Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Νοεμβριου-Δεκεμβριου 2014 -Ιανουαριος 2015


Recommended Posts

Καλησπεραααα!Τι γινεται καλε;Που ειστε ολες;;;Αααα επεσε η ομαδουλα μας και δεν μ'αρεσει.Κοριτσια για να μου σταματουσαν οι εμετοι τα παντα θα εκανα.Δεν ειναι τοσο αηδιαστικο,Απ'το να παρω κανενα φαρμακο το προτειμω.Με την τουαλετα δεν τα παω και πολυ καλα,νομιζω σας το,χω ξαναπει.Τωρα με την εγκυμοσυνη ελπιζω να μην γινει χειροτερα.Ανα δυο με τις μερες παω(καθολου καλα για την περιπτωση μου).

 

Οι καθηγητριες μου ειπαν σημερα στον Παυλο(ο φιλος μου) να μην ανησυχω για τις εξετασεις.Αν χρειαζεται να ειμαι και ξαπλα αυτο θα γινει,λενε τι τα εχουμε τα κρεβατια εδω(τα εχουμε για εξασκηση πανω σε κουκλες).Αν δεν μπορω στην καρεκλα(δεν με βολευουν με τιποτα) μπορουμε να φερουμε το κρεβατι στην αιθουσα και να ειμαι εκει πανω σε ημικαθηστη θεση η οπως με βολευει αρκει να μπορεσω να γραψω και να μην παει τζαμπα ολη η χρονια.Τις λατρευω!!!

 

Αντε εγκυουλες μου μπειτε να τα πουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αντε μπράβο βρε γεωργία αυτό είναι πολύ πολύ καλό....αν σου επιτρέπεται να ξεκινήσεις να πήγαίνεις γιατί μετα θα βαρύνεις περισσότερο και θα είναι πιο δύσκολο....επίσης θα σε βοηθήσει να καταλαβαίνεις πιο εύκολα αυτα που διαβάζεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου ολη την χρονια δεν εδινα πολυ βαση στο μαθημα γυναικολογιας-μαιευτικης,τωρα το εχω μαθει σχεδον ολο απ'εξω!Στις 26 του μηνος θα παω παλι στον γιατρο οπως μου ειπε για να δουμε αν ολα ειναι καλα και αν μπορω να πηγαινω τουλαχιστον εκει μονο.Και να μου ελεγε πως ολα ειναι μια χαρα τωρα και μπορεις να κανεις και βολτες και τα παντα δεν θα το εκανα.Πηρα μια τρομαρα οταν ειδα το αιμα που θελω να ειμαι συνεχεια ξαπλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου σήμερα το μπεμπάκι μου είναι σε τρελά κέφια....πρέπει να χορέυει σαν παλαβό μέσα μου δημιουργώντας μου τέτοιες ανακατοσούρες σαν να ταξιδεύω 5 μέρες στη φουτουνιασμένη θάλασσα....το κρύο νερό, ή το παγωτό λίγο με κά΄νει καλά, αλλά το μπεμπάκι μου παίρνει δύναμη και ξανα αρχίζει......

δεν αντέχετε με τίποτα...ούτε να ξαπλώσω με αφήνει διότι χειροτερεύει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω.Ειναι πολυ ασχημο να θες να ξαπλωσεις και να εχεις αναγουλες.Εγω 2 εβδομαδες την εβγαζα στην τουαλετα,αχωριστες ειχαμε γινει.Ελπιζω εσενα να μην κρατησει πολυ.Δοκιμασε λιγο και το ξυδι αν δεν σε αηδιαζει,μπορει να δεις αποτελεσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν με πειράζει να τα βγάζω, το έχω συνηθίσει, με την τουαλέτα 4 μήνες τα λέγαμε πολύ καλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, κάθε μέρα δύο με τρεις φορές,  αυτό που με ενοχλεί είναι οτι υπάρχουν στιγμές που ούτε να κάτσω, ουτε να μιλήσω ούτε να ξαπλώσω ούτε τίποτα δε με βοηθάει, με δυσκολεύει....

ουτε να το μυρισω δε θέλω το ξύδι.....απαπαπαπαπααααααααααα

η σύλληψή μου πρέπει να έγινε γυρω στις 14 μαρτιου άρα πρέπει να αλλαζω μήνα για αυτό και ανακατεύομαι, πολλές γυναίκες λένε, από γιατρό δεν το έχω ακούσει, ότι στην αλλαγή του μήνα τα συμπτώματα παίρνουν τα πάνω τους και είναι ό΄λο και πιο έντονα....άρα σε λίγες μέρες θα μου περάσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καταλαβα πιο πριν απο αυτο που εγραψες για το ξυδι αλλα ειπα μηπως....Δεν το ηξερα αυτο με την αλλαγη μηνα.

 

Κοριτσακια μου μιλησαμε με τον φιλο μου και μου ειπε το εξης...Εφοσον θα αρχισει να δουλευει(θα κανει αποκλειστικα σε σπιτι + εργοστασιο μεχρι τον οκτωμβριο,και οταν τελειωσει την πρακτικη θα παει να δουλεψει σε ενα διαγνωστικο κεντρο) θελει εκτος απο τα λεφτα που θα βαζει στην ακρη να αρχισουμε να φτιαχνουμε το σπιτι που μας δινουν οι δικοι του.Ευτυχως δεν θελει πολλα πραγματα.Το εβαψαν πριν κανα χρονο και εχει ετοιμη την κουζινα,το μπανιο,ολα τα ηλεκτρικα και λιγα επιπλα(καναπεδες,τραπεζακι,τραπεζαρια λιγο παλια βεβαια αλλα κι αυτο μας κανει).Σκεφτηκε σιγα σιγα οσο μπορουμε να αγορασουμε κανα πραγματακι ωστε οταν γεννησω να μπορουμε να παμε να μεινουμε εκει για να εχουμε ησυχια και να μην εχουμε συνεχεια τους γονεις πανω απ'το κεφαλι μας.Απ'την μια μου αρεσει σαν ιδεα απ'την αλλη ομως σκεφτομαι πως αυτα τα λεφτα θα μπορουσαν να πανε στο παιδι για να μην επιβαρυνουμε και αλλο τους γονεις μας.Εσεις τι λετε;Ειμαι σε δηλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για εμένα γεωργία μου το καλύτερο είναι να κάνετε την φωλίτσα σας, ώστε να μεγωλέσετε εσεις οι δύο κυρίως το παιδί και πάνω από όλα να ενωθείτε πρώτα σαν ζευγάρι (εννοώ ακόμα περισσότερο) και έπειτα σαν οικογένεια..γιατί το λέω αυτο...λένε (δυστυχως δεν το έζησα) ότι μόλις γεννιέται ένα παιδί όλη η προσοχή της γυναίκας στρέφεται σε αυτό και παραμελεί λίγο το ρόλο της σαν σύζυγος......

εγώ πάντως του το ξεκαθάρισα ότι ναι αυτό θέλω να κάνω τουλάχιστον τον πρώτο καιρό να το πάρω αγκαλιά μου και να μην το αφήσω ούτε λεπτό, να ασχολούμαι μονο μόνο με αυτό, θέλω να το κακομάθω (ο αντρούλης μου μου λέει ότι τα λέω όλα αυτα γιατί πέρασα αυτό που πέρασακαι ότι τελικά θα ισορροπήσω την κατάσταση)

 

αρα για εμένα καλύτερα να ετοιμάσετε το σπίτι σας για να δεχτείτε την ολοκλήρωση της αγαπης σας....εγώ όσο και αν αγαπώ τους γονείς μου και όσο και αν τα πάω καλά με τα πεθερικά μου (και πιστεψεμε τα πάω πάρα πάρα πολυ καλά) δεν τους θέλω μμέσα στα πόδια μου. ακόμα και τις δουλειές του σπιτιού μου το μαγείρευμα και πολλά άλλα τα κάνω μαζί με τον αντρούλη μου (ακόμα και όταν ήμουν έγκυος στα δίδυμα και έπρεπε να είμαι μονο ξάπλα)

πιστεύω ότι αυτό μας έδεσε και περισσότερο....ξέρεις τι γελιο ρείχναμε όταν του καιγόταν το φαγητό, ή του έπεφτε κάτω, ή μου μπέρδεψε τα ρούχα και χρωματίστηκαν όλα.....

βεβαια δεν ξέρω μπορεί να είμαστε και λίγο υπερήφανοι, αλλά ότι κάνουμε θέλουμε να το κάνουμε οι δύο μας, μονο οι δυο μας....

 

και όσον αφορά τα λεφτα για το μωρό, εγώ πήρα τα ρούχα, το κρεβάτι και γενικά τα πάντα από άλλους....από εμένα το μωρό μου θα έχει την αγάπη μου.... επίσης από φίλους και γνωστούς που με ρώτησαν τι δώρο θα ήθελα τους είπα ανάλογα τι μου χρειαζόταν...ακομα και πάμπερς ζήτησα από τους κολλητούς μου...δεν είναι ντροπή αν δεν έχεις....

θεωρώ ότι τα χρήματα βρίσκονται...με ένα μαγικό τρόπο ο θεούλης τα στέλνει....η αγάπη είναι αυτή που χρειαζεται ένα παιδί και γερά θεμέλεια στην οικογένειά του και να βλέπει πάντα αγαπημένους τους γονείς του και ερωτευμένους....δεν του χρειάζεται το ακριβο ρουχαλάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα κι εγω επιπλα,ρουχα,μπιμπερο και τετοια πραγματα θα παρω απο αλλους.Βεβαια θα του παρω κι εγω κατι καινουριο(απο τωρα θελω να αγορασω!).Για παμπερς,γαλατα(ελπιζω να μην χρειαστει τουλαχιστον στην αρχη) και για οτι αλλο χρειαζεται βαζουμε απο τωρα στην ακρη για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη.Επισης λιγα λεφτα στην ακρη για ρευμα,νερο,τροφιμα.Σκεφτομαστε απο το αποκλειστικο θα βγαζει γυρω στα 400 τον μηνα(μαυρα βεβαια γιατι δεν εχει τελειωσει ακομα πρακτικη,αλλα ειναι ο παππους ενος φιλου μας και τα συμφωνησαμε,οχι τιποτα αλλο του ερχετε πιο φθηνα) ετσι θα βαζουμε 200 στην ακρη για το μωρο και 200 για οτι χρειαστουμε οταν μπουμε στο σπιτι.Απο το εργοστασιο που θα παει θα παιρνει 600-700 τον μηνα οποτε αλλα 100 για το μωρο και τα αλλα για να φτιαξουμε το σπιτακι μας.Το συζηταμε το ξανα συζηταμε και λεμε να το προχωρισουμε το ολο θεμα...Οι γονεις μας ειπαν πως θα μας στειριξουν μεχρι να σταθουμε στα ποδια μας και πως αν βαλουμε λεφτα στην ακρη απο τωρα θα κανουμε μια καλη αρχη.Ετσι θελω να πιστευω...αλλα θα ηθελα να προσφερω κι εγω κατι σε ολα αυτα...Βεβαια εγω θα δωσω το πιο σπουδαιο....το μπεμπακι μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και καλά θα κάνετε, ο θεός είναι μεγάλος και όποιος έχει ανάγκη και προσπαθεί ό θεόύλης του τα στέλνει.....εσεις να είστε καλά, ευτυχισμένοι και αγαπημένοι, πάντα να έχετε υγεία και όλα θα πάνε τέλεια....

εμμένα δουεύει μόνο ο σύζηγος 700 το μήνα αλλα δεν μας ενοχλέι,δεν έχουμε άλλα, δάνεια και κλπ αρα μας φτάνουν και μας περισσεύουν...

του είπα να πάω να ψάξω δουλειά και μου είπε η δική μου δουλεία είναι να χαρώ τις στιγμές της εγκυμοσύνης μου και μέτα να μεγαλώσω το παιδάκι μας και να του χαρίσω όσο περισσόρα χαμόγελα μπορώ....

αμα χρειαστεί θα ψάξει ννα βρει και άλλη δουλειά άλλα δε το θέλουμε, μας φτάνουν  και εξάλλου θελω να τον χαίρομαι, να χαίρομαι μαζί του κάθε στιγμή γιατί η ζωή είναι πολύ πολύ μικρή και από τη μια στιγμή στην άλλη όλα καταστρεφονται.. (πολύ μελό αλλα πλέον αυτά είναι τα πιστέυω μου)

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραια που τα λες!!!Οντως πρεπει να ζουμε την καθε στιγμη οσο πιο ομορφα γινεται!!!Κοιτα στην ουσια ειναι αρκετα καλα τα λεφτα που θα παιρνει αλλα θα ειναι στην ακρη για καθε ενδεχομενο και ευχαριστω πολυ τους γονεις μας που μας βοηθανε σε ολο αυτο!!!

 

Που ειστε οι υπολοιπες εγκυουλες;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε?????????????γεωργια μου συμφωνω απολυτα με οτι σου ειπε η κατερινα να μεινετε μονοι σας να μην εχετε κανεναν στο κεφαλι σας να μεγαλωσετε το μπεμπεκι σας μονοι σας και λεφτα θα βρεθουνε κανεναν δεν αφηνει ο θεουλης!!!!εχετε κια τουσ γονεις που θαναι διπλα σας μην φοβαστε τιποτα προχωρηστε το και δεν θα χασετε!!!!

κατερινακι μου τι εκανεσ στο μπεμπακι σου και σε τιμωρει??????χχιχιχιχιχιιχ

γεωργια μου προσεξε λιγακι με το ξυδι μπορει να σε κανει να νιωθεις καλυτερα αλλα κανει???????????

εγω σημερα πηγα στον γιατρο μου και πηρα τα φαρμακα που μουχε γραψει λεω να τα ξεκινησω απο σημερα αλλα ποση ωρα πρεπει να μην εχω φαει για να πιω το σιδηρο????λιγα πονακια χαμηλα σημερα ειχα αλλα ειμαι καλα τωρα!!!

οσο για οταν θαλλαζει ο μηνας μας θα χειροτερευουν τα συμπτωματα!!!!!!!!!!!τωρα θα βαλω και το τικερακι σε λιγο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυουλες μου τι κανετε? Λαλουνα μου μπραβο ! ειδες που ολα πηγαν καλα!!! εγω το χαπι του σιδηρου το παιρνω πρωι και βραδυ με αδειο στομαχι και τρωω μιση ωρα μετα.

 

 Ντιντι μπορει να εγινε καθυστερημενα η σύλληψη ή να αργησε η εμφυτευση χωρις να σημαινει οτι ειναι κατι παθολογικο θα πας οταν σου ειπε ο γιατρος σου και θα ακουσεις την καρδουλα! θετικη σκεψη πανω απ'ολα!

 

Κατερίνα μου τι να πω κοριτσακι μου για σενα.. διάβασα πριν  τυχαια αυτο που ειχες γραψει για την πολυδυμμη κυηση.. δεν ηθελα να αναφερθω σε αυτο το θέμα αλλη φορα αλλα τωρα που διαβασα την ιστορια σου εκλαψα σαν μικρο παιδι. Ο Θεός μονο ξερει γιατι συμβαινουν καποια πραγματα και μονο Αυτός θα σου δωσει δυναμη και κουραγιο να το ξεπεράσεις και να κοιταξεις μπροστα να μεγαλωσεις το μπεμπακι σου και να κανεις κι αλλα πολλα παιδακια.. Υποκλίνομαι στη δύναμη της ψυχής σου που δεν το εβαλες κατω και ξαναεμεινες εγκυος! 

 

Γιωργία καλυτερα να μεινετε οι δυο σας (οι τρεις σας μαλλον!) το καλυτερο δωρο για το μωρο ειναι η αγαπη ας ειναι μεταχειρισμενα αυτα που φοραει! δε θα το καταλαβει ετσι κι αλλιως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εγκυουλες!!Πως ειστε σημερα;Εγω ειμαι μια χαρα!Ετοιμαστηκα για να παω για ψωνια με την μανουλα μου.Ελπιζα να βρω ενα ωραιο φορεματακι να φορεσω!Το θεμα με το σπιτι τελειωσε...θα το φτιαξουμε και θα παμε εκει!Η ''πεθερα'' μας ειπε αν θελουμε να ζωγραφισει το παιδικο.Εχει πολυ καλο χερι ετσι της ειπαμε πως θελουμε να κανει διαφορα ζωακια.Πως σας ακουγετε αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ναιιιιιιιιι να σας το ζωγραφίσει, ωραίο θα είναι, κάτι μοναδικό....βλέπω σήμερα γεωργία μου έχεις άλλη διάθεση, άντε μπράβοοοοοοοο

 

καλημέρα joanna Μου δεν κάνει να κλαις γιατί ταραζεις το μπεμπε....ετσι είναι ο θεός μονο ξερει γιατί γίνονται καποια πράγματα.εχω αρχίσει και δέχομαι την όλη κατασταση όσο και αν δε μαρέσει αλλα δεν είναι στο χέρι μου να το αλλάξω.θα έδινα και τη ζωή μου να αλλαζα τα πράγματα αλλα δε γίνεται.....

το παράλογο σε τέτοιες καταστάσεις είναι ότι όλες οι γυναίκες που έχασαν μωράκι στην κοιλίτσα τους περιμένουν πως και πως να ξαναμείνουν έγκυες...το θέμα είναι ότι κανείς δε μας έχει ενημερώσει ότι όταν ξαναμένεις έγκυος χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη δύναμη....δύναμη για να πιστέψεις ότι όλα θα πανε καλά αυτή τη φορά, δύναμη για να δεχτείς το μπεμπάκι σαν νέο μπεμπάκι και όχι σαν αυτό που έφυγε,  δύναμη για να χαίρεσαι τις στιγμές που οι ίδιες στιγμές όταν τις θυμάσαι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη σε πληγώνουν,  δύναμη για να μπορείς να διώχνεις από το μυαλό σου τις δραματικές σκηνές,   δύναμη για να ξαναχαμογελάσεις.......

όπως είπε και ο γιατρός μου "μονο όταν πιάσεις μωρό στα χέρια σου θα ηρεμήσεις"

 

για αυτό κορίτσια μου γλυκα θα σας χριεαστώ πάρα πολύ την εβδομάδα που θα έιναι να γεννήσω, για εμένα εκείνη η εβδομάδα θα είναι η χειρότερη....αλλα μέχρι τότε έχουμε, άρα τι κάνουμε στα δύσκολα????κολυμπάμε κολυμπάμε

{http://www.youtube.com/watch?v=azQ0jsku2qE}μπείτε μέσα σε αυτό χωρίς {}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισα!!!Γρηγορη στα ψωνια.Να ναι καλα ο παυλος που οπου κι αν πηγαιναμε ειμασταν με αυτοκινητο.Πηρα ενα πρασινο φορεματακι(μην φανταστειτε ποιος ξερει τι,απλο αλλα και καλο) και ο παυλος ενα γκρι κοστουμακι(χαχαχα ανυπομονω να τον δω με αυτο,δεν τον εχω δει ποτε με κοστουμι).Ουφφ τελειωσε κι αυτο.

 

Κατερινακι μου πραγματικα χρειαζεται δυναμη αυτο που κανεις και ολες οι κοπελες δηλαδη που εχουν ερθει σε παρομοια κατασταση.Εγω δεν θα ειχα την δυναμη.Λογικο ειναι να φοβασαι και να θυμασαι οσα εζησες αλλα αυτο ειναι κατι διαφορετικο.Το μπεμπακι σου θα σε κανει τοσο χαρουμενη!Εμεις θα ειμαστε στο πλαι σου μεχρι το τελος.Οι γονεις μου τα πρωτα εξι χρονια που ηταν παντρεμενοι μου ειπαν οτι εχασαν 3 παιδακια,δυστυχως οι εγκυμοσυνες της δεν εξελισσονταν καλα.Πανω που ειπαν πως τα παρατανε ηρθε το πρωτο.Απο εκει και περα δεν σκεφτοντουσαν ασχημα πραγματα.Και τωρα ειναι με τρια παιδια.Οταν υπαρχει θεληση και επιμονη ολα γινονται.Βεβαια μου λεει πως δεν μπορει να ξεχασει τα παιδακια που εχασε και σκεφτεται πως θα ηταν να τα ειχε κι αυτα αλλα ολη εκεινη την περιοδο την θυμαται πλεον σαν μια γλυκια αναμνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι ωραία.....θέλω οπωσδήποτε φωτό να σε δω με το φόρεμα...μόνο η ευτυχία που θα έχεις θα σε κά΄νει να λάμπεις και το μπεμπεκακι σου θα σας καμαρώνει και θα κορδώεται και το ίδιο από χαρά και ευτυχία για τους γονείς του.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

24/5, το αλλο σαββατο δηλαδη!

 

Κοριτσια εχει αρχισει να φουσκωνει η κοιλιτσα σας η να στρογγυλευει;Εγω νομιζω πως εχω και τα δυο αλλα δεν ειναι λιγο νωρις;...Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια...Κιλα δεν εχω παρει(περιεργο για μενα) αντιθετος εχω χασει κανα 2-3 απ'τους πολλους εμετους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσιαα, και εγώ σήμερα έκανα το δεύτερο μπανιο, νομίζω με παίρνει ένα ακόμα κ μετά τέλος. Κ εγώ έλεγα δεν θα μπαίνω αλλά δεν μπορώ να πω όχι στην θάλασσα 🫠
    • Επικίνδυνο δεν είναι το πολυποδακι, δεν είπα κάτι τέτοιο! Έχω αφαιρέσει 2 φορές ως τώρα! Ούτε μπορεί το έμβρυο να εμφυτευτει πάνω σε πολύποδα και αυτό είναι το θέμα.. δηλαδή οι πολύποδες στη μήτρα μειώνουν τα σημεία που θα μπορούσε να εμφυτευτει ένα έμβρυο..! Με την αφαίρεση του λέω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να προχωρήσει σε εμφύτευση ένα γονιμοποιημένο υγιές έμβρυο.  Στη φάση που είσαι τώρα δεν θα μπορέσει να αφαιρεθεί ο πολύποδας λόγο του πάχους του ενδομητρίου. Δηλαδή κανονικά για να αφαιρεθεί πρέπει να είσαι λίγες μέρες μετά την περίοδο και πριν την ωορρηξία όπου το πάχος του ενδομητρίου είναι λεπτό ακόμα και θα μπορέσει ο γιατρός να το αφαιρέσει με επιτυχία. Η αποξεση επίσης έχει καταργηθεί ως τρόπος αφαίρεσης πολύποδα γιατί ουσιαστικά αυτό που γίνεται στην αποξεση είναι να πηγαίνει ο γιατρός και να "ξύνει" ουσιαστικά το πάνω στρώμα του ενδομητρίου στα τυφλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λεπταίνει με κάθε αποξεση το ενδομήτριο και να μην αφαιρείτε με επιτυχία ο πολύποδας. Με την υστεροσκοπηση πάει ο γιατρός με κάμερα και αφαιρεί το πολύποδα με χειρουργικό ψαλίδι οπότε έχουμε με ακρίβεια την αφαίρεση του και δεν επηρεάζει το ενδομήτριο για μελλοντική εγκυμοσύνη. Γενικότερα αν προχωρήσετε εντέλει σε αποξεση λόγο της εγκυμοσύνης που δεν προχωράει, μετά από 1-2 κύκλους που θα σου έρθει περίοδος, πήγαινε για ένα τσεκ να δείς τι γίνεται με αυτό..
    • Πολύ όμορφα άρχισε η εβδομάδα κορίτσι μου.  Χρόνια πολλά σε όλους και όλες κορίτσια μου!!! Να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου. Χοριακη γιατί ξανά έκανες εφόσον είδατε σάκο κτλπ ; Όσον αφορά το μικρόβιο που βρέθηκε συνήθως αν είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης τα αντιμετωπίζουν άμεσα οι γιατροί και δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Επίσης , το ουρεοπλασμα το ίδιο , πάλι το αντιμετωπίζουν αν και ξέρω γυναίκες που το είχαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Αυτό βέβαια εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!    Τι έγινε τελικά ;  ευχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!! 
    • Καλημερα κορίτσια! Τι ωραία που θα ήταν να ξεκίναγε έτσι κάθε Δευτέρα 🤷‍♀️🙈 Καλά να περασετε ότι κι αν κάνετε  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...