Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ


katrina

Recommended Posts

Αλήθεια έχω μπερδευτεί με όσα ακούω από άλλες εμπειρίες και όσα διαβάζω. Ο τοκετός με επισκληρίδιο αναισθησία είναι επώδυνος ή όχι; Κάτι γνωστές με τρόμαξαν τώρα τελευταία! Πόνος πολύς, δεν αντέχεται, και όλα τα συναφή ακόμη και με επισκληρίδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα δεν ειχα προβλημα από την επισκληριδιο.

Μην σε φοβιζουν αδικα, ολοι πανικοβαλλουν τον κοσμο και ας μην ξεχναμε οτι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος

B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΝ Β.ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥ Κ Β.ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ Φ.Τ. ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΛΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ''ΜΟΥΔΙΑΣΕΙ΄΄ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΣΠΡΩΞΙΜΟ.

Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ

Κ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ!

ΣΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΦΟΣΟΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ Φ.Τ ΠΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

ΕΙΧΕ ΣΦΗΝΩΣΕΙ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΧΕΙΡ/ΓΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ

ΜΕΓΑΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΔΕΧΕΣΕ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΝΑΠΗΡΟ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΤΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ. ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΦΥΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥΣ

Κ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k egw gennhsa kaisarikh me episklhridio

den katalava tpt sto xeirourgeio

alla meta thn akousa stereofwnika gia 3 meres !!!

gia fysiol.tok phgaina k egw alla dysthxws den eixa allh epilogh..

pantws sygxarhthria se ayton pou thn anakalypse;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΩΤΑΚΙ(ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕΣ)ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.Η ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΣΑΝ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ,ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΟΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,ΠΟΛΥ ΠΟΝΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΛΑΝΙΑ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.Α!!!!!!!!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!!!!!:P;):P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την επισκληρίδιο αισθάνεσαι τα πάντα απλά δεν πονάς.Τώρα για τους πόνουσ που λες ίσως την άφησαν λίγη ώρα χωρίς δόση.Ετσι έκαναν και σε μένα για να δει ο γιατρόσ μου αν μπορώ να σπρώξω καλύτερα αν πονάω αλλά υπέφερα και δεν μπορούσα.Με την επισκληρίδιο όλα οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....Εγώ με την επισκληρίδιο δεν κατάλαβα καθόλου πόνους! Μόνο μία ελαφρά πίεση! Και η γυναικολόγος μου περίμενε να της πω εγώ πότε ολοκληρώθηκε το "μούδιασμα" για να αρχίσει η καισαρική! Και επειδή εγώ φοβόμουν, για να είμαστε σίγουρες με τρύπησε με μια βελόνα και δεν κατάλαβα τίποτα!!!! Το μόνο σύμπτωμα που είχα, και δεν το έχουν όλες οι γυναίκες, ήταν ένα τρέμουλο μετά το χειρουργείο, σαν να είχα κρυάδες για λίγο. Πόνο δεν ένιωσα καθόλου!!!!! Απόλαυσα όλη τη διαδικασία κουβεντιάζοντας με όλους!!!!

...Αλήθεια εσάς που δεν σας έπιασε η επισκληρίδιο, γιατί δεν ζητήσατε και δεύτερη δόση;;;;;

...Με το που γεννήθηκε το μωρό μου, μου έκαναν και δεύτερη δόση!!!!

Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι και να μην ακούς πολλά!!!!

Η γέννα είναι η καλύτερη εμπειρεία!!! Δες γύρω σου, πολλές γεννάμε και δεύτερη και τρίτη φορά, χωρίς σκέψη!!!

Φιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέφτομαι να μην κάνω επισκληρίδιο όχι γιατί φοβάμαι αλλά γιατί πιστεύω πως είναι φυσιολογικό να γεννάς έτσι.

Είμαι υπερβολική;

Γέννησε καμιά σας χωρίς επισκληρίδιο;

dev084pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδή οσες γεννανε με φυσιολογικο κ επισκληριδιο δεν ειναι φυσιολογικός? αυτες ειναι αποψεις της καθε κοπελας. Εγώ γεννησα φυσιολογικα κ με επισκληριδιο δεν καταλαβα τιποτα εκτος απο το τρεμουλο μετα και εζησα κανονικα και την ολη διαδικασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάθε γέννα είναι διαφορετική. Στην πρώτη ζήτησα επισκληρίδιο λίγο αργά και δεν έπιασε και πολύ. Το αποτέλεσμα ήταν να πονέσω πολύ. Αλλά υπήρχαν και άλλες παράμετροι που έκαναν δύσκολα τα πράγματα.

Στον δεύτερο τοκετό ζήτησα να γεννήσω σε μπανιέρα, που σημαίνει ότι δεν γίνεται επισκληρίδιος. Πόνεσα λιγότερο από την πρώτη γέννα.

Όλα είναι σχετικά. Μην ακούς τις διάφορες ιστορίες γύρω σου. Μην τρομάζεις. Θα το ζήσεις με τον δικό σου τρόπο! Θα είναι η στιγμούλα σου. Και πίστεψέ με όσο ατελείωτος και να σου φανεί ο τοκετός με ή χωρίς επισκληρίδιο, μόλις γεννήσεις όλα θα μοιάζουν πολύ μακρινά... Μόλις θα έχεις φέρει μια νέα ζωή στον κόσμο και ένας νέος κόσμος θα σημαδέψει τη ζωή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάρμεν με παρεξήγησες, λάθος το διατύπωσα.

Από τη φύση είναι δοσμένη η γέννα χωρίς επισκληρίδιο, αυτό εννοώ φυσιολογικό.:blush:

Αθηνά πού γέννησες σε μπανιέρα;

Το θέλω πολύ αλλά διστάζω να το συζητήσω με το γιατρό μου πιο πολύ γιατί είμαι ανενημέρωτη πάνω στο θέμα (πού μπορώ, αν κάνουν όλοι οι γυναικολόγοι γέννα στο νερό κτλ.)

dev084pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω, Πω! Καθεμιά διαφορετική εμπειρία θα έλεγα! Τελικώς η ευχή μ' έναν πόνο είναι η καλύτερη! Καλά για γέννα χωρίς επισκληρίδιο, ούτε σαν σκέψη! Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μετά όλα τα ξεχνάς μπροστά στο μωράκι σου και μόνο αυτό δίνει κουράγιο! Άντε να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στον 1ο τοκετό έκανα αναισθησία όταν είχα 8εκ διαστολή και ο γιατρός επέμενε να μην κάνω καθόλου αφού είχα φτάσει σχεδόν στο τέλος αλλά δεν μπορούσα, από τον πόνο έτρεμα. Στον 2ο τοκετό δεν είχα καν τον χρόνο για αναισθησία μέσα σε μμισή ώρα από την άφιξή μου στο νοσοκομείο γέννησα. Απλά αντιμετώπισα τον πόνο που δεν ήταν και τόσο δυνατός.

Για την μπανιέρα εμένα μου είχαν πει ότι αν ήθελα να γεννήσω εκεί θα έπρεπε να κάνω εξέταση αίματος για ηπατίτιδα ένα μήνα πριν τον τοκετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ!!ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΑ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΟΣΗ!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique ΣΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΤΑ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ??

ΟΥΑΟΥ.....

ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΙ??

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙΚΑΠΟΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ

ΑΝΓΧΩΜΕΝΟΣ Κ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ,ΟΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ

ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ Κ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ

ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου,και γω εχω ακούσει διάφορα για την επισκληρίδιο..όπως πρέπει να αποφεύγεται σε περιπτώσεις οσφυαλγίας..οτι μπορεί να μην σε πιάσει και τέτοια.Ρώτησα τον γιατρο μου και μου είπε οτι ειναι πολύ ασφαλής μέθοδο και δεν υπάρχει λόγος να υποφέρεις άσκοπα..Εγω πιστεύω οτι είναι και να πέσεις σε καλά χέρια και να σου την κάνει ειδικός αναισθησιολόγος..Επίσης απ ότι ξέρω σου χορηγούν το φάρμακο με ένεση και μετα απο λίγο σε τσιμπάνε λίγο να δούνε άμα πονάς..άμα ναι σου χορηγούνε μεγαλήτερη δόση..μέχρι να μην καταλαβαίνεις τιποτα απο την μέση και κάτω..Πάντως μην ανυσηχείς όλα θα πάνε κάλα..Με ένα γερό μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.γεννησα πριν εναμιση μηνα φυσιολογικα με επισκληριδιο..μπορω να πω οτι ειναι μια μεθοδος που δεν σου προκαλει πονο αντιθετως ειναι μια ανακουφιση στις εντονες ωδινες..το μονο που ενιωσα ηταν μια εντονη πιεση στην πλατη η οποια μου προκαλεσε μια σχετικηδυσφορια αλλα μεσα σε 5 λεπτα δεν καταλαβαινα τιποτα..ενιωθα τα ποδια μου αλλα δεν ενιωθα πονο..ακομα και στην εξωθηση δεν καταλαβα οτι εβγαινε το κεφαλακι του..να σκεφτεστε θετικα και ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΕΝΩΣΑ ΠΟΝΟ.Ο ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΜΟΝΟ..

ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΧΑ ΦΑΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΕΣΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα συμφωνησω με τη φιλη πιο πανω τη λιανα στο γεγονος οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος . Εγω ειχα μιλησει με το γυναικολογο μου και πηγαινα για φυσιολογικο τοκετο , εξαιτειας καποιων προβληματων με τη μεση μου και λογω της δουλειας μου ειπαμε να μην χρησιμποποιησουμε επισκληριδιο.Ελεγα θα γεννησω οπως ολες οι γυναικες φυσιολογικα και αν δω οτι ποναω ε ποσο θα ποναω καποια στιγμη θα σταματησουν οι πονοι. Η αληθεια ειναι οτι εγω αντεχω τους πονους . Οταν λοιπον ηρθε η ωρα να γεννησω εξαιτειας του το οτο δεν ειχα καθολου πονους επεσαν οι παλμοι του μωρου καισ τα γρηγορα αποφασιστηκε καισαρικη.Ζητησα απο το γιατρο μου μονο να πω στη μαμα μου οτι ειμαι καλα γιατι οι μαμαδες οταν ξερουν οτι οι κορες τους γεννανε και ειναι μια διαδικασια γνωστες σε αυτες και ανυσηχουν ποσο περισσοτερο οταν ειναι μεσα σε ενα χειρουργειο; Με ρωτησε τοτε ο γιατρος μου ΦΟΒΑΣΑΙ; οχι του απαντησα τι να φοβηθω καισαρικη κανανε και πριν 50 χρονια απλα θελω να τελειωνω να παω σπιτι.Ψοφησανε ολοι στα γελια , λοιπον μου κανανε ολικη αναισθησια , κοιμηθηκα ωραιοτατα ξυπνησα ξεκουραστη και πηρα το γιο μου αγκαλια. Κοριτσια εγω ουτε πονους καταλαβα ουτε τιποτα μονο πεινα γιατι οσο εχεις το καθετηρα δεν τρως. Αλλα μετα πλακωσα τα γλυκα που εφερναν και να σας πω κατιολα στο μυλο μας ειναιαν πεις θα πονεσω σαφως και θα πονεσεις αν πεισεις ομως τον ευατο σου οτι ολα καλα θα πανε ετσι ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειμαι κατα της επισκληριδιου εαν δεν υπαρχουν περαιτερω προβληματα κι εφοσον δεν μιλαμε για καισαρικη.....

φυσιολογικος τοκετος ειναι ενας και μοναδικος χωρις καμια παρεμβαση,

τοτε μονο περνανε και πιο γρηγορα οι πονοι και επανερχονται αμεσα

οι λειτουργιες στα φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ

ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ Φ. Τ. ΑΛΛΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΓΥΡΙΣΕ ΛΙΓΟ ΠΛΑΓΙΑ ΤΟ ΚΟΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΨΗΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΝΙΡΒΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΑΠΛΑ ΛΙΓΗ ΦΑΓΟΥΡΙΤΣΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΗΜΟΥΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΔΩΜΜΑΤΙΟ ΠΟΝΑΓΑ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προτείνω το γνωστό βλέποντας και κάνοντας.

Μπορει κάποια κοπέλα να μην πονάει πολύ και γενικά να αντέχει και να μην θέλει επισκληρίδιο.. Εγώ πάντως το έχω ξαναπεί, μετά απο τοσες ώρες πόνους (με πρόκληση) κοντεψα να φιλήσω τον αναισθησιολόγο που ήρθε να μου κάνει την επισκληρίδιο στις 7.30 το πρωί..

Εννοείται ότι θα ξανακάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...