Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερμοδιάγραμμα και... διλήμματα


Recommended Posts

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τις μετρήσεις του σπερμοδιαγράμματος του άντρα μου. Όποια ή όποιος μπορεί ας βοηθήσει! Ο άντρας μου έκανε επέμβαση κιρσοκήλης πριν από 6 μήνες και έκανε πρόσφατα ένα σπερμοδιάγραμμα. Η κινητικότητα είναι στο 45%, ο συνολικός αριθμός στα 30.000.000 και οι φυσιολογικές μορφές στο 2%. Ποιός όμως από τους τρεις παράγοντες είναι πιο σημαντικός;;; Ο ουρολόγος (που τον χειρούργησε) είναι πολύ αισιόδοξος, αλλά ο γυναικολόγος θεωρεί οτι το 2% των φυσιολογικών μορφών είναι απαγορευτικό για φυσιολογική σύλληψη. Να περιμένουμε κι άλλο μπας και βελτιωθεί ή να προχωρήσουμε σε εξωσωματική;; Απλά να αναφέρω οτι είμαστε εδώ και 5 χρόνια στο χώρο της εξωσωματικής με διάφορες προσπάθειες κι εγώ κοντεύω τα 38. Σας ακούω, κορίτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Fifoulina,

Κοίτα πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα έχει ο άντρας μου χωρίς να έχει αφαιρέσει την κιρσοκήλη και με εμένα να έχω πολύ χαμηλή ΑΜΗ (2,2). Ο δικός μου γιατρός μου είπε να πάμε κατευθείαν σε εξωσωματική γιατί δεν έχουμε καιρό για χάσιμο. Δεν ξέρω τι από όλα τον ενόχλησε αλλά μάλλον όλα συνδυαστικά. Τι να σου πω ρε κοριτσάκι τα δικά σου αποτελέσματα πως είναι? Θεωρώ ότι λόγω ηλικίας θα ήταν καλό να προχωρήσεις σε εξωσωματική. όταν λες ότι είσαι 5 χρόνια στο χώρο της εξωσωματικής με διάφορες προσπάθειες τι εννοείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα! Ειχαμε και εμεις ενα θεμα με κιρσοκοιλη. Εγινε το χειρουργειο( ποιος το γλειτωνε αλλωστε;) και το αποτελεσμα πιο χαλια απο το αρχικο! Σε σας τωρα: νομιζω πως ο συνολικος αριθμος δεν ειναι ικανοποιητικος! Δεν γραφεις ομως ποσοτητα σε ml και αριθμο ανα ml. Εμενα δεν μου φαινεται και πολυ χαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω κάποια θέματα ανοσολογικά, αλλά θεωρεί οτι είναι αντιμετωπήσιμα με αντιβίωση. Είχα δυο αποβολές και από κει και πέρα τίποτα. Μια φορά με φρέσκα και μετά με κρυοσυντηρημένα. Είναι μπελαλίδικο το σπέρμα. Τη μια φτιάχνει και την άλλη χαλάει. Δεν μπορείς να βασιστείς. Εσένα έχει πάρει βιταμίνες κλπ; Ο δικός μου πήρε και βιταμίνες και άλλα, αλλά αν υπάρχει θέμα δύσκολα να υπάρξουν θεαματικές αλλαγές...

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βιταμίνες πήραμε και από όλα. Εμάς κάνει ότι να 'ναι, την πρώτη φορά είχε 2 εκατομμύρια και τρομοκρατηθήκαμε μετά βγήκε 22 εκατομμύρια και την μέρα που κάναμε την εξωσωματική είχε 9 εκατομμύρια. Εδώ στην Γαλλία αυτό που τους ενοχλεί πιο πολύ είναι τα ανώμαλα και αυτό δεν αλλάζει με βιταμίνες. Άστα και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αν θελήσω να κάνω εδώ εξωσωματική πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρέσει τις κιρσοκήλες αλλά είμαι πεπεισμένη ότι τσάμπα θα χάσουμε χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas eimai kainourgia sthn parea sas.edw kai 8 mhnes prospathoume na kanoume mwraki.teleutaia periodos htan 23-27.edw kai 3 hmeres exw kafe ugra prwth fora m tuxainh den exw simadia periodou einai kati anusixitiko?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Milina, είναι υποχρεωτικό να κάνει την κιρσοκήλη αλλιώς δεν μπορείτε να προχωρήσετε; Ισχύει κάτι τέτοιο; Νομίζω πάντως πως η επέμβαση βοηθάει μόνο αν η αιτία υπογονιμότητας είναι η κιρσοκήλη. Σε μας δεν ξέρω αν υπήρχε από την αρχή γιατί δεν είχε εξεταστεί. Ο αρχικός ουρολόγος ήταν άσχετος. Τα νούμερα του σπερμοδιαγράμματος "παίζουν" συνεχώς, Amleta μου. 'Ισως τελικά να επηρεάζει και το άγχος που μπορεί να έχουν εκείνο το διάστημα. Ο αριθμός ανά ml είναι 9,00 x 10 (εις την έκτη) και ο ολικός αριθμός 30 x 10 (εις την έκτη). Ο άντρας μου στεναχωριέται που θα πρέπει να ξαναπάρω φάρμακα, αλλά μήπως το να ελπίζει σε βελτίωση της εικόνας του μας πάει πίσω χρονικά; Κι αν 'φτιάξει' σε 6 μήνες; Κι αν δεν φτιάξει καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιφουλινακι μου καλησπερα!!!!!!!! Θα σας προετινα να κανετε εξωσοματικη ....μην περναει ο καιρος και αγχωνεστε παραπανω.Ναι το ξερω οτι τα φαρμακα δεν ειναι καλο για εμας αλλα....δυστυχως δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε...Εμας τοτε μας ειπε ο ουρολογος καντε το να ξεμπερδευετε και οντως, 3 χρονια μετα τη Μαρια μου ελευθερα κανουμε παντα και τιποτα....οποτε σε καλο μας βγηκε!Ευχομαι ολοψυχα συντομα ενα μπιζελακι στην κοιλιτσα σου [smilie=love9.gif][smilie=love9.gif][smilie=love9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιφουλίνα να σου ευχηθώ και γω γρήγορα να πετύχετε το στόχο σας,έχω ακούσει από τη Μίκα και τον άντρα της τα καλύτερα για σας!Και γω θα σου έλεγα να προχωρήσετε σε εξωσωματική να μην αφήνετε το χρόνο και το άγχος να σας τρώει.Μικρογονιμοποίηση δεν έχετε δοκιμάσει;Δεν είναι η τεχνική που επεμβαίνουν στην ποιότητα του σπέρματος;

Για να καταλάβω έμεινες 2 φορές έγκυος από εξωσωματική και απέβαλλες και τις δυο λόγω κακής ποιότητας εμβρύου που οφειλόταν κατά πάσα πιθανότητα στο σπέρμα;Σωστά;

Ο γιατρός σας τι προτείνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι! Εξωσωματικη με μικρογονοποιηση! Στη περιπτωση μας ο χρονος ειναι χρυσος!! Με τις προσπαθιες, με τις αποβολες, φτιαξε το ενα, ψαξε το αλλο απο 27 εφτασα 37! Και το αποτελεσμα παλι ιδιο! Εξωσωματικη αφου εχω τα χρηματα! Προχωρα σε εξωσωματικη με τις εξετασεις στα χερια και γρηγορα! Μη ξεχασεις το ΤSΗ και την ινσουλινη αυτα εκαψαν εμενα! Και την θρομβοφιλια φυσικα!!! Πολυ καλη επιτυχια απο μενα και γρηγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ, καλές μου! Μικρογονιμοποίηση είχαμε κάνει και μάλιστα ήταν βλαστοκύστες. Ωστόσο ποτέ δεν μας είπαν τι έφταιξε. Έχω κι εγώ κάποιο θεματάκι ανοσολογικό, αλλά αυτά ούτε τα παραδέχονται όλοι ούτε υπάρχει πανάκεια. Ειλικρινά δεν ξέρω ακριβώς τί φταίει. Τώρα πλέον τελειώσαν τα κατεψυγμένα και ξεκινάμε από το μηδέν. Ίσως ο άντρας μου νιώθει μέσα του 'υπεύθυνος' για το κακό σπέρμα και ευελπιστί σε μεγαλύτερη βελτίωση για να αποφύγω εγώ τα φάρμακα. Από τη μια κι εγώ φοβάμαι, αλλά χτες που είχα πάει σε μια βάφτιση αναρωτιόμουν μήπως πρέπει να το πάρω πιο αψήφιστα με τα φάρμακα. Αν είναι να με οδηγήσουν στο πολυπόθητο, τότε χαλάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι μπερδεύτηκα...αν εσύ δεν έχεις θέμα και κάνεις κανονικά ωάρια γιατί δεν μαζεύετε ωάρια από φυσικούς κύκλους να τα προχωράτε σε μικρογονιμοποίηση και να τα τοποθετήσετε κάποια στιγμή;Και άλλες κοπέλες πέτυχαν εγκυμοσύνη έτσι νομίζω πχ η Λαμπρινή αν θυμάμαι καλά αν έχεις ενδοιασμούς στο να πάρεις τις ορμόνες.

Φυσικά και δε θα πάρεις αψήφιστα τη χορήγηση των ορμονών,ευθύνονται για κακοήθειες μελλοντικά μη κακό.

Συζητήστε το με το γιατρό σας.Εγω θα θελα να χα ένα λόγο χειροπιαστό στο τι φταίει για τις αποβολές το σπέρμα το ανοσολογικό κάτι άλλο πριν προχωρούσα στην επόμενη προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη φορά το αποδώσαμε στα ανοσολογικά. Στη δεύτερη εκανα θεραπεία με κορτιζόνη, αλλά πάλι απέβαλλα. Η τρίτη δεν προχώρησε, αλλά κανείς δεν μου εξήγησε το γιατί. Κι εγώ είχα τυφλή εμπιστοσύνη και δεν ζήτησα εξηγήσεις (δεν είχα μπει στο μάμμυ ακόμα!). Νόμιζα οτι εγώ φταίω ή η τύχη. Η τέταρτη τα ίδια... Υποτίθεται οτι ήταν όλα άριστες βλαστοκύστες. Το είχαν σίγουρο οτι θα κάνω παιδί, αλλά όπως βλέπεις 5 χρόνια μετά, τίποτα! Τη συλλογή ωαρίων την συνιστούν σε όσες δεν έχουν πολλά ωάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου έχετε παιδευτεί πολύ.Να φανταστώ τις βασικές εξετάσεις περί θρομβοφιλίας,θυροειδή και λοιπών υπεύθυνων παραγόντων για αποβολές μετά τις αποτυχίες τις έχετε κάνει και είστε οκ ε;

Να τον ρωτάς το γιατρό να λύνεις όλες τις απορίες.Γι αυτό τους πληρώνετε και αρκετά μάλιστα.Και αν δε καλύπτεστε να παίρνεις και δεύτερη γνώμη.

Εγώ όταν ήμουν στις προσπάθειες πριν καταλήξω στην εξωσωματική άλλαξα 3 γυναικολόγους και μάλιστα σε επαρχεία με μικρό εύρος γιατρών γιατί ακριβώς δε με ικανοποιούσαν οι απαντήσεις που μου έδιναν ή οι θεραπείες που με έβαζαν να ακολουθήσω δεν είχαν αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτες τις εξετασεις που λες τις εχω κανει. Μου φαινεται πως οι κοπελες απο τα αλλα νερη ειναι πιο ενημερωμενες και ψαγμενες απο εμας που τα εχουμε ολα στα ποδια νας.Πλεον εχω φτασει στο σημειο να βλεπω ολους τους γιατρους καχυποπτα και να μην εμπιστευομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!!!!Λοιπον φιφουλινακι, τωρα οταν θα πας στο καινουργιο γιατρο δωσε του να δει ολες τις εξετασεις που εχετε κανει....συστηθητε, πειτε τα και μετα ζορισε τον......ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΛΕΩ...και γω με τη μαμα μου τωρα εμαθα να τους φερνω και αυτους σε δυσκολη θεση. Οχι μονο αυτοι εμας...ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΜΗ ΦΑΡΑ οχι ολοι βεβαια...θα του πεις ηρθα για να κανω παιδι και μαζι θα βρουμε την ακρη.Εξω απ τα δοντια. Πες του δεν ειμαι και 25 χρονων Θελω να γινω μανα!!!!!!!! πες μου τι αλλο πρεπει να ψαξω ,τι να κανω. πολλα πολλα φιλακια τα αλλα θα τα πουμε τηλεφωνικα μια μερα . Σαγαπω πολυ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πλεον εχω φτασει στο σημειο να βλεπω ολους τους γιατρους καχυποπτα και να μην εμπιστευομαι...

Αυτό ξαναπέστο!!Εγω να δεις πως τους έβλεπα και τους βλέπω...Πήγαινα σε έναν με έβαλε 4 κύκλους να πάρω ενέσιμες ορμόνες πανάκριβες και δυνατές για πρόκληση έφτανε η οιστραδιόλη μου 2,000 μονάδες και πάνω και όταν ερχόταν η ώρα να κάνω τη pregnyl μου λεγε α τη χάσαμε την ωορηξία έγινε μόνη της και δε προλάβαμε...Είναι απάντηση γιατρού που σε βλέπει υπερηχογραφικά καθημερινα σχεδόν αυτή;;;

Ή πήγα σε άλλον μετά μου λεγε σταμάτα τα όλα τα φάρμακα να παρακολουθώ το κύκλο σου να δούμε τι φταίει και στη πορεία βλέπουμε σε 1 ή 2 χρόνια θα πετύχεις εγκυμοσύνη ,δε σε πήραν δα και τα χρόνια για παιδί....Να το λες αυτό σε μια κοπέλα που ήδη προσπαθούσε 2 χρόνια με θεραπείες και η ανυπομονησία της είναι απερίγραπτη...

Αλλος πάλι έπαιρνα τα φάρμακα σε συνεργασία με τον εξωσωματικό από Αθήνα αυτός μόνο μου κανε τους υπερήχους και μόλις έβλεπε και πλήθαιναν τα ωάρια μου λεγε σταμάτα τα φάρμακα και είναι επικύνδυνο θα παθεις υπερδιέγερση...είχα που χα το άγχος μου είχα και το φοβιτσιάρη ανίδεο γιατρό εκεί που έπρεπε να φουλάρω αυτός να μου λέει σταμάτα...

Μετά από αυτές τις εμπειρίες καταλαβαίνεις τι καχυποψία τρέφω και γω για μερικούς προς Θεού όχι όλους τους γυναικολόγους.Και νομίζω είναι επειδή δε ξέρουν,δεν έχουν την πείρα.Εναν καλό γιατρό τον κρίνεις στα δύσκολα δε τον κρίνεις πχ το γυναικολόγο σε μια στρωτή εγκυμοσύνη με έναν εύκολο τοκετό τον κρίνεις αν όταν είσαι στα ζόρια βρει λύση.

Αυτα στα λέω για να δεις πως ούτε εγω ήμουν ψαγμένη...αποφασισμένη να βρω λύση ήμουν...τι φταίει...και στη πορεία έγινα καχύποπτη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κραταω MARDIO αυτο που λες που ειναι και το πιο σωστο! τον καλο γιατρο τον βλεπεις στα δυσκολα οχι εκει που ολα πανε ρολοι! αυτο ισχυει για ολους εκει εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Εμεις μετα απο 6 μηνες προσπαθειων καναμε εξετασεις και ανακαλυψαμε οτι ο αντρας μου εχει αζωοσπερμια η οποια δεν ξερουμε που οφειλεται αφου ολες οι εξετασεις που εκανε μετα απο αυτα τα καταραμενα σπερμοδιαγραμματα βγηκαν τελειες. Ευτυχως δε χασαμε πολυ χρονο. Αρχικα πηγαμε σ εναν ανδρολογο ο οποιος ηταν πολυ ασχετος!αφου να φανταστειτε του ελεγα εγω τι εξετασεις πρεπει να κανει ο αντρας μου γιατι αυτος δεν ηξερε. Ηθελε να του κανει και βιοψια να δει αν παραγει και οταν τον ρωτησα αν θα καταψηξουμε τυχον σπερματοζωαρια που θα βρουμε μου ειπε οχι:-s και οτι απλως θα χαρουμε που παραγει!!!Ευτυχως ουτε και με αυτον χασαμε πολυ χρονο και φυσικα δεν καναμε αυτα που μας ειπε. Μας συστησαν ενα κεντρο εξωσωματικης απο το οποιο ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι και αυριο παμε για ωοληψια και παρακεντηση (μας ειπαν οτι πιθανοτατα δε θα χρειαστει βιοψια). Παντως μου κανει εντυπωση που σου ειπαν να ξεκινησεις τις pregnyl με οιστραδιολη 2000. Εγω τις ξεκινησα με οιστραδιολη 25 και μετα απο 13 μερες pregnyl εφτασα 2500 και θα κανω ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις candycrash καναμε μια καλη γυρα σε ουρολογους μεχρι να καταληξουμε. Δε νομιζω οτι σε ολες τις περιπτωσεις αποδιδεται καπου η αζωοσπερμια η ο χαμηλος αριθμος. Μηπως περασε μαγουλαδες μιξρος που λενε; Εγω μεχρι που σκεφτηκα μηπως η πεθερα μου επαιρνε τιποτα φαρμακα στην εγκυμοσυνη και επηρεασαν τον αντρα μου. Νιωθω την αγωνια σου. Κανε κατι να ξεχαστεις και προπαντωνξεκουραστειτε για να εχετε δυναμεις για αυριο! Βρε Mardio τι περασες κι εσυ. Οιστραδιολη κι αυτα που λες δεν ηξερα τι μου γινοταν.Δεν μου λεγαν τιποτα.Μηπως απο τις εξετασεις που κανουμε στα κεντρα πρεπει τελικα να ζηταμε αντιγραφα; Πατερα, ετσι ειναι στα δυσκολα φαινονται οι ικανοτητεςτου γιατρου. Κι εγω ειχα μεινει εγκυος στην πρωτη προσπαθεια (παλλινδρομη),αλλα μετα αλλα λογια ν'αγαπιομαστε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως μου κανει εντυπωση που σου ειπαν να ξεκινησεις τις pregnyl με οιστραδιολη 2000. Εγω τις ξεκινησα με οιστραδιολη 25 και μετα απο 13 μερες pregnyl εφτασα 2500 και θα κανω ωοληψια.

Η pregnyl είναι αυτή που κάνεις μια όταν πια τα ωάρια είναι έτοιμα για να "πέσουν" δεν ΄την κάνεις 13 μέρες.Από ορμόνες τότε έπαιρνα altermon και daronda.

Καλή επιτυχία για σήμερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις candycrash καναμε μια καλη γυρα σε ουρολογους μεχρι να καταληξουμε. Δε νομιζω οτι σε ολες τις περιπτωσεις αποδιδεται καπου η αζωοσπερμια η ο χαμηλος αριθμος. Μηπως περασε μαγουλαδες μιξρος που λενε; Εγω μεχρι που σκεφτηκα μηπως η πεθερα μου επαιρνε τιποτα φαρμακα στην εγκυμοσυνη και επηρεασαν τον αντρα μου...

Και γω ώρες ώρες σκέφτομαι ότι η πεθερά μου κάπνιζε στην 1η της εγκυμοσύνη - του συζύγου μου- και εκνευρίζομαι στην ιδέα αλλά είναι κάτι που δε θα μάθω ποτέ αν συνετέλεσε στο να έχουμε τελικά θέμα με το σπέρμα...

Πάντως και γω θα σου έλεγα να μην αφήσετε τον καιρό να περνάει περιμένοντας να μείνεις φυσιολογικά.. ίσως να δοκιμάζατε σπερματέγχυση αν δεν θες να πάρεις φάρμακα αν και η ψυχολογία είναι το ίδιο φαντάζομαι και οι πιθανότητες λιγότερες από την εξωσωματική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...