Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Τα παιδικα ειναι πονεμενη ιστορια γενικα ολο λιγο κ λιγο ακομα λενε ολα χαχα

Ερωτηση ζεσταινετε ποτε φαι η γαλα στα μικροκυματα του παιδιου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ ακόμα άρρωστη, ο λαιμός μου κάπως μου έχει περάσει, αλλά νιώθω εξάντληση και ζαλάδες. Φυσιολογικά πράγματα νομίζω, αν σκεφτούμε ότι είμαι και έγκυος... 

Το μεσημέρι σήμερα πήγαμε στην οπτικό για να μετρήσει ο άντρας μου τη μυωπία του και να διαλέξει σκελετό γυαλιών. Τελικά η οπτικός του πρότεινε, επειδή μόνο ο ένας φακός στα γυαλιά πρέπει να αλλάξει, να του βάλει απλά τον καινούριο φακό στον παλιό σκελετό, και να του τον φτιάξει λίγο που έχουν ξελασκάρει κάποιες βίδες. Ευτυχώς δηλαδή, γιατί οι φακοί από μόνοι τους θα έκαναν 85 ευρώ... Ε, κι ο σκελετός, δε θα έκανε άλλο τόσο το λιγότερο; Αφήστε που νομίζω ότι τα μόνα γυαλιά που του πάνε είναι αυτά που έχει! Έτσι θα πάρει φακούς επαφής και θα του βάλει και ένα φακό στα γυαλιά του. Τζάμπα πήγαμε δηλαδή εμεί, γιατί ο μόνος λόγος που κουβαλήθηκα κι εγώ ήταν για να τον βοηθήσω να διαλέξει σκελετό γυαλιών, κι όλη την ώρα κυνηγούσα τον Αντρέα που ήθελε να δοκιμάσει ΟΛΑ τα γυαλιά του μαγαζιού.

Μετά πήγαμε φρουταρία, γυρίσαμε και τελείωσα το φαγητό: ρεβίθια σούπα με ταχίνι και λεμόνι. Δεν το συζητάμε ότι μόνο εγώ έφαγα και το φχαριστήθηκα. Ο Αντρέας δε δοκίμασε ούτε μισή κουταλιά, και την έβγαλε με ψωμί κι ελιές, κι ο άντρας μου έφαγε τα μισά ρεβίθια με πολλήηηη γκρίνια, επειδή δεν του αρέσει το ταχίνι, και μετά έφαγε κι ένα κομμάτι κέικ, για να πάει κάτω η πίκρα είπε.

Κατερίνα περαστικά σου κι εσένα. 

Εγώ πάντως είμαι σίγουρη ότι θέλω να δουλεύω! 

Κι εγώ είμαι της νοοτροπίας το παιδί να είναι ντυμένο όσο πιο άνετα γίνεται. Πιστεύω, όμως, ότι, όσο κι αν προσπαθήσεις να περάσεις αυτή τη νοοτροπία σε ένα κοριτσάκι, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα δεν το αφήνει στην ησυχία του. Όλο και κάπου θα δει το κοριτσάκι τα πρότυπα που μας περνά η κοινωνία (όχι μόνο η σύγχρονη, αλλά και κάθε κοινωνία), και θα προσπαθήσει να τα μιμηθεί. Π.χ. μια φίλη μου έχει ίδιες αντιλήψεις, κι η ίδια συνήθως φοράει φόρμες και δε βάφεται, αλλά τις προάλλες που πήγαμε σπίτι τους, η κόρη της σε κάποια φάση ντύθηκε πριγκήπισσα, έβαλε στέμμα, πήρε σκήπτρο, και μου έδειχνε κάτι παιδικά κραγιόν που είχε. 

Μου φαίνεται μεγάλη χαζομάρα αυτό, δηλαδή να πρέπει ντε και καλά μια γυναίκα να ξοδεύει τόσο χρόνο για να ντύνεται και να στολίζεται, κι ο άντρας να φοράει ένα παντελόνι και μια μπλούζα και να είναι οκ. Το καταλαβαίνω ότι παλιότερα οι γυναίκες δεν ήταν οικονομικά ανεξάρτητες, και έπρεπε με κάποιο τρόπο να "τυλίξουν" και να κρατήσουν έναν άντρα, αλλά σήμερα νομίζω τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Δε λέω, βέβαια, να κυκλοφορούμε σα λέτσοι. Ο άντρας μου τώρα, π.χ., έχει υιοθετήσει τη συνήθεια, όπου κι αν πάμε, να φοράει από κάτω φόρμα, κι από πάνω πουλόβερ. Ό,τι κι αν του πω, μου λέει "κι εσένα τι σε νοιάζει τι φοράω;". Φυσικά δε θα βάλει φόρμα στην εκκλησία, στον καφέ, σε κάποιο σπίτι που είμαστε καλεσμένοι. Αλλά όπου αλλού κι αν πάμε, φόρμα!

Μάγδα άρχισε χάπια! 

Κι ο Αντρέας λέει ό,τι ακούει, π.χ. προχτές έβλεπε Ζου, και υποτίθεται έκανε ο Ζου το βασιλιά, αλλά μετά από λίγο βαρέθηκε και είπε στον μπαμπά του "κάνω εσένα βασιλιά" και στη μαμά του "κάνω εσένα βασίλισσα". Λίγο μετά λέει ο Αντρέας στον μπαμπά του "εσύ είσαι βασιλιάς" και σ' εμένα "εσύ είσαι βασίλισσα"!!

Το φαφλατά θα τον πήγαινα ούτως ή άλλως, ακόμα κι αν δε με είχε εξυπηρετήσει αυτός, γιατί στο δρόμο μου ήταν. Αλλά το μπλα μπλα βαριέμαι. Για να καταλάβετε, την Παρασκευή έχουμε εκκλησιασμό, δε θα γίνουν μαθήματα, και ο διευθυντής του είπε να μην έρθει από Πάφο μόνο και μόνο γι' αυτό. Αυτός επέμενε να έρθει, και έκανε ολόκληρη διάλεξη ότι αποφάσισε να αφιερώσει τη ζωή του σ' αυτό το "κανάλι της εκπαίδευσης", και ότι θέλει να είναι συνεπής, και να συμμετέχει σε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου, και μπλα μπλα μπλα και μπλα μπλα μπλα, μέχρι που τον διέκοψε ο διευθυντής και του λέει "εντάξει, κανένα πρόβλημα, έλα την Παρασκευή κανονικά να πάμε εκκλησία".

Για τα μικροκύμματα που ρωτάς, δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω.

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εδω και εγω, καλα ειμαστε εχει μεγαλωσει η μερα και μου εχει αλλαξει η ολη διαθεση. Το πρωι δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο δουλειες μαγειρεμα τα παιδια, το απογευμα ηρθε η μαμα μου και τα πηγαμε κουνιες. Θα το καθιερωσουμε οςο περιςςοτερο μπορουμε γιατι περνα η ωρα ευχαριςτα, παιζουν, ο Νικολας καθοταν τοση ωρα και επαιζε με τα χαλικια ενω στο σπιτι θα τον κυνηγουσα και η αγγελικη βρηκε και ενα κοριτσακι που κανουν μαζι γυμναστικη και ειχε παρεουλα.

Αυτα δεν σχολιαζω τιποτα γιατι λεω να κοιμηθω πριν τις μια σημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Μαγδουλα παλι αλλαγες στη δουλεια!ουφ!σχολανεις 9 το βραδυ τωρα?ευτυχως που κοιμαται και νωρις ο βασιλακος αλλιως θα τανε δυσκολο!σιγουρα πρεπει να παρεις σιδηρο για να νιωσεις καλυτερα με τις ζαλαδες!

Ανθη δεν το σκεφτεσαι καθολου για τριτο ε?χαχα!

Αννα Μαρια εξαντληση νιωθω και γω αρα δε φευγει μεχρι να γεννησουμε με το καλο Του Θεού και Της Παναγίας!χαχα

Κατερινακι κιολας εφτασε η στιγμη που τελειωνει η εργασια στο νηπιαγωγειο!σιγουρα στεναχωριεσαι!ειναι λογικο γιατι εχεις δεθει και με τα παιδακια και με το προσωπικο!δεν υπαρχει περιπτωση για ανανεωση συμβολαιου?

Εγω ζοριζομαι με ζαλαδες αναγουλες νιωθω εξαντλημενη!η 2η εγκυμοσυνη ειναι πιο δυσκολη γιατι εχω και τη μικρη που με χρειαζεται, ο αντρας μου αργει να σχολασει κι απ την ωρα που σχολανει η μικρη ειμαι μαζι της!θα με βοηθησει Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ και θα τα καταφερω!ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος ε?χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ ακόμα κρυωμένη, ευτυχώς είναι πάααρα πολύ ελαφρύ το κρυολόγημα, απλά λόγω της εγκυμοσύνης έχω πολλές ζαλάδες και αδυναμίες... 

Τώρα έβαλα στο φούρνο μπριζόλες με πατάτες, καρότα, κρεμμύδια, σκόρδα, κολοκυθάκια και κουνουπίδι! Τις μπριζόλες τις άλειψα με μουστάρδα, γιατί μου μυρίζει πολύ το χοιρινό, μπλιάχ! 

Το απόγευμα σχολείο, ευτυχώς είναι εύκολη μέρα σήμερα. Τσαντίστηκα λίγο, γιατί αύριο θα πάμε εκκλησία, στους Χαιρετισμούς, και ζήτησα απ' το διευθυντή άδεια να μην πάω, για να πάμε οικογενειακώς εκκλησία εδώ. Δε δέχτηκε, όμως, γιατί λέει, στην εκκλησία που θα πάω, όλο και κάποιος θα με δει που θα ξέρει ότι πηγαίνω στο εσπερινό σχολείο, και η ώρα θα είναι εργάσιμη. Η αλήθεια είναι ότι έχει δίκιο, κι ο Επαρχιακός Επιθεωρητής έρχεται στην εκκλησία μας, οπότε, αναγκαστικά, θα πάω εκκλησία με το σχολείο, κι ο άντρας μου με τον Αντρέα δε θα πάνε, κλαψ... Μου είπαν αν θέλω να πάμε οικογενειακώς στον εκκλησιασμό του σχολείου, αλλά δεν είναι και τόσο καλή ιδέα, αφού ο Αντρέας αποκλείεται να καθίσει σε μια μεριά, και σε εκκλησία χωρίς νηπιαγωγείο, δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να πάμε... Τέλος πάντων...

Καγκουράκι μια χαρά με τις κούνιες! Και του Αντρέα του αρέσει πολύ να πηγαίνει, αλλά κάθε πρωί μπλέκουμε με δουλειές και ψώνια και δεν προλαβαίνουμε, ενώ τα απογεύματα εγώ λείπω, κι ο άντρας μου βαριέται να τον πάει με τα πόδια σε κάποιο απ' τα πολλά πάρκα της περιοχής μας... 

Βάσω εγώ ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης, δεν έμενα σχεδόν καθόλου μόνη μου με τον Αντρέα. Ένιωθα τόοσο κουρασμένη κι εξαντλημένη, είχα τόοσες ζαλάδες και αναγούλες, που το τελευταίο πράγμα που μπορούσα να κάνω, ήταν να κυνηγάω τον Αντρέα. Θυμάμαι ένα πρωί έμεινα μόνη μου μαζί του μισή ώρα, και ζωγράφισε το μισό έπιπλο της τηλεόρασης με χρωματιστά μολύβια και μετά σήκωσε την κούπα που είχα πιεί καφέ και καλά για να κάνει ότι πίνει κι αυτός, είχαν μείνει μερικές σταγόνες μέσα, πασαλείφτηκε, και έτρεχα να τον πλύνω. Τώρα δεν έχω πρόβλημα να μείνουμε οι δυο μας, αλλά δυσκολεύομαι πολύ στο να τον αλλάξω και να τον ντύσω, κυρίως γιατί δε θέλω να τον φορτώνομαι για να τον βάζω στην αλλάχτρα, και στο κρεβάτι δεν κάθεται με τίποτα, θέλει να κάνει τούμπες... 

Σας αφήνω κόρες, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλο κορες κουτουλαω αλλα γραφω κ σχολιαζω εν ταχυ..

Χτες δουλεια κ μετα πηγαμε περιστερι ειχε γεννεθλια 1/4 η μαμα κ τα γιορτασαμε χτες ηρθαν κ η αδερφη μου κ ο στρατος πολυ ωραια περασαμε φαγαμε του σκασμου λυσαξαν κ τα πιτσιρικια μας τους ειχε φερει κλασικα ο στρατος απο 2 σακουλες δωρα στον καθενα κ ασχολιοταν ολο μ αυτα

Σημερα πολυ κουραστηκα δουλεια γυρησα μαγειρεψα εβαλα πλυντηρια σιδερωσα ξανα δουλεια κ γυρησα αλλα νιωθω σα πατημενο συκο ουτε να κουνηθω εχω κουραγιο να ανεβω πανω για υπνο με βλεπω στον καναπε σημερα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα αννα μαρια σημερα ε..

Εγω χτες ειχα αναγουλα κ θυμηθηκα την εγκυμοσυνη πως το αντεξα 7 μηνες σερι καθημερινα ουτε που ξερω ο εφιαλτης μου ειναι οτι θα εχω παλι τα ιδια ξερω διαφερουν οι εγκυμοσυνες αλλα εγω πιστευω παλι τα ιδια θα χω αναγουλιαζω ευκολα

Εγω πηρα ολιγοωρη την αλλη παρασκευη εχει παιδικο παρτυ η κορη της φιλης μου της λοις σ αυτην που χα παει προχθες κ εκανα το σεμιναριο α βοηθειων

Κριμα που δε θα πατε ολοι μαζι εκκλησια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα αρχισαν τα συμπτωτα ε..βαστα γερα κοριτσακι μου..

Καγκουρακι κ εγω οποτε ειμαι εξω με βασιλη ξεκουραζομαι οπου κ να μαι απο μωρο θυμαμαι εβγαινα κ ξεκουραζομουν ενω στο σπιτι ολο τον κυνηγαγα

Τα ματια κλεισαν ραντεβου αυριοοοοοοο

Καληνυχτα οληηηηη νυχτα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Βασω ετσι ειναι η δευτερη και καθε επομενη εγκυμοσυνη δεν εχει σχεση με την πρώτη, στην πρωτη δεν κανεις τιποτα και ολοι σε προσεχουν μετα υπαρχει ενα παιδακι που θελει τη μαμα του οποτε και οι αλλοι κανουν πισω. Ολα καλα να σου πηγαινουν!

Αννα Μαρια περαστικα και υπομονη γιατι οντως δυσκολο εγκυμοσυνη και συναχι. Ωραιαθα ηταν να πηγαινατε οικογενειακως αλλα αμα ειναι να κυνηγας τον Αντρεα και σε εκκλησια που δεν την ξερει κιολας αφησε το καλυτερα.

Μαγδα εγω εχω ζεστανει φαγητο στα μικροκυματα, οχι συνεχεια αλλα το εχω κανει. Πολυ ενφιαφερον θα ηταν το σεμιναριο πρωτων βοηθειων και το βασικο ειναι να τα θυμηθεις ολα οταν συμβει μακρια απο μας κατι ασχημο. Μπραβο παντως και στην μανουλα αυτη που παρα τον πονο της κανει κατι τετοιο, πραγματικα αξιζουν πολλα τετοιοι ανθρωποι. Τι εγινες ανακαληψες που κρυβεται ο γαιδαρακος.

Για τα παιδικα και μενα μου ζηταει αλλα αν βρω κατι αλλο να κανουμε δεν επιμενει πολυ, καλα καποιες φορες επιμενει και της λεω να δει μιση ωρα ε πιυ παει και λιγο παραπανω. Χθες και σημερα παντως δεν ειδε καθολου, μια η κουνιες μια κατι αυτοκολλητα που κολλουσε το μεσημερι δεν την αναζητησε την τηλεοραση και τα παιδικα.

Κατερινιω περασε κιολας το 5 μηνο, μετα τι θα κανουν μεχρι να τελειωσει το σχολικο ετος, δεν το καναν και αυτοι 8 μηνο. Ελπιζω να βρεις παλι κατι αλλο μετα απο λιγο καιρο. Εμεις οι μανουλες ποτε δεν ξερουμε τι θελουμε στο θεμα αυτο οταν εισαι με τα παιδια στο σπιτι θελεις να εχεις και μια δουλεια, οταν εχεις τη δουλεια λες οτι θα ηθελες να μπορουσες να κατσεις οερισσοτερο με τα παιδια στο σπιτι. Περαστικα κιολλας ειναι η χειροτερη εποχη τωρα συον ηλιο κανει ζεστη στην σκια κρυωνεις και την πατας. Τι γλυκος ο δημητρακης σου ο ερωτιαρης αχ σε βλεπω να τρεχεις με αυτον.

Ανθη μου και ο Νικολας ειχε στρωσει ετσι νωρις στον υπνο, η Αγγελικη ηταν που με ειχε παιδεψει περισσοτερο.

Εγω τα ιδια φιλες μου το απογευμα παλι κουνιες με κουβαδακια και η Αγγελικη πισινα. Ολο το πρωι ο Νικολας ειχε απιστευτη γκρινια δεν μπορουσα να κανω τιποτα δεν καθισε λεπτο να παιξει ολο μεσα στα ποδια μου ηταν και με τραβαγε. Ελπιζω αυριο να ειναι πιο ηρεμος,εχουμε και πισινα παλι, δεν μου κοιμαται και μεσημερι και δεν εχω μια ωρα εστω να συμαζεψω λιγο το σπιτι.

Καλο βραδυ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα και καλο μηνα!

Διαβασα ολα τα νεακια σας και σχολιαζω επιγραμματικα!

μαγδουλα πανεμορφη η Δημητσανα, μπραβο που φυγατε λιγο παντα τετοια! ο Β ειναι αστερι και νομιζω πολυ σπανιο να ειναι τοσο καλοβολο ενα παιδιακι!

οσο για τα σεμιναρια, υποκλινομαι πραγματικα στη δυναμη αυτης της γυναικας!

Αννα Μαρια πλακα εχει ο αντρας σου! Παντως ο αντρεας τις ατακες απο σενα τις εχει παρει! μεγεια τα βαφτιστικα καλη η τιμη!

Βασουλα αντε τελικα ολα ειναι καλα! Κουραγιο με τα συμπτωματα και ολα θα ειναι τελεια!

Κατερινακι με τις κουνιες τωρα που ανοιγει ο καιρος θα βρεις την υγεια σου, ολες μας δηλαδη!

ΚΑ μου περασε κιολας το πενταμηνο; σα χτες μοιαζει που το συζηταγαμε!

Ανθη και Αλεξανδρα σας νιωθω κι εμενα ειναι πεισματαρης και τελευταια σηκωνει και χερι. Εγω ομως δεν μπορω να τον αφηνω να κλαιει τοσο πολυ, συνηθως θα τον παρω αγκαλια και θα του εξηγησω, ευτυχως μετα απο λιγο καταλαβαινει και συνεργαζεται. Αυτα με μενα και τον πατερα του, τους αλλους τους γραφει και καλα τους κανει αφου ετσι τον εμαθαν!

Εμενα ο μηνας δεν μου μπηκε πολυ καλα...

Καναμε την Τριτη επεμβαση με το Δημητρη κρεατακια, καθαρισαμε αυτακια και εκοψε ενα κομματι απο τις αμυγδαλες. Πολυ ευχαριστημενη απο το Παιδων, πεντακαθαρο, ολοι απο πανω μας, μια χαρα! Ομως ταλαιπωρηθηκε το μικρακι μου, του επεσε λιγο βαρυ ολο αυτο, εχει φοβηθει αρκετα...Ευτυχως τελος καλο ολα καλα! Τωρα ειναι ηδη καλυτερα, αλλα χαϊδευεται κα γενικα δειχνει λιγο φοβισμενος και κλαιει με το παραμικρο, ελπιζω να περασει...

Στη δουλεια ειχα ενα θεμα, οσο δεν μου αρεσει να διαπληκτιζομαι ρε γαμωτο. ..Μαλωσα με μια μαθητρια, αλλα πολυ! Γιατι ηρθε και φωναζει διαφορα ανυποστατα πραγματα, τα οποια ενα ενα και με επιχειρηματα της τα κατερριπτα και προσπαθουσα να την ηρεμησω με τον καλυτερο τροπο, παρολο που με προσβαλλε επανειλλημενως ε ωσπου καποια στιγμη δεν αντεξα κι εγινε της κακομοιρας! Και μετα στεναχωρηθηκα γιατι ουτε ωραιο ειναι να ακουγονται φωνες και καυγαδες στους αλλους μαθητες ουτε μου αρεσει να χανω τον ελεγχο...οσοι παντως ηταν μπροστα πραγματικα απορησαν με την υπομονη μου και που δεν την πεταξα εξω, αν ηταν δικη μου η επιχειρηση θα της ελεγα να παρει τα λεφτα της πισω και να μην ξαναπατησει! Εχεις εναν ανθρωπο στον οποιο εχεις κανει φοιτητικη εκπτωση χωρις να ειναι φοιτητρια απλα για να την βοηθησεις οικονομικα, εχεις κοψει κι αλλα 50 ευρω επειδη αρχισε 2 εβδομαδες αργοτερα απο τους αλλους, εχεις αλλαξει ολο το προγραμμα επειδη επιασε δουλεια και εν την βολευαν οι ωρες, εχεις κανει υποχωρησει να παρακολουθει εργαστηριακα μαθηματα αλλη μερα απο την κανονικη γιατι δεν μπορει, εχεις το ανηψακι της στην junior a  και επειδη δεν ανοιγει βιβλιο το κρατας ΔΩΡΕΑΝ 2 ωρες την εβδονμαδα και το διαβαζεις κι ερχεται και σου λεει οτι την κοροίδεψες και εισαι ψευτρα και κλεφτρα επειδη οταν υπεγραφε το συμφωνητικο δεν ειδε το συνολικο ποσο! εκεινη δεν το ειδε, εκεινη το υπεγραψε, εμεις την κοροιδεψαμε!

Με τον αντρα μου παλι ειχαμε θεματα...Ρε κοριτσια μα τω Θεω δεν ξερω τι να κανω. Παντα ελεγα οτι μου αρεσουν οι δυνατες συγκινησεις και δεν μπορω τα μετρια, αλλα οχι κι ετσι. Ειναι ολα τοσο εντονα, ειναι λες και ειμαστε παντα στο κοκκινο!Εντονα αγαπιομαστε, εντονα μαλωνουμε, εντονα πληγωνουμε ο ενας τον αλλο, εντονα ξαναερωτευομαστε, εντονα ολα σε σημειο που δεν αντεχεται!

Κι απο τη δουλεια του εδωσαν 6-7 μερες υποχρεωτικη αδεια ανευ αποδοχων, γιατι δεν εχει δουλεια και θα το κανουν σε ολους εκ περιτροπης μεχρι να δουν τι θα γινει...αλλη ανασφαλεια απο κει...τουλαχιστον λεμε με την ευκαιρια να παμε αυριο μεχρι το χωριο του μπας και ηρεμησουμε λιγο...

Κι ειναι κι ο πατερας μου παλι χαλια με την καρδια του, το θεμα που ειχε χειροτερευει, ουσιαστικα πρεπει να εγχειριστει, αλλα λογω του οτι ζει με 15-20% του ενος πνευμονα κατι τετοιο ειναι απαγορευτικο σχεδον! Αν κανει επεμβαση κινδυνευει να πεθανει... αν δεν κανει παλι η χειροτερευση θα ειναι ραγδαια και παλι κινδυνευει να πεθανει...

Για αυτα λοιπον ολα χαθηκα τελευταια, τρεχω συνεχως με ολα, ειμαι και ψυχολογικα νταουνιασμενη, ελπιζω να περασει και αυτο. ΘΑ περασει και αυτο...

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κ ξεκινω απο το χριστινακι μου που της εχω αδυναμια κ εχουμε πολλα μα παρα πολλα κοινα

Για τον μπαμπα σου ευχομαι να μην τυχει κατι μιας κ δε μπορει να εγχειρειστει κ οτι καλυτερο

Για την αλλη στο φροντιστηριο αν θυμαμαι καλα του κουνιαδου σου δεν ειναι;;

Πες του το συμβαν κ ζητα να διακοψετε συνεργασια μαζι της τετοιοι πελατες να λειπουν πραγματικα..μπραβω κ στην υπομονη σου πολλα αντεχω στην αδικια κ στην αχαριστια μου γυρναει το ματι...

Για το συζηξ οι μαλλον για τους συζηγους μας τα χουμε ξαναπει εμεις..

Ζω ακριβως τα ιδια με σενα

η που θα ζω σε εφιαλτη μαζι του

η σε ονειρο μεση λυση δεν υπαρχει ουτε για μας..

Ελπιζω το ταξιδι να σας φτιαξει το κεφι..κ να σας φερει ποιο κοντα εκμεταλευτειτε την αδεια για καλο σκοπο

Για την δουλεια μην αγχωνεστε εκ των προτερων..

Ο γιοκας καλα κανει κ σας ακουει αλλα το να σηκωνει χερακι απο τωρα πρεπει να κοπει κ αμεσα γιατι τι θα μας κανουν τα ατιμα αυριο μεθαυριο σκεψου αν απο τωρα μας κοπανανε χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελος καλο κ ολα καλα κ με τα κρεατακια ξεμπερδεψατε λογικο να του μεινε φοβια σε λιγο καιρο θα το χει ξεχασει ομως μην το διαιωνιζεται αν το αναφερει ενταξει καναμε εγχειρηση τωρα παει περασε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι μου ολο τρεχεις μωρε κ πως να μην τρεξεις με τρια αλλωστε τα μεγαλα δε κοιμουνται καθολου μεσημερι ετσι κ δεν κοιμοταν ο β θα πηδιομουν απο το παραθυρο!!!

Αυτο το διωρο τα κανω ολα χαλαρωση δουλειες υπνο οτιδηποτε..

Οι κουνιες ολες θα μας σωσουν

Εμεις παρασκευη την αλλη παρτυ κυριακη παλι παρτυ κ σαββατο γιορτουλα στο σχολειο αρα το αλλο 3ημερο ολο κατι θα χουμε

Θα ξαναμπω μετα..

Φιλια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εγώ χάλια ακόμα... Έχω μπούκωμα και βήχα... Αύριο έχω ραντεβού στο γυναικολόγο, και είμαι σίγουρη ότι θα μου δώσει αντιβίωση. Μάλλον θα πάω και σε παθολόγο να δω τι θα μου πει αν συνεχιστεί το χάλι. 

Χτες το απόγευμα πήγαμε σε παιδότοπο, είχε πάρτι γενεθλίων και γινόταν χαμός. Φύγαμε με τρομερό πονοκέφαλο, που δε μου έχει περάσει τελείως ακόμη. Αφήστε που για να μιλάμε έπρεπε να τσιρίζουμε. Απέφευγα, βέβαια, να μιλάω πολύ, αλλά σήμερα έχει κλείσει ο λαιμός μου.

Την Παρασκευή τελικά με πήρε ο διευθυντής τηλέφωνο μισή ώρα πριν ξεκινήσω, και μου είπε τελικά να μην πάω. Έτσι, πήγαμε οικογενειακώς στους Χαιρετισμούς. Ο Αντρέας εκεί έδωσε ρέστα! Όταν πήγαμε δεν είχε ούτε ένα παιδάκι στο "νηπιαγωγείο". Του έδωσα κόλλες και μαρκαδόρους και ζωγράφιζε. Λίγα λεπτά μετά, μπήκε μια γυναίκα με δύο κοριτσάκια, δύο και τριών χρονών. Με το που περνάνε το κατώφλι, τρέχει ο Αντρέας κατά πάνω τους και τους λέει "Γεια είμαι ο Αντέας. Ζωγαφίζω με το μακαζό-ο το μάβγιο" (ζωγραφίζω με το μαρκαδόρο το μαύρο). Οι μικρές κάθισαν στο σκαλάκι ψαρωμένες, και σε λίγο ο Αντρέας σκέφτηκε ότι θα ήταν καλό να τις ξεναγήσει στο χώρο. "Αυτός είναι ένας τοίχος". "Αυτοί είναι οι άγιοι". "Αυτό είναι το φως". 

Οι μικρές άρχισαν να ξεψαρώνουν και άρχισαν να "προσκυνούν" την πόρτα του ιερού. Εκεί υποτίθεται υπάρχουν εικόνες, αλλά δεν τις έχουν φτιάξει ακόμα, έτσι είναι σκέτο ξύλο. Οι μικρές πάντως το προσκυνούσαν, πάει κι ο Αντρέας και το φιλούσε, αλλά η μία απ' τις μικρές είχε απλωμένη την παλάμη πάνω στο ξύλο, στο σημείο που ήθελε να φιλήσει ο Αντρέας, οπότε της λέει "πέπει να το φύγουμε το χε-άκι. Συ-ώμη. Με συχω-είτε" (πρέπει να το φύγουμε (πάρουμε) το χεράκι. Συγγνώμη. Με συγχωρείτε). 
Λίγο μετά οι μικρές άρχισαν να χοροπηδάνε, και η μία έπεσε κάτω. Αμέσως ο Αντρέας γυρίζει και της λέει "Ουπς. Είσαι καλά;;;;". 
Σε κάποια φάση έρχεται και μου λέει "μαμά σήκου. Παμπά σήκου. Σέλω να κοινωνήσω". Άντε να του εξηγήσεις ότι είναι Παρασκευή βράδι και δεν έχει Θεία Κοινωνία! 
Μετά του έδωσε η άλλη γυναίκα μπισκότα και κάθισε ήσυχος, γιατί είχε αρχίσει να κάνει αταξίες (πήγε σε κάτι στασίδια κι έλεγε ότι είναι ξυλόφωνο και τα βαρούσε), και το μεγάλο από τα κοριτσάκια, πήγε να δαγκώσει την πλάτη από ένα ξύλινο παγάκι. Τη βλέπει ο Αντρέας και της λέει "όχι! Μην το φας αυτό!".
Χτες δε με άφηνε να πάω στην τουαλέτα, γιατί "είναι για μεγάλους" και "έχει μικιόβια"!!! 
Μάγδα να σου ζήσει η μαμά σου!
Εγώ μέχρι τώρα είχα δύο ίδιες εγκυμοσύνες με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα! Απλά στην πρώτη είχα πιο πολλούς εμετούς, και τώρα έχει πρηστεί λίγο το στήθος μου. Αυτή είναι η μοναδική διαφορά. 
Καγκουράκι κι εμάς πολλές φορές ο Αντρέας δεν κοιμάται το μεσημέρι. Κάποιες φορές τον πηγαίνει ο άντρας μου βόλτα με το αμάξι, κοιμάται, και μόλις τον βάζει στο κρεβάτι ξυπνάει... 
Χριστίνα περαστικά στο Δημητράκη! 
Εγώ έκανα εγχείρηση αμυγδαλών όταν ήμουν έξι χρονών, και θυμάμαι είχα φοβηθεί πολύ, κυρίως όταν μου έβαλαν τη μάσκα για την αναισθησία. Χτυπιόμουν πάνω στο χειρουργικό κρεβάτι! Από τότε είχα τρελή φοβία για την ολική αναισθησία, που μου πέρασε όταν έκανα την απόξεση.
Καλά, από αχάριστους μαθητές άλλο τίποτα! 
Θυμάστε την τρελή μαθήτρια; Πέρσι κλαιγόταν συνέχεια ότι είναι άπορη και δεν έχει να φάει, και τη βοηθήσαμε ως σχολείο με χίλιους τρόπους. Μέχρι τα τελευταία Χριστούγεννα της είχαμε δώσει πακέτο με τρόφιμα (και σε άλλους, βέβαια). Τώρα, όμως, κυκλοφορεί όλη μέρα με i-phone και τάμπλετ, τα παιδιά της έχουν κι αυτά από ένα τάμπλετ, αγόρασε και άλλο τάμπλετ στη βαφτιστήρα της, προχτές μας έλεγε ότι αγόρασε στο γιό της (εφτά ετών) μπουζούκι 360 ευρώ, πριν ενάμιση μήνα γεννούσε η σκυλίτσα της και χρειάστηκε καισαρική και έδωσε 250 ευρώ, και κάθε τρεις και λίγο πηγαίνει ταξίδι, επειδή η φιλενάδα της βρήκε δουλειά σε ταξιδιωτικό γραφείο και δικαιούται ταξίδια δωρεάν. Αλλά τώρα, οκ, πληρωμένα τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο, τα ψώνια, κ.λπ. είναι κι αυτά πληρωμένα; Και είμαι σίγουρη ότι αυτή η κοπέλα παίρνει βοήθημα από το γραφείο ευημερίας και άλλη βοήθεια από το κοινωνικό παντοπωλείο της περιοχής. 
Για να μην πω για όλους αυτούς τους μαθητές που έρχονται για πλάκα, δε φέρνουν ποτέ βιβλίο, δεν έχουν καν τετράδιο, την ώρα του μαθήματος παίζουν με τα κινητά, κι άμα τους βάλεις χαμηλό βαθμό στο τετράμηνο και κινδυνεύουν να μείνουν ανεξεταστέοι, έρχονται και σου κάνουν φασαρία...
Για τον πατέρα σου δεν ήξερα ότι έχει και πρόβλημα καρδιάς. Νόμιζα ότι μόνο στους πνεύμονες έχει πρόβλημα. Τι να πω, εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να μη χρειαστεί τελικά την εγχείρηση. Πόσων χρονών είναι;
Σας αφήνω κόρες, τα λέμε!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ρε κορίτσια, για δώστε καμιά ιδέα για πασχαλινή χειροτεχνία για να κάνουμε στο Κατηχητικό. Κάτι που να μην κοστίζει πολύ, γιατί τα υλικά τα αγοράζω εγώ, και είναι Χ8. 

Δηλαδή όχι λαμπάδες, και τέτοια πράγματα, αλλά ούτε και κάτι με λαγουδάκια. Έχω ένα βιβλίο για το Πάσχα, και έχει και ιδέες για χειροτεχνίες, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Έχει άν ψηφιδωτό αβγό σε χαρτόνι, κεντημένο αβγό σε χαρτόνι (με τίποτα, θα βγάλουν τα μάτια τους με τις βελόνες!), μια χαρτονένια κουλούρα με πασχαλινά μοτίβα που την κρεμάς από το φωτιστικό, πασχαλινή πετσετοθήκη, και μια γιρλάντα με λαμπάδες. Τίποτα το εξαιρετικό δηλαδή, και στο ίντερνετ δε βρίσκω κάτι αξιόλογο. Είτε λαγουδάκια μου βγάζει, είτε κάτι πολύ θεούσικα. Θέλω μια μέση κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα καλησπερα κοκονες μου ελιωσα στον υπνο για μεσημερι σημερα εδω εχει μια τρελη μαυριλα κ μπουμπουνιζει τρελοκαιρος χτες κ σημερα δεν εχω κανει κατι ενδιαφερον χτες δουλειες κ σουπερ μαρκετ κ σημερα μονο δουλειτσες κ ξεκουραση εχω τις ανιψουλες μου σημερα σχεδον ολη μερα εχει απολαυσει ο μικρος παιχνιδι κανουν κ αταξιες αλλα σε γενικες γραμμες παιζουν ομορφα τα μαλωσα το πρωι κ απο τοτε παιζουν ησυχα ειναι μη σου παρουν τον αερα αλλα γενικα κ τα δυο τα χω μεγαλωσει πολυ εγω κ εχω το θαρρος να τα μαλωνω κ να τα αντιμετωπιζω σαν παιδια μου το ιδιο κ η κουνιαδα μου τον βασιλακο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακομα αννα μαρια μου χαλια γαμωτο κ στην εγκυμοσυνη ειναι ζορι

Μπραβω που πηγατε εκκλησια ολοι οικογενειακα τελεια καλα με τον αντρεα

Κ τα λογια του λιωνω

Ακουστε το θεατρο το δικο μου χτες παιζαμε πολεμο κ γαργαλητο στο πατωμα στο χαλι σε καποια φαση του φυγε μια αδεσποτη αγκωνια στο μαγουλο κ ματι μου ξεραθηκα κ του λεω αμα σε οιασω σε εφαγα σκυβει απο πανω μου ετσι οπως ημουν σεκος στο πατωμα με κοιτα ολο λατρεια κ μου λεει σου χω πει μαμακα οτι εχεις πολυ ομορφα ματια

Τι σκεφτηκε ο γλυφτης δεν το πιστευω να μου αποσπασει την προσοχη μη τον μαλωσω

Αυτα τα ολιγα

Χειροτεχνιες δεν το χω καθολου

Αλλα απο σχολειο καθε μερα κατι κουβαλα

Αυγο βαμμενο με τεμπερες

Καλαθακι απο πηλο πανεμορφο

Λαγουδακι απο χαρτονι

Σελιδοδεκτη πασχαλινο για μερα του βιβλιου

Εγω θα προτεινα κατι με πηλο

Φιλια σας σκεφτομαι ...:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια σημερα εχεις γιατρο!θα δειτε τη μπεμπα:)και γω συναχωμενη ειμαι αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!λιγο το λαιμο μου ποναω και η μυτη μου ειναι κλειστη!αχ μακαρι να ειχε και μας η Εκκλησια μας κατι σαν νηπιαγωγειο!γιατι οταν παμε αλλο απο το να τρεχω την Ιωαννα μια μεσα μια εξω δεν κανω!

Χριστινακι μου περαστικα στον Δημητρακη σας!εκανε την επεμβαση τελικα?τωρα να δεις που θα ηρεμησει . . .θελει χρονο να το ξεπερασει ολο αυτο!θα δειχνει φοβισμενος αλλα με την ασφαλεια που του παρεχετε θα το ξεπερνα ολο και περισσοτερο!στο λεω γιατι και μας η μικρη ολο αυτο που περασε της στοιχισε παρα πολυ!τωρα καπως το εχει ξεπερασει αλλα οταν κτυπησει εστω και λιγο τρομοκρατειτε αμεσως και φωναζει οχι δεν θελω γιατρο!λιωνει η ψυχη μου!περαστικα και στον πατερα σου!ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει επεμβαση!οσο για το συζυγο δυσκολη φαση!δεν υπαρχει η ισορροπια δηλαδη κατι μετριο παντα ολα εντονα!απ τη μια ειναι καλο αλλα εχει και τα αρνητικα του!ολα να διορθωθουν ευχομαι!

Μαγδουλσ παλιοκαιρο σας εκανε. . . εμας ωραιο καιρο κανει τις τελευταιες μερες!το διασκεδασε ο β με τις ξαδελφουλες του!οταν εχουν παρεα πραγματικα δεν τα νιωθεις!

Καγκουρακι πως ειστε?οντως εχεις δικαιο στην 1η εγκυμοσυνη ξεκουραζομουν απιστευτα!ξαπλωνα συνεχως βεβαια ειχα και προβληματα!τωρα δεν βρισκω χρονο να ξεκουραστω!μονο τις καθημερινες φευγω λιγο νωριτερα απ τη δουλεια για να ξαπλωσω λιγο στον καναπε πριν παω να πιασω τη μικρη!το χρειαζομαι!νιωθω οτι θα καταρρευσω αν δεν ξαπλωσω λιγο!ξυπνω κι απ τις 6  το πρωι αλλα 8μιση το πολλη ειμαι στο κρεβατι!
Εμεις περασαμε ενα κουραστικο Σαβκο!το Σαββατο το μεσημερι πηγαμε Λευκωσια το μεσημερι να δουμε το βαφτιστικο μας για το Πασχα!το απογευμα ειχαμε τα γενεθλια του αλλου μας βαφτιστικου που τα εκανε σε παιχνιδοτοπο παλι Λευκωσια!ευτυχως εκει καθισα και ξεκουραστηκα λιγο, προσεχε τη μικρη ο αντρας μου!αλλα αυτος ο παιδοτοπος αντι να εχει στρογγυλα τραπεζια ειχε ορθογωνια και χωρις προστατευτικα στις γωνιες!ετρεχε η μικρη και οπως ετρεχε κτυπησε στη γωνια του τραπεζιου κατω απ το ματι!ετρεχε αιμα και αμεσως μαυρισε απ το κοστωμα!εγω εκνευριστικα γιατι σε παιδοτοπο δεν κανει να εχεις τραπεζια χωρις προστατευτικα!ετρεξε ο ιδιοκτητης και οι σερβιτοροι εφεραν παγο, αλλα η μικρη δεν δεχοταν με τιποτα να της βαλουμε παγο!ηταν τρομοκρατημενη και φωναζε δεν θελω παλι γιατρο!οχι φοβαμαι!ουφ ευτυχως της εβαλα μια κρεμα πουειχα μαζι μου για κτυπηματα αλλα δεν γλυτωσαμε το κοστωμα!Τελοσπαντων μετα ξεχαστηκε και επαιξε αρκετα!κατα τις 8 επιστρεψαμε ετοιμασα τη μικρη για υπνο και ξαπλωσα αμεσως!ενιωθα κουρελι!

Χτες ειχαμε τα μνημοσυνα των παππουδων μου!το πρωι πηγαμε Εκκλησια εδω στο χωριο για τον ενα παππου και μετα για καφε στη θεια μου διπλα απ το σπιτι μου που μαζευτηκαμε ολοι εις μνημη του παππου!μετα πηγαμε για καφε στη ξαδελφη του μπαμπα μου που ειχε το μνημοσυνο του αντρα της και του μπαμπα της, ο αντρας της πεθανε απο καρκινο πριν 10 χρονια κι ηταν μολις 38 χρονων καπου εκει!νεοτατος!το εμαθε οτι ειχε αυτη την αρρωστια και μεσα σε 15 μερες πεθανε!τραγικο!μετα πηγαμε σπιτι ετοιμαστηκαμε και πηγαμε Λεμεσο στην αλλη γιαγια για φαγητο για το μνημοσυνο του αλλου παππου!το απογευμα πηραμε παιχνιδοτοπο τη μικρη και μετα ηρθαμε σπιτι!κουραστηκα παρα πολυ το διημερο!δεν εχω δυναμεις η αληθεια ειναι!κουραζομαι πολυ ευκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εγώ ακόμα άρρωστη, αλλά ευτυχώς καλύτερα από χτες. Έχω μπούκωμα και βήχα. Βάζω μπόλικο φυσιολογικό ορό του Αντρέα (τι απαίσιο πράγμα...) και πίνω κι ένα σιρόπι για το βήχα, που μου είχε δώσει ο γιατρός την προηγούμενη φορά που είχα αρρωστήσει. Απαίσιο, και μου κάνει το στομάχι χάλια... 

Αρρώστησε κι ο Αντρέας, έχει συνάχι και λίγο βήχα και χτες έκανε και δέκατα. 

Σήμερα δεν πήγα στο γυναικολόγο, γιατί δεν κοιμήθηκα καλά και δεν ήθελα να ταλαιπωρούμαι και να τρέχω το πρωί. Βάλαμε το ραντεβού για την Τετάρτη. 

Που λέτε, σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο από ένα διαγωνισμό διηγήματος που είχα λάβει μέρος, και μου είπαν ότι είμαι μέσα στους έξι πρώτους! Δεν περίμενα να διακριθώ, γιατί αυτό που έγραψα δεν ήταν κάτι με αξιώσεις. Φαντάζομαι τι θα ήταν τα άλλα διηγήματα για να διακριθεί το δικό μου, χεχε! 

Η απονομή θα γίνει στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά στις 28 Απριλίου, αλλά τους είπα ότι δεν μπορώ να πάω. Σκέφτηκα τη Χριστίνα, και της έστειλα μέιλ, μήπως μπορεί να με εκπροσωπήσει εκείνη!

Μάγδα πολύ γέλιο ο Βασίλης! Χιχι! Τι σκέφτηκε το άτιμο!

Καλή η ιδέα για τον πηλό, αλλά δεν πρέπει να το ψήσουμε κιόλας μετά αυτό που θα φτιάξουμε; Πηλό έχω από πέρσι που πήγαινα κεραμική, αν δε μούχλιασε δηλαδή, αλλά δεν ξέρω, κάτι σε χαρτόνι φανταζόμουν! :)

Βάσω άσε, πολλή κούραση η δεύτερη εγκυμοσύνη! 

Εγώ είμαι άρρωστη και όσο είμαι σπίτι έχω τον Αντρέα, γιατί ο άντρας μου κάθεται στον υπολογιστή στο γραφείο ή κάνει κάποια άλλη δουλειά. Δεν είναι ότι τον κυνηγάω, είναι μεγάλος πια, αλλά όλο και κάτι θα ζητήσει, όλο και με κάτι θα πρέπει να ασχοληθώ. Χτες τον είχα όλο το απόγευμα, από τις πέντε μέχρι τις δέκα το βράδι,  κι όταν παραπονέθηκα στον άντρα μου φώναζε κιόλας... 

Σήμερα πάλι τα ίδια, τον έχω από τις δώδεκα, και φαντάζομαι μέχρι να φύγω για το σχολείο εγώ θα τον κρατάω. 

Τουλάχιστον αλλάγματα, ντυσίματα, πλυσίματα, τα κάνει ο άντρας μου.

Επικίνδυνο αυτό με τα τραπέζια του παιδότοπου. Στον παιδότοπο που πηγαίνουμε εμείς έχει στρογγυλά τραπέζια και ορθογώνια/τετράγωνα με στρογγυλεμένες γωνίες. Ευτυχώς ο Αντρέας είναι πολύ προσεκτικός σ' αυτά. Ούτε στο σπίτι είχαμε βάλει προστατευτικά, δηλαδή βάλαμε, αλλά τα έβγαζε αυτός κατευθείαν, κι ευτυχώς δε χρειάστηκαν! Καμιά φορά όπως τρέχει μπορεί να χτυπήσει σε κανένα τοίχο, αλλά αυτά είναι στο πρόγραμμα!

Σας αφήνω κόρες, θα φάω το φαΐ του Αντρέα, γιατί δεν το τρώει. Έκανα φρέσκο αρακά κοκκινιστό στην κατσαρόλα και κριθαράκι σκέτο, κυρίως για τον Αντρέα, αλλά δε θέλει μπιζέλι, δε θέλει το ένα, δε θέλει το άλλο, τέλος πάντων, είναι άρρωστος οπότε δικαιολογείται!

Α, εννοείται ότι στο καθάρισμα και στο πλύσιμο του αρακά με βοήθησε ο Αντρέας! Είναι ο βοηθός μου στην κουζίνα πλέον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλησπερα σημερα ειχα μια λιγο κουραστικη μερα στη δουλεια αλλα τουλαχιστον δεν εχω σπαστο

Αννα μαρια κ βασουλα μου περαστικα εδω παλιοκαιρος ολη μερα βρεχει σημερα κ εχω δυο πλυντηρια απλωμενα στο σκεπαστρο αλλα του χρονου θα στεγνωσουν γκρρρ

Σημερα πηγα κ πηρα το μικρο στης 2,30 κ τον ειχα ως 3,30 δουλεια μιας κ δεν ηταν αλλος σημερα για παραλαβη

Ευτυχως ειχα νταντα στη δουλεια να ναι καλα ο γιαννης μου που τον ανελαβε

Ο μικρος δεν ηθελε να φυγει μετα τον κερασαν κ χυμο κ σοκολατα κ τωρα ρωτα ποτε θα ξαναρθει στη δουλεια

Υπαρχουν πυλοι για φουρνο κ αλλοι που απλα στεγνωνουν αννα μαρια μου

Αλλα νεα τιποτα βαριεμαι τρελα κ εχω νευρα με τον αντρα μου χωρις λογο απλα απο το σαββατο με νευριαζει για εναν απροσδιοριστο λογο ουφφφ παραξενη ειμαι κ εγω χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε βασουλα το φαγε το ματακι η μικρη ελπιζω τουλαχιστον τωρα να βαλουν προστατευτικα

Πολλα μνημοσυνα μαζεμενα ειχατε μωρε

Καλα αυτο τον καρκινο τον μισω οσο τιποτα

Ετσι εχασε ξαφνικα απο καρκινο ο κολλητος του αντρα μου τον πατερα του απο τη μια λες δε βασανιστηκε απο την αλλη τοσονεος κ ξαφνικο σου ρχεται τρελα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, δε θα το πιστέψετε. Πήγα σχολείο, έκλεισε τελείως ο λαιμός μου, και από το μεσημέρι είχα κάτι ενοχλήσεις στα μάτια, έβλεπα λίγο θολά και νόμισα ότι είναι ξηροφθαλμία, αλλά τελικά εξελίχθηκε σε μάλλον μόλυνση: είναι κόκκινα, κάνουν τσίμπλα, πονάνε λίγο, είναι μισόκλειστα και κάθε λίγο θολώνουν. Μετά το σχολείο είχα τη φαεινή ιδέα να πάω στα Επείγοντα του Νοσοκομείου για όλα αυτά. Περίμενα ΔΥΟ ώρες, γιατί το δικό μου περιστατικό δεν ήταν και τόσο επείγον, και τελικά, μου είπαν να συνεχίσω την αγωγή που παίρνω για το κρύωμα, και όσο για τα μάτια, να κάνω πλύσεις με χαμομήλι, και να πάω αύριο στον οφθαλμίατρο. Λέω στο γιατρό "αυτό το ήξερα κι από μόνη μου, δε χρειαζόταν να έρθω εδώ να μου το πείτε κι εσείς". "Τι να κάνουμε" μου λέει κι αυτός "αν δεν το δει οφθαλμίατρος δε γίνεται", κι επειδή δεν ήταν κάτι επείγον, τραύμα, κ.λπ., δε θα καλούσαν οφθαλμίατρο τα μεσάνυχτα. Γκρρρ... 

Αύριο θα πάω οφθαλμίατρο και να δούμε και σε ποιον άλλο γιατρό θα πρέπει να πάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα τσουπρες!

Αννα Μαρια ματιασμενο εισαι;;; Αμαν πια! Περαστικα κοριτσι μου και σε σενα και στον Αντρικο σου! Καλα το νοσοκομειο οταν εφημερευει οφθαλμιατρο δεν εχει; Για το διηγημα τα ειπαμε και με μεηλ, συγχαρητηρια! Μακαρι να μπορουσα να σε εκπροσωπησω αλλα δουλευω κοριτσι μου!

Βασουλα τι παθατε παλι! Απαραδεκτο στον παιδοτοπο να μην εχουν τετοια μετρα προφυλαξης! Ευτυχως δεν ειναι κατο σοβαρο! Ολο διπλα στα ματια και ολο στο κεφαλι χτυπανε τα ζουζουνια μας!

Μαγδουλα πολυ γελασα που απλα εχεις νευρα με τονα αντρα σου χωρις λογο! Και φυσικα σε νιωθω, το εχω παθει απειρες φορες! Μα τι μαλαγανας ειναι ο γιος σου! Ακου τι σκεφτηκε το θηριο! Ε, βεβαια του αρεσε στη δουλεια, ολοι τον προσεχαν, ηταν μαζι σου, εμενα συνεχεια με ρωταει ποτε θα ξαναπαμε!

Εμεις πηγαμε τελικα σκ στο χωριο του αντρα μου. Αν εξαιρεσεις οτι το σπιτι ηταν πενταβρωμικο κι επαθα απανωτα εμφραγματα περασαμε πολυ ωραια! Το ξεπερασα, γιατι δεν υπηρχε περιπτωση μιαμιση μερα που πηγαμε να τη φαω στη λατρα! Ειναι μπερδεμα με το σπιτι θα σας πω αλλη φορα. Ο μικρος ξεσαλωσε, επαιζε συνεχεια στην αυλη, στην παραλια, στα βουνα και τα μονοπατια με τον πατερα του, ετρωγε του σκασμου! Κοιμηθηκε καμποσο! Η καλυτερη του ολοι μαζι στο κρεβατι! Ξυπνησε τη νυχτα 3 φορες, κοιμοταν στην ακρη διπλα μου γιατι δεν ηθελε κεντρο με τιποτα. Ανοιγε τα ματακια, ελεγα "μαμα;", μετα "ο μπαμπας που ειναι;" και μολις τον εβλεπε πισω μου ελεγε "ααα ειμαστε ολοι μαζι αγκαλια" και ξανακοιμοταν το ψυχουλινι μου!Φυσικα, δεν ηθελε να φυγουμε, με κλαματα και γκρινιες γυρισαμε.

Απο την εγχειριση εχει γινει αλλο παιδι! Πιο ηρεμος ειναι, κοιμαται σαν πουλακι, αφου παω να δω αν αναπνεει, ανοιξε η ορεξη του. βεβαια, το χερακι μου το σηκωνει ακομα, αντε να δουμε ποτε θα το κοψει...

Εχω δυσαρεστα νεα κοριτσια και ειμαι παρα πολυ αγχωμενη. Ο Νικος απολυθηκε τελικα. Το περιμεναμε βεβαια. Αφου το μαγαζι δουλεια δεν ειχε και πριν κανενα μηνα ειχαν απολυσει και τον υπευθυνο, που αυτος ειχε παει τον αντρα μου στο μαγαζι και ηταν χρονια εκει. Δε νιωθουν ρε αυτοι. Απολυουν ανθρωπους με οικογενεια και παιδια, Ελληνες και κρατανε ολους τους Αλβανους και Πακιστανους...Τωρα δεν ξερω τι θα κανουμε...Περιμενει απαντηση απο μια δουλεια που πηγε χτες, εχουμε δει και στις αγγελιες, αλλα τιποτα ιδιατερο... Εχω αγχωθει παρα πολυ, οπως κι εκεινος, που χτες δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου...

Αυτα τα νεακια μας.

Φιλακια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Εγώ είμαι κάπως καλύτερα σήμερα, αλλά μη φανταστείτε και καμιά θεαματική αλλαγή!

Τα μάτια μου δε θολώνουν πλέον, και δεν κάνουν τόση τσίμπλα όσο χτες, αλλά παραμένουν κόκκινα και μισόκλειστα. Έκανα πλύσεις με ζαμπούκο, ένα βότανο που είναι ειδικό για μάτια, και τους έκανε πολύ καλό.

Ο λαιμός μου είναι ακόμα κλειστός, είμαι πάρα πολύ βραχνιασμένη, και έχω βήχα με φλέγματα, μπούκωμα, κ.λπ. 

Έκλεισα ραντεβού σε οφθαλμίατρο και παθολόγο, για σήμερα το απόγευμα. Ο μικρός πήγε στους γονείς μου, τουλάχιστον μέχρι να μάθουμε αν είναι κολλητικό το θέμα του ματιού. Το βράδι κοιμήθηκα εγώ στο κρεβάτι του Αντρέα, και οι άντρες μαζί στο διπλό κρεβάτι. Το πρωί όταν τον έφερε στο δωμάτιό του για να τον αλλάξει, με είδε που ξάπλωνα στο κρεβάτι του σκεπασμένη με το πάπλωμα που έχουμε στο μεγάλο κρεβάτι και μου λέει "όχι αυτό μαμά. Αυτό είναι για το άλλο κιεβάτι"!

Σχολείο δεν πάω, και έχω και προγραμματισμένο διαγώνισμα, ουφ... Παίρνω το διευθυντή να του το πω και να δούμε μήπως και μπορέσει να μπει κανένας άλλος στην τάξη να τους κάνει το διαγώνισμα, αλλά το έχει κλειστό. Στο Πανεπιστήμιο θα είναι μάλλον.

Χριστίνα το νοσοκομείο εδώ όταν εφημερεύει έχει μόνο παθολόγους. Οι γιατροί των άλλων ειδικοτήτων εφημερεύουν (=κοιμούνται) στις αντίστοιχες πτέρυγες και τους καλούν μόνο αν είναι κάτι πραγματικά επείγον. 

Ωραία περάσατε στο χωριό του άντρα σου! Κι εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να ξοδέψω σε καθαρίσματα μιάμιση μέρα που θα πήγαινα να χαλαρώσω! 

Τι γλύκας ο Δημητράκης!

Κρίμα για τον άντρα σου... Δυστυχώς έτσι είναι όπως τα λες, και οι δουλειές δυσεύρετες. Εμάς η ανεργία του άντρα μου έχει γίνει πλέον status quo, αλλά εμένα από μια άποψη με βολεύει, αφού ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη δε θα άντεχα με τίποτα. 
Εύχομαι να βρει γρήγορα κάτι!

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...