Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Ανθουλι μου κ εγω τις τελευταιες μερες κοιμομαστε τριο οχι επειδη θελει ο μικρος β αλλα ο μεγαλος χαχα

Δουλευε κ δεν τον χορταινε γενικα ομως το καλυτερο μου ειναι αλλωστε μεγαλωνουν τοσο γρηγορα γενικα δεν ειμαι του στερεοτυπου οχι αγκαλια οχι υπνο με γονεις οτι με κανει ευτυχισμενη εμενα κ το παιδι μου κανω..

Για θηλασμο εμενα η μαμα με θηλασε 40 μερες εχω αρρωστησει σα μικρη κ εφηβη τρεις φορες ολες κ ολες

περισυ αρρωστησα συχνα κ φετος

Αρα ο θηλασμος ισως να μη παιζει κ τοσο ρολο δε ξερω..

Σιγουρα εχει απειρα καλα παντως..

Κ αν ξαναγινω μαμα παλι θα θηλασω οσο παει..

Ολοι ρωτανε ποτε θα κανω δευτερο..

Λενε Κ οτι ηδη εχω αργησει..

Εγω σημερα αδιαθετησα παντως..

Αυτα τα νεακια μου παω να φαω κ λιγο γλυκο ακομα νομιζω εχω ενα ελαχιστο κενο χωρου πριν κανω το μεγαλο μπαμ!!

Φιλια..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Εγω αρρωστησα απ τη Δευτερα ημουν χαλια!ενιωθα απ το πρωι μια αδιαθεσια αλλα ελεγα ειναι απ την εγκυμοσυνη!ξαφνικα εκλεισε και η μυτη μου, πονουσα τρελα το κεφαλι μου και ειχα και πονολαιμο!ενιωθα απαισια!και δεν μπορω να πιω και φαρμακα!το παλεψα με ζεστα ροφηματα και ξεκουραση (οσο μπορουσα δηλαδη) και σημερα νιωθω καλυτερα!ηταν και η μικρη αρρωστη με βηχα και μυξα και φαινεται με κολλησε!

Μαγδουλα πολλη φαγητο ε. . . εγω πλεον φουσκωνω πολυ ευκολα!προσπαθω το βραδυ να μην τρωω πολυ γιατι μετα νιωθω βαρια!απο τωρα!ελεος!

Αννα Μαρια φτιαχτηκε το αμαξι?καλα ολοι οι γονεις πανω κατω γκρινιαρηδες ειναι!χαχα!ποσο χρονων ειναι οι γονεις σου?

Κατερινακι μπραβο για τα βλασταρια σου!καλη δουλεια κανετε ως γονεις για να χετε αυτο το αποτελεσμα!μπραβο σας!

Οσο για το θεμα ποσο καλη συζυγος νιωθουμε, ουτε και γω νιωθω καλη συζυγος δηλαδη τελεια, κανω οτι μπορω αλλα ξερω πως υπαρχουν φορες που θα πρεπει να χειριζομαι καποια θεματα πιο ψυχραιμα ενω εκνευριζομαι!μητερα παλι ηθελα να γινω πολυ νωρις, λατρευα τα μωρα, απο μικρη ηλικια μου αρεσαν τα μωρα οπως λεει και η Μαγδα!βεβαια τωρα που εγινα μανα δεν ειμαι και η τελεια μανα, θελω να περνω πιο πολλη χρονο με τη μικρη αλλα την ιδια ωρα θελω να εχω και το δικο μου χρονο!οτι να ναι δηλαδη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!Συγχωρεστε με που χαθηκα,δεν δουλευε ο συζυγος 15 μερες τωρα και τον ειχε πιασει ενα κατι...Κατα τα αλλα τις καλοκαιρινες μερες καναμε πολλες βολτουλες,ειχε ψιλοαρρωστησει η μικρη αλλα τιποτα το σοβαρο,τωρα ειναι μια χαρα!!Εγω ειχα παει σε κατι συνεντευξεις ,ακομα περιμενω...Θα σχολιασω οσα θυμαμαι γιατι τα διαβασα λιγο πεταχτα και θα ειμαι συνεπης απο εδω και περα ελπιζω!!

 

Βασω μου συγχαρητηρια!!!!Με το καλο κοριτσακι μου!!!ειδες που στο λεγαμε μετα την σαλπιγγογραφια οτι θα μεινεις αμεσως;ειχες αρρωστησει κιολας ε;οτι χειροτερο να μην μπορεις να παρεις ενα φαρμακο να ανακουφιστεις...Η Ιωαννα καλα ειναι;Με τον θηλασμο που λες ,εγω δεν το ειχα σκεφτει καθολου,ηταν και ευκολη η μικρη και τα πηγαμε καλα.Τωρα αν κανω 2ο με ολα οσα εχω διαβασει νομιζω θα αγχωθω.Παντως καταλαβαινω την νευρικοτητα σου οταν δεν τρωει το μωρο!!Τωρα να μην αγχωθεις,οσο γινεται βεβαια και ολα θα πανε καλα!!!!

 

Κατερινα μπραβο για τα αγορια σου!!!Παντα τα καλυτερα να ακους!!!η τουρτα σιγουρα θα ηταν σουπερ ουαου!!!Να μας βαλεις φωτο!!!!

 

Μαγδουλα εμεις τα λεμε..αδιαθετησες ε;αρα αυριο -μεθαυριο περιμενω κι εγω!!

 

Αννα Μαρια πηρες το αμαξακι σου;σπασιμο να το χρειαζεσαι για την δουλεια σου και να μην το εχεις;Ο Αντρεας διαβαζω δινει ρεσιταλ με τις ατακες του ε;χαχα 

 

Κατερινα πως τα πατε;κοιμασαι καλυτερα τωρα που μεγαλωσε λιγακι το μικρο σου;τυχερη που ξυπναει μια φορα μεσα στην νυχτα,εμενα μεχρι 7 μηνων ανα 3ωρο,,...Για την Αγγελικη ,μιας φιλη μου της ειπαν το ιδιο για την κορη της που ειν αι σαν την Κωνσταντινα και την πηγε για εργοθεραπεια,Της ειπαν οτι πλεον λιγο ζωηρο να ειναι το παιδι αμεσως το βαφτιζουν υπερκινητικο κια γραφουν εργοθεραπειες..Εκεινο το κοριτσακι βεβαια ειναι πιο ζωηρο απο οσο περιγραφεις την Αγγελικη αλλα μικρα ειναι ακομα. Οσο μεγαλωνουν θα συγκεντρωνονται περισσοτερο. Ο Νικολας αποθηλασε ;πολυ καλα το πηρε!!Δεν νομιζω να εχει προβλημα αν το πινει σε μπουκαλι τωρα. 

 

Ανθη τι επαθες καλε,δεν εισαι καλη μανα,δεν εισαι καλη συζυγος...μηνλες τετοια!! Πηγατε στο μουσειο σημερα;κι εμεις το εχουμε στο προγραμμα,μια Κυριακη λεμε να ανεβουμε και στην Ακροπολη!Μην αγχωνεσαι που κοιμαται η Αλεξανδρα στο δικο σας,ουτε εγω το επεδιωξα αλλα μια ωραια μερα ηρθε!! Τις τελευταιες μερες επεστρεψε παλι στο κρεβατι της,ενα βραδυ ηθελε να κοιμηθει στο δικο μας,τη ηρεμησα λιγο στον καναπε και μετα πηγε στο δικο της και χθες ξυπνησε το βραδυ και ηρθε αλλα την ξαναπηγα.Ξυπναει απο την 7 βεβαια αλλα κοιμαται και νωρις γυρω στις 8.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς καλά, μόνο ο Αντρέας κάνει κάτι δέκατα από χτες. 

Χτες δεν είχαμε αμάξι μέχρι το μεσημέρι, έτσι, ούτε εκκλησία πήγαμε, ούτε παρέλαση πήγαν οι άντρες, που ήθελε ο Αντρέας. Μείναμε σπίτι και μαγειρέψαμε. Έφτιαξε ο άντρας μου σκορδαλιά, εγώ έβαλα πατάτες στο φούρνο με καρότα και κρεμμύδια, κι έφτιαξα κουρκούτι με ούζο για τον μπακαλιάρο. Δυστυχώς δεν είχαμε βρει φρέσκο, κι έτσι πήραμε κατεψυγμένο. Άρχισα να τον τηγανίζω, αλλά ο άντρας μου αποφάνθηκε ότι τον έβγαλα πολύ νωρίς, κι έτσι ανέλαβε αυτός το τηγάνισμα. 

Ο Αντρέας, όταν έφτιαχνε ο άντρας μου τη σκορδαλιά, τράβηξε μια καρέκλα κοντά του για να δει, και ήθελε να κοπανίσει κι αυτός με το γουδί. Του λέει ο άντρας μου ότι κάνει τις πατάτες αλοιφή, και μετά έλεγε συνέχεια "σέλω αλοιφή". Όταν καθίσαμε στο τραπέζι, ο Αντρέας ζητούσε "αλοιφή", του δίνει ο άντρας μου λίγη σκορδαλιά στο κουταλάκι, κι άρχισε τα "μπιάτς μπιάτς", και μετά μας έλεγε να μη φάμε, γιατί καίει!

Το μεσημέρι μας έφερε ο μηχανικός το αμάξι, ο Αντρέας κοιμήθηκε, εγώ πήγα το απόγευμα εκκλησία, και μετά, ενώ είχαμε προγραμματίσει βόλτα στην παραλία, επειδή φυσούσε αρκετά, άρχισε ο άντρας μου τη γκρίνια, ότι και καλά θα αρρωστήσει το μωρό, κ.λπ. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε σε κάποια φίλη μου, πήρα μια που έχει τρία παιδιά και μένουν σ' ένα γειτονικό χωριό και πήγαμε εκεί. Καθίσαμε μέχρι τις δέκα το βράδι σχεδόν, και τα παιδάκια παίξανε πάρα πολύ. Αλλά το βράδι ξύπνησε ο Αντρέας στις 2.45 κι έλεγε "σέλω νε-ό, σέλω νε-ό". Τον ακουμπάω, ήταν πολύ ζεστός. Έκανε και σήμερα 1-2 φορές πυρετό, γύρω στο 37.5, όμως, δεν είναι και τίποτα το σοβαρό. Αν συνεχιστεί, όμως, και αύριο, θα πάρω τον παιδίατρο.

Ανθή κι εμάς ο Αντρέας κοιμάται πιο πολύ στο κρεβάτι μας, αλλά ευτυχώς δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να τον βάλουμε και στο δικό του. 

Μια χαρά η Αλεξάνδρα με τόσες λεξούλες που λέει!

Ο θηλασμός δε σε κάνει και άτρωτο στις ιώσεις! Είναι ανάλογα με το περιβάλλον, την ευαισθησία του οργανισμού, κ.λπ. Εγώ πάντως, θήλασα 11 μήνες ως βρέφος και αρρωστούσα συνέεεχεια ως παιδί και έφηβος. Ως ενήλικας, όμως, σπανιότατα. Ο αδελφός μου θήλασε τρεις μήνες, ως παιδί και έφηβος αρρωστούσε συχνά, αλλά ως ενήλικας συνεχίζει να αρρωσταίνει συχνά. Ο άντρας μου θήλασε κανένα δίμηνο, ως ενήλικας αρρωσταίνει πολύ πιο σπάνια από εμένα, αλλά ως παιδί και έφηβος αρρώσταινε συχνά και πολύ σοβαρά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν σχέση με το θηλασμό πάντως. 

Εγώ θήλασα επειδή ήταν εύκολο και οικονομικό! Για τις αρρώστιες να σου πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα και πολύ, ούτε ασχολήθηκα με το αν του προσφέρω αντισώματα ή όχι. Πάντως, σίγουρα το μητρικό γάλα είναι πολύ καλύτερο από τη φόρμουλα, και αυτό πιστεύω φαίνεται μακροπρόθεσμα, σε αλλεργίες και διάφορες άλλες ασθένειες. 

Η Γεωργία κλωτσάει συνέχεια. Είναι συνήθως σε καθιστή στάση, με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω, και μου δίνει κάτι κλωτσιές χαμηλά, άσε...

Εγώ δεν ξέρω αν είμαι καλή σύζυγος, αλλά αυτό δε με απασχολεί ιδιαίτερα! :P

Πάντως, όσον αφορά στη μητρότητα, σίγουρα δεν είμαι η μητέρα που ηρωοποιεί τον εαυτό της, που πιστεύει ότι είναι η σούπερ γούμαν, που θεωρεί ότι αυτό που κάνει είναι πολύ πιο σημαντικό από οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Εκνευρίζομαι όταν βλέπω τέτοιες περιπτώσεις στο ίντερνετ, και κυρίως σε διάφορες "μαμαδο-ομάδες". Με εκνευρίζουν και διάφορα που κυκλοφορούν στο ίντερνετ και τα αναπαράγουν πολλές, του στιλ "μια μητέρα αντικαθιστά πολλούς, αλλά δεν τις αντικαθιστά κανένας", "δεν μπορείς να με τρομάξεις, έχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω μυρίσει τα πάντα, έχω δει τα πάντα, είμαι μαμά". Αυτά τα τσιτάτα δηλώνουν μια ψευδαισθησιακή αντίληψη της πραγματικότητας.

Μάγδα κι εγώ έχω μια τεράστια κοιλάρα, γιατί τρώω πάρα πολύ και διάφορα πράγματα, αλλά ευτυχώς είμαι έγκυος, οπότε όλοι το θεωρούν φυσικό! :P

Το αυτοκίνητο έκανε έναν περίεργο ήχο όποτε πατούσαμε φρένο, και τελικά ήθελαν άλλαγμα οι φλάντζες. Μας έκατσε 254 ευρώ, πάλι καλά δηλαδή, γιατί μου λέγανε να μην περιμένω κάτω από 300.

Βάσω κι εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης όλο αρρώσταινα. Χαχα, ίδια πορεία έχουμε μέχρι τώρα!

Οι γονείς μου είναι μεγάλοι, η μάνα μου 68 και ο πατέρας μου 78. Φαντάζομαι, σε τέτοια ηλικία, είναι φυσιολογική η γκρίνια.

Καλά ρε κορίτσια, οι άντρες είναι φοβερά ανώριμοι, ακόμα και στα πενηνταπέντε τους. Μας έλεγε ο διευθυντής σήμερα για έναν καβγά με τη γυναίκα του, έλεος, ούτε τα δεκαπεντάχρονα δεν κάνουν έτσι. 

Κλείνω τώρα, γιατί ο Αντρέας είναι με το φορμάκι, κάνει ακροβατικά στον καναπέ, προσποιείται ότι κοιμάται, κάνει ότι ροχαλίζει και μετά μου λέει "τσύπνησα", και τώρα λέει "σέλω να με απάτσεις μπαμπά" (θέλω να με αρπάξεις μπαμπά), επειδή εγώ συνήθως λέω στον άντρα μου "άρπα τον". 

Πάμε στο κρεβάτι για αγκαλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες να 'μαι κι εγω! Πολλη δουλεια και ακομα δεν εχω συνελθει, βραχναδα και βηχας, αλλα καλυτερα!

Μαγδα μου καλοπερασατε μωρο μου! Μπραβο παντα τετοια! Περαστικα για το ματακι! Και μην ακους χαζομαρες, ακου αργησες, οποτε θες εσυ θα κανεις παιδι! Κι εγω της αποψης αυτης ειμαι, ο,τι μας κανει χαρουμενους, σε λιγα χρονια θα παρακαλαμε για μια αγκαλια!Σε θεματα συμπεριφορας και υγειας ναι, να ειμαι κερβερος, αλλα στα αλλα γιατι;

Καγκουρακι αντε να αποθηλασεις με το καλο, θα ειναικαι για σενα πιο ευκολο. Οσο για τη μικρη, ετσι οπως τα περιγραφεις νομιζω οτι μια χαρα ειναι, αν θες για το φοβο των Ιουδαιων κλεισε ενα ραντεβο στο ειδικο κεντρο, που ειναι δημοσιο και ουτως η αλλως μετα απο κανεναν χρονο θα σας δουν που θα ειναι και πιο μεγαλη.

Κατερινακι, μια χαρα τα αγορια σου! Να ζησει ο παιδαρας και να σκασουν οι οχτροι μας απο τη ζηλεια! Χαχαχαχαχα!

Αννα Μαρια, ΛΙΩΝΩ με τις ατακες του γιου σου και ειναι και πολυταλαντος και να το καλλιεργησεις αυτο! Ακου οδοντοπουτσα! Γελαω μονη μου στο γραφειο! Ολα καλα με το νινακι; Μπραβο!

Βασουλα μου περαστικα! Αντε να ακουσετε και καρδουλα το Σαββατο να βεβαιωθειτε πια!

Ανθη μου παλι αρρωστουλια! Αχ τι να πω, ο φετινος χειμωνας μας εχει διαλυσει!

Εγω νεα δεν εχω ιδιαιτερα. Συμφωνω με ολες, χρειαζεται χρονος και για μας, καμια φορα νιωθω κι εγω τυψεις που δεν παιζω συνεχεια με το Δημητρη, αλλα δε γινεται και πρεπει να το καταλαβει! Αλλωστε νομιζω με αγαπαει οπως ειμαι, χεχεχε!

Κοριτσια, εχω  σοκαριστει σημερα!

Τη Δευτερα το βραδυ βγηκα μετα τη δουλεια με μια συναδελφο και το αφεντικο να τσιμπησουμε κατι. Η κοπελα δεν ειχε παρει αμαξι και οταν φυγαμε της λεω αν ειναι να σε παμε ως το αμαξι, σε λεει θα παρω μετρο. Τελικα δεν το προλαβε, πηρε ταξι και πηγε στο αυτοκινητο της που το ειχε αφησει στο σταθμο του τρενου και παει σπιτι της, παρκαρει ακριβως κατω απο το σπιτι της, τσεκαρει μια γυρω γυρω, βγαινει, κελιδωνει και με το που κανει να φυγει της μπαστακωνεται ενας τυπος μπροστα της. Αρχισε να της μιλαει, να της λεει οτι ειναι ομορφη και θελει να βγουν κλπ. Ευτυχως κρατησε την ψυχραιμια της και δεν φωναξε αλλα προσπαθησε να τον πεισει να βγουν αλλη μερα οτι δηθενα ηταν κοουρασμενη κλπ. Τελικα αυτος επεμεινε και την αρπαξε απο το χερι και την κολλησε στο αμαξι κι ουτε ξερω τι θα γινοταν αν δεν περνουσαν δυο νεαροι με μια κοπελα και η κοπελα δεν την εβλεπε και δεν φωναζε να σταματησουν. Πηγαν και του ζητησηαν το λογο και ειχε το θρασσος να πει οτι ειναι η κοπελα του και ειχαν μαλωσει! Κι ευτυχως την ψιλλιαστηκαν γιατι η φιλη μου ετρεμε συγκκορμη και αρχισαν να μαλωνουν κι εφυγε αυτος τρεχοντας! Μιλαμε τωρα ουτε 1 η ωρα δεν ηταν και στη Καλλιθεα οχι σε κανενα χωριο! Εχω παθει σοκ και για την ιδια που τι θα περασε και για το τι μπορουσε να ειχε συμβει αλλα και για το πως καταντησαμε! Εξω απο το σπιτι της κι ηταν λεει ενας νεος χαρα θεου που δεν σου πηγαινε ο νους σε κατι τετοιο!

Αυτα απο μενα! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα μου πως ειστε;χειρουργειο λετε για τα κρεατακια;ψαξτο μπας και το γλυτωσετε ,εχει θεμα και με τον υπνο ή επειδη αρρωσταινει;Αναζωογονητικο να περνας λιγο χρονο με τον αντρουλη ε;αντε με το καλο να ξεκινησετε τις προσπαθειες για μωρακι!!!

 

Αννα Μαρια περαστικα στον Αντρικο!!!εγω με τον θηλασμο δεν πιστευω οτι το παιδι δεν αρρωσταινει καθολου...ισως να περναει τις ιωσεις πιο ελαφρια λογω του οτι εχει παρει καποια αντισωματα,ειναι βεβαια και θεμα οργανισμου,οπως και να εχει απο την σκονη καλυτερα ο θηλασμος .Εγω τι ακουγα οταν θηλαζα,επειδη δεν επαιρνε βαρος η μικρη,λογω των αλλεργιων ομως που ακομα δεν ειχαμε ανακαλυψει,ελεγαν οτι το γαλα μου δεν της φτανει,οτι ειναι ελαφρυ και ποσα ακομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μαζι γραφαμε..Περαστικα σου!!! πω πω τι θα επαθε η κοπελα....ΔΕν ειναι να κυκλοφορουμε μονες....τι τρελαρας θα ηταν αυτος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου τι κανετε, πως τα περασατε χθες? εμεις παλι ολη μερα εκτος ειμασταν σε σπιτι φιλων μας, απο το πρωι, φαγαμε μαζι και μετα καθισαμε μεχρι το βραδυ τα πιτσιρικια ευχαριστηθηκαν παιχνιδι μεχρι τελικης πτωσεως ηταν συνολο 11 παιδακια μαζεμενα τα μεγαλυτερα 6,5 χρονων μικροτερος ο Γιωργακης. Γυρισαμε στο σπιτι και τα ανεβασαμε κοιμισμενα και τα τρια.

Εμεις κατα ταλλα καλα, απο υγεια εχουν λιγες μυξουλες και τα τρια. Ο Νικολας πινει πρωι βραδυ πλεον κατσικισιο για να κοιμηθει μεσημερι και βραδυ δεν θελει στηθος μονο αγκαλιτσα και μετα τον αφηνω στο κρεβατι και μενω στο δωματιο μεχρι να κοιμηθει. Θηλαζει ομως μονο μια φορα την μερα προς το απογευμα και εκεινη την. Ρα ειμαι σιγουρη οτι δεν το κανει επειδη πειναει απλα ειναι η παρηγορια του ή κατι που τον ηρεμει γιατι συνηθως λιγο πριν θηλασει εχει μια ανεξηγητη γκρινια. Για την Αγγελικη θα το ψαξω μου ειχαν πει καποτε που ειχα ρωτησει οτι αυτο το διαπιστωνεις στα πρωτα σχολικα χρονια δηλ πρώτη δευτερα δημοτικου απλα θα κοιταξω να δω ποια ειναι ολα τα συμπτωματα και αν συμβαινουν ολα ταυτοχρονα ή οχι.

Αννα Μαρια και ο νικολας λερωνεται και σιγουρα προς το τελος σηκωνεται απο το τραπεζι και τον ταιζω εγω στα ορθια. Αχ με τις γκρινιες των γονιων ετσι ειναι συνηθως ειδικα σε θεματα διαδρομων το εχω παρατηρησει και εγω δυσκολα αλλαζουν μια διαδρομη αν την εχουν συνηθησει και ας ειναι πιο συντομη η αλλη. Προσφερθηκε ο φαφλατας να σε παει σπιτι σου, πως ηταν στη διαδρομη τι ελεγε? Για τις στερεες τροφες συμφωνω και εγω απο τον 4ο πολυ νωρις και απορω και πως καθοταν και σε καρεκλακι φαγητου εκτος αν ηταν πολυ ξαπλωτο. Βρε τον Αντρικο με την σκορδαλια, εμας χθες την ειχαν κανει πολυ ελαφρια και τα πιτσιρικια την δοκιμασαν και τους αρεσε κιολας.

Κατερινιω χαθηκες αλλα λογικο με τοσο τρεξιμο δουλεια σπιτι παιδια. Να χαιρεστε το ανηψακι σας φανταζομαι η τουρτα θα ηταν εκπληκτικη!!! Πολλα πολλα μπραβο και για τα αγορακια σου παντα να ακους ετσι καλα λογια και να τα καμαρωνεις.

Μαγδα ωραια περασατε ανανεωθηκες, το πιασιμο περασε? και χθες ωραια παλι περασατε πολυς κοσμος μ αρεσει οταν ειναι ετσι μεγαλες οι οικογενειες και εχουν και καλες σχεσεις ολοι μεταξυ τους.

Ανθη πηγατε στην ακροπολη τελικα? με τα παιδια? πως τους φανηκε στο μουσειο? ρωταω γιατι το μουσειο το εχω για μεγαλυτερα παιδακια οταν θα εχουν ηδη κανει καποια σχετικα πραγματα στο σχολειο. Γαστρεντεριτιδα περασαμε και μεις και βοηθησε στον αποθηλασμο. Για τον θηλασμο πολυ σωστα τα εγραψες σιγουρα προσφερει πολλα και συναισθηματικα στο παιδι και διατροφικα αλλα δεν σημαινει οτι ενα παιδακι που δεν θηλασε υστερει σε κατι απο ενα που θηλασε ή μια μαμα που δεν τα καταφερε για τον οποιοδηποτε λογο οτι δεν ειναι καλη μαμα ισα ισα που μπορει να εχει προσθερει και περισσοτερα, ολα ειναι σχετικα και καλο ειναι να μην βαζουμε ταμπελες. Το βραδυ και τα δικα μου ερχονται και καποια στιγμη τα ξαναπαω στα κρεβατια τους και μπορει να ξαναρθουν το πρωι. Αυτο δεν με ενοχλει απλα τους εχω μαθει οτι ο καθενας κοιμαται στο κρεβατι του οποτε δεν ζητανε να κοιμηθουν εξ αρχης στο δικο μας. Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρα ακομα και μεγαλωνοντας θα αλλαξουν καποια πραγματα οταν τα ιδια ειναι ετοιμα.

Αχ και εγω μια απο τα ιδια στο θεμα μαμας συζηγου παντα θα ηθελα να μπορουσα να κανω το κατι παραπανω αλλα πολλες φορες ειναι ο χρονος περιορισμενος, οι υποχρεωσεις πολλες και σιγουρα θες και λιγο χρονο για σενα για να κανεις το οτιδηποτε.

Βασω περαστικα, οντως ειναι πολυ δυσκολο να εισαι εγκυος και συναχωμενη γιατι δεν μπορεις να παρεις κατι περα απο ενα ντεπον για να ανακουφιστεις. Καλα ετσι ειναι στην δευτερη εγκυμοσυνη το φουσκωμα ξεκιναει πολυυυυ νωρις.

Αλεξανδρα αν μπορεις να μου πεις κατι περισσοτερο για το κοριτσακι της φιλης σου θα μου ηταν χρησιμο.

Χριστινα σοκαριστηκα και εγω με οσα ετυχαν στην κοπελα και πως το χειριστηκε και ευτυχως που βρεθηκαν και οι αλλοι και εδωσαν σημασια, και συνεβει και εδω που μενουμε....

Αυτα απο μενα πρεπει να εγραψα πολλα, καλοβραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Εμείς καλά, δόξα τω Θεώ. Ο Πάνος το πρωί δεν ήθελε να πάει σχολείο. Με κλάματα τον άφησε ο Κοσμάς.. Όταν πήγα να τον πάρω, όμως, μου είπε η δασκάλα ότι ήταν μια χαρά και μάλιστα δεν ήθελε να φύγει. 20 λεπτά καθόμουν εκεί. Περίεργο παιδί..

Η Αλεξάνδρα σήμερα κοιμήθηκε στην κούνια της, αλλά είναι σίγουρο ότι θα ξυπνήσει όπου να ' ναι και θα θέλει να έρθει σε μένα... Για να δούμε πότε πια θα στρώσει ο ύπνος της.

Κατά τα άλλα τα ίδια. Σπίτι, δουλειές , δουλειά.

 

Κατερινάκι, θεωρώ ότι η Αγγελικούλα δεν έχει κανένα θέμα. Μια χαρά είναι το κοριτσάκι σου!

Δεν πήγαμε τελικά στην Ακρόπολη γιατί μας έφυγε η ώρα. Πήγαμε στο Μοναστηράκι για βόλτα και σουβλάκι από τον Θανάση. Στην Ακρόπολη θα έπαιρνα και τα παιδιά αλλά θα πήγαινα πιο πολύ για μένα. Ο Πάνος δεν νομίζω ότι είναι σε ηλικία που θα χαρεί την επίσκεψη σε ένα μουσείο.

Ο Νικόλας τελικά τον διεκδίκησε με νύχια και με δόντια έστω έναν θηλασμό την ημέρα ε;; Παρηγοριά είναι γι' αυτόν!

 

Άννα Μαρία, πάλι καλά που πληρώσατε τόσα για το αυτοκίνητο.

Περαστικά στο αγοράκι σου το γλυκό! Πώς είναι σήμερα;; Ζωηρή η Γεωργία ε;; Μάλλον τα κορίτσια κλωτσάνε περισσότερο! Χιχιχιχιχιχι! Η Αλεξάνδρα με είχε πεθάνει. Κουνιόταν σαν τρελό...Ο Πάνος αντίθετα σχεδόν καθόλου.

Άψογες οι ατάκες του Αντρέα! Είναι φοβερός!

 

Μαγδούλα, πόσο πολύ μου τη σπάνε όλοι αυτοί που ρωτάνε ένα ζευγάρι πότε θα κάνει παιδί..... Το θεωρώ μεγάλη αδιακρισία. Ειδικά αν το ζευγάρι δεν έχει κάνει ακόμα παιδί.

Και σε μένα αρέσει να κοιμάμαι στο κρεβάτι με τα παιδιά. Τον καλύτερο ύπνο κάνω. Από την άλλη, όμως, μου αρέσει να είναι και ανεξάρτητα.

Έφαγες πολύ ε;; Κι εγώ τις τελευταίες μέρες τρώω το καταπέτασμα. Τελικά η δίαιτα που είχα ξεκινήσει δεν πήγε και τόσο καλά...Χαχαχαχαχα.

 

Χριστίνα, τρόμαξα πολύ με αυτό που έπαθε η φίλη σου... Έχει ξεφύγει ο κόσμος. Από παντού πρέπει να φυλαγόμαστε. Τυχερή ήταν που πέρασαν αυτοί οι άνθρωποι.

Φέτος ταλαιπωρηθήκαμε πολύ από τις ιώσεις.. Δεν ξέρω τι άλλο μας περιμένει πια... Ήμουν βέβαια προετοιμασμένη αλλά και πάλι, άλλο να το σκέφτεσαι και άλλο να το ζεις...

 

Αλεξάνδρα μου, μας έλειψες! Νιώθω κακή μαμά γιατί τους φωνάζω συχνά...Έχω νεύρα που τα προκαλεί το άγχος, η κούραση και η πίεση χρόνου... Πιο πολύ με ενοχλεί που και ο Πάνος σηκώνει τη φωνή του και ξέρω ότι ευθύνομαι εγώ γι' αυτό. Τουλάχιστον το κάνει μόνο μέσα στο σπίτι. Επίσης, ώρες ώρες νιώθω ότι δεν με υπολογίζουν. Κυρίως ακούνε τον άντρα μου. Εμένα προφανώς με έχουν για την τρελή που φωνάζει... Κακή σύζυγος νιώθω γιατί τον άντρα μου τον βλέπω κάθε μέρα το βράδυ και δεν έχω την όρεξη και τις αντοχές να ασχοληθώ πολύ μαζί του.. Άσε που κι εκείνος είναι κουρασμένος...Γυρνάω σπίτι στις 9.30 το βράδυ και ο άντρας μου κοιμάται κατά τις 11.30-12. Η μικρή κοιμάται στις 11 και όπως καταλαβαίνεις δεν μας μένει σχεδόν καθόλου ώρα... Ευτυχώς υπάρχουν και τα ΣΚ.

Την Κωνσταντίνα την στέλνεις πλέον σχολείο;

 

Αυτά και για σήμερα! Καλό βράδυ σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚαλημερΑ..

Οταν δινεις σε καποιον τα παντα δεν εκτιμα τιποτα κ τα θεωρει ολα δεδομενα.

Κ ειναι καποιοι παλι που δεν τους δινεις τιποτα κ σου προσφερουν ακομα κ την καρδια τους..!

Θα μπω αργοτερα δεν εχω πολυ ορεξη

Παντως τα διαβασα ολα

Θα βγουμε στο κηπο να παιξουμε με το σκαθαρι αυτο μου φτιαχνει την ορεξη παντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Τι κάνετε;

Εμείς καλά, ο Αντρέας έκανε πάλι ένα πυρετούλι κατά τις 4 το πρωί, πάλι 37.5 δηλαδή. Το πρωί πήρα τον παιδίατρο, και μου είπε ότι, αφού είναι χαμηλοί οι πυρετοί και αραιοί μεταξύ τους, είναι κάποια πολύ ελαφριά ίωση, και να δίνουμε μόνο αντιπυρετικά όταν χρειάζεται. Αν κάνει ψηλό πυρετό, βέβαια, θα του τον πάρουμε να τον δει. Πάντως, οι σκανταλιές του δεν έχουν μειωθεί ούτε στο ελάχιστο, αντίθετα, έχουν πολλαπλασιαστεί! Η όρεξή του έχει πέσει κάπως, αλλά γενικώς τρώει. 

Σήμερα καθόταν στο τραπέζι της κουζίνας, κι εγώ ετοίμαζα τα λαχανικά για το φαγητό, κι έπαιζε με κάτι κούπες του τσαγιού κι ένα κουταλάκι. Έλεγε "σέλω τσάι" και του λέω εγώ "τι λες καλέ, που θες και τσάι" και μου απαντά "ακούς εκεί. Που σέλω και τσάι!". Μετά καθάρισα ντομάτες και του είπα ότι θα τις χτυπήσουμε στο μούλτι για να γίνουν σάλτσα, και μόλις τις χτύπησα μου λέει "έγιναν σάτσα".

Μετά μαγειρέψαμε μαζί, φτιάξαμε μοσχαράκι κοκκινιστό με χυλοπίτες, κι ο Αντρέας μου έριξε κανέλα, ξύλο και σκόνη στο φαγητό. Είναι πλέον ο μόνιμος βοηθός μου στην κουζίνα!

Αλεξάνδρα εγώ για το θηλασμό είχα διαβάσει ιστορίες για αγρίους πριν κάνω τον Αντρέα, αλλά ευτυχώς δε μάσησα! 

Πάντως, για το θηλασμό που λέτε, σε διάφορες ομάδες και φόρουμ στο διαδίκτυο γίνεται χαμός, κι εδώ γινόταν άλλοτε όταν είχε πολλή κίνηση το μάμμυ. Βγαίνουν όλες και σφάζονται, και αραδιάζουν ατελείωτους μονολόγους για τη σημασία του θηλασμού ή του μη θηλασμού, γιατί θήλασαν, γιατί δε θήλασαν, κ.λπ. Έλεος πια με τις κομπλεξικές!

Πάντως, κι εμένα με έπρηζε η μάνα μου ότι μπορεί να μην είναι καλό το γάλα, και όταν θα πάμε στον παιδίατρο (το μωρό τώρα μιλάμε μιας βδομάδας), να του πούμε να ζυγίσει το μωρό, μήπως και δεν έχει πάρει βάρος, και ν' αρχίσω να δίνω ξένο. 

Χριστίνα εύχομαι να είσαι τελείως καλά πλέον!

Τέτοια περιστατικά όπως αυτό που αναφέρεις πολλά γίνονται και γίνονταν και παλιότερα δυστυχώς. Θυμάμαι όταν ήμουν φοιτήτρια, κάποια βράδια επέστρεφα στην Τριανδρία όπου έμενα, από τις Φοιτητικές Εστίες που ήταν στις Σαράντα Εκκλησιές. Απόσταση δέκα λεπτών, σε κεντρικότατο δρόμο (αγίου Δημητρίου), αλλά έπρεπε να περάσω έξω απ' το Καυτατζόγλειο. Μιλάμε, το τι επιδειξίες πετύχαινα εκεί πέρα, δε λέγεται. Περνούσα από μπροστά τους χωρίς να τους δίνω καμία σημασία. Αλλά και φίλες μου είχαν διάφορες τέτοιες εμπειρίες, με νεαρούς που τις ρωτούσαν τι ώρα είναι, και ξαφνικά βρίσκονταν ξεβράκωτοι, ή με επιδειξίες που τις κυνηγούσαν μέχρι το σπίτι τους και στέκονταν απ'έξω και αυνανίζονταν.

Καγκουράκι κι εμένα, όπως είχα πει και τις προάλλες, ο Αντρέας είχε κρατήσει τον πρωινό θηλασμό, και τελικά τον έκοψε κι εκείνον. Για μερικούς μήνες δεν έπινε τίποτα το πρωί, έτρωγε κατευθείαν πρωινό, μετά άρχισε να πίνει και το πρωί γάλα.

Ο φαφλατάς δεν αγόρευε στη διαδρομή ευτυχώς, αλλά είναι από τους ανθρώπους που δε σε αφήνουν να ολοκληρώσεις μια κουβέντα. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που δεν ακούει ποτέ τους άλλους. Πάντως, του το αναγνωρίζω ότι με έφερε μέχρι το σπίτι, ενώ είχε μιάμιση ώρα διαδρομή μετά.

Εμάς ο Αντρέας ζητάει να πάει στο Μουσείο, αλλά επειδή το έχει δει στο Μικρό Νικόλα! Επίσης, θέλει να γίνει "ατονάτης και ο-ειβάτης" (αστροναύτης και ορειβάτης) επειδή θέλει να γίνει και ο Ζου.

Το μωρό της φίλης μου μισοκαθόταν στο καθισματάκι. Εγώ τον Αντρέα στην αρχή τον τάιζα στο ριλάξ. Γύρω στους οκτώ μήνες τον έβαλα στο καθισματάκι (επειδή προηγουμένως δεν είχα, χιχι). Απορώ γιατί το άρχισε τόσο νωρίς κρέμες, ενώ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα βάρους, αν αυτό θα αποτελούσε σοβαρό λόγο. Και αυτές τις μέρες κλείνει τεσσάρων μηνών, το άρχισε πριν καν γίνει τεσσάρων.

Ο Αντρέας όταν είναι να κοιμηθεί στο κρεβάτι του, κοιμάται σερί μέχρι το πρωί, και μετά, όταν ξυπνήσει, έρχεται σ' εμάς και λέει "σέλω γάλα", παίρνει τα γυαλιά του άντρα μου, του τα δίνει και του λέει "ο-ίτε παμπά (παμπά, όχι μπαμπά!), τα γυαλιά σου, να τα φο-έσεις, για να μου ζετάνεις το γάλα"! Αλλά τώρα τον κοιμίζουμε μαζί μας. 

Ανθή εμένα κι ο Αντρέας κλωτσούσε όσο και η Γεωργία! Δε βλέπω διαφορά προς το παρόν!

Κι εγώ δυστυχώς φωνάζω κάποιες φορές στον Αντρέα, κι ο αντρας μου το ίδιο. Τώρα το έχουμε μειώσει αρκετά, ευτυχώς. 

Μάγδα δυσνόητο το ποστ σου, φαντάζομαι απογοητεύτηκες με κάποιον. 

Σας φιλώ, θα τα πούμε ίσως το βράδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τα ποστ μου ειναι που ναι απο το κντ ζορικα ειναι κ στο μυαλο μου καπως αλλα αλλιως αποδιδονται γραπτως σορυ..

Με τον αντρα μου τα χω ειμαστε τοσο διαφορετικοι που ωρες ωρες δε τη παλευω με τιποτα...

Τεσπα απο που να πιασω που τα διαβασα κ τα ξεχασα οεο!!

Καταρχην για θηλασμο εγω λιγα διαβασα απο γιατρους αρθρα μου φανηκε πολυ απλο κ φυσικο εξαρχης ηταν κ ο β βολικος ειχα κ πολυ γαλατακι οποτε μια χαρα σιγουρα πιστευω οτι μια μανουλα κανει οτι μπορει κ οσες δεν τα καταφερνουν δε χαθηκε μ ο κοσμος

Τωρα αυτα τα στανταρ που λες αννα μαρια για μαμαδες ουτε εμενα μου αρεσουν

κ οταν ειπα νιωθω τελεια μαμα απλα ενοουσα πως κανω οτι μπορω για να παρεχω οσα περισσοτερα στο γιο μου κ πως το ενιωθα ενφυτο εξαρχης το μητρικο ενστικτο κ οταν κατι το θες πολυ λενε

το κανεις καλα λενε..

Χρονο δεν εχω για μενα κ πολλες φορες θα θελα περισσοτερο αλλα με το βασιλη κανω τα παντα μαζι κ ειναι το καλυτερο μου

Δεν του φωναζω αλλα γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που φωναζει τσακωνεται δε θελω εντασεις..

Ανθρωπος ειμαι ομως κ καμια φορα βγαινω εκτος οριων..

Χριστινα στο χω ξαναπει πως ειμαστε αδελφες ψυχες οσα λες ειμαι εγω κ νιωθω εγω ετσι συνηθως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κρεμα εβαλα 6 μηνων που ειπε ο παιδιατρος μαζι με θηλασμο κ σιγα σιγα στερεες δε βιαστηκα

να ναι ετοιμο το στομαχι τον ταιζα στο ριλαξ κ στο καρεκλακι ποιος ο λογος να τρωει τοσο μικρο δε το καταλαβαινω μη χασει γευματα ολοι του τη ζωη θα τρωει τι να πω θα χει τους λογους της

Ανθουλι ο πανουλης ενιωθε οπως εμεις που καποιες μερες δε θελουμε να παμε δουλεια αφου ηταν οκ μετα σουπερ

Οντως αδιακριτο ποτε δε θα ρωταγα καποιον για οικογενειακα παρα μονο αν μου ανοιγοταν μονος

Αννα μαρια περαστικα στον αντρικο ελαφρια να φυγει η παλιοιωση ξουτ ξουτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι τι λαχταρα πηρε η φιλη σου παλι καλα βρεθηκαν οι ανθρωποι

Ετσι βεβαια πεθανε ο αδερφος της θειας του αντρα μου καποτε γυρναγε βραδυ ειδε δυο τυπους που πειραζαν μια νοσοκομα μαλωναν αυτη εκλαιγε μπηκε να τη βοηθησει κ τον μαχαιρωσαν πεθανε ακαριαια για μια αγνωστη κοπελα..

Αρα δε ξερω πραγματικα που ζουμε φοβασαι ακομα κ να βοηθησεις παντως κ εγω θα βοηθουσα..

Ξεσκασατε καγκουρακι μου τελεια κ ο β απολαμβανει πολυ να παιζει με παιδακια εγω παλι που χα κελυ ευγενια κ βασιλη στις διακοπες ειπα τρια ειναι ηρωιδες οσες εχουν

Αρα κα κ καγκουρακι respect κ παλι

Παω να φτιαξω μπιφτεκακια θα ξαναμπω

...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!! Αδιαθετησα σημερα και ενω το πρωι με τις δουλειες ημουν  οκ μετα που καθισα ηθελα να ειμαι μονο ξαπλωμενη,...Η Κωνσταντινα ολο το απογευμα κανα 4ωρο επαιζε με τα κουκλακια της σχολειο...Τα ταιζε,επαιζε,τα εβαζε απο  εδω ,τα πηγαινε απο εκει,τα πηγαινε τουαλετα...Δεν ξεκολλαγε να παει για υπνο..χαχα 

 

Κατερινα το κοριτσακι που ελεγα ειναι αρκετα ζωηρο,στις βολτες δηλαδη ειναι λες και το εχουν κλεισμενο για μερες και μολις βγαινει εξω τρεχει και δεν καθεται ουτε λεπτο ηρεμο.Στον παιδικο σηκωνοταν συνεχεια και ηθελε να βγαινει εξω,σπιτι μου ελεγε η μαμα της οτι  δεν παιζει με τα παιχνιδια ,δηλαδη το παιχνιδι της ειναι να τα κατεβασει ολα και να μην ασχοληθει με κανενα και σπιτι μας δηλαδη που ερχεται κατεβαζει τα παντα απο τα ραφια ,αδειαζει τα καλαθια και φευγει,ενω η Κωνσταντινα που ειναι ιδια ηλικια φτιαχνει παζλ,ζωγραφιζει,παιζει παιχνιδια ρολων. Την πηγαν για εργοθεραπεια 1-2 επισκεψεις γιατι γεννησε τωρα η μαμα και της ειπαν να ειναι πιο επιβλητικη γιατι δεν την ακουει και καθολου και να της μαζεψει τα πολλα παιχνιδια για να μην χανει το ενδιαφερον της αμεσως για κατι αλλο.

 

Μαγδουλι αχ αυτοι οι αντρες...τι σου ειπε βρε και σε στεναχωρησε;

 

Ανθη τι ωραιες οι βολτες στην Αθηνα,κι εμεις αμα κανουμε βολτα μετα καταληγουμε μοναστηρακι  για κεμπαπ!!μιαμ μιαμ!!! Θα στρωσει και η ΑΛεξανδρα μην αγχωνεσαι...Καλα με τις φωνες..ηταν μια περιοδος που νομιζω οτι μονο φωναζα!!!Φωναζα για να φαει,για να κοιμηθει,για ολα...Μετα υποσχεθηκα στον εαυτο μου να ηρεμησω και να μην φωναζω για το παραμικρο....κι ετσι εγκατασταθηκε η μικρη στο κρεβατι μας!!χαχαχαΕν τω μεταξυ σημερα την μαλωσα για κατι και της φωναξα γιατι δεν ενιωθα και καλα και ειχα νευρα,αρχισε να κλαιει και να μου λεει ''ενταξει μανουλα μου ενταξει...''μου ηρθε να βαλω τα κλαμματα,

 

 

 

Αννα Μαρια πως ειναι ο Αντρεας;αμαν αυτες οι ιωσεις...παλι καλα που εχει διαθεση και ορεξη!!! Αστροναυτης ε;μεγαλα ονειρα!!!Καλα στα φορουμ το θεμα θηλασμος,τοκετος ειναι κοκκινο πανι..σφαγη γινεται..Αλλα ουτε σε φιλη δεν θα πω τι πιστευω οχι να προσπαθω να πεισω καποια στα φορουμ! ΚΙ εγω ειχα ξεκινησει κρεμα στην μικρη γυρω στους 4,5 μηνες λογω βαρους,οχι πως βοηθησε ,δεν ηταν ετοιμο το μωρο τοτε να φαει.

 

Καλο βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Εμείς καλά. Σήμερα η μέρα είχε ποδόσφαιρο και μετά σούπερ μάρκετ. Είχα και διόρθωση αλλά δεν διόρθωσα. Δεν άντεχα. Η Αλεξάνδρα και σήμερα κοιμήθηκε στην κούνια της. Κατά τις 3-4 τα ξημερώματα, θα ξυπνήσει για να έρθει στο δικό μου. Ο Πάνος πλέον με δυσκολεύει πάρα πολύ. Για να τον ντύσω, να τον κάνω μπάνιο, να τον πείσω να κοιμηθεί και γενικώς για να κάνει το οτιδήποτε, θέλω 100 ώρες. Δεν με ακούει, έχει γίνει πολύ ζωηρός και με τρελαίνει. Έχει αλλάξει απίστευτα. Επίσης, δεν του αρέσει ΚΑΝΕΝΑ φαγητό που φτιάχνω. Μόνο το παστίτσιο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Το καλό είναι ότι είναι πάντα ΚΥΡΙΟΣ και σοβαρότατος όταν βγαίνουμε έξω. Στο σπίτι όμως..........ζω ένα ΔΡΑΜΑ. Τέλος πάντων.

 

Αλεξάνδρα μου, κάθε μέρα λέω στον εαυτό μου: "Αύριο δεν θα φωνάξεις, θα έχεις υπομονή, θα χαμογελάς συνέχεια". ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ το ίδιο λέω. Δεν μπορώ όμως να το εφαρμόσω. Όταν πχ γυρνάμε από το σχολείο και του λέω να πλύνει τα χέρια του και πρέπει να πέσουν απειλές για να έρθει, ή πειράζει την Αλεξάνδρα κι εκείνη αρχίζει να κλαίει, ή του λέω να μην φάει μπισκότο γιατί θα φάμε μεσημεριανό κι εκείνος με γράφει και μάλιστα δίνει και στην αδερφή του κλπ κλπ κλπ, Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ..... Φωνάζω......Με πιάνει ταχυκαρδία......

Τόσο ήσυχη είναι πάντα η Κωνσταντίνα;;; Ο Πάνος δεν έχει παίξει ποτέ 4 ώρες μόνος του. Με θέλει μαζί του. Τώρα που μεγάλωσε, άντε να παίξει καμιά ώρα μόνος του και πολύ λέω. Η Αλεξάνδρα πάλι, είναι η ουρά μου. Ακόμα και τουαλέτα να πάω έρχεται σαν παπί από πίσω μου... Άμα γυρίσω και δεν είναι πίσω μου, ξέρω ότι κάνει κάποια σκανδαλιά...

Δεν μου είπες, την στέλνεις σχολείο την Κωνσταντίνα;

 

Μαγδούλα, άπειρες φορές έχω σκεφτεί ότι δεν ταιριάζω με τον άντρα μου. Μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτό! Μην σκας. Αύριο θα τα ξαναβρείτε και θα σου φύγουν αυτές οι σκέψεις.

Δεν φωνάζεις ε;;;; Πόσο ζηλεύω τους ήρεμους ανθρώπους...Εγώ μόνο στη δουλειά είμαι ήρεμη , στο σπίτι σπανίως.

 

Άννα Μαρία, ευτυχώς την περνάει ελαφρά την ίωση ο Αντρίκος. Το 37.5 δεν είναι πυρετός. Εύχομαι αύριο να μην σηκώσει ούτε δέκατα.

Το μωρό της φίλης σου είναι πολύ μικρούλι για στερεές τροφές. Δεν μπορώ να το καταλάβω. Εγώ και τα 2  μου παιδιά τα άρχισα μόλις έκλεισαν τον 6ο μήνα.

 

Να σας πω και κάτι που με προβληματίζει. Πριν κάποιους μήνες, ο Κοσμάς, η μαμά μου και η πεθερά μου, όποτε έκανε η Αλεξάνδρα κάποια αταξία, της έκαναν ντα και της έδειχναν το χέρι. Εγώ να χτυπιέμαι να μην το κάνουν. Το αποτέλεσμα;; Όποτε της λέω όχι σε κάτι, μου λέει ΝΤΑ και μάλιστα μου δίνει μία και στο χέρι. Στο σούπερ μάρκετ έγινα ρόμπα. Θα σκέφτηκε ο κόσμος ότι βαράω το παιδί μου. Όποτε κάνει ΝΤΑ της λέμε πόσο κακό είναι αυτό που κάνει και ο άντρας μου την στέλνει να μου ζητήσει συγνώμη και να μου δώσει φιλάκι. Τι να κάνω άλλο για να της το κόψω βρε κορίτσια;

Επίσης, επειδή όλη μέρα την φιλάω συνέχεια, με φιλάει και αυτή συνέχεια. Αυτό όμως το χαίρομαι! Το ντα όχι......

 

Αυτά φιλενάδες μου. Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χριστινακι θα τρελαθω. . . τι επαθε το καημενο το κοριτσι!ειλικρινα!ευτυχως που της εδωσαν σημασια και τα αλλα παιδια και τη γλυτωσε!

Αννα Μαρια περαστικα και στον Αντρικο!και η Ιωαννα την περασμενη βδομαδα ειχε δεκατα και την πηρα γιατρο δεν φαινοταν κατι εκεινες τις μερες μονο ο λαιμος λιγο κοκκινος!μετα απο 2 μερες αρχισαν οι  μυξες και ο βηχας!μπορει να ηταν και νεα ιωση ομως μπορει να εξελιχτηκε και ο πυρετος να ηταν προειδοποιηση!της καναμε εισπνεομενα και Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία ειναι πολυ καλυτερα!

Μαγδουλα μου τι επαθες?θα τα βρειτε με τον αντρουλη σου!μην απογοητευεσαι!

Αλεξανδρα μου το Κωσταντινακι απο μικρη μανουλα χαχα!και μενα της αρεσει πολυ να παιζει με κουκλες, να τις ταιζει, να τις κοιμιζει και ολα τα σχετικα!

Καγκουρακι ωραια περασατε!το διασκεδασαν και τα μικρα!για την Αγγελικη και γω πιστευω οτι ειναι νωρις να καταλαβεις αν ειναι υπερκινητικο το παιδι!εμαθαν ολοι και χαρακτηριζουν τα μικρα μωρα απο πολυ νωρις!

Εγω μια απ τα ιδια εχω απιστευτη ζαλαδα και αρκετες αναγουλες!αυριο παμε στο γιατρο για το πρωτο ραντεβου!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!ευχομαι ολα να ναι μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετω απο δημητσανα!!!

Λοιπον τσουπρες μιας κ θαλασσινος τυπος εγω κ καθολου του βουνου ερχομουν με χαμηλες απαιτησεις κ τελικα εντυπωσιαστηκα

Ολα τα χωριουδακια ειναι γραφικα κ πανεμορφα το φαγητο λουκουμι οι ανθρωποι πολυ φιλοξενοι αλλα το ξενοδοχειο ηταν η εκπληξη

Πραγματικα απο τα καλυτερα που χω παει εχω τρελαθει κυριακη δε θα θελω να φυγω

Το χω ερωτευτει η θεα ειναι απιστευτη κ τα δωματια ειναι ουαου εκλεισα οικογενειακο κ εχει δυο κρεβατοκαμαρες με δυο μπανια κ ενα σαλονι

Ειναι τρελα προσεγμενο εχει ακομα κ σερβιετες κ μαντηλια ντεμακιγιαζ στα μπανια..θα το προτεινα ανεπιφυλακτα για χειμερεινο τριημερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξανδρα τα λεμε καθημερινα εμεις βρε το κων που επαιζε τοση ωρα μονη εμενα ο β ειναι ουρα παιζει αλλα οπου παω εγω κ τουαλετα να παω κουβαλα το συφερτο κ λεει θα σου κανω παρεα γκρρρ

Ο συζηξ βλακειες ειπε ζητησε συγνωμη αλλα του τη φυλαω εννοια σου.. Ανθουλι μου γλυκο οταν κανει ντα εσυ φιλακι μονο φιλακι πες πες θα το μαθει

Οσο για τις φωνες εγω αμα νευριαζω φευγω παω αλλου ως να ηρεμησω για να μη φωναξω

Παντα ετσι εκανα κ τωρα με εχουν μαθει κ αμα κανει αταξια κ τον βαλω στο μπανιο περιμενει κ φωναζει μαμακα ηρεμησες η οχι ακομα;;

Σημερα παντως μου κανε εντυπωση που χτες που μαλωσαμε με συζηξ μας ακουσε οχι φωνες αλλα καταλαβε τον τονο κ με ειδε που εκλαιγα σε καποια φαση κ σημερα στο ξεκαρφωτο λεει μαμα κ μπαμπα να στε φιλοι για παντα να μη μαλωνεται γιατι η μαμα δε κανει να κλαιει γιατι θα κλαιει κ ο βασιλακης της

Μιλαμε ραγησε η καρδια μου

Κοιτα πως τους μενουν κατι τετοια

Υποσχεθηκα πως κ να τσακωθω θα τσακωθω κρυφα αλλη φορα

Ο πανος μαλλον ζηλευει κ αντιδρα χειριστικα γιατι η ανυπακοη ειναι χειριστικη συμπεριφορα να ξερεις αν απλα του πεις πως σε απογοητευει κ σε στεναχωρει κ τον αγνοησεις να δεις πως θα στρωσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου αυριο η μεγαλη μερα πραγματικα ανυπομονω τρελα για τα επισημα χαρμοσυνα νεα!!!!

Εγω πηρα τις εξ αιματος μου ολα τελεια ζαχαρα χοληστερηνες ολα σουπερ ο αιματοκριτης απλα ειναι στα ταρταρα εξου κ οι ζαλαδες προσπαθω να φαω κρεας αλλιως θα αρχισω σιδηρο υποχρεωτικα

Τα γυναικολογικα αποτελεσματα αψογα ευτυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθουλι υπαρχει ενα βιβλιο με καμουφλαζ φαγητων κ λαχανικων μηπως να δοκιμασεις νεες συνταγες μπας κ..

Φαση θα ναι

Κ μενα τρωει τα παντα αλλα απο λιγο κ αργει πολυ αλλα οσο φαει.. πραγματικα κουραστικα να αγχωνομαι για τα παντα αν πεινασουν τα ατιμα θα φαν χαζα δεν ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσουδια!!! Η Κωνσταντινα κοιμαται απο τις 8 και ειναι ωρα για χαλαρωση...Το μεσημερι με πηρε ο υπνος στον καναπε,ξυπναω και ειχε στρωσει στο σαλονι ολα τα κουζινα,τα κουκλακια της...ενας χαμος...αλλα τι να κανει και το μικρο μου,πρεπει να παιξει!! Το πρωι ειχα σιδερωμα 2 πλυντηρια,τα εκανα να μην μενουν και μαζευονται,ειχα βγαλει και τις κουρτινες να τις πλυνω,τις κρεμασα και αυτες.Με εχει πιασει η ανοιξη μαλλον και κανω ξεκαθαρισματα και καθαρισματα!!!

 

Ανθη για τον Πανο,επειδη ειναι σε ηλικια που καταλαβαινει ,θα ελεγα να μην δινεις σημασια για το φαγητο,δεν θελει να φαει αυτο που εχεις;οκ αλλα εξαφανισε μπισκοτα κτλ. Προσπαθει να σε χειριστει.Για τι φωνες σε καταλαβαινω...απλα εγω ειπα οτι καποια πραγματα θα τα παραβλεπω,πχ για τον υπνο.γκαριζα καθε βραδυ για να παει στο κρεβατι της και να μεινει εκει.εκανα πισω ,κοιμηθηκαμε μερικους μηνες μαζι και ξαναπηγε ομαλα στο δικο της.Φωναζα μεχρι και για να παει για τσισα!!! επαιζε,την εβλεπα οτι ηθελε τσισα γιατι κρατουσε το πιπι της και δεν πηγαινε απο αντιδραση κιολας. Γενικα ειναι ησυχη,απο μικρη επαιζε μονη της αρκετα,ειναι φασεις που μας θελει μαζι της αλλα παιζει και στο σαλονι που καθομαστε και εμεις και συμμετεχουμε αν μας θελει. Κναει βεβαια και τις αταξιες της...προχθες ειχε παρει μια κρεμα σωματος και δεν την ειχα δει,ημουν στο σαλονι και ακουω τον ηχο που κανει το σωληναριο οταν αδειαζει,παω να δω και την ειχε αδειασει στο χαλι και πασαλλειβε με ενα πινελο τις κουκλες της!!ειπα να μην την μαλωσω μιας κια μου ειπε οτι το εκανε η Lalaloopsy!!xaxa...το εβαλα ψηλα ,πηρε το καρεκλακι της και το ξαναπηρε να το αποτελειωσει..την μαλωνω και ερχεται μετα και με ρωταει ΄΄μαμα γιατι με μαλωσες;;''Σχολειο πηγαινει,μονο την προηγουμενη βδομαδαδεν πηγε καποιες μερες που ειχε το συναχι. Για την Αλεξανδρα το σημαντικοτερο ειναι να μην το ξανακουσει,βρειτε κατι αλλο οταν την μαλωνετε να το ξεχασει το ντα και οποτε το κανει με ηρεμο τροπο να της λετε οτι δεν χτυπαμε. Θα το ξεχασει παντως αν δεν το ακουει.

 

Βασω αντε με το καλο αυριο να δειτε την κουκιδιτσα!!!θα ακουσετε και καρδια;;Το εχουν στην φυση τους τα κοριτσια το μητρικο!!Μια μερα παω να δω τι κανει στο δωματιο της και ειχε βαλει την κουκλα της να κοιμηθει στο κρεβατι της και ειχε ξαπλωσει και εκεινη διπλα οπως ξαπλωνα εγω μαζι της....

 

Μαγδα ειδα και τις φωτο..ενταξει ..τελεια!!!Να απολαυσετε το τριημερακι!!!πωπω σου ματωνουν την καρδια οταν λενε τετοια...Κι εμενα σε μια τετοια φαση,ερχεται και μου λεει''μαμα να μιλατε ομορφα με τον μπαμπα'' και επειδη εκλαιγα μου λεει''σε πειραξε ο μπαμπας;;σε αγαπαει!!!''αχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Αννα Μαρια περαστικα στον Αντρικο!

Αλεξανδρα 4 ωρες επαιζε μονη της η Κωσταντινα,απιστευτο μου φαινεται εμενα το περισσοτερο που εχει παιξει ετσι ειναι 3/4 αντε καμια ωρα βεβαια υπαρχει και ο Νικολας που ολο και την ενοχλει. Ενταξη τετοια συμπεριφορα δεν εχει η Αγγελικη αλλα μπορει να παιξει με πολλα διαφορετικα παιχνιδια μεσα στο απογευμα απο λιγο.

Μαγδα τοσο σε στεναχωρησε ο αντρας σου, δεν το πιστευω θα τα βρειτε σιγουρα. Καλε ποτε βρεθηκες εκει, καλα να περασετε, πρεπει να ναι πολυ ωραιο οπως το περιγραφεις. Εχεις δικιο για τους τσακωμους ολα τα πιανουν και ολα περνανε μεσα τους.

Αχ ανθη ακριβως το ιδιο η αγγελικη καμια ωρα να παιξει μονη της και ο νικολας συνεχεια απο πισω μου, μαλλον ειναι και η ηλικια τετοια. Και εγω ειναι στιγμες που φωναζω, καθε μερα δηλαδη κατι θα τυχει, νομιζω ομως οτι δεν υπαρχει μαμα που να μην εχει φωναξει, ανθρωποι ειμαστε και μεις και τα παιδακια μας ξερουν πολυ καλα να μας χειριζονται. Ο πανος στο σχολειο τρωει? τι σου εχουν πει? ας επιμεινεις λιγο και πιστευω να εχει αποτελεσμα. Για την Αλεξανδρα και το ντα που λες απλα πες σε ολους να μην το ξανακανουν και θα ξεχαστει, μιμουνται πολυ σε αυτη την φαση οποτε αν δεν το βλεπει να γινεται δεν θα το κανει και η ιδια.

Βασω με το καλο να ακουσετε καρδουλα αυριο, θα περιμενουμε τα νεα σου!!!!

Εμεις κοριτσια τα ιδια μετα τη γυμναστικη καθησαμε λιγο κουνιες με κουβαδακια και επαιξαν, σημερα δεν βγηκε καθολου απο το μαθημα, και μετα γυρισαμε σπιτι τα εκανα μπανιο παιξανε λιγο και κοιμηθηκαν και τα δικα μου νωρις απο τις 8:30. Η αγγελικη οτι ωρα και να την βαλεις για υπνο κοιμαται στο τριλεπτο, ο Νικολας αν εχει κοιμηθει μεσημερι θα παει 10 το βραδυ, σημερα που δεν κοιμηθηκε επεσε και αυτος ξερος. Τωρα θηλαζω τον μικρο εχω και δυο πληντυρια για σιδερο αλλα βαριεμαι και μαλλον θα τα αφησω για αυριο, μονο που αυριο θα ειναι τρια τα πληντυρια γκρρρρ

Αντε καλο βραδυ και καλο σαββατοκυριακο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...