Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προνηπιο!Ζητω συμβουλες απο μανουλες και εκπαιδευτικους!


Recommended Posts

Φετος θα παμε προνηπιο,θα αποχωριστουμε για πρωτη φορα αν και περσι ειχαμε δοκιμασει καποιες ωρες σε ιδιωτικο χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα.Ο γιος μου παραπονιοταν οτι καποια παιδακια τον εδερναν.Καποιες φορες μου ηρθε με γρατζουνιες στο προσωπο.Το ειπα στη δασκαλα και εκεινη μου ειπε οτι ειναι ζωηρος και κυνηγουσε με ενα τηγανακι κατι κοριτσακια και μαλλον αντιδρασαν ετσι απο αμυνα.Αυτο εγινε την πρωτη μερα.Την δευτερη παραπονεθηκε οτι τον εδειρε παλι το κοριτσακι,που ηταν μεγαλυτερο και ποιο εξοικιωμενο με τον σταθμο,πηγαινε καιρο.Μου ειπε η δασκαλα οτι θα τους τα βρει γελωντας.Την επομενη μου ειπε ο μικρος οτι φυσαγε κατι αγορακια στο προσωπο και φυσικα τον βαρεσαν.Το ειπες στη δασκαλα?ναι,και με εβαλε μονο μου στη κοκκινη καρεκλα για να μην με ενοχλει κανεις.Δεν της ειπα τιποτα ,μη με πει υστερικη."Δεν φυσαμε τα αλλα παιδακια στο προσωπο,μπορει να ενοχλουνται κτλ".ενταξει μαμα ο μικρος.Μετα απο 2 μερες ζωγραφιζαν και ηθελε ο μικρος να πλυνει τα χερια του ,σηκωθηκε να παει στη τουαλεττα,του εβαλε η δασκαλα τις φωνες και εκλαιγε ποση ωρα στη καρεκλα το παιδι χωρις να του δινει κανεις σημασια.Ενταξει βρε ,σε μαλωσε η δασκαλα γιατι επρεπε να την ρωτησεις,ρωτησα το κοριτσακι διπλα μου και μου ειπε ναι,η απαντηση του.Προφανως ντρεποταν να της μιλησει.¨Αλλο σκηνικο?Ζωγραφιζε και ενα παιδακι του εγραψε στη ζωγραφια του που προοριζοταν για εμενα,ο δικος μου νευριασε και εσκισε τη ζωγραφια του κλαψουριζοντας..αποτελεσμα?Καθοταν στη καρεκλα του βλεπωντας τους αλλους να ζωγραφιζουν για τιμωρια και ενω ζητησε αλλο χαρτι φυσικα η δασκαλα δεν του εδωσε.Ηταν λιγο παραπανω απο 2,5.Τον παιρνω και τον γραφω γυρω στα 3 σε μπασκετ και ποδοσφαιρο για παιδακια της ηλικιας του.Τρελαθηκε ο μικρος.Το πιο υπακουο παιδι.Βεβαια εγω παρουσα.Ο προπονητης το πρωτο 3μηνο καταπληκτικος,με υπομονη ,επιβραβευε τα παιδακια ,ολα τελεια.Μετα σταδιακα περασε στην αδιαφορια,με εχει ρωτησει πανω απο εικοσι φορες αν ειναι αριστεροχειρος,και επειτα η συμπεριφορα του εγινε αρκετα επικριτικη.Και στα αλλα παιδακια.Ποια η γνωμη σας παρακαλω?Ελπιζω να μη σας κουρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και το παιδάκι σου ειναι πολυ μικρό, λόγω της φύσεως της δουλειάς μου έρχομαι σε καθημερινή επαφή με παιδιά. Ασε τον λιγάκι ελεύθερο να βρει ο ίδιος τρόπους να αντεπεξέλθει οταν του συμβαίνει κάτι που δεν του αρέσει και ασε τη δασκάλα να του βάλει κάποια όρια. Κι αν κάποτε οι δασκάλες θυμωνουν, δε σημαίνει ότι το κάνουν απο κακια και ότι κάνουν διακρίσεις ( υπάρχουν βέβαια και οι εξιρεσεις)αλλα τα παιδιά στην τάξη πρεπει να συμπεριφέρονται ως μια ομάδα με κανόνες οι οποίοι εάν παραβλεπονται απο κάποιους, πρεπει σίγουρα να υπάρχει και το τίμημα γι ´αυτο, μέσα σε λογικα πλαίσια. Χαλάρωσε και άφησε το να ανεξαρτοποιηθει. Το σχολείο, ακόμη και στη φάση του προνηπιου ειναι μικρογραφία της κοινωνίας. Οσο πιο γρήγορα βρει τρόπους να πηδά τα εμπόδια, τοσο πιο γρήγορα θα δυναμώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ο δικος μου μικρουλης θα παει προνηπιο φετος,ειναι απο τα μικρα παιδακια της χρονιας του μια που ειναι γεννημενος 28-12-09 ,κι εμεις πηγαμε παιδικο περυσι αλλα γενικως ενω δεν ειχε προβλημα με τις δασκαλες και με τα αλλα παιδακια δεν ηθελε να μεινει στον σταθμο και παντα τον αφηνα με κλαματα και φωνες ,τα πρωινα σηκωνοταν με χιλια ζορια και δεν ηθελε να φυγει απο το σπιτι τελοσπαντων περασε η χρονια με γελια και με κλαματα ,με ιωσεις κτλ ,φετος τι κανουμε δεν θελω να σε αγχωσω περισσοτερο αλλα ειμαι κι εγω στην ιδια θεση με σενα ελπιζω ομως οτι θα τα παει καλυτερα ισως περσυ δεν ηταν ετοιμα ακομα ,μη σκεφτεσαι τα μεμονομενα περιστατικα που γινανε περσυ σκεψου θετικα ,τωρα θα ειναι σε αλλο χωρο με διαφορετικα ατομα ,ο δικος μου ειναι το τριτο παιδι της οικογενειας και αν κρινω απο τους αλλους στα νηπια ηταν πολυ διαφορετικα απο τον παιδικο σταθμο,στο νηπιαγωγειο μαθαινουν περισσοτερα πραγματα,μαθαινουν κανονες συμεριφορας ,γινονται πιο υπευθυνα γενικως ,τωρα για το μπασκετ και το ποδοσφαιρο που λες πιστευω οτι ειναι λιγο μικρουλης για τετοια ομαδικα αθληματα και ο προπονητης θα πρεπει να ασχοληται υπερβολικα πολυ με τα παιδια για να τα καταφερουν αφου βαρεθηκε σε τρεις μηνες δεν ειναι ο καταλληλος για κατι τετοιο εγω δεν θα τον εστελνα σε κατι τετοιο θεωρω οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο θελω και εγω,να ειναι δυνατος ,να εχει αυτοπεποιθηση κτλ.Ειναι ζωηρος αλλα δεν ειναι και αντιπαθητικος ωστε να εχουν προηγουμενα μαζι του.Η τωρινη του δασκαλα μου ειναι πολυ συμπαθης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα τους κανει καλο ,γιατι τωρα στα 4 θελουνε παρεες,θελουν να συμπεριφερονται πιο υπευθυνα να το πω..τους αρεσει να λειτουργουν ομαδικα πλεον.Παιζει μεγαλο ρολο η ηλικια και το κατα ποσο μπορουν να λειτουργησουν ομαδικα χωρις να τους δυσαρεστει.Οσο για τα ορια,φυσικα και πρεπει να μπαινουν αλλα ομως οχι παντα με φωνες ή με τιμωριες.Εγω πια και παιδακια που βλεπω να χτυπανε τον δικο μου ή να κοροιδευουν κτλ τα πλησιαζω λεω π.χ τον χτυπησες ζητα του συγνωμη,να εισαστε φιλοι απο εδω και περα οκ? ή κατι αντιστοιχο τελοσπαντων και ειναι ολα μελι γαλα.Δεν κανω υστεριες οπως αλλες μαμαδες !και σκεφτομαι ..αν κανει τιποτα ο δικος μου που ειναι και εγωιστης,ειδικα τις πρωτες μερες μεχρι να γνωριστει που τον ξερω θα ειναι στη τσιτα,και του φωναξει καμια δασκαλα και ντροπιαστει στα παιδακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη, κι εγώ από καθημερινή επαφή με παιδιά και από συζητήσεις με μαμάδες θεωρώ οτι το μπάσκετ δεν ενδείκνυται σε αυτή την ηλικία. Γιατί δε δοκιμάζεις καράτε ή ταε κβο ντο που όπου τα παιδιά μαθαίνουν να ελέγχουν το σώμα τους και να συνεργάζονται με τα υπόλοιπα παιδιά; Πάντως για το σχολείο σίγουρα νιώθει οτι τα άλλα παιδάκια είναι πιο εξοικειωμένα με το περιβάλλον και προσπαθεί να ενταχθεί, απλά και η δασκάλα θα μπορούσε να του δώσει μεγαλύτερη πίστωση χρόνου και να μην τον τιμωρεί χωρίς να έχει υπάρξει προειδοποίηση πρώτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

καλημερα και εγω εχω 2 προνηπιακια

θα συμφωνισω με την evinicolas

ασε τον μονο του να λυσει τις διαφορες στο σχολειο του

για να τον βαζει η δασκαλα να σκεφτει σημαινει οτι πρεπει

αυτη ειναι μια απο τις δουλειες της μεσα σε ολες τις αλλες

απο τα λεγομενα σου νιωθω οτι πιστευεις οτι ολοι αντιπαθουν το παιδακι σου

γιατι να το κανουν αυτο καλε;

ετσι το μειωνεις ομως νιωθω εγω

σιγουρα ειναι αξιαγαπητο οπως ολα τα παιδακια

οπως θελει λιγο ελευθερια το ιδιο

οσο για τις γρατζουνιες , τις σπρωξιές και τα λοιπα που γραφεις

σε ολους τους παιδικους ακριβως ετσι ειναι

αλλα παιδακια μπορει να εχουν αδερφακια και να τα εχουν μαθει πιο νωρις αλλα οχι και θα τα μαθουν εκει

μη σκας οπως ρτζουνισαν το δικο σου ετσι και το δικο σου θα γρατζουνησει ενα αλλο

μεσα στο παιχνιδι ειναι ολα

η ιδια λες οτι φυσαγε ενα παιδακι στο προσωπο και τα πηρε κρανιο το αλλο

ετσι ειναι τα πραγματα

θα κοινοκοποιηθει που θα παει .

και σορυ που θα φανω κακια

αλλα αυτο που γραφεις οτι δινεις συμβουλες σε ξενα παιδακια ειναι απαραδεκτο και δεν θα το δεχομουν εαν το εκανες σε δικο μου παιδι

πες στη μανα του τι σε ενοχλησε και ασε αυτη να το συμβουλεψει

εαν δεν κανει τιποτα παρε το παιδι σου πιο περα αλλα και παλι συγνωμη δεν ειναι δουλεια σου να μιλας σε ξενα παιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...