Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η deka είπε:

στην αρχή είναι δύσκολο λίγο κυρίως γιατί το σκέφτεσαι επί του πρακτικού δεν είναι κάτι σε μιά εβδομάδα θα έχεις συνηθίσει..

Μακαρι.... :)

Ναι μαλλον συνηθίζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο:

http://www.onmed.gr/diatrofi/story/314518/afti-einai-i-idaniki-diatrofi-gia-tin-gonimotita--tin-eksosomatiki

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/7/2017 at 10:19 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

@karen ελπίζω όλα καλα να εχουν παει... περιμένουμε νεα σου!

Δυστυχώς  άλλη μια αποτυχία  έχω φτάσει  και σκέφτομαι  το ότι ίσως δεν γεννήθηκαμε να γίνομαι όλες μάνες την καλημέρα και ευχές για ότι καλύτερο  εγώ απελπιστικά Κ κουράστηκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η karen είπε:

Δυστυχώς  άλλη μια αποτυχία  έχω φτάσει  και σκέφτομαι  το ότι ίσως δεν γεννήθηκαμε να γίνομαι όλες μάνες την καλημέρα και ευχές για ότι καλύτερο  εγώ απελπιστικά Κ κουράστηκα 

Λυπάμαι παρα πολύ.... αυτό που που θα σου πω μόνο είναι να μην εγκαταλείψεις το όνειρο της μητρότητας, μάζεψε τα κομματια σου γλυκιά μου @karen και δες ποια θα είναι τα επόμενα βήματα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η karen είπε:

Δυστυχώς  άλλη μια αποτυχία  έχω φτάσει  και σκέφτομαι  το ότι ίσως δεν γεννήθηκαμε να γίνομαι όλες μάνες την καλημέρα και ευχές για ότι καλύτερο  εγώ απελπιστικά Κ κουράστηκα 

Λυπαμαι παρα πολυ...ειλικρινά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 @deka @peacock @karen @Diwni, εχετε κανει αντιπηκτικες??  πως τις κανουν για να μην εχεις μελανιες κ γρουμπουλακια?? πονανε??? επισης πως κανουν κ αυτες της εξωσωματικης??? με φοβιζουν λιγο.....θα τα καταφερω μονη???γιατι ο αντρας δεν νομιζω να με βοηθησει...θα φοβαται χειροτερα απο μενα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η geozak είπε:

@Petalouditsa28 @deka @peacock @karen @Diwni, εχετε κανει αντιπηκτικες??  πως τις κανουν για να μην εχεις μελανιες κ γρουμπουλακια?? πονανε??? επισης πως κανουν κ αυτες της εξωσωματικης??? με φοβιζουν λιγο.....θα τα καταφερω μονη???γιατι ο αντρας δεν νομιζω να με βοηθησει...θα φοβαται χειροτερα απο μενα.....

Κοριτσακι μου αντιπηκτικές δεν εχω κανει και δε ξερω πως γίνονται.

Οι ενέσεις της εξωσωματικής γίνονται υποδόρια στη κοιλίτσα, δυο δαχτυλα από τον αφαλό, τραβάς το "λιπάκι" όπως το λεω εγω, αφου εχεις καθαρίσει με οινόπνευμα το σημειο και κανεις την ένεση. Αν εχεις κανει ποτέ pregnyl ή ovitrelle είναι ακριβως ο ίδιος τρόπος. 

Ο τρόπος παρασκευής του φαρμακου - ένεσης αλλάζει γιατί διαφέρουν τα φάρμακα. Πχ το gonal είναι προγεμισμένη πένα (οποτε μου κανει πιο ευκολο) ενω το menopur το βαζεις εσυ στο μπουκαλακι και γεμίζεις καθε φορά την ένεση (ήταν πιο περίπλοκη η προετοιμασία την 1η φορά).

Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια και στο youtube που θα σε βοηθησουν σιγουρα... εμείς αυτα βλέπαμε και τελικά αποδείχτηκε πως ο αντρούλης μου εγινε ο καλύτερος νοσοκόμος...φοβόταν πολύ αλλα μετα πήρε το "κολλάει" και μου τις έκανε με χαμόγελο! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Karen μου λειπαμε πάρα μα πάρα πολύ....Δεν ξέρω αν υπάρχουν λόγια να απαλυνουν τον πόνο σου.. μόνο πως κάθε μία από μας είναι εδώ αν θέλεις να ξεσπάσεις. 

Geozak εγώ έκανα αντιπηκτικες, είναι έτοιμες ενεσουλες κ γίνονται ακριβώς όπως περιέγραψε η peacock.Δεν πονάνε κ γω προσωπικά έκανα μελανιες ενός πόντου μια δυο φορές που τις έκανα βιαστικά. Ζητά από τ γιατρο σ να σ δείξει πως να κάνεις την πρώτη, εγώ πήγα στο ιατρείο του κ την εκανα μπροστά του. Η πρώτη είναι η πιο δύσκολη με την έννοια ότι είναι περίεργο να τρύπας μόνη σου τ εαυτό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geozak είπε:

@Petalouditsa28 @deka @peacock @karen @Diwni, εχετε κανει αντιπηκτικες??  πως τις κανουν για να μην εχεις μελανιες κ γρουμπουλακια?? πονανε??? επισης πως κανουν κ αυτες της εξωσωματικης??? με φοβιζουν λιγο.....θα τα καταφερω μονη???γιατι ο αντρας δεν νομιζω να με βοηθησει...θα φοβαται χειροτερα απο μενα.....

Κορίτσι μου εγω ακομα δεν εχω μεινει εγκυος για να χρειαστει να κανω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η karen είπε:

Δυστυχώς  άλλη μια αποτυχία  έχω φτάσει  και σκέφτομαι  το ότι ίσως δεν γεννήθηκαμε να γίνομαι όλες μάνες την καλημέρα και ευχές για ότι καλύτερο  εγώ απελπιστικά Κ κουράστηκα 

karen!!!!!Υπομονή κοριτσάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Κοριτσακι μου αντιπηκτικές δεν εχω κανει και δε ξερω πως γίνονται.

Οι ενέσεις της εξωσωματικής γίνονται υποδόρια στη κοιλίτσα, δυο δαχτυλα από τον αφαλό, τραβάς το "λιπάκι" όπως το λεω εγω, αφου εχεις καθαρίσει με οινόπνευμα το σημειο και κανεις την ένεση. Αν εχεις κανει ποτέ pregnyl ή ovitrelle είναι ακριβως ο ίδιος τρόπος. 

Ο τρόπος παρασκευής του φαρμακου - ένεσης αλλάζει γιατί διαφέρουν τα φάρμακα. Πχ το gonal είναι προγεμισμένη πένα (οποτε μου κανει πιο ευκολο) ενω το menopur το βαζεις εσυ στο μπουκαλακι και γεμίζεις καθε φορά την ένεση (ήταν πιο περίπλοκη η προετοιμασία την 1η φορά).

Υπάρχουν σχετικά βιντεάκια και στο youtube που θα σε βοηθησουν σιγουρα... εμείς αυτα βλέπαμε και τελικά αποδείχτηκε πως ο αντρούλης μου εγινε ο καλύτερος νοσοκόμος...φοβόταν πολύ αλλα μετα πήρε το "κολλάει" και μου τις έκανε με χαμόγελο! :) 

Ενδιαφερουσες πληροφοριες!Εγω τις ξεκιναω σε λιγες μερες και δεν εχω ιδεα...Θα ψαξω στο you tube..Καλη δυναμη σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Athena D. είπε:

Ενδιαφερουσες πληροφοριες!Εγω τις ξεκιναω σε λιγες μερες και δεν εχω ιδεα...Θα ψαξω στο you tube..Καλη δυναμη σε ολες μας!

Καλή αρχη κοριτσακι μας! :)

ποιες θα κανεις? τι πρωτόκολλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geozak είπε:

@Petalouditsa28 @deka @peacock @karen @Diwni, εχετε κανει αντιπηκτικες??  πως τις κανουν για να μην εχεις μελανιες κ γρουμπουλακια?? πονανε??? επισης πως κανουν κ αυτες της εξωσωματικης??? με φοβιζουν λιγο.....θα τα καταφερω μονη???γιατι ο αντρας δεν νομιζω να με βοηθησει...θα φοβαται χειροτερα απο μενα.....

Ουουου ατέλειωτες τίποτα δεν ειναι τις πρώτες μέρες καλά μετά λίγο δύσκολο  που τσιτώνει η κοιλιά Κ δεν τρυπάνε με τίποτε οι άτιμες προσπάθησε να τις κάνεις εναλλάξ μια αριστερά μια δεξιά τις μελανιές δεν θα τις αποφύγεις εγώ ακόμη τις έχω από την τελευταία προσπάθεια μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Καλή αρχη κοριτσακι μας! :)

ποιες θα κανεις? τι πρωτόκολλο?

Τωρα τις πηρα!Ειναι merional,arverkap και  ovitrelle.Τις εχει ακουσει κανενα απο τα κοριτσια;;;Ειχα κανει παλιά arverkap,πριν απο ενα χειρουργείο. Τις αλλες δεν τις ξερω. Δυστυχώς αναγκάστηκα να τις πληρώσω για να μην καθυστερω αλλο...Νιώθω λίγο ηλίθια ,που έδωσα τόσα χρήματα ενώ μπορούσα να τα γλιτώσω,ομως δεν μπορούσα να αφήσω να περάσει κ άλλος χρόνος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Τωρα τις πηρα!Ειναι merional,arverkap και  ovitrelle.Τις εχει ακουσει κανενα απο τα κοριτσια;;;Ειχα κανει παλιά arverkap,πριν απο ενα χειρουργείο. Τις αλλες δεν τις ξερω. Δυστυχώς αναγκάστηκα να τις πληρώσω για να μην καθυστερω αλλο...Νιώθω λίγο ηλίθια ,που έδωσα τόσα χρήματα ενώ μπορούσα να τα γλιτώσω,ομως δεν μπορούσα να αφήσω να περάσει κ άλλος χρόνος...

@Athena D. τα merional ειναι τα φαρμακα της διέγερσης, τα averkap της καταστολής νομίζω και η ovitrelle για το τελος για να γίνει η ωοληψία.

Είμαι ενθουσιασμένη που ξεκινάς τόσο συντομα!!! :) Συντομα εγκυουλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@Athena D. τα merional ειναι τα φαρμακα της διέγερσης, τα averkap της καταστολής νομίζω και η ovitrelle για το τελος για να γίνει η ωοληψία.

Είμαι ενθουσιασμένη που ξεκινάς τόσο συντομα!!! :) Συντομα εγκυουλα!!!!!

Ευχαριστώ  πολύ κοπέλα μου!Καλή δύναμη και καλή επιτυχία και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια που εχομε γινει εδω μια παρέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου! να προστεθω και γω στην παρεα σας μιας και περναω αρχες οκτωβρη επιτροπη και αν ολα πανε καλα θα ξεκινησω  αμεσα τη διαδικασια εξωσωματικης!

ευχομαι οσες ειστε σε αυτη την ομαδα να πετυχετε πριν ξεκινησω και να μ δινετε συμβουλες!! 

@Athena D. μου εν μερη σε καταλαβαιω γτ και γω στο τσακ ημουν να μην περασω επιτροπη και να παρω τα φαρμακα μονη μ..αλλα μετα λεω αφου μεσολαβει καλοκαιρι ας ηρεμισω λιγο να φορτωσω μπαταριες..

καλη δυναμη σε ολες!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

καλησπερα κοριτσακια μου! να προστεθω και γω στην παρεα σας μιας και περναω αρχες οκτωβρη επιτροπη και αν ολα πανε καλα θα ξεκινησω  αμεσα τη διαδικασια εξωσωματικης!

ευχομαι οσες ειστε σε αυτη την ομαδα να πετυχετε πριν ξεκινησω και να μ δινετε συμβουλες!! 

@Athena D. μου εν μερη σε καταλαβαιω γτ και γω στο τσακ ημουν να μην περασω επιτροπη και να παρω τα φαρμακα μονη μ..αλλα μετα λεω αφου μεσολαβει καλοκαιρι ας ηρεμισω λιγο να φορτωσω μπαταριες..

καλη δυναμη σε ολες!!

 

Ευχαριστω πολυ κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω..  Εγώ θα ξεκινήσω τον δεύτερο κύκλο εξωσωματικής τον Σεπτέμβριο και θα μου άρεσε πολύ να ανταλλάσουμε απόψεις και να στηρίζουμε η μία τη άλλη!! 

Στον πρώτο κύκλο έκανα βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές, πήραμε 6 βλαστοκύστες, ουαου, έκανα 3 φορές εμβρυομεταφορά (από 2 βλαστοκύστες τη κάθε φορά), αλλά πήρα μόνο μια θετική χοριακή η οποία κατέληξε σε παλίνδρομη την 8η εβδομάδα... Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και πολλές φορές με κυριεύει ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ.. Παρολαυτά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και αισιόδοξη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω..  Εγώ θα ξεκινήσω τον δεύτερο κύκλο εξωσωματικής τον Σεπτέμβριο και θα μου άρεσε πολύ να ανταλλάσουμε απόψεις και να στηρίζουμε η μία τη άλλη!! 

Στον πρώτο κύκλο έκανα βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές, πήραμε 6 βλαστοκύστες, ουαου, έκανα 3 φορές εμβρυομεταφορά (από 2 βλαστοκύστες τη κάθε φορά), αλλά πήρα μόνο μια θετική χοριακή η οποία κατέληξε σε παλίνδρομη την 8η εβδομάδα... Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και πολλές φορές με κυριεύει ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ.. Παρολαυτά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και αισιόδοξη!!! 

Καλως ήρθες στη παρεα μας!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω πάρα πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω..  Εγώ θα ξεκινήσω τον δεύτερο κύκλο εξωσωματικής τον Σεπτέμβριο και θα μου άρεσε πολύ να ανταλλάσουμε απόψεις και να στηρίζουμε η μία τη άλλη!! 

Στον πρώτο κύκλο έκανα βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές, πήραμε 6 βλαστοκύστες, ουαου, έκανα 3 φορές εμβρυομεταφορά (από 2 βλαστοκύστες τη κάθε φορά), αλλά πήρα μόνο μια θετική χοριακή η οποία κατέληξε σε παλίνδρομη την 8η εβδομάδα... Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και πολλές φορές με κυριεύει ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ.. Παρολαυτά προσπαθώ να είμαι ήρεμη και αισιόδοξη!!! 

ευχομαι αυτη η 2η να ειναι και η τυχερη και να πανε ολα καλα απο καρδιας!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα

@miniatoura87 Εύχομαι και εσύ να πετύχεις με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!! Εγώ νιώθω οτι έχω γίνει ειδική πλέον στο θέμα της εξωσωματικής!! Μπορεί να είναι ο δεύτερος κύκλος για μένα αλλά θα είναι η 4η φορά που θα περιμένω με αγωνία αυτό το 10-12ήμερο για να μάθω τα αποτελέσματα της προσπάθειας, της 4ης μου προσπάθειας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@peacock Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα

@miniatoura87 Εύχομαι και εσύ να πετύχεις με όσο το δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία!! Εγώ νιώθω οτι έχω γίνει ειδική πλέον στο θέμα της εξωσωματικής!! Μπορεί να είναι ο δεύτερος κύκλος για μένα αλλά θα είναι η 4η φορά που θα περιμένω με αγωνία αυτό το 10-12ήμερο για να μάθω τα αποτελέσματα της προσπάθειας, της 4ης μου προσπάθειας!!! 

Καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη συνεχεια στη προσπαθεια σου!Αυτη να ειναι και η τυχερη σου!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου..τωρα διαβασα...λυπάμαι πολυ κοριτσι μου γλυκο. Αλλα σε.παρακαλω.. Θρηνησε... Αλλα σηκω!η μητρότητα ειναι εκει κ σε περιμένει. Ενα μικρο μπουμπούκακι καπου περιμενει μεσα σε μια πετσετουλα στο στομα ενος πελαργου!μη τα παρατας! Εμεις ειμαστε εδω για οτι χρειαστείς! Παρε το.χρονο σου,χαλαρωσε τωρα το καλοκαίρι και σου ευχομαι οτι καλυτερο! Μεσα απο την καρδια μου σου στελνω θετικη ενεργεια κ μια τεραστια αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...