Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


ΑΡΓΩ

Recommended Posts

Γεια σας κι από μένα κορίτσια και συγχαρητήρια για την ωραία παρέα με τις καταπληκτικές συμβουλές και την αλληλοστήριξη.

Η μπέμπα μου είναι 42 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά και με μεγάλη επιμονή.

Έχω αγχωθεί όμως πάρα πολύ γιατί είναι κάμποσες μέρες που δεν τρώει καλά (2, 3 το πολύ 4 λεπτά ανά γεύμα).. Ωστόσο γύρω στην 36η μέρα επέστρεψε η κυρία έμμηνη ρύση (τόοοοσο νωρίς,σνιΦ!) Υπάρχει περίπτωση να μειώθηκε το γάλα επειδή αδιαθέτησα; Δε θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να δώσω συμπλήρωμα!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου ζησει η μπεμπα και να την δεις οπως επιθυμεις!!!!

μην ανυσηχεις και σε εμενα επστρεψε γρηγορα η περιοδος αλλα το γαλα συνεχιζει να ρεει αυθονο!!!βαζε εσυ το μωρακι στο στηθος σου και μην ανυσηχεις θα παρει την ποσοτητα που θελει και χρειαζεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Ελενη!

Μπορει να μειωθει λιγακι λογω περιοδου αλλα αν συνεχισεις ολα θα κυλισουν μια χαρα!!!!

Μη σε προβληματιζει ο χρονος που τρωει!

Εχουμε κ εμεις το ιδιο θεμα αλλα...την αφηνω να φαει οσο θελει!

Κ οταν θελει!!!Το συμπληρωμα βγαλτο απτο μυαλο σου!!!Το γαλατακι σου ειναι εκει κ περιμενει τη μπεμπουλα σου να το πιει!!!

Να σου ζησει!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω περίοδο αυτές τις μέρες. Δεν πρόσεξα καμιά διαφορά. Θηλάζω συνέχεια από 3-5 λεπτά τη φορά. Σήμερα μάλιστα που εχει συνάχι δεν θέλει και πολύ να φάει και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Τον τελευταίο μήνα έβαλε μόνο 200γρ. Είναι 10340γρ και φοβάμαι μήπως ο αποκλειστικός θηλασμός στην ηλικία των 9,5 μηνών εμποδίζει την ανάπτυξή της.

Να σημειώσω ότι κάθε μέρα μαγειρεύω αλλά τρώει μέρα παρά μέρα μισό γεύμα από τραχανά με κοτόπουλο και λαχανικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

9μισι μηνων κ 10340?μια χαρα η μικρη ,ειμαστε ενα μηνα μικροτεροι κ ειμαστε 7730,νωμιζω οτι 200 γρ ειναι φυσιολογικη αναπτυξη για την ηλικια τους πλεον,βεβαια η δικια μου δεν θηλαζει δεν ξερω αμα παιζει ρολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά καλά είσαι τι ανησυχείς ?το ξέρεις ότι τον πρώτο χρόνο το φαγακι είναι συμπληρωματικό του θηλασμού και όχι το αντίθετο .έχει ελαττώσει τα γραμμάρια που πήρε φυσιολογικά δεν μπορεί να παίρνει τώρα όσο έπαιρνε παλιά και τώρα είναι πιο δραστήρια .πάνω κάτω τα ίδια κιλά έχουμε ...και είναι και αγόρι (άλλη η καμπύλη ανάπτυξης).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω αλλά όσο να ΄ναι αυτή η επιμονή της να μην τρώει με αγχώνει. Είναι λίγο βούδας η μικρή και δυσκίνητη. Τώρα άρχισε να προσπαθεί να κουνηθεί.

Θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η μπεμπα και να την δεις οπως επιθυμεις!!!!

μην ανυσηχεις και σε εμενα επστρεψε γρηγορα η περιοδος αλλα το γαλα συνεχιζει να ρεει αυθονο!!!βαζε εσυ το μωρακι στο στηθος σου και μην ανυσηχεις θα παρει την ποσοτητα που θελει και χρειαζεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα :)

Ήμουν πάντα υπέρ του αποκλειστικού μητρικού θηλασμού και συνεχίζω να είμαι. Πριν από ένα μήνα περίπου έγινα μανούλα. Γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι 4 κιλά.

Από την πρώτη στιγμή που μου τον φέρανε τον έβαλα στο στήθος μου. Δεν ήξερα πόση ώρα να τον αφήσω. Από λάθος μου τον άφησα 50 λεπτά στο ένα στήθος και άλλα 50 στο άλλο. Οι θηλές μου ήταν ευαίσθητες και δεν το ήξερα. Έβλεπα το μωράκι μου να τραβάει και νόμιζα ότι κάτι έτρωγε. Την επόμενη μέρα οι θηλές μου πονούσαν υπερβολικά. Αναγκάστηκα να πάρω θηλές σιλικόνης. Οι θηλές μου συνέχισαν να πονάνε. Τελικά οι θηλές μου μάτωσαν υπερβολικά. Γέμισα το μωράκι μου αίματα. Έπαθα σοκ. Μετά από ώρα με ηρέμησαν λέγοντάς μου πως δεν είμαι η μόνη.

Έβαζα κρέμα συνεχώς για να επουλωθούν, αλλά το μωρό δεν μπορούσα να το ξαναβάλω στο στήθος μου. Του δίναμε μπουκάλι, από αυτά που έχουν στις κλινικές, τα αλμιρόν. Την τέταρτη μέρα με βλέπει ο γιατρός και μου λέει πως δεν έχω γάλα. Μετά από μαλάξεις κ πιέσεις που μου έκανε συνεχώς, έβγαζε μία σταγόνα το καθένα. Εκεί ήταν το δεύτερο σοκ. Κλάμα κ κακό, που δεν είχα γάλα. Ήμουν απόλυτα πεπεισμένη ότι θα θήλαζα αποκλειστικά το παιδί μου.

Τελικά το γάλα μου ήρθε την 5η μέρα. Δύο ώρες πριν φύγω από το μαιευτήριο πέτρωσε το στήθος μου. Να είναι καλά μία νοσοκόμα που μου έκανε μασάζ κ το απελευθέρωσε.

Συνέχισα για μία εβδομάδα περίπου να τραβάω με το θήλαστρο κάθε 3 ώρες, μετά από 10λεπτο μασάζ στο κάθε στήθος, ότι γάλα είχε, για να το δίνω στο μωράκι μου. Ταυτόχρονα όμως το μωρό μου έπαιρνε κ μπουκάλι. Και έτρωγε μεγάλες ποσότητες. Γύρω στα 100 με 120 γραμμάρια σε κάθε γεύμα. Μετά από λίγες μέρες κατόρθωσα κ τον έβαζα στο στήθος.

Το αποτέλεσμα είναι τώρα να τον θηλάζω, αλλά να του δίνω κ μπουκάλι.

Με στενοχωρεί απίστευτα το γεγονός ότι του δίνω ξένο γάλα. Θέλω τόσο πολύ να τον θηλάσω αποκλειστικά. Παίρνει περίπου 500 γραμμάρια ξένο γάλα την ημέρα.

Τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω το δικό μου γάλα;

Δεν ξέρω πόσο παίρνει από εμένα. Το μωρό μου είναι ήδη 5 κιλά. Κάθε 2,5 με 3 ώρες τον έχω στο στήθος μου από 45 μέχρι 90 λεπτά.

Τι να κάνω; Έχω απογοητευτεί :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ! Να σου ζησει το μωράκι σου και καλως ηρθες :)

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι επαναγαλακτισμο . Νοικιάζεις νοσοκομειακο θηλαστρο και ξεκινας πρωτοκολο αντλήσεων .

Δες εδω τι πρεπει να κανεις και μετα αποφάσισε γιατι σιγουρα πρεπει να το σκεφτεις .

http://www.mammyland.com/stiles/papadim ... alaktismos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα :)

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, το καλωσόρισμα και την ανταπόκριση :)

Σήμερα το πρωί δοκίμασα μετά το θηλασμό κ έβαλα τον μπέμπη επάνω μου γυμνό.

Αντί να του δώσω αμέσως το συμπλήρωμα, είπα να το δοκιμάσω αυτό.

Το στήθος μου άρχισε να τρέχει γάλα. Χάρηκα τόσο πολύ.

Τράβηξε για λίγη ώρα κ μετά σταμάτησε. Άρχισε να είναι ανήσυχος.

Πάτησα το στήθος μου και έβγαζε γάλα. Το μωρό όμως δεν ήθελε να συνεχίσει να τραβάει.

Το γάλα που έβγαζα δεν ήταν αρκετό; Ή μήπως επειδή το μωρό έχει μάθει κ στο μπουκάλι

από το οποίο παίρνει πιο γρήγορα μεγαλύτερη ποσότητα δεν έχει υπομονή να τραβήξει

από το στήθος;

Αλλά και το συμπλήρωμα που του δίνω είναι δυνατόν να αντικατασταθεί από το στήθος;

Τα 90 γραμμάρια μου φαίνονται μεγάλη ποσότητα για να την παράξει το στήθος μου.

Γίνεται;

Συγγνώμη αν γίνομαι υπερβολική, απλά είμαι πρωτότοκη κ έχω τόσες απορίες. Και ταυτόχρονα

θέλω τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά το παιδάκι μου..

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο το μωρακι σου εμαθε στη ροη του μπουκαλιου και δεν εχει υπομονή να θηλάσει για αρκετη ωρα . Παντως ειστε σε πολυ καλη φαση και πιστευω αν ξεκινησεις επαναγαλακτισμο θα δεις πολυ συντομα αποτελεσματα.

Φυσικά και μπορεις να παραγεις τοσο και πολυ περισσοτερο γαλα ! Ο θηλασμος ακολουθει την προσφορα - ζητηση . Οσο πιο πολυ θηλάζεις (ή αντλεις) τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις .

Ειναι πολυ σημαντικο που το μωρο δεχεται το στηθος και το παλευει . Η επαφη ειναι πολυ σημαντική .

Πιστεψε στον εαυτο σου και στο μωρο σου και θα τα κάταφέρετε !!! Θα ειμαστε μαζι σας σε οτι χρειαστειτε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa θα ήθελα μια γνώμη σαν ειδικός θηλασμού.

Ξέρω γενικά αλλά και ένιωσα όλο το μεγαλείο του θηλασμού σαν διαδικασία όσο θήλαζα το μωρό μου(έστω και για λίγο).

Ξέρω φυσικά και την αξία του αναντικατάστατου μητρικού γάλακτος.

Θεωρείς ότι και τα δύο έχουν ίση αξία;Πρέπει με κάθε κόστος ψυχικό και σωματικό να προσπαθεί μια γυναίκα να θηλάσει όταν υπάρχουν σοβαρές και παρατεταμένες δυσκολίες κατά τη διάρκεια του θηλασμού;Θεωρείται "λειψή" η προσφορά του μητρικού γάλακτος αποκλειστικά με μπιμπερό όταν η μητέρα δεν θέλει/μπορεί να θηλάσει απευθείας και βγάζει το γάλα μόνο με θήλαστρο;

Για παράδειγμα το μωρό μου δεν μπορούσε να θηλάσει(παρόλο που η τεχνική ήταν σωστή και έπιανε πολύ καλά και σωστά τη θηλή) γιατί μόλις τον έπαιρνα αγκαλιά κοιμόταν αυτόματα ή προλάβαινε να πιει μια γουλιά και μετά κοιμόταν.Τον άφηνα κάτω,ξυπνούσε και έπινε άλλη μια γουλιά.Σπάνια θήλαζε για 1-2 λεπτά συνεχόμενα και τότε κοιμόταν για 10 λεπτά.Αλλιώς ξυπνούσε μόλις τον άφηνα κάτω και μετά έπινε μια γουλιά και πάλι ύπνο βαθύ.Αυτό γινόταν κυριολεκτικά όλη μέρα ασταμάτητα.Κάπου κάπου έβγαζα λίγο γάλα με το θήλαστρο γιατί πέτρωνε το στήθος επειδή το μωρό δεν τραβούσε(ήταν και λίγο πρόωρος,με μικρό βάρος και ίκτερο εως 40 ημερών).Αυτό το γάλα το έπινε με το μπιμπερό το βράδυ και κοιμόταν 2-3 ώρες.Μετά στις 3-4 το πρωί ξυπνούσε και τότε θήλαζε 5 λεπτά και κοιμόταν πολύ ανήσυχα όμως(εγώ καθόλου)ως τις 7.Απο τότε άρχιζε ο ασταμάτητος θηλασμός εως τις 9-10 το βράδυ.Ήταν ένα μαρτύριο και δεν έβρισκα λύση παρόλο που διάβασα,ρώτησα,απευθύνθηκα σε σύνδεσμο θηλασμού και δοκίμασα όλες τις θέσεις και τεχνικές θηλασμού.Είχα βοήθεια και από την αδερφή μου που θήλασε επιτυχώς 2 παιδιά.

Τελικά όταν ήταν 2,5 μηνών άρχισα να βγάζω με θηλαστρο μόνο και να το πίνει με το μπουκάλι.Έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα και στη δουλειά για πολλές ώρες.Τότε ηρέμησε επιτέλους και το παιδί.Ως τότε έλεγα ότι είχα ένα ανήσυχο και γκρινιάρικο μωρό αλλά τελικά μάλλον το ταλαιπωρούσα με την εμονή μου να θηλάσω.Μετά το μωρό χόρτασε και κοιμήθηκε επιτέλους και σταμάτησε να γκρινιάζει.Με το θήλαστρο πήρε δικό μου γάλα εως 7 μηνών.

Εγώ προσωπικά τώρα πιστεύω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα σε εκείνη τη φάση και με το συγκεκριμένο παιδί.Τότε όμως ένιωθα τρομερές τύψεις και μεγάλη ανεπάρκεια ως γυναίκαι και μητέρα.Επίσης πιστεύω ότι πραγματικά δεν χάρηκα καθόλου τους 2,5 πρώτους μήνες του μωρού μου γιατί η κούραση και το άγχος ήταν απίστευτα.

Σε ανάλογη περίπτωση σε δεύτερο παιδί δεν ξέρω τι θα έκανα,αν δηλαδή έβλεπα ότι μετά από κάποιο διάστημα δεν "τραβάει" το πράγμα με το θηλασμό αν θα πήγαινα πάλι στο θήλαστρο(όχι ότι κι αυτό είναι εύκολο,είναι πιο δύσκολο θα έλεγα).Και δεν ξέρω και τι συμβουλή να δώσω σε άλλες περιπτώσεις.

Συγνώμη για το μεγάλο μην.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝεφέληΠ έγραψε:

Πρέπει με κάθε κόστος ψυχικό και σωματικό να προσπαθεί μια γυναίκα να θηλάσει όταν υπάρχουν σοβαρές και παρατεταμένες δυσκολίες κατά τη διάρκεια του θηλασμού;

ειδικος δεν ειμαι αλλα....

ψυχικό κόστος οχι :(

.Τον άφηνα κάτω,ξυπνούσε και έπινε άλλη μια γουλιά.Σπάνια θήλαζε για 1-2 λεπτά συνεχόμενα και τότε κοιμόταν για 10 λεπτά.Αλλιώς ξυπνούσε μόλις τον άφηνα κάτω και μετά έπινε μια γουλιά και πάλι ύπνο βαθύ.Αυτό γινόταν κυριολεκτικά όλη μέρα ασταμάτητα.

και σε εμενα το ιδιο εκανε ημουν ολη μερα με το στηθος εξω

Κάπου κάπου έβγαζα λίγο γάλα με το θήλαστρο γιατί πέτρωνε το στήθος

εβγαζα και εγω με το χερι

επειδή το μωρό δεν τραβούσε(ήταν και λίγο πρόωρος,με μικρό βάρος

και εμενα γερννηυθηκε 2/500 κιλα μικρουλι αν και ηταν στις 38 εβδομαδσες

Μετά στις 3-4 το πρωί ξυπνούσε και τότε θήλαζε 5 λεπτά και κοιμόταν πολύ ανήσυχα όμως(εγώ καθόλου)ως τις 7.Απο τότε άρχιζε ο ασταμάτητος θηλασμός εως τις 9-10 το βράδυ.Ήταν ένα μαρτύριο και δεν έβρισκα λύση παρόλο που διάβασα,ρώτησα,απευθύνθηκα σε σύνδεσμο θηλασμού και δοκίμασα όλες τις θέσεις και τεχνικές θηλασμού.Είχα βοήθεια και από την αδερφή μου που θήλασε επιτυχώς 2 παιδιά.

ολα αυτα που λες σε εμενα ακουγωνται φυσιολογικα περασα σχεδον τα ιδια βεβαια εγω κομοταν η μικρη ξανακοιμομουν και μεχρι και τον 3ο μηνα ειμασταν συνεχεια αυτοκολητες μαζι και θηλαζε ολη την ωρα

ακομα και τωρα οταν ειμαι διπλα της δεν περναει ποτε μια ωρα χωρις να θελει να θηλασει εστβ και λιγο

εκτος απο οταν κανουμε βολτα απο τον τεταρτο μεχρι τον 5ο μηνα θηλαζε για 5 λεπτα καθε μια η δυο ωρες το πολυ

ι θηλασμος στην αρχη τ

Τελικά όταν ήταν 2,5 μηνών άρχισα να βγάζω με θηλαστρο μόνο και να το πίνει με το μπουκάλι

χαρα στο κουραγιο σου με το θηλαστρο

.Έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα και στη δουλειά για πολλές ώρες.Τότε ηρέμησε επιτέλους και το παιδί.Ως τότε έλεγα ότι είχα ένα ανήσυχο και γκρινιάρικο μωρό αλλά τελικά μάλλον το ταλαιπωρούσα με την εμονή μου να θηλάσω.Μετά το μωρό χόρτασε και κοιμήθηκε επιτέλους και σταμάτησε να γκρινιάζει.Με το θήλαστρο πήρε δικό μου γάλα εως 7 μηνών.

μπραβοι σου που τα καταφερες να θηλασεις τοσο πολυ μονο με θηλαστρο και αντλησεις

εμενα αρχισε να χαλαρωνει με τον θηλασμο γυρω στον 6ο μηνα που βαλαμε κρεμουλες

Εγώ προσωπικά τώρα πιστεύω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα σε εκείνη τη φάση

και με το συγκεκριμένο παιδί.Τότε όμως ένιωθα τρομερές τύψεις και μεγάλη ανεπάρκεια ως γυναίκαι και μητέρα.Επίσης πιστεύω ότι πραγματικά δεν χάρηκα καθόλου τους 2,5 πρώτους μήνες του μωρού μου γιατί η κούραση και το άγχος ήταν απίστευτα.

Σε ανάλογη περίπτωση σε δεύτερο παιδί δεν ξέρω τι θα έκανα,αν δηλαδή έβλεπα ότι μετά από κάποιο διάστημα δεν "τραβάει" το πράγμα με το θηλασμό αν θα πήγαινα πάλι στο θήλαστρο(όχι ότι κι αυτό είναι εύκολο,είναι πιο δύσκολο θα έλεγα).Και δεν ξέρω και τι συμβουλή να δώσω σε άλλες περιπτώσεις.

Συγνώμη για το μεγάλο μην.

σιγουρα εκανες οτι καλυτερο μπορουσες απλα οπως λες και εσυ παραπανω το αγχος σου δεν σε βοηθησε να δεις οτι αυτοι οι ατελιωτοι θηλασμοι ειναι κατι φυσιολογικο και ταλαιπωρηθηκες τζαμπα με θηλαστρα; και αντλησεις

ειναι και οι ορμονες εκεινη την περιοδο σε εξαρση..........

ευχομαι στο επομενο να απολαυσεις περισοτερο τον θηλασμο και να μην αγχωθεις τοσο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Νεφέλη :)

Νομιζω εχει γινει καποια παρανοηση , δεν ειμαι ειδικος θηλασμου ! Δεν εχω καμια επαγγελματική ή τεχνική κατάρτηση οσον αφορα τον θηλασμο , παρα μονο την εμπειρια μου ως μητέρα που θηλασα επιτυχως 20 μηνες .

Ισως εχω ασχοληθει λιγο παραπάνω απο οτι η "μεση μητέρα" με το θηλασμο αλλα σου ξαναλεω πως η αποψη μου , αν συνεχίζεις να την θελεις , δεν ειναι απαντηση ειδικου!

Το μωρο σου στο διαστημα των 2,5 μηνων επαιρνε ικανοποιητικό βαρος? Ηταν καλή η αναπτυξη του ?

Θα σου πω τι νομιζω οτι συνεβει τους 2,5 αυτους μηνες και γιατι μετα το μωρο ηρεμησε . Τα προωρα μωρα και τα μωρα με ικτερο (αναλογα τις τιμες) εχουν αυτη τη συμπεριφορα που περιγράφεις . Κουράζονται ευκολα , δεν εχουν υπομονή να μεινουν για ωρα στο στηθος και ειναι ανυσυχα και "γκρινιάρικα" ολη μερα . Ξερουν οτι πρεπει να βαλουν τα δυνατα τους να θηλάσουν και να διατηρησουν την παραγωγή της μαμας αλλα η κουραση τους δεν τα αφηνει .

Ξερω οτι για σενα αυτο ήταν εξουθενωτικό αλλα να ξέρεις πως το μωρο σου ήταν πολυ μαχητικό και δυνατό! Υπάρχουν μωράκια (καποιες κοπελες απο το φορουμ το εχουν αντιμετωπισει) που κουράζονται τοσο πολυ που προτιμουν να κοιμουντε και να μην προσπαθουν καθολου για φαγητο. Δεν κλαινε καν για να δωσουν σημα οτι πεινάνε! Αν η μητέρα δεν ειναι σε επιφυλακή αυτη η συμπεριφορα του μωρου μπορει να θεσει σε κινδυνο την υγεια του .

Απο τη στιγμή που εδωσες το γαλα σου με μπουκάλι το μωρο φυσικά πηρε πιο ευκολα αυτο που πριν δουλευε πιο σκληρά για να αποκτήσει . Το μωρο ηρέμησε γιατι χορτασε με λιγοτερο κοπο και γιατι κατάλαβε οτι πλεον δεν χρειαζεται να παλευει για την παραγωγή της μαμας . Αυτο το ειχες αναλάβει εσυ και ετσι ξεκουρασες και "ελευθέρωσες" το μωρο σου απο αυτη τη διαδικασια .

Τωρα γιαυτο που με ρωτας ...

Εχω 2 φιλες (απο αλλο φορουμ) που αντλουσαν για σχεδον 20 μηνες η καθεμια . Για διαφορους λογους δεν καταφεραν να θηλάσουν απευθειας οποτε αντλουσαν το γαλα για τα μωρα τους . Μια συναισθηματική μητέρα που αγαπάει το μωρο της, θα καταφέρει να μεταβιβασει ολα τα ομορφα συναισθηματα στο μωρο της . Το κανουν επιτυχως πολλες μητέρες που δινουν ξενο γαλα . Απο την αλλη υπάρχουν μητέρες που θηλασαν για πολλους ή λιγους μηνες και ειδαν τον θηλασμο μονο ως καλη τροφή. Δεν δουλεψαν καθολου το συναισθηματικο κομματι με τα μωρα τους απλα εδιναν το "καλυτερο" γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala νόμιζα ότι είσαι ειδικός και γιαυτό απευθύνθηκα σε εσένα αλλά δεν έχει σημασία γιατί φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το θέμα και φυσικά η γνώμη σου δεκτή όπως και της ελένηςΧ που απάντησε.

Το μωρό μου πήρε κανονικά βάρος τους 2,5 μήνες,όχι βέβαια τρομερά πράγματα.Στις καμπύλες ήταν και είναι μέχρι τώρα κάτω από το μέσο όρο στο βάρος και πάνω από το μέσο όρο στο ύψος.

Έχασε πολύ βάρος στο νοσοκομείο και είχε ίκτερο από την αρχή του 2ου 24ώρου οπότε χρειάστηκε να κάνει εξετάσεις αίματος.Ίκτερο είχε στα όρια πολύ καιρό και άσπρισε μετά τις 40 μέρες.

Στο νοσοκομείο δεν με άφηναν να του δώσω ξένο γάλα τακτικά και λόγω καισαρικής δεν είχα καθόλου γάλα εκτός από λίγες σταγόνες,το πρωτόγαλα.Το ταίζαμε ξένο γάλα 3 φορές την ημέρα με αποτέλεσμα να αφυδατωθεί(μύριζε άσχημα η αναπνοή του και σακούλιασε το δέρμα του σαν γέρος) και φυσικά να αρχίσει η γκρίνια.Ο παιδίατρος εκεί μέσα έλεγε ότι πρέπει να το ταίσουμε το παιδί και για τον ίκτερο(χρειάζεται υγρά για να μην ανεβαίνει) αλλά οι μαίες ήταν ανένδοτες και δεν με άφηναν να το ταίσω γιατί να μάθει να θηλάζει.Και δεν με άφηναν να τραβάω γάλα με θήλαστρο για να υπάρξει ερέθισμα και να έρθει πιο γρήγορα το γάλα γιατί το μωρό δεν είχε δύναμη να τραβήξει.Δεν έβρισκε και γάλα ,ήταν μικρό εξαντλήθηκε κιόλας οπότε προφανώς γιαυτό καταλήξαμε σε αυτό το μοτίβο.

Το λάθος μου ήταν ότι δεν ακολούθησα το ένστικτό μου και τις γνώσεις μου.Πιστεύω ότι αν το τάιζα τακτικά με το ξένο γάλα ώστε να δυναμώσει μετά θα τα καταφέρναμε καλύτερα γιατί έπιανε πολύ σωστά τη θηλή και δεν φαινόταν ότι μπερδευόταν από την αλλαγή μπουκάλι-στήθος.

Τελοσπάντων,εύχομαι καλύτερα την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala ειλικρινά σε ευχαριστώ πραγματικά. :kiss:

Πριν από λίγο μου έφεραν το θήλαστρο που νοίκιασα

κ σε λίγο θα ξεκινήσω τις απαραίτητες διαδικασίες.

Ήδη από χτες βάζω το μωράκι μου περισσότερο στο

στήθος κ βλέπω διαφορά.. Το μπουκάλι έχει μειωθεί :)

Μου έδωσες κουράγιο κ με συγκίνησες.

Κ πάλι ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρακι σου ειναι αυτο στη φωτο? ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ που ειναι!!!! Φτου φτου να σου ζησει !!!

Ξεκινα και οτι χρειαστεις μη διστάσεις να ρωτησεις . Καλη δυναμη και καλη επιτυχια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...