Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατερινακι δεν ξερω αν ειναι νωρις.. απλα σκεφτομουν.. δηλαδη αν μεναμε μονιμα χαλκιδικη ???τι διαφορετικο θα γινει τωρα???ναι εχουμε τροχοσπιτο που πραγματικα εχει ολες τις ανεσεις του σπιτιου!! καλυτερα δεν θα ειναι το μωρακι στη δροσια και στην εξοχη??<δεν θα μπει στη θαλασσα βεβαια .. χωρια που ευτυχισμενη μαμα = ευτυχισμενο παιδι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun εισαι τρελα με την κοκκινη κορδελα!χαχαχα Μαρεσει!Ε τι να κατσω σπιτι;;Ε τι να φαω το λουκι;;Ε τι να μην παω διακοπες;;Ααα θελω μπανια εγω!χαχαχα Μου θυμιζεις εμενα πριν γεννησω.Στην κοσμαρα μας!

Λοιπον περα απτην πλακα,οσο βλεπεις οτι δε λειπει τπτ στο παιδι και δεν υπαρχουν ρισκα,να κανεις οτι θες.

Κι εμενα η παιδιατρος μου ειπε παραλια ναι,αλλα σε σκια κανονικη οχι ομπρελας και οχι θαλασσα.Καταρχην που να τη βρω τη φυσικη σκια στην παραλια;;Να χτισω κατι;;Επισης γιατι οχι νερο αν ειναι ζεστα και οχι με πολυ κοσμο;Δεν καταλαβαινω.Τελος καλοκαιριου παιζει και να τη γραψω κανονικα αν το μωρο ειναι καλα.Εκει που παω εγω για μπανιο ειναι τελεια!Καθαρα,ζεστα και οχι πανικος.

Κατερινα εγω τα τελευταια χρονια εκανα διακοπες Χειμωνα,φετος θα κανω εδω Καλοκαιρι μια και δε δουλευω...προς το παρον δηλαδη...

Κρυστ ωραιο το Ραφαελα!

Απο τροφες εγω δεν εκοψα κατι,αλλα λογω δερματιτιδας της μπεμπας παρατηρω αν αλλαξει κατι περιοριζοντας σοκολατα κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες κ μωράκια!! Τι κάνετε?? Πως ήταν η νύχτα σας?? Εμείς ήρεμα κ απόψε!! :-) Όσο για το θέμα των διακοπών εμείς θα πάμε τον Αύγουστο μία βόλτα στα μέρη μας Καρδίτσα και Τρίκαλα κ μετά λέμε να πάμε κάπου έστω ένα τριήμερο για μπανάκι. Μάλλον Χαλκιδική λέμε αφού θα είμαστε επαρχία είναι πιο κοντά μας. Έχουμε κ υποχρεώσεις τον Αύγουστο όποτε θα κάνω ταξίδια στην Ξάνθη επειδή εκεί θα αρραβωνιαστεί ο αδερφός μου και στην Θήβα επειδή παντρεύεται ο κουνιάδος μου! Οπότε ο μπέμπης θα κάνει τις βολτούλες του!! Πάλι καλά που είναι τον Αύγουστο κ θα έχει ξεπεταχτεί λίγο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς μόλις πήγαμε μια βόλτα και μόλις γυρίσαμε. Το βράδυ κοιμηθήκαμε καλά και μεις! Σταλίτσα μια χαρά σας βρίσκω!!! Θα καλοπεράσει ο μπέμπης! Εμείς ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει κάτι.Ανάλογα πως θα είναι η μικρή τότε θα δούμε. Αλλά πολύ θα το ήθελα! Από κενώσεις πώς πάνε τα μωράκια σας; Η δικιά μου αρχίζει να τις ελατώνει! Αρέσει στα δικά σας το μπάνιο; Η μικρή μου δεν το πολυευχαριστιεταί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurora μου τα προηγούμενα χρόνια δούλευες τα καλοκαίρια στο νησί; Βέβαια τα νησιά τότε έχουν δουλειές! Μακάρι να ζούσα σε νησί! Την έχω σιχαθεί την Αθήνα! Τι δουλειά κάνεις; Φέτος δεν θα τη βάλω τη μικρή στη θάλασσα. Φοβάμαι μη κολλήσει κανά μικρόβιο γιατί είναι μικρούλι ακόμα! Φυσική σκιά δύσκολα βρίσκεις! Η μικρή μου πήρε απτον πατέρα της είναι ξανθιά και πολύ άσπρη και θέλει πολύ προσοχή με τον ήλιο. Πήρα αντιλιακό με 50 δείκτη προστασίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταλιτσα τελεια θα περασετε και δε θα βεριεστε κιολας!

Κατερινα τα τρια τελευταια χρονια γυρισα στο νησι.Αρχικα ξενοδοχειο δουλευα και μετα τουριστικο(οικογενειακο).Φετος ξανα τουριστικο ελεγα αλλα δεν ξερω τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δεν την παλευουμε σημερα... απο το πρωι μεχρι τωρα θηλαζουμε. Κοιμηθηκε συνολικα κανενα διωρο και εκτος βυζιου τσιριζει. Εχει φαει τοσο που τα εχει βγαλει 2 φορες. Δεν ξερω τι να κανω πια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Κατερινα το εχει σαν πιπιλα αλλα τρωει κιολας. Ο παιδιατρος ειπε ν να τρωει λιγοτερο. Με τον θηλασμο αυτο πως να το κανω? Μονοαν την αφηνω λιγοτερη ωρα αλλα μετα τσιριζει..πιπιλα δυστυχως δεν παιρνει με τιποτα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun υπάρχουν διάφορες απόψεις που έχω ακούσει επί του θέματος, αλλά το θέμα είναι το πως νιώθει η κάθε μαμά. Η άποψη του γιατρού μας με την οποία και συμφωνώ είναι να μην αφήνεις το παιδί με τις ώρες στο στήθος γιατί και κουράζεσε και γίνεσαι πιπίλα! Αν δεν αντέχεις άλλο που το κατανοώ απόλυτα γιατί ούτε και γω θα άντεχα, δοκίμασε να της βάλεις όριο στο χρόνο. Πιστεύω ότι μία ώρα στο σύνολο είναι υπεραρκετή. Μετά βγάλτη βάλτη να ρευτεί και αν τσιρίζει πιπίλα! Αν με τίποτα δεν τη θέλει κάντε τη βόλτες μέσα στο σπίτι, κράτήστε τη αγκαλίτσα και μην της χώνεις το στήθος όποτε κλαίει γιατί θα νομίζει ότι είναι η λύση για όλα και θα είναι όλη μέρα εκεί. Με λίγα λόγια μέχρι να καταλάβει ότι δεν θα κρέμεται όλη μέρα στο βυζί θα κλαίει γιατί έτσι έχει μάθει αλλά θα συνηθήσει. Μια άλλη σκέψη που έκανα είναι μήπως έχεις όντως πολύ γάλα αλλά είναι πολύ ελαφρύ και δεν χορταίνει; Αν θέλεις ρώτα το γιατρό αν σου επιτρέπει να της δώσεις κανα δυό φορές μπουκάλι για να δεις αν θα ηρεμήσει. Κάτι τελευταίο τράβα το γάλα με θήλαστρο και γεύμα παρά γεύμα ταιζέ την με μπιμπερό το δικό σου γάλα έτσι ώστε να συνηθήσει να μην κρέμεται 20 ώρες στο στήθος σου. Όπως μου είπες και συ πρέπει να είναι καλά η μάνα για να είναι και το παιδί και συ είσαι κομμάτια. Άσε που στο τέλος θα τραυματιστεί κ το στήθος σου αν κάθε μέρα θηλάζεις τόοοοοοοση ώρα. Δεν ξέρω αν οι συμβουλές μου είναι σωστές! Δεν είμαι γιατρός! Απλά ιδέες λέω γιαυτό καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα το γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια,είναι μικρά τα μωρακια βρε γι αυτό είναι όλη μέρα στο στήθος,μέχρι 40 ημερών σ λέει μπορεί να είναι κ 18 ώρες το 24ωρο,ρυθμίζουν την ποσότητα του γάλακτος που θα έχουμε. Επισεις το στήθος είναι κ παρηγορια κ τα παντα γι αυτά!Fun ψάξε μηπως η μικρή εχει ΓΟΠ μπες στην σελιδα του θηλασμού στο fb κ διάβασε τα αρχεία.Κατερινακι όσο να πεις ειναι κούραση αλλά πιστεύω ολες κουραζομαστε με τα μωρακια άσχετα αν θηλαζουμε ή οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειράκι συμφωνώ ότι κουραζόμαστε έτσι κ αλλιώς αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να θηλάζω 18 ώρες σερί και δεν το έχω ξανακούσει στον κύκλο μου. Βέβαια η κάθε μανούλα έχει τον τρόπο της και κάθε μωρούλι τον χαρακτήρα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ποτέ δεν θηλάζει πσνω από ώρα. Ίσως επείδη πίνει και μπουκαλι μετά. Ίσως γιαυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν είναι μέχρι τις 40 και μετά προσαρμόζονται παλεύεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun μου πραγματικά μόνο στην σκέψη να θηλάζεις τόσες ώρες κουράστηκα. Εμένα πάλι η παιδίατρος και η μαία μου είπε εξ αρχής ναι μεν βάζεις το μωρό όταν πεινάσει στο στήθος αλλά ο θηλασμός να μην διαρκεί περισσότερο από 45 λεπτα με 1 ώρα και όντως στο 40λεπτο το πολύ έχει χορτάσει και στα γεύματα που δεν πίνει μπουκάλι. Σίγουρα τα βρεφάκια έχουν ανάγκη την αγκαλιά και το στήθος αλλά όλη μέρα στο στήθος είναι πολύ. Εμένα είναι της αγκαλίτσας, κοιμόταν στην αγκαλιά μου και με το που τον άφηνα στο λικνο έκλαιγε, με αποτέλεσμα όλη μέρα αγκαλιά. Μια μέρα κάνοντας διάφορες δοκιμές γιατί δεν άντεχα άλλο έκανα το εξής τον άφηνα και όταν έκλαιγε τον σήκωνα για λίγο, σταμάταγε και ξανά στο λίκνο, να μην σας τα πολυλογώ αυτό το έκανα συνέχεια για 2-3 μέρες μέχρι που κατάλαβε. Τώρα κοιμάται ωραιότατα στο λίκνο του και σαφώς παίρνω μια ανάσα και νιώθω πολύ καλύτερα. Είπα την εμπειρία μου γιατί πραγματικά νομίζω ότι αν και τόσο βραφάκια αντιλαμβάνονται και συνηθίζουν από τώρα. Όσο για τους εμετούς η παιδίατρος μας είπε 1 εμετός την εβδομάδα είναι ok όχι περισσότερες φορές. Έσένα τι λέει για τους εμετούς? Κορίτσια μια απορία εσας ποσο συμπλήρωμα σε ml πίνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισως εχω πολυ γαλα γιατι τωρα που ετρωγε τηε ξεφυγε η θηλη απο το στομα κ γεμισε ο κοσμος γαλατα! Γοπ δεν πρεπει να ειναι γιατι δεν το κανει σε καθε γευμα. Ο παιδιατρος αυτο μου ειπε κ να προσεχω να τρωει λιγοτερο..αλλιως κλαιει κ πιπιλα με τιποτα κ αγκαλια βολτα για λιγο μετα τσιριζει! Το μονο καλο ειναι οτι χτες δεν κοιμοταν καθολου κ ηθελε μονο στηθος οποτε το βραδυ ηταν πτωμα.. κοιμηθηκε κοριτσια 7 ωρες σερι και δεν την ξυπνησα...σημερα προς το παρον και εχει θηλασει πολυ νορμαλ. Αντε να δουμε..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράστηκε μωρέ το πλασματάκι να θηλάζει όλη μέρα, καλά έκανες και δεν την ξύπνησες. Θα βρείτε τους ρυθμούς σας σιγά σιγά όπως όλες μας άλλωστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?εγω παλι χαλια.χθες το βραδυ μπηκαμε στο Παιδων.η μπεμπα απο χθες το πρωι κοιμοταν συνεχεια,ουτε για γαλα δεν ξυπναγε κ μου εανε ξανα σπασμους κ το απογευμα μετα απο εναν σπασμο σε καθε ανασα εβγαζε γογγυτο οπως λεμε βογγητο στους ενηλικες.ηρθε η παιδιατρος το βραδυ κ μας ειπε οτι ειναι λοιμωξη κ να την παμε για εξετασεις γρηγορα.κ ετσι κ καναμε.της πηραν ξανα αιμα κ ουρα κ εγκεφαλονωτιαιο υγρο του μωρου μου.σημερα μας ειπαν οτι βρεθηκαν καποια κυτταρα στο εγκεφαλονωτιαιο υγρο που σημαινει οτι εχει μηνιγγιτιδα μαλλον.θα περιμενουμε κ τις καλλιεργεις.της ξεκινησαν απο χθες το βραδυ τριπλη αντιβιωση κ σημερα που πηγαμε κ την ειδαμε στην θερμοκοιτιδα ειναι πολυ καλυτερα δοξα τω Θεο.μαλλον την εχει πιασει η αντιβιωση.κοριτσια παω να τρελαθω.η μπεμπα μου ειναι 28 ημερων κ εγω την εχω μαζι μου μονο 10 μερες.δεν μπορω εχω σταματησει ξανα να ζω.το μονο που θελω ειναι να ειναι καλα το μωρακι μου,η μπεμπουλα μου.κ ολη αυτη η λοιμωξη μπορει να ξεκινησε απο ενα απλο μικροβιο που μπορει να κολλησε απο εμας.γι'αυτο κοριτσια μεγαλη προσοχη στα μωρακια.η αμυνα τους ειναι πολυ μικρη ακομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια περαστικα ναναι και επιτελους βρηκαν κατι εστω να ξερουν τι φταιει.Μακαρι να περασει με την αντιβιωση και ναναι καλα!Κουραγιο κοπελα μου,ειναι δυνατη η μπεμπα σου,ειδες ποσο κρατηθηκε μονη της χωρις να ξερετε τι εχει.Ολα θα φτιαξουν!

 

Fun θηλαζετε ξαπλα;Η δικια μου καταπινει πιο αργα και νανουριζεται πιο γρηγορα.Επισης αν χρειαστει να ξεχαστει για καποιο λογο τη σηκωνω αεροπλανακι στον αερα και ψευτοπαιζω μαζι της.

Κατερινα Ιουλιο ελεγα για δουλεια,αλλα τωρα δε θελω.

Ναταλια κι εσεις πολλη ωρα θηλαζετε ε;;Εμενα δεν καθεται βρε κοριτσια,σπανια 25-30 συνηθως 15'.Αρχιζει γκλαπα γκλουπα και κοβει ξαφνικα.Συμπληρωμα περιπου 90 τη μερα δινω συνολο,σπανια πιο πολυ σε μερες πολλης γκρινιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι υπομονη.ειναι δυσκολο το ξερω πιστεψε με να αποχωριζεσαι το μωρακι σου και μαλιστα να ειναι για θεμα υγειας.οπως ειπε ομως η aurora ευτυχως βρεθηκε τι το ταλαιπωρει το παιδι.αν οντως ειναι μηνιγγιτιδα θεραπευεται με αντιβιωση?αυτη ευθυνεται για τους σπασμους?σε ποιο παιδων ειστε?

κοριτσια εσεις που θηλαζετε εχω μια απορια που τη σκεφτομουν σημερα.πως ξερετε ποσο πινουν τα μωρακια?αληθευει οτι τα ζυγιζουν πριν και μετα το φαγητο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι σπασμοι ειναι ανεξαρτητοι απο την λοιμωξη τωρα.η μηνιγγιτιδα που μαλλον εχει προηλθε απο καποιον ιο η μικροβιο που κολλησε απο εμας.η παιδιατρος μου ειπε οτι πολλα νεογνα οταν κολλανε ενα μικροβιο που σε εμας εμφανιζεται ως ωτιτιδα για παραδειγμα στα νεογνα θα βγει μηνιγγιτιδα λογω της αμυνας τους.απλα λογω οτι ανεβασε λιγο πυρετο χθες εκανε ξανα σπασμους.στο Αγ.Σοφια πηγαμε αυτη την φορα.ευχομαι να πανε ολα καλα κ να την πιασει η αντιβωση πληρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μαρακι μου! Περαστικα σας.. Μακαρι να περασουν ολα γρηγορα και να παρεις την μπεμπα σου στο σπιτι.. σκεψου οτι οταν θα την εχεις στην αγκαλια σου θα ειναι σαν ενα μακρινο ασχημο ονειρο ολα αυτα που περνατε τωρα...

εμενα σημερα ηταν τελειο το κουκλι μου. Μια μερα ειναι στην τσιτα και την επομενη ειναι ησυχη...ετσι για να μην κακομαθαινω!

Aurora το βραδυ θηλαζω ξαπλα καξ κοιμομαστε μαζι επιτοπου. Απλα δεν ξερω ποσο γρηγορσ νανουριζεται γιατι με παιρνει ο υπνος παντα πρωτη! Κατσε κι εσυ ενα καλοκαιρι να χαρεις την μπουμπου σου! Ποτε θα την εχεις ξανα αυτην την αναγκαστικη πολυτελεια.. ?? Και μην ξεχνας το λαχειο!

Νικη πραγματικα δεν ξερεις ποσο τρωει με το θηλασμο..απλ καταλαβαινεις ποτε πειναει και το βαζεις στο στηθος και κοιτας ποσες πανες βρεχει ..βεβαια τουλαχιστον στην δικια μου δεν τρωει ολες τις μερες το ιδιο..αλλα ετσι δεν ειμαστε κι εμεις? Καθε μερα την ιδια ορεξη εχουμε? Κι εγω το εχω ακουσει αυτο που λες με το ζυγισμα αλλα κανενας παιδιατρος δεν μου ειπε να το κανω. Ισως το κανουν σε πολυ ακραιες περιπτωσεις με μικρα μωρακια η που δεν βαζουν βαρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι πραγματικά στεναχωριέμαι γιαυτό που περνάτε! Εύχομαι ολόψυχα περαστικά στο μωράκι σας, να επιστρέψει σύντομα στο σπίτι και να είναι η τελευταία φορά που στεναχωρηθήκατε! Aurora έχεις δίκιο που δε θέλεις να πας για δουλειά τόσο σύντομα! Νίκη το κατακαβαίνεις ότι τρώει καλά αν βάζει βάρος! Όχι δεν νομίζω να ισχύει αυτό με το ζύγισμα! Fun είδες το κορίτσι σου; σε θέλει ξεκούραστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...