδι μου θα ειναι καρπος οχι μονο αγαπης ή λογικης.. Αλλα καρπος ερωτα, με ολο το νοημα!! Ανυπομονω να δω την ευτυχια στα ματια του γιατι δε θα μεγαλωσει μονο σε μια οικογενεια που οι γονεις του επικοινωνουν κ αγαπιουνται... Αλλα σε μια οικογενεια που θα βλεπει 2 ερωτευμενους ανθρωπους να εκδηλωνουν την αγαπη τους κ γιατι οχι ακομη κ να παλιπαιδιζουν ωρες ωρες...!

   Δεν ξερω αν αυτο θα κρατησει για παντα... Δεν ξερω αν θα νιωθω το ιδιο στα 50 μου... Αλλα χαιρομαι πολυ που τωρα το ζω ετσι!!

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευω οτι ενα παιδι, μονο να δεσει μπορει μια υγειη σχεση...! Θεωρω λαθος μια αρρωστη σχεση, τελειωμενη σχεδον, να ψαχνει θεραπεια σ'ενα παιδι... απλα δε θα πιασει.. Οκ, φυσικα τον πρωτο καιρο θα υπαρχουν καποιες αντικειμενικες δυσκολιες αλλα θα υπαρχουν ακομα περισσοτερες μεγαααααλες στιγμες, που σ'όλο τον κοσμο, μονο οι δυο σας θα καταλαβαινετε εκεινη την στιγμη!! Στο χερι σας ειναι να διατηρησετε την σπιθα!! Θα εχετε εναν λογο παραπανω να θαυμαζετε ο ενας τον αλλο, να σεβεστε, να αγαπατε...! Φυσικα, ακομα κ με παιδι πιστευω πως ναι, μπορεις να βρεις χρονο να πας κ σε ενα μπαρακι κ να φλερταρεις με τον αντρα σου, ακομα κ με ενα παιδακι μπορει να ζηλεψεις, να νιωσεις ανασφαλεια (με την καλη την εννοια), καρδιοκτυπι και πολλα πολλα αλλα..!!

   Υ.Γ. Τωρα που ειμαι εγκυος, πρωτη φορα ειδα τον συντροφο μου να με κοιταει με τοσο αστραφτερο βλεμμα!! Μη κολλησεις σε τετοια πραγματα... Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου μπράβο για την σχέση σας πολύ χέρομαι να είστε για πάντα ετσι.Λατρευω τέτοιους είδους ζευγάρια  και σπανίζουν. Τώρα όσον αφορά το θέμα μητρότητας αν δεν νιώθεις  έτοιμη είσαι καλά με το σύντροφό περνάτε όμορφα φοβάσαι μην χαλάσει η σχέση σας ή καθημερινότητα σας αν γεμίζει ο ένας τον άλλον δεν έχετε κουραστεί η βαρεθεί και κυριότερο αν δεν έχει χτυπήσει πραγματικά μέσα σου το καμπανάκι της μητρότητας για εμένα όχι μην βιαστείς μόνο και μόνο από θέμα ηλικίας απλά έχε στο νου σου ότι μεγάλωνοντας μια  γυναίκα η σύλληψη γίνεται πιο δύσκολη. Απόλαυσε τη ζωή και τις στιγμές με το σύντροφό σου και να σαι σίγουρη μόλις νιώσεις έτοιμη και θα το θες διότι το να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί είναι δύσκολη απόφαση θα το καταλάβεις. Να στο πάντα καλά και ερωτευμένοι και ελπίζω στο μέλλον ο έρωτας σας να ολοκληρωθεί με ένα μωρό. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τα όμορφα και αισιόδοξα λόγια σου!

Δεν νοιωθω τελειως ετοιμη όχι. Προσπαθώ να καταλάβω αν οποιες εγιναν μανουλες είχαν τετοιου ειδους ενδοιασμους, όχι για το αν θα ειναι καλές μαμαδες αλλα για το αν θα κοστισει στην σχέση τους. Πως γίνεται να νοιώσεις έτοιμη για κάτι που ειναι άγνωστο εως τώρα; Υπερνικάει η θέληση για το μωρό τους ενδοιασμους και με ωριμοτητα αποφασιζει κανεις οτι θα θυσιασει το οτιδηποτε για εκεινο και προχωραει στην αποφαση?  Αν μιλάμε για τετοια ανιδιοτέλεια,δυστυχως δεν την εχω νοιωσει!

Εκείνος θα ηθελε ενα παιδι και μπαινω σε σκέψεις και για αυτό αλλα και για τον λόγο της ηλικίας. Οπως πολυ σωστα είπες,μεγαλώνοντας γίνεται δυσκολότερο.

Να είσαι πάντα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Χαιρεται!! Θα σου πω κατι πολυ απλο... Για 'μενα παιδι, δεν κανεις για να σωσεις μια σχεση ή να την περασεις σε αλλο επιπεδο ή επειδη με τον συντροφο σου τα...........ψιλοκανατε ολα πια.....κ λιγο ρουτινιασατε, οποτε..............αντε...........ας κανουμε  κι ενα παιδι να υπαρξει ενα νεο ενδιαφερον στη σχεση κ στην ζωη μας....

   Εγω προσωπικα παιδι ημουν ετοιμη να κανω εδω κ χρονια. Κ οταν λεω ετοιμη, εννοω ετοιμη να του δωσω αγαπη, εφοδια για να γινει σωστος κ ελευθερος ανθρωπος στην κοινωνια.. Αλλωστε, ειναι στην φυση μας κ ας πουμε ειναι ενα απο τα κυρια νοηματα στην ζωη....η συνεχεια της..!

   Ετοιμη να κανω παιδι με τον συντροφο μου, ενιωσα οταν καταλαβα οτι ειμαι καλυτερα απο ποτε μαζι του!!  Στην μεγαλη μου καψουρα, που πλεον ειχε προστεθει κ η ανιδιοτελης αγαπη! Αυτη την στιγμη ειμαι εγκυος κ το χαιρομαι που το ζω τωρα, μαζι του!! Ειμαι με εναν ανθρωπο που ακομα φλερταρω κ χαιρομαι που το παιδι μου θα ειναι καρπος οχι μονο αγαπης ή λογικης.. Αλλα καρπος ερωτα, με ολο το νοημα!! Ανυπομονω να δω την ευτυχια στα ματια του γιατι δε θα μεγαλωσει μονο σε μια οικογενεια που οι γονεις του επικοινωνουν κ αγαπιουνται... Αλλα σε μια οικογενεια που θα βλεπει 2 ερωτευμενους ανθρωπους να εκδηλωνουν την αγαπη τους κ γιατι οχι ακομη κ να παλιπαιδιζουν ωρες ωρες...!

   Δεν ξερω αν αυτο θα κρατησει για παντα... Δεν ξερω αν θα νιωθω το ιδιο στα 50 μου... Αλλα χαιρομαι πολυ που τωρα το ζω ετσι!!

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευω οτι ενα παιδι, μονο να δεσει μπορει μια υγειη σχεση...! Θεωρω λαθος μια αρρωστη σχεση, τελειωμενη σχεδον, να ψαχνει θεραπεια σ'ενα παιδι... απλα δε θα πιασει.. Οκ, φυσικα τον πρωτο καιρο θα υπαρχουν καποιες αντικειμενικες δυσκολιες αλλα θα υπαρχουν ακομα περισσοτερες μεγαααααλες στιγμες, που σ'όλο τον κοσμο, μονο οι δυο σας θα καταλαβαινετε εκεινη την στιγμη!! Στο χερι σας ειναι να διατηρησετε την σπιθα!! Θα εχετε εναν λογο παραπανω να θαυμαζετε ο ενας τον αλλο, να σεβεστε, να αγαπατε...! Φυσικα, ακομα κ με παιδι πιστευω πως ναι, μπορεις να βρεις χρονο να πας κ σε ενα μπαρακι κ να φλερταρεις με τον αντρα σου, ακομα κ με ενα παιδακι μπορει να ζηλεψεις, να νιωσεις ανασφαλεια (με την καλη την εννοια), καρδιοκτυπι και πολλα πολλα αλλα..!!

   Υ.Γ. Τωρα που ειμαι εγκυος, πρωτη φορα ειδα τον συντροφο μου να με κοιταει με τοσο αστραφτερο βλεμμα!! Μη κολλησεις σε τετοια πραγματα... Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!

Καλή μου, χαμογέλασα τόόόόόσο με την ιστορία σου!

Συμφωνω απολυτα με όλα οσα περιγραφεις. Απλα ίσως να είναι σπάνιες περιπτώσεις. Εγω στον περιγυρο και γενικα βλεπω ανθρώπους να παιρνουν την αποφαση είτε επειδη εσβησε η φλόγα και ψαχνουν κάτι νεο, είτε επειδη έτυχε, ειτε για χιλιους αλλους λαθος κατα τη γνώμη μου λογους. Φυσικά, μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να ειχαν ευτυχισμενη συνεχεια αλλα και για μένα το ιδανικό θα ήταν να ερχόταν μεσα απο απολυτη αγάπη και σε μια σχέση υγιη,τεσταρισμένη, όμορφη!

΄΄Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!΄'' << Το κρατάω αυτό!Κάπως με αγγιξε!

Σε ευχαριστώ πολυ για την ομορφη απαντηση, σου ευχομαι να είσαι καλα και εσυ και ο συντροφος σου και το παιδάκι σου οταν με το καλο έρθει!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Χαιρεται!! Θα σου πω κατι πολυ απλο... Για 'μενα παιδι, δεν κανεις για να σωσεις μια σχεση ή να την περασεις σε αλλο επιπεδο ή επειδη με τον συντροφο σου τα...........ψιλοκανατε ολα πια.....κ λιγο ρουτινιασατε, οποτε..............αντε...........ας κανουμε  κι ενα παιδι να υπαρξει ενα νεο ενδιαφερον στη σχεση κ στην ζωη μας....

   Εγω προσωπικα παιδι ημουν ετοιμη να κανω εδω κ χρονια. Κ οταν λεω ετοιμη, εννοω ετοιμη να του δωσω αγαπη, εφοδια για να γινει σωστος κ ελευθερος ανθρωπος στην κοινωνια.. Αλλωστε, ειναι στην φυση μας κ ας πουμε ειναι ενα απο τα κυρια νοηματα στην ζωη....η συνεχεια της..!

   Ετοιμη να κανω παιδι με τον συντροφο μου, ενιωσα οταν καταλαβα οτι ειμαι καλυτερα απο ποτε μαζι του!!  Στην μεγαλη μου καψουρα, που πλεον ειχε προστεθει κ η ανιδιοτελης αγαπη! Αυτη την στιγμη ειμαι εγκυος κ το χαιρομαι που το ζω τωρα, μαζι του!! Ειμαι με εναν ανθρωπο που ακομα φλερταρω κ χαιρομαι που το παιδι μου θα ειναι καρπος οχι μονο αγαπης ή λογικης.. Αλλα καρπος ερωτα, με ολο το νοημα!! Ανυπομονω να δω την ευτυχια στα ματια του γιατι δε θα μεγαλωσει μονο σε μια οικογενεια που οι γονεις του επικοινωνουν κ αγαπιουνται... Αλλα σε μια οικογενεια που θα βλεπει 2 ερωτευμενους ανθρωπους να εκδηλωνουν την αγαπη τους κ γιατι οχι ακομη κ να παλιπαιδιζουν ωρες ωρες...!

   Δεν ξερω αν αυτο θα κρατησει για παντα... Δεν ξερω αν θα νιωθω το ιδιο στα 50 μου... Αλλα χαιρομαι πολυ που τωρα το ζω ετσι!!

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευω οτι ενα παιδι, μονο να δεσει μπορει μια υγειη σχεση...! Θεωρω λαθος μια αρρωστη σχεση, τελειωμενη σχεδον, να ψαχνει θεραπεια σ'ενα παιδι... απλα δε θα πιασει.. Οκ, φυσικα τον πρωτο καιρο θα υπαρχουν καποιες αντικειμενικες δυσκολιες αλλα θα υπαρχουν ακομα περισσοτερες μεγαααααλες στιγμες, που σ'όλο τον κοσμο, μονο οι δυο σας θα καταλαβαινετε εκεινη την στιγμη!! Στο χερι σας ειναι να διατηρησετε την σπιθα!! Θα εχετε εναν λογο παραπανω να θαυμαζετε ο ενας τον αλλο, να σεβεστε, να αγαπατε...! Φυσικα, ακομα κ με παιδι πιστευω πως ναι, μπορεις να βρεις χρονο να πας κ σε ενα μπαρακι κ να φλερταρεις με τον αντρα σου, ακομα κ με ενα παιδακι μπορει να ζηλεψεις, να νιωσεις ανασφαλεια (με την καλη την εννοια), καρδιοκτυπι και πολλα πολλα αλλα..!!

   Υ.Γ. Τωρα που ειμαι εγκυος, πρωτη φορα ειδα τον συντροφο μου να με κοιταει με τοσο αστραφτερο βλεμμα!! Μη κολλησεις σε τετοια πραγματα... Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!

Νομιζω με καλυψες 100%.  Νατ σου ευχομαι να κανεις αυτο που θα κανει ομορφοτερη τη ζωη σου. Και μη το αναλυεις τοσο πολυ, γιατι στο τελος θα πεισεις τον εαυτο σου οτι οντως το παιδι χαλαει την σχεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η love30 είπε:

@nat1286η γνωμη μου ειναι πως για να κανεις ενα παιδι θα πρεπει να το θες και οχι σαν εναλακτικη αν χωρτασε ο ενας τον αλλον και για να μη βαλτωσει η σχεση συμφωνω με οτι ειπε η @karen !!να εισαι συγουρη πως θα εχετε και μετα ποιοτικο χρονο μαζι εφοσον υπαρχει αγαπη δεν σταματαει πουθενα !!!!να εισται παντα τοσο ευτυχισμενοι και να εχετε οταν και οτι εσεις επιθυμειτε!!!!!!!!

Το βλεπω σαν ενα κεφαλαιο νεο στη ζωη του καθε ανθρώπου. Σιγουρα ξερω πως τιποτα δεν θα είναι ίδιο- και αυτο δεν εχει απαραιτητα κακη εννοια! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολυ !! : )

Και εσυ να είσαι ευτυχισμένη,να είσαι παντα μα παντα καλά!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η nat1286 είπε:

Καλή μου, χαμογέλασα τόόόόόσο με την ιστορία σου!

Συμφωνω απολυτα με όλα οσα περιγραφεις. Απλα ίσως να είναι σπάνιες περιπτώσεις. Εγω στον περιγυρο και γενικα βλεπω ανθρώπους να παιρνουν την αποφαση είτε επειδη εσβησε η φλόγα και ψαχνουν κάτι νεο, είτε επειδη έτυχε, ειτε για χιλιους αλλους λαθος κατα τη γνώμη μου λογους. Φυσικά, μπορει σε ορισμενες περιπτωσεις να ειχαν ευτυχισμενη συνεχεια αλλα και για μένα το ιδανικό θα ήταν να ερχόταν μεσα απο απολυτη αγάπη και σε μια σχέση υγιη,τεσταρισμένη, όμορφη!

΄΄Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!΄'' << Το κρατάω αυτό!Κάπως με αγγιξε!

Σε ευχαριστώ πολυ για την ομορφη απαντηση, σου ευχομαι να είσαι καλα και εσυ και ο συντροφος σου και το παιδάκι σου οταν με το καλο έρθει!! 

 

   Δεν γινονται κ πολυ συχνα τετοιες "φιλοσοφικες" συζητησεις εδω μεσα....! Μου κινησε εξ αρχης το ενδιαφερον η τοποθετηση  σου... Παντως πιστευω οτι θα κανατε πολυ ομορφη οικογενεια με τον συντροφο σου κ θα εξεληχθειτε ακομα περισσοτερο μαζι... Γιατι κακα τα ψεματα.......13 χρονια με καποιον σε αυτην την ηλικια......μεγαλωσατε μαζι...! Ειναι σχεδον συγκινητικο..! Θα ζησετε κ αλλα με ενα παιδι-πολυ πιο δυνατα νομιζω! Υπαρχει απ'οτι εχω καταλαβει ενα σπουδαιο υποβαθρο, πολυ γερα θεμελια για να χτισετε τον κοσμο σας!! Ασε που φανταζομαι μια γυναικα που εχει κρατησει την σπιρταδα στην σχεση της τοσα χρονια........ε, θα βρει τους τροπους να συνεχισει να την κραταει!! Το ιδιο ισχυει κ για τον αντρα σου φυσικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια.

Εγώ ανήκω στις γυναίκες π από πάντα ήθελαν να γίνουν μανες. Από μικρή έλεγα ότι θέλω πολλά παιδιά. Ήδη στην ηλικία των 20+ ήθελα να κάνω παιδί αρκεί να έβρισκα τον κατάλληλο σύντροφο. Γνώρισα τον άντρα μ στα 24, παντρεύτηκαμε όταν ήμουν 25 κ ξεκινήσαμε τις προσπάθειές στα 26 μου. Δεν τ σκέφτηκα καν πως θα επηρεάσει τη σχέση μου. Είχα έναν άνθρωπο π μ αγαπούσε κ δ με ένοιαζε κάτι άλλο. Κάναμε τις εκδρομές μας, τις βόλτες μας κ ποτέ δ σκεφτήκαμε ότι ένα παιδί θα μας περιορίσει κάπου. Παλέψαμε 2 χρόνια με την υπογονιμότητα κ σήμερα κρατάω στην αγκαλιά μ την 2.5 μηνών μπεμπουλα μας. 

Ο άντρας μ με θέλει πιο πολύ από ποτέ, βγαίνουμε έξω οι 3 μας κ μόλις μεγαλώσει λιγο θα ξεκινήσουμε κ πάλι τα ταξιδάκια μας.

Σίγουρα αλλάζει η ζωή σου κ κανένας δ είναι 100 τοις 100 σίγουρος ότι είναι η κατάλληλη στιγμή η έτοιμος. Αν όμως δ τ θέλεις πραγματικά μην τ κάνεις ακόμη. Ο πρώτος καιρος δ θα σ κρύψω ότι είναι αρκετά δύσκολος. Ακόμη κ γω π τ ήθελα κ τ παλεψα τόσο ήταν στιγμές π ένιωθα να καταρρεω από την εξάντληση. Πολύ γρήγορα όμως βρήκαμε τους ρυθμούς μας. Ένα παιδί δ πρέπει να σκέφτεσαι ότι σε περιορίζει άλλα ότι σε ολοκληρώνει. 

Για μας η απόφαση ήρθε απόλυτα φυσιολογικά χωρίς καν συζήτηση.

Μην κοιτάς τον περίγυρο σου. Αν πιεστείς να κάνεις παιδί όλο αυτό θα σ γύρισει μπούμερανγκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η nat1286 είπε:

Γεια σου nat1286 ?. Κ εγώ είμαι 32 και έχω σχέση 14 χρόνια με το σύντροφό μου. Κ εγώ επίσης δεν ήμουν έτοιμη να γίνω μαμά.  Για να είναι ειλικρινής δε νόμιζα ότι θα ήμουν ποτέ έτοιμη να γίνω μαμά... Έχουμε μια σχέση με τη σύντροφό μου πολύ δυνατή... περνάμε υπέροχα... Έχουμε και οι δύο καλές δουλειές με πολύ καλές απολαβές... φίλους με τους οποίους διασκεδάζουμε... χρόνο για να κάνουμε σεμινάρια και μεταπτυχιακά... Πώς αλλιώς να περιγράψω μια κατάσταση; 

Εγώ δεν ήμουν έτοιμη να γίνω μάνα... ήμουν σίγουρη γι αυτό... Ακόμα περισσότερο ήμουν σίγουρη ότι δεν ήθελα να αλλάξει τίποτα από την καθημερινότητα μας... το είχαμε συζητήσει... Όχι για να μας βγάλει από κανένα τελμα... Αλλά οκ... Εγώ, αυτός και; παρακάτω τι έχει; περισσότερη δουλειά; περισσότερες βόλτες; περισσότερα ρούχα για την γκαρνταρόμπα; 

Τελικά είχε ενα μωράκι... το οποίο μας ήρθε από το πουθενά και με 2 γονείς νέους οι οποίοι θα μπορούν να του προσφέρουν όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα!!! Σε παλαιότερη ανάρτηση μου εδώ έχω γράψει ότι έχω μετανιώσει που δεν έκανα παιδί στα 23 ...και όχι στα 32... Τελικά ήμουν πιο έτοιμη από ποτέ να δεχθω αυτό το νέο μέλος και ακόμα περισσότερο ήμουν έτοιμη από καιρό να γίνω μάνα... Αλλά δεν το ήξερα! 

Εγώ ακόμα δε γέννησα... τον Φλεβάρη με το καλό... Θέλω να σου πω ότι αν η σχέση σου τώρα είναι υπέροχη ... Μόλις μάθεις το γεγονός της εγκυμοσύνης η σχέση θα γίνει μαγική!!! 

Εντάξει με απασχολούν θέματα όπως τι θα κάνω με τη δουλειά κτλ αλλά όλα θα τα παλέψουμε! ?❤???

Σου εύχομαι τα καλύτερα ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 20/10/2017 at 7:29 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

   Χαιρεται!! Θα σου πω κατι πολυ απλο... Για 'μενα παιδι, δεν κανεις για να σωσεις μια σχεση ή να την περασεις σε αλλο επιπεδο ή επειδη με τον συντροφο σου τα...........ψιλοκανατε ολα πια.....κ λιγο ρουτινιασατε, οποτε..............αντε...........ας κανουμε  κι ενα παιδι να υπαρξει ενα νεο ενδιαφερον στη σχεση κ στην ζωη μας....

   Εγω προσωπικα παιδι ημουν ετοιμη να κανω εδω κ χρονια. Κ οταν λεω ετοιμη, εννοω ετοιμη να του δωσω αγαπη, εφοδια για να γινει σωστος κ ελευθερος ανθρωπος στην κοινωνια.. Αλλωστε, ειναι στην φυση μας κ ας πουμε ειναι ενα απο τα κυρια νοηματα στην ζωη....η συνεχεια της..!

   Ετοιμη να κανω παιδι με τον συντροφο μου, ενιωσα οταν καταλαβα οτι ειμαι καλυτερα απο ποτε μαζι του!!  Στην μεγαλη μου καψουρα, που πλεον ειχε προστεθει κ η ανιδιοτελης αγαπη! Αυτη την στιγμη ειμαι εγκυος κ το χαιρομαι που το ζω τωρα, μαζι του!! Ειμαι με εναν ανθρωπο που ακομα φλερταρω κ χαιρομαι που το παιδι μου θα ειναι καρπος οχι μονο αγαπης ή λογικης.. Αλλα καρπος ερωτα, με ολο το νοημα!! Ανυπομονω να δω την ευτυχια στα ματια του γιατι δε θα μεγαλωσει μονο σε μια οικογενεια που οι γονεις του επικοινωνουν κ αγαπιουνται... Αλλα σε μια οικογενεια που θα βλεπει 2 ερωτευμενους ανθρωπους να εκδηλωνουν την αγαπη τους κ γιατι οχι ακομη κ να παλιπαιδιζουν ωρες ωρες...!

   Δεν ξερω αν αυτο θα κρατησει για παντα... Δεν ξερω αν θα νιωθω το ιδιο στα 50 μου... Αλλα χαιρομαι πολυ που τωρα το ζω ετσι!!

   Κ κατι τελευταιο... Πιστευω οτι ενα παιδι, μονο να δεσει μπορει μια υγειη σχεση...! Θεωρω λαθος μια αρρωστη σχεση, τελειωμενη σχεδον, να ψαχνει θεραπεια σ'ενα παιδι... απλα δε θα πιασει.. Οκ, φυσικα τον πρωτο καιρο θα υπαρχουν καποιες αντικειμενικες δυσκολιες αλλα θα υπαρχουν ακομα περισσοτερες μεγαααααλες στιγμες, που σ'όλο τον κοσμο, μονο οι δυο σας θα καταλαβαινετε εκεινη την στιγμη!! Στο χερι σας ειναι να διατηρησετε την σπιθα!! Θα εχετε εναν λογο παραπανω να θαυμαζετε ο ενας τον αλλο, να σεβεστε, να αγαπατε...! Φυσικα, ακομα κ με παιδι πιστευω πως ναι, μπορεις να βρεις χρονο να πας κ σε ενα μπαρακι κ να φλερταρεις με τον αντρα σου, ακομα κ με ενα παιδακι μπορει να ζηλεψεις, να νιωσεις ανασφαλεια (με την καλη την εννοια), καρδιοκτυπι και πολλα πολλα αλλα..!!

   Υ.Γ. Τωρα που ειμαι εγκυος, πρωτη φορα ειδα τον συντροφο μου να με κοιταει με τοσο αστραφτερο βλεμμα!! Μη κολλησεις σε τετοια πραγματα... Θα ανακαλυψεις πτυχες του εαυτου σου κ του συντροφου σου, που δεν εβλεπες 13 χρονια...κ ειναι φοβερο αυτο!!

Πόσο πολύ με συγκίνησες να ξερες! Είναι υπέροχα τα λόγια σου κ δίνουν δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 months later...
στις On 20/10/2017 at 2:26 ΜΜ, ο/η nat1286 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Διαβάζω το σαιτ εδώ και καιρό και σήμερα θέλησα να σας μιλήσω. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει ειλικρίνεια-κατανόηση  μεταξύ σας και μπράβο για αυτο που έχετε δημιουργησει.

Είμαι 32 ετών και έχω μια υπέροχη σχέση εδώ και 13 χρόνια. Με τον ανθρωπο μου λοιπόν νοιωθω τυχερή και ευτυχισμένη. Εχουμε αποκτήσει με τον καιρό εναν τρόπο όμορφο να λύνουμε τις διαφορές και τα προβλήματα που μας παρουσιάζονται και αν μας ρωτήσει κανείς νοιώθουμε ακόμα ερωτευμένοι. 

Θα ήθελα πολύ μαζί του να έχω οικογένεια...κάποτε. Είμαι σίγουρη πως θα γίνει καλός πατέρας και πως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε.

Ο δισταγμός μου προέρχεται απο την ερώτηση: "Νοιώθει μια γυναίκα ποτε είναι ετοιμη να γινει μαμα;;''. 

Και προσέξτε! Εχω ακούσει πολλές φορες αυτη την ερωτηση αλλα σε σχέση με το αν μια γυναικα είναι έτοιμη για να καλύψει όλες τις ανάγκες που χρειάζεται ένα παιδι.

Δεν εχω αμφιβολία πως όταν έρθει αυτη η στιγμη θα βρω ένα τρόπο να ανταπεξέλθω,ότι κ αν σημαίνει αυτό.

Η ερώτηση η δική μου έρχεται σε σχέση με τον συντροφο μου και τη ζωη μας.

Θα ήθελα να είχαμε κιαλλο απο αυτό που ζουμε τωρα αλλά όπως ειπα ειμαι ήδη 32 χρονων.

Είναι σώστο να γίνει μαμα μια γυναίκα μετα απο ''λογικές'' και όχι συναιθηματικές διεργασίες;

Δλδ. Ειμαστε καλα, θα τα καταφερουμε σαν γονεις,καποτε σιγουρα θα θέλαμε ένα παιδι, ειμαι 32 χρονων οπότε ας το κανουμε τωρα...

Με τρομάζει το πόσο μπορει να αλλάξει η καθημερινότητα μας. Που δεν θα έχουμε πια χρόνο ποιοτικό ο ενας με τον άλλο. Είναι μια αλλαγή αγνωστη που δεν μπορώ να τη φανταστώ.

Είναι δυνατό μια γυναικα που προοριζεται να γινει μαμα να σκέφτεται τόσο εγωιστικα;

Σιγουρα δεν θα σκεφτομουν να γινω μαμα τώρα αν δεν υπήρχε το θεμα της ηλικίας. Περναμε τόσο όμορφα που θα ήθελα να το ζησω λιγάκι ακομα.

Εσείς με ποιο τρόπο νοιώσατε πως ησασταν έτοιμες να αφιερωθειτε στο ρόλο της μητερας;

 Υπάρχει αυτο το βιολογικο ρολοι που όταν χτυπαει θελεις να γινεις μανα και όλους τους ενδοιασμους τους πετας απ'το παραθυρο;

 Η σχέση σας με τον συντροφο σας σε τι σημειο ήταν τότε;

 

Μηπως εχει μεγαλη σημασια το ζευγαρι να είναι στη φάση που χορτασε την υπάρχουσα καθημερινότητα και εφόσων υπάρχει η αγαπη βάζουν μπρος για ένα παιδι; Για την αλλαγη,για την εξέλιξη, επειδη χόρτασαν ο ενας τον άλλο…;

Υπαρχει τελικά καταλληλη περιοδος ή εχει να κανει αποκλειστικα και μόνο με την ωριμότητα της απόφασης αυτης;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο κειμενο. Ευχομαι να έγινα κατανοητη και να μην σας κουρασα.

 

Γεια σου! Είμαι ακριβώς σαν και εσένα. Είμαι 31, έχω μια υπέροχη σχέση με τον άνθρωπο μου 12 χρόνια, δεν σκεφτόμασταν καθόλου για παιδιά, δεν θέλαμε να χαλάσουμε αυτό που ζούμε. Αλλά όπως είπες περνάνε τα χρόνια. Έχουμε φιλικά ζευγάρια πολύ μεγαλύτερα από εμάς που δεν έκαναν παιδιά και όσες φορές το έχουμε συζητήσει μαζί τους μας λένε πως το έχουν μετανιώσει που δεν έκαναν όταν μπορούσαν.  Έτσι Λοιπόν πριν 1,5 χρόνο ξεκινήσαμε διαδικασίες για μωράκι. Πήραμε και ένα κουτάβι να δούμε πως θα ανταπεξέλθουμε μαζί του και πραγματικά, τώρα, αναρωτιόμαστε πως ζούσαμε χωρίς αυτό. Εμείς το έχουμε σαν μωρό το σκυλάκι μας (βοηθάει και το μέγεθος του, μόνο 4 κιλά) όποτε καταλάβαμε ότι είμαστε έτοιμοι να μεγαλώσουμε κι άλλο την οικογένειά μας. Δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να συλλάβουμε και έτσι από τώρα ξεκινάμε εξετάσεις να δούμε τι φταίει.  Εμάς μας βοήθησε πολύ το κουτάβι μας στο να πάρουμε την απόφαση. Ίσος και εσάς αν το δοκιμάσετε. Δεν είναι όμως παίξε γέλασε.  Έχεις υπεύθυνη σου μια ζωούλα που από εσένα περιμένει να φάει, να πιεί, να διασκεδάσει, να κάνει μπάνιο.  Έτσι είναι και τα παιδιά. Καλύτερα να το δοκιμάσετε σύντομα γτ δεν ξέρεις πότε θα καταφέρετε να συλλάβετε. Σας εύχομαι με την πρώτη προσπάθεια να τα καταφέρετε!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω απολυτα!ειναι πολυ δυσκολη μια τετοια αποφαση και κυριως σε βασανιζει το αγνωστο!ειμουνα και εγω σε αυτη την θεση.εχω μια σχεση 14 χρονια και σκεφτομουν αν ειμαι ετοιμη να κανωμια τετοια κινηση.ομως αυτο που επικρατησε μεσα μπυ ειναι οτι αφου αυτον τονανθρωπο τον αγαπαω και θελωνα ειμαι μαζι του.επισης,τπν θεωρω αξιο να γινει πατερας και θεωρωοτι το παιδι μας θα μεγαλωσει μεσα σε πολυ αγαπη και απι μας και απο τις οικογενειες μας για αυτο αποφασισα οτι ναι θελω ενα παιδι!βεβαια εμενα με βασανιζει πολυ ο ιδιος γτ δν το εχει αποφασισει εκεινος απολυτα.το εχει αφησει λιγο στο φλου!!εγωπιστευω οτι αν εισαι με τον ανθρωπο που αγαπας πρωτον και δευτερον θες να εχεις ενα παιδι μην βασανιζεις το μυαλο σου με τετοιες αποριες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 8 months later...
στις On 20/10/2017 at 2:26 ΜΜ, ο/η nat1286 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Διαβάζω το σαιτ εδώ και καιρό και σήμερα θέλησα να σας μιλήσω. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει ειλικρίνεια-κατανόηση  μεταξύ σας και μπράβο για αυτο που έχετε δημιουργησει.

Είμαι 32 ετών και έχω μια υπέροχη σχέση εδώ και 13 χρόνια. Με τον ανθρωπο μου λοιπόν νοιωθω τυχερή και ευτυχισμένη. Εχουμε αποκτήσει με τον καιρό εναν τρόπο όμορφο να λύνουμε τις διαφορές και τα προβλήματα που μας παρουσιάζονται και αν μας ρωτήσει κανείς νοιώθουμε ακόμα ερωτευμένοι. 

Θα ήθελα πολύ μαζί του να έχω οικογένεια...κάποτε. Είμαι σίγουρη πως θα γίνει καλός πατέρας και πως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε.

Ο δισταγμός μου προέρχεται απο την ερώτηση: "Νοιώθει μια γυναίκα ποτε είναι ετοιμη να γινει μαμα;;''. 

Και προσέξτε! Εχω ακούσει πολλές φορες αυτη την ερωτηση αλλα σε σχέση με το αν μια γυναικα είναι έτοιμη για να καλύψει όλες τις ανάγκες που χρειάζεται ένα παιδι.

Δεν εχω αμφιβολία πως όταν έρθει αυτη η στιγμη θα βρω ένα τρόπο να ανταπεξέλθω,ότι κ αν σημαίνει αυτό.

Η ερώτηση η δική μου έρχεται σε σχέση με τον συντροφο μου και τη ζωη μας.

Θα ήθελα να είχαμε κιαλλο απο αυτό που ζουμε τωρα αλλά όπως ειπα ειμαι ήδη 32 χρονων.

Είναι σώστο να γίνει μαμα μια γυναίκα μετα απο ''λογικές'' και όχι συναιθηματικές διεργασίες;

Δλδ. Ειμαστε καλα, θα τα καταφερουμε σαν γονεις,καποτε σιγουρα θα θέλαμε ένα παιδι, ειμαι 32 χρονων οπότε ας το κανουμε τωρα...

Με τρομάζει το πόσο μπορει να αλλάξει η καθημερινότητα μας. Που δεν θα έχουμε πια χρόνο ποιοτικό ο ενας με τον άλλο. Είναι μια αλλαγή αγνωστη που δεν μπορώ να τη φανταστώ.

Είναι δυνατό μια γυναικα που προοριζεται να γινει μαμα να σκέφτεται τόσο εγωιστικα;

Σιγουρα δεν θα σκεφτομουν να γινω μαμα τώρα αν δεν υπήρχε το θεμα της ηλικίας. Περναμε τόσο όμορφα που θα ήθελα να το ζησω λιγάκι ακομα.

Εσείς με ποιο τρόπο νοιώσατε πως ησασταν έτοιμες να αφιερωθειτε στο ρόλο της μητερας;

 Υπάρχει αυτο το βιολογικο ρολοι που όταν χτυπαει θελεις να γινεις μανα και όλους τους ενδοιασμους τους πετας απ'το παραθυρο;

 Η σχέση σας με τον συντροφο σας σε τι σημειο ήταν τότε;

 

Μηπως εχει μεγαλη σημασια το ζευγαρι να είναι στη φάση που χορτασε την υπάρχουσα καθημερινότητα και εφόσων υπάρχει η αγαπη βάζουν μπρος για ένα παιδι; Για την αλλαγη,για την εξέλιξη, επειδη χόρτασαν ο ενας τον άλλο…;

Υπαρχει τελικά καταλληλη περιοδος ή εχει να κανει αποκλειστικα και μόνο με την ωριμότητα της απόφασης αυτης;

 

Συγγνώμη για το μεγάλο κειμενο. Ευχομαι να έγινα κατανοητη και να μην σας κουρασα.

 

Ναι το καμπανάκι της μητρότητας κάποια στιγμή χτυπάει για όλες το δικό μου χτύπησε στα 40 μέχρι τότε ναι μεν τα αγαπούσα τα παιδιά αλλά μέχρι εκεί ούτε αυτή την μυρωδιά τους δεν είχα νιώσει παρόλο που μεγάλωσα την αδερφή μου έχουμε 23 χρόνια διαφορά. Και όχι δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή ξέρω ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο θα ήταν πριν 10 χρόνια αλλά ξέρω επίσης ότι είναι μια συνειδητή απόφαση για την οποία δεν θα μετανιώσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...