Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Παλι δεν βγαίνει η υπογραφη πφφφφ μπέρδεμα :-p :-P τα διπλα ονόματα ειναι μια χαρά.Εμείς δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα ποτε θα γίνει η βάφτιση,θα δουμε.Και εγώ θέλω βολτες,άντε 20 μέρες μας εμειναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κοριτσια.τι κανετε?εμεις προσπαθουμε να την παλεψουμε με την γκρινια.δεν κοιμαται καθολου την μερα.χθες το βραδυ κοιμηθηκε 8 ωρες χωρις να θελησει γαλα.την σηκωνα εγω να της δωσω αλλα δεν ξυπναγε.ξυπνησε με τρελο κλαμα στις 5 το πρωι λογω κολικων.κοριτσια που θηλαζετε υπομονη.εγω στεναχωριεμαι που δεν εχω γαλα.αντως απ'οτι διαβαζω οι περισσοτερες διπλα ονοματα θελουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Δεν προλαβαίνω να γράψω στην καθεμιά ξεχωριστά. Χθες περάσαμε δύσκολα με τη μικρή! Όλη μέρα ξύπνια, με γκρίνια και μόνο τη νυχτα κοιμήθηκε λίγο. Είμαι κομμάτια απτο άγχος και την κούραση. Εμείς τη μικρή θα τη βγάλουμε Μαίρη και πρώτα ο θεός θα κάνουμε τη βάπτιση του χρόνου. Οι γονείς όταν είναι κολλημένοι με τα ονόματα είναι τραγικοί! Ειδικά όταν απαιτούν 2 παιδιά να πάρουν το όνομα του ίδιου παππού! Έλεος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθολου τιποτα ομως.μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω χαπια για να κοπει εντελως μην παθω μαστιτιδα.πως μπορω για επαναγαλακτισμο?στην αρχη εβγαζα γυρω στα 50 ml αλλα μερα με την μερα μειωνοταν.κατερινα υπομονη σε καταλαβαινω απολυτα τα ιδια ακριβως περναω.ολη την μερα ειναι ξυπνια κ πολυ γκρινια απ'τους κολικους η μπεμπουλα μου.κοριτσια οσες θηλαζετε τα ζυγιζετε τα μωρακια για να ξερετε το βαρος τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν εχω ζυγαρια οποτε δεν ξερω τι κανει!!! την πιανω παντως πως βαρυνε και τα 00 δεν την πολυκανουν πια!! αλλα που και που ζυγιζομαι εγω μονη και με την μπεμπα αγκαλια και κανω την αφαιρεση!! Στο περιπου δηλαδη...

Κατερινα σε ακολουθουμε πιστα. Σημερα απο τις 10 το πρωι κλαμα και καθολου υπνος.. τελικα κοιμηθηκε τωρα αφου την ειχα πανω μου (οχι να θηλαζει απλα να καθεται πανω μου) για μιαμιση ωρα και αφου θηλασε  περιπου 6 ωρες!! Ποτε ειπαμε στρωνουν τα πραγματα??? Τελικα ισωςνα μην μου φαινεται πολυ ασχημη ιδεα να γυρισω στη δουλεια και να μην παρω το 6μηνο..χεχεχεχεεχ Δεν την παλευω λεμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα από τις 11 το πρωί ο μπέμπης είναι μέσα στη γκρίνια!! Όλο στήθος θέλει να ηρεμεί κ εκεί που πάει να κοιμηθεί κάνει κακά κ άντε από την αρχή!! 2 μήνες είναι τα δύσκολα!! Έτσι λένε!! Όσο για τα κιλά εγώ τον ζυγίζω μία φορά την εβδομαδά!! Fun επειδή κ εγώ θέλω να πάρω το εξάμηνο να ξέρεις ότι υπάρχει η πιθανότητα να το καταργήσουν.... :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FUN η δικιά σου κοιμήθηκε τουλάχιστον εμάς ακόμα την παλεύει την έχει ο μπαμπάς της αγκαλιά!! Συμπεθέρα άστα να πάνε!!!!! Δεν είχαμε πει ότι δεν θα το καταργήσουν? Το άλλαξαν πάλι? Αν είναι έτσι που θα τον αφήνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Κάπως πιο ήρεμο ήταν το βράδυ μας!! Κοιμήθηκα κ εγώ λιγάκι!! Κατερίνα μου αν ισχύσει κάτι τέτοιο θα πάρω άδεια άνευ αποδοχών μέχρι να γίνει 6 μηνών..κ μετά θα πάρει ο άντρας μου την άδεια πατρότητας που είναι 9 μήνες.. ελπίζω βέβαια να μην το καταργήσουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!! κι εμενα σημερα η θεα μου κοιμηθηκε σερι 4 ωρες!! κι εγω μαζι... βεβαια απο τις 5 και μετα μου εκανε τα νευρα κροσια.. τωρα κοιμαται σαν πασας στο διπλο κρεβατι ...

το ξερω για το 6 μηνο.. εγω επειδη ειμαι σε τραπεζα ισως εχουμε αλλο καθεστως.. βεβαια ακομα ειμαστε σε μια περιοδο με τις αλλαγες στις τραπεζες που δεν εχει διευκρινιστει τι παιζει.. αλλιως θα παρω κι εγω ανευ αποδοχων...και μετα το μπουμπουκι μου εκει στους 9 -10 μηνες θα παει σχολειο να μαθει γραμματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Το βράδυ ήταν λίγο καλύτερο απτην υπόλοιπη μέρα! Βλέπω όλες τα ίδια έχουμε. Με έχει προβληματίσει ότι έχει να κάνει κακάκια από χθες το απόγευμα ενώ έκανε συνέχεια. Να ανησυχώ? Θα πάρω τον παιδίατρο αργότερα. ΣΤΑΛΙΤΣΑ δικαιούται ο άντρας σου 9 μήνες άδεια? ΟΥΑΟΥ! Λόγω δουλειάς φαντάζομαι γιατί δεν το έχω ξανακούσει! Οπότε θα έχεις την καλύτερη νταντά όταν γυρίσεις στη δουλειά! χαχαχα! AURORA πως πέρασες τη νύχτα? FUN  πάλι καλά που κοιμήθηκε και τόσο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω πως συντονιζομαστε αλλα κι εμενα καλη ηταν η νυχτα...και το πρωι!Εφαγε,κοιμηθηκε και την πηραμε μαζι για καφε... Αλλες μερες ουρλιαζει τα πρωινα.Επιφυλασσομαι για αργοτερα τωρα...δεν μπορει,μου τα χρωσταει,τοση ηρεμια!χαχαχα

Μακαρι να καθισετε σπιτι οσο γινεται απο τις δουλειες,fun εννοω οταν στρωσει η κατασταση,μη φρικαρεις!

Εγω ελεγα πριν καιρο να δουλεψω απο Ιουλιο αλλα δεν την εμπιστευομαι σε κανεναν παρα μονο στο μπαμπα της που δουλευει... Ζορυ ομως το οικονομικο.Θα δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σταλιτσα την δικαιουται ακομα και αν παρεις και εσυ το 6μηνο του ΟΑΕΔ η μονο αν παρεις ανευ αποδοχων???μια χαρα παντως!!! Κατερινα εγω τον ειχα ρωτησει και μου ειχε πει για κακα να ανησυχησω στις 3 μερες! Αurora πολυ μικρο ειναι ρε συ για να γυρισεις Ιουλιο... Και εγω αν δεν μου εγκρινουν 6 μηνο ειναι να γυρισω 20 Ιουλιου! που να το αφησω 2 μηνων???Ευχομαι να πανε ολα καλα με ολες και τις δουλειες τους. Και aurora εσυ να κερδισεις το λαχειο η να σου ερθει καμια κληρονομια για να μεγαλωσεις την μπουμπου σου!

Πανω που εφτιαξε ο καιρος εχει καυσωνα και παλι κλειστηκα στο σπιτι!! Για να μαθω να γκρινιαζω ..χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι fun το δικαιούται επειδή είναι στο δημόσιο κ δεν έχει σχέση με το αν θα πάρω εγώ το εξάμηνο.. μπορεί να πάρει την άδεια πατρότητας όποτε θέλει μέχρι το παιδί να γίνει 4 χρονών...κ απλά αν πάνε όλα καλά κ πάρω εγώ το εξάμηνο με το που επιστρέψω στη δουλειά ο άντρας μου θα πάρει το 9μηνο.. Από το να πάρω γυναίκα στο σπιτί προτιμώ να καθήσει ο άντρας μου... Αφού οι γιαγιάδες είναι μακρυά είναι κ αυτό μία λύση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?χθες κοιμηθηκαμε κανα 3ωρακι ολες ε?συγχρονιζονται τα πλασματακια μας μου φαινεται.μονο οταν μας πιανουν αυτοι οι κολικοι κοκκινιζουμε κ τεντωνομαστε για λιγη ωρα κ μετα ταχυπαλμια.εσας πως κανουν τα μωρακια σας οταν πονανε απ'τους κολικους βρε κοριτσια?το εχω παρει απ'τον φοβο με τους σπασμους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun πλαστικη πισινουλα στο μπαλκονι!χαχαχα Πρεπει να παρω κανενα λαχειο αφου το ευχηθηκες!

Μαρια εμενα μαζευει και τεντωνει ποδια,σφιγγεται,κοκκινιζει λιγο και κλαιει λιγο.

Σταλιτσα ο μπαμπας νταντα τελειο κι εγω αυτο θαθελα.

Κατερινα πως πανε οι βολτες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!πολλα τα νεα σας!!maria πολυ χαρηκα που ολα καλα με τη μικρη σας ευχομαι να μην ξανασυμβει.niki δεν το καταλαβα το τυροπιτακι η πρωην ξανθια!δηλ σαν φασκιωμα?κ γω μονο με κοντομανικο την ντυνω κ απο χτεσ αμανικο εσωρουχο κ σεντονακι το οποιο πεταει. κ μαλιστα ξυπνα ιδρωμενη.χουρχουρισματα εχει κ η δικια μου κ σημ φτερνισματακια κ λεω μηπως την αρπαξε απο τα ανοιχτα παραθυρα.επισης πολυ στριβει βρε κοριτσια η δικια μου χερια ποδια κεφαλι δεν την προλαβαινω αφου οταν την εχω αγκαλια φοβαμαι μηπως της κανω τπτ ετσι που κινειται κ προσπαθω να την πιασω κ να τη βολεψω.κ τα χερια ολο στο στομα!δοκιμασα πιπιλα αλλα δεν!καταλλα χαλια με το θηλασμο.κυριως πινει ξενο δεν χορταινει με τπτ μονο απο στηθος νευριαζει το πεταει κ τσιριζει ασταματητα! κ δεν εχει υπομονη καθολου  εχει γαλα το στηθος κ αφου σταματησει.καμια ιδεα?κ αυτο με τα γαλακτοκομικα ισχυει?εμενα ο παιδιατρος μου απαγορεψε μονο σοκολατα κ καφε καταλλα οτι θελω.επισης δεν ξυπνα μονη της κ σημ θα την πω την αμαρτια μου την ξεχασα η κακια η μανα δεν εβαλα ξυπνητηρι κ κοιμηθηκε 5.30 ωρες.οταν το συνηδιτοποιησα τρελλαθηκα!!τι καλα αρχισατε βολτουλες!!εμεις ακομα δεν ειμαστε ετοιμες.αυριο γινομαστε 20 ημερων.κ εγω εχασα ολα τα κιλα κ μην σας πω κ παραπανω..stalitsa ετσι κ μεις αλλα μαλλον εγω μαλλον σεπτεμβριο θα επιστρεψω δουλεια.oneiraki σοβαρα τοσες ωρες τοχεις στηθος?μπραβο παντως που αντεχεις.κ συ κ ο μπεμπης.katerina αυτο με τα κακακια τοχαμε παθει κ μεις για μια μερα δεν εκανε καθολου αλλα αποτι ξερω με το ξενο κανουν καμια φορα δισκοιλιοτητα.aurora ετσι κ γω αλλα θα αναγκαστω να εμπιστευτω την πεθερα μου γιατι αλλη λυση δεν βλεπω.οσο για το ονοματα πολυ ωραια ολονων κ μεις διπλο ραφαηλια λογω ταματος κ βασιλικη λογω πεθερας κ θα τη φωναζουμε βασιλεια.αν κ γω ηθελα μονο ραφαελα αλλα καπου διαβασα ειναι καθολοικο το ραφαελα θα ρωτησω κ παπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι δε χρειάζεται να ανησυχείς για τους κολικούς! Σε καταλαβαίνω απόλυτα βεβαια μετά απότι έγινε! Τελικά οι σπασμοί από τι ήταν; Σταλίτσα φυσικά και είναι πολύ καλύτερα με τον μπαμπά το μωρό! Ο δικός μου τα καταφέρνει τέλεια με τη μικρή! Fun τελικά έκανε κακά το μεσημέρι! Περισσότερα δεν έχετε δει!!!!! Aurora μου χθες πήγανε πάλι βόλτα σε ένα ήσυχο καφέ! Όταν δεν είναι πολύ γκρινιάρα βγαίνουμε. Και σεις αποτι διάβασα! Κορίτσια θα πάτε πουθενά για διακοπές φέτος; Εγώ πολύ θα το ήθελα γιατί έχω κουραστεί πολύ φέτος αλλά φοβάμαι για το μωρό και δεν το βλέπω! Εσύ τυχερή aurora είσαι ήδη σε νησί και θα κάνεις τις βουτιές σου! Αχχχχχχχχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kryst και μένα μερικές φορές όταν έχει πολλά νεύρα δεν έχει υπομονή να θηλάσει και το τραβάω με το θήλαστρο και της το δίνω. Ούτε και γω έχω πολύ γάλα αλλά όσο έχω της το δίνω για να παίρνει αντισώματα και συμπληρώνω με ξένο. Την θηλάζω πρώτα και όταν βλέπω ότι δεν έχει χορτάσει φτιάχνω μπουκάλι. Εμένα ο γιατρός μου είπε όχι μόνο στην καφείνη και στο αλκοόλ κατά τα άλλα τρώω τα πάντα. Με τις ώρες ύπνου μην τρελαίνεσε! Δεν πειράζει αν το παιδί είναι πάνω από τρία κιλά. Σου έχει πει ο γιατρός να την ξυπνάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kryst!! Που ησουν χαμενη!!! για θηλασμο επικοινωνησε καλυτερα με καποιον συμβουλο ! Η παρε τηλ στο 10525 ειναι η γραμμη για τον θηλασμο. εισαι τυχερη που κοιμαται το μωρακι σου.. μην νοιωθεις καθολου τυψεις εφοσον τρωει και βρεχει πανες.. Μια εμπειρη μανουλα με ειχε συμβουλεψει οτι αν το παιδι βαζει βαρος και μου πει ο παιδιατρος να το ξυπναω καθε 3 ωρες το βραδυ απλα να αλλαξω παιδιατρο!

Εμεις πλεον μαθαμε και τον υπνο στην αγκαλια! Το βραδυ κοιμαται με τη μαμα και το μπαμπα και τη μερα στην αγκαλια της μαμας! Ηδη κακομαθαμε δηλαδη.Που να αρχισουν να την παιζουν και οι παππουδες τι εχει να γινει! ειναι και το μοναδικο και στις δυο οικογενειες...

Κατερινα και σταλιτσα και εμενα ο δικος μου τα παει τελεια!Καλυτερα απο εμενα σιγουρα!

Κι εγω θελω διακοπες!! ημουν πολυ κακομαθημενη σε αυτον τον τομεα και φετος ηδη ζοριζομαι! συνηθως ξεκινουσα τα μπανια και τις αποδρασεις σκ απο τον μαιο..Φετος ελπιζουμε να μας κανει τη χαρη η μπεμπα και να την παμε τον αυγουστο στο τροχοσπιτο μας σε καμπιγκ για καμια δεκαπενταρια μερες.. Και για το μωρο θα ειναι καλο! κριμα δεν ειναι κλεισμενο μεσα στους τοιχους στην πολη με τους καυσωνες?δεν ειναι η θεσσαλονικη για καλοκαιρι............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ολες οι γυναίκες που έχω στον περίγυρο μου καμία δν είχε έντονα συμπτώματα κ μια χαρά πήγαν οι εγκυμοσύνες! Θαρρώ είναι στον οργανισμό κ στην κύηση κάθε φορά.  η μαμά μου έκανε 5 κορίτσια  με φυσιολογικούς τοκετούς  σε 6.5 χρόνια κ σε καμία δν είχε συμπτώματα (η πιο μεγάλη είναι 30 η πιο μικρή 24)  Εγώ είμαι η δεύτερη στα 29 πλέον.    αρα δν είναι ανησυχητικό που δν έχεις ιδιαίτερα συμπτώματα είναι υπέροχο γιατί μπορείς να απολαύσεις αυτήν την εγκυμοσύνη στο έπακρο. ❤️ αυτό να σκέφτεσαι για να μην αγχώνεσαι! 
    • Μη στενοχωριέσαι, όλοι έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας! Εμείς που πληγήκαμε από τον Ιανό δεν έχουμε πάρει τίποτα ακόμη..κι άντε ψάξε βρες τους..μας πήγε πολύ πίσω αυτό οικονομικά 😐 τουλάχιστον θα πάρεις ένα ποσό, κάτι είναι κι αυτό! Α! Ο μπαμπάς της μπουμπούς θα συμμετέχει στην ανατροφή της; Αα πολύ καλό αυτό, νόμιζα ότι δε θα είχε σχέση! Μακάρι να τα ρυθμίσετε όμορφα προς όφελος του μωρού!! Καλά έκανες και του έδωσες τελεσίγραφο πάντως να βρεθείτε, να είναι όλα ξεκάθαρα να μην υπάρχει άγχος απτην πλευρά σου! 
    • Ααα έχεις και τα δικιά σου εδώ που τα λέμε εκεί που είπες θα μπουνε σε μια σειρά τα πράγματα στράβωσε λογικό και εγω στην θέση σου θα είχε επηρεαστεί η ψυχολογία μου αλλά το καλό με εσενα (από ότι έχω καταλαβει) φαίνεται πως είσαι ένας αρκετά θετικός άνθρωπος 😊 που είμαι σίγουρη σε μερικές μερες θα πάρεις τα πάνω σου ξανά 🩷 ελπιζω να βρεθείτε και με τον μπαμπά της μικρής πριν φύγεις για Αθήνα γιατί αν κατάλαβα καλά μετά θα ξανά γυρίσεις με την Μπέμπα σου Λευκάδα δεν θα ξανά πας μέχρι να γεννήσεις 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καλά αποτελέσματα να έχεις!! 🙂
    • Εννοείται πως εφόσον ξυπνάει για να θηλάσει, είναι δύσκολο να πάει στο δωμάτιο. Σε αυτό εγώ δεν είμαι απόλυτη…όπως με πάει η μικρή. Δεν θα την πιέσω καθόλου. Εξάλλου, της έχουμε πάρει κρεβάτι στο πάτωμα που άνετα χωράω κ εγώ ή ο άντρας μου, οπότε αν δυσκολευτεί ίσως μεταναστεύσει ένας από τους δυο εκεί 😂   Τώρα με τα φρουτάκια ίσως ήταν κ τυχαίο, αλλά θα σας πει κ ο γιατρός που θα πάτε. Στην δικιά μου το φρούτο δεν αρέσει ιδιαίτερα…ίδια εγώ 😂 είναι πιο πολύ των λαχανικών χωρίς κρέας κυρίως.  Αχ αυτό το μπρούμυτα όταν ξεκίνησε έτρεμα!! Μάλιστα γυρνούσε με τέτοιο τρόπο το κεφάλι στο στρώμα, που έβλεπα ξεκάθαρα πως πατιεται η μύτη της και αναρωτιόμουν πως αναπνέει!! Πλέον κοιμάται μόνο έτσι, αλλά γυρίζει όπως θέλει αυτή. Έχω διαβάσει πως όταν γυρίζουν μόνα τους, σημαίνει πως μπορούν να το διαχειριστούν. Κάνε μια ερώτηση και στον γιατρό.  Μπανακι κάναμε μια αποτυχημένη απόπειρα, οπότε δεν έχω σωστό συμπέρασμα για το εάν της άρεσε! Θα δοκιμάσουμε ξανά και θα πάμε και διακοπές λίγες μερούλες, που ελπίζω να της αρέσει! Εσείς έχετε και την μικρή που φαντάζομαι πλέον θα θέλει τα μπανακια της Ε;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...