Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΨΙΜΟ ΜΑΛΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


pam

Recommended Posts

pam μπορει να γινει.Αλλα οχι με χημικες βαφες.Μπορεις να επιλεξεις τις φυτικες .Βεβαια,το ιδανικοτερο ολων ειναι η μελλουσα μαμα να αποφευγει τις βαφες μαλλιων;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ PAM.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ,ΟΧΙ ΒΑΦΗ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΗΜΙΚΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΠΟΓΙΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ είμαι στον 6ο μήνα και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ανταυγιες. Ο γιατρός μου μου είπε δεν υπαρχει πρόβλημα αφού η βαφή δεν ακουμπάει στη ρίζα και τα ίδια μου είπε και η κομμώτρια μου που είναι θεία μου:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος δεν με αφηνε να χρησιμοποιησω βαφη μαλλιων το πρωτο τριμηνο.μετα μου ειπε να κανω αν θελω μονο φυτικη.φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρώτο τρίμηνο, βασικά μέχρι τις 16 εβδομάδες δεν πρέπει να βάφονται τα μαλλιά, ούτε καν με φυτική, καθώς πραγματοποιείται η οργανογέννεση. Έπειτα καλό είναι μόνο με φυτική. Δεν έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί κακό η βαφή ή οι ανταύγειες αλλά για το φόβο των Ιουδαίων καλά είναι ν'αποφεύγονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως 4 μηνων τα εβαψα ολα με κανονικη βαφη στο φυσικο μου,γιατι η ριζα ειχε φτασει μεχρι τ'αυτια.Ο γιατρος μου ειπε αφοβα,δεν υπαρχει προβλημα.Εγω ομως δισταζα κι ετσι μιλησα στην κομμωτρια για φυτικη.Αυτη ομως μου εξηγησε οτι και η φυτικη το ιδιο πραγμα ειναι αμμωνια και οξυζενε περιεχει.Δεν ειδες,μου ειπε στον Ευαγγελατο που εδειχνε για τα προιοντα ειδικα του κορρε τι χρωστικες ουσιες περιεχουν;Ετσι λοιπον τα εβαψα κι εγω με κανονικη.Αληθεια ρε κοριτσια η Μενεγακη και ολες οι ξανθιες στην τηλεοραση με τι περναν τα μαλλια τους στη διαρκεια της εγγυμοσυνης και δε φαινεται καθολου η ριζα;Ξανοιγει τοσο πολυ το μαλλι με τη φυτικη,χωρις οξυζενε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προχτες που ειχα ραντεβου με τον γυναικολογο μου τον ρωτησα σχετικα γιατι απο το καλοκαιρι κανω φλασακια στα μαλλια. Το μονο που μου ειπε ειναι οτι μπορω να χρησιμοποιησω χρωμοσαμπουαν.

Ελπιζω η κομμωτρια μου να μην παρερμηνευσει τα λογια του γιατρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια το θεμα που ανοιξε η φιλη PAM μου φαινεται πολυ επικαιρο μια κ οι περισσοτερες εχουμε ξεχασει το φυσικο μας χρωμα;) η αληθεια ειναι πως κ εγω προβληματιζομαι με το αν πρεπει να τα βαψω η οχι;μια κ η ριζα εχει αρχισει να φαινεται αρκετα,πρωτα ομως θα συμβουλευτω το γιατρο μου κ μετα θ'αποφασισω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na sas enimeroso mias k eimai kommotria oti i bafi de kanei kako sto moro..de exei diapistothei kamia ereyna mexri tora..aplos oi giatroi ta lene proliptika...

episis i fitiki bafi periexei ena ipokatastato tis ammonias opou tin idia ousia tin exeoun k ta xromosampouan..

episis to kserate oti tin megaliteri aktinobolia sta ilektrika tin exei to pistolaki??????

to pan prosfata stin t.v...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκέψου και 6 μήνες μετά ότι θα αρκεστείς σε φυτικές βαφές, καθώς το μωρό θα θηλάζει, οπότε προς το παρόν, "άστα τα μαλλάκια σου''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΦΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Η ΡΙΖΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ,ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΡΕΜΕΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΧΗΜΙΚΑ,ΑΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕΤΑ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΠΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!Θα συνφωνησω με την thouli μιας κ ειμαι κ εγω κομμωτρια!!Κοιταξτε κ αλλα πραγματα εκτος απο της βαφες για το μωρο.Οπως τηλ,φουρνος μικροκ,τα τροφιμα,το νερο,ο υπολογιστης ακομα,που αυτα ειναι χειροτερα ακομα απο της βαφες!!Εαν δεν θελετε να κανετε βαφες καντε ανταυγιες μετα τον 5ο μηνα οπως ειχα κανει κ εγω.Τα νυχια μου τα εβαφα το προσωπο μου το ιδιο,το μωρακι μου βγηκε υγιεστατο!!Τωρα απο εδω κ περα ειναι το προβλημμα λογο που θα τρωμε τρωφες που δεν ξερουμε την προελευση τους..;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ κι εγώ με τη μανούλα...Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη απέφυγα βαφές μαλλιών,τις πολλές κρέμες, τα βερνίκια νυχιών. Καθημερινώς όμως ήμουν μπροστά σε έναν υπολογιστή, με το κινητό μου, σε φούρνο μικροκυμμάτων και σε άλλες οικιακές συσκευές που διαβάζοντας σχετικά άρθρα κατάλαβα ότι ήταν περισσότερο επικύνδινα:dry:

Τώρα στο δεύτερο έκανα ανταύγιες πριν μια εβδομάδα (είμαι στον 6ο μήνα), βάφω τα νύχια μου και μακιγιάζ κανονικά, με τη συγκατάθεση πάντα του γιατρού μου αλλά αποφεύγω τα παραπάνω που ανέφερα(κινητά,κλπ εκτός από υπολογιστή που είναι η δουλειά μου).

Από προσωπική πείρα σας λέω οτι νιώθω πολύ πιο όμορφα τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη που περιποιούμαι λίγο παραπάνω, νιώθω όμορφη και ανεβασμένη σε αντίθεση με την πρώτη που ήμουν κάπως...:ohmy:

Να διευκρινίσω ότι όλα είναι με τη συγκατάθεση του γιατρού μου και σε καμια περίπτωση δεν θα έκανα ανταυγιες πχ αν υπήρχε περίπτωση να βλάψω το μωρό μου:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε κάνει άπειρες συζητησεις εδω γύρω απ'το συγκεκριμένο θέμα.

Σαν κομμωτρια που ειμαι, θα συμφωνησω απόλυτα με τις 2 συναδέλφισσες manoyla & thouli.

Εχει επικρατήσει η λάθος άποψη οτι η βαφη εισχωρει στο σώμα μας απο το δέρμα κι ετσι μπορει να κάνει κακο στο έμβρυο.

Μα καλά,θα τρελλαθούμε τελείως? Και γιατι δεν έχει κάνει κακό τόσα χρόνια και σε εμένα την ίδια που βάφω τα μαλλιά μου απ'τα 16?

Μόνο όταν εισαι έγκυος εισχωρεί?

Ο μόνος λόγος (κατα τη δικη μου άποψη βεβαια),που μια γυναικα θα πρέπει να αποφυγει τη βαφη στην εγκυμοσύνη ειναι άν η ιδια ειναι αλλεργικη στις βαφές και αν την ενοχλεί η μυρωδιά.

Εγω τα μαλλιά μου τα έβαψα ακόμα κι οταν ειμουν στην 6η εβδομάδα και εξακολουθω να τα βάφω κάθε 1,5 μήνα!!Και εξακολουθω βέβαια να κάνω βαφές και στο κομμωτήριο κανονικά.

Η βαφες τώρα πια είναι τόσο ήπιες που δεν προκαλούν προβλήματα.Ειναι ένα καλλυντικο που ειναι μελετημένο για να έρχεται σε επαφη με το ανθρωπινο σώμα,όπως για παράδειγμα η οδοντόκρεμα,το αποσμητικο,τα γαλακτώματα,τα αφρόλουτρα,κ.α.χημικα δεν ειναι κι αυτα?

Μην πανικοβάλεστε λοιπόν τόσο πολύ.Περιποιηθητε τον εαυτο σας κατα την εγκυμοσύνη και δώστε περισσότερο προσοχή σε άλλους κινδύνους που μπορουν όντως να προκαλεσουν προβλήματα όπως τα κινητα,τα απορρυπαντικα και φυσικα όλα αυτα που τρώμε που δεν ξέρουμε τι περιέχουν.

Καλές γιορτες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PINELOPI έγραψε:

Έχουμε κάνει άπειρες συζητησεις εδω γύρω απ'το συγκεκριμένο θέμα.

Σαν κομμωτρια που ειμαι, θα συμφωνησω απόλυτα με τις 2 συναδέλφισσες manoyla & thouli.

Εχει επικρατήσει η λάθος άποψη οτι η βαφη εισχωρει στο σώμα μας απο το δέρμα κι ετσι μπορει να κάνει κακο στο έμβρυο.

Μα καλά,θα τρελλαθούμε τελείως? Και γιατι δεν έχει κάνει κακό τόσα χρόνια και σε εμένα την ίδια που βάφω τα μαλλιά μου απ'τα 16?

Μόνο όταν εισαι έγκυος εισχωρεί?

Ο μόνος λόγος (κατα τη δικη μου άποψη βεβαια),που μια γυναικα θα πρέπει να αποφυγει τη βαφη στην εγκυμοσύνη ειναι άν η ιδια ειναι αλλεργικη στις βαφές και αν την ενοχλεί η μυρωδιά.

Η βαφες τώρα πια είναι τόσο ήπιες που δεν προκαλούν προβλήματα.Ειναι ένα καλλυντικο που ειναι μελετημένο για να έρχεται σε επαφη με το ανθρωπινο σώμα,όπως για παράδειγμα η οδοντόκρεμα,το αποσμητικο,τα γαλακτώματα,τα αφρόλουτρα,κ.α.χημικα δεν ειναι κι αυτα?

Θα διαφωνήσω με την Πηνελόπη.

Σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει "σε γενικές βαφές υπάρχουν πιθανότητες τα χημικά των βαφών να προκαλέσουν προβλήματα στο έμβρυο. Οτιδήποτε μπαίνει στην κυκλοφορία του αίματος φτάνει στον πλακούντα, άρα και στο μωρό. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα συμβεί κάτι αρνητικό, μπορεί να μη συμβεί τίποτα, δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν γίνει μέχρι στιγμής έρευνες σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα και μάλλον είναι δύσκολο να γίνουν καθώς οι βαφές μαλλιών είναι ποικίλες και επιπλέον αλλάζουν με γρήγορο ρυθμό. Γι’ αυτό το λόγο οι γιατροί συνήθως, αν και δεν είναι απόλυτοι στην απαγόρευσή τους, συστήνουν να αποφευχθούν οι χημικές βαφές τουλάχιστον για το πρώτο τρίμηνο στο οποίο γίνεται η οργανογένεση του εμβρύου.

Υπάρχουν δύο παράγοντες που θα κρίνουν το πόσο θα επιδράσει η βαφή στο έμβρυο:

1. Η κατάσταση του δέρματος της κεφαλής. Αν είναι σε άψογη κατάσταση, χωρίς αμυχές, οι πιθανότητες μειώνονται. Κάποια απορρόφηση γίνεται έτσι κι αλλιώς γιατί η έκταση της επιφάνειας εφαρμογής της βαφής είναι μεγάλη.

2. Το είδος της βαφής που θα χρησιμοποιηθεί. Αν χρησιμοποιηθεί φυτική (φυσική) βαφή, οι αρνητικές επιπτώσεις μειώνονται έως εξαλείφονται. Μπορείς να πάρεις πληροφορίες από φαρμακεία και καταστήματα υγιεινής διατροφής. Με την ίδια λογική μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι μη μόνιμες βαφές (που βγαίνουν με τα λουσίματα) όπως επίσης και οι ανταύγειες στις οποίες το συστατικό της βαφής δεν έρχεται σε επαφή με το δέρμα του κεφαλιού."

Όσον αφορά στα καλλυντικά βέβαια και υπάρχουν καλλυντικά που προκαλούν καρκίνο αλλά στην μητέρα και όχι στο έμβρυο. ωστόσο υπάρχουν και βιολογικά καλλυντικά εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ. Όπως επίσης προσέχω και τι καλλυντικά αγοράζω για τα παιδιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ένα άλλο αρθράκι σχετικό:

"Επ’ευκαιρία μιας πρόσφατης δημοσιευμένης μελέτης σχετικά με τη συσχέτιση της βαφής μαλλιών και του κινδύνου εμφάνισης νεοπλασμάτων εγκεφάλου όπως το γλοίωμα, το μηνιγγίωμα και το ακουστικό νευρίνωμα, ερευνήσαμε τα βιβλιογραφικά δεδομένα προκειμένου να διαπιστώσουμε εάν υπάρχει επίπτωση της βαφής μαλλιών στην εγκυμοσύνη.

Σύμφωνα λοιπόν με την εργασία που δημοσιεύθηκε στο American Journal of Epidemiology [1], εξετάστηκε το ιστορικό 489 ασθενών με γλοίωμα, 197 με μηνιγγίωμα και 96 με ακουστικό νευρίνωμα, και συγκρίθηκε με 799 υγιή άτομα. Σύμφωνα λοιπόν με τα συμπεράσματα της μελέτης, η μόνη συσχέτιση που βρέθηκε ήταν πως υπήρχε μια οριακά θετική συσχέτιση εμφάνισης γλοιώματος σε γυναίκες που χρησιμοποιούσαν μόνμη, σκουρόχρωμη βαφή για περισσότερο από 20 χρόνια.

Σε ότι αφορά στη χρήση βαφών μαλλιών στην εγκυμοσύνη, μια πρόσφατη μελέτη από το 2005 [2], που διερεύνησε τα περιστατικά εμφάνισης νευροβλαστώματος (όγκου του εγκεφάλου) σε παιδιά από τις ΗΠΑ και τον Καναδά, έδειξε πως η χρήση οποιασδήποτε βαφής μαλλιών το μήνα πριν τη σύλληψη καθώς και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, παρουσίαζε έναν ελαφρώς αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης νευροβλαστώματος στο παιδί. Παραδόξως (;) στις μη μόνιμες βαφές παρουσιαζόταν στη συγκεκριμένη μελέτη μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης της νόσου στο παιδί απ’ ότι στις μόνιμες βαφές.

Ο κάπως αυξημένος κίνδυνος εμφάνισης εγκεφαλικών όγκων σε παιδιά των οποίων η μητέρες είχαν χρησιμοποιήσει βαφές μαλλιών ένα μήνα πριν τη σύλληψη, είχε φανεί και σε μια παλαιότερη, μεγάλη μελέτη [3]. Αν και ο κίνδυνος ήταν διπλάσιος, η σημασία του ευρήματος δεν μπορούσε να αποδειχθεί στατιστικά (OR = 1.9, 95% με CI 0.5- 7.0). Αντίθετα, σε μια μελέτη του 1987, πάλι από τις ΗΠΑ [4], είχε φανεί ξεκάθαρα πως μητέρες παιδιών τα οποία εμφάνισαν νευροβλάστωμα, έβαφαν σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό τα μαλλιά τους απ’ ότι οι μητέρες των οποίων τα παιδιά δεν εμφάνισαν το συγκεκριμένο όγκο.

Επιπρόσθετα, υπάρχουν ορισμένες εργασίες που συσχετίζουν τη βαφή μαλλιών με εμφάνιση καρκίνου ουροδόχου κύστεως. Σε μια από αυτές, ενώ οι άνδρες δε φάνηκε να επιβαρύνονται από τις βαφές μαλλιών - τουλάχιστον σε ότι αφορά στον καρκίνο της ουροδόχου κύστεως - οι γυναίκες φαίνεται πως έχουν 1,5 φορά μεγαλύτερο κίνδυνο για το συγκεκριμένο καρκίνο, αν και πάλι η διαφορά είναι στα όρια ώστε να θεωρηθεί σημαντική [5].

Τέλος, σε μια πρόσφατη ανασκοπική μελέτη [6] στην οποία αξιολογήθηκαν 31 αγγλόφωνες επιστημονικές δημοσιεύσεις μεταξύ των ετών 1992-2005, έδειξαν συσχέτιση μεταξύ βαφής μαλλιών και εμφάνισης non-Hodgin λεμφώματος, πολλαπλού μυελώματος, οξείας λευχαιμίας και καρκίνου της ουροδόχου κύστεως σε τουλάχιστον μια πολύ προσεκτικά σχεδιασμένη μελέτη και αμφιλεγόμενα στοιχεία σε άλλες μελέτες. Οι συγγραφείς κατέληξαν στο συμπέρασμα πως ίσως μια υπο-ομάδα του πληθυσμού μπορεί να είναι γενετικώς επιρρεπής στην εμφάνιση ορισμένων νεοπλασμάτων σε συνδυασμό με τη χρήση βαφής μαλλιών.

Θα έλεγα λοιπόν πως σε ορισμένες σοβαρές επιστημονικές εργασίες φαίνεται μια πιθανή συσχέτιση της βαφής μαλλιών τόσο με κάποιους όγκους του εγκεφάλου στα παιδιά όσο και με κάποια νεοπλάσματα, ιδιαίτερα με τον καρκίνο της ουροδόχου κύστεως, στο ίδιο άτομο που βάφει τα μαλλιά του. Αυτό σε συνδυασμό με τη μαρτυρία του κ. Ζησόπουλου, όπως αυτή κατατίθεται στο forum της ιστοσελίδας μας ( βλ. www.gyn.gr/forum/forum.asp?forum=4§ion=6&post=17951 ), με κάνουν να είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός στο θέμα της βαφής των μαλλιών λίγο πριν και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Περισσότερο από ένστικτο παρά από τεκμηριωμένη επιστημονική γνώση (μας λείπουν τα ουσιαστικά αποδεικτικά στοιχεία να υποστηρίξουμε το ένα ή το άλλο), θα συμβούλευα λοιπόν να αποφεύγεται η βαφή μαλλιών (οποιασδήποτε μορφής) τουλάχιστον κατά τη διάρκεια του 1ου τριμήνου της εγκυμοσύνης.

Στη συνέχεια, και εάν αυτό είναι απαραίτητο ίσως θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε πιο light βαφές (πχ με φυτικά χρώματα, χωρίς αμμωνία κλπ), αλλά τονίζω πως αυτό θα γίνει πάντα με δική σας ευθύνη. Έχοντας όμως έστω κάποιες πιθανότητες οι -λίγες- δημοσιεύσεις να έχουν εντοπίσει έστω μερικά κάποια ψήγματα κινδύνου, αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να διακινδυνέψετε έστω και σε ελάχιστο ποσοστό να εμφανιστεί πρόβλημα στο παιδί που κυοφορείτε. Ως μαιευτήρας και ως πατέρας, νομίζω πως όχι. "

Δρ Κωσταντίνος Ν. Χατζηγεωργίου

Μαιευτήρας- Χειρούργος Γυναικολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το θεμα απασχολει παραπολλες γυναικες οι οποιες διανυουν την πιο ωραια φαση της ζωης τους και θελουν βεβαια να ειναι ομορφες απο την κορυφη εως τα νυχια.Πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι η βαφη οπως επισης και αλλες τεχνικες εργασιες επηρρεαζουν την μητερα που ειναι σε κατασταση εγκυμοσυνης αλλα και το μωρο.Αυτο δεν ειναι κανονας αλλα αυτο δεν μπορει κανενας να το επιβαιβαιωσει η να το αποκλεισει , ετσι η καθε γυναικα εχει την επιλογη να αποφασισει . Ειμαι κομμωτρια και στην σχολη αλλα και σε κατι σεμιναρεια που ειχα παρακολουθησει σχετικα με το δερμα τα δερματικα νοσηματα και γενικοτερρα τις ασθενειες του τριχωτου της κεφαλης εμαθα τα εξης:Αποφευγουμε τη χρηση βαφης και ολα τα ειδη τεχνικης εργσιας στο τριχωτο της κεφαλης στις εξης περιπτωσεις:

1. σε πασης φυσεως δερματικα νοσηματα (σπυρακια,αρρωστιες του τριχωτου)

2. Σε κατασταση εγκυμοσυνης -λοχειας, θηλασμου αποφευγουμε οχι μονο τη χρηση αλκαλικων προιοντων , αλλα και την εισπνοη ιδιαιτερα στους πρωτους 3 μηνες της κυησεως καθως και στους ζυγους 4. 6, 8. κι φυσικα στον 9. Αυτο γινετε πρωτον γιατι τους πρωτους μηνες σχηματιζονταιτα οργανα του μωρου αλλα και επισης κοριτσια κατι που δεν πρεπει να ξεχνατε ειναι οτι σε αυτες τις φασεις της ζωης μας οι ορμονες μας χορευουν με αποτελεσμα μπορει το αποτελεσμα να μην ειναι το επιθυμητο αλλα να εχουμε και καποιες αντιδρασεις . Οπως ολες ξερουμε απο την αρχη της κυησεως εως και το τελος μεσω του πλακουντα μεταφερονται ολα στο μωρο μας και μετα κατα την διαρκεια του θηλασμου.Αλλωστε μην ξεχνατε οτι νοχλει εμας επηρρεαζει και το μωρο μας.Επισκεφτειτε το in.gr.health και θα δειτε μηνα με το μηνα ποιο ακριβως οργανο του μωρου μας αναπαραγετε. Αλλωστε οι επιστημονες το λενε και το ξαναλενε κατι περισσοτερο θα ξερουν απο εμας τις κομμωτριες που δεν θελουμε να χασουμε την πελατισσα για 9 μηνες.Ειμαι μεσα στα πραγματα και ξερω πως δουλευει το συστημα , αν ειναι ετσι να μην πηγαινουμε στους γυναικολογους αλλα στις κομμωτριες.Οποια θελει ν αποκαλειτε κομμωτρια πρεπει να ξερει οτι προτεραιοτητα εχει η ανθρωπινη ζωη και οχι οι τριχες .Και να σας πω κατι ρε μαμαδες υπαρχουν τοσο ωραια πραγματα που μπορουμε να κανουμε στα μαλλια μας . φιλικα μια μαμα κομμωτρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ, αφού συμβουλεύτηκα τον γιατρό μου, τα έβαψα στον τέταρτο μήνα με μια φυτική στο φυσικό μου για να αποφύγω περαιτέρω επαφή με βαφές ως το τέλος. Τώρα που έχω αρχίσει να τα βαριέμαι πάλι, λέω να πάω να τα κόψω κοντά, που σίγουρα δεν θα ενοχληθεί ο μπέμπης :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα,εμενα μια φιλη μου ειναι 1,5 μηνων εγκυος και τα εβαψε τα μαλλια της ολα μονη της με βαφη φυτικη του κορρε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...