Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Τα νεύρα μουυυυυ!!!!! Πήγαμε να δούμε για βαφτιστικά ρούχα για το ανηψάκι του άντρα μου που θα βαφτίσουμε. Φυσικά, η πρώτη σκέψη ήταν να αγοράσουμε από το ίντερνετ, αλλά δε βρήκα κάτι καλό και σε καλή τιμή, έτσι είπαμε να πάμε να δούμε και σε καταστήματα. Σκέφτηκα, μέσα στην αφέλειά μου, ότι, αφού θέλουμε μόνο κοστουμάκι και όχι πακέτο, μπορεί να μην είναι και τόσο ακριβό. 

Πάμε στο πρώτο μαγαζί. Μου δείχνουν κάτι πανάσχετα κοστουμάκια με μπλε σακάκια, μπεζ καρό πουκάμισα, κ.λπ. Τους λέω ότι το θέλω κατάλευκο. "Μαααα, ξέρετε, τώρα έτσι μας τα στέλνουν". Τέλος πάντων, μου δείχνουν διάφορα άλλα, και αποφασίζουν ότι μπορούν να αλλάξουν το πουκάμισο και να βάλουν ένα απλό άσπρο. Φυσικά, τα σακάκια είχαν διάφορα γαλάζια κεντήματα, κ.λπ. Τους ρωτάω τιμές. "Αυτό έχει 120 ευρώ. Αααα, πολύ καλή τιμή. Αυτό, που έχει και το σακάκι, 198 ευρώ. Κι αυτό είναι σε πάρα πολύ καλή τιμή". Καλά, μας δουλεύουν;;;;;;;;;;;;;;;; Μου λέει ο άντρας μου, τόσα έδωσε για το γαμπριάτικο κοστούμι του! Όχι για ένα κοστουμάκι που το μωρό θα το φορέσει 2-3 φορές.

Πάμε στο επόμενο κατάστημα. Του λέω πάλι για το λευκό χρώμα, και μου λένε ότι τα ράβουν αυτοί, οπότε τα παραγγέλλω εγώ όπως θέλω. Ωραίαααα... Πόσο κάνουν; "Αυτό έχει 190 ευρώ. Αυτό με το σακάκι, έχει 190 ευρώ και το σακάκι 65"!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Τα νεύρα μου, δεν είναι ότι τσιγκουνεύομαι, αλλά δεν μπορώ να με κοροϊδεύουν. Ξανακοίταξα απ' το ίντερνετ, και κάτι βρήκα, για να δούμε. Ουφ, εκνευρίστηκα.

Και σε κοιτάνε και μ' ένα ύφος, λες και, αν πεις και καμιά κουβέντα, π.χ. "χμμμ... δεν είναι κάπως... ακριβό;" είσαι ο καραγύφτουλας...

Τέλος πάντων... 

Κατά τα άλλα εμείς καλά, χτες κουράστηκα πολύ στο σχολείο και στο σπίτι. Έφτιαξα σουτζουκάκια σμυρνέικα με ρύζι, έπλυνα νεροχύτες και καθάρισα το δωμάτιό μου. Μετά στο σχολείο είχα πολλές δουλειές, μαθήματα, εκθέσεις να διορθώσω, και έκανα και ιδιαίτερο σ' ένα μαθητή που δυσκολεύεται πολύ, και ζήτησε από μόνος του να κάνουμε κάποια μαθήματα. Πέρσι είχα μια ώρα επιπλέον και μου είχε αναθέσει ο διευθυντής αυτή τη δουλειά, φέτος ώρες δεν υπάρχουν ούτε για κατούρημα, αλλά αφού Δευτέρα και Τρίτη έχω δύο κενά, και το ζήτησε ο ίδιος, δεν μπορούσα να το αρνηθώ! Μετά, όμως, όπως γυρνούσα σπίτι, νύσταζα πολύ και ήμουν πολύ κουρασμένη. Ο δε άντρας μου, κρατούσε τον Αντρέα και τον έπαιρνε ο ύπνος! Όταν τον πήγε στο κρεβάτι, ο Αντρέας ήθελε να κάνει τούμπες και του λέει ο άντρας μου "δεν μπορώ Αντρέα, νυστάζω", οπότε του απαντά ο μικρός "όχι νυστάζω, μόνο μπο-είς"! 

Σήμερα έφτιαξα φακές, πήγαμε στα μαγαζιά γκρρρ, και μετά φρουταρία. Τώρα ο μικρός κοιμάται, εγώ κάθισα να ξεκουραστώ, και ο άντρας μου έπιασε να μεταφυτεύσει τα τελευταία απ' τα φυτά που αγοράσαμε τις προάλλες. 

Ανθή πώς είναι τώρα η μικρή; Ελπίζω να είναι εντελώς καλά! 

Μπράβο για το παρτάκι!

Το παιδάκι που σας έλεγα δεν έχει μόνο μπαμπά-κουκουβάγια, αλλά και μαμά-κουκουβάγια, οπότε είναι χαμένο από χέρι...

Καγκουράκι, ευτυχώς απ' τη Δευτέρα και μετά κοιμάμαι καλύτερα.

Καλά, τα παιδιά όντως είναι παπαγαλάκια! Ο Αντρέας συνέχεια επαναλαμβάνει ό,τι ακούει, και κυρίως, αυτά που ακούει από τα κινούμενα σχέδια... Ή όταν πει κάτι, λέει και από πού το άκουσε. Π.χ. όταν κάνει κλανίτσα, λέει "έκανες πόυτου" (πούρτου, κυπριακή λέξη) και μετά λέει "η γιαγιά", επειδή αυτό του το έμαθε η μάνα μου. 

Μια χαρούλα ο Γιωργάκης! Μεγαλώνει κι αυτό!

Μάγδα, κάτσε καλέ, μη βιάζεσαι, εγώ ακόμα ένα έχω, το έμβρυο δεν πιάνεται! Κάτσε να το γεννήσω πρώτα!

Πώς πήγε το ραντεβού στο γιατρό;

Εμείς είχαμε πάρει μπαντάνα στον Αντρέα στο πρώτο του καλοκαίρι και τη φορούσε. Τώρα έχει καπελάκια για τον ήλιο. Αξεσουάρ ούτε κι εγώ φοράω, άλλο βέβαια καπέλο που είναι απαραίτητο για τον ήλιο. Αλλά δε θέλω να φορτώνομαι με διάφορα άχρηστα και ενοχλητικά πράγματα, και σίγουρα δε θα κάνω κάτι τέτοιο για το παιδί μου! Άσε που, κυρίως ένα μωρό πιστεύω πρέπει να είναι όσο πιο άνετο γίνεται. Βέβαια, αυτά είναι θέμα γούστου καθαρά!

Δε βάρυνα, αλλά από την αρχή της εγκυμοσύνης κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα. Την παραμικρή δουλειά να κάνω, μετά πέφτω ξερή...

Χριστίνα κι εγώ πιστεύω ότι φάση είναι και θα περάσει.

Σ' εμάς ακόμα πιάνει η τιμωρία. Πριν του έλεγα να μαζέψει τα παιχνίδια του και μου έλεγε "δεν σέλω". Γκρρρ... Αν του έλεγα "αν δεν μαζέψεις τα παιχνίδια σου δεν έχει βόλτα", τότε θα τα μάζευε σε τρία λεπτά...

Βάσω κι εγώ με τέτοια συμπτώματα ξεκίνησα.

Καλά, πολύ γέλασα με την Ιωάννα και την κούκλα! Κι ο Αντρέας έχει μια κούκλα που την αποκαλεί "το μω-ό", και μία τη νανουρίζει, μία προσπαθεί να την ταΐσει ή να την ποτίσει κάτι, μία τη βάζει στο κρεβάτι ή στην πολυθρόνα να καθίσει! 

Εμείς χτες βράδι βγάλαμε φωτογραφίες με τον Αντρέα να φιλάει και να αγκαλιάζει την κοιλιά μου. Μετά, εννοείται, ήθελε να τις δει, και τον ρωτάω "ποιος είναι αυτός;'. "Ο Αντέας με το μπλε ζιπούνι", μου απαντά και συνεχίζει "εγώ είμαι". Μετά δείχνει εμένα και λέει "αυτή είναι η μαμά". Γυρίζει σ' εμένα "εσύ είσαι"!

Σας αφήνω...

Αααααα!!!!!! Τώρα όπως σας είπα μεταφυτεύει ο άντρας μου, και μου χτυπάει το τζάμι και μου δείχνει στο φτυαράκι ένα τριχωτό σκουλήκαρο, χοντρό σαν καρότο... Μπρρρρ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ξαναμπω σας διαβασα κ φευγω για γυναικολογο παλι θα καλοπερασω γκρρρ

Βρε κακουργα αννα μαρια θα βλεπω καροτο κ θα τρεχω κανοντας το σεινηρμο με το τριχωτο σκουληκι χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, μπηκα βιαστικα γιατι λεω τωρα που κοιμηθηκε ο νικολας να καθαρισω λιγο σαλονι τραπεζαρια.

Μαγδα σου ετοιμαζουν εκπληξη για το ΣΚ, εμαθες τιποτα χαχαχα, παντως ειδα και εγω οτι απο δω και περα καλυτερευει ο καιρος!

Βασω τα συμπτωματα αρχισαν νωρις νωρις βλεπω αλλα αυτο δειχνει οτι ολα πανε καλα. Τι γλυκια η ιωαννα σαν μια μικρη μαμα ειμαι σιγουρη οτι θα δεχθει πολυ καλα το αδερφακι της.

Χριστινα εχεις δικιο ποσο ξεχωριστο λογω της καθημερινοτητας μας φαινεται το αυτονοητο, το να ειναι μαζι για καποιες ωρες το ζευγαρι. Αυτο με τον Δημητρακη και εγω για φαση που θα περασι το βλεπω, ειναι ο μονος τροπος που εχει για να διεκδικησει εσενα και οτι αλλο θελει, ισως τώρα που το εγραψες να ειναι και επειδη πηγε για λιγο σχολειο και μετα σταματησε. Σε μενα ευτυχως πιανει οταν χανει καποιο παιχνιδι αλλα και παλι ειναι για την συγκεκριμενη στιγμη, ειναι μικρα ακομα και πιστευω οτι θα αλλαξουν πολυ ακομα αρκει εμεις να τα λεμε και να τα ξαναλεμε.

Αννα Μαρια οντως πανακριβα τα βαοτιστικα και πεφτει τρελη εκμεταυλεση ακομα και στα αγοριστικα, φανταζομαι τι τιμες θα ακους για κοριτσιστικα. Θυμαμαι και εγω που εψαχνα για ολολευκα του Νικολα δεν εβρισκα πολλα και μαλιστα ειχα δει το ιδιο σχεδιο σε δυο μαγαζια το ενα το ειχαν με μπλε πουκαμισο και το αλλο με λευκο και επελεξα αυτο με το λευκο, και εγω πηρα μπουφανακι απο πανω, οχι σακακι σε γκρι που δεν το φορεσε βεβαια την ημερα της βαπτισης, κατακαλοκαιρο ηταν, αλλα το βολευτηκα μεχρι νοεμβρη μηνα. Γλυκας και ο αντρεας με το μπλε ζιπουνι, πολυ γελασα!!!!

Παω να κανω καμια δουλεια θα σας πω τα νεα μας αργοτερα και θελω να μου πειτε αποψεις φιλακια για την ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας απο μια μαμα κουασιμοδο χιχι

Το αριστερο ματι πρηστηκε κ εχει κλεισει μη ρωτατε πως κ γιατι δεν επαιξα μποξ αλλα δεν εχω ιδεα τι επαθα ακουω διαφορες διαγνωσεις

Πηγα φαρμακειο κ βαζω κολυριο αν συνεχισει θα παω γιατρο γκρρρρ

Καγκουρακι κ αννα μαρια τα βαπτιστικα οντως ειναι υπερτιμημενα το ιδιο ρουχο η αξια του ειναι η μιση απλα οτι σχετιζεται με γαμο βαφτηση το κοπανανε διπλα

Εγω θυμαμαι φια το βασιλη που ταν γαμπρακι στην ινα ειχαν φυγει ενα καρο λεφτα κ στο βαπτιστικο επισης κατι που θεωρω πεταμενα λεφτα γιατι αποσβεση στανταρ δε γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εκδρομη ειναι ερετρια το ρουφιανεψε η πεθερουλα που ψαρεψα ο αλλος στρειδη σαββατο πρωι φευγουμε δευτερα γυρναμε με κουνιαδια θα ναι στανταρ τελεια γιατι κανουμε πολυ καλη παρεα κ οι μεγοι κ τα μικρα

Χριστινακι φαση ειναι κ εγω το πιστευω αλλα μην υποκυψεις αυστηρη κ θα στρωσει χειρουργειο ποτε λετε δλδ;;

Καγκουρακι εσενα πως πανε τα καμαρια με το μωρο ζηλευουν ;;

Εχω αγχος για το β οτι θα ζηλευει παντως..οταν κ αν ερθει κ αλλο σε μενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι αννα μαρια λατρευω μπαντανες κ καπελακια ο β εχει απειρα κ με το που καλοκαιριασει τα θελει επειγοντως αλλωστε ειναι για καλο αποφευγει τον ηλιο

Τωρα το χειμωνα παλι εχει κολημα με σκουφια παλι εχει πολλα κ δε βγαινει χωρις αυτα

Τι απεγινε το τριχωτο σκουλικι;;

Κα παλι χαθηκες καλε..ολα καλα τα αντρακια;

Μωρουδενια εσυ μοναχουλα; Ο αντρας ταξιδι η παρειτσα σας;

Βασουλα πηγες γιατρο;

Εγω σαββατο πρωι πρωι πριν φυγουμε θα κανω γεν αιματος που ολο αμελω

Εγω ησυχια ταξη κ ασφαλεια χτες γυναικολογο κ εκκλησια μετα τεζα!!

Θα επανελθω

Αν εξαιρεσεις το παλιοματο το πρωι μου ξεκινησε απλα τελειαααα

Φιλια

...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πάλι πτώμα είμαι! Δεν κοιμήθηκα και πολύ καλά, έκανα διάφορες δουλειές σήμερα, και μετά είχα και σχολείο φυσικά... Σε κάποια φάση, στο κενό μου, νόμιζα ότι θα με πάρει ο ύπνος. Μετά πήγα τουαλέτα, κι όπως περίμενα να βγει η προηγούμενη, έκλειναν τα μάτια μου. Μετά που έκανα μάθημα ξύπνησα, βέβαια! 

Καγκουράκι είναι μια κοροϊδία τα βαφτιστικά, και να μου λένε κιόλας ότι είναι και πολύ καλές οι τιμές τους... 

Εμάς η βάφτιση θα γίνει Απρίλιο, οπότε πιστεύω ότι σίγουρα θα χρειαστεί το σακάκι. Ο Αντρέας βαφτίστηκε κι αυτός Απρίλιο, ίδιες μέρες ακριβώς, και το φόρεσε το σακάκι. 

Τα κοριτσίστικα είναι πιο ακριβά; Έλεγα ότι θα είναι φτηνότερα, αφού είναι απλά ένα φόρεμα με καπελάκι, ενώ το αγορίστικο έχει πουκάμισο, σακάκι, παντελόνι, πολλές φορές και γιλέκο, γραβάτα, κ.λπ., και το καπελάκι. Στον Αντρέα πάντως είχαμε αγοράσει σετ κομπλέ με όλα αυτά, αλλά αντί για γραβάτα είχε παπιγιόν! Εννοείται ότι εκείνη την ώρα, τους είπα να παραλείψουν το γιλέκο και τη γραβάτα, για να μην ταλαιπωρούν το μωρό, αφού τον έβλεπα ότι είχε εκνευριστεί και έκλαιγε. Πιστεύω αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό, απ' το να βγει το μωρό "όμορφο" στις φωτογραφίες. Αν έβρισκα και τώρα το ίδιο κοστουμάκι θα το έπαιρνα με χίλια, αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω σ' αυτό το site απ' το οποίο το είχα αγοράσει...

Δε μας ξαναέγραψες που έλεγες.

Μάγδα τι έπαθες και πρήστηκε το μάτι σου; Καλύτερο θα ήταν να πας κατευθείαν οφθαλμίατρο!

Ερέτρεια; Τι ωραία! Δεν έχω πάει ποτέ μου Εύβοια...

Κι ο Αντρέας φοράει καπέλο το καλοκαίρι εννοείται, αλλά έχει ένα. Και σκουφάκι του πήραμε το χειμώνα, και μετά του έφερε κι άλλο ο νονός του, αλλά πιο πολύ φορούσε την κουκούλα του μπουφάν, που κούμπωνε. Γενικώς, είμαι της φιλοσοφίας "έχω όσα χρειάζομαι", το ίδιο και ο άντρας μου. 

Καλέ, το τριχωτό σκουλήκι το πέταξε εκείνη την ώρα απ' το μπαλκόνι! Δεν πεθαίνει νομίζω το σκουλήκι αν πέσει από ύψος, έτσι το ξεφορτωθήκαμε αναίμακτα, χιχι! Τα φύτεψε όλα τα φυτά που αγοράσαμε, κι έγινε πολύ ωραία η βεράντα μας, αλλά μου φαίνεται ότι η καμέλια, που ήταν ένα από τα πρώτα φυτά που αποκτήσαμε όταν πήραμε το σπίτι (δώρο από τους γείτονες), πάει να ξεραθεί... :(

Οι υπόλοιπες πού είστε; 

Α, σας είπα ότι ο Αντρέας έχει αρχίσει να υποδύεται διάφορους ήρωες που του αρέσουν; Π.χ. το πρωί έψαχνε τα στρουμφάκια, ήπιε γάλα, και μετά έψαχνε το Δρακουμέλ. "Είναι καλός ο Δρακουμέλ;" "ναι" μου απαντά. "Δηλαδή είναι φίλος;" "ναι". Ωραίααα... Έψαχνε κάτω απ' τα σκεπάσματα, κάτω απ' τα μαξιλάρια, δεν τον έβρισκε πουθενά. "Μήπως πήγε για μπάνιο στο ποτάμι;" τον ρωτάω. "Όχι" μου απαντά με πάρα πολύ σοβαρό ύφος. "Κάνουν μόνο οι χελώνες". "Λες να πήγε με τα στρουμφάκια να μαζέψουν μούρα στο δάσος;" "Ναι. Ο Δακουμέλ, τα τουφάκια, η τουφίτα... Α, όχι! Εσύ είσαι η τουφίτα", επειδή πριν μου έλεγε "εκαϊτώ τουφίτα" "πα-ακαλώ τουφίτα"! 

Τώρα που γύρισα απ' το σχολείο έκανε τον Πλούτο (το φίλο του Μίκυ) και του έδινα και καλά κόκαλο να φάει και νερό να πιεί (απλά του έδινα την άδεια μου χούφτα κι αυτός έκανε ότι έτρωγε κι έπινε), και μετά του είπα να βάλει ένα παιχνιδάκι στο ποτήρι με τον Πλούτο και μου λέει "ΟΧΙ! ΕΓΩ είμαι ο Πλούτο"!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω και εγω νυσταγμενη, δεν ξερω ενω πριν ειχα διαθεση τωρα που θηλαζω τον μικρο κλεινουν τα ματια μου, θα σηκωθω ομως γιατι θελω να μαζεψω την κουζινα, εφτιαξε χυμο ο αντρας μου δεν ξερω και εγω ποσα πορτοκαλια εστυψε και καταλαβαινετε τι εχω να μαζεψω.

Λοιπον τα νεα μας ειναι μπολικα:

Ο γιωργακης εκανε προχθες το πρωτο του εμβολιο, εκλαψε λιγο αλλα ηρεμησε αμεσως, απο κιλα πηρε ενα σε ενα μηνα ειναι τωρα 5570 και 4 ποντους δηλ 58εκ. Τον βρηκε πολυ καλο αφου παρακολουθει με το βλεμα, χαμογελαει και στηριζει καλα το κεφαλι.

Ο νικολας περασε μια γαστρεντεριτιδα πριν λιγες μερες, ξεκινησε με εμετους το ενα βραδυ και τις επομενες δυο μερες του το γυρισε σε διαρροια. Αυτες τις τρεις μερες δεν ειχε πολυ ορεξη ουτε για φαγητο και ηταν τοσο ησυχουλης καμια σχεση με τον γνωστο Νικολα και τις ταρζανιες του. Σημερα εχουμε επανελθει πληρως τρωμε και ζωηρεψαμε παλι. Το θεμα ειναι οτι μαλλον οδηγουμαστε σε αποθηλασμο. Λογω των εμετων και της διαρροιας η παιδιατρος μου ειπε να αποφυγω να του δινω γαλα, και επειδη δεν επινε αλλο γαλα αλλα μονο θηλαζε δεν του εδινα, του ελεγα δεν κανει για την κοιλιτσα μετα για να μην κανεις νερουλα κακα και λερωνεσαι και τετοια. Το πρωτο βραδυ ξυπνησε τη νυχτα ζητουσε γαλα εκλαιγε κανα 10 λεπτο, μπορει και παραπανω ηταν εξουθενωμενος κοιμηθηκε. Δευτερο βραδυ παλι ξυπναει την νυχτα ζηταει γαλα τον κραταω αγκαλιτσα του λεω παλι δεν κανει για την κοιλιτσα εκλαψε λιγοτερο και κοιμηθηκε στην αγκαλια μου. Τριτο βραδυ δεν ξυπνησε καθολου τη νυχτα, σημερα θα δουμε παλι.....

Το ιδιο εγινε και το βραδυ για να κοιμηθει, του ειπα δεν κανει να πιεις γαλα το δευτερο βραδυ εκλαιγε και μου εδειχνε να κατσω στο κρεβατι οπου θηλαζε,μεγω δεν εκανα πισω και τελικα μου δειχνει την κουνια του τον ακουμπαω και κοιμηθηκε αμεσως, χθες λιγο αγκαλια και παλι τον αφηνω στην κουνια και κοιμαται.

Δεν φανταζομουνα να αποθηλασει ετσι και να δεχθει τοσο ευκολα ειδικα τον βραδυνο και τον νυχτερινο θηλασμο που ειναι και αυτοι που κοβονται πιο δυσκολα. Σκεφτομαι αφου τα παμε καλα να μην τον γυρισω πισω στο στηθος και απο την αλλη λεω μηπως το τοσο αποτομο δεν του κανει καλο, αλλα δειχνει ετοιμος. Δεν ξερω τι να κανω, τι θα κανατε εσεις?

Εντωμεταξυ σημερα το πρωι με ειδε που εβγαλα με το θηλαστρο γιΤι ειχαν γινει τουμπανο, αλλο να θηλαζουν δυο και αλλο ενα ξαφνικα και του εξηγησα οτι τωρα ειναι μεγαλο παιδι και θα πινει απο το μπουκαλι οπως η Αγγελικη και οτι η μανουλα θα βγαζει το γαλα του νικολα απο το στηθος και θα το πινει το βραδυ. Ε οταν εφτιαξα γαλα της Αγγελικης του λεω θα πιεις και εσυ μου λεει ναι ολο χαρα του δινω το μπουκαλι και το στραγγισε και κοιμηθηκαμε παλι χωρις στηθος, απλα τον ακουμπησα στην κουνια τον χαιδεψα λιγο και κοιμηθηκε.

Θα βγαλω και αυριο με το θηλαστρο γιατι δεν υπαρχει η δικαιολογια της κοιλιτσα πια, αλλα ισως πιασει το οτι ειναι μεγαλος και πινει απο το μπουκαλι θα δουμε....θα σας πω

Για την Αγγελικη χθες στο σχολειο μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη σε οτι αφορα τα μαθησιακα, αναγνωριζει τα γραμματα φτιαχνει πολυ γρηγορα puzzle με πολλα κομματια αλλα ειναι πολυ υπερκινητικη και μηπως εχει τα συμπτωματα αυτου που λενε διασπαση προσοχης. Κουνιεται πολυ στο θρανιο δηλαδη, πεταγετε να μιλησει και καποιες φορες ειναι αφηρημενη.

Προβληματιστηκα λιγο γιατι απο τη μια την εχουν βαλει στο νηπιο αντι για το προνηπιο που ειναι κανονικα και ειναι και γεννημενη Δεκεμβρη απο τα πιο μικρα παιδακια δηλαδη. Ειναι στην ταξη δηλαδη με παιδακια 1 και 1,5 χρονο μεγαλυτερα που νομιζω σε αυτες τις ηλικιες οι ωριμοτητα ειναι πολυ διαφορετικη.

Αυτα τα νεα μας σας αφηνω γιατι κλεινουν τα ματια μου, οποιαδηποτε ιδεα και αποψη δεκτη γιατι θελω να την βοηθησω οσο μπορω την Αγγελικη αλλα δεν ξερω πως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα

Μαγδα περαστικα στο ματακι, πως το επαθες?

Εμενα τα πανε καλα δεν ζηλευουν ιδιαιτερα τον μικρο, η Αγγελικη ουτε τον Νικολα απλα την βλεπω τελευταια να θελει και να διεκδικει πιο πολυ την Αγκαλια μου και αν ειναι διπλα μου ο Νικοκας θα ερθει να κατσει αναμεσα μας. Καλα να περασετε στη ερετρια.

Αννα μαρια κουραδη και εσυ βλεπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Αννα Μαρια ηθοποιος ο Αντρεας!χεχε!αυτη η νυστα μονιμη ειναι τελικα?εγω ακομα στις αρχες ειμαι και νυσταζω αφανταστα οποιαδηποτε ωρα της ημερας!ειλικρινα!δεν κοιμηθηκα ουτε και γω καλα τις τελευταιες νυχτες!η μικρη σηκωσε πυρετο Τεταρτη απογευμα και πηγα και την πηρα απ το σχολειο και την πηρα γιατρο!τελικα λιγο κοκκινος ο φαρυγγας αλλα εχει πολυ πρησμενα ουλη και κατακοκκινα!του ειπα θα βγαλει νεα δοντια?μου ειπε για να ειναι ετσι τα ουλη της ισως να βγαλει!ουφ!την Τεταρτη το βραδυ ξυπνουσε μεσα στο βραδυ συνεχεια και ειχε και πυρετο κατα τη διαρκεια και της διναμε αντιπυρετικα!χτες ηταν καπως καλυτερα, σημερα ειναι απυρετη! Για τα βαφτιστικα που λες ειναι οντως πανακριβα!και μεις θυμαμαι και στα 3 μωρα που βαφτισαμε δωσαμε ενα καρο λεφτα!

Καγκουρακι εγω πιστευω αν σταματησε το θηλασμο ο Νικολας και δεν ζητα στηθος, βγαζε το με θηλαστρο και δινε του το σε μπουκαλι!ειναι καλυτερα πιστευω και για σενα!αλλωστε θηλασε αρκετο καιρο και μπραβο σου που τα καταφερες κοριτσι μου!αληθεια!με το θηλασμο πρεπει να χεις τεραστια υπομονη και να μην αγχωνεσαι!εγω παντως επειδη πανικοβαλλομουν δεν τα καταφερα να θηλασω, ηταν και νευρικη η μικρη, δεν ειχα ουτε θηλες για να τραβησει γαλα, εμενε νηστικη, εκλαιγε συνεχεια και εδωσα ξενο! Οσο για την Αγγελικη αν την εχουν σε ταξη με μωρα μεγαλυτερα απ αυτην, ισως γι αυτο να αντιδρα και να συμπεριφερεται ετσι!με λιγα λογια σου ειπαν οτι επειδη ειναι υπερκινητικη θα εχει δυσκολια στη συγκεντρωση γενικοτερα!σωστα?ρωτα και ενα παιδοψυχολογο να σου πει την αποψη του!εσυ πως την βλεπεις στο σπιτι?

Μαγδουλα μου τι εγινε με το γυναικολογο?ολα καλα?εγω για 1ο υπερηχο θα παω το αλλο Σαββατο στις 29! Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ μαζι μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ζουζουνες ενα βουνο σιδερο με περιμενει μπηκα να δωσω γρηγορο παρον

Ο γυναικολογος βασουλα μου ολα μια χαρα βουρ στο ψητο ειπε για μωρο χαχα

Τεστ παπ μια χαρα οποτε ολα οκ

Καλα εγω οσο ημουν εγκυος οχι απλα νυσταζα ειδικα 7-9 μηνα παιζει να κοιμομουν 18 ωρες το 24ωρο κ λιγο λεω

Ολο κοιμομουν αφου ο αντρας μου ελεγε καλε στο ιδιο σπιτι ζουμε κ δε σε βλεπω

Ισως γιαυτο βγηκε κ τοσο υπναρας κ ο γιος

Οντως ο θηλασμος θελει ηρεμια εγω επειδη η μητροτητα μου φανηκε κατι τοσο δεδομενο κ φυσικο αλλωστε παντα ελεγα εγω θελω μωρο απο τοτε που μουν σαν την κορη σου

Ουτε αγχος ειχα ποτε ουτε τιποτα

Εως κ σημερα στο θεμα μητροτητα νιωθω οτι το χω.. Γεννηθηκα για μαμα!!

Αλλα κ ο β ηταν κ ειναι απο τα πιο βολικα μωρα φαι κ υπνος κ τουμπαλιν

Καγκουρακι αποθηλασμο βλεπω μπραβω αγαπη μου για οσο διηρκησε μια χαρΑ κ ο νικολας βγαζε με θηλαστρο αν εχεις μπολικο απλα μη μειωθει του γιωργακι με θηλαστρο που δε γινεται σωστα η θηλαστικη κινηση

Το αγγελικω ειναι μια χαρα κ στο υπογραφω την συγκρινουν με μεγαλυτερα παιδια κ σε τετοιες ηληκιες η διαφοροποιηση ειναι πολυ μεγαλη

Αν σπιτι ειναι οκ υπερβαλλουν εσυ παλι για να σαι πιο ηρεμη ρωτΑ κ ψυχολογο κ παιδιατρο την γνωμη τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αοματη η αλλιως κουασιμοδος που λεει κ ο συζηξ καλυτερευει πιστευω αυριο που φευγουμε να χω διορθωθει αν οχι δε θα κατσω να σκασω κ για ενα χαζοματο δειχνει σημαδια βελτιωσης αλλωστε

29 βασουλΑ μου θα ανυπομονω για ομορφα νεα!!!!

Αννα μαρια κ ο β υποδιεται ρολους ειναι σκυλος αμαξι μπαμπας γερανος οτι ναναι

Το σκουληκι σιγουρα επεζησε απο μπαντζι τζαμπινγκ μιας κ δεν εχει κοκαλα να σπασει

Ο βασιλης τα στρουμφακια τα λεει τρουφακια χαχα

Τωρα κοιμαται κ οταν ξυπνησει λεει θα φτιαξει βαλιτσα γιατι θα παει εκδρομη χαχα

Εχει τρελη χαρα

Εχει καει η μουρη του απο τον ηλιο κ εγω κ αυτος ολο το καλοκαιρι την παταμε θα παω να παρω αντιλιακη να αρχισουμε σα να καλοκαιριαζει

Κατα τα αλλα ηρεμια

Φιλια σε ολες θα ξαναμπω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς πήγαμε εκκλησία σήμερα, δηλαδή, μέχρι να ετοιμαστούμε, κ.λπ., φτάσαμε σχεδόν στο τέλος... Μετά αφήσαμε τον Αντρέα στους γονείς μου, εγώ ξάπλωσα καμιά ωρίτσα, και τώρα που έχω ησυχία, είπα να σας γράψω!

Χτες είχα Κατηχητικό, και αντί να τους κάνω εγώ μάθημα, ετοίμασα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, και βρήκαν τις διάφορες πληροφορίες για το μάθημα μέσα από το παιχνίδι. Τους άρεσε πολύ, αλλά κάπου ξέφυγαν. Το βραβείο ήταν εικονίτσες και σοκολατένιες ελίτσες, χεχε. Πριν τις δοκιμάσουν δεν μπορούσαν με τίποτα να πιστέψουν ότι είναι σοκολάτα και όχι ελιές!

Μετά πήγαμε τον Αντρέα στον παιδότοπο και ξεσάλωσε! Γνώρισε ένα κοριτσάκι, κανένα-ενάμιση χρόνο μεγαλύτερο, και όλη την ώρα κρατιούνταν απ' το χεράκι, έπαιζαν συνέχεια μαζί, τον έμαθε να σκαρφαλώνει στα διαχωριστικά των παιχνιδιών και να ανεβαίνει και να κυλάει απ' την τεράστια φουσκωτή τσουλήθρα. Πριν φοβόταν να ανέβει, αλλά και χτες νομίζω φοβήθηκε λίγο, παρ' όλο που κάθε φορά που κυλούσαν γελούσε. Ίσως το έκανε για να το παίξει άντρας στο κοριτσάκι :P, πάντως σ' εμάς μετά έλεγε ότι όταν έπεσε απ' την τσουλήθρα χτύπησε. Τώρα πού χτύπησε δεν έλεγε, ούτε και κατάλαβα.

Καγκουράκι, αφού σιγά-σιγά ξεφεύγει ο Νικόλας απ' το στήθος, δε θα ήταν άσχημα να αποθηλάσεις. Κι εγώ έτσι έκανα, αφού είδα ότι αντί να τραβάει γάλα, πιπίλιζε, και προτίμησα να αποθηλάσω, αντί να τον ξαναγυρίζω πίσω. Το βραδινό θηλασμό τον έκοψε κατευθείαν, μόνο το πρωί που ξυπνούσε ήθελε να θηλάσει, στην αρχή θήλαζε λίγο, γιατί φυσικά δεν τον έκοψα και μαχαίρι, αλλά σύντομα κατάλαβα ότι δεν είχε νόημα, γιατί δεν έπινε, ήθελε απλά να πιπιλίζει. Έτσι, δεν υπήρχε θέμα να χορτάσει και να αφήσει το στήθος, οπότε τον έβγαζα μόνη μου και έκλαιγε. Έτσι, αν δεν τον έβαζα έκλαιγε, αν τον έβαζα και τον έβγαζα πάλι έκλαιγε, οπότε σιγά-σιγά άρχισα να μην τον βάζω και πάρα πολύ σύντομα σταμάτησε να το ζητά.

Για την Αγγελική δεν ξέρω να σου πω, πάντως νομίζω τώρα τελευταία πολύ εύκολα κολλάνε ταμπέλες στα παιδιά. Δηλαδή τι περιμένουν από ένα παιδάκι τεσσάρων ετών; Να είναι πόση ώρα ακίνητο στο θρανίο και να προσέχει όοολη την ώρα στο μάθημα; Είναι υγιές δηλαδή ένα νήπιο να κάθεται συνέχεια φρόνιμο; Δηλαδή μόνο τα νωθρά παιδιά είναι τα "φυσιολογικά"; Άλλωστε, η συμπεριφορά ενός παιδιού με ΔΕΠΥ έχει και πολλά άλλα χαρακτηριστικά. Δεν έχει καθόλου καλή μνήμη, δεν μπορεί να συγκρατήσει βασικές πληροφορίες (π.χ. πώς λένε τον κολλητό του), δεν μπορεί να εκτελέσει βασικές εργασίες (π.χ. να ετοιμάσει την τσάντα του για το σχολείο) και πολλά άλλα. Αυτά τα λέω εμπειρικά, από μαθητές με ΔΕΠΥ που έχω.

Βάσω εγώ δε νυστάζω μόνιμα, μόνο τις μέρες που δεν έχω κοιμηθεί καλά, πράγμα φυσιολογικό νομίζω! Αλλά η υπνηλία είναι καραμπαμπάμ σύμπτωμα εγκυμοσύνης!

Μάγδα εγώ θέλω να κοιμηθώ, αλλά δεν μπορώ... Κάποιες φορές επειδή έχω αϋπνίες, και κάποιες άλλες επειδή απλά πρέπει να κάνω πολλά άλλα πράγματα... Άσε που, όποτε ξαπλώσω μεσημέρι, γίνομαι σα ζόμπι μετά, οπότε προτιμώ να νυστάζω παρά να ξυπνάω άρρωστη.

Κι εμένα ο θηλασμός μου φάνηκε κάτι δεδομένο, είπα θα θηλάσω και τέρμα, και θήλασα. Δεν αγχώθηκα ούτε για μια στιγμή, και δεν υπήρχε και λόγος να αγχωθώ. Αλλά δεν πιστεύω ότι γεννήθηκα για μαμά, ούτε και ήθελα παιδιά, εκτός από κάποια αόριστη επιθυμία στο βάθος του μυαλού μου, πιο πολύ ως άγχος ότι θα περάσουν τα χρόνια, θα πάω σαράντα χρονών και θα πω "πωπω, και τώρα που θέλω να κάνω παιδιά και δεν μπορώ;". Δε μετάνιωσα, βέβαια, που έκανα τον Αντρέα, άλλωστε και το δεύτερο το θέλαμε, κι εγώ θα ήθελα και τρίτο :), αλλά δεν μπορώ να πω ότι γεννήθηκα για μαμά. Νομίζω ότι δεν ασχολούμαι αρκετά με τον Αντρέα, θα μπορούσαμε να κάνουμε πολύ περισσότερα πράγματα μαζί, αλλά είμαι από τους ανθρώπους που θέλουν να έχουν και το δικό τους χρόνο. Μάλλον το παιδί μου θα πρέπει να καταλάβει μεγαλώνοντας ότι οι γονείς του δεν είναι τέλειοι, και να συμβιβαστεί με αυτό!

Ο Αντρέας λέει διάφορες λέξεις με αστείο τρόπο, αλλά το κορυφαίο είναι η οδοντόβουρτσα, που τη λέει οδοντόπουτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Εμείς αντηλιακό βάζουμε όλο το καλοκαίρι, από Απρίλιο-Μάιο δηλαδή, αλλά δε χρειάζεται και τόσο συχνά, γιατί πηγαίνουμε παντού με αμάξι, και για μπάνιο, βόλτες, παιδική χαρά, πηγαίνουμε αφού πέσει ο ήλιος.

Ουφ, αυτές τις μέρες είμαστε όλοι λίγο κάπως, γιατί πέθανε ένας νέος πολιτικός από τη Λάρνακα. Ήταν υπουργός Άμυνας, και τώρα θα μου πείτε, καλά, πέθανε πολιτικός και στεναχωριέστε; Δυστυχώς, αυτός ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιδί, απλός και ταπεινός, εναντίον του ρουσφετιού, τόσο απλός που πήγαινε εκδρομές με λεωφορείο με την ομάδα του χωριού που ζούσε, πήγαινε σε γιορτές σχολείων για να δει ανήψια και βαφτιστήρια του, και ζητούσε να μην τον προσφωνήσουν και καθόταν στις πίσω σειρές, έντιμος και πολύ της Εκκλησίας. Έπαθε την Παρασκευή το πρωί ρήξη ανευρίσματος αορτής, του προκάλεσε εγκεφαλικά και καρδιακά επεισόδια, και παρά την άμεση εγχείριση που του έκαναν, πέθανε τελικά χτες το μεσημέρι. Έτσι, από τη μια στιγμή στην άλλη... Μόνο 48 χρονών, και έχει και δύο παιδάκια, 13 και 10 χρονών... Πολύ στεναχωρέθηκα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες

Σημερα ευχαριστηθηκαμε βολτα φυγαμε απο τις 11 το πρωι απο το σπιτι και γυρισαμε στις 8 το βραδυ. Το πρωι ειμασταν κουνιες μεχρι τις 2 μαζι με φιλους μας και τα παιδακια τους. Ειχαμε παρει καφεδακι στο χερι και τα μικρα επαιζαν με τα κουβαδακια τους στο χωμα. Σας εχω πει οτι ο Νικολας μου εχει βγει πολυ λορδος, για να φαει θελει τραπεζομαντιλο, και μπισκοτο να του δωσω θελει και πιατο, ε σημερα στις κουνιες στα χωματα ενω επαιζε και ειχε γινει χαλια τον πωπο του δεν τον ακουμπαγε κατω, απορω πως βολευοταν τοση ωρα ετσι. Μετα πηγαμε και φαγαμε στον πεθερο μου και μετα ειχαμε υποσχεθει στην Αγγελικη allou οποτε πηγαμε και απο κει. Ο Γιωργακης ηταν στο καροτσι του ησυχος και κοιμοταν την περισσοτερη ωρα, ελπιζω να εχουμε ενα ηρεμο βραδυ και να μην με ξενυχτισει γιατι γενικα εχει στρωσει πια το βραδυ και ξυπναει μονο μια φορα. Δηλαδη απο τις 11 που συνηθως κοιμαται θα ξυπνησει κατα τις 5 το πρωι και μετα παλι στις 7:30-8.

Ο Νικολας συνεχιζει να μην ζηταει στηθος, σημερα ηπιε πρωι βραδυ κατσικισιο χωρις να φερει αντιρρηση και το βραδυ ηρθε στο κρεβατι μας και συνεχισε να κοιμαται μονο με αγκαλια.

Βασω περαστικα στην ιωαννουλα μας, φανταζομαι ειναι καλυτερα τωρα. Εσυ πως εισαι απο τα πρωτα συμπτωματα?

Μαγδα αντε να εισαι η επομενη εγκυουλα! Εβγαζα με το θηλαστρο τις πρωτες μερες που γεμιζαν πολυ τα στηθη, τωρα προσαρμοστηκαν και αυτα στις νεες συνθηκες. Δεν νομιζω να μειωθει γιατι ο Γιωργακης συνεχιζει να θηλαζει με τους δικους του ρυθμους. Και μας σημερα μας επιασε ο ηλιος ειχαν και τα δυο κοκκινα μαγουλακια.

Αννα Μαρια κατακτησεις βλεπω ο αντρικος σου, χερακι χερακι απο τωρα! Οδοντοπουτσα....πεθανα στο γελιο!!!! Νομιζω οτι ο καθε γονιος κανει οτι περισσοτερο μπορει για το παιδακι του και αν καταφερνει αυτο που λες να συνδυαζει σωστα και τις δικες του επιθυμιες ειναι το ιδανικο και απολυτα υγιες. Κριμα για τον ανθρωπο, πολυ νεος και με μικρα παιδια....

Για την Αγγελικη θελω και εγω να το ψαξω για να ξερω, φανταζομαι οτι θα υπαρχουν πολλες ενδειξεις πριν πεις κατι τετοιο για ενα παιδι. Απο τη μια πιστευω και εγω οτι ευκολα βαζουν ταμπελες οπως λες και εσυ και απο την αλλη αν μπλεξεις με ψυχολογους λογοθεραπευτες και τετοια και λιγο θεμα να υπαρχει προκειμενου να σου παρουν τα λεφτα α σου που οτι χρειαζεται κι αλλο κι αλλο κι αλλο.

Παντως ξερει ολα τα γραμμα της Αβ τα αναγνωριζει τυχαια οχι μονο με την σειρα, μπορει να σου πει λεξεις που αρχιζουν απο καθε γραμμα, μπορει και τα γραφει, φτιαχνει puzzle με 100 κομματια, της διαβαζω παραμυθι και μεγαλα του Τριβιζα και αφου το διαβαςουμε δυο τρεις φορες μετα μπορει να σου το πει απ εξω. Οταν την ενδιαφερει κατι συγκεντρωνετε την προηγουμενη βδομαδα καθισε 50 λεπτα και εφτιαχνε μια χειροτεχνια σαν κολαζ.

Την παρασκευη ομως μου εκανε το εξης, το γυμναστηριο που παει ειναι σε ενα πολιτιστικο κεντρο του δημου που απ εξω εχει παρκο και παιδικη χαρα, μετα το μαθημα παντα ολα βγαινουν και παιζουν για λιγη ωρα στις κουνιες. Αφηνω λοιπον την Αγγελικη στην γυμναστικη της και εγω ημουν στις κουνιες με τον μικρο στο καροτσι και στον Νικοα ειχα δωσει κουβαδακια για να μην τον κυνηγαω. Κουβαδακια ολο τον χειμωνα δεν εφερνα μαζι, μονο εκανε λιγο κουνια λιγο τσουληθρα λιγο κυνηγητο με τα αλλα κοριτσακια αυτα. Ε στο μισαωρο βγηκε γιατι λεει δεν ηθελε να κανει αλλο γυμναστικη και ηθελε να παιξει με τον Νικολα στις κουνιες. Αυτο θεωρειται διασπαση προσοχης ή επειδη ειχαμε τα κουβαδακια μαζι που ειχε να παιξει με αυτα απο το καλοκαιρι ηθελε σαν παιδι να παιξει με κατι που ειχε πολυ καιρο?

Πολλα εγραψα σημερα, αντε καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια πεθανα στο γελιο με το πως αποκαλει την οδοντοβουρτσα ο Αντρεας!Πολυ λυπηθηκα κι εγω για τον Μητσοπουλο!ηταν οντως εξαιρετος πολιτικος, παντα ηπιων τονων!ο γιατρος που τον εκανε εγχειρηση ο Λαμπρου ειναι αυτος που εκανε και την Ιωαννα εγχειρηση τοτε με το ατυχημα!δεν πιστευα με τιποτα οτι τη μια μερα θα παθαινε το ανευρησμα και την επομενη μερα να πεθανει!βεβαια απ οτι λενε ηταν κλινικα νεκρος απ την ωρα που επαθε το εγκεφαλικο!ποιος ξερει!αιωνια του η μνημη!

Μαγδουλα αντεεεε βουρ στο ψητο λοιποννν!με το καλο κοπελα μου!εισαι η επομενη εγκυουλα θα το δεις!

Καγκουρακι ωραια περασατε χτες!το διασκεδασαν και τα μικρα σας:)εγω να σου πω την αληθεια δεν πιστευω να ναι αυτο που λενε οι δασκαλες για την Αγγελικουλα!δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω αμεσως μολις δουν ενα μωρο να ναι λιγο πιο δραστηριο αμεσως να το χαρακτηρισουν!αν ειναι δυνατον!μωρο ειναι κι αυτο!4 ετων δεν τη λες και μεγαλη!κι αυτο που εκανε στις κουνιες δεν ειναι ανησυχητικο!ειδε κατι πιο ενδιαφερον και ηθελε να ασχοληθει με αυτο!κι οντως αν ρωτησεις ψυχολογους και λογοθεραπευτες τοτε μαλλον θα υπερβαλλουν κι αυτοι για να τσιμπησουν τα λεφτα!

Εγω εχω τα συμπτωματα τα συνηθισμενα, , , αναγουλες, ζαλαδες, δεν εχω και πολλη ορεξη, κουραζομαι ευκολα!ολα τα ομορφα!χαχα!χαλαλι ομως!θα παμε το Σαββατο να δουμε τι θα μας πει!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

Εμεις το Σαββατο ειχαμε τα γενεθλια του ανιψιου μου, 3 χρονων!εφεραν φουσκωτο και η μικρη ξεσαλωσε!επαιζε συνεχεια εκει για αρκετη ωρα!χτες πηγαμε για φαγητο το μεσημερι και μετα παιδοτοπο!ωραια περασαμε!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε; 

Εμείς καλά, πήγα το πρωί γυναικολόγο και όλα μια χαρά! Του είπα και ότι, όποτε κάνω μπάνιο, το νύχι του αριστερού μου αντίχειρα μπλαβίζει, και μου είπε ότι, δεν είναι ειδικός για τέτοια πράγματα, αλλά ίσως να είναι κάποια μικρή τοπική αγγειοσύσπαση, κι ότι, αν θέλω να το ψάξω περισσότερο θα πρέπει να πάω σε αγγειολόγο ή αγγειοχειρουργό, αλλά αφού δεν επεκτείνεται και περιορίζεται μόνο σε ένα νύχι, δεν είναι σοβαρό. Το ίδιο πάθαινα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, στα νύχια και των δύο αντιχείρων, αλλά προς το τέλος της εγκυμοσύνης. 

Χτες το απόγευμα εμείς πήγαμε σε ένα μοναστήρι εδώ στην περιοχή που μας αρέσει πολύ. Ήρθαν και οι γονείς μου, αλλά μας έφαγαν απ' τη γκρίνια. Εννοείται ότι την περισσότερη ώρα κυνηγούσαμε τον Αντρέα έξω απ' την εκκλησία. Στην αρχή τον είχε ο άντρας μου, μετά βγήκα έξω εγώ, και κάθισα σ' ένα πεζούλι και τον παρακολουθούσα. Έτρεχε πέρα-δώθε, γύριζε και με κοιτούσε, τον χαιρετούσα και γελούσε. Είχε κάτι απότομα σκαλιά, πήγε να τα κατέβει, είδε ότι δυσκολευόταν, και τα κατέβηκε μπουσουλώντας με την όπισθεν. Επειδή ξέρω ότι είναι προσεκτικό μωρό και έχει καλή ισορροπία, δεν ανησυχούσα. Σε πέντε λεπτά βγήκε η μάνα μου έξω, για να μην κουράζομαι εγώ (που δεν κουραζόμουν, αφού απλά καθόμουν στο πεζούλι), κι άρχισε να τον κυνηγά κατά πόδας. Μιλάμε για πολύ στενό μαρκάρισμα. Ε, ο μικρός αφού είδε ότι τον είχε πάρει από πίσω, άρχισε τις σκανταλιές. Έμπαινε σε παρτέρια, ανέβαινε σε τοιχάκια, κ.λπ., κι αυτή να τρέχει από πίσω του και να τον τραβάει. Τελικά την έστειλα μέσα, και τον άφησα να παίζει με τα χώματα. 

Προς το τέλος του εσπερινού είχε βγει κι ο άντρας μου έξω, κι όπως έτρεχε ο μικρός κι έπαιζε, άρχισε να κλαίει και να πιάνει την κοιλιά του. Τρόμαξα λίγο είναι η αλήθεια, φοβήθηκα μήπως έπαθε κάτι, αλλά φαινόταν πάρα πολύ κουρασμένος, αφού άλλωστε δεν είχε κοιμηθεί μεσημέρι. Τον πήρε ο άντρας μου και πήγαν μια βόλτα με το αμάξι και αποκοιμήθηκε. Εκείνη την ώρα τελείωσε και η ακολουθία, λέω στον πατέρα μου ότι θα πάω στο βιβλιοπωλείο, εννοείται ότι δε με άκουσε, και κατέβηκαν στο πάρκινγκ. Με παίρνουν τηλέφωνο "πού είστε, το αυτοκίνητο λείπει". Τους λέω ότι είμαι στο βιβλιοπωλείο. Η μάνα μου ανεβαίνει στο βιβλιοπωλείο, με πρήζει λίγο, περιμένω να πληρώσω, και εξαφανίζεται. Τελικά είχε πάει στο αμάξι, χωρίς να μου το πει. 

Όταν γυρίσαμε, περάσαμε από ένα γήπεδο και πέσαμε σε ποδοσφαιρικό αγώνα που μόλις τελείωνε, έβγαιναν εκείνη την ώρα οι φίλαθλοι, είχε τρελή κίνηση και κολλήσαμε. Ε, εκεί άρχισαν οι γονείς μου τη γκρίνια, "πώς σας ήρθε να περάσουμε από εδώ;" (είναι ο δρόμος που κάνω κάθε μέρα για να πάω στο σχολείο), "ανοίξτε τα παράθυρα, σκάσαμε, θα πεθάνουμε", "την πάθαμε, πόσες ώρες θα περιμένουμε;" κ.λπ. Εγώ να τους λέω "σιγά το πράγμα, έχουμε καμιά δουλειά να κάνουμε και θ' αργήσουμε;" αυτοί εκεί, γκρίνια. Τελικά βγήκε ο άντρας μου από μια αυτοσχέδια έξοδο, αφού τον φάγανε "στρίψε δεξιά, πήγαινε αριστερά", και βγήκαμε. 

Πάντως εμείς περάσαμε ωραία, και το διασκεδάζαμε και λίγο με τη γκρίνια.

Όταν γυρίσαμε στο σπίτι ο Αντρέας ξύπνησε, γκρίνιαζε, πάει ο άντρας μου να τον αλλάξει, και βλέπει ότι είχαν μπει μέσα απ' τα ρούχα του πετρούλες! Γι' αυτό έλεγε ότι πονάει η κοιλιά του!!! 

Καγκουράκι μια χαρά κι εσείς με τις βόλτες σας! 

Αριστοκράτης ο Νικόλας! Ο Αντρέας μόνο λόρδος δεν είναι! Συνήθως καθόμαστε στο τραπέζι, τρώει λίγο μόνος του, και μετά σηκώνεται και βολτάρει. Συνήθως ξανακάθεται δυο-τρεις φορές, και τρώει ή τον ταΐζουμε, αλλά μετά σηκώνεται για καλά, και τις περισσότερες φορές, για να φάει, βλέπει κινούμενα σχέδια... Γκρρρ... Τώρα τον ταΐζω μακαρόνια, που είναι και τα αγαπημένα του, αλλά ελάχιστα κάθισε στο τραπέζι. Δεν τον κυνηγάω ποτέ για να φάει, έχω εγώ το πιάτο, κι άμα θέλει έρχεται και τρώει. Φαντάζομαι σιγά-σιγά θα το κόψει κι αυτό.

Μια χαρά αποθηλάζει ο Νικόλας!

Το ωράριο του Γιωργάκη το είχε ο Αντρέας όταν ήταν ενός έτους περίπου!

Η Αγγελική μια χαρά μου φαίνεται από αυτά που λες. Όταν ένα παιδί δεν ενδιαφέρεται για κάτι, νομίζω είναι φυσιολογικό να αφαιρείται. Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση, ένα παιδί να προσέχει, π.χ. στην εκκλησία, που δεν καταλαβαίνει τίποτα; Άμα δεν της αρέσει κάτι, είναι λογικό να βαριέται. 

Το επεισόδιο με τις κούνιες δε νομίζω ότι είναι ανησυχητικό. Στάνταρ είχε συνέχεια στο μυαλό της ότι ήσασταν έξω με το Νικόλα και ήθελε κι αυτή να έρθει.

Βάσω, όταν κάποιος πάθει ρήξη ανευρίσματος, απ' όσο γνωρίζω, πολύ λίγες πιθανότητες επιβίωσης έχει. Ο άντρας μου, που το έψαξε λίγο, μου είπε ότι η πλειοψηφία πεθαίνει αμέσως, μια μειοψηφία πεθαίνει μετά από ένα εξάμηνο, ενώ οι ελάχιστοι που επιβιώνουν έχουν πολλά προβλήματα, στην ομιλία, στην όραση, ή είναι και φυτά.

Βλέπαμε χτες τις φωτογραφίες σας στο φέισμπουκ με τον Αντρέα, και επέμενε ότι η Ιωάννα είναι αγοράκι!!! Πλάκα πλάκα, αγοροδείχνει πολύ! 

Τώρα που είπα για φέισμπουκ και φωτογραφίες, έβλεπα τις φωτογραφίες μιας φίλης μου, που έχει δύο παιδιά, ένα κοριτσάκι που θα γίνει δύο ετών τον άλλο μήνα, κι ένα αγοράκι που είναι δεν είναι τεσσάρων μηνών. Είχε το αγοράκι σε καρεκλάκι φαγητού σε δύο πόζες. Στη μία έλεγε "πεινάω, πού είναι η κρέμα μου;" και στην άλλη "έρχεταιιι!!!". Την ρωτάει μία από κάτω "καλά, αρχίσατε κρέμες από τώρα;" κι αυτή της απάντησε "ω ναι!" και φαινόταν να χαίρεται κιόλας πολύ! Ρε κορίτσια, δεν είναι πάααααρα πολύ νωρίς για ένα μωρό να τρώει κρέμες; Εδώ εγώ που άρχισα στον Αντρέα ρυζάλευρο στους πέντε μήνες, και θεωρούσα ότι το ξεκινήσαμε νωρίς. Μα είναι δυνατόν; 

Τέλος πάντων.

Σας αφήνω, τώρα πήγε ο άντρας μου το αμάξι στο μηχανικό, γιατί κάνει ένα θόρυβο το φρένο, κι ελπίζω να επιδιορθωθεί αμέσως, γιατί δε θα έχω τρόπο να πάω στο σχολείο... Τώρα κάτι μυρίζει και ο κυριούλης, ουφ, ποιος τον αλλάξει; Δε θέλω να τον φορτώνομαι, θα κάνω πατέντα, θα σπρώξω την πολυθρόνα δίπλα απ' την αλλάχτρα και θα τον βάλω να πατήσει πάνω για να ανέβει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tοση ωρα προσπαθω να γραψω αλλα ανεβηκε ο Δημητρης πανω μου και θελει παιχνιδια δεν μαφηνει σε ησυχια ο χαδιαρουλης μου...παλι χαθηκα δεν σταματαω ρε κοριτσια δεν προλαβαινω καθολου να πιασω υπολογιστη τα πρωινα δουλεια και τα απογευματα μια κανω δουλειες μια μαγειρευω ,μια με τα παιδια δεν σταματαμε γενικως,το προηγουμενο σκ εκανα την τουρτα για τα γενεθλια του μικρου εγινε τελεια εκανα στρουμφακια εσκασαν οι συνειφαδες οι ξινες η μια την εβγαζε φωτογραφιες και η αλλη η ξινοτερη δεν ειπε κουβεντα γκρρρ ο μικρουλης μολις ειδε τοσο κοσμο εβαλε τα κλαματα το καημενουλι τρομαξε ,πηραμε και βαθμου στο σχολειο τα καλυτερα ακουσα για τον Νικο παλι αλλα και για τον Γιωργο το μονο αρνητικο οτι ο Γιωργος μιλαει λιγο στην ταξη και ειναι λιγο αταχτουλης πειραζει τα τα αλλα παιδια αλλα δεν μπορει να τον πολυμαλωσει γιατι την κοιταει με παραπονιαρικο βλεμμα και την τουμπαρει ετσι μου ειπε χαχαχα...

 

οτι μπορεσα να διαβασω σχολιαζω ..

 

Βασω μου με το καλο κοπελα μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου ,να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη ευχομαι και ενα γερο μωρακι ακομα δεν λεμε για το φυλλο ειναι νωρις,στην Ιωαννα μιλησες για το αδερφακι;

 

Ανθη μου να χαιρεσε το αγορακι σου πολυχρονος να ειναι και γερος !!αντε ανοιγει ο καιρος να τελειωνεις κι εσυ με τις παλιοιωσεις πως περασατε στο παρτυ;

 

Κατερινακι μια χαρα μεγαλωνουν τα παιδακια σου,με το καλο να αποθηλασει κι ο Νικολας να ξεκουραστεις λιγο κι εσυ,η μια κοπελα που δουλευουμε μαζι η κορη της εχει αποσπαση προσοχης αλλα παει πεμπτη δημοτικου και το καταλαβαν περσυ,στα προφορικα τα παει καλα στα γραπτα δυσκολευεται περισσοτερο πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις για να κρινεις απο τωρα την Αγγελικη στο δημοτικο πιστευω θα φανουν καποια στοιχεια αν υπαρχουν βεβαια μην αγχωνεσαι κι εμενα μου ειχε μπει οτι ο Γιωργος μπορει να ειναι δυσλεκτικος απο τα γραμματα του απλα το συνεδεσα,οταν μιλησα με τη δασκαλα του με διεψευσε και μου ειπε σε καμια περιπτωση δεν ειναι κι οτι θα εδειχνε και στο χαρακτηρα πολλα στοιχεια ρωτα καποιον ειδικο για να σιγουρευτεις αλλα κι εγω απο αυτα που λες δεν νομιζω

 

Αννα Μαρια απιστευτος ο Αντρικος ακου οδοντοπουτσα χαχαχα ,κι εγω τον Γιωργο τον γεννησα καλοκαιρι 14 Αυγουστου με καυσωνα και τον ειχα συνεχεια με το φανελακι μεχρι ποτε γεννας;εγω και στα τρια εδωσα στερεες τροφες μετα τον 6ο τι βιασυνη την επιασε την γνωστη σου ,κι εγω θα ηθελα να ασχολουμαι περισσοτερο με τα παιδια αλλα δεν προλαβαινω παντα με τοσες υποχρεωσεις να με κυνηγανε....μια χαρα γονεις ειστε

 

Μαγδα περαστικα στο ματι σου τι επαθες;τι κανει το παπι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου ο Νικος αλλαξε δασκαλα μετα τα χρισοτυγεννα πριν ειχε αναπληρωτες ενας χαμος δηλαδη ωσπου να μπουμε σε σειρα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια χανεσαι κι εσυ πως τα πατε με το συζηγο;ο μικρος καλα;

 

παλι πανω μου ανεβηκε ο Δημητρης και σε λιγο πρεπει να τους παω αγγλικα σορυ αν ξεχασα κατι θα προσπαθησω να ξαναμπω αν καθε μερα προσπαθω αλλα δεν τα καταφερνω γκρρρ φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας...! Μου λειψατε ..!

Επιστροφη κ εμεις στο σπιτακι μας

Παει κ το τριημερακι

Εφαγα παρα πολυ ξεκουραστηκα κοιμηθηκα κ αλλαξα παραστασεις

Ομορφα ηταν

Ο βασιλης απολαυσε παιχνιδι

Το ξενοδοχειο ηταν πολυ ωραιο ουσιαστικα συγκροτημα ηταν με πολλα διαμερισματακια 40 τμ ειχε τζακακι κουζινα μπανιο κ δυο υπνοδωματια

Ενα τεραστιο κηπο γηπεδο τενις μπασκετ κ κουνιες πιςινα την οποια δεν τιμηςαμε απο τα οποια δε ξεκολαγε ο βασιλακος

Αλλα νεα δεν θα λεγα πως εχω

Το ματι μου περασε. Μαλλον κατι σαν αλλεργια θα ταν δεν ξερω τι εφταιγε..

Τωρα εχω νεο κουσουρι ξυπνησα κ εχει πιαστει ο σβερκος μου αχχχχ

Ξερω η ηληκια φταιει χαχαχα..!

Θελω μασαζ επειγοντως..!

Καγκουρακι σιγουρα το παιδι ηξερε πως ειστε εξω κ ξεμυαλιζοταν βρε ειναι μονο 4 κ ειμαι σιγουρη οτι ειναι μια χαρα κοριτσακι οπως ειπαν κ τα κοριτσια πολλα δειγματα αν ειχε να ανησυχουσαμε η μικρη απλα θελει να παιξει λογικο για 4

Μπραβω που εστρωσε κ ο υπνος κ ο θηλασμος σουπερ!!

Κα μου τρεχεις εδω τρεχω εγω με ενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα μου καλα λογια τα αντρακια σου μπραβω παντα ετσι να ναι κ να καμαρωνεις κουκλιτσα

Αννα μαρια γκρινιαρουληδες οι γονεις σου χαχα

Ετσι ειναι ο πεθερος μου για ολα γκρινιαζει κ εγω γελαω κ οπως εκανε η μαμα σου να τρεχει πισω απο αντρικο ετσι κανει ο πεθερος μου χωρια τα μηηηηηη προσεχεε σιγαααα

Σου κανει το κεφαλι καζανι

Βασουλι ανυπομονω τρελα για το σαββατο θα ακουσετε καρδουλα!!!!

Εχετε αναφερει κατι στην ιωαννουλα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τελικά το αμάξι μας δε φτιάχτηκε. Θέλουν άλλαγμα οι φλάντζες, και θα μας το φέρει αύριο λέει. Τώρα να πιστέψω ότι θα το φέρει 25η Μαρτίου; Μπααα... 

Οπότε, στο σημείο συνάντησης, με πήγαν οι γονείς μου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε γκρίνια και πρήξιμο. Μιλάμε για ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ που κάναμε χτες για να πάμε στο μοναστήρι, απλά είναι η μισή διαδρομή. Δεν τους άρεσε η διαδρομή που τους είπα να κάνουμε (ενώ τους είχε πει να πάνε από το δρόμο που θέλουν αυτοί), ήταν πολύ μακριά, κάναμε το γύρο, αποκλείεται να τα βρούνε το βράδι να έρθουν να με πάρουν, και όοολη την ώρα, η μάνα μου που οδηγούσε, με ρωτούσε "τώρα, από πού πάω;" και όταν της έλεγα μου έλεγε "καλά, πώς δηλαδή, δεν κατάλαβα, μπλα μπλα". Στο τέλος μου είπε ο πατέρας μου, το βράδι να έρθει ο άντρας μου να με πάρει, γιατί αποκλείεται να τα καταφέρουν να βρουν το δρόμο (τον οποίο γνωρίζουν πάρα πολύ καλά, απλά από άλλη διαδρομή). Του λέω "καλά, αν δεν έχει αμάξι πώς θα έρθει;" "Να έρθει με το δικό μας" "Κι εσείς θα καθίσετε σπίτι μου μέχρι τις δέκα για να τον περιμένετε;" "Όχι, να μας πάει σπίτι μας και θα δούμε τι θα κάνουμε". Του λέω "καλά, και το μωρό πού θα είναι δηλαδή;" Ό,τι να 'ναι. Ευτυχώς όταν φτάσαμε, στέκονταν εκεί ο βοηθός διευθυντής και ο φαφλατάς, και με το που μας είδε ο φαφλατάς, χωρίς να πω κουβέντα, προσφέρθηκε να με φέρει σπίτι μου το βράδι, επειδή τον εξυπηρέτησα δύο φορές, και του έδειξα το δρόμο για να πάει κάπου στη Λάρνακα. Εν τω μεταξύ, αυτός πηγαίνει ΠΑΦΟ, δηλαδή μιάμιση ώρα δρόμο από εδώ, αλλά επέμενε και δε σήκωνε κουβέντα, έτσι τελικά, με έφερε αυτός.

Στο σχολείο είχαμε τη γιορτή, και πήγε πολύ καλά. Μόνο που δεν ήρθαν πολλοί μαθητές. Οι ξένοι ήταν περισσότεροι από τους μαθητές μας!

Κατερίνα, μια χαρά τα αντράκια σου! Κι ο αδελφός μου έτσι ήταν, όλο μιλούσε στην τάξη και πείραζε, αλλά οι δάσκαλοι δεν είχαν θέμα, τον μάλλωναν συνέχεια.

Τέλεια θα ήταν η τούρτα! 

Εμάς ο Αντρέας δεν είχε τρομάξει στα πρώτα του γενέθλια, απλά τα είχε παίξει λίγο, και κοιτούσε σταστισμένος.

Γεννάω μέσα Ιουλίου. 

Μάγδα μια χαρά το τριήμερο! Τέλεια!!!

Σας αφήνω, να κάνω καμιά γλύκα με τον Αντρέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Είστε καλά; Χάνομαι γιατί συνήθως τελειώνω πολύ αργά με τη διόρθωση και μετά δεν έχω κουράγια. Τα παιδιά πέρασαν και μια γαστρεντερίτιδα την προηγούμενη εβδομάδα έτσι για να ' χουμε και τώρα τολμώ να πω πως είναι καλά. Σήμερα δούλευα, αλλά αύριο λέμε να πάμε καμιά βόλτα και παίζει πολύ ως ιδέα το μουσείο της Ακρόπολης. Για να δούμε. Έχω εννοείται και διόρθωση.. Βαρέθηκα πια με τη διόρθωση... Τέλος πάντων.

Η Αλεξάνδρα κοιμόταν στο κρεβάτι μου όλες τις μέρες που ήταν αρρωστούλα και τώρα δεν θέλει την κούνια της. Είναι πολύ αγκαλίτσας και ανασφαλής... Μου αρέσει που έλεγα πως αυτό το παιδί δεν θα το μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι μου...Λέει πλέον πολλές λεξούλες και φρασούλες. Ο Πάνος της λέει συνέχεια πες αυτό και πες εκείνο και εκεινη επαναλαμβάνει. Μια χαρά τις λέει τις περισσότερες λέξεις. Όταν γύρισα από τη δουλειά μου λέει :"παπούτσ(ι)α". Της λέω: "Να βγάλω τα παπούτσια μου;", Ναι μου απαντάει. Βγάζω το ένα και μετά μου λέει "και άλλο" , εννοώντας και το άλλο. Είναι πολύ καλούλα και πολύ μαμόθρεφτούλα!

 

Κατερινάκι, η Αγγελικούλα μια χαρούλα είναι. Πιστεύω ότι είναι λάθος που την έβαλαν με τόσο μεγάλα παιδάκια. Δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε ένα παιδάκι να μαθαίνει πράγματα πριν την ώρα του. Αυτό μπορεί να επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν νομίζω ότι ένα παιδάκι με διάσπαση προσοχής θα είχε την υπομονή να φτιάξει παζλ με τόσα κομμάτια. Μια χαρά είναι το κοριτσάκι σου.

Μπράβο στον Γιωργάκη που έστρωσε στον ύπνο! Αποθήλασε και ο Νικόλας σου! Τα κατάφερες τέλεια με το θηλασμό!

 

Βασούλα, άρχισαν τα συμπτώματα! Υπνηλία είχα φοβερή στον Πάνο, όχι στην Αλεξάνδρα. Όσο για τον θηλασμό, έχουν δίκιο τα κορίτσια. Θέλει ηρεμία. Στον Πάνο δεν τα κατάφερα. Δεν ήμουν ήρεμη και υπομονετική. Στην μικρή όμως πείσμωσα. Είπα γιατί να τα καταφέρνουν τόσες μαμάδες και όχι εγώ;;; Ως πεισματάρα λοιπόν τα κατάφερα. Να σου πω την αλήθεια όμως, οφέλη από τον θηλασμό δεν έχω δει, τουλάχιστον στον τομέα των ιώσεων. Λένε μερικές: "Το παιδί μου δεν κολλάει γιατί θήλασα". Μπούρδες. Ένας φίλος του Πάνου δεν ήπιε σταγόνα μητρικού γάλακτος και δεν κολλάει ΠΟΤΕ! Στην κυριολεξία. Δεν το μετάνιωσα που θήλασα γιατί ήταν μια υπέροχη εμπειρία. Δεν πιστεύω όμως ότι ένα παιδάκι που ήπιε ξένο γάλα υστερεί σε κάτι. Τον έχω απομυθοποιήσει λίγο το θηλασμό. Μπορεί να σφάλλω. Αν έκανα άλλο παιδί θα θήλαζα και πάλι για να ξαναζήσω αυτό το υπέροχο δέσιμο που προσφέρει ο θηλασμός. Είναι υπέροχο το συναίσθημα ότι το παιδί σου μεγαλώνει αποκλειστικά από σένα. Απλά ΥΠΕΡΟΧΟ!

 

Άννα Μαρία, ακόμα γελάω με την οδοντόπουτσα!!!!!! Άπαιχτος ο Ανδρέας.

Τι κάνει η κοριτσάρα σου, κλωτσάει ή όχι ακόμα;

Κρίμα για τον πολιτικό. Τόσο νέος.. Τόσο άδικος ο χαμός του.. Τίποτα δεν είμαστε. Ατμός που έλεγε και ο Βέγγος σε μια ταινία του.

Ούτε εγώ νιώθω γεννημένη μάνα. Το αντίθετο. Κάθε μέρα έχω τύψεις για πολλά πράγματα. Που δεν αφιέρωσα πολύ χρόνο για να παίξω με τα παιδιά, που τους φώναξα, που τα μάλωσα και άλλα πολλά. Απέχω πολύ από το να γίνω τέλεια μαμά. Εντωμεταξύ όταν διαβάζω άρθρα παιδοψυχολογίας, νιώθω ακόμα πιο σκ..τά. Τέλος πάντων. Με αγαπάνε με τα ελαττώματά μου. Α, ούτε καλή σύζυγος νιώθω..Χαχαχαχαχα. Θα κάνω άλλη δουλειά καλύτερα...Χαχαχαχαχαχα.

 

Κατερινάκι, τρέχεις και δεν φτάνεις με τις δουλειές και τα αντράκια σου. Κουράζεσαι πολύ!

Να το χαίρεσαι το ανιψάκι σου! Ανέλαβες την τούρτα του ε;; Λογικό! Τέλεια πρέπει να έγινε! Θα εντυπωσίασες πάλι!

Μπράβο στα αγόρια σου που είναι τόσο καλοί μαθητές! Έχουν μια καλή μανούλα που τα μεγαλώνει σωστά!

 

Μαγδούλα, μπράβο που περάσατε έτσι όμορφα. Ξέσκασες και ξεκουράστηκες!

Να δεις που σύντομα θα μας πεις κι εσύ ευχάριστα και θα γεμίσει το ποστάκι μας εγκυούλες!!! Εύκολο παιδάκι ο Βασίλης! Μακάρι να είναι και το 2ο έτσι γιατί είναι δύσκολο όταν είσαι μαθημένος αλλιώς. Καλύτερα να σου κάτσει το πρώτο μωρό δύσκολο παρά το δεύτερο...

 

Αυτά φιλενάδες μου! Πάω για νάνια! Φιλάκια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα!!

Να μαι παλι με μια τεραστια κοιλαρα εχω φαει κ σημερΑ λες κ δεν υπαρχει αυριου ουφφφ τι να κανω που ολο σουπερ φαγητα υπαρχουν..!

Πως να αντισταθω οταν ο πειρασμος ειναι τοσο ισχυρος...!απλα ενδιδω...! Κ απολαμβανω..!

Σημερα πηγαμε στο τραπεζι της γιαγιας λιλης γιαγια του αντρα μου ευαγγελια τη λενε αλλα ολοι τη λεμε γιαγια λιλη απο μωρα της εμεινε

Ειχε παρα πολυ κοσμο εχει 4 παιδια το καθενα απο 2-3 παιδια κ τα παιδια εγγονια αρα χαμοοοοοος

Φαγητα κ γλυκα σε τρελες ποσοτητες κ παλι θα εκραγω συντομα

Τωρα γυρησαμε κ ερχονται απο δω η ινα σπιτι μας

Ηθελα βολτιτσα εστω καμια βαρκιζα αλλα δε μου κατσε...

Αυτα τα νεακια μου

Αννα μαρια ευτυχως βρηκες εθελοντη για μεταφορα τι επαθε το αμαξι καλε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...