Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβρυομεταφορά..


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Δυστυχώς το πρόβλημα το έχω εγώ...είχα κλειστές σαλπιγγες..έκανα μια επέμβαση για να τις ανοίξουν αλλά κατέληξαν σε υδροσαλπιγγες..χρειάστηκε άλλη επέμβαση για να αφαιρεθούν τελείως κ να προχωρήσω σε εξωσωματική...κάνω την εξωσωματική πέρσι τον Ιούλιο, θετική χοριακη,είδαμε και το σάκο και στις 5 βδομάδες το ένα έμβρυο ήταν εξωμητριο και το αλλο ενδομητριο...Μέχρι να το πάρουν είδηση έχασα τόσο αίμα που κόντεψα να πεθανω...Νοέμβριο κάνω τη δεύτερη προσπάθεια η οποία ήταν αρνητική,υπέθεσα πως βιάστηκα και έτσι περίμενα λίγο καιρό ώσπου έκανα τώρα την τρίτη με 3 έμβρυα με χοριακη αρνητική...δεν ξέρω τι έφταιξε τώρα....τι να πω? Ίσως δεν είναι το γραφτό μου να γίνω μάνα....

Αμάν κούκλα μου, δεν πέρασες και λίγα. Άλλες εξετάσεις έκανες να υποθέσω σε ενδοκρινολόγο και αιματολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Na ginw ligo adiakriti k na rwtisw ti thema exete??? Emeis exoume thema me t sperma einai sxetika ligo se posotita k kinitikotita. Eipa sto giatro m gia ekswswmatiki k mas eipe n kanoume prwta katakermatismo tou dna t spermatos akrivws gi ayto t logo. Gt an d einai fysiologiko borei na min petyxei i akomi k na epiase alla na min anaptyxthei swsta t emvryo.

Γεια σου Diwni. Εμείς θέμα με το σπέρμα έχουμε (μικρή ποσότητα-κινητικότητα-θέμα στη μορφολογία) . Όταν κάναμε την πρώτη εξωσωματική δεν κάναμε DNA fragmantation. Μετά την αποτυχία, κάναμε αυτή την εξέταση και βγήκε πρόβλημα σοβαρό (70% κατακερματισμός). Αυτοί όμως μας είπαν ότι δύναται να βελτιωθεί. Δεν είμαι και πολύ σίγουρη γι' αυτό. Τώρα μας έμεινε ένα κατεψυγμένο έμβρυο και θα το βάλουμε και ό,τι γίνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se eyxaristw poly gia tin apantisi! Emeis tha pame apo vdomada deigma. O gynaikologos m epimenei na tin kanoume prin proxwrisoume se ekswswmatiki an k i morfologia sto aplo spermodiagramma deixnei 80% fysiologika. K mas mas eipe oti an yparxei thema sto dna epidexetai veltiwsi alla den mas eipe t pws. Alliws ayto p sigoura kserw einai oti otan yparxei tetoio thema synistoun mikrogonimopoiisi anti tis klasikis ekswswmatikis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Opws k na xei sou eyxomai olopsyxa kali epityxia!!!

Καλημέρα! :)

Σ'ευχαριστώ, να σαι καλά. Καλά κάνει και επιμένει ο γιατρός σου, γιατί ό,τι επιδέχεται βελτίωσης είναι ένα συν στον αγώνα σας.

Βασικά, σύμφωνα με το αποτέλεσμα προτείνουν τη λήψη αντιοξειδωτικών, προσεγμένη διατροφή, απώλεια βάρους (αν χρειάζεται) και διακοπή-ελάττωση καπνίσματος.

Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαι.

Φιλιά και όλα να σας πάνε κατ' ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν έχω κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις πέρα απο ορμονικες...Ούτε ο γιατρός δεν ξέρει τι έφταιξε πόσο μάλλον εγώ...Έτσι ήθελε ο θεός από ότι φαίνεται...σχετικά με προβλήματα στο σπέρμα δεν γνωρίσω να απαντήσω..εσείς έχετε να μου προτινετε κάποια εξέταση ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να ανακαλύψει το τυχόν πρόβλημα? ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Όχι δεν έχω κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις πέρα απο ορμονικες...Ούτε ο γιατρός δεν ξέρει τι έφταιξε πόσο μάλλον εγώ...Έτσι ήθελε ο θεός από ότι φαίνεται...σχετικά με προβλήματα στο σπέρμα δεν γνωρίσω να απαντήσω..εσείς έχετε να μου προτινετε κάποια εξέταση ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να ανακαλύψει το τυχόν πρόβλημα? ????

Θα σου πω και για τους δυο.

Εγώ έκανα θυρεοειδή και είχα υποθυρεοειδισμό και ξεκίνησα χάπι μέχρι να πέσει και μετά εξωσωματική. Μου έκαναν ακόμη προγεννητικό έλεγχο, την εξέταση ΑΜΗ (αντιμυλλέριος ορμόνη), έλεγχο για ηπατίτιδες, τεστ παπ και χλαμύδια. Μετά την αποτυχία της εξωσωματικής και επειδή το ζητήσαμε, με έστειλαν σε αιματολόγο για ανοσολογικό και θρομβοφιλικό έλεγχο. Ο αιματολόγος έγραψε εξέταση και για βιταμίνη d και είχα ανεπάρκεια. Κάποιοι τη θεωρούν σημαντική για την εξέλιξη της κύησης. 

Ο δε σύζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος, υπέρηχο-τρίπλεξ-ορμονικές, βιταμίνη d (είχε ανεπάρκεια) και κατακερματισμό dna σπέρματος στο οποίο βρέθηκε σοβαρό πρόβλημα.

Αυτά κάναμε. Άντε να δούμε..

Ζώγιαμπελ μίλα με το γιατρό σου και αν χρειαστεί και μπορείς κάνε κάποιες εξετάσεις επιπλέον. Εγώ του ζήτησα να μας δει σαν ξεχωριστή περίπτωση (έτσι πρέπει να μας αντιμετωπίζουν) και να μας καθοδηγεί κατάλληλα. Και μόνο όταν άρχισα να τον ρωτάω και να επιμένω πήρα απαντήσεις. Μην το βάζεις κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα πάμε μάλλον σε κάποια φάση να τον δούμε και από κοντά το γιατρό οπότε θα τα ρωτήσω όλα αυτά!ο άντραςμου έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και είναι πολύ καλό. Τεστ παπ κάνω κάθε χρόνο,όσο για τις άλλες πρώτη φορά τις ακούω αλλά θα το ψάξω! Μόλις χωνέψω ότι έγινε σίγουρα θα προσπαθήσω ξανά αλλά πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή και αυτό με αγχώνει πολύ..Εσύ θα προχωρήσεις με το κατεψυγμένο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα πάμε μάλλον σε κάποια φάση να τον δούμε και από κοντά το γιατρό οπότε θα τα ρωτήσω όλα αυτά!ο άντραςμου έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και είναι πολύ καλό. Τεστ παπ κάνω κάθε χρόνο,όσο για τις άλλες πρώτη φορά τις ακούω αλλά θα το ψάξω! Μόλις χωνέψω ότι έγινε σίγουρα θα προσπαθήσω ξανά αλλά πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή και αυτό με αγχώνει πολύ..Εσύ θα προχωρήσεις με το κατεψυγμένο? 

Η εξωσωματική είναι πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Χρειάζεται χρήματα, ψυχολογία, πολλά στάδια και επίπονα με αγωνία μέχρι να κρατήσουμε το θαύμα στα χέρια μας. Και σε κάθε αποτυχία πρέπει να ξανασηκωθούμε. Και να θυμάσαι, δεν περιμένεις τις μεγάλες στιγμές, τις επιδιώκεις και τις κυνηγάς, άρα μάχεσαι. Αυτό κάνεις και συ. Οπότε μια μέρα θα είναι μοναδική και για σένα.. Γιατί όχι;

Λέω να προχωρήσω με το κατεψυγμένο. Οι σκέψεις βέβαια είναι ασταμάτητες.. Μήπως δε ζήσει, μήπως εγώ δεν ανταποκριθώ; Μήπως πάλι δεν εμφυτευτεί; :?: Και επειδή έγιναν πολλές οι σκέψεις, λέω να πάω να πιω ένα ποτάκι να περάσω λίγο καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Na pas kopela mou! Na pas! Panw apo ola na eimaste kala me to syntrofo mas k mexri na erthei to thayma as zisoume oso pio omorfes stigmes boroume!

Kalws i kalws kaloumaste na dwsoume mia maxi me tin ypogonimotita k emeis me t antra m apofasisame na boume se ayto ton agwna me t kefali psila!

Kategri13 proxwra k oti ginei! Pote d ksereis!

Ζιωγαμπελ kamia fora apla tyxainei k d paei kala... ola einai thema pithanotitwn akomi k stin ekswswmatiki.

Epeidi o giatros m prin proxwrisei se ypovoithoumeni psaxnei ta panta tha s pw ti egine me tin kolliti m p einai ston idio.

I kopela prospathousan arketa xronia dixws apotelesmata. Kanane eksetaseis ola kala. Epemene na pane se ekswswmatiki k o giatros tin evale na kanei mia eksetasi gia nk kyttara ta opoia an einai ayksimena anagnwrizoun t emvryo san kseno k den afinoun eite na emfeyteytei eite o organismos t apovalei stis prwtes vdomades. Ekane therapeia me eneseis k epiase fysiologika se ligotero apo ena xrono! Einai eksetaseis p ginontai dystyxws meta apo arketes apotyximenes ekswswmatikes. Sto anaferw an theleis na rwtiseis sxetika t giatro sou!

Koritsia eyxomai se oles mexri to telos t etous ena nini stin koilia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πράγματι, παίζουμε με τις πιθανότητες σε πολλούς τομείς της ζωής μας, πιθανότητες που μας αλλάζουν. Ειδικά όταν το ζεις στο σώμα σου μέσα από την εξωσωματική εμπειρία (πράγμα αρκετά οξύμωρο) και αποτυγχάνεις, το νιώθεις πολύ έντονα αυτό.

Και επειδή πιστεύω στη διαχρονικότητα κάποιων ρητών έχω συγκρατήσει δυο:

-Απλά επειδή σήμερα είναι μια χάλια μέρα αυτό δεν σημαίνει ότι αύριο δεν μπορεί να είναι η καλύτερη μέρα της ζωής σου. Απλά πρέπει να φτάσεις εκεί.

-Στη ζωή, συνήθως παίρνεις αυτό που ζητάς, αλλά σπάνια έρχεται έτσι όπως νόμιζες ότι θα ερχόταν.

Θα προχωρήσω και ό,τι γίνει.

Μακάρι λοιπόν, αυτή η χρονιά να είναι η αρχή μιας νέας ζωής για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το έμβρυο φαίνεται σαν κύτταρο καλό γιατί να μην εμφυτευτει από τη στιγμή που εσύ είσαι μια χαρά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα???ειλικρινά κορίτσια σας θαυμάζω, δενξέρω από που βρίσκετε τοση δύναμη αλλά μπράβο σας!!!Εγώ νιώθω σα να έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου...αν δεν ήταν ο άντρας μου να με στηρίζει τόσο σίγουρα θα τα είχα παρατήσει...εύχομαι σε όλες όσες είναι σε αυτό το δύσκολο δρόμο να βγούνε σύντομα νικήτριες!!!το κόστος γενικά είναι μεγάλο και οικονομικά και ψυχολογικά ειδικά αν δεν έχεις το πρώτο επιβαρύνεται και το δεύτερο παραπάνω...ΚΑΤΕGRI13 σου εύχομαι όλα να πάνε όλα καλά!!αν μπορείς απέβαλε το άγχος που σίγουρα δημιουργεί πολλά θέματα...περιμένω να ακούσω τα ευχάριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ Ζωγιαμπελ.

Η στήριξη από τον άνθρωπό μας είναι μεγάλη υπόθεση. Θυμάμαι πέρυσι τον 15 Αύγουστο την αρνητική χοριακή και που είχα πέσει στα πατώματα, ένα παραπάνω λόγω ημέρας. Ο άντρας μου με στήριξε και σε μια εβδομάδα άρχισα να σκέφτομαι λίγο διαφορετικά και οκ μετά. Κανα μπάνιο, λίγο έξω, λίγο από εδώ λίγο από εκεί, ξανά μετά αποτυχία και τώρα στη δράση ξανά. Αυτός είναι ο δρόμος για μας τα κορίτσια της εξωσωματικής.

Θα επανέλθεις και θα ξανασηκωθείς.

Άντε, που θα πάει, θα γυρίσει ο τροχός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς αύριο ξεκινάω δουλειά οπότε κάπου θα απασχολώ το μυαλό μου..το ξέρω ότι είναι έτσι, και τις άλλες φορές το ίδιο ένιωσα απλά τώρα ήταν λίγο παραπάνω..Εσύ πότε με το καλό θα προχωρήσεις στην εμβρυομεταφορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι, όπως λες.

Εγώ περιμένω την περίοδο και μετά λογικά θα με παρακολουθούν με υπέρηχους

και θα μου πουν πότε να πάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Εύχομαι απόκαρδιάς να πάνε όλα καλά!!!καλή δύναμη!!

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Να σαι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...