Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Katerina παλι καλά που δεν αρρώστησε η μπεμπούλα μην ταλαιπωρείτε το πλασματακι. Θέλουν προσοχη τα κλιματιστικα.. Και εγω μια δυο φορες που εχω ανάψει το εχω λίγο αγχος παρ'όλο που το έχω πολύ χαμηλα και με ανοιχτό παράθυρο. Επίσης εχω παρατηρήσει όταν το ανάβω μπουκώνει η μυτούλα του, κανει μυξούλες και βριαχνιάζει αλλά μετα του περναει. Maraki όλοι μου λένε ότι στους 3 μήνες τα μπεμπακια είναι άλλα παιδάκια, ηρεμουν. Υπομονή και πλησιαζει η ώρα!!! :-)Το γάλα μου εχει πει η παιδίατρος 1 ωρα μπορω να το αφήσω απλα καποια μωράκια δεν τον πίνουν αν εχει κρυώσει, απλα εγω προτιμω να του το δινω ζεστο και για την κοιλιτσα του.. Και εγω μια από τα ίδια εχω δοκιμάσει όλες τις πάνες Liebro, babylino και pampers. Χρησιμοποιω pampers αν και η μυρωδια τους με ενοχλεί, η babylino μυριζουν μια χαρα είχαμε διαρροές... Δεν εχουμε ερεθιστεί με καμία. Με πλαστικη και εγω αλλά η ροζ λεπτη γραμμουλα φαινεται είναι τοσο χαμηλα που δεν με ενοχλεί. Fun ηρεμει και΄η δικιά σου, μερα με την μερα θα βλέπεις διαφορα. Εμεις εχθες πήγαμε βόλτα και δεν γκρινιαξε ούτε λίγο, στη αρχη παρατηρουσε τα πάντα και μετα ξεραθηκε στον ύπνο.. Κοιμόταν από τις 8 ξυπνησε στις 11 και μετα καπακι υπνο μέχρι το πρωι... Πανευτυχης η μανουλα!!!Aurora εχω ενδοεπικοινωνια αλλά να σου πω την μαυρη μου αληθεια δεν την χρησιμοποιω για να σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια!!! Άντε καλή γυμναστική τώρα Νίκη μου!!! :-)  Κορίτσια πως καταλαβαίνετε αν σας έκανε πλαστική??? Σας το είπε ο γιατρός?? Εγώ έχω μια κοκκινη γραμμή σαν χαμόγελο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?βοηθηστε με σε κατι.το μωρακι μου καθε βραδυ πλανταζει στο κλαμα για κανα 2ωρο 3ωρο κ δεν σταματαει με τιποτα.την ξεματιαζουμε κ εχει συνεχεια ματι.τι ματακια εχουμε στην κουνια,τι σταυρουδακια,το παιδι εχει συνεχεια ματι.τι μπορω να κανω για να φυγει το ματι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και γω μια γραμμή έχω μόνο. Αν δηλαδή δεν σου κάνει πλαστική τι έχεις; νομίζω πώς μου είπε ότι μου έκανε. Δεν μπορούσε να μου κάνει και λυποαναρώφηση;;; χαχαχα! Μαρία πέρα από το ξεμάτιασμα δεν ξέρω άλλο τρόπο για το μάτι. Πάντως και μένα είναι γκρινιάρα τις νύχτες πριν κοιμηθεί. Τα τρία τελευταία βράδια μου ξυπνάει δύο φορές τη νύχτα μάλλον επειδή έχει το βηχαλάκι. Aurora δεν χρησιμοποιώ ενδοεπικοινωνία οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω σαυτό. Σταλίτσα μου νομίζω αυτό που μας έκαναν είναι η πλαστική. Ναταλία τώρα δεν το ανάβω καθόλου! Πώς τον έχεις καταφέρει να κοιμάται τόσο;;; Νίκη καλή διασκέδαση με το γυμναστήριο! Fun είδες άρχισε να στρώνει η κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα θα ρωτήσω τη γιατρό μου γαι την πλαστική...Μαράκι κ εμένα κάθε βράδυ τον ξεματιάζει τηλεφωνικά η μαμά μου!! Άκου τι θα κάνεις για να ηρεμήσει...θα πάρεις ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο κ θα βάλεις ένα φιτιλάκι(από αυτό πουμε το καντήλι), ένα κομματάκι θυμίαμα κ ένα κομματάκι από τα καρβουνάκια που λιβανίζουμε..θα το τυλίξεις κ θα το βάλεις κάτω από το στρωματάκι που κοιμάται...εγώ έβαλα κ στην κούνια κ στην καλαθούνα!!!! Κ όταν βγαίνουμε έξω του φοράω κ ματάκι στα ρούχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια αν ειναι καθε βραδυ δυσκολο το βλεπω ναναι ματι,ισως κατι την ενοχλει,το σκοταδι,πονακι στην κοιλια,η δροσια,κατι,αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.

Νικη χαμος θα γινει στο γυμναστηριο,θα τρελαθουν!

Πλαστικη νομιζω κανουν ολοι πλεον γιαυτο εχουμε γραμμουλα μονο!

Ναταλια και πως να μην εισαι πανευτυχης;;Παντα τετοια!

Ξεχασα,το γαλα μια ωρα μου ειπε κι εμενα η γιατρος,βεβαια αν εχει ζεστη ισως και να επρεπε λιγοτερο,εμεις παντως τη θελουμε την ωρα το λιγοτερο,την πιστη μου βγαζει να το πιει.Πινει λιγο και ξανα θελει αργοτερα,καμια φορα λερωνω δυο και τρια μπιμπερο για ενα πληρες γευμα!

Οσο για ραγαδες,τον τελευταιο 1-1.5 μηνα της εγκυμοσυνης εκανα πολλες και παχιες γυρω απτον αφαλο,χαλια η κοιλια,δε βλεπεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?που ειστε σημερα?εγω πηγα στην γυναικολογο χθες(αλλαξα τελικα).ολα μια χαρα δοξα τω Θεο κ μαλιστα μου ειπε οτι κανει κ vback αν το λεω σωστα.δηλ μπορει ενας δευτερος τοκετος αν το επιτρεψουν οι καταστασεις να γινει φυσιολογικα.εκανα κ παπ.stalitsa ολα αυτα τα εχουμε κανει κ εμεις.καθε μερα την ξεματιαζουμε κ εχει πολυ ματι.σιγουρα ειναι κ οι κολικοι που υπαρχουν.δεν ξερω κοριτσια καθε βραδυ ειναι στην γκρινια τουλαχιστον ενα 3ωρο.αυριο πρωτα ο Θεος εχουμε την μαγνητικη.εχω πολυ αγχος.aurrora κ εγω εχω ραγαδες κατακοκκινες στην κοιλια κ στο στηθος.να ρωτησω κατι αλλο.οσες δινουν μονο ξενο γαλα ποσα ml πινει συνολικα το 24 ωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εμενα πίνουν περίπου 850-900 ml το 24ωρο.υπάρχουν μέρες που θα πιούν λιγο περισσότερο κ άλλες λιγο λιγότερο λογω ζέστης αλλά περίπου εκεί είμαστε.κορίτσια με τα γυμναστήρια γίνεται όντως χαμός!κλωτσάνε πιάνουν κ μετά γελάνε μόνα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απίστευτο γέλιο ρίχνουμε!εκτός του παιχνιδιού άρχισαν κ μιλάνε μεταξύ τους κ έχει φοβερή πλάκα!Μαράκι καλη επιτυχία για αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria ολα καλα να πανε αυριο!!κ η δικια μου εχει τρελους κολικους κ τα βραδια κλαιει χτυπιεται αφου η γειτονισα προχτες με ρωτησε τι επαθε κ δεν ησυχαζε απο τις 9 εως τις 3 το πρωι!!κ ημουν κ μονη δεν ηξερα τι να την κανω!τωρα της δινω τσαγακι κιντερτε το βραδυ μπορει ναναι κ η ιδεα μου αλλα σαν να βοηθα καπως.επισης ολη μερα ζοριζεται να αεριστει κ οταν τα καταφερνει ακουγεται σαν μεγαλος ανθρωπος!κ λογω το οτι ποναει δεν τρωει κιολας!ενα καλο της γευμα παει 135 μλ συνυθως πρωι αλλα τα υπολοιπα απο 30μλ εως 80μλ με το ζορι σαν να την αηδιαζει το γαλα κανει.ενω πειναει το πεταει το μπιμπερο δεν ξερω τι να την κανω.κ εκτος αυτου αμα της δωσω πρωτα απο στηθος ουτε να το βαλει στο στομα το ξενο.εγω το ματι δεν το δινω πολυ σημασια.κακως ισως αλλα για να πω την αληθεια ακομα δεν πολυδεχομαστε επισκεψεις.το γαλα το αφηνω κ γω καμια ωρα γιατι καμια φορα θελει παλι μετα.εσεις πως το κανετε το γαλα?το ετοιμαζεται επι τοπου η σε θερμο το νερο?κ αν σε θερμο ποσες ωρες το κρατατε?επισης σε χλιαρο νερο η ζεστο?γιατι καπου διαβασα σε 60 βαθμους αλλα ο παιδιατρος μουπε σε χλιαρο.σε γυναικολογο εγω θα παω αυριο σε αλλον οχι νοσοκομειο , το αμελησα επρεπε ναχα παει εδω κ 15μερες.χρησιμοποιουμε παμπερς κ μεις κ εχουμε διαρροες..στα κακακια!!κανει παντα την ωρα που την ταιζω κ με κανει χαλια!!:)ραγαδες στην κοιλια δεν εκανα μονο στους γλουτους προστεθηκαν κ αλλες!!αλλα πολλες τριχες στη κοιλια!!αφου την βλεπω κ απορω!!επισης  ταχω παιξει και καμια φορα σκεφτομαι ολη αυτη τη ρουτινα την ευθυνη την κουραση που δεν εχω πια καθολου προσωπικο χρονο ουτε για μπανιο κ με πιανει απελπισια!σκεφτομαι κ τη δουλεια πως θα παω απο σεπτεμβριο κ θα την αφησω??ουφ!!niki πρεπει ναχουν πολυ πλακα!!η δικια μου αδιαφορει ακομα για παιχνιδακια.fun μια χαρα τα πατε!!η υπομονη κ επιμονη απεδωσαν!ayrora ουτε εγω εχω ενδοεπικοινωνια.εβλεπα μιαμε καμερα 200 ε κ ζαλιστικα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς χθες κάναμε βόλτα με το μάρσιπο στην πλατεία. Είχαμε 3 μέρες να βγάλουμε την μπέμπα λόγο του καιρού. Με το βήχα σχεδόν ξεμπερδέψαμε ευτυχώς!

Μαράκι όλα θα πάνε καλά!Καλή επιτυχία κ πάλι! Νίκη να τα βγάλεις βίντεο την ώρα που παίζουν και μιλάνε θέλω να τα δω! Kryst το φαγητό το μειώνουν και λόγο της ζέστης μην ανησυχείς. Εγώ την θηλάζω κ της δίνω κ συμπηρωμα μετά. Βράζω νερό σε ένα κατσαρολάκι και το χρησιμοποιώ όλη μέρα. Βάζω νερό στο μπιμπερό κ το ζεσταίνω στους 40 στο θερμαντήρα (από μόνος του στους 40 το φτάνει) και μετά προσθέτω το γάλα. Aurora μου και γω τον τελευταίο μήνα έκανα ραγάδες και γω έχω μπόλικες αλλά δεν πειράζει σιγά σιγά θα ασπρίσουν και δε θα φαίνονται. Άλλωστε άξιζε τον κόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Χθες το απόγευμα ο μπέμπης δεν κοιμήθηκε καθόλου κ είχε γκρίνια χωρίς να ξέρω τι του φταίει..τον έβαλα στο sling κ τον πήγαμε βόλτα κ έτσι ηρέμησε κάπως!! Ρε κορίτσια ενώ δεν φοβόταν από τον θόρυβο των αυτοκινήτων κ των μηχανών χθες πεταγόταν κ έκλαιγε στην αγκαλιά μου όταν περνούσε αυτοκίνητο ή μηχανάκι....μετά από λίγο ηρέμησε..τι να πω..μετά το εμβόλιο πολλά περίεργα συμβαίνουν!!!! Kryst γιατί θα γυρίσεις στη δουλειά?? Δεν θα πάρεις το εξάμηνο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! Μαράκι μου να πάνε όλα καλά σήμερα! Περιμένουμε νεα.. Το βραδινό κλάμα συνήθως είναι κολικοί και εμείς είχαμε κατά τις 8 τον έπιανε για καμια ωρίτσα και ήταν απαρηγόρητος, εδώ και 4 μέρες έχει ηρεμήσει και έχουμε ηρεμήσει και εμέις!!! :-) Επίσης εκείνη ην ώρα τον κάνω βολτούλες που του αρεσουν και τον ηρεμούν, μετά ένα ζεστο μπανάκι, τρωει και νάνυ. Μαρακι εμένα σύνολο τρώει περίπου 600-700ml και τρώει και στήθος και ακόμα δεν έχουμε κλείσει τους δυο μήνες, την Κυριακη τους κλείνουμε!!! Μας βγήκε φαγανος ο μπεμπάκος μας! Νικι να τα παίρνεις βίντεο να τους τα δείχνεις όταν μεγαλώσουν. Kryst εμενα η παιδίατρος μου είπε το κίντερτε μετά τους 4 μήνες γιατί έχει πολλά βότανα και μπορεί κάποιο να τα πειράζει. Μου είπε καλύτερα σκέτο χαμομήλι σε αυτή την φάση, έχει και η μιλούπα σκέτο χαμομήλι. Επίσης το ότι πετάει το μπιμπερό μάλλον οφείλετε στο ότι πονάει. Επίσης για κολικούς η παιδίατρος μας είπε να πάρουμε το infacolic το οποίο είναι φυτικό και δεν έχει αντενδείξεις, σκέψου και ολόκληρο το μπουκάλι να πιεί δεν παθαίνει τιποτα, εγω του το δίνω σε κάποια γεύματα το απόγευμα. Έγώ ετοιμάζω το νερό και το φυλάσσω σε θερμό το πολύ 6 ώρες μου είπε η παιδίατρος και το γάλα το ετοιμάζω την ώρα που πεινάει. Stalitsa αν έχει αλλάξει συμπεριφορά από το εμβόλιο και μετά ίσως έχει στρεσαριστεί και κλαίει από ανασφάλεια, θα ηρεμήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου??Εμεις μια χαρά!!!Η μπεμπούλα είναι σχετικά ήσυχη εκτός απο κάποιες μέρες που έχει γκρίνια για καποια ώρα!!!Θέλει πολύ κουβέντα δεν το κλείνει το στόμα της η γλωσσου,μιλαει με όλες τις ηλεκτρικές συσκευες του σπιτιού,γελάει και χαζευει ώρες με τα παιχνίδια της!!!Τρωει 900-950 ml τη μερα!!Βραζουμε το νερο το βάζουμε στα μπουκαλια στο ψυγειο  τα ζεσταίνουμε οταν θελει να φαει και ρίχνουμε το γάλα!!Και εμεις της δίνουμε kiderte το infacolic μας είπε  ναταλία να το δίνουμε σε εσχατη περίπτωση μεχρι 3 φορες τη μερα,δεν κανει καλό λεει τώρα τι να σου πω!!!Εγω ραγάδες δεν έκανα καθόλου αλλα έχω μια μαυρη γραμμη στη κοιλιά μου απο το στήθος μεχρι κάτω και δεν εχει φύγει!!!Εχθες της καυτηριάσαμε τον αφαλο γιατί είχε ενα κρεατακι που φαινόταν και εβγαζε υγρο μαλλον επειδή άργησε να της πέσει μας είπαν!!Μαράκι καλή επιτυχία με την μαγνητική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ανοιξω ενα θεμα προς συζητηση?σκεφτομαι τις τελευταιες μερες οτι μπεμπα μπεμπης....καπως ακουγεται.μηπως να αρχισω να τα λεω με τα ονοματα που θα τους δωσουμε?πως σας φαινεται κοριτσια?εσεις πως το σκεφτεστε?AURORA μου νομιζω οτι αυτη η απαντηση ερχεται σχετικα συντομα αν χρειαζεται επανεξεταση το παιδι αλλιως δεν ερχεται.δεν ειμαι σιγουρη ομως.μπορω να ρωτησω αυριο στη δουλεια να σιγουρευτουμε.αν και το ενζυμο ( το G6PD δηλαδη ) γινεται στο μαιευτηριο.ριξε μια ματια στο βιβλιαριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τα λες οπως θελεις,παιδια σου ειναι!Ναι κι εγω ηξερα οτι απαντουν γρηγορα αν υπαρχει θεμα,απλα εγω εχω ελλειψη ενζυμου και θεμα με θυρεοειδη και δεν απαντησαν και στο τηλ μια δεν απαντανε και μια εχουν δουλεια.Ουτε ενζυμο μας εκανα στην κλινικη.

Εχω δυο σοβαρες ερωτησεις!

Πρωτον γιατι σημερα ξαφνικα δεν εχω γαλα;;;;;;;;Πολυ λιγο!Θα τρελαθω μιλαμε!

Δευτερον... Η μπεμπα εχει συμπτωματα οδοντοφυιας!Τρελα σαλια,τρωει το χερι της μετα μανιας και την ενοχλουν αυτια και μαγουλα... Εχει και ανησυχια τη μερα και βλεννες στα κακα.Διαβαζα καμια φορα αρχιζουν τα συμπτωματα νωρις ασχετα αν βγει αργοτερα το δοντι... Βρε λες;;;;Εγω περιοδο,αυτη δοντι;;;;Τοσο βιαστικες πια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aurora εμενα μουπαν στο νοσοκομειο μονο αν εχει ελλειψη σε παιρνουν τηλ.τωρα που το λες ειχα κατι κλησεις αγνωστο αλλα δεν προλαβα να τις απαντησω με τη μικρη.εχουν δηλ καποιο τηλ?κ μενα τα ιδια συμπτωματα εχει.οι γιαγιαδες λεν μηπως βγαζει δοντια αλλα εμενα μου φαινεται υπερβολικα νωρις εμεις ουτε 2 μηνων γιναμε.καλα χτες ολη μερα τρελλη γκρινια κ κλαμα δεν κοιμηθηκε ολη μερα απο τις 8 το πρωι εως τις 4 το βραδυ.κ ολημερα αναγουλες κ ταση για εμετο!!4 το βραδυ ησυχασε λιγο κ τωρα κοιμαται ακομα.. πρεπει να γυρισω stalitsa γιατι εκτος το οτι στη δουλεια με θελουν νωρις λογω φορτου εδω μελεγαν για αυγουστο πηρε ο αντρας μου την 9μηνη γιατι φοβομασταν μν παρει μεταθεση.natalia ετσι μας ειπε ο γιατρος μας ειχε δωσει κ μαραθο σκετο της μιλουπα αλλα 3-4 μερες ειπε να του δωσουμε.christi κκ γω εχω αυτη τη γραμμη ενω σαν εγκυος δεν την εβλεπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina η δικια μου πειναει δεν νομιζω ειναι απο ζεστη που ελλατωσε φαι.ενω πειναει μολις της δινω κανει να το πιει κατεβαζει 2 γουλιες κ κλαει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκοα μου!!τι κάνουν τα μπεμπάκια σας!!!Νικη εμεις μια τη φωνάζουμε μπέμπα και μια ραφαέλα όπως μας έρθει εκείνη την ώρα!!!Για το ενζυμο εμας μας έστειλαν γράμμα οτι δεν ήταν καλό το δείγμα πήγα τη μπέμπα εκει και της πήραν αυτοί αιμα!Η γιατρός μας είπε οτι αν σε ενα μήνα δεν έρθει γράμμα είναι όλα φυσιολογικά,αλλά αυτή στη γραμματεία μου δωσε ενα τηλ και μου να πάρω μετα απο μια εβδομαδα στις 13,30-14,30 και μου τα έδωσαν κατευθειαν!,τελικά της λείπει υο ενζυμο αλλα γραμμα δεν εχει έρθει ακόμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα!!!Και εμεις έχουμε παρα πολλα σάλια,σαν τα σαλιγκάρια είναι αυτό το παιδί γεμίζει τα πάντα με σάλια και βάζει και ολόκληρο το χέρι στο στόμα!!!νωρίς δεν είναι για δόντια???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α christi το ιδιο ονομα θαχουμε!!εμεις ραφαηλια βασιλικη θα την βγαλουμε.βασικα μου αρεσει το ραφαελα αλλα καπου διαβασα οτι ειναι καθολικο κ το χριστιανικο ραφαηλια.βεβαια  παπα δεν ρωτησα ακομα.καλε ναι αυτο με το χερι πια!!ολη την ωρα στο στομα!και αναρωτιεμαι ποια αποστειρωση μετα!δηλ παιζει να εχουμε ελλειψη κ να  μην εχουμε ειδοποιηθει?ολα τα δειγματα στο ιδιο πανε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...