Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθειες Για Παιδί


kaposetsi

Recommended Posts

καλησπέρα και καλός ήρθες..!!

Το φυλλικό οξύ αποτελεί βιταμίνη της οικογένειας Β και είναι επίσης γνωστό ως βιταμίνη Β9. Έχει θεμελιώδη ρόλο στη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, καθώς συμβάλλει στη σύνθεση, επιδιόρθωση και φυσιολογική λειτουργία του DNA. Επιπλέον, είναι απαραίτητο στην παραγωγή και συντήρηση νέων κυττάρων. Γενικότερα, βοηθάει στην παραγωγή της επιπλέον ποσότητας αίματος που χρειάζεται ο οργανισμός των γυναικών και το έμβρυο και ενισχύει τη λειτουργία των ενζύμων. Συγκεκριμένα, αν λαμβάνεται πριν από τη σύλληψη και στο πρώτο τρίμηνο της κύησης, προλαμβάνει τις ανωμαλίες διάπλασης του νευρικού σωλήνα (ατελής σχηματισμός του εγκεφάλου, της σπονδυλικής στήλης ή των δομών που τα περικλείουν), καθώς και την πιθανότητα εμφάνισης λαγώχειλου.

NikiEmmanouela Καλημερα  ξεκινησα χθες λες να το σταματησω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νiki sos λες να το σταματησω; αγχωθηκα

καλησπέρα και καλός ήρθες..!!

Το φυλλικό οξύ αποτελεί βιταμίνη της οικογένειας Β και είναι επίσης γνωστό ως βιταμίνη Β9. Έχει θεμελιώδη ρόλο στη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, καθώς συμβάλλει στη σύνθεση, επιδιόρθωση και φυσιολογική λειτουργία του DNA. Επιπλέον, είναι απαραίτητο στην παραγωγή και συντήρηση νέων κυττάρων. Γενικότερα, βοηθάει στην παραγωγή της επιπλέον ποσότητας αίματος που χρειάζεται ο οργανισμός των γυναικών και το έμβρυο και ενισχύει τη λειτουργία των ενζύμων. Συγκεκριμένα, αν λαμβάνεται πριν από τη σύλληψη και στο πρώτο τρίμηνο της κύησης, προλαμβάνει τις ανωμαλίες διάπλασης του νευρικού σωλήνα (ατελής σχηματισμός του εγκεφάλου, της σπονδυλικής στήλης ή των δομών που τα περικλείουν), καθώς και την πιθανότητα εμφάνισης λαγώχειλου.

NikiEmmanouela Καλημερα  ξεκινησα χθες λες να το σταματησω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NikiEmmanouela Καλημερα  ξεκινησα χθες λες να το σταματησω;

άμα σου το έδωσε γιατρος οχι μην το σταματήσεις πάλη αν.δεν.στο εδωσε γιατρός καλο ειναι να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νiki sos λες να το σταματησω; αγχωθηκα

καλησπέρα και καλός ήρθες..!!

Το φυλλικό οξύ αποτελεί βιταμίνη της οικογένειας Β και είναι επίσης γνωστό ως βιταμίνη Β9. Έχει θεμελιώδη ρόλο στη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, καθώς συμβάλλει στη σύνθεση, επιδιόρθωση και φυσιολογική λειτουργία του DNA. Επιπλέον, είναι απαραίτητο στην παραγωγή και συντήρηση νέων κυττάρων. Γενικότερα, βοηθάει στην παραγωγή της επιπλέον ποσότητας αίματος που χρειάζεται ο οργανισμός των γυναικών και το έμβρυο και ενισχύει τη λειτουργία των ενζύμων. Συγκεκριμένα, αν λαμβάνεται πριν από τη σύλληψη και στο πρώτο τρίμηνο της κύησης, προλαμβάνει τις ανωμαλίες διάπλασης του νευρικού σωλήνα (ατελής σχηματισμός του εγκεφάλου, της σπονδυλικής στήλης ή των δομών που τα περικλείουν), καθώς και την πιθανότητα εμφάνισης λαγώχειλου.

NikiEmmanouela Καλημερα  ξεκινησα χθες λες να το σταματησω;

 

Τον ρωτησα κ μου ειπε ναι παρτο γιατι ακουσα οτι το παιρνουν πολλες αλλα με αυτα που μου ειπες λεω να το σταματησω. Εσυ το εχεις παρει;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και φυσικά θα το συνεχίσεις ειναι για προληπτικά εχω πάρει κι εγω...!! Αλα εμενα μου το σταμάτησε στην μια εβδομαδα ηταν ασκοπο να το περνώ.!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

, αν λαμβάνεται πριν από τη σύλληψη και στο πρώτο τρίμηνο της κύησης, προλαμβάνει τις ανωμαλίες διάπλασης του νευρικού σωλήνα (ατελής σχηματισμός του εγκεφάλου, της σπονδυλικής στήλης ή των δομών που τα περικλείουν) 

Για καλο στο έδωσε.. ειναι για να προλαμβάνει.

 

 

Επεξεργάστηκε από NikiEmmanouela
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η φιλη μου προσπαθουσε 8 μηνες πηγε ενα ταξιδακι χαλαρωσε κ εμεινε μηπως να πατε ενα ταξιδι; καλο θα σας κανει...κ εγω το σκεφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκεφτεσαι πολυ κ το συζητας;

πλέον δεν το σκέφτομαι μετα απο τιν πρωτη φωρα που πιγα στον γυναικολόγο μου.! Το άφησα γιατι αν το σκεφτόμουν μεχρι τώρα θα είχα τρελαθεί.! Ειμαι πολυ αγχωτικος τιπος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η φιλη μου προσπαθουσε 8 μηνες πηγε ενα ταξιδακι χαλαρωσε κ εμεινε μηπως να πατε ενα ταξιδι; καλο θα σας κανει...κ εγω το σκεφτομαι.

εχουμε παει ταξιδάκια αλλά τιποτα.! Μεν σε χαλαρώνει αλλά για εμενα ειναι δισκολο να μηνώ αυτο το διάστημα μονο με ενα θαύμα.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να πας στον γιατρο θα σου θεραπεια να το ρυθμισεις κ θα δεις που θα μεινεις...κ εγω τωρα αν αδιαθετισω θα παω να κανω εξεταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά δεν μου έδωσαν και άλλες επιλογές είναι η αλήθεια για την ολική νάρκωση το έμαθα λίγα λεπτά πριν με ναρκώσουν στην πρώτη τουλάχιστον οπότε δεν είχα και χρόνο να το σκεφτώ.. στην δεύτερη το ήξερα ήμουν προετοιμασμένη 😂
    • Καλημέραααα. 5 μτω και γω και σε αναμονή. Πλέον όμως το έχω πάρει πολύ χαλαρά. Προφανώς επειδή έχουμε ζοριστει πολύ με τηνετακομιση και την μικρή που την μέρα της μετακόμισης αποφάσισε να περπατήσει και τώρα έχουμε ξεκλειδώσει νέα πίστα 😂. Τις νύχτες γίνεται πανηγύρι, πολύ κλάμα... Τώρα δόντια ειναι, άλμα είναι, θα σας γελάσω. Είμαστε τόσο εξαντλημένοι που είχαμε μόνο δύο επαφές. Τη μέρα του θετικού και την μεθεπόμενη. Άρα τη μέρα της ωορρηξίας (θεωρητικά) τη χάσαμε. Δεν είχαμε καθόλου κουράγιο και δεν θέλω να το κάνουμε αγγαρεία.  Σκεφτόμουν τις προάλλες ότι αν δεν είχα αποβάλει, τώρα θα ήμουν περίπου 7 μηνών. Δεν ξέρω πως θα τα έβγαζα πέρα με την μετακόμιση, το τρέξιμο ποτ ρίχνουμε κάθε μέρα και τη μικρή που ναι μεν περπάτησε αλλά ακόμα είναι 11 μηνών και πλήρως εξαρτημένη από εμένα. Δυστυχώς βοήθεια δεν έχουμε από πουθενά, ο σύζυγος έπιασε και δεύτερη δουλειά οπότε οοοολο το βάρος είναι πάνω μου.  Υποτίθεται θα μας βοηθούσε η μητέρα μου και δεν την έγραψα βρεφικο. Κάτι συνέβη όμως και δεν θα είναι σε θέση όταν επιστρέψω στη δουλειά το Φεβρουάριο. Έχω χάσει τον ύπνο μου, δεν ξέρω τι θα το κάνω το παιδί... Σε άλλα νέα ο Οκτώβριος είναι ο μήνας ευαισθητοποίησης για τη νεογνική απώλεια  και την απώλεια κύησης. Και εμείς θα γιορτάσουμε τα γενέθλια της μικρούλας. Και στη σκέψη μου πάντα θα υπάρχουν αυτά τα 3 μωράκια που δεν θα γιορτάσουμε ποτέ γιορτές και γενέθλια... Είμαι σίγουρη ότι τα αδερφάκια της την προσέχουν από ψηλά ❤️❤️
    • Τι θα ήθελες να μάθεις;  Υπάρχει ιστοσελίδα που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει  https://be-live.gr/  
    • Με τον κρίνο λέει 🤣🤣🤣🤣🤣 θεωρούσαμε με τη μέθοδο του τραβήγματος θα ήμασταν οκ αφου φαντάσου 8 χρόνια προσπαθούσαμε με εξωσωματικές για να κάνουμε το αγοράκι μας, αυτό ήρθε έτσι λοιπόν...  Φάσεις περνάνε... Και ο δικός μου μετά τις διακοπές ήθελε μόνο τον πατέρα του και πάλι τώρα ξανακολλησε πάνω μου. Θα δεις και σένα έτσι θα είναι, θα περνάει διάφορες φάσεις. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...