Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Καλημερουδια ομορφες τωρΑ μπηκαμε απο θαλασσα πηγαμε η οικογενεια η δικια μας κ του αδερφου του αντρα μου 3 πιτσιρικια κ 4 μεγαλοι χαμος εγινε απο το πρωι χαρα θεου κυληστηκαν στην αμμο παιξαν με νερα απολαυσαμε κ εμεις κΑφεδια

Γενικα αυτο το σκ περασε πολυ ομορφα αλλα γρηγορα

Τωρα ψηνουν παλι μπιφτεκια κ κοτοπουλα

Αυτο το σκ εχω φαει τα απειρα μιαμ μιαμ

Μωρουδενια μου απο 40ημερων επαιρνα το μικρο κ βολταραμε πολυ τα δυο μας γενικα στη βολτα ο γιος μου εινΑι σαν εχεις κουκλακι απο μωρο υπηρχε η συμφωνια των ματιων θα σε παιρνω παντου μαζι αρκει με ενα βλεμμα να ακους ακομα κ τωρα ισχυει

Ποτε δεν εχω κυνηγησει εξω παιδι γιαυτο κ τον παιρνω παντου μαζι οπου παω

Στα δυο θα παιζει μωρουδενια μου ομαδικΑ

Κριμα που δεν εχετε παιδακια στον κυκλο σου

Εγω εχω της κουνιαδας η κελυ 4,5 η ευγενια 8,5

Εχω της κολητης μου η κορη συνομιληκη του βασιλη κ εχει κ γιο χρονιαρικο

Κ της αδερφης μου που θα γινει 2 στης 6/7

Αλλα ουτε εγω εχω ολες οι φιλες μου ελευθερες σνιφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εδω για βροχη το παει τωρα σνιφφφφ

Θελω καλοκαιρι!!!

Αννα μαρια μου 10 ευρω καλα ηταν αφου φαγατε γλυκακι κ φαγακι

Ο αντρικος το χει στη ζωγραφικη παντως πιστευω

Αμα μοιασει σε μενα ο γιος δε το χω καθολου το καλλιτεχνικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ μενα παρολο που ναι ψηλος ο συζηξ 44 φορα σε παπουτσι εγω 38 κ ο γιοκας 30 εχει ποδαρα μιλαμε ενας τοσος δα ανθρωπακος

Χριστινακι κανατε καλε το παρτακυ;;

Αλεξ εφυγε ο πυρετουλης;;

Τον βασιλη τον επιασε ο ηλιος κ ειναι κοκκινη η μουσουδα κ εγω παντα το παθαινω ειμαστε ασπροι κ μας πιανει πολυ ο ηλιος

Αντε παω να φαω θα ξαναμπω

...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; 

Εμείς πήγαμε εκκλησία το πρωί, μετά ο Αντρέας στους γονείς μου, κι εγώ ξανακοιμήθηκα ένα δίωρο! Το μεσημέρι πήγαμε κι εμείς στους γονείς μου για φαγητό, και το απόγευμα πήγαμε τον Αντρέα στην παιδική χαρά. Όλα τα παιδιά έπαιζαν με τα παιχνίδια, κι ο Αντρέας έπαιζε με τα χώματα... Τελικά ασχολήθηκε και λίγο με τα παιχνίδια. Είχε πλάκα που έτρεχε, γύριζε το κεφάλι και μας κοιτούσε, και παράλληλα, συνέχιζε να τρέχει!

Γυρίσαμε σπίτι, τον κάναμε μπάνιο που ήταν μες στα χώματα και τους ιδρώτες, και πιάσαμε να φτιάξουμε μπανάνα μπρεντ, μια που είχαμε μερικές πολύ ώριμες μπανάνες που δε θα τις τρώγαμε. Όπως έφτιαχνα το γλυκό, ανακάλυψα ότι δεν είχαμε αβγά, και είπα να τα αντικαταστήσω με γιαούρτι, μια που απ' όσο ξέρω, το γιαούρτι μπορεί να αντικαταστήσει τα αβγά στα γλυκά. Τελικά, βγήκε μια μάπα! Ψήθηκε εξωτερικά, κι από μέσα έμεινε ένας άμορφος πολτός! Ο Αντρέας έκλαιγε γιατί ήθελε κέικ, αλλά τον πείσαμε ότι βγήκε χάλια και μπλιάχ, και ότι θα το πετάξουμε στα σκουπίδια. 

Μαρίνα τα παιδιά σ' αυτές τις ηλικίες είναι απρόβλεπτα και η ανάπτυξή τους ραγδαία. Από τη μια μέρα στην άλλη μπορεί ν' αρχίσει να μιλά καθαρά ο Αντωνάκης.

Εμείς πέρσι πήγαμε σε πάρκο με παρέα την Καθαρά Δευτέρα και φάγαμε τα σαρακοστιανά, κι ο Αντρέας έτρεχε πάνω-κάτω. Άλλωστε, σε ανοιχτό χώρο ήμασταν, γιατί να καθίσει κάπου φρόνιμος; Φέτος δε νομίζω να πάμε, γιατί είμαι κι εγώ έγκυος και δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα να τρέχω στα βουνά και στα λαγκάδια.

Αν πάτε, πάντως, φυσικά και θα δώσει σημασία, είναι σε ηλικία που μπορεί μια χαρά να καταλάβει πού βρίσκεται και τι κάνει. 

Μάγδα μια χαρά περάσατε κι εσείς! 

Μπουαχαχά, συμφωνία των ματιών;;;; Ο Αντρέας απλά δεν κάθεται πουθενά και δεν ακούει και κανένα, και δεν το θεωρώ αφύσικο. Το πιο φυσιολογικό πράγμα είναι για ένα παιδάκι να βαριέται να καθίσει και να θέλει να τρέχει και να εξερευνά. Αλλά για καφέ πλέον δεν πηγαίνουμε, γιατί είναι πάρα πολύ κουραστικό. Προτιμάμε βόλτες, παιδότοπους και παιδικές χαρές!

Εμένα πολλές φίλες μου έχουν παιδιά, αλλά δύσκολα καταφέρνουμε να βρεθούμε. Π.χ. σήμερα πήρα μια φίλη μου να συναντηθούμε και να παίξουν και τα παιδιά, αλλά έχει τη μεγάλη της κόρη άρρωστη με στρεπτόκοκκο. Μία είναι το ένα παιδί άρρωστο, μία το άλλο, μία έχουμε εμείς γενέθλια, μία αυτοί... 

Για τη Τσικνοπέμπτη, δεν είπα ότι τα δέκα ευρώ ήταν πολλά, απλά εγώ δεν έφαγα τίποτα απολύτως! Αλλά είναι λίγο γυφτιά να τους πω, ήρθα, αλλά δεν έφαγα και δεν πληρώνω!

Ο Αντρέας δείχνει να έχει αρκετά ταλέντα, π.χ. ζωγραφίζει σε επίπεδο παιδιού τουλάχιστον τριών χρονών, τραγουδά κάποια τραγουδάκια, χορεύει, έχει τρομερή μνήμη, έχει φαντασία, αλλά θα δούμε στο μέλλον πώς θα εξελιχθεί. Πάντως, κι εγώ ζωγράφιζα πολύ ωραία, και η μάνα μου. 

Ακούστε φάση σήμερα: ο Αντρέας έπαιζε με κάτι παιχνιδάκια, μεταξύ των οποίων και ένα καροτσάκι μωρού σε μέγεθος κούκλας Μπάρμπι. Του λέω "πάρε το αδελφάκι σου και βάλ'το στο καρότσι", και κάνει ότι παίρνει κάτι από την κοιλιά μου και το βάζει στο καρότσι. Η μάνα μου ξέσπασε σε γέλια, εγώ της λέω "μα αυτό ακριβώς περίμενα να κάνει, το βρήκα πολύ φυσιολογικό!". Και το πρωί που ντυνόμασταν, βλέπει τη φούστα μου και λέει "να το, το παντελόνι (νόμιζε ότι και τη φούστα τη λένε παντελόνι), να και η κοιλιά με το αζεφάκι"!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μΑρια πολυ γελΑσα με ατακες Αντρικου

Τι καλα που χεις τη μαμα κοντα κ της πας για λιγο το παιδι κ παιρνεις μια ανασα

Εμεις καθαρα δευτερα ειμαστα καλεσμενοι αλεποχωρι αλλα ο συζηξ δουλευει προβλεπω να παω κ να ρθει να μας βρει μετα θα δουμε

Κ ομως αννα μαρια μου με τα ματια κ συνενοουμαστε με το παπι

Βασικα πιστευω ο καθε χορος εχει την αναλογη συμπεριφορα πχ φυσικΑ κ θα λυσαξει στη παιδικη χαρα σε παιδοτοπο η στη παραλια

Αλλα δε διανοουμε να κανει χαζα στα μαγαζια στο σουπ μαρκετ

Ειμαι ελαστικη Αλλα αναλογα την περισταση

Οντως τη πιο φυσικο απο ενα παιδακι να παιζει ποτε δεν θα τον απετρεπα απο αυτο γιαυτο σαν κ εσενα πιο συχνα θα βγουμε σε κουνιες κ θαλασσες κ εξοχες χαχαχα

Αντε παμε για νανι

Φιλια σε ολες

..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα δεν αμφιβάλλω ότι λειτουργεί αυτό με το Βασίλη, με τον Αντρέα, όμως, ούτε γι' αστείο! 

Εμείς στο σούπερ μάρκετ τον βάζουμε στο καρότσι του σούπερ μάρκετ ή και σε κάτι παιδικά καρότσια, που έχουν μπροστά ένα αυτοκινητάκι! Έτσι δεν έχουμε φόβο να τρέχει πάνω-κάτω. Μόνο πιάνει τα πράγματα που έχουμε μέσα στο καρότσι και τα επεξεργάζεται, και φυσικά, έχει και άποψη σ' αυτά που ψωνίζουμε! Σε μαγαζιά τρέχει πάνω-κάτω και εξερευνά, γιατί είναι άγνωστος χώρος, γεμάτος με άγνωστα και ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά τον προσέχουμε, και γενικώς, είναι και πολύ προσεκτικό παιδί και δεν κάνει ζημιές. Δηλαδή και στο σπίτι παίρνει πιάτα με φαγητό, γυάλινα ποτήρια και δεν έχει σπάσει ποτέ τίποτα, ούτε κι έχει χύσει! Αλλά γενικώς, δεν είναι μωρό που μπορεί να κρατηθεί και να μην τρέχει παντού... Για Καθαρά Δευτέρα, μου είπε σήμερα η φίλη μου που σας έλεγα που είναι η κόρη της άρρωστη, να πάμε στο σπίτι τους σε ένα πολύ γραφικό χωριό, αλλά να σας πω την αλήθεια, δεν τρελαινόμαστε, γιατί μαζί μ' αυτήν πάνε πάντα πακέτο τα πεθερικά της, οι θείες της, ο κουνιάδος της, γενικώς όλο το σόι, και όσο να 'ναι, δεν είναι και τόσο άνετο να έχεις το συγγενολόι πάνω απ' το κεφάλι σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χαθηκα λιγακι αλλα ειχαμε θεμα με τη μικρη!οπως σας ειπα επαθε φοβια!δεν ξερω ακριβως τι την φοβισε περισσοτερο ή μπορει και ολα μαζι!ποιος ξερει!την προηγουμενη βδομαδα καθημερινα την επιανα κατα τις 11 ή 11μιση ή 10 το πρωι!μολις τους ελεγε η δασκαλα θα βγουν εξω στην αυλη για παιγνιδι την επιανε πανικος την Ιωαννα!τη μια μερα την εφυγα την ωρα που θα βγαιναν στην αυλη και την επεστρεψα οταν μπηκαν στην ταξη και ηταν ολα καλα!την επομενη μερα μου πε η δασκαλα και εμεινα μαζι τους αλλα και τα αλλα τα μωρα εφοσον βρισκομουν και εγω εκει ηταν πιο μαζεμενα δεν επαιζαν ελευθερα το παρατηρησα και εγω!την ωρα που θα εμπαιναν μεσα η δικη μου δεν ηθελε να μπει με τιποτα κι ετσι φυγαμε για λιγο!την επεστρεψα μετα και παλι δεν εμενε!εν τω μεταξυ τις 2 τελευταιες μερες Πεμπτη και Παρασκευη ηταν μελαγχολικη το εβλεπα!ηταν προβληματισμενη και ενιωθε ανασφαλεια και τιμουσε και ιδιαιτερα το πιπιλισμα του δακτυλου της!μεσα στην νυχτα ξυπνουσε και εκλαιγε και ελεγε το ονομα της δασκαλας της και εκλαιγε γοερα!πλεον αρχισα να αγχωνομαι!το μωρο εδειχνε πολυ προβληματισμενο και αναστατωμενο!την ρωτουσα τι συμβαινει τι εχει μου λεγε Οχι Ποπη και εκλαιγε πολυ!τα ματια της κοκκινισαν απ το κλαμα τοσες μερες και φουσκωσαν!την Παρασκευη ηταν παρα πολυ μελαγχολικη!οκ καταλαβαινω πως ετυχαν διαφορα γεγονοτα που την φοβισαν, τα αεροπλανα, οι βροντες μετα οι μπουλντοζες εξω απ το σπιτι της δασκαλας τα τρακτερ!αλλα τοσο πολυ?της εγινε εμμονη!εγω απ την αλλη δεν μπορω καθημερινα να φευγω απ τη δουλεια ειτε για να μενω μαζι της εξω στην αυλη του σχολειου ειτε για να την πιανω νωριτερα γιατι κλαιει στο σχολειο!ρωτησα και την νευρολογο μας που ειναι και παιδοψυχολογος και μου ειπε οτι ειναι πολυ παραξενο που το μωρο συμπεριφερεται με ετσι τροπο στα μεσα του χρονου!μου λεει αν ηταν πρωτες μερες στο συγκεκριμενο σχολειο να το καταλαβω, οκ την φοβισαν καποια πραγματα αλλα κατι την αναστατωσε πολυ στο συγκεκριμενο χωρο!στις ερωτησεις μας η απαντηση ηταν παντα οχι ποπη μαμα σε παραλω!σε παρακαλω δηλαδη!ενα διχρονο μωρο να εκλιπαρει να μην παει σε ενα χωρο στον οποιο μεγαλωσε!τη δασκαλα τη λατρευε,αυτη την  μεγαλωσε!δεν ξερω τι αλλαξε και ηταν τοσο αρνητικη!το απογευμα της Παρασκευης την πηρα σε ενα αλλα νηπιαγωγειο εδω κοντα να δω πως θα αντιδρασει, δεν ηξερε κανενα παιδακι ουτε και τις δασκαλες αμεσως ενταχθηκε στην ομαδα, επαιζε, βγηκε εξω στην αυλη επαιζε με τα παιγνιδια!δεν εκδηλωνε κανενα φοβο, καμια αρνηση!τους ειπα αν μπορω να τη γραψω δοκιμαστικα και μου παν για μια βδομαδα να παει για λιγες ωρες και να δουμωε πως αντιδρα!σημερα την πηρα η ωρα 7μιση, οκ στην αρχη ηταν διστακτικη, λογικο!πρωτη μερα σε ενα καινουριο περιβαλλον με καινουρια μωρα, καινουριες δασκαλες!ο παιδοψυχολογος μας ειπε οτι πρεπει να αλλαξει για λιγο παραστασεις!να αλλαξει περιβαλλον!το σαβκο ξεχαστηκε, ηταν αλλος ανθρωπος!ψες το βραδυ παλι ξυπνησε μεσα στη νυχτα κι εκλαιγε γοερα και ελεγε Ποπη Ποπη!τι να πω κι εγω τα χω χαμενα!απο 7 μηνων την μεγαλωσε!τωρα της βγηκε ολο αυτο!δεν ξερω!ειναι και η δασκαλα της πολυ στεναχωρεμενη!ηρθε Σαββατο πρωι στο σπιτι μας για να μου μιλησει!μου λεει δεν μπορω να κοιμηθω!δεν μου ξανατυχε τετοια περιπτωση να μην θελει να ερχεται ενα μωρο που με ξερει τοσο καιρο στο σχολειο στα μεσα του χρονου!της ειπα οτι κλαιει και λεει συνεχως το ονομα της!Μου λεει προσπαθω να δω αν αλλαξε κατι στη συμπεριφορα μου απεναντι στο μωρο και δεν βρισκω κατι!απ τη  μερα των αεροπλανων το μωρο πανικοβληθηκε και της εμεινε φοβος!συνδυασε το χωρο με τις φοβιες της μαλλον!Ποιος ξερει!μου πε η δασκαλα της οτι θελει να την εχει πισω αλλα της λεω δεν μπορω να την πιεζω, σε εμποδιζει και εσενα να κανεις το μαθημα σου αφου κλαιει συνεχεια της λεω!Θα την αφησω δοκιμαστικα αυτη τη βδομαδα στο αλλο σχολειο και μετα βλεπουμε!εχει Ο ΘΕΟΣ!Ειμαι και εγω αγχωμενη γιατι δεν ξερω πως θα ειναι το μωρο εκει στο νεο σχολειο!Οκ πηρα τηλεφωνο μου ειπαν ειναι μια χαρα αλλα δεν ειναι η ιδια εμπιστοσυνη οπως με την προηγουμενη δασκαλα της!αυτο ειναι αληθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες τι κανετε, εμεις καλα δεν καναμε τιποτα το ιδιαιτερο το σαββατοκυριακο γαιτι ειχαμε δουλειες στο σπιτι μονο μια βολτα μεχρι το ικεα. Τα ζουζουνια μου καλα και ο μικρουλης αρχισε να κοιμαται και περισσοτερο το βραδυ μονο εχω θεμα με τα κακακια του μου κανει μια φορα καθε μια ή δυο μερες και ειναι πολυ νερουλα, υποψιαζομαι υπερπαραγωγη λογω και του. Νικολα αλλα και η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο.

Μαγειρευω αρακα σημερα, θελω να φτιαξω και κατι μπισκοτακια μετα και το βραδυ θα κατσω να δω και τα δικα σας νεα, φιλακια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα να μαι κ εγω στη δουλειτσα καναμε κατι σα σεμιναριο ρολ πλειν κ καλα μη κανουμε κοιλια να τς θυμηθουμε ως να παμε στο αλλο μαγαζι ωραια ηταν περασε πολυ γρηγορα κ μαθαμε κΑτι καλο μας εκανε

Καγκουρακι μου γλυκο αμα θηλΑζεις τα κακακια μη σε ανησυχουν αν ομως υπαρχει υπερπαραγωγη ρωτα λιγο ειναι εξισου ποιοτικο ολο το γαλΑτακι η μονο στην αρχη κ μετα πιο αραιο μπορει να λεω κοτσανα παρολο που θηλαζα πολυ καιρο δεν μου τυχε 3-4 φορες εκανε κακουνακια αλλα οχι αραια

Ο παιδιατρος τι προτεινε;

Παντως πηρε καλο βαρος κ υψος αρα ολα οκ πιστευω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου τελικα ειναι πιο ζορικα τα πραγματα απο οσο καταλαβα εχει παθει τοσο εντονο ψυχολογικο θεμα

Μου κανει εντυπωση που εγινε στα μεσα της χρονιας κ που η δασκαλα την εχει μεγαλωσει

Σιγουρα κατι δεν παει καλα παντως

Πρεπει να ακουσεις το ενστικτο του παιδιου

Κατι της φταιει κ ισως ουτε αυτη ξερει αλλα σιγουρΑ κατι δεν παει καλα αφου δεν ηρεμει στο υπνο σημαινει ειναι πολυ ταραγμενη

Οι μπουλντοζες κ τα αεροπλανα να την τρομαξαν κ το συνδιασε με τη δασκαλα;

Νομιζω μια δοκιμη αλλου θα της κανει καλο να ξεχαστει λιγουλακι

Οσο για το αγχος για το νεο σχολειο

Συχνες εφοδους κ θα παρεις μια ιδεα

Εμας την παρασκευη μας ειπαν να πανε ντυμενα θα κανουν παρτακυ απλα απαγορευονται σπαθια ροπαλα σπρευ

Νομιζω αυτονοητο αλλα καλα καναν που το γραψαν κατι θα ξερουν παραπανω

6.30 εκλεισα ωριλα θυμαστε που χε πει πονα το αυτι κ ειχε κανει δεκατα παρασκευη δε ξανακανε αλλα οταν τον ακουμπω στο αυτι πονα κ θελω να το ελεγξω για σιγουρια

Γενικα του χω κανει τσεκ σε οφθαλμιατρο κ οδοντιατρο κ καποια στιγμη σε ορθοπαιδικο ολα οκ σειρα των αυτιων χαχα

Θα ξαναμπω

Μου λειψατε...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!τελικα δεν την γλυτωσε η Κωνσταντινα ,αρρωστησαμε!!!Απο την τσικνοπεμπτη το βραδυ ξεκινησε να εχει πυρετο.Παρασκευη ξυπνησε μια χαρα,το βραδυ παλι πυρετο,Σαββατο-Κυριακη παλι τα ιδια και σημερα ειχε ολη μερα, εφτασε και 39,1,δεν με αφηνε να της δωσω και αντιπυρετικο .Πηρα και την παιδιατρο ,μας εστειλε για εξετασεις,στρεπ τεστ και ουρων.Το στρεπ ευτυχως ηταν αρνητικο,Τσισα δεν εκανε ,θα της παρω τα πρωινα. Χανουμε και το παρτυ του παιδικου αυριο..Παλι καλα που φορεσε την στολη της και την χαρηκε...Δεν εχω διαβασει ολα τα νεα σας...ελπιζω να κοιμηθουμε σημερα καλα και θα σχολιασω αυριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Ουφ, εγώ είναι 2-3 μέρες τώρα, που νιώθω κάπως περίεργα κάθε λίγο και λιγάκι και δεν μπορούσα να το προσδιορίσω. Κάτι σαν δυσφορία, σαν δύσπνοια, σαν ενόχληση... Τελικά χτες βράδι συνειδητοποίησα τι είναι. Αισθάνομαι όπως όταν είχα συσπάσεις όταν ήμουν έγκυος στον Αντρέα. Αλλά όποτε με πιάνει αυτό, ελέγχω την κοιλιά μου, και δεν πετρώνει. Μόνο μια φορά σφίχτηκε, όλες τις άλλες, μένει χαλαρή (όσο χαλαρή μπορεί να είναι), απλά έχω αυτήν την αίσθηση. Μεθαύριο έχω ραντεβού στο γιατρό και θα του το πω, αν και, δε νομίζω να θεωρείται σύσπαση, απ' τη στιγμή που η κοιλιά δεν πετρώνει.

Κατά τα άλλα καλά, έκανα κάτι δουλίτσες σήμερα, και για φαγητό μακαρόνια με λουκάνικα. 

Το απόγευμα στο σχολείο ήρθε ο δήμαρχος Κερύνειας (ναι, είναι κατεχόμενη, αλλά σε όλες τις κατεχόμενες περιοχές συνεχίζουν να εκλέγονται δήμαρχοι και δημοτικά συμβούλια, κοινοτάρχες και μητροπολίτες...) και μας μίλησε. Έκανε μια διάλεξη κυριολεκτικά από κτίσεως κόσμου, για το πώς δημιουργήθηκε η Κύπρος και κυρίως η περιοχή της Κερύνειας, για την προϊστορική εποχή, τους διάφορους κατακτητές του νησιού, και για το καράβι της Κερύνειας, που το ανακάλυψε ο πατέρας του, που ήταν δύτης. Παρ' όλο που μιλούσε γύρω στη μία ώρα, κρεμόμασταν από τα χείλη του. Έδειξε πολλές εικόνες, και έφερε και μοντέλα του πλοίου, μας έδειξε πώς χειρίζονταν τα πανιά, πώς κατασκεύαζαν τα πλοία, κ.λπ. Ήταν πολύ ενδιαφέρον και στο τέλος υπήρξαν αρκετές απορίες. Δεν το συζητάμε ότι ο φαφλατάς δεν κρατιόταν, και μερικές φορές τον διέκοψε κιόλας για να κάνει απορίες και να συμπληρώσει, μέχρι που του είπε ο άνθρωπος, οι απορίες στο τέλος!

Βάσω πραγματικά έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα η Ιωάννα. Λες να συνδύασε κάτι που έγινε στο νηπιαγωγείο με το ατύχημα; Μήπως τις μπουλντόζες ή τα αεροπλάνα; Λες να άκουγε τέτοιους ήχους στο κεφαλάκι της όταν είχε χτυπήσει, και τώρα να το ξαναζεί; Ξέρω 'γω, υποθέσεις κάνω, μάλλον βλακείες λέω. Είναι περίεργο πάντως, μακάρι να το ξεπεράσει γρήγορα και να μπορέσει να επιστρέψει στο παλιό της σχολείο. 

Καγκουράκι, μ' αρέσει που έχεις και κουράγιο να φτιάξεις μπισκοτάκια!

Μάγδα αυτό που λες με το μητρικό γάλα δε νομίζω ότι ισχύει.

Κι εμάς ο Αντρέας θα ντυθεί πειρατής υποτίθεται, αλλά δεν του πήραμε σπαθί. Το θεωρώ αποκρουστικό, ένα μικρό παιδάκι να κρατά σπαθί ή πιστόλι, μπρρρ...

Αλεξάνδρα περαστικά στην Αλεξάνδρα.

Ακούστε φάση σήμερα ο Αντρέας: έχει ερωτευτεί το καινούριο του κρεβάτι, και θέλει όλη μέρα να παίζει εκεί πάνω και να κάνει τούμπες. Σε κάποια φάση πήρε το παλιό του ριλάξ, το έβαλε με την πλάτη στο κρεβάτι, και ήθελε να το κάνει τσουλήθρα και να κυλήσει απ' το κρεβάτι κάτω. Του λέω "όταν έρθει ο μπαμπάς να κάνεις τσουλήθρα, γιατί εγώ δεν μπορώ να σε κρατάω", και παίρνει ένα ύφος όλο νάζι και μου κάνει "είσαι ζυνατή. Είσαι μεγάλη"!!! Το πρωί πήρε διάφορα ρούχα για να κάνει art attack και βρήκε ένα σουτιέν μου. Το βάζει κάτω από την μπλούζα του (όπως με έχει δει εμένα να κάνω) και μου λέει "Είμαι έτοιμη"!!! Να αγχωθώ; :P

Τι μαγειρεύουν αύριο; Για πείτε καμιά ιδέα. Ουφ, κι έχω  και σεμινάριο 2-4, δηλαδή σε μη εργάσιμο χρόνο, και πρέπει να πάω και σχολείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...'Εχω να μπω πολλές μέρες και έχασα πολλά. Τελείωσα με τη διόρθωση των διαγωνισμάτων αλλά ,μαζεύτηκαν τώρα οι εργασίες τους που έμειναν πίσω προκειμένου να διορθωθούν τα διαγωνίσματα. Κουρασμένη είμαι...

Τα παιδιά ακόμα δεν τα έχω ντύσει. Ο Πάνος ίσως ντυθεί στα τέλη της εβδομάδας στον παιδικό. Κάτι τέτοιο άκουσα. Την Αλεξάνδρα δεν ξέρω αν θα την ντύσω γιατί δεν έχουμε να πάμε κάπου και μου φαίνεται περίεργο να την ντύσω μόνο και μόνο για να βγάλω φωτογραφίες..Θα δω.

Μέι τάι είχα κι εγώ στην Αλεξάνδρα αλλά δεν με βόλεψε και πολύ. Δεν ξέρω γιατί. Ούτε ο μάρσιππος με βόλεψε, ούτε το σλίνγκ, ούτε το μέι τάι.

Ακούω τα κιλά των παιδιών σας και αγχώνομαι πια... Ο Πάνος είναι 5 χρονών σχεδόν και 23 κιλά. Δεν τον λες με τίποτα χοντρό, αλλά είναι γεροδεμένος. Πιο αντράκι σε σχέση με άλλα συνομήλικα. Η Αλεξάνδρα είναι 12.5 κιλά, ίσως και λίγο παραπάνω. Αυτή είναι ένα παχουλό μωρό, αλλά θεωρώ ότι θα ξεφουσκώσει μεγαλώνοντας και ψηλώνοντας γιατί προσέχω πολύ την διατροφή της. Γλυκό δεν τρώει ούτε για πλάκα (μόνο κανένα πτι μπερ) και γενικώς δεν την μπουκώνω. Έτσι είναι το σκαρί τους. Ο γιατρός πάντως μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου από τη στιγμή που είναι στην ίδια καμπύλη το ύψος και το βάρος. Αν για παράδειγμα ήταν στο ύψος στο 50% και στο βάρος στο 90, τότε θα έπρεπε να ανησυχώ. Από τη στιγμή που και στο ύψος είναι πολύ ψηλά, όλα ΟΚ. Για τον Πάνο μου έχει πει μάλιστα ότι θα φτάσει το 1.90.... Ποιος ξέρει... Πάντως στην οικογένεια είμαστε όλοι ψηλοί. Ο αδερφός του άντρα μου μάλιστα είναι 1.93. Ο άντρας μου έχει περιττά κιλά, από μικρός είχε. Η μαμά του όμως τον μπούκωνε και έχω δει φωτογραφίες που ήταν μικρός και όλο έτρωγε γλυκά. Πότε τούρτα, πότε πάστες.... Εγώ τα προσέχω τα παιδιά γιατί φοβάμαι και την κληρονομικότητα. Το βασικό είναι η άθληση και η σωστή διατροφή.

 

Από λογάκια η μικρή τα πάει μια χαρούλα. Πλέον λέει όλο και μεγαλύτερες φρασούλες. Λεξούλες ξέρει πάρα πολλές. Άλλες τις λέει πιο καθαρά και άλλες λιγότερο. Μετράει μέχρι το δέκα αλλά μερικές φορές παραλείπει κανέναν αριθμό και γενικά είναι λαλίστατη. Εντωμεταξύ, λέω στις φίλες μου τι λέει και θα με περνάνε για ψεύτρα γιατί όταν την βλέπουν δεν λέει τίποτα... ΓΚΡΡΡΡΡ....

 

Την τσικνοπέμπτη δεν κάναμε τίποτα. Μου την δίνει η τσικνοπέμπτη. Σχεδόν κάθε μέρα κρέας τρώω έτσι και αλλιώς.... Χαχαχαχαχαχα.

 

Αλεξάνδρα, την άρπαξε τελικά την ίωση ε;; Κρίμα το κοριτσάκι σου.. Περαστικά εύχομαι... Άντε να φύγει και ο Μάρτης και μετά θέλω να πιστεύω ότι θα ηρεμήσουμε κάπως.

 

Μάγδα πώς είναι ο Βασιλάκης; Ξανασήκωσε δέκατα τελικά;;, Έχει πραγματικά πολύυυυ μεγάλο πόδι. Ο Πάνος είναι 5 χρονών και φοράει 31-32 και τον θεωρώ ποδάρα... Ο Βασιλάκης μας έφαγε! Η Αλεξάνδρα δεν έχει μεγάλο ποδαράκι. Ευτυχώς κιόλας γιατί είναι και κοπέλα. 21-22 φοράει ακόμα. Πολύ καλά έκανες και βγήκες βολτούλα με τον γιόκα σου! Ξεσκάσατε και περάσατε όμορφα! Βρήκες και παρεούλα, ακόμα καλύτερα.

 

'Αννα Μαρία είναι πολύ καλός ο Αντρίκος. Λέει και κάνει πάρα πολλά πράγματα! Μπράβο στο αγόρι σου! Είναι και πολύ ψηλό παιδάκι!!! Καλά για τα κιλά δεν το συζητώ! Μοντέλο! Η Αλεξάνδρα τον έφαγε λάχανο η γουρουνίτσα μου :@)........ Τους ξετρέλανε όλους στο σχολείο με τα καμώματά του!!!! Είναι φοβερός!!!

 

Χριστινάκι, πώς πήγε το πάρτυ σας;;; Ο Δημητράκης πώς είναι; Διάβασα το μενού που μας έβαλες και νόμιζα ότι ζητάς την γνώμη της Κατερίνας για το τι να φτιάξεις από αυτά. Μόλις κατάλαβα ότι θα τα φτιάξεις όλα γούρλωσα τα μάτια μου :wtf:.... Χαρά στο κουράγιο σου.. Δεν έχω λόγια. Έχεις κι εσύ διόρθωση ε;;; Τουλάχιστον μπορείς να την κάνεις στην δουλίτσα. Κάτι είναι και αυτό. Η υπάλληλος δεν θεωρώ ότι είναι χαζή. Πιστεύω ότι είναι τεμπέλα και τα κάνει επίτηδες όλα αυτά. Δεν μπορεί τόση βλακεία μαζεμένη...

Ξέχασα να σχολιάσω...ΜΑ ΚΛΥΔΩΝΙΖΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πού το έμαθε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Καθηγητή πανεπιστημίου θα τον κάνεις! Φιλόλογο φυσικά!!!

 

Βασούλα, κρίμα για την Ιωαννούλα.... Τι να έγινε άραγε;; Με έβαλε σε υποψίες το γεγονός ότι έλεγε όχι Πόπη... Της έκανε κάτι η δασκάλα;; Από την άλλη βέβαια λες ότι την έχει από 7 μηνών. Μήπως την έβαλε καμιά τιμωρία και το πήρε στραβά; Μακάρι να σας διαφωτίσει περισσότερο η μικρούλα σου. Εύχομαι στο καινούριο της σχολείο να μην έχει κανένα θέμα απολύτως. Θα περιμένουμε τα νέα σου.

 

Κατερινάκι, διαβάζω πως κοιμάται καλύτερα το κερασάκι σου! Άντε μπράβο! Να αρχίσεις να ξεκουράζεσαι κι εσύ λίγο παραπάνω.. Απορία χαζής: Όταν είστε και οι 5 στο αυτοκίνητο, πώς χωράς κι εσύ πίσω μαζί με τα 3 παιδιά;;;;

Σε λίγο καιρό θα κάνουμε και το παρτάκι μας. Τι λες, θα καταφέρετε να έρθετε;; Θα σου πω λεπτομέρειες τηλεφωνικώς.

 

Κατερίνα, έκανε ωτίτιδα ο Δημητράκης;; Περαστικά βρε κορίτσι μου.. Έχεις τόσο τρέξιμο, έχεις και τις ιώσεις.. Ελπίζω ήδη να είναι πολύ καλύτερα. Πώς τα πας με τη δουλίτσα;;

 

Μαρίνα, λύνεται και του Αντωνάκη η γλώσσα σιγά σιγά. Είναι μην πάρουν φόρα. Μετά δεν τους σταματά τίποτα...

 

Σίγουρα θα ξέχασα να σχολιάσω πολλά, αλλά με τόσες μέρες απουσίας καλά τα πήγα νομίζω...

 

Καλό βράδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Με τον μικρουλη μου αγκαλιτσα για να μην κοιμηθω διαβαζω τα νεακια σας.

Μαγδα τι ωραια εκπληξη να σου ερθει ετσι ντυμενος απο τονσταθμο, εμενα εφερε μια μασκα αρλεκινου που εφτιαξαν και θα πανε ντυμενα την παρασκευη που θα κανουν παρτυ. Καλοπερνατε στην δουλεια, αν υπαρχει χρονος και για ταμπου...απο φοιτητρια εχω να παιξω. Σαββατο οντως ειχε πολυ ωραια μερα για βολτα εξω, εμεις ειχαμε πισινα και ηταν και η μαμα μου μαζι οποτε βγαλαμε και τον μικρουλη και τον νικολα μεχρι εκει βλτα. Να χαιρεσαι την πεθερα ωραιο δωρακι θα της πηρες ειμαι σιγουρη.

Βασω λες να ειναι αυτο με. Τους ηχους που την βασανιζει και την φοβιζει, πολυ πιθανο, να δεις θα το ξεπερασει οτι ειναι.

Χριστινα να περασετε σουπερ τελεια στο παρτυ, τα πΡτυ μασκε νομιζω ειναι τα καλυτερα για τα παιδακια, θα ευχαρηστηθει πολυ, οσο για το μενου σου δεν εχω λογια!! Ειναι σφουγγαρια και οτι λεξη ακουσουν ή μαθουν την αποτυπωνουν και την χρησιμοποιουν σωστα. Και η Αγγελικη ετσι χρησιμοποιει σωστα τη γλωσσα και εχει πλουσιο λεξιλογιο. Μου λεει παντα σημερα στο σχολειο συζητησαμε για....., ουτε ειπαμε ουτε μιλησαμε που θα ελεγα εγω. Ωχ τελικα πως ηταν ο Δημητρακης ? εκανεςτο παρτακι?

Και εγω παντα κανονικα τους μιλαω δεν χρησιμοποιω μωρουδιστικες λεξεις. Αλλα οπως λεει και η αννα μαρια ειναι και ποσο θα ασχοληθεις ειναι και στο παιδι.

Μαρινα σαφως τρωει και τροφες ο Νικολας, απλα θηλαζει και πολυ και ειχε την δυνατοτητα να πιει δυο φορες πρωτογαλα και το θρεπτικο γαλα των πρωτων 6 μηνων.

Δεν τα διαβασα ολα κοριτσακια σας αφηνω ομως για την ωρα να κοιμηθω λιγακι ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα ταμπουυυυυ ποσο μ αρεσει αυτο το επιτραπεζιο αληθεια!καιρο εχω να παιξω ομως!τι εγινε με τον ωρυλα που πηρες τον Βασιλακη?ποναει ακομη?

Αλεξανδρα μου περαστικα στην Κωσταντινα!καμια ιωση θα ειναι!τι ειναι το στρεπ τεστ?οτι να ναι ευτυχως ειναι αρνητικο!

Ανθη μου μια χαρα ειναι τα παιδια σου!οντως οταν ειναι και στο υψος και στο βαρος σε ψηλες καμπυλες δεν ειναι να ανησυχεις!εμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσαρες μου ξεκινω με νεα κ σχολιαζω

Στη δουλεια ως τελος του μηνα ετσι θα παμε κουτσου κουτσου μαζεματα κ πολυ αραλικι αλλα το καλυτερο ειναι οτι δεν παω σπαστοοοοοοο

Λοιπον απο ωριλα εμεινα εντυπωσιασμενη

Σαν γιατρος ηταν ισως κ ο καλυτερος που χουμε παει

Εκανε ξεψαχνισμα κυριολεκτικα μυτες αυτια εχει λιγο υγρο αλλα θα υποχωρηση μονο ειναι στο τελος της η ωτιτιδα στο αριστερο το δεξι οκ αλλα εβγαλε απιστευτα παρα πολυ κερι παρα πολυ ο βασιλης κυριος κ συνεργασιμος

Αλλα κ ο γιατρος να μας τα εξηγησει τελεια μια ωρα κατσαμε τα κανε ολα σε στυλ παιχνιδου ο β δεν ηθελε να φυγει

Αφου στο τελος ειχε φερθει τοσο ομορφα στο β που αντι χειραψια μου ρθε να τον αγκαλιασω βεβαια παρεμεινα στη χειραψιΑ

Το δευτερο που μου κανε εντυπωση στο γιατρο ηταν τα μΑτια του ηταν μωβ με γκρι δεν μπορουσα να μην τα κοιταω δεν εχω δει πιο σπανια ματια δε φοραγε φακους τα παρατηρησα αλλα εμοιαζαν σα ψευτικα

Αυτα απο ωριλα χαχα

Μετα σπιτι τεζα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχιζω.  . . πατησα καταλαθος enter!

Εμας η Ιωαννα απο οταν γεννηθηκε δεν ηταν μεγαλοσωμο μωρο!2400 γεννηθηκε και 48 ποντους νομιζω!δεν τη λες και γιγαντα!χαχα!καλα να ειναι πανω απο ολα!γερα!

Αννα Μαρια αυτο που νιωθεις το ενιωθα κι εγω προς το τελος της εγκυμοσυνης και ο γιατρος μου ελεγε αν δεν πετρωνει η κοιλια να μην ανησυχω!συσπασεις ειναι και πρεπει να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις!ο Αντρεας ηθελε να κανει τσουληθρα χαχα!

Καγκουρακι τι ωραια που κανει ηλιολουστες μερες για να μπορειτε να βγαλετε και το μικρακι βολτα!εμας Σαβκο ειχε πολυ ομορφο καιρο ψες εβρεχε!και σημερα εχε συννεφια!οτι να ναι!

Ρε κοριτσια για το θεμα που εχει η Ιωαννα πραγματικα τα εχω παιξει!δεν ξερω τι ακριβως την ενοχλει περισσοτερο!αυτο που ειπες Αννα Μαρια για τους εντονους ηχους αν τους ακουγε το διαστημα που ηταν σε καταστολη και να το ξαναζει και να τη φοβιζει το σκεφτηκα κι εγω!απ την αλλη οντως με βαζει σε υποψιες οταν λεει συνεχεια μαμα οχι Ποπη, οχι Ποπη!τι να πω!αν εκλαιγε η μικρη και δεν την αφηνε να κανει το μαθημα της και της θυμωσε ή την εβαλε τιμωρια και γι αυτο να της κρατα κακια η μικρη!αλλα απ την αλλη και να της θυμωσε δεν ειναι κατι που θεωρω υπερβολικο!αν χρειαζεται της ειπα και γω να της θυμωνει φτανει να μην την εδειρε, που αυτο δεν το νομιζω!ακουω το ενστικτο της μικρης και την αλλαξα σχολειο!χρειαζεται προσαρμογη βεβαια και εδω ειναι ολα καινουρια για την Ιωαννα!τα παιδακια, ο χωρος, οι δασκαλες, τα παντα!και χτες αλλα και σημερα το πρωι οταν την αφησα εκλαιγε και ειναι λογικο!αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι παμε στο νεο σχολειο και κλαιγοντας λεει Ποπη!δεν ξερω τι να κανω πλεον!εγω πρεπει να ερχομαι δουλεια δεν μπορω να μεινω σπιτι με τη μικρη!οτι και αν την πειραξε της βγηκε σε μεγαλο βαθμο ειλικρινα!και μαζι με τη μικρη αναστατωθηκαμε ολοι!με την Ποπη συνδεθηκαμε και προσωπικα την ξερω εδω και χρονια, μεγαλωσε τη μικρη και τωρα η αληθεια ειναι οτι νιωθω ανασφαλεια που παει καπου που ειναι ολα ξενα και για το μωρο αλλα και για μενα!δεν μπορω ομως να κανω οτι θελω εγω αμα το μωρο ειναι αρνητικο σε κατι!η Ποπη προχθες απ τα λεγομενα της λιγο πολυ αφηνε να νοηθει οτι μετα το ατυχημα την εχουμε στα ωπα ωπα τη μικρη!ισως να εχει και δικαιο, να της δωσαμε περισσοτερη προσοχη και σημασια απ οσο θα επρεπε, αλλα αμα οι γιατροι ελεγαν το μωρο δεν πρεπει να κλαιει εντονα, δεν πρεπει να νευριαζει,να θυμωνει, δεν πρεπει να κτυπησει στο κεφαλι ουτε καν να σκουντουφλησει, τι επρεπε να κανουμε δηλαδη?να τα αναιρεσουμε ολα και να αρχισουμε τις τιμωριες?και εγω δεν θεωρω οτι τα κανει ολα αυτα απο απλο ναζι και καμωματα!

Κι αλλωστε μετα το ατυχημα οταν πηγε μετα απο 3 μηνες απουσιας στην Ποπη, δεν εκανε κανενα θεμα!Ηταν σαν να μην ελειψε μια μερα!αυτο μας ελεγε και η ιδια η Ποπη!τι εγινε ξαφνικα?οκ το μωρο φοβηθηκε, εκλαψε ισως απ τα αεροπλάνα, ισως απ τις βροντες, ισως απ τις μπουλντοζες!Ισως και ολα μαζι!ποιος ξερει!σαν δασκαλα της ομως εδω και 1μιση χρονο δεν επρεπε να βρει τον τροπο να την ηρεμησει παρα να με παρει τηλ να παω να την πιασω γιατι κλαιει?το καταλαβω η 1η φορα εκλαιγε πηγα την πηρα, τη 2η το ιδιο, την 3η το ιδιο, ε μετα ισως μας πηρε και ειδηση οτι μολις κλαψει εντονα θα παω να την πιασω!δεν ξερω τι να υποθεσω!και σημερα στο νεο σχολειο εκλαιγε αλλα εφυγα και την αφησα να κλαιει με βαρια καρδια!μετα μου στειλε μηνυμα η δασκαλα οτι ηρεμησε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα οντως το ταμπου μου αρεσει κ μενα εχει πολυ πλακα

Τι εγινε σημερα με το κοριτσακι μας πηγε πιο ευκολα στο νεο σχολειο;;

Το στρεπ τεστ ειναι τεστ για στρεπτοκοκο παιρνουν υγρο άπο λαιμο κ μενα μου καναν τωρα που χα αρρωστησει

ΚαγκουρΑκι μου την παρασκευη θα κανουν κ το παρτακυ τους στο σταθμο κ θα τα παμε ντυμενα θα περΑσουν ομορφα αλλα απο κατασκευες κανουν απειρες στο σχολειο τα μαζευω σε μια κουτα μεγαλη ολα.

Ναι της πηρα μια τσαντουλα της πεθερας κ ξετρελαθηκε μωρε η γλυκια μου.

Ανθουλι μου λειψες παρΑ πολυ κοριτσακι μου

Μια χαρα ειναι τα παιδακια σου ειναι κ το σκαρι του καθε παιδιου

ΜολιΣ περπατησει η αλεξ θα χασει μωρε αλλωστε όπως λες το παν ειναι η διατροφη

Παλι διορθωσεις μωρε καημενουλα μου κουραγιο

Ο βασιλης δε ξαναρρωστησε ως τωρα αλλα μεχρι να βγει ο μαρτης τρεμω ωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια αν εινΑι μεταδοτικος ο ομιλητης ειναι απολαυση το σεμιναριο

Πολυ γελασα με αντρικο κ σουτιεν εμενα δε σας ειχα πει μια φορα που χα τα απλωμενα στον καναπε κ ειχε φορεσει ολα τα βρακια μου κ τα σουτιεν μου στο κεφαλι κ ηρθε καμαρωτος λες κ ηταν ο παππας ειχα βγαλει κ φωτο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεξακι μου περαστικα ματακια μου στο ζουζουνακι ουτε εσεις τι γλιτωσατε γαμωτο!!

Χριστινιω κα μου μωρουδενια

Φιλακια πολλα!!!

..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε βασουλΑ ολο στο μυαλο μου σε εχω δε θελω να βγαζω συμπερασματα αλλα κατι μου χει κολησει στο μυαλο οτι της εκΑνε η δασκαλα οχι απαραιτητα αντιπαιδαγωγικο αλλα νομιζω στη μικρη της κακοφανηκε

ΣιγουρΑ σα λυση ομως δεν εινΑι να την παιρνεις πρεπει να βρουν τροπους να ξεχαστει κ δευτερον που πε η δασκΑλα τη κακομαθατε μετα απο τετοιο συμβαν ειναι απολυτα λογικο το παιδι περασε ενα μαρτυριο κ βεβαια για καποιο καιρο ηθελε ειδικη μεταχειρηση κ σταδιακα να μπει στο προγραμμα

Δοκιμασε κ το αλλο σχολειο μπορει να στε φιλες με την δαςκαλα κ οταν η ιωαννουλα θελησει αν θελησει θα επιστρεψει περναν μεγαλο μερος της ζωης τους στο σχολειο αρα εκει πρεπει να περνανε ομορφα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, ηθελα να κοιμομουνα κι αλλο αλλα δεν....

Στολη και εγω δεν πηρα φετος σε κανεναν, η Αγγελικη εχει μια κινεζα που μας εδωσε η νονα του Νικολα, ο Νικολας εχει ενα τιγρακι μπερτα ειναι βασικα, απο περσυ αλλα δεν τον βλεπω προθυμο να τη βαλει, οσες φορες εχω προσπαθησει την βγαζει, δεν θα παμε και πουθενα. Του χρονου θα ειναι πιο μεγαλος και πιστευω θα το ζητησει μονος του. Στον μικρο του εχω παρει ενα φορμακι με μια ζεβρα οποτε θα το βαφτισω στολη ετσι για να τον βγαλω φωτο ως ενθυμιο για τις πρωτες του αποκριες.

Καθαρα δευτερα και μενα μου αρεσει ετσι με τα φαγητα της ημερας και καπου εξω να πεταξεις χαρταετο, περσυ το ειχαμε κανονισει με φιλους μας και το χαρηκαν και τα πιτσιρικια μας, για φετος δεν εχουμε κανονισει κατι ακομα, δεν ξερω και τι καιρο θα εχει.

Μαγδα ωραια περασατε το σαββατοκυριακο, τυχερος και ο βασιλης που εχει παρεουλα παιδακια της ηλικιας του και βρισκεστε τακτικα, και μεις εχουμε φιλους με παιδακια ετσι σε μικρες ηλικιες και οποτε μπορουμε βρισκομαστε, οχι πολυ τακτικα αλλα το προσπαθουμε. Εμας απο τον παιδικο μονο χαρτοπολεμο εχουν πει να μην φερουν την παρασκευη. Καλα θα κανεις να ελεγξεις τα αυτακια αν τα πιεζεις και πονανε σημαινει οτι κατι τον ενοχλει.

Αννα μαρια και σε ποιο παιδι δεν αρεσει να παιζει με τα χωματα, εμεις πηγαιναμε στις κουνιες με μια τσαντα κουβαδακια τσουγκρανες φτυαρια, μεχρι και φορτηγα ειχε η Αγγελικη, τωρα που θα ανοιξει λιγο ο καιρος θα τα κουβαλαω για τον Νικολα. Αχ θυμαμαι ετσι στην μπανιερα κατευθειαν το τι χωμα εβγαζα και το τι χαλικι οταν της εβγαζα τα παπουτσια.

Δεν ηξερα και αυτο για τα κατεχομενα οτι υπαρχουν δημαρχοι και ποιος τους εκλεγει? τελοςπαντων μπορει να εχεις μικροσυσπασεις μη ξεχνας οτι το σωμα τωρα ξερει μιας και ειναι δευτερη εγκυμοσυνη, να δεις τι θα σου πει και ο γιατρος. Καλα να μην το ξαναλεω φοβερος ο Αντρικος, ευτυχως που γραφεις εδω ολα τα κατορθωματα και τις ατακες του και δεν θα τα ξεχνας μετα.

Βασω κατι την εχει τρομοκρατησει την Ιωαννα και πιο πολυ μου κανει αυτο που ειπες οι συγκεκριμενες φοβιες στον συγκεκριμενο χωρο, εκτος αν ετυχε κατι αλλο με την δασκαλα την μαλωσε ισως που κλαιει και γιαυτο και δεν στο λεει ουτε η μικρη ουτε η δασκαλα, αλλα οπως λες ειναι πολυ μεγαλο το διασημα που γνωριζονται οποτε τωρα ολα αυτα ισως εχει να κανει με αυτο που την φοβιζει. Δες δοκιμαστικα πως θα παει στο καινουριοσχολειο και οπως βλεπεις εσυ πιο ευδιαθετη και πιο ηρεμη την ιδια.

Αλεξανδρα περαστικα στο Κωσταντινακι σου, ελπιζω να ειναι και οι αλλες εξετασεις καλες και να ναι ενα απλο κρυωματακι.

Ανθη μου πολυ διορθωση διαβαζω...ανυπομονω να σας δω απο κοντα μου εχετε λειψει ελπιζω να τα καταφερουμε και να ερθουμε, που θα το κανετε στο σπιτι ή εξω? η Αλεξανδρα λαλιστατη οχι σαν τον δικο μου που μονο μαμα μπαμπα και μουγκρισμα μετα, ενταξυ ολο και κατι προσπαθει να πει αλλα οχι καθαρα, λεει που (παππου), γκιλ( αγγελικη), νανα( ανανα), τυι (τυρι), αυτα. Απο παπουτσι η αγγελικη 27 και ο νικολας 21-22 εμεις. Στο αυτοκινητο καθομαι πισω με αγγελικη και Νικολα και εχουμε στο μπροστινο καθισμα τον γιωργακη με το αναποδο καρεκλακι. Και τα τρια καρεκλακια νομιζω δεν χωρανε πισω γιατι εχουμε και τις βασεις iso fix που πιανουν επιπλεον χωρο.

Ωχ ποτε γραψατε κι αλλα, θα επανερθω αργοτερα παω να μαγειρεψω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;

Εμείς πήγαμε πριν για εμβόλια. Έκανε δύο εμβόλια, ένα στο κάθε χέρι. Τα χρωστούσαμε από το τέλος Ιουλίου, αλλά εν τω μεταξύ, κάναμε κάτι άλλα, και μετά μία αρρώσταινε, μία είχαμε διάφορες υποχρεώσεις και δε θέλαμε να είναι αδιάθετος, έτσι το αναβάλλαμε. Τώρα μένει ένα ακόμα που θα γίνει στον παιδίατρο, και μετά το επόμενο είναι όταν θα γίνει 5-6 χρονών.

Ουφ, δύο η ώρα έχω σεμινάριο, μέχρι τις τέσσερις και μετά θα πάω και σχολείο. Ήδη αισθάνομαι πάρα πολύ κουρασμένη. Δε μαγείρεψα, πήραμε φαγητό απ' έξω, εμείς γεμιστά, κι ο άντρας μου ψάρι, αλλά ο Αντρέας δεν έφαγε και πολύ... 

Δε σας σχολιάζω, γράψατε και πολλά, θα ξαναγράψω το βράδι ή απ' το σχολείο!

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μια χαρα τα νεα απο ωρλ. Πολυ καλη εντυπωση σου εκανε οσο για το χρωμα των ματιων δεν μπορω να το φανταστω με τιποτα.

Βασω πολυ δυσκολο ολο αυτο και μονο η ιδια ξερει τι ειναι αυτο που την στρεσαρει. Αυτο που λεει το ονομα της δασκαλας ειναι καπως υποπτο γιατι δεν λεει οχι σχολειο. Καλη προσαρμογη στο νεο περιβαλλον ευχομαι.

Αννα Μαρια ξεμπερδευει και ο Αντρεας απο τα πολλα εμβολια. Εμενα πανω που ξεμπερδεψε ο Νικολας ξεκιναει ο γιωργακης, μου λεει η παιδιατρος εκει που θα εκανες ενα εξαμηνο να με ερχεςαι παλι καθε μηνα θα τα λεμε. Βεβαια την βλεπω καθε βδομαδα την γυναικα γιατι πανε οι κορες μας μαζι γυμναστικη.

Εγω κοριτσια νυσταζω απιστευτα σημερα, λιγο το ξενυχτι τα βραδια λιγο ο καιρος. Δεν κοιμιζω και τον Νικολα τωρα το μεσημερι για να κοιμαται και αυτος νωρις και να κανει καλυτερο υπνο το βραδυ, εχεις δικιο Ανθη που το λεγαμε. Βεβαια ερχεται στο κρεβατι μας τη νυχτα και δεν τον καταλαβαινω, κατεβαινει απο την κουνια, ανεβαινει απο το κομμοδινο του αντρα μου και συνηθως οταν ξυπναω για τον μικρο τον βρισκω στο κεφαλι του Κωστα, μαλλον δεν θηλαζει γιατι δεν μπορει θα το καταλαβαινα τοσο βαρια να κοιμαμαι....

Αυτα εχει ερθει και η μαμα μου και σιδερωνει και ετσι βρηκα λιγο παραπανω χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι! 

Γύρισα απ' το σχολείο και είπα να σας γράψω.

Ευτυχώς σήμερα είναι χαλαρή η μέρα, έχω μόνο τρεις ώρες, και τη μία την έκανε ο διευθυντής, γιατί την Τσικνοπέμπτη υποσχέθηκε στους μαθητές μου ότι θα τους κάνει αυτός ένα μάθημα Νέων Ελληνικών, και το κανόνισαν για σήμερα. Ήμουν κι εγώ, βέβαια, στην τάξη, κυρίως γιατί ήθελα να πάρω ιδέες και παραδείγματα, και πραγματικά, έκανε ένα πάρα πολύ καλό μάθημα. Οι μαθητές, επειδή είχαν το διευθυντή μπροστά τους, δεν τόλμησαν να βγάλουν κινητά και να παίζουν ή να κουβεντιάζουν συνέχεια, όπως κάνουν στους περισσότερους καθηγητές (κι σ' εμένα βέβαια)! Μόνο ένας μαθητής σε κάποια φάση χασμουρήθηκε δυνατά, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν το θεωρούν αγένεια, παρ' όλο που τους το έχω πει κάποιες φορές... 

Ανθή συμφωνώ κι εγώ ότι το κλειδί είναι η σωστή διατροφή. Κι εμάς ο Αντρέας τρώει αρκετά, πολλές φορές μάλιστα τρώει πολύ ή και πάρα πολύ, αλλά σε γενικές γραμμές τρώει σωστά. Βέβαια, γλυκά έχει φάει, αλλά κι αυτά τα προσέχω. Θα φάει πτι μπερ και digestive, θα φάει σπιτικό κέικ, σπιτικά μπισκότα και κουλουράκια, σπιτική μαρμελάδα στο ψωμί, μέχρι εκεί. Εννοείται όχι όλα αυτά ταυτόχρονα!!! Αν τρώω κάποιο γλυκό, π.χ. γαλακτομπούρεκο ή τούρτα ή κάτι τέτοιο και με δει, θα μου ζητήσει οπωσδήποτε, οπότε, είτε θα του δώσω μια πολύ μικρή ποσότητα απ' το κομμάτι μου, δηλαδή στη μύτη του κουταλιού, είτε, αφού φάω το γλυκό, θα τον αφήσω να πασαλείβει με το κουτάλι τα απομεινάρια (που συνήθως είναι απειροελάχιστα, γιατί "γλείφω" το πιάτο!) και να το γλείφει. Έτσι, τρώει ελάχιστες ποσότητες, και χαίρεται ότι τρώει γλυκό! 

Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο να ντύσω το μωρό απλά για να το κυκλοφορήσω ή για φωτογραφίες, ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία. Αύριο που θα μεγαλώσει, αν θέλει να ντυθεί και εκτός πάρτι, θα τον αφήνω, αλλά τώρα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Κι ο Αντρέας παλιότερα όταν ήμασταν με κόσμο, δε μιλούσε καθόλου, κι έλεγα θα νομίζουν ότι κοκορεύομαι για το παιδί μου! Τώρα, όμως, έχει ανοίξει η γλώσσα του και μιλάει όπου σταθεί κι όπου βρεθεί. Σήμερα στο νοσοκομείο που πήγαμε για τα εμβόλια, οι νοσοκόμες εντυπωσιάστηκαν με το πόσο καθαρά μιλάει. Αφήστε που δεν έκλαψε καθόλου όταν του βάλανε το πρώτο, μόνο κοιτούσε με περιέργεια, ενώ στο δεύτερο έκλαψε για λίγα δευτερόλεπτα, κι αυτό επειδή φοβήθηκε ότι θα τον τρυπούσαν. Μετά μου έλεγε συνέχεια "άου πονώ το χέ-ι που μου τύπησε η κυ-ία". Το πρωί ανέβηκε στην πολυθρόνα και χοροπηδούσε και τελικά χτύπησε και τον μάλωσε ο άντρας μου. Μετά έρχεται σ' εμένα και μου λέει "πηδούσα σαν έτσι (πηδάει) και έπεσα και σύμωσε (θύμωσε) ο μπαμπάς"! Τώρα χρησιμοποιεί και το "σαν" και κάνει διάφορες συγκρίσεις, π.χ. "το φεγγά-ι είναι κίτινο (κίτρινο) σαν το μολυβάκι" ή του λέει η μάνα μου τις προάλλες να μην περπατά ξυπόλυτος κάτω γιατί θα κρυώσει και θα τρέχουν οι μύξες του και της λέει "σαν τον τζίτζικα" (απ' το παραμύθι με το μέρμηγκα, που όταν χιόνισε κρύωσε και αρρώστησε!).

Βάσω κι εμένα μ' αρέσει πολύ το ταμπού! 

Είναι πολύ περίεργη η όλη φάση με την Ιωάννα, πάντως κι εμένα μου περνάει απ' το μυαλό αυτό που λένε και τα κορίτσια, μήπως έγινε κάτι με τη δασκάλα... Βέβαια, το συγκεκριμένο σχολείο το έχει ταυτίσει με τη δασκάλα, αλλά άμα ήταν, δε θα ήθελε να μπει γενικότερα στην τάξη, ενώ τώρα μπαίνει και δε θέλει να πάει στην αυλή. Κάτι έγινε πάντως, είναι το μόνο σίγουρο, γιατί δεν μπορεί το παιδάκι στα καλά καθούμενα να αποφασίσει ότι δε θέλει τη δασκάλα. 

Μάγδα, καλά πολύ γέλασα με τις περιγραφές απ' το γιατρό. Καλέ, καμιά φωτογραφία τον έβγαλες; :) 

Ο Αντρέας πολλές φορές παίρνει κάποια μπλούζα και τη βάζει γύρω από τη μέση του, και λέει ότι έγινε παπούλης (παπάς δηλαδή)! 

Καγκουράκι στα κατεχόμενα εκλέγονται δήμαρχοι από τους εγγεγραμμένους δημότες των κατεχόμενων δήμων/κοινοτήτων. Σίγουρα είναι εγγεγραμμένοι όσοι ζούσαν εκεί πριν από την εισβολή, αλλά δεν ξέρω αν είναι και τα παιδιά τους, κ.λπ. Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα, γιατί υποτίθεται ότι οι πρόσφυγες προσωρινά μετακινήθηκαν από τις περιοχές τους και ότι οσονούπω αναμένεται η επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση και τα πάντα οργανώνονται γύρω από αυτή τη νοοτροπία. Π.χ. στους τηλεφωνικούς καταλόγους που εκδίδονται, υπήρχαν μέχρι πρόσφατα και τα τηλέφωνα των κατεχόμενων περιοχών, ακριβώς όπως ήταν πριν από την εισβολή, με την ένδειξη ότι "προσωρινά" δε λειτουργούν λόγω της τουρκικής κατοχής. Τα διάφορα δημαρχεία και οι μητροπόλεις στεγάζονται "προσωρινά" στις ελεύθερες περιοχές. Κάθε χρόνο σε οποιαδήποτε εκδήλωση, γιορτή ή επέτειο, ο ομιλητής ή ο κύριος προσκεκλημένος, θα δηλώσει ότι "και του χρόνου στην Κερύνεια" ή "και του χρόνου στα σπίτια μας". Η "τουρκική δημοκρατία της Βόρειας Κύπρου" θεωρείται ψευδοκράτος, ο πρόεδρος "λεγόμενος πρόεδρος", οι αστυνομικοί "ψευδοαστυνομικοί" και πάει λέγοντας. Οκ, τα πρώτα δέκα χρόνια μετά την εισβολή αυτό ήταν λογικό. Κανείς δεν περίμενε ότι αυτό το πρόβλημα θα διαιωνιζόταν, άλλωστε και ο ΟΗΕ είχε ζητήσει απλά από τα τουρκικά στρατεύματα να αποχωρήσουν και να επανέλθουμε στην προτέρα κατάσταση. Αλλά τώρα, σαράντα χρόνια μετά, με τα πράγματα να έχουν αλλάξει άρδην και με τον ΟΗΕ και πάλι να προτείνει λύσεις (τις μόνες εφικτές) που σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούν τη δική μας στάση, όλα αυτά είναι λίγο ανεδαφικά... 

Αυτό που λες για τη δεύτερη εγκυμοσύνη, δεν το σκέφτηκα. Θα μιλήσω αύριο με το γιατρό μου, αφού έχω και ραντεβού, να δούμε τι θα πει κι αυτός.

Τώρα που το λες για τα εμβόλια, δεν το είχα σκεφτεί έτσι! Ένας τελειώνει, άλλος αρχίζει! 

Δε νομίζω να θήλαζε ο Νικόλας και να μην το καταλάβαινες! Μάλλον έρχεται και κοιμάται! Εμάς πάντως, από τότε που έπεσε από την κούνια, δεν ξαναεπιχείρησε να βγει. Για να δούμε τώρα με το καινούριο κρεβάτι πώς θα τα πάει. 

Σας φιλώ κορίτσια, θα τα πούμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...