Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Εγκυούλες λίγη υπομονή ακόμη και φτάνετε στο τέρμα!!! Μανούλες υπομονή για τις πρώτες δύσκολες μέρες στο σπίτι. Εγώ κορίτσια μου έχω θέμα με το θηλασμό. Πονάω υπερβολικά πολύ! Πονάει όλο το στήθος και όταν η μικρή μου πιάνει το θηλή νιώθω σαν να με διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Το μωρό όλη νύχτα χθες μέχρι της 5 δεν κοιμόταν και όλο έψαχνε το στήθος μου. Σήμερα πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να της δώσω και συμπλήρωμα γιατί ίσως δεν χορταίνει με το δικό μου. Δεν ξέρω νιώθω πολύ άσχημα με αυτό το θέμα. Ελπίζω να βρω μια λύση γιατί και που βάζω λανολίνη και γάλα και κάνω ζεστές κομπρέσες πονάω πολύ. Επίσης ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι λάθος να την βάζω στο στήθος όποτε κλαίει γιατί θα μάθει έτσι και θα υποφέρω. Όμως μόνο έτσι σταματάει να κλαίει. Θα δω πως θα πάει τώρα και με το συμπλήρωμα και βλέπουμε. Αν έχετε καμιά συμβουλή περιμένω να την ακούσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δειχνει συσπασουλες αλλα οχι τοκετου... οποτε... δυσκολα τα πραγματα !!

κατερινακι ειναι δυσκολος ο θηλασμος! προσεξε να πιανει καλα την θηλαια αλω και οχι μονο την θηλη!!συνηθως απο οτι εχω διαβασει ο πονος ειναι οταν το παιδι δεν πιανει σωστα το στηθος! τωρα για τον παιδιατρο που σου λεει τετοια δεν ξερω τι να σου πω... υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω στο θεμα. απλα πρεπει να σκεφτεις εσυ με ποια συμφωνεις.. τωρα το μωρακι χρειαζεται μονο τη μαμα του και το στηθος οχι μονο για φαι αλλα για ασφαλεια , ηρεμια κτλ κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι ελπιζω ηδη να κρατας το νινι σου και ολα να πηγαν καλα!Σε σκεφτομαστε!

Οι υπολοιπες εγκυουλες υπομονη,ο τερματισμος ειναι κοντα!Ξερω εχετε αλλα τωρα στο μυαλο αλλα θελω χαρη!Οποτε δειτε τους γιατρους σας ρωτηστε ποτε το νωριτερο μπορουμε ναχουμε επαφη μετα απο καισαρικη;Ακουσα 40μερες.Πολυ δεν ειναι;;Ελεγα να μην παρω τηλ το γιατρο μου μονο γιαυτο... Χεχε...

Κατερινα θα διαβασες οτι περασα μεγαλο ζορυ με απειρο πονο στο θηλασμο,τωρα παμε καλα!Η γνωμη μου:Μην παιρνεις δεδομενο οτι λεει η παιδιατρος.Ναι πρεπει να παρει βαρος η μικρη αλλα πρεπει και να μαθει να θηλαζει.Ελπιζω να μην εχεις πληγες.Αν δεν εχεις μενει να μαθει να πιανει τη θηλη η μπεμπα σου.Αν εχεις πληγες πρεπει να επουλωθουν για να κανετε δουλεια.Οπωσδηποτε βρες μια μαια η συμβουλο θηλασμου η μαμα που ξερει καλα το θηλασμο ναρθει σπιτι(!) να σου δειξει!Μονο ετσι κανεις δουλεια!Το μωρο πρεπει ναναι τελειως πλαι ξαπλωμενο και ναστε κοιλιτσα με κοιλιτσα.Το χερακι της το απο κατω περασμενο κατω απτη μασχαλη σου.Προσπαθησε οταν αρχιζετε να μην εχει ηδη πεινασει πολυ η ναναι εκνευρισμενη,θα σε τσακισει... 

Το χερι που δεν κραταει το μωρο πιανει τη θηλη απτην αλω,πιο εξω,πιεζει να ειναι λιγο εξωγκομενο το μερος αυτο και οταν το μωρο ανοιξει ΚΑΛΑ το στομα σπρωχνει μεσα να το πιασει.Δεν το αφηνεις.Συνεχειζεις και κρατας και μισοσπρωχνεις προς το στοματακι της για να μην κρατησει μονο θηλη.Ξερω ακουγονται δυσκολα αλλα αν στο δειξουν ειναι οκ.

Εγω ειχα μεγαλες πληγες και εδωσα σκονη γαλα και εβγαζα με θηλαστρο λιγο λιγο και της εδινα συμπληρωμα.Οπωσδηποτε γαλα μητρικο πανω στις θηλες και αερα,χωρις σουτιεν.Ουτε λανολινη ουτε βαλσαμελαιο εκαναν τη δουλεια απτο γαλα.

Ελπιζω να μη σε ζαλισα,ζητα να στο δειξει πανω σου καποιος!Εγω ευγνωμονω τη φιλη μου,κυριολεκτικα επιασε το στηθος μου και το εβαλε στο στομα της μπεμπας,ειδα πως γινεται και σωθηκα.

Και μην σκας που θα φαει και σκονη γαλα.Εγω εκλαιγα απο απογοητευση.Τελικα ειδα οτι διορθωνεται μετα,δεν ειναι μονιμο!Και ο,τι θες στειλε μνμ στο fb!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια,και εγώ Ναταλία βλέπω να είσαι η επόμενη.Fun και εμείς του λέμε οτι δεν χωράει πια,να βγει,τπτ αυτός εκεί!Πεισματάρικο παιδι,είχε να μοιάσει όμως :-D :-D Κατερινακι κουράγιο με το θηλασμο,και εγώ πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να στο δείξουν πανω σου οπως είπε και η Aurora.Κοριτσια τα μωρά σας σε ποια στάση τα κοιμιζεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια,και εγώ Ναταλία βλέπω να είσαι η επόμενη.Fun και εμείς του λέμε οτι δεν χωράει πια,να βγει,τπτ αυτός εκεί!Πεισματάρικο παιδι,είχε να μοιάσει όμως :-D :-D Κατερινακι κουράγιο με το θηλασμο,και εγώ πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι να στο δείξουν πανω σου οπως είπε και η Aurora.Κοριτσια τα μωρά σας σε ποια στάση τα κοιμιζεται?

Αν και πλεον η τελευταια οδηγια απο τους παιδιατρους στην Αμερικη ειναι υπνος ανασκελα,εμεις κοιμομαστε στο πλαι με τυλιγμενη πετσετα στην πλατη,αλλα οχι 100% πλαι,γωνια 45.Επεμεναν για πλαι δυο παιδιατροι και ολες οι μαιες.Η μια παιδιατρος μαλιστα επεμενε για κεκλιμενο επιπεδο,ναναι το πορτ μπεμπε σε κλιση.Το δικο μας δε μπαινει σε κλιση και δεν με απασχολει κιολας.Υπερβολη το βρηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AURORA ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Ηρθε σύμβουλος προχθές και μου έδειξε αλλά ο ένας μαστός πονάει πάρα πολύ. Πληγές δεν έχω κάνει. η μπέμπα σου κάθε πότε ξυπνάει και κυρίως τη νύχτα? ηρεμεί μόνο στο στήθος και εκείνη? ποιό θήλαστρο πήρες? σε πονάει? ΝΑΤΑΛΙΑ, ΟΝΕΙΡΑΚΙ ΚΑΙ FUN λίγο έμεινε και έρχονται τα μωρούλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου.γεννησα χθες 14:20 με καισαρικη μια κουκλιτσα 2680 γραμμαρια μετα απο 5 ωρες τεχνητων.το μωρο δεν κατεβαινε καθολου κ λογικο γιατι ειχε τριπλη περιτυλιξη στο λαιμουδακι κ μια στην κοιλιτσα.ολα πηγαν καλα αν εξαιρεσετε τους πονους της καισαρικης.προσπαθουμε με τον θηλασμο αλλα δινουμε κ λιγο συμπληρωμα.αυτα απο μενα.ευχομαι στις εγκυουλες που εμειναν με το καλο να κρατησετε κ εσεις τα θαυματακια σας αγκαλια.δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια.ακομα δεν μπορουμε να το συνειδητοποιησουμε με τον αντρουλη μου.θα ξαναμιλησουμε.φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει Μαράκι,πάντα γερό και τυχερό!!!Κατερινάκι μη το βάζεις κάτω με το θηλασμό,θα το βρείτε με την μπεμπούλα και θα θηλάζεις αποκλειστικά μετά!!!Εγω ακόμα τίποτα μόνο που απο χθες το βράδυ έχω ώρες ώρες σαν σουβλιές απο κάτω,το χει καμιά σας αυτό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει Μαράκι!!!!!!!!!! Να είναι γερή και καλότυχη στη ζωή της!!! Καλωσήρθες στο κλαμπ των μαμάδων!!

Christi και υπόλοιπες εγκυούλες λίγη υπομονή ακόμη!! Να ξέρετε ότι και το προαίσθημα παίζει το ρόλο του, εγώ το προηγούμενο βράδυ σαν να κατάλαβα ότι ετοιμαζόταν ο μπέμπης μου, νομίζω σας το είχα γράψει κιόλας!!

Κατερινάκι θα στρώσει ο θηλασμός, είναι δύσκολος ο πρώτος καιρός! Κι εγώ ξυπνάω με ρίγος το βράδυ αν δεν θηλάσω για 4 ώρες, είναι και υπναράς ο καλός μου.. Σηκώνομαι και τον ξυπνάω εγώ για να με ανακουφίσει! Θήλαστρο δε θέλω να βάλω μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός οπότε υπομονή..! Τουλάχιστον χορταίνει ο μικρός και με το παραπάνω.. Πετάξαμε και μαγουλάκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου να σου ζήσει η κουκλίτσα σου! Υγεία και τύχη εύχομαι στο κοριτσάκι σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το θηλασμό και να περάσουν γρήγορα οι πόνοι της καισαρικής. Καλή δύναμη! :-) Christi και εγώ χθες μετά απο περπάτημα ένιωθα αυτό τον πόνο που περιγράφεις. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου να σου ζησει η μικρή σου κουκλιτσα :-) Υπομονή και οι πόνοι της καισαρικής θα περάσουν και ο θηλασμός θα στρώσει :-D Christi και εγώ νιώθω αυτό που περιγραφεις αρκετα συχνα μεσα στην μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι να σου ζησει!Ναναι παντα καλα και ναχει υγεια και τυχη!Ταλαιπωρηθηκες λιγουλακι ε;;Εχεις ομως ενα υπεροχο δωρακι!

Thagia μπραβο που εχεις υπομονη κι επιμονη με το θηλασμο!Κι εγω το παλευω!Αλλα δεν εχω ιδεα αν ειναι αρκετο οσο πινει.Την παιρνει ο υπνος γρηγορα στο στηθος,δεν πιανουν τα πειραγματα...

Ονειρακι,Ναταλια,Κριστυ τα πονακια φερνουν τα μωρακια!Αντε να μειωθουν τα ποσοστα καισαρικης της ομαδας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Christi μου έφτασες στο τέλος, μακάρι να γίνουν όλα μέσα στις επόμενες ώρες, να γίνουν όλα από μόνα τους! Μακάρι Aurora μου γιατί το ποσοστό της καισαρικής στην ομάδα όλο και μεγαλώνει. Όπως και να έχει καλά να είναι τα μπεμπάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου να σου ζησει το μπεμπακι!! Ολα καλα να πανε απο εδω και περα... με το μωρακι αγκαλια!!!!

Σας διαβαζω τις μανουλες και μου φαινεται οτι εχει εξαντληθει η υπομονη μου... θελω κι εγω.. Με αγχωνει και η προκληση- καισαρικη οσο περνανε οι μερες...

Για τις μανουλιτσες που ζοριζονται με τον θηλασμο σας βαζω ενα λινκ για τις πρωτες μερες που ισως σας βοηθησει!!

 

http://www.thilasmos.com/?p=1954

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!! Μαράκι μου να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!!!! :-) Χθες ήρθε ο παιδίατρος κ είδε τον μπέμπη μας!! Όλα καλά μας είπε αν εξαιρέσουμε κάτι πονάκια στην κοιλίτσα του..αρχίζουν οι κολικοί!!! Δεν ξεκολλάει από πάνω μου!! Όλο αγκλίτσα θέλει!! Πίνει κ γαλατάκι συνέχεια!! Χθες βράδυ κοιμήθηκε σερί για 4 ώρες!!! Κ όπως καταλαβαίνετε κοιμήθηκα κ εγώ!!!!! :-) Να ρωτήσω..θέλω να αλλάξω το tickeraki..πως γίνεται???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειράκι ουτε εγω την κοβω την κυρία να χει όρεξη να βγει!!!Ναταλία εσυ είσαι το Σαββατο??Μπραβο Σταλίτσα αντε μπαίνει σε σειρα ο μπέμπης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το Σάββατο Christi μου! Αν δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι το Σάββατο θα περιμένουμε λίγες μερούλες ακόμα! Εσάς τι λέει ο γιατρός αν δεν έχουν βγεί μέχρι την Πητ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η ΠΗΤ ειναι την Πεμπτη και αν δεν εχει βγει θελει η γιατρος να μπω κατευθειαν για προκληση! Αυριο το πρωι εχω ραντεβου για καρδιοτοκογραφημα και θα της πω να περιμενουμε 3-4 μερουλες τουλαχιστον μεχρι την Δευτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θα του πω να περιμένουμε τουλαχιστον μέχρι το Σάββατο αλλα θέλω να δω οτι το μπεμπακι μου είναι καλά, έχω να το δω 2 εβδομαδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...