Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

διαβασα τις τελευταιες σελιδες...τελικα δε γραψατε και πολλα παλι καλα!!!χιιχιχι

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ειδα πως τελικα κοριτσακι περιμενεις ε??? Γεωργια θα την πειτε??μπραβοοο με το καλο!!

ετοιμασου για κορδελιτσες...φουστιτσες!!!τρελλα!!!!!!!!!!γελασα που ειπε ο Αντρεας θα τρωει μαιντανο!!!

παλι αρρωστη εισαι???περαστικα σου!!!

ΑΝΘΗ μου περαστικα και σε εσας!!!πολυ σας ταλεπωρησε ο χειμωνας ε???

Κατερινακι κιολας γυριζει ο μπεμπης??μπραβοοο !!!

Κατερινα βλεπω χρυσοχερα!!!αρχιζεις τις ετοιμασιες για το πασχα ε??μπραβο και του χρονου!!!να χαιρεσαι τα αντρακια σου!

Μαγδα μου φιλια και σε εσενα!!!αντε και εσυ γρηγορα να μας πεις τα ευχαριστα για αδελφακι στο β!

 

φιλια πολλααααααααααααααα!!!

απο εδω και περα δε σας χανω~~~οσο για την ομαδα θα προσπαθησω να σας βρωωω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες μου!!!ειμαι πανω στο πεθερονι φτιαχνουν κουλουρια με το βασιλη εγω ξαπλα στον καναπε τους χαζευω χιχι

Εγω κουλουρια κ αυγα μ πεμπτη θα κανω

Παντα φτιαχνω γιατι ο β ξετρελαινεται

Τσουρεκια εκανε η μανουλα μου αρα απο λιχουδιες αλλο τιποτα ως τωρα τα βλεπω μιας κ νηστευω ανυπομονω να τα τσακισω!!

Στη δουλεια χαμος γινεται απο αυτο κουραζομαι κ νιωθω σα πατημενο συκο μολις ξεκουραστω νιωθω περδικι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μΑι κ παλι εκανα το καθηκον μου τεσσερα ταψακια κ την εκανα χαχαχα

Μου σπασε η μυτη κ δε μπορω να φαω ουυφφφ δυσκολη η νηστεια πως κανουν καποιοι 40 μερες πολυ δυνατοι χαρακτηρες οι ατιμοι εγω ζοριζομαι!!χιχι

Μωρουδενια μου που χαθηκες αναρωτιομουν που χαθηκες άλλα νομιζα οτι πηζεις η οτι ετοιμασες κανα δευτερο μπεμπακι χιχι

Μεγαλωνει το ταρζανακι κ που εισαι ακομα μεγαλυτερο παιδακι μεγαλωνει κ η αγαπη κ ολο μεγαλωνει μα που θα φτασει πια χαχα

Αννα μαρια το σχολειο σας πολυ ωραιο λιγο πολυ κ σε μας τα ιδια κανουν σουπερ θα ξετρελαθει ο μικρος κ θα μαθει να μοιραζεται πρωτου ερθει η γεωργια πραγμα πολυ βασικο

Σε μας παντως δεν απαγορευεται η τουρτα απλα συνενοησε με δασκαλα κ τα κερασματα μας τα βαζουν στη τσαντουλα παντως

Φαι τρωνε εκει εμας οποτε δεν παει κατι μαζι του

Αυτη τη βδομαδα παντως σχολειο νηστευουν εμας αννα μαρια παρασκευη κοινωνΑνε σαββατο πρωι;;δωσε τα φωτα σου

Βρε το συζηγο που σε αφηνει μοναχουλα ο ατιμος εγω του πα θα παμε μονοι μας μιας κ η εκκλησια με τα ποδια ειναι τρια λεπτα κ λεει οχι θα ρθω κ εγω για να δω θα ξυπνησει που δουλευει βραδυ ηρθε ο β κ δε του δινα σημασια που θελε να του φτιαξω κατι κ μου κανει μαμα ξυπνα σου μιλαωωωω

Γκκκρ ακου μαμα ξυπνα χαχαχ που τα ακουνε αυτα θα θελα να ξερα κ χτες με ειπε σκατουλι άλλα τον μαλωσα κ το ξεχασε βεβαια δεν ηξερε τη σημαινει κ γελαγε"",

Αννα μαρια ειναι της ηληκιας που δεν ακουει αλλα προσεχε μονο μη σου παρει τον αερα

Ουτε εγω θελω κουταβι για παιδι αλλα οπως λες θελω να με υπολογιζει

Τιμωρια ουτε σε μας στο σχολειο βαζουν

Εγω σπιτι παντως βαζω σπανια αλλα καποιες φορες επιβαλεται τον βαζω στο σκαμπο του εξηγω γιατι θυμωσα τον αφηνω λιγο να το σκεφτει κ τον πααιρνω η καμια φορα του στερω παιχνιδια δλδ βαζω αυτα τιμωρια κ τα παιρνει μετα απο ωρα η κ μερα αν κανει μεγαλη αταξια αλλα οσο μεγαλωνει εχουν μειωθει παρα πολυ οι φορες που θα με φερει στα ορια για τιμωρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδενια εχασες κ κιλακια πολυ ωραια!!

Βασουλα ακουσατε καρδουλα,,ειναι επισημο πλεον με το καλοοοοο

Το φανταστηκα οτι εκεινος ειναι ο αδερφος σου μου θυμησε λιγο εσενα κ τη μικρουλα σου

Αναγουλες ε ωωωχ τετοια να ακουω να μη το παρω ποτε αποφαση για το δευτερο

Σα το συζηγο που λεει θα μαι τωρα εγκυος(κατι απιστευτο βεβαια)

Κ μιλαει απο τωρα στο παιδι του οτι να ναι χαχα κ σημερα ελεγε πως κ κορη να ρθει καλα θα ναι βρε μπας κ επαθε μεταλαξη;;

Παντα μονο γιο ηθελε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον οι που υμουνται εικονες πολυ μωρα η που απο αναφορες νομιζουν πως θυμουνται παντως κ η αδερφη μου οταν θηλαζε κ εβλεπε ο β της ελεγε κ η μαμα εχει βυζακια κ οταν ημουν μωρο επινα κ εγω γαλα

Κ ελεγε η ινα το θυμασαι κ ελεγε ο βασιλης ναιιιι

Σημερα του λεω θες να ζωγραφισεις κ μου λεει ευχαριστως

Μου αρεσε η εκφραση κ του λεω κανεις τη μαμα περηφανη οταν μιλας ομορφα

Κ τωρα οτι κ να του πω λεει ευχαριστως κ ας μη ταιριαζει χαχα

Γενικα ειναι πολυ ευγενικος μου αρεσουν πολυ οι καλοι τροποι εμενα

Εχει τσακισει τα κουλουρια ο παπακις μου!!!παει ερχεται κ βουταει ενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Τι κάνετε;

Εγώ πριν λίγο γύρισα απ' την εκκλησία. Πήγα μόνη μου πάλι, γιατί βρέχει, και είπαμε να μην πάρουμε το μωρό, και κάποιος έπρεπε να μείνει μαζι΄του. 

Κατά τα άλλα δεν έκανα πολλα πράγματα σήμερα, μαγείρεψα, όπως σας είπα, έπλυνα τα μπάνια, κι αφού έφυγε αυτό, που είναι το πιο κουραστικό για μένα, όλα τ' άλλα μου φαίνονται παιχνιδάκι! Συμμάζεψα και κάτι παιχνίδια του Αντρέα, τα οργάνωσα σε κουτιά, κ.λπ. Ετοίμασα και κάτι πράγματα για χειροτεχνία, αλλά ο Αντρέας δεν ήθελε να κάνουμε, έτσι τα άφησα για αύριο. 

Απόψε έρχεται ο αδελφός μου, και θα πάει να τον παραλάβει ο άντρας μου. Εμείς αύριο πια θα τον δούμε.

Μαρίνα καλώς όρισες και πάλι!

Να σου πω, επειδή δεν είσαι ακόμα μέλος στην ομάδα, κοίτα αν μπορείς να μπεις και να διαβάσεις αυτά που έχουμε γράψει εκεί, για να δω, αν φαίνεται, να κάνω κάποια ρύθμιση.

Μάγδα μια χαρά με τα κουλουράκια! Εγώ δεν φτιάχνω συνήθως, μόνο φλαούνες κάνουμε με τη μάνα μου. Αυτή δηλαδή φτιάχνει και κουλουράκια, χιχι!

Η νηστεία είναι όντως δύσκολο πράγμα! Εγώ πέρσι νήστεψα για μία και μοναδική φορά όλη τη Σαρακοστή, και δεν κατάλαβα τίποτα. Ούτε μία φορά δε θέλησα να φάω κρέας ή τυρί ή γιαούρτι ή αβγό, ούτε που με ένοιαξε. Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα να φας, που είναι και πεντανόστιμα! Αλλά, άλλες χρονιές σίγουρα δε θα τα κατάφερνα. Πέρσι ίσως ένιωθα έτοιμη και γι' αυτό τα κατάφερα!

Ο Αντρέας παλιότερα μοιραζόταν, τώρα δίνει τα πράγματά του, αλλά τον πιάνουν και κάτι αναλαμπές και τα κρύβει. Π.χ. όταν είχαμε πάει στη Λευκωσία σε κάτι φίλους μας, ο Αντρέας έκρυβε τα παιχνίδια για να μην τα πάρει το παιδί τους. Σπίτι μας κρύβει τα παιχνίδια του για να μην τα πάρει η Γεωργία... 

Καλά, νηστεύουν τα νήπια; Χαχαχαχα! Πάντως, διάβασα για μια πρόσφατη έγκριτη έρευνα, που λέει ότι δεν είναι απαγορεύτικη η νηστεία στα παιδιά, γιατί οι αρτύσιμες τροφές μπορούν να αντικατασταθούν όλες με νηστίσιμες, φτάνει να τις τρώνε τα παιδιά. 

Θεία Λειτουργία έχει κάθε μέρα, εκτός Μεγάλης Παρασκευής που είναι πολύ πένθιμη μέρα. Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη έχει Λειτουργία των Προηγιασμένων, Πέμπτη και Σάββατο τη Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου (ελαφρώς μεγαλύτερη και κάπως πιο "σοβαρή" από αυτήν του Χρυσοστόμου που γίνεται συνήθως). Μου αρέσει πολύ να πηγαίνω σ' αυτές τις ακολουθίες, αλλά εννοείται ότι φέτος ούτε κατά διάνοια να ξυπνήσω τόσο νωρίς... 

Κι ο Αντρέας λέει κάτι παρόμοια με το Βασιλάκη. Σήμερα το πρωί τον άκουγα που έλεγε στον μπαμπά του: "Μπαμπά, σέλω κόλλα. Σήκω μπαμπά, σέλω κόλλα". Ο άντρας μου του έλεγε κλασικά "τώρα, σε λίγο", κι ακούω τον Αντρέα να του λέει "ΑΝΤΕ!!!". Ευτυχώς άσχημα λόγια δεν ξέρει. Τώρα τελευταία, όταν κάνουμε κάτι που δεν του αρέσει, ή αν δει κάτι ή κάνει κάτι αυτός που δεν του αρέσει, λέει "άντε, ανοησίες" κι όταν βαρεθεί κάτι, λέει "άντε, ακετά".

Εμάς δε λέει "ευχαρίστως", αλλά όταν του προσφέρεις κάτι και δε θέλει, λέει "όχι, εκαϊστώ" ή "όχι, εκαϊστώ, δε μου α-έσει". 

Σήμερα πήρε να ζωγραφίσει και ήθελε να του φτιάξω "κιάστις". Δεν μπορούσαμε με τίποτα να καταλάβουμε τι εννοεί. Λέω στον άντρα μου, που ήταν στο γραφείο "τι είναι το κιάστις;", αυτός δεν ήξερε, και μετά τον ρωτούσε και ο Αντρέας "μπαμπά, τι είναι το κιάστις;". Του ζήτησα να μου το ζωγραφίσει όπως μπορεί και μου είπε "μα δεν μπο-ώ". Μετά του είπα να μου το περιγράψει και μου λέει "εεεεε, είναι αυτό που έχει η φάλαινα στο κεφάλι της". Του λέω "το νερό που πετάγεται από τη φάλαινα;" και μου λέει ναι. Του ζωγραφίζω μια φάλαινα με το σιντριβανάκι, του λέω "αυτό είναι το κιάστις;" και μου λέει πάλι ναι. Ό,τι να 'ναι. Μετά έκανε κι αυτός μια φάλαινα, λίγο ατσούμπαλη, βέβαια, και μετά έκανε ένα σωρό κάθετες γραμμές στη δική μου φάλαινα και μου λέει "πωπω, τη γέμισα γιαμμές και τώ-α δεν μπο-εί να κολυμπήσει". 

Μετά μάζευα κάτι κόλλες που είχε τσαλακώσει και πετάξει, και ανακαλύπτω μία με ένα πρόσωπο, το οποίο είχε πάρα πολύ καλά ζωγραφισμένα χαρακτηριστικά και στο σαγόνι όλο κάθετες γραμμές σαν τρίχες. Τον ρωτάω τι είναι, και μου λέει "είναι ένας παππούλης".

Αφήστε που έχει γίνει πολύ δημιουργικός. Χτες έκοβα κάτι εικόνες, και του έδινα τα κομμάτια του χαρτιού που περίσσευαν. Του αρέσει πολύ αυτό και το κάνουμε συχνά. Καμιά φορά, παίρνουμε μια κόλλα και του την κόβω όλη απ' την αρχή και φτιάχνει διάφορα "κολλάζ" μ' αυτά. Χτες πήρε ένα κομμάτι που ήταν κάπως σαν τραπέζιο, κι ένα άλλο τρίγωνο, τα ένωσε και μου λέει "κοίτα, μια βα-κούλα". Και όντως, ήταν βαρκούλα κανονική!!! Την έβαλε πάνω σε μια άλλη κόλλα, και είπε ότι αυτή είναι η θάλασσα!

Εμείς το φεγγάρι σήμερα δεν το βλέπουμε, γιατί είναι όλο σύννεφα. Χτες το έψαχνε ο Αντρέας απ' το παράθυρο, το βρίσκει και μου λέει "κγιύφτηκε το φεγγά-ι, στα σύννεφα".

Σας αφήνω και σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, ωραιο το πασχαλινο mammy

Τι κανετε? εγω χρονο ελαχιστο τις τελευταιες μερες....δεν θυμαμαι και ποσες μερες εχω να γραψω

Παρασκευη εκανα ολα μου τα ψωνια για το πασχα γιατι μετα θα εφευγε η μαμα μου για το χωριο και που να τρεχω με τρια, πηγαμε και στο εκπτωτικο χωριο γιατι ηθελε να δει φορεμα η μαμα μου και ηταν εχει ο τουιτι, ο νταφυ ντακ, ο γατος που κυνηγαει τον τουιτι, τους κοιταγε περιεργα ο Νικολας τους χαιρετουσε τους εστελνε φιλια αλλα απο μακρια δεν πλησιαζε.

Σαββατο ειχαμε παει σε γενεθλια, τα διδυμα κοριτσακια μιας φιλης μου εκλεισαν τα δυο, ο γιωργακης ο μικροτερος της παρεας, ολοι τον χαζευαν ηταν και ξυπνιος ολη την ωρα εκει, η Αγγελικη μια χαρα περασε ειχε και κοπελα που τα απασχολουσε και επαιξε, ο νικολας παλι οχι πολλα πολλα δεν συμμετειχε στα παιχνιδια. Κυριακη τα πηγαμε κουνιες το πρωι και ο Νικολας πηγε και το απογευμα με τον παππου παλι για να σιδερωσω, ειχα 3-4 πληντυρια.

Το πασχα ηταν να παμε στη Μανη με φιλους μας αλλα αλλαξε ο προρισμος λογω ενος συμβαντος και ετσι θα ειμαστε η ιδια παρεα αλλα θα παμε πιο κοντα, μεχρι το λαυριο.

Χθες εφτιαξα νηστισιμα κουλουρακια με την Αγγελικη και τον Νικολα, η Αγγελικη κατι επλαθε ο Νικολας πεταγε τη ζυμη στο πατωμα ωσπου βαρεθηκε και συνεχισε το παιχνιδι με τα αυτοκινητακια του.

Αλλα νεα δεν εχω, θα σας διαβασω και θα επανελθω με σχολια, φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα, μπηκα στην ομαδα μας και εγραψα, αλλα και οταν δεν ειμαι συνδεδεμενη και μπω ως επισκεπτης μπορω να διαβασω τις συζητησεις, για δειτε το το κανει και σε σας ή μονο σε μενα, γιατι δεν εχει νοημα τοτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ που παω για να βρω την ομαδα??? παω στα περισσοτερα-γενικη λιστα ομαδων και δεν βγαζει τιποτα!!!αχ και εγω ειμαι ασχετη με αυτα...γιατι δε γραφουμε εδω κανονικα??

αααααααααα ειναι και η Βασω μας εγκυουλα???τελειαααααααααααα με το καλοοοοοοοοοοοο

γεια σου ΜΑΓΔΑ και του χρονου λοιπον....αστον β να φαει κουλουρακια χαιρεται!!! αντε και εσυ με το καλο νινακι...οχι εγω δεν ετοιμαζω ακομη μπεμπε...μολις χασω τα περιττα κιλακια βουρ!εχω ακομη δρομο βεβαια αν και δεν βιαζομαι...κατσε να βγαλουμε και την πανα και υστερα ναι!αλλωστε ειμαι μολις 26!!!χιχιιχιχχ

εμας φτιαχνει τσουρεκια η πεθερα αλλα δε θα μπορω να φαω πολυ...1 φετουλα για πρωινο με εβαλε μονο ο διαιτολογος!!!αλλα δε με νοιαζει....μονο που βλεπω τη ζυγαρια να πεφτει κατακορυφα χαιρομαι

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

τελευταια μερα σημερα στη δουλεια εχω βεβαια μια μερα ακομη μετα το Πασχα αλλα για τωρα τελειωσαμε,ηρθε και ελεγχος σημερα απο τον οαεδ για να δουν αν ειναι τα 5μηνα στα ποστα τους το δικο μου ονομα ειχαν μονο πολυ τυχερη ειμαι χαχα ,ετσι κι αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να μη με βρουν εκει αφου ολο το 5μηνο το δουλεψα και με το παραπανω και το ωραριο κανονικα,σημερα μας αφησε και φυγαμε νωριτερα αφου τελειωσαμε και δεν ειχαμε κατι να κανουμε,θελω λιγο να καθαρισω το σπιτι και βαριεμαι γκρρρρ,αυριο θα βαψω αυγουλακια εγω κουλουρια δεν κανω αφου εκανα τα τσουρεκια ,λεω να κανω προφιτερολ για τη γιορτη του Γιωργου οχι ομως ακομα να ειναι φρεσκο δεν θα γιορτασω αλλα ενα γλυκακι να υπαρχει...

 

Μαγδα μου εγω ειμαι απο τους χαρακτηρες που λες τα τελευταια χρονια κανω ολη τη νηστεια μονο λαδι τρωω και τωρα αλλα και των Χριστουγεννων ,εγω πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα ολα στο μυαλο μας ειναι απλα εχω το νου μου και λεω δεν θα φας τελειωσε και δεν με απασχολει καθολου ,εξαλλου ειναι τοσα πραγματα να φας φτιαχνω διαφορα νηστισιμα και τρωμε μια χαρα,φετος εκανα πρωτη φορα και στα παιδια μονο στα μεγαλα ομως γιατι ο Δημητρης αν πει κατι δεν καταλαβαινει με τιποτα,για δυο μερες ομως ετσι για να μπουν στο νοημα της Μ.εβδομαδας,καλα τα πηγαν οταν ξεχνιοταν τους το υπενθυμιζα και συμφωνουσαν δεν ετρωγαν παντως το ποσο εκτιμας το φαγητο μετα τη νηστεια ειναι απιστευτο...μεχρι εδω μυρισαν τα κουλουρακια και του χρονου ,βαλε μπρος για δευτερο και μη σκεφτεσαι τις αναγουλες δεν ειναι ολες οι εγκυμοσυνες ιδιες ,για φωτο που ρωταω εδω στο ποστ μας θελω να δοκιμασετε αν μπορειτε εχει οδηγιες σε σχετικο θεμα στο φορουμ απλα εμενα δεν μου ανεβαζει και μου ειπαν να ρωτησω αν εσεις μπορειτε

 

Αννα Μαρια τα ψωμακια γινονται ετσι ακριβως οπως το εγραψες γινεται ψωμενια η ζυμη και αφρατη ,πιστευω οσο μεγαλωνει θα υπακουει πιο πολυ ειναι της ηλικιας και οι αντιδρασεις και ολα,παντως ειναι πολυ δημιουργικο και ταλαντουχο παιδακι απο αυτα που λες πως κανει μπραβο !!!εδω σε εμας χωριζουν παιδικο σταθμο και νηπιαγωγειο τοσο μικρα πανε στον παιδικο,οι φλαουνες ειναι αλμυρες ή γλυκες;πρεπει να βαλεις μια ρυθμιση στην ομαδα για να μην διαβαζουν ολοι οσα γραφουμε ,δεν εχεις καπου να το πλυνεις το παπλωμα εγω τα βαζω στη μπανιερα και μουλιαζουν και μια χαρα καθαριζουν

 

Μαρινα καλωσηρθες παλι,μπραβο για τα κιλα σου ποσα θελεις ακομα να χασεις;τι κανει ο μπομπιρακος σου;παντωε εγω ειμαι υπερ στη μικρη διαφορα των παιδιων τα μεγαλα μου εχουν δυο χρονια διαφορα και ειναι τελεια ειναι πρωτα απο καλα φιλαρακια ,χασε τα κιλα και βουρ να τα ξαναβαλεις με το καλο...η νονα του Νικου ηρθε μονο και του εφερε ρουχα παντελονι-μπλουζα και η λαμπαδα του ειχε μπαλα ποδοσφαιρου αυριο περιμενω του Δημητρη

 

Κατερινακι να περασετε καλα οπου κι αν πατε,φτανει που θα ξεφυγετε κι ας ειστε πιο κοντα,δεν ειναι της κουζινας φαινεται ο Νικολας μικρουλης ειναι μωρε ακομα

 

Βασουλα το ειδα το τραγουδι πολυ συγκηνιτικο και πολυ καλες φωνες και οι δυο τους ,μια χαρα ειμαστε με τα πεθερικα τωρα αφου τα εχουμε βρει και με την κουνιαδα ολα καλα λοιπον ,δεν εχουμε μαυτη τη σχεση που ειχαμε βεβαια δεν γινεται

 

τα λεμε παω να καθαρισω λιγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά, σήμερα ήταν μια πολύ κουραστική μέρα.

Κατ' αρχήν, χτες βράδι, στις δυόμιση, ήρθε ο αδελφός μου, και πήγε ο άντρας μου να τον πάρει απ' το αεροδρόμιο. Μέχρι να γυρίσει πήγε τέσσερις, οπότε το πρωί κράτησα εγώ λίγο παραπάνω τον Αντρέα για να κοιμηθεί. Ξανακοιμήθηκα μετά, αλλά όχι για πολύ. 

Όταν επιτέλους σηκώθηκα, έφτιαξα κριθαράκι με λαχανικά και καθάρισα το δωμάτιό μου. Μετά πήγαμε οικογενειακώς στους γονείς μου για φαγητό, με το κριθαράκι μαζί εννοείται, γιατί η μάνα μου είχε φτιάξει κάτι αλάδωτα μπιφτέκια λαχανικών που είχαν μέσα και σόγια! Στην επιστροφή φέραμε και τον αδελφό μου μαζί, κάναμε και μια στάση από τη φρουταρία και ψωνίσαμε, ήρθαμε σπίτι, εγώ ξεκουράστηκα λίγο και καθάρισα το γραφείο και ο αδελφός μου με τον Αντρέα έκαναν τις χειροτεχνίες που σας έλεγα χτες, δύο κοκοράκια και μια εκκλησία. Το τραπέζι της τραπεζαρίας τώρα είναι σαν σταύλος... Μετά δίπλωσα ρούχα για σίδερο, πήγα τον αδελφό μου σπίτι, τον περίμενα να ετοιμαστεί και τον πήγα μαζί με τον πατέρα μου εκκλησία, γύρισα σπίτι, τσιμπήσαμε κάτι, ετοιμαστήκαμε και πήγαμε κι εμείς στην εκκλησία.

Ευτυχώς εκεί ήταν και οι φίλοι του Αντρέα κι έπαιζαν ασταμάτητα! Έπαιζαν κυνηγητό, ζωγράφιζαν, πέρασε πολύ ωραία, αλλά στο τέλος ανέβαινε συνέχεια πάνω σ' ένα πάγκο, και δεν κατέβαινε με τίποτα. Σε κάποια φάση πήγε να πέσει κιόλας, έτσι λίγα λεπτά πριν τελειώσει, τον πήραμε και φύγαμε. 

Τώρα πίνει γάλα και όπως το πίνει τον παίρνει ο ύπνος! Πτώμα είναι!

Αύριο θα έρθει η κοπέλα του αδελφού μου να τη γνωρίσουμε! Καλέ, σας είπα; Είμαι κουνιάδα, χαχα!

Καγκουράκι μια χαρά τα ψώνια σας! Κι εγώ πήγα χτες βιβλιοπωλείο και πήρα δώρα για τον Αντρέα, τα δύο μεγαλύτερα ανηψάκια του άντρα μου, τον αδελφό μου και τους γονείς μου.

Ωχ ωχ, σίδερο ακούω... Κι εγώ αύριο είπα η μόνη δουλειά που θα κάνω θα είναι το σίδερο... Έχω δύο πλυντήρια, και ο άντρας μου άπλωσε πριν λίγο ένα τρίτο...

Ο Νικόλας είναι μικρούλης ακόμα για να συμμετέχει σε ομαδικά παιχνίδια, αλλά και για μαγειρική. Ο Αντρέας παίζει πολύ με ζυμαράκι, αλλά πιο πολύ του αρέσει να παίζει με σκέτο αλεύρι! Φανταστείτε πώς γίνεται, κι αυτός και το σπίτι...! Πάντως, κάθε μέρα, μόλις με δει ν' αρχίζω μαγείρεμα, τρέχει, παίρνει μια καρέκλα κι έρχεται δίπλα μου και θέλει να κάνει κι αυτός απ' όλα.

Κρίμα που δε θα πάτε Μάνη, αλλά ευτυχώς που θα πάτε κάπου!

Μαρίνα την ομάδα τη βρίσκεις στις ομάδες. Εδώ θα γράφουμε, απλά την ομάδα θα την έχουμε για φωτογραφίες (όταν καταφέρουμε να μάθουμε πώς τις ανεβάζουμε) και για κάποια πιο προσωπικά θέματα.

Κατερίνα κι εγώ καθαρίζω όπως βλέπεις, δωμάτιο-δωμάτιο το πάω. Ευτυχώς καθαρίστηκαν τα υπνοδωμάτια, το γραφείο, τα μπάνια και μένουν το σαλόνι και η τραπεζαρία που θα γίνουν το Σάββατο και η κουζίνα που δε θέλει ιδιαίτερο καθάρισμα, αφού έτριψα την Κυριακή τους πάγκους και θέλουν απλά πέρασμα με ντετόλ, όχι τρίψιμο. Δεν κάνω γενική, βέβαια, γι' αυτήν θα φέρω γυναίκα, εγώ μόνη μου με τί-πο-τα τώρα έτσι όπως είμαι! Σφουγγαρίσματα θα κάνει ο άντρας μου την Παρασκευή που εμείς θα πάμε στη μάνα μου για τις φλαούνες, οπότε μια χαρά!

Τα παιδιά, νομίζω εδώ το έγραφα και χτες, απ' όσο διάβασα, μπορούν να νηστέψουν κανονικά, ακόμα και μεγάλες περιόδους. Εγώ δε θα έβαζα, βέβαια, το παιδί μου να νηστέψει ολόκληρη τη Σαρακοστή, αλλά για λίγες μέρες δεν παθαίνουν τίποτα, αντίθετα, αποτοξινώνονται από τα διάφορα ζωικά προϊόντα. Άλλωστε, και οι διάφορες σύγχρονες έρευνες για τη διατροφή, ουσιαστικά μας λένε να τρώμε όλα όσα θεωρούμε νηστίσιμα, και να αποφεύγουμε τα αρτύσιμα! 

Για τις φωτογραφίες που ρωτάς, δεν έχω δοκιμάσει να ανεβάσω καμία, οπότε δεν έχω ιδέα.

Ο Αντρέας θα πηγαίνει, βέβαια, στο νηπιαγωγείο, αλλά η τάξη του θα είναι η Α, δηλαδή σαν παιδικός σταθμός. 

Οι φλαούνες γίνονται και αλμυρές και γλυκές. Εμείς τις κάνουμε αλμυρές, αλλά μη φανταστείς ότι βγαίνουν αλμυρές όπως η τυρόπιτα! Πάντα γλυκίζουν λίγο, γιατί έχουν μέσα μαστίχα και σταφίδες.

Να πλύνω το πάπλωμα στην μπανιέρα;;;;; Απαπαπαπα!!! Με τίποτα! Άντε να το στίψω μετά! Και πού θα το απλώσω; 

Για τα δώρα που λέτε, εμείς το έθιμο με το νονό και τη λαμπάδα νομίζω δεν το έχουμε. Γενικώς διαφωνώ με τις λαμπάδες που έχουν πάνω την Άρτα και τα Γιάννενα. Πιστεύω καλύτερα μια λιτά και όμορφα διακοσμημένη λαμπάδα, και κάποιο άσχετο παιχνίδι. Εγώ αγόρασα στον Αντρέα ένα βιβλίο (πιο πολύ για μένα το αγόρασα, γιατί θα το χρειαστώ και για το Κατηχητικό, αλλά το τυλίξαμε για να το ανοίξει και να χαρεί, χεχε :P) και θα του πάρουμε και κάποιο παιχνιδάκι, ίσως παζλ ή φάρμα με ζωάκια. Με τον αδελφό μου που είναι νονός του, είχαμε πει να του αγόραζε γυαλιά ηλίου, αλλά αφού είπαμε δεν πρέπει από τόσο μικρό, θα του πάρει κάποιο παιχνιδάκι ή θα δώσει λεφτά να τα βάλουμε στο λογαριασμό του λέει. 

Πάντως ακόμα λαμπάδες δεν αγοράσαμε, μάλλον θα πάρουμε σκέτες άσπρες από την εκκλησία. Πέρσι είχαμε πάρει από κάποιους που γύριζαν από πόρτα σε πόρτα και πουλούσαν για φιλανθρωπικό σκοπό και ήταν πολύ όμορφα διακοσμημένες! Δε σας είπα κιόλας, στους τελευταίους Χαιρετισμούς που δεν πήγα σχολείο και πήγαμε οικογενειακώς εκκλησία, όταν βγαίναμε, δύο νεαροί, ένα αγόρι κι ένα κορίτσι, είχαν στήσει ένα τραπέζι και πουλούσαν λαμπάδες. Τις κοιτούσα μήπως αγοράζαμε, και τους ρώτησα από πού είναι και πουλάνε λαμπάδες. Μου απαντάνε "είμαστε εδώ, από την εκκλησία". "Πώς δηλαδή από την εκκλησία" "Είμαστε από τα Κατηχητικά και κάνουμε μια εκστρατεία για την Παιδιατρική πτέρυγα". Ντόινγκ! Πολύ χαζοί για απατεώνες. Κατ' αρχήν, δεν πας σε μια εκκλησία, όπου όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους, και ο παπάς θα βγει από στιγμή σε στιγμή, και να λες "είμαστε από την εκκλησία και κάνουμε φιλανθρωπική εκστρατεία". Αφού κανένας δε θα σε έχει ξαναδεί ποτέ, πώς θα τους πείσεις ότι είσαι από την εκκλησία; Έπειτα, πώς λες ότι είσαι απ' τα Κατηχητικά; Πώς ξέρεις ότι δε θα πέσεις πάνω σε κάποιον που είναι πραγματικά από το κατηχητικό, όπως και έγινε; Δεν τους είπα τίποτα γιατί ντράπηκα, αλλά δεν είδα και κανένα να αγοράζει απ' αυτούς, γιατί μάλλον όλοι θα τους πήραν μυρωδιά.

Τέλος πάντων, σας αφήνω!

Τελικά πήρα ρίζες να βάψω τ' αβγά, και τώρα πρέπει να τις βάλω να μουλιάσουν σε νερό μέχρι αύριο. Για να δούμε τι θα βγει... 

Σας φιλώ και τα λέμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια...

εγω αδιαθετησα χθες το βραδυ...ποναω φοβερα αλλα ξεκινησα μαγειρεμα και βαψιμο αυγων...

δεν εχει μεσα γυαλιστικο...με τι τα γυαλιζουν???

Κατερινα καλα ειναι ο μπομπιρας μου!!!ζωηρευει!!κι εσυ 5μηνο δουλευεις?κι εγω δουλευα...πριν 1 μηνα τελειωσα...

εσυ εχεις και πολλους Νονους...3 ε? δεν εκανες τον ιδιο ε? εμενα μας λεει η Νονα μας αν θελετε σας βαπτιζω και το δευτερο...αλλα πολλα εξοδα θα εχει και ετσι δε νομιζω να το κανω...α γιορταζει και ο Γιωργος σου ε? οποτε θα εχεις κοσμο!

 

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ δε το εχετε το εθιμο εσεις ε? θα την ψαξω την ομαδα... κι εμας ετσι εκανε η Νονα...ξεχωριστα δωρο και ξεχωριστα μια σκετη μπλε λαμπαδα...

 

αχ παω γιατι θα τα σπασει τα αυγα....φιλιαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ έβαψα τ' αβγά σήμερα, αλλά νομίζω έσπασαν από τα έξι τα πέντε!!!! Παίζει, όμως, να έσπασαν και μόνο τέσσερα!!! Δηλαδή δεν τα λες και σπασμένα, ελαφρώς ραγισμένα είναι, χιχι! Μόνο ένα έσπασε για καλά και θα το πετάξω. Όσο για το χρώμα, χμ... δεν το λες και κόκκινο, το λες κοκκινωπό με στίγματα, χαχαχαχα!!!!! Νομίζω σπάσανε επειδή τα έβαλα σε σχετικά μεγάλη κατσαρόλα και χτυπούσαν μεταξύ τους. Δεν πειράζει, από τα λάθη μαθαίνουμε!

Κατά τα άλλα, φτιάξαμε με τον Αντρέα φασολάκια με πατάτες στη γάστρα, και μόλις τώρα φάγαμε. Σιδέρωσα σχεδόν δύο πλυντήρια, και σταμάτησα μόνο και μόνο επειδή τελείωσε το νερό. Τώρα που φάγαμε θα τελειώσω το σίδερο και θα ετοιμαστούμε να πάμε να γνωρίσουμε τη νύφη!!!

Μαρίνα τα αβγά μπορείς να τα γυαλίσεις με ελαιόλαδο.

Σας φιλώ, πάω να τελειώσω με το σιδέρωμα, κλαψ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι γω εβαψα κοριτσια απο τα 20 μειναν 15 αυγα...ε καλο σκορ ειναι!και βγηκαν κοκκινοπα...ωραια !

με ελαιολαδο τελικα τα γυαλισα!ωραια ειναι!

εγω εκανα καλαμαρακια στη κατσαρολα για σημερα...

τωρα εχω παλι να μαζεψω το χαμο που προκαλεσε ο Αντωνης παντου και επισης να πλυνω παλι πιατα!

αχ να παω λιγο στη πεθερα να ηρεμησω 2 μερουλες απο φαγητα και συμμαζεματα!

δεν μπορω και τωρα πεταει πραγματα κατω με μανια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

γιατι το κανει αυτο???αχ παωωωωωωωωωωω

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα δε μου βγαζει ομαδες!!!

παω επανω αριστερα ''ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ''- ΟΜΑΔΕΣ-ΓΕΝΙΚΗ ΛΙΣΤΑ ΟΜΑΔΩΝ ΚAI MOY BΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ mammyland δοκιμαστικη ομαδα!!

πως θα τη βρω??????????

αχ δεν κοιμηθηκε λεπτο απο το πρωιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ασχετο αλλα λεω τον πονο μου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Ερημιά σήμερα το καφενεδάκι μας! 

Εμείς πήγαμε εκκλησία πριν, δηλαδή πήγαμε οικογενειακώς, αλλά οι άντρες φύγανε στα μισά και πήραν και τον πατέρα μου που ήταν κουρασμένος, κι εμένα με έφερε στο τέλος ο αδελφός μου. Κουράστηκα πολύ σήμερα και τώρα θα πάω να την πέσω.

Γνωρίσαμε και τη νύφη (χιχι!), πολύ νορμάλ κοπέλα μου φάνηκε, πράγμα πολύ περίεργο αφού τα έχει με τον αδελφό μου! :P Είναι πολύ συμπαθητική και γλυκιά κοπελίτσα. Καλά, ο Αντρέας έδωσε ρέστα, δεν το συζητάμε. Ήταν πάρα πολύ φρόνιμος, δεν έκανε καμία χαζομάρα, και όλη την ώρα πήγαινε σ' αυτήν, της μιλούσε, ήθελε να παίξουν μαζί και τέτοια. Στην αρχή την ξεναγούσε και της έλεγε "αυτά είναι αβγά, αυτά είναι κι άλλα αβγά, αυτά είναι κουνελάκια, αυτά είναι κοτοπουλάκια" κι άλλα τέτοια! Μετά έπαιρνε παιχνίδια και την έσερνε κι αυτήν μαζί του να του τα δίνει, και σε κάποια φάση που πήγε να πάρει παιχνίδι με τον αδελφό μου, επιστρέφουν και της λέει "γεια! Πώς πάει;". 

Λίγο πριν φύγουμε για την εκκλησία, αποφάσισε ότι τον μπαμπά του τον λένε "κουφιοκέφαλο", εμένα "χταπόδι" κι αυτόν "ψα-άκι" (ψαράκι). Στο αυτοκίνητο μας έλεγε "εεε, κουκιοκέφαλε και χταπόδι, πού πάμε;". 

Μαρίνα την ομάδα την έβαλε να είναι ορατή απ' όλους. Ξαναμπήκα τώρα και δεν βρίσκω κάποια άλλη ρύθμιση, λέει ότι όλοι μπορούν να τη δουν. Θα το ξανακοιτάξω μια απ' αυτές τις μέρες.

Μια χαρά τα αβγά σου!

Νομίζω τα πράγματα τα πετάει κάτω επειδή είναι μωρό! :P

Ούτε κι εμάς κοιμήθηκε μεσημέρι σήμερα. Γενικώς δεν γίνεται ιδιότροπος αν δεν κοιμηθεί το μεσημέρι, αλλά είναι κουραστικό για μας. 

Σας αφήνω κορίτσια, είμαι πτώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ορθιο πτωμα κ εδω δινει το παρον οι μερες μου ειναι τοσο γεματες που νομιζω οτι διανυω λεπτα κ οχι ωρες ειναι 12 κ εχω κ θελω να κανω τοσααα

Δε με φτανει το 24ωρο γκρρρ

Σημερα πηγα δουλεια γυρησα κοιμηθηκα γιατι ενιωθα λες κ θα καταρευσω γινοταν χαμος στη δουλεια βλεπεις ξυπνησα κ πηρα βαφτηστηροανιψοτεκνα κ πηγα τσαμπο πηραμε λαμπαδες αυγα παιχνιδια κ αλλα χαζα γυρησα εβαψα αυγα εκ των οποιων ειχα δυο απωλειες κ εβαψα πολλα 30 βαλε νομιζω

δε τα μετρησα

Γενικα τα βαζω βραζουν αργα αργα με μια κουταλια ξιδι κ μια αλατι κ δε σπανε πολλα

Μετα συμμαζεψα μαγειρεψα εκανα μπανιο το σπορο κ να μαι σεκος να σας γραψω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγεια την κουνιαδα αννα μαρια χαχαχα

Αφου τα πηγε ο αντρικος μια χαρα μαζι της ειστε κομπλε!!

Πηγατε κ εκκλησια σουπερ που ταν φρονιμος

Κ μενα δυο μερες ο β ειναι τοσο βολικος που πραγματικα απορρω ειναι λες κ δεν εχω παιδι χτες επαιξε 2 ωρες ολοκληρες ολομοναχος στο πατωμα του σαλονιου εγω σιδερωσα κ ειδα ταινια κ ο βασιλακος επαιζε ομορφα κατω

Σημερα με τα αυγα ξετρελαθηκε βαλαμε κ αυτοκολητα εχει μανια με αυτοκολλητα γενικα

Κουφιοκεφαλος κ χταποδι που τους ερχονται;;

Εγω τις τελευταιες μερες δεν ειμαι μαμα αλλα πριγκιπισσα χαχα με εχει κατσιασει στα φιλια

Μωρουδενια κ εγω με λαδακι τα γυαλισα φαση κ αυτη που πετα πραγματα μη τα σηκωνεις παντως γιατι θα τα πετα for ever αν αδιαφορησεις θα το σταματησει σε λιγο καιρο

Τι ειναι αυτες οι φλαουνες ρε κορες;;

Εχω δουλειες με φουντες ελπιζω αυριο κατι να προλαβω γιατι εχω κ νυχια κ μαλλια οι δουλειες δουλειες κ η κοκεταρια κοκεταρια χαχα

Ολο βρεχει αυτες τις μερες γκρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...