Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική


hopeland

Recommended Posts

Κοπέλες για σας. Υπάρχει κάποια που θα κάνει εξωσωματική τους επόμενους μήνες ή  έχει είδη να κάνει, να  πει την εμπειρία της ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα την ωοληψια πέρσι τον Μάιο. 1η εμβρυομεταφορα τον Ιούλιο με θετικό αποτέλεσμα αλλά στις 5 βδομάδες ένα ενδομητριο και ένα εξωμητριο έμβρυο και χάθηκαν και τα δύο. Νοέμβριο 2η μεταφορά αρνητικό αποτέλεσμα το ίδιο και τώρα τον Ιούνιο...τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?καλό κουράγιο εύχομαι καικαλή δύναμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hopeland είπε:

Κοπέλες για σας. Υπάρχει κάποια που θα κάνει εξωσωματική τους επόμενους μήνες ή  έχει είδη να κάνει, να  πει την εμπειρία της ;

Νομιζω η @emmyland πρεπει να εκανε τωρα προσφατα!!οποτε εκεινη θα σου δωσει τα φωτα της μολις δει το μυνημα σου @hopeland!!!!!φιλιαααααααα?????????????????????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Απριλίο, δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Τί ακριβώς θές να ρωτήσεις; Γράψε μας και θα σου απαντήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε τι νοσοκομεια τη κανατε Renakar και Ζωγιαμπελ??? εγω αν δεν πετυχει η σπερματεγχυση που ηδη εχω κανει θα ξεκινησω για εξωσωματικη το σεπτεβρη στο μητερα...Κανατε σπερματεγχυση πριν την εξωσωματικη?? γιατι ο γιατρος μου ετσι μου ειπε για να μπω στη διαδικασια αυτη πρεπει πρωτα να κανω σπερματεγχυση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎16‎/‎06‎/‎2016 at 0:33 ΠΜ, ο/η Renakar είπε:

Κι εγώ έκανα την πρώτη μου εξωσωματική τον Απριλίο, δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Τί ακριβώς θές να ρωτήσεις; Γράψε μας και θα σου απαντήσουμε.

Ευχαριστώ πάρα πολύ Renakar. Μίλησα με τη Ζωγιαμπελ και μου εξήγησε κάποια πράγματα. Τώρα είμαι στη φάση με τα χαπάκια και θα πάω την επόμενη βδομάδα να μου πει πως θα συνεχίσουμε.

Λυπάμαι πολύ που δεν τα κατάφερες. Ίσως η πρώτη φορά να είναι πιο δύσκολο να πετύχει.  Θα ξαναπροσπαθήσεις όμως έτσι;

Έχεις κατεψυγμένα ή θα ξαναμπεις στη διαδικασία; Oτι και να είναι μην τα βάλεις κάτω και την επόμενη φορά σίγουρα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες και θα παν όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την εξωσωματική την έκανα στο Αρεταίειο Αθηνών, που είναι δημόσιο νοσοκομείο.  Δεν το βάζω κάτω, αλλά και δεν θα τρελλαθώ, αν αποβούν άκαρπες οι προσπάθειές μου!!! Έχω 2 κατεψυγμένα εμβρυάκια, από Σεπτέμβρη θα κοιτάξουμε για την εμβρυομεταφορά. Σπερματέγχυση δεν έκανα, γιατί το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι τόσο κινητικό και εγώ είμαι 44 ετών. Δεν μας παίρνει ο χρόνος για πειραματισμούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κ γω μετα απο 2  σπερματεγχυσεις ειπα, κατευθειαν πλεον εξωσωματικη. 

Αφού θα πας τον Σεπτέμβρη,σου ευχομαι ολοψυχα αυτα τα 2 εμβρυακια, σε ένα χρόνο απο τώρα που μιλάμε να είναι είδη 2 μικρά ζουζουνάκια που θα ερθουν στον κόσμο!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποπη ευθυμ. δεν πιστεύω πως είναι κανόνας να κάνεις σπερματεγχυση πριν την εξωσωματική...έκανα και εγώ φυσικά αλλά ήταν άδικος κόπος λόγω ότι το πρόβλημα το έχω εγώ..Μετά απο πολυ ψαξιμο στο ίντερνετ και συζητήσεις  με γιατρούς η σπερματεγχυση θα εχει καποιο αποτελεσμα αν το προβλημα ειναι στο σπερμα... (αν εχεις δηλαδη κλειστες σαλπιγγες η σπερματεγχυση δεν βοηθαει)..εγω έκανα πέρσι τον Ιούλιο την πρώτη μεταφορά που ενώ ήταν θετική κατέληξε σε ένα εξωμητριο και ένα ενδομητριο που δυστυχώς παλλινδρομησε...έκανα άλλες 2 προσπάθειες με κατεψυγμενα οι οποίες ήταν αποτυχημένες..έμειναν άλλα 2 στην κατάψυξη αλλά ο γιατρός μας είπε πως δεν το συστήνει να τα βάλουμε..αναγκαστικά πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή...Εγώ μένω Κύπρο οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες σχετικά με νοσοκομεία στην Ελλάδα....εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να κρατάς στα χέρια σου το μωράκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η hopeland είπε:

Ναι κ γω μετα απο 2  σπερματεγχυσεις ειπα, κατευθειαν πλεον εξωσωματικη. 

Αφού θα πας τον Σεπτέμβρη,σου ευχομαι ολοψυχα αυτα τα 2 εμβρυακια, σε ένα χρόνο απο τώρα που μιλάμε να είναι είδη 2 μικρά ζουζουνάκια που θα ερθουν στον κόσμο!!!???

καλησπερααα!! σε φυσικο κυκλο θα κανεις η θα πας με καπιο πρωτοκολλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2016 at 2:34 ΜΜ, ο/η emmyland είπε:

καλησπερααα!! σε φυσικο κυκλο θα κανεις η θα πας με καπιο πρωτοκολλο?

Αρχισα ειδη ενεσεις. Δεν μου αφησε καν το ενδεχομενο για φυσικο κυκλο. Εσυ τι εκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα και εγώ ενέσεις..Μπορεί να προγραμματιστουν καλύτερα τα πράγματα με τις ενέσεις από ότι στο φυσικό κύκλο...τουλάχιστον έτσι μου έχει πει εμένα ο γιατρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2016 at 2:48 ΜΜ, ο/η hopeland είπε:

Αρχισα ειδη ενεσεις. Δεν μου αφησε καν το ενδεχομενο για φυσικο κυκλο. Εσυ τι εκανες;

δεν πειραζει ειναι για καλο σκοπο.ο γιατρος σου ξερει καλυτερα.εγω σε φυσικο εκανα.καλη επιτυχια σου ευχομαι κοπελα μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2016 at 3:50 ΜΜ, ο/η emmyland είπε:

δεν πειραζει ειναι για καλο σκοπο.ο γιατρος σου ξερει καλυτερα.εγω σε φυσικο εκανα.καλη επιτυχια σου ευχομαι κοπελα μου.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ,να είσαι καλά συ καλά και σύντομα να έρθει αυτό που θες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Καλημερα κοριτσια,

Μετα από 4 αποτυχημένες προσπάθειες στην Αθήνα ξεκινάω την 5η μου εξωσωματικη στην Κρητη σε ιδιωτικο κεντρο στο Ηρακλειο με τον κ. Φραιδακη.  Με παρότρυνε μια φίλη μου . Ξερω ότι ακούγετε λιγο περιεργο το γεγονος να φευγω από την Αθηνα και από τους γιατρούς που ακούγονται ως κορυφές και να πηγαίνω στην επαρχία…όμως, αν και στην αρχη δεν ηθελα, μετά την πρωτη επίσκεψη αρχισα ξανά να παιρνω θαρρος και αισιοδοξία. Ισως ηταν ο τροπος που με αντιμετώπισε, μου αρεσε αρκετα. Μου μιλουσε και μου εξηγουσε τα παντα με καθαροτητα και ηρεμια. Στον τελευταιο γιατρο που ειχα παει στην Αθηνα του μιλουσα και  κοιτουσε μια οθονη υπολογιστη και εδινε οδηγίες για χειρουργεία.!!!μπορουσε να δωσει σημασια στην περιπτωση μου? Γιατι προσωπικα πιστευω ότι κάθε περιπτωση είναι διαφορετική.  Δεν μου ζητησε να κανω εξετασεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο δικο του αλλα μπορουσα να τις κανω οπου ηθελα και να του τις στειλω. (μου αρεσε πολύ αυτό το γεγονος διοτι μετα από 4 προσπαθειες υπολογιζεις τα παντα!!!). Μου αλλαξε αγωγη και θα κανω επιπλεον λιποπρωτεινες διοτι εχω καποια αντισωματα αρνητικα.Καλη επιτυχια σε οσες κοπελες ξεκινανε εξωσωματικη αυτή την περιοδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η oneiropola είπε:

Καλημερα κοριτσια,

Μετα από 4 αποτυχημένες προσπάθειες στην Αθήνα ξεκινάω την 5η μου εξωσωματικη στην Κρητη σε ιδιωτικο κεντρο στο Ηρακλειο με τον κ. Φραιδακη.  Με παρότρυνε μια φίλη μου . Ξερω ότι ακούγετε λιγο περιεργο το γεγονος να φευγω από την Αθηνα και από τους γιατρούς που ακούγονται ως κορυφές και να πηγαίνω στην επαρχία…όμως, αν και στην αρχη δεν ηθελα, μετά την πρωτη επίσκεψη αρχισα ξανά να παιρνω θαρρος και αισιοδοξία. Ισως ηταν ο τροπος που με αντιμετώπισε, μου αρεσε αρκετα. Μου μιλουσε και μου εξηγουσε τα παντα με καθαροτητα και ηρεμια. Στον τελευταιο γιατρο που ειχα παει στην Αθηνα του μιλουσα και  κοιτουσε μια οθονη υπολογιστη και εδινε οδηγίες για χειρουργεία.!!!μπορουσε να δωσει σημασια στην περιπτωση μου? Γιατι προσωπικα πιστευω ότι κάθε περιπτωση είναι διαφορετική.  Δεν μου ζητησε να κανω εξετασεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο δικο του αλλα μπορουσα να τις κανω οπου ηθελα και να του τις στειλω. (μου αρεσε πολύ αυτό το γεγονος διοτι μετα από 4 προσπαθειες υπολογιζεις τα παντα!!!). Μου αλλαξε αγωγη και θα κανω επιπλεον λιποπρωτεινες διοτι εχω καποια αντισωματα αρνητικα.Καλη επιτυχια σε οσες κοπελες ξεκινανε εξωσωματικη αυτή την περιοδο

Καλησπέρα oneiropola...

Κι εγώ μετά από 5 εξωσωματικές σε μεγάλο όνομα στην Αθήνα, οι 4 με αρνητικό αποτέλεσμα και η 5η παλίνδρομη πήρα την απόφαση να κάνω την επόμενη εξωσωματική στην επαρχία που νομίζω ότι σε προσέχουν περισσότερο...Τώρα μέσα στον μήνα ξεκινάω την 6η μου προσπάθεια...Σου εύχομαι καλή επιτυχία...να πάνε όλα καλά και να έχεις θετικά αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλη επιτυχια Rago. ευχομαι και στις δυο μας η αλλαγη να μας φερει τυχη...η να μας προσεψουν περισσοτερο γιατι πιστευω οτι παιζει τεραστια σημασια και αυτο. Στην Αθηνα εχουν γινει τα παντα εμποριο...απο το μεγαλο αριθμο γυναικων που κανουν εξωσωματικη φυσικα καποιεσ μενουν και γιαυτο ακουγονται και τα καλυτερα. Οσες ομως εχουμε καποιο προβλημα πραγματικα μας προσεχουν?....μας δινουν την καταλληλη προσοχη?....πλεον το αμφισβητω. Ξεκιναω μες την βδομαδα. Εσυ ποτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία εύχομαι με τις εξωσωματικές και πάνω από όλα καλή ψυχολογία! oneiropola κ rago μπράβο σας κορίτσια που δε το βάλατε κάτω! Έχω ακούσει κ εγώ ότι στην επαρχία είναι καλύτερα καθώς είναι μικρότερος ο αριθμός από ότι Αθήνα. Σας εύχομαι ολόψυχα αυτή σας η προσπάθεια να έχει θετικά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες. Σας διαβάζω πολύ καιρό χωρίς να έχω γίνει μέλος. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα ζευγάρια που προσπαθούμε. Η ηλικία μου 35 και ο σύζυγος μου 39. Μετά από 8 μήνες προσπάθειας για παιδί ένα απόγευμα τον πήρα και πήγαμε στο γυναικολόγο γιατί όλοι μου λέγανε "με το άγχος δεν βγαίνει κάτι". Μπήκαμε για σπερματέγχυση για να ξεκινήσει η περιπέτεια. Πρώτη είδηση "το σπερμοδιαγραμμα δεν είναι καλό". Αποτυχία η σπερματέγχυση. "Και επειδή έχεις αγχωθεί πολύ καλύτερα να πάμε σε εξωσωματική αντί να περιμένουμε βελτίωση στο σύζυγο". Ψύχραιμη ξεκινάω τη γνωστή διαδικασία. Ωάρια 7, γονιμοποιημένα τα 3, εμβρυομεταφορά και κανονικά την μέρα που ήταν να αδιαθετησω ήμουν ρολόι στην ώρα μου. Απογοήτευση και διάθεση χάλια. " Λοιπόν θα πάρει βιταμίνες ο άντρας σου για ενίσχυση και θα πάμε για δεύτερη φορά μετά από 4 μήνες". Και περνάει ο καιρός και αρχίζουμε πάλι και έχουμε 9 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 7, φτάνουμε σε 4 βλαστοκυστες. Εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκυστεων των 100 κυττάρων η κάθε μια. Όλα δηλαδή πολύ καλύτερα. Κατάρρευση ψυχολογίας ακριβώς πάλι στην ώρα μου η περίοδος. Και στις δυο περιπτώσεις ποτε δεν έφτασα ούτε καν στη μέρα της χοριακης. Εκεί λοιπόν μια αγαπημένη φίλη μου λέει να πάω όπως είμαι σε γενετιστή. Και τι θα κάνει αυτός;;; Και πήγαμε. Και μας έκανε εξετάσεις ειδικές, αιματολογικές για το ανοςοποιητικο και για το DNA. Και να είναι καλά και η φίλη μου και ο ίδιος!!! Καταρχάς ήταν ο πρώτος που μας εξήγησε αναλυτικά τι πρέπει να γίνει για να πετύχει όλο αυτό. Τι είναι όλα αυτά τα natural killers που διάβαζα και ότι έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό. Και εκεί καταλάβαμε ποσο εμπόριο είναι η εξωσωματική για τους περισσότερους γιατρούς. Άντε παρε ορμόνες, πέτυχε έχει καλώς. Δεν πέτυχε; Οκ θα δοκιμάσουμε κάτι άλλο την επόμενη φορα. "Intralipid και εμβόλια και όλα θα πάνε καλά".Και όλος ο κόπος, ο πόνος και το οικονομικό ούτε που τα βάζουνε στη ζυγαριά. Για να μην σας κουράζω εγώ έχω ανοσοποιητικό το οποίο με απλά λόγια υπέρ δουλεύει. Ναι μεν δεν σκοτώνει το πατρικό κομμάτι όταν ερθει σε επαφή αλλά δεν αντιδρά. Και γι'αυτο εγώ αδιαθετώ κανονικά στην ώρα μου παρά το γεγονός πως μετά την εξωσωματική "όλα" είναι υπό έλεγχο με τις ορμόνες. Αυτό θα πει πως αν εγώ δεν φέρω σε ισορροπία το ανοσοποιητικό μου δεν μπορώ να μείνω έγκυος ας χτυπιέμαι χρόνια ολόκληρα. Και επειδή σας έγραψα για τα itralipid στη δίκη μου περίπτωση δεν θα λειτουργούσαν. Η θεραπεία στο πρώτο της κομμάτι είναι με βιταμινες. Δεν μου έχει υπογράψει κανένα χαρτί. Αλλά τουλάχιστον ξέρω τι δεν πάει καλά και θα προσπαθήσω να το διορθώσω. Και ειλικρινά έχει κόστος αυτή η εξέταση αλλά μπορεί να είχαμε τελειώσει με την πρώτη μας προσπάθεια. Όπως η φίλη μου που έχει τα δίδυμα της και τα καμαρώνει. Εύχομαι να σας βοήθησα...Και εύχομαι σύντομα και όχι άλλο επώδυνα να έχουμε όλες αυτό που επιθυμούμε και προσπαθούμε όσο καλύτερα μπορούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/19/2016 at 10:18 ΜΜ, ο/η oneiropola είπε:

Καλη επιτυχια Rago. ευχομαι και στις δυο μας η αλλαγη να μας φερει τυχη...η να μας προσεψουν περισσοτερο γιατι πιστευω οτι παιζει τεραστια σημασια και αυτο. Στην Αθηνα εχουν γινει τα παντα εμποριο...απο το μεγαλο αριθμο γυναικων που κανουν εξωσωματικη φυσικα καποιεσ μενουν και γιαυτο ακουγονται και τα καλυτερα. Οσες ομως εχουμε καποιο προβλημα πραγματικα μας προσεχουν?....μας δινουν την καταλληλη προσοχη?....πλεον το αμφισβητω. Ξεκιναω μες την βδομαδα. Εσυ ποτε?

Καλημέρα oneiropola.Εγώ ξεκίνησα τις ενέσεις την Παρασκευή και σήμερα πάω για τον πρώτο μου υπέρηχο.Σου εύχομαι καλή επιτυχία...Να πάνε όλα καλά και να είναι η τελευταία σου προσπάθεια...Να πάρεις το ++++++++ και να κυλήσουν όλα ομαλά...Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/21/2016 at 3:27 ΜΜ, ο/η desmi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλή επιτυχία εύχομαι με τις εξωσωματικές και πάνω από όλα καλή ψυχολογία! oneiropola κ rago μπράβο σας κορίτσια που δε το βάλατε κάτω! Έχω ακούσει κ εγώ ότι στην επαρχία είναι καλύτερα καθώς είναι μικρότερος ο αριθμός από ότι Αθήνα. Σας εύχομαι ολόψυχα αυτή σας η προσπάθεια να έχει θετικά αποτελέσματα!

Ευχαριστώ πάρα πολύ desmi για τις ευχές σου....Να είσαι πάντα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανεις rago? πως παει η προετοιμασία? Εγω αυριο κανω τον πρωτο υπερηχο. την προετοιμασια την κανεις στην Αθηνα ? εγω κατέβηκα στην κρητη για να κανω ολους τους υπέρηχους και την προετοιμασία στην κλινικη για να νιωθω σιγουριά.Ο γιατρος μου ειχε πει ότι μπορουσα να κανω την προετοιμασια στην Αθηνα και να παω τελευταία στιγμη. Θα μου εδινε οδηγιες μετα από κάθε υπερηχο και εξεταση . Αλλα ξερεις πως είναι….παρολο που ειμαι γενικα αισιοδοξη η αγωνια πολλες φορες με κυριεύει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...