Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Κορίτσια ήμουν κι εγώ σε μια αντίστοιχη ομάδα, γέννησα πριν 3 μήνες!!! Αναπολώ τις μέρες που μιλούσα με τις άλλες μανούλες και λέγαμε τα συμπτώματά μας και όλα αυτά. Αχ είναι υπέροχη η περίοδος της εγκυμοσύνης, μαγική.....Και τώρα που βλέπω τον μπέμπη μου και ξέρω ότι αυτή η φατσούλα ήταν στην κοιλιά μου και με κλώτσαγε συγκινούμαι ακόμη περισσότερο. Ζούμε μοναδικές στιγμές οι γυναίκες.....Η ευτυχία και η ολοκλήρωση που νιώθουμε δε συγκρίνονται με τίποτα!!!! Καλή εγκυμοσύνη να έχετε όλες και με το καλό να σφιχταγκαλιάσετε τα πλασματάκια σας!!Αγάπη πολλή και βαθειά. μόνο αυτό!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 λεπτά, ο/η IOP είπε:

Καλησπέρα μελλοντικές μανούλες!!

Κι άλλα νέα μέλη!! Καλωσορίσατε!!!

Ας προσπαθήσω να θυμηθώ όλα τα θέματα που συζητήσατε...

Η αντιστοιχία μηνών-εβδομάδων είναι όπως  πολύ σωστά τα είπε η @Winter mama to be!!

Εξετάσεις έκανα προγεννητικό, αυχενική, papp-a, κυστική ίνωση (προαιρετική - απλή αιματολογική την κάνεις μια φορά όσες εγκυμοσύνες κ να κάνεις), harmony (προαιρετική - απλή αιματολογική που στέλνεται στην Αμερική κ έχει μεγαλύτερη ευαισθησία από την papp-a για χρωμοσωμικές ανωμαλίες) κ τώρα θα πάω να κάνω δεύτερο γύρο προγεννητικού..

Ταυτόχρονα κοιτάω αιματολογικά λόγω θρομβοφιλίας (κάθε μήνα) κ ενδοκρινολογικά λόγω θυροειδή (ανά 2-3 μήνες).. Κ φυσικά έχω κ τα αντίστοιχα φάρμακα..

Από βιταμίνες κλπ. Ξεκίνησα με φολικό οξύ κ συνεχίζω μέχρι τώρα, στον 2ο μήνα έβαλα βιταμίνη d μια φορά τη μέρα (ήταν οριακή), μετά την αυχενική άρχισα μαγνήσιο κ σίδηρο μια φορά τη μέρα πολυβιταμινες pregnacare μέρα παρά μέρα και τώρα μείωσα το μαγνήσιο σε μέρα παρά μέρα κ προσέθεσα ασβέστιο μια φορά τη μέρα.

Κ έχω κ απάντηση σε ένα θέμα που αφορά πολλές μας... Τα κιλά... Υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε φυσιολογικό ΔΜΣ πρέπει να πάρουμε το πρώτο τρίμηνο 1-2,5 κιλά συνολικά κ από εκεί κ πέρα 300-500γρ κάθε εβδομάδα..

Είμαι στην 18η εβδομάδα κ έχω β' επιπέδου στις 25/9 που θα είμαι στην 23η εβδομάδα...

Καλά αποτελέσματα σε όλες μας!!

Σου εύχομαι καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤

Από ότι διαβάζω οι περισσότερες λαμβάνεται πολυβυταμινες... Ο γιατρός μου δεν μου έχει δώσει ακόμη... Θα το συζητήσω μαζί του στην επόμενη επίσκεψη 

Για μένα όπως και για τις περισσότερες φαντάζομαι είναι το πρώτο μωράκι και θέλω να μάθω όσα περισσότερα χρηστικά πράγματα μπορώ ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η IOP είπε:

Καλησπέρα μελλοντικές μανούλες!!

Κι άλλα νέα μέλη!! Καλωσορίσατε!!!

Ας προσπαθήσω να θυμηθώ όλα τα θέματα που συζητήσατε...

Η αντιστοιχία μηνών-εβδομάδων είναι όπως  πολύ σωστά τα είπε η @Winter mama to be!!

Εξετάσεις έκανα προγεννητικό, αυχενική, papp-a, κυστική ίνωση (προαιρετική - απλή αιματολογική την κάνεις μια φορά όσες εγκυμοσύνες κ να κάνεις), harmony (προαιρετική - απλή αιματολογική που στέλνεται στην Αμερική κ έχει μεγαλύτερη ευαισθησία από την papp-a για χρωμοσωμικές ανωμαλίες) κ τώρα θα πάω να κάνω δεύτερο γύρο προγεννητικού..

Ταυτόχρονα κοιτάω αιματολογικά λόγω θρομβοφιλίας (κάθε μήνα) κ ενδοκρινολογικά λόγω θυροειδή (ανά 2-3 μήνες).. Κ φυσικά έχω κ τα αντίστοιχα φάρμακα..

Από βιταμίνες κλπ. Ξεκίνησα με φολικό οξύ κ συνεχίζω μέχρι τώρα, στον 2ο μήνα έβαλα βιταμίνη d μια φορά τη μέρα (ήταν οριακή), μετά την αυχενική άρχισα μαγνήσιο κ σίδηρο μια φορά τη μέρα πολυβιταμινες pregnacare μέρα παρά μέρα και τώρα μείωσα το μαγνήσιο σε μέρα παρά μέρα κ προσέθεσα ασβέστιο μια φορά τη μέρα.

Κ έχω κ απάντηση σε ένα θέμα που αφορά πολλές μας... Τα κιλά... Υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε φυσιολογικό ΔΜΣ πρέπει να πάρουμε το πρώτο τρίμηνο 1-2,5 κιλά συνολικά κ από εκεί κ πέρα 300-500γρ κάθε εβδομάδα..

Είμαι στην 18η εβδομάδα κ έχω β' επιπέδου στις 25/9 που θα είμαι στην 23η εβδομάδα...

Καλά αποτελέσματα σε όλες μας!!

με το καλό κοριτσι μου :) 

τα ειπες ολα υπεροχα εισαι μηπως επαγγελματιας υγειας ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η ελενα!! είπε:

Κορίτσια ήμουν κι εγώ σε μια αντίστοιχη ομάδα, γέννησα πριν 3 μήνες!!! Αναπολώ τις μέρες που μιλούσα με τις άλλες μανούλες και λέγαμε τα συμπτώματά μας και όλα αυτά. Αχ είναι υπέροχη η περίοδος της εγκυμοσύνης, μαγική.....Και τώρα που βλέπω τον μπέμπη μου και ξέρω ότι αυτή η φατσούλα ήταν στην κοιλιά μου και με κλώτσαγε συγκινούμαι ακόμη περισσότερο. Ζούμε μοναδικές στιγμές οι γυναίκες.....Η ευτυχία και η ολοκλήρωση που νιώθουμε δε συγκρίνονται με τίποτα!!!! Καλή εγκυμοσύνη να έχετε όλες και με το καλό να σφιχταγκαλιάσετε τα πλασματάκια σας!!Αγάπη πολλή και βαθειά. μόνο αυτό!

 

αχ να εισαι καλα φιλη και να χαιρεσαι τον πριγκηπα σου :) 

πως ηταν η εγκυμοσυνη  - ο τοκετος σου ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Winter mama to be είπε:

 αχ να εισαι καλα φιλη και να χαιρεσαι τον πριγκηπα σου :) 

πως ηταν η εγκυμοσυνη  - ο τοκετος σου ; 

Η Εγκυμοσύνη μου ήταν ήρεμη...είχα άδεια από τη δουλειά, έκανα βόλτες και όνειρα στο σπίτι....Με τον άντρα μου κάναμε σχέδια ,βλέπαμε βιντεάκια με μωρά και πηγαίναμε χαλαρές εκδρομούλες..Δεν είχα καθόλου ενοχλήσεις, πέρα από κάτι ναυτίες τους δύο πρώτους μήνες. όταν μπήκα στον 9ο βάρυνα κάπως και δυσκολευόμουν να κοιμηθώ! Ο μπεμπάκος ήταν ψηλά, δεν έλεγε να κατέβει κι έτσι πέρασα τις 40 εβδομάδες χωρίς συσπάσεις και μηνύματα τοκετού....Γέννησα τελικά με καισαρική..δεν πονάς εκείνη την ώρα φυσικά , λίγες μέρες μετά! Η συμβουλή που έχω να δώσω σαν..''έμπειρη'' είναι η ηρεμία και η καλή διατροφή! 9 μήνες δεν έφαγα τίποτα άπ'έξω...!! μόνο στις σοκολατούλες δεν μπορούσα να αντισταθώ, χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ελενα!! είπε:

Η Εγκυμοσύνη μου ήταν ήρεμη...είχα άδεια από τη δουλειά, έκανα βόλτες και όνειρα στο σπίτι....Με τον άντρα μου κάναμε σχέδια ,βλέπαμε βιντεάκια με μωρά και πηγαίναμε χαλαρές εκδρομούλες..Δεν είχα καθόλου ενοχλήσεις, πέρα από κάτι ναυτίες τους δύο πρώτους μήνες. όταν μπήκα στον 9ο βάρυνα κάπως και δυσκολευόμουν να κοιμηθώ! Ο μπεμπάκος ήταν ψηλά, δεν έλεγε να κατέβει κι έτσι πέρασα τις 40 εβδομάδες χωρίς συσπάσεις και μηνύματα τοκετού....Γέννησα τελικά με καισαρική..δεν πονάς εκείνη την ώρα φυσικά , λίγες μέρες μετά! Η συμβουλή που έχω να δώσω σαν..''έμπειρη'' είναι η ηρεμία και η καλή διατροφή! 9 μήνες δεν έφαγα τίποτα άπ'έξω...!! μόνο στις σοκολατούλες δεν μπορούσα να αντισταθώ, χαχα!!

αχ τι ομορφα τα περιγραφεις :) 

μακαρι να εχουμε ολες μια ηρεμη εγκυμοσυνη και τελειομηνη :) 

να τον χαιρεσαι και σ ευχομαι τα καλυτερα ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Winter mama to be είπε:

αχ τι ομορφα τα περιγραφεις :) 

μακαρι να εχουμε ολες μια ηρεμη εγκυμοσυνη και τελειομηνη :) 

να τον χαιρεσαι και σ ευχομαι τα καλυτερα ??

Είναι όλα όμορφα και μοναδικά....Δημιουργείται ένα πλασματάκι αθώο που δεν παίρνει τα μάτια του από τα δικά σου.....αληθινή, αγνή αγάπη. Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις το παιδάκι σου γερό στην αγκαλιά σου.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ελενα!! είπε:

Κορίτσια ήμουν κι εγώ σε μια αντίστοιχη ομάδα, γέννησα πριν 3 μήνες!!! Αναπολώ τις μέρες που μιλούσα με τις άλλες μανούλες και λέγαμε τα συμπτώματά μας και όλα αυτά. Αχ είναι υπέροχη η περίοδος της εγκυμοσύνης, μαγική.....Και τώρα που βλέπω τον μπέμπη μου και ξέρω ότι αυτή η φατσούλα ήταν στην κοιλιά μου και με κλώτσαγε συγκινούμαι ακόμη περισσότερο. Ζούμε μοναδικές στιγμές οι γυναίκες.....Η ευτυχία και η ολοκλήρωση που νιώθουμε δε συγκρίνονται με τίποτα!!!! Καλή εγκυμοσύνη να έχετε όλες και με το καλό να σφιχταγκαλιάσετε τα πλασματάκια σας!!Αγάπη πολλή και βαθειά. μόνο αυτό!

 

Να σου ζησει ο μπεμπουλης σου!!!!Αχ τωρα μυριζει μωρουδιλα.τι ευτυχια.Μακαρι και οσες εχουμε δυσκολη εγκυμοσυνη στην πορεια να χουμε σαν την εγκυμοσυνη σου.Οταν εχεις μια ομαλη εγκυμοσυνη ειναι πιο ευκολο να το χαρεις.Ελπιζω να φτασω και γω στο σημειο να το χαρω γιατι προς το παρον ζω με το φοβο.Να δωσεις πολλα φιλια στο νινι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IOP είπε:

Καλησπέρα μελλοντικές μανούλες!!

Κι άλλα νέα μέλη!! Καλωσορίσατε!!!

Ας προσπαθήσω να θυμηθώ όλα τα θέματα που συζητήσατε...

Η αντιστοιχία μηνών-εβδομάδων είναι όπως  πολύ σωστά τα είπε η @Winter mama to be!!

Εξετάσεις έκανα προγεννητικό, αυχενική, papp-a, κυστική ίνωση (προαιρετική - απλή αιματολογική την κάνεις μια φορά όσες εγκυμοσύνες κ να κάνεις), harmony (προαιρετική - απλή αιματολογική που στέλνεται στην Αμερική κ έχει μεγαλύτερη ευαισθησία από την papp-a για χρωμοσωμικές ανωμαλίες) κ τώρα θα πάω να κάνω δεύτερο γύρο προγεννητικού..

Ταυτόχρονα κοιτάω αιματολογικά λόγω θρομβοφιλίας (κάθε μήνα) κ ενδοκρινολογικά λόγω θυροειδή (ανά 2-3 μήνες).. Κ φυσικά έχω κ τα αντίστοιχα φάρμακα..

Από βιταμίνες κλπ. Ξεκίνησα με φολικό οξύ κ συνεχίζω μέχρι τώρα, στον 2ο μήνα έβαλα βιταμίνη d μια φορά τη μέρα (ήταν οριακή), μετά την αυχενική άρχισα μαγνήσιο κ σίδηρο μια φορά τη μέρα πολυβιταμινες pregnacare μέρα παρά μέρα και τώρα μείωσα το μαγνήσιο σε μέρα παρά μέρα κ προσέθεσα ασβέστιο μια φορά τη μέρα.

Κ έχω κ απάντηση σε ένα θέμα που αφορά πολλές μας... Τα κιλά... Υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε φυσιολογικό ΔΜΣ πρέπει να πάρουμε το πρώτο τρίμηνο 1-2,5 κιλά συνολικά κ από εκεί κ πέρα 300-500γρ κάθε εβδομάδα..

Είμαι στην 18η εβδομάδα κ έχω β' επιπέδου στις 25/9 που θα είμαι στην 23η εβδομάδα...

Καλά αποτελέσματα σε όλες μας!!

Harmony θα κανω και γω γιατι μενω στο εξωτερικο και την καλυπτει η ασφαλεια μου οποτε εννοειται οτι θα την κανω.Οπως επισης και θυρεοειδη γιατι εχω κανει ολικη θυρεοειδεκτομη και με το που εμεινα εγκυος ο θυρεοειδης μου απορρυθμιστηκε εντελως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2017 at 8:08 ΜΜ, ο/η donnat είπε:

γειά σας κορίτσια! και εγώ με πητ 14\2! :)

μετά από μία αποτυχημένη σχεδόν διέγερση και δύο φυσικούς κύκλους χωρίς ώριμα ωάρια και ενώ ετοιμαζομασταν για δεύτερη διέγερση μας πρόλαβε ή μπεμπα ( μάλλον..). είμαι 15w+2d η  αυχενική μας αρχές αυγουστου  βγήκε πολύ καλή και πήραμε μία πρώτη ανάσα από το άγχος! θα χαρώ πολύ να τα λέμε!

Γειά σου καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και με το καλό!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lini είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φόρουμ από Κοζάνη με Π.Η.Τ. 15/2. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα σύμπτωμα πέρα από 1-2 πονοκεφάλους και κάποιες αδιαθεσιες λίγων ωρών.... Έχω κάνει μεγάλη κοιλίτσα σχεδόν από το δεύτερο μήνα και ειμαι στα 64 κιλά προς το παρόν.... Το μωρό είναι μάλλον αγοράκι μας είπε ο γιατρός ❤. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Γειά σου φιλη!!! Με το καλό σου εύχομαι το μωράκι σου!!! Εγω εχω πητ 28/2 :-) εμενα τωρα άρχισε να φαινεται η κοιλιτσα μου!

 

Μαζευόμαστε πολλές σιγά σιγά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Winter mama to be είπε:

ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!

τα καλυτερα και σε σενα :)

εχω νιωσει μια κινηση εκει μεσα βεβαια πολυ απαλα και παντα λεω ειναι δεν ειναι αλλα κατι γινεται ! εχθες ενιωσα 3 χτυπηματα συνεχομενα και ηταν καθαρά το μωρο γιατι ηταν  Μπροστά στο τοίχωμα της κοιλιάς !! πόσοοοο χαρηκα ! ηταν υπέροχο !!! ανημπομονω να ξανα γινει ειναι το μονο που σκευτομαι ολη μερα :) 

εσυ εχεις νιωσει τιποτα ;;

Τι κανεις winter ? Είχα μέρες να μπω! Το ένιωσες τοσο ξεκάθαρα ε; τέλεια!!! Ανυπομονώ κ εγώ! Όλο κατι νιώθω αλλα δεν είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Winter mama to be είπε:

με το καλό κοριτσι μου :) 

τα ειπες ολα υπεροχα εισαι μηπως επαγγελματιας υγειας ;; 

Χαχαχα!!! Όχι... Αλλά είμαι marketer κ έχω μάθει να τα λέω αναλυτικά κ ξεκάθαρα... Το είπα στον άντρα μου κ μου είπε ότι θα μπορούσα... Τους τελευταίους μήνες έχω πολλά πάρε δώσε με γιατρούς (όχι λόγω εγκυμοσύνης) κ έχω μάθει πολλά :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλησπερααα..!!τωρα γραψατε κ αλλες κ δν σας προλαβαινω..

εγω ειμαι 12 εβδομαδες ακριβως..εχω κανει ολες τς αιματολογικες,αυχενικη,papp-a κ β επιπεδου θ κανω τελη οκτωβρη...

ευχομαι ολες να ηρεμησουμε τωρα π κλεινουμε τ πρωτο τριμηνο...και ν απολαυσουμε ολη τν υπολοιπη...

ν ειναι γερα τ σπορακια μας αλλα κ εμεις...

εσεις π ειστε πιο μετα ν συνεχισετε τν καλη σας εγκυμοσυνη κ οσες γεννησατε ν σας ζησουν....

κ εμενα ειναι τ πρωτο μ κ μαλλον μπεμπα....κ καθε φορα π διαβαζω κτ απο οσες ειστε πιο μπροστα απο μενα προσπαθω ν τ θυμαμαι γ ν δω τ θ μ τυχει κ εμενα...

οκ σιγουρα η καθεμια μας ειναι διαφορετικη οπως κ οι εγκυμοσυνες μας,αλλα εχουμε κ πολλα κοινα..νομιζω..

μεσα σεπτεμβρη μ εχει βαλει ν κανει κ μια εξεταση αλφα τεστ νμζω γραφει...

αλλα δν τν εχω ρωτησει τ ακριβως ειναι,ουτε τ κοστος ουτε τπτ...εσεις τν κανατε.?

πως ειναι.?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αα ξεχασα απο φαρμακα στην αρχη π μαθαμε οτι ειμαι εγκυος επαιρνα μονο φολλικο....τωρα μ τ εκοψε κ παιρνω μαγνησιο πρωι βραδυ...σιδηρο τ πρωι..κ τ απογευμα ασβεστιο...

δν πινω καθολου γαλα,αλλα δν τρωω κ τπτ μα τπτ γαλακτομικο...

αναλογα μ τ αποτελεσματα απο τς εξετασεις στο επομενο ραντεβου θ μ πει τ θ κανουμε...

τωρα δν ξερει γτ αλλες εξετασεις μ τς πηρε ο ιδιος απο τ ιασω κ αλλες τς εκανα εδω στα μερη μ...οποτε οταν τς συγκεντρωσω ολες θ ξερουμε πως θ συνεχισουμε..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η IOP είπε:

Χαχαχα!!! Όχι... Αλλά είμαι marketer κ έχω μάθει να τα λέω αναλυτικά κ ξεκάθαρα... Το είπα στον άντρα μου κ μου είπε ότι θα μπορούσα... Τους τελευταίους μήνες έχω πολλά πάρε δώσε με γιατρούς (όχι λόγω εγκυμοσύνης) κ έχω μάθει πολλά :shock:

Πραγματικά θαυμάζω τις γνώσεις σου! Μπράβο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Να σου ζησει ο μπεμπουλης σου!!!!Αχ τωρα μυριζει μωρουδιλα.τι ευτυχια.Μακαρι και οσες εχουμε δυσκολη εγκυμοσυνη στην πορεια να χουμε σαν την εγκυμοσυνη σου.Οταν εχεις μια ομαλη εγκυμοσυνη ειναι πιο ευκολο να το χαρεις.Ελπιζω να φτασω και γω στο σημειο να το χαρω γιατι προς το παρον ζω με το φοβο.Να δωσεις πολλα φιλια στο νινι

Κάνε πράγματα που σου διώχνουν το φόβο! Χάζεψε στο ίντερνετ μωριουδιακά, πήγαινε σε πολυκαταστήματα αντίστοιχα και κάνε σχέδια για το μέλλον! Διάβασε, άκου μουσική και πήγαινε ανέμελες βόλτες στην αγορά και σίγουρα πιες πολλούς κοριτσοκαφέδες...χαχα!! θα πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες θα μυρίζει μωρουδίλα και το δικό σου σπίτι! Αν όμως λόγω δυσκολιών δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά και πρέπει να είσαι κρεβατωμένη και να προσέχεις μείνει τουλάχιστόν ήρεμη και  χαλαρή για να μεταδίδεις αυτά τα συναισθήματα στο μωράκι σου και όχι φόβο και άγχος. όλα θα πάνε κάλά ,είμαι σίγουρη!!!!! καλό υπόλοιπο!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η ελενα!! είπε:

Κάνε πράγματα που σου διώχνουν το φόβο! Χάζεψε στο ίντερνετ μωριουδιακά, πήγαινε σε πολυκαταστήματα αντίστοιχα και κάνε σχέδια για το μέλλον! Διάβασε, άκου μουσική και πήγαινε ανέμελες βόλτες στην αγορά και σίγουρα πιες πολλούς κοριτσοκαφέδες...χαχα!! θα πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες θα μυρίζει μωρουδίλα και το δικό σου σπίτι! Αν όμως λόγω δυσκολιών δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά και πρέπει να είσαι κρεβατωμένη και να προσέχεις μείνει τουλάχιστόν ήρεμη και  χαλαρή για να μεταδίδεις αυτά τα συναισθήματα στο μωράκι σου και όχι φόβο και άγχος. όλα θα πάνε κάλά ,είμαι σίγουρη!!!!! καλό υπόλοιπο!:)

Σ ευχαριστω πολυ!!!Δυστυχως προς το παρον ειμαι σπιτι,ξαπλωμενη...Αστα να πανε...Ελπιζω να βγω συντομα στον εξω κοσμο.χαχαχα.Χαζευω μωρουδιακα στο ιντερνετ και προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Σ ευχαριστω πολυ!!!Δυστυχως προς το παρον ειμαι σπιτι,ξαπλωμενη...Αστα να πανε...Ελπιζω να βγω συντομα στον εξω κοσμο.χαχαχα.Χαζευω μωρουδιακα στο ιντερνετ και προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα

ν σκεφτεσαι αισιοδοξα κ ολα θ πανε τελειααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Σ ευχαριστω πολυ!!!Δυστυχως προς το παρον ειμαι σπιτι,ξαπλωμενη...Αστα να πανε...Ελπιζω να βγω συντομα στον εξω κοσμο.χαχαχα.Χαζευω μωρουδιακα στο ιντερνετ και προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα

είχαν πολλές γνωστές μου θεματάκια και μάλιστα αρκετά σοβαρά κι όμως όλα κύλησαν ομαλά και τώρα βολτάρουν με τα καρότσια τους και ούτε θυμούνται τις δυσκολίες τους...! μη φοβάσαι θα πάνε όλα πολύ καλά! κάνε υπομονή και ρίξτο στο διάβασμα! θα σε χαλαρώσει πολύ!!με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πώς ειστε; Εγώ είμαι 13 εβδομάδων και 5 ημερών.. αχ εκεί που έλεγα ότι τα συμπτώματα σταμάτησαν οι εμετοί συνεχίζονται..βέβαια όχι σε καθημερινή βάση..θα έλεγα μια φορά στις 4 μέρες..Αλλά κ πάλι είναι πολυ ψυχοφθόρο. Κάθε μέρα δεν ξέρω πως θα ξυπνήσω. Χθες ήμουν μια χαρά μπόρεσα να βγω κ λίγο απο το σπίτι. Καμαρωνα κ με την κοιλιτσα μου που ολοι μου ελεγαν πως άρχισε να φαινεται. :-):-)

Σήμερα χάλια στομαχοπονος κ κρεβάτι όλη μέρα. Δεν θέλω κ να γκρινιαζω αλλα με παιρνει απο κάτω κάποιες στιγμές..ξερω οτι ολα θα περάσουν..ευτυχως που είστε κι εσείς κ τα λέμε..επισης εχω αρχισει σίδηρο ασβέστιο και μαγνήσιο. Να είστε όλες καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κορίτσια μου πώς ειστε; Εγώ είμαι 13 εβδομάδων και 5 ημερών.. αχ εκεί που έλεγα ότι τα συμπτώματα σταμάτησαν οι εμετοί συνεχίζονται..βέβαια όχι σε καθημερινή βάση..θα έλεγα μια φορά στις 4 μέρες..Αλλά κ πάλι είναι πολυ ψυχοφθόρο. Κάθε μέρα δεν ξέρω πως θα ξυπνήσω. Χθες ήμουν μια χαρά μπόρεσα να βγω κ λίγο απο το σπίτι. Καμαρωνα κ με την κοιλιτσα μου που ολοι μου ελεγαν πως άρχισε να φαινεται. :-):-)

Σήμερα χάλια στομαχοπονος κ κρεβάτι όλη μέρα. Δεν θέλω κ να γκρινιαζω αλλα με παιρνει απο κάτω κάποιες στιγμές..ξερω οτι ολα θα περάσουν..ευτυχως που είστε κι εσείς κ τα λέμε..επισης εχω αρχισει σίδηρο ασβέστιο και μαγνήσιο. Να είστε όλες καλά!!!

παιρνουμε τ ιδια σ φαρμακα....

κ εγω μια απο τ ιδια ειμαι..κ ειμαι 12+1....

οπως τ λες τν μια ειμαι παρα πολυ καλα κ τν αλλη ειμαι στα πατωματα κ ολη τν ωρα στο κρεββατι..

νευρα.??  δν μπορω ουτε ν σας τ περιγραψω...ακομη κ τν καλο μερικες τν λυπαμαι η γαιδουρα οπως κανω,αλλα αληθεια μερικες φορες γινεται αθελα μ...

ευχομαι ν αποβληθουν κ αυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

παιρνουμε τ ιδια σ φαρμακα....

κ εγω μια απο τ ιδια ειμαι..κ ειμαι 12+1....

οπως τ λες τν μια ειμαι παρα πολυ καλα κ τν αλλη ειμαι στα πατωματα κ ολη τν ωρα στο κρεββατι..

νευρα.??  δν μπορω ουτε ν σας τ περιγραψω...ακομη κ τν καλο μερικες τν λυπαμαι η γαιδουρα οπως κανω,αλλα αληθεια μερικες φορες γινεται αθελα μ...

ευχομαι ν αποβληθουν κ αυτα...

Κι εγώ αυτό του λέω..τι φταις κι εσύ όλη την ώρα να ακους τη γκρίνια μου; ευτυχώς έχει υπομονή..

Μεγάλωσες κι εσυ Κατερίνα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κι εγώ αυτό του λέω..τι φταις κι εσύ όλη την ώρα να ακους τη γκρίνια μου; ευτυχώς έχει υπομονή..

Μεγάλωσες κι εσυ Κατερίνα :-)

τ ν κανουν μωρε μας αγαπανε κ τς αγαπαμε κ αυτο π ερχεται μαζι τ δημιουργησαμε...

ευτυχως εχουν κατανοησει η μαμα μ λεει πως ο μπαμπας μ δν ηταν οπως ειναι ο χρηστος...

χαχαχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

τ ν κανουν μωρε μας αγαπανε κ τς αγαπαμε κ αυτο π ερχεται μαζι τ δημιουργησαμε...

ευτυχως εχουν κατανοησει η μαμα μ λεει πως ο μπαμπας μ δν ηταν οπως ειναι ο χρηστος...

χαχαχαχ 

Σίγουρα ίσως επειδή ήταν κι άλλες εποχές τι να πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...