Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΟΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ


yolanda

Recommended Posts

Στην Ελλάδα λειτουργούν γύρω στις 10 τράπεζες σπέρματος. Οι τράπεζες αυτές δημιουργήθηκαν αρχικά προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα υπογόνιμα ζευγάρια.

Από το 2003 επιτρέπεται νομικά σε μιαν ανύπαντρη γυναίκα να γίνει μητέρα μέσω εξωσωματικής μεθόδου (σπερματέγχυση, IVF)χρησιμοποιώντας σπέρμα από τράπεζα σπέρματος.

Γύρω στις 50 ανύπαντρες γυναίκες καταφεύγουν, κάθε χρόνο, στην λύση της εγκυμοσύνης από δότη τράπεζας σπέρματος. Είναι γυναίκες με καλά οικονομικά, μόρφωση και ηλικίας 35-45 ετών.

Ποιά είναι η γνώμη σας γι΄αυτή την νέα πραγματικότητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και χρονια πολλα!!!!!!!!

πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει μια γυναικα

οταν η ιδια νιωθει ετοιμη για ενα τετοιο μεγαλο βημα και οταν

οι πιθανοτητες να κανει ενα γαμο μεσα στα χρονικα ορια που μπορει

να μεινει εγκυος ειναι ελαχιστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ'οτι καταλαβα η κοπελα που εβαλε το θεμα ζηταει τη γνωμη μας;οποτε δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα στις απαντησεις που θα παρει....

για μενα προσωπικα ενα παιδι για να μεγαλωσει σωστα χρειαζεται κ μητερα κ πατερα,μια ολοκληρωμενη οικογενοια,ειμαι υπερ στο να κρατησει μια κυρια ενα μωρο αν ο συντροφος της αποδειχτει ενα ( καθαρμα )κ δε θελει ν'αναλαβει τις ευθηνες του,αλλα το να παει συνειδητα καποια κ να κανει μονη της ενα μωρο γιατι ετσι της καπνισε το βρισκω πολυ λαθος,πρεπει να σκεφτομαστε οτι ειναι ανθρωπινη ζωη,κ οχι ενα αντεικημενο που απλα μας γυαλισε.....

Υ.Γ ξανατονιζω πως λετε πως ολες οι γνωμες δεκτες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά είμαι υπέρ και θα το έκανα αβίαστα αν χρειαζόταν, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι τυχεροί και αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να μείνουν χωρίς παιδάκια. Οταν φτάνεις σε μια ηλικία που είσαι σίγουρη για το τι κάνεις και δεν είναι μια επιπόλαιη λύση, τότε ένα παιδάκι θα σου γεμίσει την ζωή, θα έχεις να δώσεις κάπου την αγάπη σου και όλη την φροντίδα σου και όταν βρεθεί ο κατάλληλος άντρας για σένα θα πρέπει να είναι και κατάλληλος πατέρας για το παιδί σου. Επειδή δεν έχει τα γονίδια της μητέρας, αυτό δεν το κάνει λιγότερο παιδί απο το "βιολογικό" μας παιδί.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον, καθε γυναικα εχει το δικαιωμα να γινει μαμα!! Κατα τη γνωμη μου η καθε γυναικα που βλεπει οτι περνα ο καιρος χωρις να βρησκεται στο δρομο της καποιος με τον οποιο θα μπορουσε να κανει παιδι και εχει την επιλογη μπορει να το κανει.Και αφου επιτρέπεται ΝΟΜΙΚΑ σε μιαν ανύπαντρη γυναίκα να γίνει μητέρα μέσω εξωσωματικής γιατι να μη προχωρησει σε αυτο... Αυτα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolanda έγραψε:

Στην Ελλάδα λειτουργούν γύρω στις 10 τράπεζες σπέρματος. Οι τράπεζες αυτές δημιουργήθηκαν αρχικά προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα υπογόνιμα ζευγάρια.

Από το 2003 επιτρέπεται νομικά σε μιαν ανύπαντρη γυναίκα να γίνει μητέρα μέσω εξωσωματικής μεθόδου (σπερματέγχυση, IVF)χρησιμοποιώντας σπέρμα από τράπεζα σπέρματος.

Γύρω στις 50 ανύπαντρες γυναίκες καταφεύγουν, κάθε χρόνο, στην λύση της εγκυμοσύνης από δότη τράπεζας σπέρματος. Είναι γυναίκες με καλά οικονομικά, μόρφωση και ηλικίας 35-45 ετών.

Ποιά είναι η γνώμη σας γι΄αυτή την νέα πραγματικότητα?

Xronia Polla

Polly wraio thema gia syzhthsh ,,,

Opws polly swsta les "ARXIKA" dhmioyrghthikan gia na e3yphrethsoun ta ypogonima zevgaria. KALA EKANAN kai dhmiourghthikan kai elpizw na ta e3yphretoyn pragmatika.

Oson afora tis anypandres gynaikes ...e3artatai giati katafevgoun s'afth th lysh ...

-epeidh htan atyxes sto thema sxeshs - gamoy?

-epeidh einai karieristries?

-epeidh afth einai h stash zwhs toys?

-epeidh einai lesvies?

- epeidh den tis endiaferei h ypar3h syzygoy?

to idaniko einai na erxetai ena paidi sto kosmo apo agaph 2 anthrwpwn kai na megalwnei me th parousia kai twn 2 aftwn anthrwpwn poy to dhmiourghsan kai oxi na epithymei kapoia gynaika paidi logw

anasfaleias

epivevaiwshs

symvolo epityxias k.a

H koinwnia mas einai mia koinwnia HDH polly ftwxh apo PATERES kai den yparxei logos na enisxyoume afto to motivo.

To thema pou etheses einai polly sovaro kai shkwnei pollh megalh analysh , den einai aplo , den apandiete monolektika kai den lynete s' ena forum.

Symfwna me to nomiko plaisio o dwrhths spermatos den exei th patrothta toy paidioy toy.Ara ta paidia den exoun patera OXI ME THN ENNOIA TOY ORFANOY ALLA ME THN ENNOIA TOY VIOLOGIKOU PATERA.

Ara loipon yparxei enas nomos poy dhmiourgei pateres pou den exoun paidia kai paidia pou den exoun pateres !!!!!

ARA loipon o nomos diagrafei afto pou 3erame mexri shmera

andras + gynaika = paidi.

ki egw na sou to paw kai parapera

- borei h mhtera toy paidioy apo texnhth gonimopoihsh na einai giagia?

- boroun ta paidia poy gennithikan mesw texnhths gonimopoihshs na klhronomhsoun to texnhto toys patera?

-borei ena tetoio paidi na exei 2 mhteres kai kanena patera?

- borei h lesvia fili ths viologikhs mamas na exei gonika dikaiwmata an to zevgari xwrisei ? 8a prepei na plirwnei gia th diatrofh tou paidioy?

H TEXNHTH GONIMOPOIHSH SE ANYPANDRES MHTERES EINAI H MEGALYTERH APEILH POU ADIMETWPIZEI O THESMOS THS PATROTHTAS

kai enisxyei ola ta xarakthristika ta opoia oi gynaikes sixainonde stoys andres :

thn elleipsh afwsiwshs

ypefthinothta kai afosiwsh sta paidia toys

Phgainondas sth trapeza spermatos oi anypandres gynaikes sthn ousia plhrwnoun toys andres gia na taftizonde me afta gia ta opoia exoun antiriseis !!!!!

eimai yper twn anypandrwn gynaikwn tis ypostirizw ,,,anagnwrizw thn anagh kapoias gynaikas na ginei mana alla h proswpikh moy apopsi einai pws borei kallista mia anypandrh gynaika na iothetisei ena paidi MANA DEN EINAI AFTH POU TO FERNEI STO KOSMO ALLA AFTH POU TO MEGALWNEI KAI EINAI DIPLA TOY SE KATHE STIGMH TOY.

AFTA sorry an sas kourasa

SO SAD

*******************************************

ESPERAME EN EL CIELO CORAZON

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai ena poli lepto zitima ayto to thema..k eimai iper k de eimai..simfono me tin ninina oti ena paidi thelei k tous dio goneis..

alla tha protimousa mia mana na mi ferei ena paidi me agnostou stoixeia tou patera k na mporei na iothetisei ena poaidaki apo idrima..tosa paidakia einai paratimena se idrimata..krima einai:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με προληματισε αφανταστα το αρθρο αυτο....απο την μια η γυναικα που θελει να νιωσει την μητροτητα και δεν εχει παντρευτει η ειναι κατα του γαμου......και απο την αλλη ενα παιδακι που θα στερηθει την παρουσια του πατερα-ασχημο πραγμα αυτο-γιατι ο πατερας δινει την ασφαλεια που θελει να νιωθει καθε παιδι...δεν ξερω τι να πω....ειμαι διχασμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναμφίβολα ένα παιδί μεγαλώνει πιο σωστά έχοντας και τα δύο γονεϊκά πρότυπα δίπλα του, και γίνεται ένας άνθρωπος που πιθανότατα θα βιώσει λιγότερες ανασφάλειες, συγκριτικά πάντα με ένα παιδί που μεγαλώνει έχοντας και τους δύο γονείς, και αποκλείοντας από το θέμα μας άλλες παραμέτρους, όπως βία στο σπίτι, κακομεταχείριση, έλλειψη σεβασμού κλπ. Υπό αυτό το πρίσμα, ναι, διαφωνώ με το νόμο αυτό που όπως λέει και η Πόπη, αποκλείει την πατρότητα από τον πατέρα και την ύπαρξη πατρικού προτύπου από ένα παιδί...

Όμως.... όπως και στην υιοθεσία, όπου τα μέτρα και οι διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα είναι πολύ εξονυχιστικές, έτσι θα πρέπει να είναι και στην περίπτωση που μία ανύπαντρη μητέρα επιθυμεί να βιώσει το μεγαλείο της μητρότητας, με τη λήψη σπέρματος από τράπεζα... Σίγουρα πρέπει να εξετάζεται ο λόγος που προβαίνει σε αυτήν την κίνηση, η συναισθηματική και ψυχολογική της κατάσταση, καθώς και οι οικονομικές της δυνατότητες, δεδομένου ότι καλείται μόνη της να παρέχει τα απαραίτητα στο παιδί της...

Δεν μπορώ έτσι, καθαρά τη καρδία, να αφορίσω αυτό το νόμο, να καταδικάσω τις γυναίκες που αποφασίζουν ότι ήρθε η ώρα να κάνουν ένα παιδί, ακόμη κι αν έχουν σταθεί άτυχες στο συναισθηματικό τους κόσμο, ακόμη κι αν δεν είχαν ώς τώρα την τύχη να γνωρίσουν έναν άντρα ικανό (κατά τα δικά τους βέβαια κριτήρια) να γίνει πατέρας του παιδιού τους... Γιατί να θεωρήσω καλύτερη την υιοθεσία γι' αυτές τις γυναίκες από την τεκνοποίηση με αυτόν τον τρόπο; Είναι το ίδιο; Σαφώς και θέλει μεγαλείο ψυχής να υιοθετήσεις ένα παιδάκι και να του προσφέρεις όλη σου την αγάπη και την ψυχή για να το μεγαλώσεις, όμως γιατί να μην έχει την επιλογή μία γυναίκα να ζήσει το θαύμα της μητρότητας μέσω της εγκυμοσύνης και της γέννας, όταν βιολογικά μπορεί; Ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι... Κάθε περίπτωση θέλει διαφορετική αντιμετώπιση και κάθε γυναίκα για διαφορετικούς λόγους μπορεί να καταλήγει σε μία τέτοια απόφαση... Θέλει μεγάλη δύναμη και αγάπη για να κάνει κάτι τέτοιο... Ας μην βοβμαρδίζουμε τις ανάγκες της και μην στιγματίζουμε και τα παιδάκια που προέρχονται από τέτοια διαδικασία... Και στην υιοθεσία από μία ανύπαντρη μητέρα, χωρίς πατέρα δεν θα μεγάλωναν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω συμφωνω απολυτα με αυτον τον νομο.καθε γυναικα εχει δικαιωμα να βιωσει την μητροτητα ακομα και αν δεν εχει διπλα της καποιον συντροφο(που σιγουρα θα ηταν το ιδανικο)σιγουρα μια υιοθεσια θα ηταν μια υπεροχη πραξη δυστυχωσ ομως η γραφειοκρατια στην χωρα μας μπορει να σε βαλει σε μια ατελειωτη λιστα αναμονης και επειδη φανταζομαι οτι μια γυναικα που αποφασιζει να γινει ετσι ανυπαντρη μητερα δεν θα ειναι και ιδιαιτερα μικρη ηλικιακα κατι τετοιο θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο περα απο χρονοβορο και ψυχοφθορο.προσωπικα πιστευω πως σε αυτες τις γυναικες θα πρεπει να δειχνουμε ιδιαιτερη υποστιριξη αφου η κοινωνια μας ειναι ακομα γεματη ταμπου σε τετοια θεματα.

Ο αντρας μου μολις διαβασε το θεμα και με ρωτησε πια εναλακτικη υπαρχει για εναν αντρα που θελει να γινει ανυπαντρος πατερας.του ειπα οτι προφανως δεν υπαρχει και μου απαντησε "δεν ειναι πολυ εγωιστικο εμεις να μην μπορουμε να εχουμε αυτο που εσεις θεωρητε αυτονοητο οτι θα αποκτησετε καποια στιγμη?" νομιζω οτι εχει δικιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πολύ δύσκολο θέμα!

Από τη μία η γυναίκα που νιώθει την ανάγκη να τεκνοποιήσει, να γίνει μητέρα και να δώσει την αγάπη της σε αυτό το παιδί! Όσο δύσκολο και αν είναι αυτό ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ!

Από την άλλη ο άντρας που χάρισε ή πούλησε (δεν ξέρω τι ισχύει), το σπέρμα του και δεν θα μάθει ποτέ σε πόσα παιδιά είναι ο βιολογικός τους πατέρας....που δεν θα τα δει ποτέ.... (εγώ δεν θα το άντεχα)!!!

Όσο σκληρό και αν είναι αυτό ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ!

Και από την άλλη το .... παιδί! Θα μεγαλώσει φυσικά με πολύ αγάπη από την μητέρα του η οποία θα του προσφέρει τα πάντα εκτός ..... από τον πατέρα του !!!!Δεν θα μάθει ποτέ τις ρίζες του (πόσα βιολογικά αδέρφια έχει, ποιο είναι το πρόσωπο του μπαμπά του)!Πολύ απλά, το οικογενειακό του δέντρο, που τόσες φορές τα παιδιά το φτιάχνουν στο σχολείο! Και αν κάποια στιγμή μάθει και τον τρόπο που ήρθε στη ζωή, τι γνώμη θα έχει για τους ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ;;;;; Αφήνουμε το σπέρμα, φεύγουμε και δεν μας νοιάζει ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ έχουμε;;; Είναι αυτό προσφορά και μεγαλείο ψυχής;;;;

...Και έτσι ας πούμε ότι είναι, η επιλογή δεν ήταν του παιδιού!!!! Άλλοι αποφάσισαν για αυτό!!! Δεν είναι λίγο εγωιστικό ή μήπως είμαι υπερβολική, ψυχρή και ακραία;;;;

....Δεν ξέρω! Μάλλον δεν θα το έκανα ποτέ!... Όλοι μας αξίζουμε να ξέρουμε τουλάχιστον το πρόσωπο του πατέρα μας, το όνομά του!

Να μπορούμε να φτιάξουμε στη δασκάλα μας το οικογενεικό μας δέντρο !!!(σχολική εργασία στην 1η και Γ Δημοτικού)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ,ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ,ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΟΥ ΟΙ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ,ΞΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΩΡΑ ΜΕ ΩΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΩΑΡΙΩΝ,ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΣ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pisteuw oti an mia ginaika einai swsta isorropimeni stin zwh tis kai to mialo tis..mporei poli aksia na megalwsei ena paidi mono tis...giatian emene egkios diladi apo enan antra pou tha gnwrise se mia bradia kai eksafanizotane autos tha itan kalitera..merikes fores i zwi mas paizei tetoio paixnidi,,,mporei kai mia ginaika na emene egkios apo ton antra tis ola kala..alla aytos na pethene gia x ψ logous..diladi authn i ginaika den tha to megalwne swsta!!!!!den mporoume na milame otan den exoume zisei tetoies periptwseis den mporeis na ksereis giati mia ginaika meta ta 30 tis tis exei simbei kai gia pious logous den exei pantreutei...nomizw pws oloi theloun na exoun mia wraia oikogeneia me mama mpampa anakatemena paidia...oikonomika kala me ena spitaki....ALLA ELA POU DEN GINETE!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα:) Πιστεύω πως αν είχαν περάσει αρκετά χρόνια και δεν είχα βρει ταίρι για "μια ζωη"( που κανείς δεν το ξέρει αυτό πηγαίνοντας για γάμο...) μπορεί να έπαιρνα απόφαση να κάνω ένα παιδί μόνη μου εφόσον η οικονομική μου κατάσταση, πέραν της ψυχολογικής, ήταν ικανή να μεγαλώσω το παιδάκι μου μόνη μου ή αλλιώς να έχω κάποια βοήθεια ηθική και καθημερινή(μαμά κτλ...). Ένα παιδί που μεγαλώνει μόνο με τον ενα γονιό χρειάζεται τόσο τρέξιμο και τόσες ώρες που αν δεν έχεις βοήθεια τρελαίνεσαι...Όσον αφορά το θέμα μας, μάλλον θα προσπαθούσα πρώτα με κάποιον που ήδη ξέρω, και ξέρω και το γεννεολογικό του δέντρο, τα χαρακτηριστικά του, τα ψυχολογικά τους( αυτά δεν μπορούν να τα δουν στον έλεγχο που κάνουν στους δότες από ότι ξέρω...) και ίσως έκανα κάποια συμφωνία μαζί του... Αν δεν ήθελα να έχει σχέση μαζί μου ή με το παιδί... Φαίνεται προχωρημένο? Ίσως... Το έχω δει στην πράξη όμως σε γνωστούς και έχει πετύχει... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω δυο φιλες κολητες που το εχουν κανει και ειναι και οι δυο τρισευτυχισμενες. Ξερω αλλες δυο που προσπαθουν και εχω και δυο γνωστες, φιλες φιλων μου, που εκαναν η μια διδυμα με εξωσωματικη και η αλλη αγορακι με σπερματεγχυση.Γι αυτο και πιστευω οτι ο αριθμος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο πενηντα μωρακια το χρονο. Η αποψη μου ειναι οτι οταν μια γυναικα εχει τα χρηματα ωστε να μπορεσει να στηριξει την επιλογη της ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει απο τη στιγμη που δεν καταφερε να αποκτησει οικογενεια. Οσο για το δειλημμα με ή χωρις μπαμπα τιποτα δεν αποκλειει το ενδεχομενο μια γυναικα να βρει το ταιρι της στα 45 της στα 50 της ακομη και στα 60 της οπως και τιποτα δεν αποκλειει το γεγονος μια παντρεμενη γυναικα να χωρισει ακομη και μετα απο 25 χρονια γαμου. Στη ζωη ολα τα ενδεχομενα ειναι ανοιχτα, οποτε γιατι να αποκλεισει μια γυναικα τη μητροτητα που την ολοκληρωνει και που σιγουρα ειναι οτι καλυτερο μπορει να της συμβει. Και κατι τελευταιο. Στη Σκανδιναβια την Αμερικη και την κεντρικη Ευρωπη αυτο που τωρα εχει αρχισει να εφαρμοζεται στην Ελλαδα εκει ισχυει εδω και δεκαετιες.

Χιλιαδες γυναικες εγιναν μανουλες με αυτο τον τροπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...