Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός, φραγμένοι πόροι και μαστίτιδα


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας είμαι η Βάσω καινούργια στο forum αν και έχω μπει πολλές φορές ως επισκέπτρια.

Είστε πολλή καλή παρέα.

Πριν δύο μήνες περίπου γέννησα μία μπεμπούλα.

Αν και ήθελα να θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και να μην της δίνω συμπλήρωμα ακόμη δεν το έχω καταφέρει

Έχω περάσει πολλά με το στήθος μου.

Ξεκίνησε με κοκκινίλα και πόνο σε ένα σημείο του στήθους ,πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι αν κάνω πυρετό θα είναι μαστίτιδα και πρέπει να πάρω αντιβίωση. Δεν έκανα πυρετό αλλά η κοκκινίλα μεγάλωσε και ο πόνος ήταν πιο έντονος, πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου γιατί δεν άντεχα τον πόνο και μου έδωσε αντιβίωση αλλά μου είπε να συνεχίζω να θηλάζω. Την επόμενη μέρα ήμουν πολύ καλυτέρα..

Λίγο καιρό μετά από αυτό άρχισα να πονάω στο στήθος και έπιασα κάτι γρουμπαλάκια στο στήθος μου, πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι είναι φραγμένοι πόροι γάλακτος .Μου συνέστησε να προσπαθήσω να κόψω το ξένο γάλα να βάζω ζεστά επιθέματα και να κάνω μασάζ στο προβληματικό σημείο. Επίσης μου είπε να βελτιώσω τη στάση του παιδιού κατά την διάρκεια του θηλασμού γιατί μάλλον από αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

Επί τρεις μέρες είχα το μωρό μου στο στήθος συνεχώς αλλά δεν κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα. Απελπίστηκα, κουράστηκα και δεν κατάφερα τίποτα ,είχα φτάσει σε σημείο που ήθελα να κόψω τον θηλασμό. Αλλά ευτυχώς μετά από πολλές προσπάθειες (ζεστά επιθέματα, πολύ θηλασμό και μασάζ)οι φραγμένοι πόροι άνοιξαν.

Χθές πονούσε πάλι το στήθος μου και παρατήρησα ότι είναι κόκκινο στο ίδιο σημείο που ήταν πριν καιρό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Σήμερα ο πόνος έχει υποχωρήσει αλλά η κοκκινίλα έχει μεγαλώσει. Φοβάμαι μήπως πάθω μαστίτιδα .Δεν θέλω να πάρω πάλι αντιβίωση.

Μήπως είχε κάποια αντίστοιχο πρόβλημα? Μπορώ να κάνω κάτι για να υποχωρήσει η κοκκινίλα?

Ελπίζω να μη σας κούρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες Βασω να χαιρεσαι το μωρό σου :)

Διαβασε εδω τι λεει για την μαστίτιδα γιατι η γιατρος σου δεν στα λεει καλα .

http://www.thilasmos.gr/mastitida.htm

http://www.thilasmos.gr/kompoi%20sklirinsis.htm

Ποση ωρα αφηνεις το μωρό στο στήθος ? Νιωθεις συχνά το στηθος σου πρησμένο και βαρύ ? Συμπλήρωμα γιατι δινεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα sites.

Από την κλινική μου είχε πει η παιδίατρος να την αφήνω 20 λεπτά σε κάθε στήθος και αν το επόμενο 15το πεινάσει να της δίνω συμπλήρωμα.Στην αρχή έτσι έκανα αλλά στη συνέχεια θέλοντας να αυξήσω τη παραγωγή μου την άφηνα πολύ περισσότερο ( και 1 ώρα σε κάθε στήθος) αλλά και πάλι δεν αρκούσε.Eχω περάσει δύο μέρες ολόκληρες θήλαζοντας σχεδόν κάθε μισή ώρα αλλά δεν αυξήθηκε η παραγωγή μου.Έχω κάνει πολλές προσπάθειες να σταματήσω το συμπλήρωμα αλλά δεν τα έχω καταφέρει.Τώρα την θηλάζω 20 λεπτά σε κάθε στήθος και μετά της δίνω συμπλήρωμα.

Μου προτείνεις κάτι άλλο για να κόψω το συμπλήρωμα?

Το στήθος μου δεν το νοιώθω πρησμένο και βαρύ είναι όμως κόκκινο και ζεστό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου ! να ειναι παντα καλοτυχο και ευτυχισμενο! μην βαζεις ωραριο στο θηλασμο

το μωρο θηλαζει οποτε εκεινο το ζητησει! μπορει εσυ να το εχεις στο στηθος αλλα εκεινο απο κακη σταση -θεση να μην θηλαζει

αλλα να πιπιλαει! τωρα για την κοκκινιλα η το φραξιμο αυτο που μπορεις να κανεις ειναι μασαζ

και χλιαρο νερο! προσπαθησε να θηλαζει περισοτερο στο σημειο που ποναει! να στρεφει το σαγονακι του προς τα εκει ,

αν δεις οτι δεν κανει κατι , αλλαξε σταση θηλασμου!

γιατι δινεις συμπληρωμα? δειχνει σημαδια πεινας η εσυ νομιζεις ουι δεν χορτασε?

οσο θα δινεις συμπληρωμα το μωρο δεν θα τραβα απο το στηθος οποτε δεν θα αυξηθει και η παραγωγη σου!

το οτι την εχεις στο στηθος δεν σημαινει οτι θηλαζει μπορει να πιπιλαει γιατι ειναι χορτασμενη απο το συμπληρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι κλασσικες αρλουμπες των παιδιάτρων !!!

Βασω μου για να εδραιωθεί η γαλουχια χρειζονται 6-8 εβδομάδες . Εσυ λες οτι για 2 μερες εβαζες το μωρο συνέχεια στο στήθος και καλά εκανες αλλα ειναι πολυ μικρό διάστημα !

Αν εδραιωθεί η γαλουχια , σε εσενα δεν εχει γινει , τοτε τα μωρά ξερουν τι να κάνουν καθε τοσο για να αυξήσουν την παραγωγή και αυτο δεν παιρνει πανω απο 3-4 μέρες :)

Ας τα παρουμε τωρα με την σειρα τα πραγματα !

Ποσο συμπληρωμα δινεις το 24ωρο? Δινεις σε καθε γευμα ? Ποσες φορες θηλάζεις το 24ωρο ?

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω οσο μπορω αφου το θελεις να κοψεις το συμπλήρωμα . Αυτο θα γινει πολυ σταδιακά γιατι νομιζω το μωρο σου παιρνει ήδη πολυ ξενο γαλα . Απαντησε μου σ΄αυτα και προχωράμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτός ο θηλασμός....

Πολύς πόνος και αυτή τη φορά. Αμέσως έκανε ραγάδες το στήθος μου και σήμερα παρόλο που όλα έδειχναν καλά έκανε φούσκα η ρώγα και μάτωσε. Και ακόμα είμαι στο πρωτόγαλα!

Ευχηθείτε μου να πάει καλά αυτή τη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου σε ευχαριστω για τις ευχές, το μώρο μου δείχνει σημάδια πείνας δηλ μετά το τέλος του θηλάσμου αν δεν έχει χορτάσει κλαίει.Τη να την κάνω?Της δίνω συμπλήρωμα γιατί το στήθος μου έχει αδειάσει.το ξέρω ότι όσο της δίνω συμπλήρωμα μειώνετε η παραγωγή μου.

Λαλα μου το ξέρω ότι το θέμα του θηλασμου για μένα ξεκίνησε από την αρχή άσχημα.

Όσον αφορα για τις ερωτήσεις σου δεν έχουμε standard γεύματα την ημέρα μπορει να είναι 5,6,7 στα περισσότερα δίνω συμπληρωμα μόνο όταν διαμαρτύρεται άλλες φορές 120 ml άλλες 90 ml άλλες καθόλου γιατί μπορει να την πιάσει ο ύπνος στο στήθος. Το καλό είναι ότι πάντα το βράδυ όταν ξυπνάει της δίνω μόνο απο το στήθος μου και μετά κοιμάται.

Γενικώς προσπαθώ να θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ απλά αυτό που με πηγαίνει πίσω είναι ότι δεν έχω καμμία βοήθεια όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιου (δυστυχώς οι δικοί μου είναι μακριά,είμαι μόνη με τον σύζυγο)και έκτος από την φροντίδα του μωρού μου έχω και όλες τις υπόλοιπες δουλείες του σπιτιού. Τα έχω παίξει λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Αχ αυτός ο θηλασμός....

Πολύς πόνος και αυτή τη φορά. Αμέσως έκανε ραγάδες το στήθος μου και σήμερα παρόλο που όλα έδειχναν καλά έκανε φούσκα η ρώγα και μάτωσε. Και ακόμα είμαι στο πρωτόγαλα!

Ευχηθείτε μου να πάει καλά αυτή τη φορά!

Δυο ημερών ????:woohoo: Να σου ζήσει !!!!

Βαλε λιγο κρεμουλα και μετα θα βαλεις γαλατάκι και θα το αφηνεις τελειως ανοιχτό το στηθος να αεριζεται .

Μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα και να τα πατε τελεια με τον θηλασμό ! Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω :)

Υπομονή και θα στρώσουν τα πράγματα :)

(εχει σωστή θεση το μωρο ετσι?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki έγραψε:

ΛΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ>???

ΑΝ ΝΑΙ ΕΧΩ Κ ΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!

Οχι δεν εχω σπουδάσει κατι πανω στον θηλασμό :) Μονο η Αγλαία ειναι στο φορουμ πιστοποιημένη συμβουλος .

Αν θελεις ομως μπορουμε να συζητήσουμε αυτα που θέλεις και αν γνωρίζω να σε βοήθησω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω μου , παρτο καλά αποφαση και απο αυριο θα μειωσεις σταδιακά το συμπλήρωμα !

Σε καταλαβαινω με τις δουλειες και με ολα . Ειμαι και γω μονη μου δεν εχω βοήθεια και τα εχω περάσει και τα περνάω ! Προσπαθησε να κανεις μονο τα απολυτως απαραίτητα και να βαλεις πρωτη σου προτεραιότητα το μωρό σου ! Ζητα βοήθεια και απο τον αντρα σου και απο φιλους ή γνωστους . Δεν ειναι ντροπή , νομιζω θα θελουν να βοηθήσουν :)

Λοιπον ...ξεκινάς και βαζεις το μωρο συνέχεια στο στηθος . Θα κανετε τουλάχιστον 8-10 θηλασμους την ημέρα . Το μωρο θα το αφηνεις στο στηθος για οση ωρα θέλει , θα το σηκωνεις θα το ρευεις και θα το βαζεις και στο αλλο στηθος για οση ωρα θέλει . Ακομα και οταν το μωρο απλα πιπιλάει , βοηθάει την γαλουχια γιατι δινεται εντολή για γαλα .

Δεν περιμένεις να κλάψει το μωρό , το κλαμα ειναι δειγμα εντονης πεινας , αλλα με την παραμικρή ενδειξη το βάζεις στο στηθος .

Συμπληρωμα δεν εχω καταλάβει ποσο δινεις και ειναι επικινδυνο να το κοψεις αποτομα οποτε ... Αν πχ εδινες σε ενα γευμα 100 μλ την πρωτη μερα δινεις 90 , την επομενη 70 κλπ σιγα σιγα ολο και λιγοτερο .

Μετράς τις πανες του μωρου που πρεπει να ειναι 5-6 την ημέρα με ουρα και 2-3 με κακάκια . Τα ουρα του μωρου πρεπει να ειναι καθαρά σαν νερό !

Ξεκινα σιγα σιγα και ειμαστε εδω για βοήθεια και υποστήριξη :)

Ειναι λιγο δυσκολα στην αρχη αλλα σε λιγο καιρο θα τα καταφέρεις και θα δεις οτι ειναι πολυ ευκολο να θηλάζεις ! Θα απαλαγεις απο αποστειρωσεις κλπ που σου τρωνε χρονο και θα μπορεις να κανεις τα παντα με το μωρο κοντα σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα σε καταλαβαινω για το θεμα της βοηθειας! ουτε κι εγω ειχα κανεναν και καταφεραμε να κλεισουμε τους 9 μηνες θηλαζοντας

και συνεχιζουμε θηλαζοντας!

δεν θα γινει και κατι αν δεν βαλεις ηλεκτρικη καθε μερα ή μεινει αμαζευτο το κρεβατι

πρωτα απο ολα ειναι το μωρακι σου!

οπως σου ειπαν αρχικα μειωσε την ποσοτητα συμπληρωματος, βαζε το μωρο οσο πιο πολυ μπορεις στο στηθος, μην το αφηνεις να κλαψει

γιατι τοτε τρωει πολυ λαιμαργα!

οι πανες για την ωρα ειναι η σημαντικοτερη ενδειξη επαρκης σιτισης του μωρου!

μην σε πιασει αγχος για τα κακακια, δεν ειναι απαραιτητο να κανει καθε μερα! εισαι σε ενα κρισιμο σταδιο, σε αυτη τη φαση

απο κακη πληροφορηση και μη επαρκη προσπαθεια μπορει να σταματησεις να θηλαζεις!

δε μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολο ειναι ο θηλασμος!εγω ακομα και τωρα που δινω φαγητο , μου ειναι πιο ευκολο να θηλαζω

(οσες ωρες κι αν ειναι αυτες) παρα να ταιζω!

οσες μπορουμε και οπως μπορουμε θα σε βοηθησουμε!

αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις και ετσι καλο θα ηταν να νοικιαεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο!

αλλα θα επιβαρυνεις περισοτερο το ηδη φορτομενο προγραμμα σου γιατι θα εχεις τον θηλασμο συν τις αντλησεις με το θηλαστρο

με το οποιο για να αυξησεις την παραγωγη σου θα πρεπει να ξεπερνας τα 80 με 100 λεπτα αντλησεων την ημερα κατι που φανταζομαι

δεν σου περισευει!

ξεχασα να σου πω να πινεις πολλα υγρα και χυμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...