Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!!εχω ξυπνησει με ενα λαιμο χαλια...μαλλον κρυωσα. Η Κωνσταντινα χθες που ειχαμε παει βολτα κοιμηθηκε απο νωρις στο αμαξι,συνεχισε μετα και στο κρεβατι της,ξυπνησε καποια στιγμη το βραδυ για γαλα,μετα ηρθε κατα τις 6 στο κρεβατι μας,ηπιε παλι γαλα και κοιμηθηκε μεχρι τις 11.30!!με τετοιο υπνο θα ξανακοιμηθει σε 3 μερες παλι..χαχα Χθες που πηγαμε στον γιατρο μας ειπε μονο οτι θελει κι εναν υπερηχο για να δει και τα νεφρα αν περασε η διαταση.κατα τα αλλα πριν δει την τελευταια εξεταση οτι περασε η παλλινδρομιση μου εξηγουσε οτι στην περιπτωση της δυσκολα περναει τοσο γρηγορα αλλα ευτυχως παει αυτο!!το μονο βεβαια οτι παντα θα πρεπει να ελεγχουμε για ουρολοιμωξη σε περιπτωση πυρετου..

Βασω αμα τρωει καλα το απογευμα λογικο να μην θελει και πολυ γαλα,ειδικα και με τοση ζεστη...συμφωνω στο θεμα των γιατρων ,οσο πιο νεοι εχουν πιο συγχρονες αποψεις,ενημερωνονται περισσοτερο.

Αννα Μαρια ευτυχως δεν εχει παθει ποτε ουρολοιμωξη,στην εγκυμοσυνη ειχαμε δει οτι ειχε υδρονεφρωση και ετσι το παρακολουθουσαμε και οταν γεννηθηκε και λενε οι γιατροι ευτυχως που το ειδαμε προγεννητικα γιατι καποια στιγμη θα παθαινε ουρολοιμωξη και μπορει να παθαινε και καμια ζημια το νεφρακι.μεχρι 5 χρονων το παιδακι της συναδελφου σου ε;και στεναχωριομουν εγω που επαιρνε για κατι παραπανω απο 2,5 χρονια!!γαι τους παιδιατρους που λες ,εγω αυγο εφαγα 4,5 μηνων!κρεμες,γαλα νουνου ολα τα ξεκινησα νωριτερα,αλλα ημουν ειδικη περιπτωση και δεν επινα γαλα επειδη οπως κατεληξαν μετα απο απειρες εξετασεις και νοσοκομεια οτι ηταν ψυχολογικο γιατι κοπηκε ο θηλασμος στις 40 μερες.οπως και στην Κωνσταντινα ξεκινησα κρεμες νωριτερα λογω βαρους αλλα αν δεν υπαρχει λογος δεν χρειαζεται νομιζω να μπαινουν τοσο νωρις τετοιες τροφες.Τα φρουτα γιατι τα δινεται απογευμα;δεν λενε οτι πρεπει να τα τρωνε το πρωι;ή λαθος κανω; Τι κολλητιλικια σου εκανε ο αντρας σου;χαχα μηπως ηθελε τιποτα αλλο;;χαχα Κι εγω αμα ζεσταινομαι δεν μπορω τοσο κοντα!!ελπιζω να μην αρρωστησατε με τον Αντρεα!!!

Κατερινα πως τα πατε με τους σεισμους;γιατι τοσοι πολλοι;;; Ωραια που δεν θες να μαθεις το φυλο,ετσι κι αλλιως εχεις και αγοριστικα και κοριτσιστικα.Για την φλεβα που λες που σου πεταχτηκε κι εγω εχω μια στην γαμπα απο πολυ μικρη που μονο αν ειμαι πολυ ωρα ορθια φαινεται πολυ πιο πεταχτη,αλλα ουτε ποναει ουτε την καταλαβαινω.φετος ελεγα να παω να την κοιταξω.σε τι γιατρο πρεπει να παω;

Κατερινα Κα τα 600 ευρω ενοικιαση ηταν ακριβο;εγω ειχα δωσει 1600 ενοικιαση!!!μα τι κοροιδα μας πιανουν!!!με το καλο ο γαμος και η βαφτιση του μπεμπακου!!περαστικα του μωρε!!Το φορεμα ειναι πολυ ωραιο,πολυ ωραιο και το υφασμα φαινεται και τα χρωματα.κι εγω το φορεμα που εβαλα στην βαφτιση το φορεσα σε γαμο που ειχαμε φετος..ουτε η πεθερα μου δεν το θυμοταν που το ειχα φορεσει 2 χρονια πριν οχι εσενα που ηταν πριν 7!!Το εξοχικο ειναι στον Καλαμο,κοντα στον Ωρωπο αν εχεις ακουσει.εμεις ειμαστε στο βουνο αλλα ειναι και 5 λεπτα απο την θαλασσα με το αμαξι.Βρε χρυσοχερα εχεις καμια συνταγη για ψωμακι;

Μαγδα μου ανταποκριτρια χαχα τα ειπαμε εμεις...πολυ τρεξιμο βρε παιδι μου..αντε να γεμισεις μπαταριες στην αδεια!!εμενα απο οταν ηπιε κανονικο κατσικισιο γαλα απο τον Καλαμο το αυξησε ,πανω απο 300 το πρωι,το βραδυ μπορει να πιει ακι 400-450,μπορει να πιει και την νυχτα. Αφου οι γονεις μου με φορτωσαν με μπουκαλια γαλα και τα εχω στην καταψυξη και θα πηαγινουμε για ανεφοδιασμο χαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια δεν φανταζεστε ποσο χαιρομαι που σας αρεσε το φορεμα!!

Αλεξανδρα μεταξι λεει στη συνθεση το υφασμα και απο οτι ειδα στα μαγαζια τα μακρια φορεματα ειναι στο ιδιο στυλ ασε που μερικα μαγαζια εχουν φορεματα απο τοτε ακομα πριν 7 χρονια και τα χρυσοπουλανε ακομη και τωρα στοκ αλλα τις τιμες στα υψη μερικα τα θυμαμαι απο τοτε που εψαχνα, και το δικο μου νυφικο 1000ε το ειχα νοικιασει μην κοιτας αλλα χρονια τοτε εσυ κιολας εισαι πιο φρεσκια εγω παντρευτηκα πριν 10 χρονια και αυτο που ειδαμε 900 ειχε αρχικη και της ειπε 600 πολλα χρηματα και να παντρευτεις αλλα και να βαφτισεις,καλα οταν ημασταν εμεις μωρα ηταν εντελως δαιφορετικη η διατροφη μας κι εγω θυμαμαι οτι η μαμα μου ελεγε οτι στους 4 μηνες τρωγαμε αυγο και φαγητο κι ας θηλαζα μερι 9 μηνων,τι ψωμακι θες απλο;ή τυροψωμο για δες εδω ψωμιά και ζύμες κατω κατω εχει ψωμια ,αν θες για ευκολο δοκιμασα το μπυροψωμο και ενα σαν κεικ που λεει μετα θα πας στο απλο με μαγια κι αυτο το εχω κανει αλλα και με προζυμι ,που κρυωσες κι εσυ περαστικα χειροτερα ειναι τωρα μια με τα κλιματιστικα μια με τους ανεμιστηρες καθομαστε ιδρωμενες και την αρπαζουμε

Αννα Μαρια μηπως κρυωσες κι εσυ αν δεν συνεχισουν οι διαρροιες ισως να κρυωσε η κοιλια σου,λες ε να το βαλω το φορεμα;αυτη η φιλη μου που ελεγα σαν να ξινιστηκε που ειπα οτι θελω να το βαλω της φανηκε λιγο βαρυ αλλα αν δεν βαλω βαρυ στο γαμο τηε αδερφης μου που θα το βαλω αμαν πια σηριαλ το εχω κανει μαυτο το φορεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε ποτε γράψατε τόσα πολλα!!!!

Κατερινα μια χαρα ειναι το φόρεμα πολυ ωραίο ειναι μακρύ ότι πρέπει για γάμο και μου αρεσει και το χρώμα του. Χαίρομαι που σας άρεσαν και τα μπισκοτακια και οι μπομπονιερες. Τις κούπες τις έδινα στους μεγάλους και τα puzzle τα είχα για τα πιτσιρικακια. τα κουφετα ειναι του χατζηγιαννακη ειναι αυτα που τα λεει crispy, δεν έχουν αμυγδαλο μέσα αλλα ένα πυρήνα δημητριακών και θεωρήσαμε ότι ταιριάζουν για βάπτιση. Τα μπισκότα βγήκαν έντονα γιατι μαλλον βάζαμε περισσότερο χρώμα....εγω έχω τρία χρώματα ζαχαροπλαστικής σε σκόνη και απαλό δυο σε μορφή πάστας οπότε τα διαλυαμε με λίγο νερο και ανάλογα έβγαιναν πιο έντονα ή οχι. Κάναμε και συνδυασμούς και έτσι μας βγήκαν και αλλα χρωματακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατησα υποβολη γιατι χτύπησε η καμπάνα και ξύπνησε η Αγγελική αλλα ευτυχώς την ξαναπηρε ο ύπνος.εδω στο χωριο εχουμε την εκκλησία δίπλα μας και τ καμπαναριό ειναι σχεδόν δίπλα στο μπαλκόνι μας, ακούμε το ρολόι καθε ώρα αλλα το εχουμε συνηθίσει τις Κυριακές βέβαια ξυπνανε απο την πρώτη καμπάνα. Τωρα εχει κηδεία το απογευμα και για αυτο χτύπησε τωρα. Τέλος πάντων...

Μαρακι έτσι ειναι βγαίνουν συχνα απο το προγραμμα αλλα που θα παει θα φτιάξει πάλι, για τον διορισμό μπράβο, δεν θυμάμαι ομως ειναι κοντα σου ή εκει που ήσουν και περσυ.

Μαγδα δεν έχεις βοήθεια και τρεχεις και δεν φτάνεις τωρα, υπομονη λίγες μερες και θα ξεκουραστεις. Για τα φορέματα έτσι όπως τα λες ειναι, δεν ειναι για μια φορα εμένα η αδερφη μου θα παντρευτεί του χρόνου το καλοκαιρι και μαλλον θα φορεσα αυτο που έβαλα στην βάπτιση του Νικολα, δεν θα το έχω ξαναβαλεις μέχρι τοτε και αν το είδαν και μερικοί απο το δικο μας σόι, τι πειράζει. Για τον παιδικο να μην έχεις άγχος εσυ όλο αυτο το διάστημα να του λες τι ωραία που θα περνάει που θα κάνει φίλους θα παίζουν θα ζωγραφίζουν θα μαθαίνει παραμύθια έτσι ώστε να το εχει λαχτάρα να παει. Μετα αν ειναι κοινωνικο παιδάκι δεν θα εχει πρόβλημα θα προσαρμοστει γρήγορα. Τωρα το αν θα αρρωσταινει ειναι και λίγο θέμα οργανισμου εμένα η Αγγελική δεν ειχε ιδιαίτερο θέμα εχει κολλήσει απο τον παιδικο αλλα περσυ τον χειμώνα δυο ή τρεις φορές ειχε αρρωστησει δεν μου εχει τύχει αυτο που ακούω ότι πανε μια μερα και μετα ειναι μια βδομάδα άρρωστα στο σπιτι.

Αννα Μαρία περαστικα πως είσαι τελικα? καλυτερα βλέπω κανα κρυωματακι θα ήταν

κατερινακι περαστικα στον μπεμπουλη σας, καλοκαιριατικα το καημενουλη. Το φόρεμα ειναι πολυ καλο και δεν φαίνεται ότι ειναι 7 χρονων.

Αλεξανδρα περαστικα, που κρυωσες? θελει προσοχη πάντως παγωμένα νερά, ανεμιστήρες, air condition.... Όλα μια χαρα με την μικρη σου θα ηρεμησετε και εσείς. Η φλέβα εμένα ειναι στο μπουτι μου ειχε πει ογιατρος ότι η μήτρα πιέζει την συγκεκριμένη φλέβα και μετα τον τοκετο δεν είχα πρόβλημα. Τωρα ξανα βγήκε και πιστεύω ότι μετα θα επανέλθει πάλι. Τωρα για γιατρο που με ρωτάς μαλλον αγγειολογος θα ειναι ειδικός.

Αυτα κοριτσακια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, λίγη ώρα έλειψα και γεμίσατε μία σελίδα!

Ευτυχώς δεν ξαναέκανα διάρροια. Κοιμήθηκα λίγο το μεσημέρι, κι έχω ακόμα ζαλάδα και λίγο αναγούλα...

Αλεξάνδρα περαστικά! Κι εσύ άρρωστη; Τι γίνεται ρε παιδιά μ' αυτό το καλοκαίρι; Εγώ δύο φορές έχω αρρωστήσει μέχρι τώρα. Αφήστε, από τότε που γέννησα, αρρωσταίνω συνέχεια...

Πολύς ύπνος η Κωνσταντίνα!

Για τις τροφές που λες, κι εγώ μωρό είχα ξεκινήσει πολύ νωρίς, νομίζω χυμό πορτοκάλι από δύο μηνών, και όλα τα υπόλοιπα πολύ νωρίς. Νομίζω ότι από εφτά μηνών έτρωγα ό,τι κι οι γονείς μου, αλλά πολτοποιημένα. Αλλά υποτίθεται αυτό ήταν της παλιάς σχολής, κι ότι η νέα σχολή θέλει η εισαγωγή των τροφών να γίνεται πιο αργά και σταδιακά. Τώρα η πιο νέα επιστρέφει στα παλιά; Άρα τι νόημα έχουν όλα αυτά και το τι θα πει ο κάθε παιδίατρος;

Το φρούτο από την αρχή μου είχε πει ο παιδίατρος να το δίνω απόγευμα, έτσι συνηθίσαμε και το δίνω τότε. Αλλά μπορεί να φάει και το πρωί λίγο. Ειδικά τώρα με το σταφύλι, όποτε ανοίξουμε το ψυγείο, πάει και στήνεται μέσα, παίρνει σταφύλι και τρώει! Του αρέσει πάρα πολύ.

Τα κολλητηλίκια ο άντρας μου τα κάνει στον ύπνο του. Όταν ξυπνήσει δε θυμάται απολύτως τίποτα!

Κατερίνα τι τη νοιάζει τη φίλη σου για το φόρεμα που θα φορέσεις εσύ; Δηλαδή πού θα έπρεπε να φορέσεις το βαρύ φόρεμα, αν όχι στο γάμο; Υπάρχει περίπτωση να σε καλέσει σε δεξίωση η βασίλισσα της Αγγλίας και θα το κρατήσεις για τότε; Άλλωστε, δεν είναι και τόσο βαρύ, μια χαρά φόρεμα είναι!

Καγκουράκι τι έγινε με τους σεισμούς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ή που γράφουμε τρεις τρεις τις σελιδες ή που δεν θα γράφουμε τίποτα.

Σημερα κοινωνησαμε δευτερη Κυριακή, δεν άνοιγε το στόμα στην αρχη αλλα οκ κοινωνησε χωρις να ακουστεί καθολου. Μετα πήγαμε για μπάνιο στη θάλασσα παίζουν και τα δυο με τα κουβαδακια και δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσουν λεπτο κάτω απο την ομπρέλα, τουλάχιστον η Αγγελική φορα ολοσωμο και της βάζω συνεχεια αντηλιακο στην πλάτη και ο μικρός ειναι με μπλουζάκι. Πάντως η Αγγελική ειναι άσπρη άσπρη εχει παρει απο τον άντρα μου ενω ο μικρός εχει γινει μαυροτσουκαλο στα πόδια ειδικα φαίνεται εχει πιο σταρενιο δέρμα σαν εμένα. Χθες τον πήγα και τον κουρεμα κιόλας σας το πα δεν θυμάμαι, αχ κορίτσια εγινε πολυ κουκλι και φαίνεται και πιο ξανθουλης τωρα.

Οι μετασεισμοί σαν να έχουν κοπάσει απο χθες το πρωι δεν έχω καταλάβει άλλον.

Δεν έχω αλλα νεακια, την τριτη έρχεται και ο μπαμπάς μας και τον περιμένουμε πως και πως και ίσως έρθουν και η νονα του Νικολα με τους γονεις της και τον αδερφο της εκει γύρω απο τον Δεκαπενταύγουστο.

Κατερινα σημερα φτιάχνουμε τα Cinnabon, εχουμε αφήσει το ζυμαρι να φουσκώσει τωρα,μελπιζω να μας βγουν ωραία γιατι έδειχναν πολυ λαχταριστα στις φωτο που έβαλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι!

Η τέλεια ερημιά σήμερα! Μόνο το Καγκουράκι μπήκε.

Εγώ τελικά αδιαθέτησα. Από αυτό προερχόταν όλο αυτό το κακό... Μόλις ήρθε η περίοδος ηρέμησα, πέρασαν και οι ζαλάδες και όλα... Το κακό είναι ότι σήμερα το πρωί κοινώνησα, και τώρα μαζεύω χαρτιά και σερβιέτες για να τα κάψω...

Το απόγευμα πήγε ο άντρας μου τον Αντρέα στο πάρκο, και εκεί έκανε κακά, πολύ νερουλά, τα οποία έτρεξαν απ' έξω, αφήστε... Μετά ξαναέκανε πολύ λίγα, πάλι νερουλά. Δεν ξέρω τι έπαθε, σήμερα δεν είχε και πολλή όρεξη, αλλά κάνει και φοβερή ζέστη, μπορεί να οφείλεται σ' αυτό. Ελπίζω να μη συνεχιστεί η διάρροια, αυτό μας έλειπε πάλι...

Καγκουράκι εμείς πηγαίνουμε για μπάνιο αργά το απόγευμα, λίγο πριν πέσει ο ήλιος, έτσι δε χρειαζόμαστε ούτε ομπρέλα, ούτε αντηλιακό! Σήμερα λέγαμε να πάμε για μπάνιο, αλλά μετά μου ήρθε η περίοδος, φυσούσε κιόλας, και κατέληξαν οι άντρες στο πάρκο. Ευτυχώς που δεν πήγαμε για μπάνιο δηλαδή, γιατί μπορεί να κρύωνε χειρότερα ο μικρός. Και φαντάζεστε να έκανε κακά στο μαγιό, μπλιάχ!

Τα Cinabbons πώς έγιναν; :)

Το Νικόλα τον είδα στο φέισμπουκ, είναι γλύκας!

Καλά, ο Αντρέας έχει κάνει τρελή πρόοδο. Του αρέσει να παίζει με την υδρόγειο σφαίρα (έχουμε μια μικρή). Πολλές φορές βρήκαμε την Κύπρο, και λέμε ότι εμείς είμαστε εδώ, τη Φιλανδία και λέμε ότι εκεί είναι ο νονός, την Αγγλία και λέμε ότι εκεί είμαστε τα Χριστούγεννα (την Ελλάδα για να πούμε ότι εκεί είναι ο παππούς και η γιαγιά, προτιμώ να την αποφύγω, χιχι!). Σήμερα κρατούσε την υδρόγειο σφαίρα πάλι, και έδειχνε κάπου προς τον Βόρειο Πόλο. Του λέω "πού είναι ο νονός;" και μου λέει "πάνω", επειδή πολλές φορές είπαμε ότι ο νονός είναι πάνω ψηλά, κοντά στο Βόρειο Πόλο!

Αφήστε που προσπαθεί να τραγουδήσει, σας το έχω ξαναπεί αυτό! Όποτε περάσουμε απ' το πάρκο, τραγουδά το "κούνια μπέλα"! Ό,τι βρει μπροστά του το κάνει πύργο, και μετά λέει "πύγο". Σήμερα το πρωί έκανε πύργο με τα κομμάτια του τοστ. Μετά πήρε κάτι παιχνίδια, από αυτά που μπαίνουν μέσα σε ένα μεγαλύτερο από τρύπες στο σχήμα τους, και τα στοίβαξε το ένα πάνω στο άλλο. Μιλάμε για πολύ ψηλό πύργο!

Σας αφήνω γιατί κάνει τρελή ζέστη κι ο ανεμιστήρας εδώ δεν κάνει τίποτα. Θα πάω στο δωμάτιο να την πέσω, που ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα cinnabons καταπληκτικά, πολυ πολυ νόστιμα και μυρίζει το σπιτι κανελλα, έφαγα ένα δυο μικρα όταν ήταν ζεστά αλλα μολις κρυωσαν ειναι ακομα πιο τέλεια!! Αχ και θα αναρωτιέμαι αυριο το πρωι γιατι δείχνει όλο και περισσότερο η ζυγαρια. Μετα το βραδυ μετα την περπαταδα μας στο χωριο περάσαμε απο το σπιτι μιας θείας μου η οποια ειχε επισκέψεις απο τα Γιάννενα και μας κερασε μπακλαβα γιαννωτικο και καταλαβαίνετε έφαγα τον δικο όλη και ότι άφησε η Αγγελική, οπότε σημερα απο ζάχαρη είμαι φουλ.

Αννα Μαρία αδιαθετησες τελικα για αυτο όλα αυτα, ελπίζω και ο Αντρικος να μην κάνει άλλη διαρροια και να ήταν κάτι περαστικό και αυτο. Καλα δεν ειναι τέλειο όταν τα βλέπεις να κάνουν περισσότερα πράγματα μερα με την μερα, μπράβο στον μικρο που ξέρει και μαθαίνει τόσα πολλα και γρήγορα,μαύρο δείχνει και ποσο καλα ασχολείσαι και εσυ μαζι του, πολυ σημαντικο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες

εμεις παλι δουλειες ανοιγουμε θελουμε να βαψουμε τα δωματια των παιδιων και επι της ευκαιριας τους χωρισα κιολας ειχα τον Νικο μαζι με τον Γιωργο και τον Δημητρη μονο του και εβαλα τον Νικο μονο του και τους αλλους δυο μαζι ,διαλεξανε και τα χρωματα που θελουνε,θα φτιαξει κι αντρας μου ραφια κι ενα γραφειο για το ενα δωματιο γιατι το αλλο εχει και την αλλη βδομαδα θα βαψουμε γιατι την Παρασκευη θα κανω τα γενεθλια του Γιωργου και θελω να κανω τις ετοιμασιες μου,δεν θα κανω παρα πολλα θα φτιαξω πιτσακια σε ρολο,κοτοπουλο παναρισμενο στο φουρνο,μακαρονοσαλατα,τυροπιτακια θα φτιαξει η πεθερα μου και σκεφτομαι κατι με λουκανικο και μαλλον ενα αλμυρο κεικ α και παγωτο σαντουιτς πως σας φαινονται;ο αντρας μου λεει να καλεσω την αδερφη του και οτι γινει εγινε να δωσω τοπο στη οργη....αυριο θα παω στα μαγαζια παλι να ριξω ενα ματι αλλα μαλλον μονο παπουτσια θα παρω και τελος

Κατερινακι χαιρομαι που σας πετυχαν και σου αρεσαν,αν εμειναν μπορεις να βαζεις την κρεμα και να τα ζεσταινεις στο μικροκυματων τρωγονται μια χαρα και μετα απο αρκετες μερες ,εγω παλι απο ζαχαρη ποτε δεν ειμαι φουλ αν γινοταν να τρωω συνεχεια γλυκα!!χθες ηρθε η συνηφαδα μου και ο Δημητρης της εδειχνε την κουπα και της ελεγε κοιτα το ποτηρι μου και το επαιρνε μαζι του οπου πηγαινε φυσικα δεν αφηνει τους αλλους να πιουν το γαλα τους εκει το εχει καβαντζωσει χαχαχα,βαλε κι εδω καμια φωτο να δουμε τον Νικολα

Μαγδα σε θυμηθηκα χθες το βραδυ,ο Δημητρης ελεγε οτι πονανε τα ποδια του και θυμηθηκα που διαμαρτυροταν και ο Βασιλης σου ...

Αννα Μαρια περαστικα στον Ανδρεα μακαρι να μην ξανακανει διαρροιες και να ηταν κατι παροδικο ,μπραβο στο παληκαρακι σου που κανει τοσα πολλα πραγματα !!λες να κρατησω το φορεμα για να το φορεσω στη δεξιωση της βασιλισσα της Αγγλιας χαχαχα δεν παιζεσαι ομως!!παντως ουτε η αδερφη το θυμοταν ,ουτε η μανα μου αλλα ουτε και η συνηφαδα μου θα το θυμαται ο ξενος κοσμος κι αν το θυμαται καποιος παλι σκασιλα μου αμαν πια...

παω να βαλω σκουπα σαν τα γουρουνια γιναμε εδω μεσσ παλι γκρρρρ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.

Εγώ πάλι ζαλίζομαι, γιατί ξύπνησα απ' τις εξήμιση και δεν τα κατάφερα να ξανακοιμηθώ... Τώρα λέω να την πέσω, αλλά οι γείτονες έβαλαν τα παιδιά τους στην πισίνα και γίνεται χαμός. Απορώ, αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καμία απολύτως αίσθηση του γεγονότος ότι ζουν περιτριγυρισμένοι από άλλους ανθρώπους, τους οποίους ενοχλούν; Δεν είναι μόνο σήμερα, γενικώς κάνουν πάρα πολλή φασαρία. Ακόμα και στη μία μετά τα μεσάνυχτα η μάνα μπορεί να ουρλιάζει στα παιδιά της για να κοιμηθούν, χωρίς να σκέφτεται ότι κάποιοι άλλοι θέλουν πραγματικά να κοιμηθούν εκείνη την ώρα.

Καγκουράκι άμα τα ευχαριστήθηκες τα γλυκά δεν παχαίνουν, χιχι! Εγώ πάλι δεν είμαι και πολύ του γλυκού. Όχι ότι τα σνομπάρω, αλλά δεν μπορώ να φάω και πολύ, εκτός αν είναι παγωτό!

Δεν ξέρω αν ασχολούμαι και πολύ με τον Αντρέα, γενικώς είναι μωρό που παίζει πολύ μόνο του, κι έτσι απλά κάθομαι μαζί του και διαβάζω ένα βιβλίο, ενώ αυτός παίζει. Φυσικά του λέω πολλά πράγματα, του διαβάζω παραμύθια, παίζουμε και μαζί, αλλά πιο πολύ παίζει μόνος του.

Στην Πάτρα η πεθερά φαινόταν να εκνευρίζεται που όλο ήμουν με ένα βιβλίο στο χέρι. Πιο παλιά μάλιστα μου έλεγε "κλείσ'το βιβλίο, θα στραβωθείς". Την κακομοίρα, δεν ξέρει ότι, όταν κλείνεις το βιβλίο στραβώνεσαι, όχι όταν το ανοίγεις. Τώρα που πήγαμε, όταν είχε αρρωστήσει το μωρό και ανέβασε πυρετό 39.6 απ' τη μασχάλη, τον πήρα και πήγαμε στο δωμάτιο. Καθίσαμε στο κρεβάτι, έβαλα κλιματιστικό, και του διάβαζα ιστορίες, ενώ αυτός ζωγράφιζε. Μετά, όταν τελείωσαν οι ιστορίες, πήρα το βιβλίο μου, και το μωρό συνέχισε να ζωγραφίζει. Οπότε έρχεται η πεθερά να μάθει αν έπεσε ο πυρετός, με βλέπει με το βιβλίο και μου λέει "τώρα πρέπει να ασχοληθείς με το παιδί σου, χέστο το βιβλίο, συγγνώμη κιόλας". Εν τω μεταξύ, πριν, όταν είχε ανέβει πολύ ο πυρετός, αντί να το βουλώσει, ήρθε και μας έπρηζε ότι είμαστε απαράδεκτοι που αφήσαμε τον πυρετό να ανέβει τόσο πολύ. Απορώ πώς δεν την έβρισα και στις δύο περιπτώσεις...

Κατερίνα, ανανέωση βλέπω! Μια χαρά! Εμείς έχουμε βάψει όλα τα δωμάτια σε διάφορα χρώματα, το ίδιο και το διάδρομο, και μένει το σαλόνι, που είναι εντελώς άδειο και ουδέτερο. Δε μου αρέσει καθόλου που δεν έχουμε ασχοληθεί με τη διακόσμησή του, αλλά η διακόσμηση θέλει και λεφτά, άσε που στα τραπεζάκια πλέον δεν μπορώ να βάλω απολύτως τίποτα.

Τι ωραία που ο άντρας σου ξέρει και φτιάχνει τόσα πράγματα. Του δικού μου δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια του. Τώρα κάηκε η μία από τις δύο λάμπες στο διάδρομο, κι επειδή λέει, φοβάται ότι θα σπάσει το φωτιστικό, θέλει να φέρουμε ηλεκτρολόγο για μια λάμπα...

Τώρα έχει βρει καινούριο χόμπι, την αστρονομία, και θέλει ν' αγοράσει τηλεσκόπιο. Ευτυχώς έχει κάποια δικά του λεφτά, και δε θα επιβαρύνει εμένα. Συμφωνώ κι εγώ, όμως, γιατί είναι πολύ συναρπαστικό, ειδικά άμα παρατηρείς το φεγγάρι, βλέπεις και τους κρατήρες, και είναι συγκλονιστικό! Να δούμε, όμως, πόσο καιρό θα κρατήσει και μετά θα το βαρεθεί.

Κι εμείς σα γουρούνια είμαστε, αλλά όσο και να καθαρίζω... πάλι γουρούνια μένουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Σας γραφω απο το ξενοδοχειο που ηρθαμε για διακοπες!ωραια περναμε!

Αλεξανδρα ολο και καλυτερευει το Κωσταντινακι!υδρονεφρωση χτην εγκυμοσυνη?ευτυχως που το προλαβατε κοπελα μου!

Αννα μαρια περαστικα!αν ηταν γαστρεντεριτιδα θα χες κι εμετους η δεν ειναι απαραιτητο?μπορει να ναι συμπτωμα της περιοδου?Καλα η πεθερα σου οτι να ναι!το γεγονος οτι διαβαζεις βιβλια το συνδεει με το οτι στραβωνεσαι?εγω θα της απαντουσα με πλαγιο τροπο βεβαια γιατι οι πεθερες θελουν τον τροπο τους!χαχα

Κατερινα δεν μπηκα να δω το φορεμα σου αλλα και το ιδιο να φορεσεις δεν πιστευω οτι θα θυμαται κανεις οτι το ξαναφορεσες!εγω το φορεμα που φορεσα στα βαφτισια της μικρης το ξαναφορεσα στο γαμο της κορης του συναδελφου μου!οκ θυμουνταν η μαμα μου και η θεια μου οτι το ξαναφορεσα αλλα οι υπολοιποι δεν πηραν ειδηση!α κι ο αντρας μου κι ο μπαμπας μου το θυμουνταν!χαχα

Καγκουρακι φαε τωρα που εχεις και δικαιολογια!χαχα!εγω παντως που ημουν εγκυος δεν στερηθηκα τιποτα!ετρωγα οτι λαχταρουσα!γιατι πριν την εγκυμοσυνη ημουν σε διατροφη και στην εγκυμοσυνη χαλαρωσα!

τι αλλο ειπατε?δεν θυμαμαι!

εμεις ηρθαμε σαββατο απογευμα εδω στον Πρωταρα,το νραδυ πηγαμε στη βαφτιστικια, μου!

χθες πηγαμε γυρω. στις 11 σε κεντρο κοντα στην παραλια,ηρθαν και οι κουμπαροι μας απο λεμεσο και οι κουμπαροι μας που μενουν μονιμα εδω,βαλαμε λιγο τη μικρη μεσα αλλα ηταν αφορητη ζεστη και ηταν τοση πολυκοσμια!γυρισαμε γυρω στις 5μιση στο ξενοδοχειο, καναμε μπανακι και βγηκαμε βολτα. με το ποδηλατακι τη μικρης,μετα περιπατο με το αυτοκινητο στο κεντρο του Πρωταρα και στο γυρισμο κοιμηθηκε η μικρη!

σημερα ξυπνησαμε το πρωι,πηγαμε στο παιγνιδοτοπο του ξενοδοχειου,μετα πηγαμε και προσκυνησαμε Στον Προφητη Ηλια,υπεροχη τοποθεσια σε υψωμα που βλεπεις ολη την περιοχη απο κατω,ηταν τελεια!επιστρεψαμε το μεσημερι,ταισα τη μικρη,κοιμηθηκε,ξεκουραστηκαμε κ μεις λιγο και τωρα κατεβηκαμε κατω στην πισινα,αλλα δεν την εβαλα μεσα!φοβαμαι απο μολυνσεις,τοσο πολλης κοσμος μπαινει!βουτηξα λιγο τα ποδια της!σας αφηνω γιατι θα παμε να ετοιμαστουμε για βολτουλα κατω στο κεντρο!φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες τι κάνετε?

εμεις περάσαμε ωραία το βραδάκι μας, μετα τις παρακλησεις πήγαμε δίπλα στο δημοτικό σχολείου του χωριού όπου ειχε έκθεση βιβλίου και έκθεση ζωγραφικής απο τα παιδάκια του δημοτικου. μπορούσες να αγορασεις βιβλία παιδικα αλλα και για μεγάλους και έτσι πήρα ένα της Αγγελικης του Τριβιζα. Μετα μάζεψαν όλα τα πιτσιρικακια που ήταν εκει 10-12 παιδάκια δεν ήταν περισσότερα και έπαιζαν παιχνιδια παλαιότερης εποχής, που δεν τα παίζουν πια ή και δεν τα ξέρουν. Επαιξαν δηλαδη σπασμένο τηλεφωνο, την κολοκυθιά, περνα περνα η μέλισσα, πουν το το δαχτυλίδι, ένα αλλο που προσπαθούσαν με μια πέτρα να ρίξουν ένα τενεκεδακι και ένα που με ένα σκοινί έφτιαχναν ένα σχήμα στο εδαφος και έπρεπε να το μαντεψουν και οποιο το έβρισκε κυνηγαγε να πιάσει τρία παιδάκια και το έλεγαν αυτο τρεις και το λουρι της μάνας. Η Αγγελική το ευχαριστηθηκε όπως όλα.

Κατερίνα έχετε εσωτερική μετακόμιση δηλαδη στο σπιτι, είμαι σίγουρη ότι θα γίνουν πολυ ωραία τα δωματιακια τους, όπως επισης σίγουρη είμαι ότι θα μεγαλουργησεις πάλι στην κουζίνα για τα γενέθλια του Γιώργου. Την χει κάνει δικια του την κούπα ο Δημητρακης, και η Ανθη το ίδιο μου έλεγε ο Πάνος μονο εκει πίνει το γάλα του και έκοψε έτσι και το μπιμπερο!

Αννα Μαρία φαντάζομαι την πεθερα να σε πετυχαίνει παντα με το βιβλίο καπνούς θα έβγαζε, πρόσεχε μετα την αστρονομια μη το ρίξει στην αστρολογια ο άντρας σου!!!! Καλα για τους γείτονες ειναι κάποιοι που όντως δεν καταλαβαίνουν ή νομίζουν ότι δεν ακούγονται τ να πω? Εδω στο χωριο οι διπλανοι μας ειναι ένα ζευγάρι, τα παιδια τους μεγάλα στην ηλικία μου μένουν Αθήνα, ε η γυναικα μιλάει τόσο δυνατά με τον άντρα της που ακούμε τα παντα για τους ίδιους και για τα παιδια και όταν έρχεται ο γιος της που εχει ένα παιδάκι ενάμιση χρονων, χαμός απο το πρωι που τους περιμένει βάζει μπαλόνια και λεει θα του πω αυτο το τραγούδι και εκείνο και άμα έρθουν μιλάνε ολοι μαζι τόσο δυνατα που εχει τύχει μεσημέρι να κλείσω παράθυρα γιατι απο την ομιλία θα ξυπνούσαν τον Νικολα.

Βσω καλές διακοπές, να περάσετε όμορφα και να ξεκουραστειτε! Σε πισίνα ξενοδοχείο και εγω θα το αποφεύγω να σου πω την αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερώτηση, Αννα Μαρία εσυ νομίζω θα μου απαπαντήσεις

η τριτη Κυριακή για να κοινωνησει ο μικρός μετα την βάπτιση ειναι η επόμενη, το ίδιο πράγμα δεν ειναι αν τον κοινωνησω και τον Δεκαπενταύγουστο και αφήσω τοτε την λαμπάδα στην εκκλησία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια! Τι κάνετε? Εγω τωρα χαλαρώνω μιας κ κοιμαται ο Στεφανάκος μου. Ειχαμε ραντεβου για κουρεμα στις 4, κ ευτυχως που ειναι φιλος μας ο κομμωτης και πηρα κ του το ακυρωσα. Δεν θελω να τον ξυπνησω! Σημερα βγηκαμε και του πηρα παντοφλιτσες και αθλητικά παπουτσάκια. Τελικα του εχω πολλα παπουτσια!! χαχα δεν μπορω να αντισταθω οταν ειναι πραγματα για τον μικρο. Στο μεταξυ μεγαλωσε το ποδι του σχεδον 2 νουμερα. Στο 24 πηγαμε. Και περσι το καλοκαιρι το ιδιο. Μονο καλοκαιρι μεγαλωνει το ποδι?? χιιχιχι

Κατα τα αλλα εχω βαρεθει να σας πω την αληθεια γιατι δεν κανω και τιποτα ιδιαιτερο. Αυριο βραδυ ή Πεμπτη πρωι, αναλογως της δουλειας του συζυγου χαχα θα παμε Παφο στα πεθερικα μου. Θα κατσουμε μεχρι Κυριακη. Κανονισαμε εκδρομουλες και εξοδους οποτε θα ξεσκάσουμε λιγο. Κ ο Στεφανακος κολλησε πανω μου αφου δυο μηνες τωρα ειμαστε αυτοκολλητοι, ολα μαζι τα κανουμε! Βλεπω ομως μεγαλη προοδο...Χθες επαθα πλακα, ειμασταν στο δρομο και ειχε μια πινακιδα απο ενα καταστημα που ελεγε ολα 8 ευρω, και φωναζε μαμα νατο οτωωωω!! Μαθαμε λιγα απο τα χρωματα, τραγουδαμε κ αλλα πολλα. Αμα αρχισω να σας λεω δεν θα τελειωσω χαχα. Εχει τρελλα με κιθαρα κ βιολι κ γενικα μουσικη!!!

Αντε παω στα δικά σας!!

Καγκουρακι Κατερινιω φαε παιδι μου ζαχαρη να ευχαριστηθεις τωρα που μπορεις!!! χιχι Στην εγκυμοσυνη το απολαυσα, ετρωγα παγωτα μεχρι σκασμού!!! Ωραια τα βιβλια του Τριβιζα που πηρες στη μικρη. Θα της κανει μεγαλο καλο να διαβαζει. Το σποράκι πώς ειναι? Ο Νικολας σου κουρευτηκε ε? Βαλε φωτο να τον δούμε!

Κατερινα μου κανετε μετακομιση εσωτερική??Ολα τελεια θα ειναι...θα το ευχαριστηθουν και τα μικρά και θα ειναι ολα ετοιμα τωρα που ανοιγουν τα σχολεια. Για τον υπνο του Στεφανάκου μου ισως φταιει η ζεστη ισως η πολλη ενεργεια που εχει χαχα.

Αννα Μαρια πώς εισαι? Συνηλθες απο τις ζαλαδες κλπ? Μαλλον λογω περιοδου θα ειναι ολα και σε συνδυασμο με τη ζεστη ζειροτερευουν τα πράγματα. Ο Αντρέας σου πώς ειναι? ΠΟλύ γελασα με την πεθερα σου και τα βιβλια!!!!

Αλεξάνδρα πώς έισαι? Περαστικά σου. Ευτυχως η Κωνσταντίνα σου ειναι ενταξει με το θέμα της υδρονεφρωσης. Τα περισσοτερα παιδιά το ξεπερνάνε σε κάποια φάση.

Μαγδα θα πατε παιδικό? Εγω τον παω αναγκαστικά απο 4,5 μηνων αφου δεν ειχα καμια βοηθεια. Ολο αρρωσταινε αλλα εμεις εχουμε θέμα με αλλεργικη βρογχιτιδα. Περσι ηταν πολύ καλύτερα ευτυχως. Μας παρακολουθουσε βεβαια ο παιδοπνευμονολογος στο Μακαρειο κ σταθεροποιηθηκε. Να μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε...Θα παιζει, θα μαθει πολλά και θα δεις μεγαλη διαφορα.

Βασω μου πηγατε Πρωταρα? Τι τελεια που ειναι στον Προφητη Ηλια...Μια συναδελφος εχει εξοχικο εκει κοντα και ακριβως απεναντι ειναι ο Προφητης Ηλιας...ειναι χαρμα οφθαλμων!! Αντε να ξεκουραστειτε κ εσεις!

Φωτο του μικρου προσπαθησα ν αβαλω κ δεν τα ειχα καταφερει...παω τωρα να ξαναπροσπαθησω!

Σας αφηνω προς το παρον!! ΠΟλλά φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μοου, ειδα τωρα στις φωτο το φορεμα..Ειναι πολύ ωραία. Μου αρεσε πολύ, σου πάει και σε κολακευει! Εχεις και κορμάρα!!

Σας εβαλα και φωτο προσφατες απο εμας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια!

Είμαι ένα όρθιο, ή μάλλον καθιστό, πτώμα... Σήμερα πήγαμε εκδρομή στο Τρόοδος, στο βουνό δηλαδή. Ήταν πάρα πολύ ωραία, επισκεφθήκαμε μια συνάδελφό μου που νοικιάζουν ένα σπιτάκι για μια εβδομάδα. Είναι σπιτάκια που τα έχουν οι διάφορες συντεχνίες και τα νοικιάζουν οι εργαζόμενοι σε σχετικά χαμηλές τιμές. Αυτό το σπιτάκι που μένουν είναι μέσα στα πεύκα, ήταν πανέμορφα, ο αέρας μοσχοβολούσε και έκανε απίστευτη δροσιά. Καθόμασταν στη βεράντα και κρυώναμε μεσημεριάτικα! Δεν πήγαμε πουθενά, καθίσαμε όλη μέρα εκεί και απολαμβάναμε τη δροσιά και τα πεύκα! Ο Αντρέας δεν ήταν πολύ άτακτος, νομίζω του πήγε πολύ το περιβάλλον. Το μόνο πρόβλημα ήταν όταν φάγαμε και μετά... Εμείς αυτές τις μέρες νηστεύουμε, αλλά οι φίλοι μας σήμερα είχαν προγραμματίσει αρτύσιμο φαγητό, και δε γινόταν να αλλάξουν το πρόγραμμά τους, γιατί έφτιαξαν διαιτολόγιο για την εβδομάδα που θα μείνουν εκεί, και πήραν μαζί τους τα υλικά ακριβώς για τα φαγητά που θα φτιάξουν και τίποτε άλλο. Εμείς είχαμε από χτες γίγαντες που είχε φτιάξει ο άντρας μου, και τους πήραμε μαζί μας, έτσι βολευτήκαμε όλοι. Ο Αντρέας έφαγε απ' το δικό τους φαγητό και έφαγε και λίγους γίγαντες. Λοιπόν, μόλις σηκωθήκαμε απ' το τραπέζι, μ' έπιασε το στομάχι μου και πήγα να πεθάνω. Κάθε λίγο έτρεχα στην τουαλέτα κι έκανα διάρροια, ενώ άκουγα τα έντερά μου να βρυχώνται και τα ένιωθα να συστρέφονται. Φοβήθηκα ότι πήγαινα να πάθω γαστρεντερίτιδα. Ενώ ήμουν σ' αυτό το χάλι, πήγαμε περίπατο στην πλατεία του Τροόδους, όπου έχει παιδική χαρά, και ο Αντρέας έπαιξε, κυρίως με τα χώματα κι έγινε κουραμπιές. Εγώ διπλωμένη στα δύο, κουβεντιάζαμε, βέβαια, με τη φίλη μου, αλλά πονούσα φοβερά. Επιστρέφουμε στο σπίτι, κάνουμε ένα ντους τον Αντρέα να φύγουν τα χώματα κι ευτυχώς, την τελευταία φορά που επισκέφθηκα την τουαλέτα πριν φύγουμε, τα κατάφερα και ξεφούσκωσα! Νομίζω δε θα άντεχα μέχρι τη Λάρνακα έτσι... Αφήστε που για ένα κομμάτι της διαδρομής αναγκάστηκα να οδηγήσω εγώ...

Πέρα απ' αυτό, ήταν πολύ ωραία, ηρεμήσαμε και φορτώσαμε τις μπαταρίες μας!

Βάσω πώς τα περνάτε στον Πρωταρά; Σε περιποιούνται καλά οι μαθητές και οι μαθήτριές μου; :) Επιστρέφετε αύριο;

Καγκουράκι τι ωραία παιχνίδια έπαιξαν τα παιδιά χτες! Εμείς χτες μετά την παράκληση πήγαμε σε μια φίλη μου, ήταν και ένα άλλο ζευγάρι εκεί με δύο αγοράκια, κι ο Αντρέας έπαιξε πολύ, αλλά στο τέλος έκλαιγε, γιατί ο άντρας μου με τον άντρα της φίλης μου έπαιζαν πινγκ-πονγκ, κι ήθελε να παίξει κι αυτός!

Καλά, από ασυνείδητους και ενοχλητικούς γείτονες άλλο τίποτα. Ειδικά η μάνα μου, από γείτονες ψώνισε από σβέρκο... Βάλλεται από παντού, από όλα τα σπίτια γύρω της κάνουν υπερβολική φασαρία... Οι δίπλα είναι μητέρα χωρισμένη με τέσσερα παιδιά, το μεγαλύτερο γύρω στα 27, το μικρότερα γύρω στα 14-15, και όλη μέρα τσακώνονται και τσιρίζουν. Η μάνα έχει φίλο, ο οποίος προτίμησε να πάει να μείνει σπίτι του, γιατί δεν άντεχε τη φασαρία! Οι από πίσω είναι διπλοκατοικία, κάτω μένουν οι γονείς και πάνω η κόρη με τον άντρα και την κόρη της. Όλη μέρα μάνα και κόρη κουβεντιάζουν απ' τα μπαλκόνια και φωνάζουν στη μικρή, και το χειρότερο είναι ότι η μάνα έχει φωνή σαν κακιάς μάγισσας και η κόρη φωνή σα λιμενεργάτη. Δίπλα μας παλιότερα έμενε κάποιος αλκοολικός, ο οποίος μεθούσε και έβγαινε τις νύχτες και φώναζε, αλλά δυστυχώς πέθανε νέος, παρ' όλο που προσπάθησε πολύ να σταματήσει το ποτό και πήγαινε και πολύ στην εκκλησία στα τελευταία του, και το σπιτάκι που έμενε το γκρέμισαν. Απέναντι είναι ένα ινστιτούτο αισθητικής-γυμναστήριο και για ένα διάστημα λειτουργούσε άλλο ινστιτούτο αισθητικής ακριβώς δίπλα απ' αυτό! Μια παραμονή Χριστουγέννων τσακώθηκαν, και βγήκαν στο δρόμο να χτυπηθούν! Και φυσικά, όλα τα σπίτια έχουν σκυλιά, τα οποία γαβγίζουν συνέχεια. Μιλάμε για φοβερή γειτονιά!

Για τη Θεία Κοινωνία που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω, αλλά φαντάζομαι ότι δεν έχει να κάνει με το πότε, αλλά με το πόσες φορές, οπότε λογικά, ο Δεκαπενταύγουστος θα πιαστεί ως η τρίτη φορά. Εϊναι λίγο αστείο να πας να τον κοινωνήσεις Δεκαπενταύγουστο χωρίς λαμπάδα και να μην μετρήσει ως Θεία Κοινωνία και να ξαναπάς την Κυριακή με τη λαμπάδα.

Μαρία τυχερήηηηη!!!! Θα πας στα πεθερικά!!!!! Α, ξέχασα να σας πω! Η πεθερά μου κάνει και ταχύρρυθμα γκρουπ σε πρωτάρες! Άμα θέλετε κανονίζουμε να πάμε όλες μαζί να μας βγει πιο οικονομικά. Πρωτάρες θεωρούνται όσες έχουν κάτω από τρία παιδιά, ή έχουν τρία παιδιά και είναι μικρότερα από τα παιδιά της πεθεράς μου ή έχουν πάνω από τρία παιδιά, αλλά είναι μικρότερες από την πεθερά μου, άρα η πεθερά μου γνωρίζει περισσότερα από αυτές.

Ο Αντρέας ξέρει τα ονόματα των χρωμάτων, αλλά τα μπερδεύει ακόμα, δεν ξέρει ποιο είναι ποιο. Τα πιο πολλά τα λέει μπλε ή "κοκαΐ", δηλαδή πορτοκαλί ή "κόνονο" δηλαδή κόκκινο. Ξέρει τρία σχήματα, τον "κύκο" (κύκλο), το "κίγκονο" (τρίγωνο) και το "κάγκωνο" (τετράγωνο) και τα αναγνωρίζει όπου κι αν τα δει. Σήμερα στο Τρόοδος του έκοψα λίγο μήλο, κι ένα κομματάκι είχε τριγωνικό σχήμα, οπότε το βλέπει και λέει "κίγκονο"!!!

Α, ξέρει και τους αριθμούς, αλλά τους λέει ανακατεμένους: δύο, τία, τέτεα, ετά, ένα... :)

Είδα και τις φωτογραφίες σας, αν και τον βλέπω και στο φέισμπουκ τον Στεφανάκο. Στη φωτογραφία που πίνει με το καλαμάκι είναι αφόρητα γλύκας!

Εν τω μεταξύ, το Δεκαπενταύγουστο είναι η γιορτή μου και για πρώτη φορά έλεγα να φτιάξω μόνη μου τον άρτο για την αρτοκλασία. Στην Κύπρο παίρνουμε τέσσερα πρόσφορα, τον άρτο, ένα μπουκαλάκι λάδι κι ένα μπουκαλάκι κρασί. Εκτός απ' τον άρτο, τα υπόλοιπα είχα σκοπό να τα αγοράσω απ' έξω. Με παίρνει σήμερα η μάνα μου όπως πηγαίναμε στο Τρόοδος και με ρωτάει αν θέλω να μου τα παραγγείλει από σήμερα, γιατί αύριο δεν προλαβαίνω να παραγγείλω και να είναι έτοιμα μέχρι το απόγευμα. Της λέω ότι τον άρτο θέλω να τον φτιάξω μόνη μου και να παραγγείλει τα υπόλοιπα ψωμιά. Να χτυπιέται ότι δε θα τα καταφέρω, και τελικά, χωρίς να μου το πεί, πάει και μου παραγγέλλει και τα πέντε... Και το έμαθα όταν την πήρα εγώ τηλέφωνο να τη ρωτήσω κάτι για το ζύμωμα...

Τέλος πάντων, σας αφήνω γιατί έγραψα σεντόναρο και θα τα πούμε αύριο!

Φιλούρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Είστε καλά; Σήμερα επιστρέψαμε από Ρόδο! Περάσαμε πολύ όμορφα αν και κουραστήκαμε λίγο με 3 παιδιά. Γιατί 3;;; Είχαμε πάρει μαζί και την ανιψιά μου η οποία είναι 11 χρονών. Ευτυχώς η πεθερά μου βοήθησε πολύ με το μωρό. Πολλές φορές που πήγαμε σε μακρινή παραλία ή που σκοπεύαμε να γυρίσουμε αργά το βράδυ το κρατούσε! Επίσης, όταν πηγαίναμε σε κοντινή παραλία ερχόταν κάποιες φορές και έπαιρνε την Αλεξάνδρα για να φάει και να κοιμηθεί και έτσι εμείς καθόμασταν περισσότερο στην παραλία. Δυστυχώς κολλήσαμε ομαδικώς γαστρεντερίτιδα αλλά ευτυχώς δεν κράτησε πάνω από 2 μέρες στον καθένα. Ξεκίνησε η Αλεξάνδρα, μετά ο Πάνος και η ανιψιά μου, μετά εγώ και ο Κοσμάς και τέλος τα πεθερικά μου. Κανείς δεν έμεινε όρθιος από τους εμετούς. Το καράβι μας κούρασε λίγο γιατί Ρόδο-Πειραιά το έκανε 16,5 ώρες αλλά είχαμε καμπίνα και έτσι καλά τη βγάλαμε. Κοριτσάκια μου, συγνώμη που δεν σχολιάζω τίποτα αλλά σήμερα γυρίσαμε και είμαι πολύ κουρασμένη......Δεν με κρατούν τα μάτια μου και έτσι δεν μπορώ να διαβάσω τόσες σελίδες.....Σας φιλώ όλες και θα επανέλθω δριμύτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια οντως ειναι τελεια στο Τροοδος τετοιο καιρο!δεν ξαναπηγα στα σπιτακια των συντεχνιων αλλα πηγα τετοιο καιρο σε περιοχες του Τροοδους και ειναι τελειος ο καιρος!εμεις εδω ψηθηκαμε,δεν αντεχεται ο ηλιος!πραγματικα!πως εισαι σημερα?καλυτερα?ο αντρεας λεει σχηματα και χρωματα!μπραβο!εμας πρεπει να της τα πω για να τα επαναλαβει!δεν τα δειχνςι και να τα πει μονη της!

Καγκουρακι εμας οι γειτονες ειναι το ενα σπιτι αδερφος του παπα μου, το αλλο ξαδελφη του παπα μου που οι κορες της βαφτισαν τη μικρη,πισω ο αδελφος μου, υπαρχει φασαρια ολη τη μερα γενικααλλα σε λογικα πλαισια!

Ανθη μου γυρισατε?σμαν σας επιασε ολους η γαστρεντεριτιδα?ζορι!ευτυχως περασε συντομα αλλα ειναι δυσκολο και στις διακοπες κιολας!η πεθερα σου πολυ βοηθητικη!μπραβο της!

εμεις φευγουμε σημερα αν και θα εμενα κι αλλο η αληθεια!μου αρεσε!καθε χρονο πηγαιναμε διακοπες μεπαρεα!περσιπου ειχαμε τη μικρη βρεφος πηγαμε με τους κουμπαρους μας που ειχαν μεγαλυτερα παιδακια και δεν ειχαμε κοινο προγραμμα και περασαμε καπως ζορικα!φετος ομως ηθελαμε να ρθουμε μονοι μας και μπορω να πω περασαμε πιο ομορφα απο ποτε χωρις να ζοριζομαι να κανω κατι που οι αλλοι προγραμματισαν!θα φυγουμεωκατα τις 12 να παμε στο χωριο του αντρα μου που ειναι πολυ μακρια απο δω,τρεις ωρες περιπου!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου. Τι κανετε? Εγω ξυπνησα στις 7 σημερα με το ζορι για να αρχισω δουλιτσες. Περιμενα κ ενα τεχνικο για το κλιματιστικο στις 9:30 και ηθελα να προλάβω να κάνω τουλαχιστον τα δωματια-μπανια. Ηρθε τελικα ο τεχνικος κ ο Στεφανος τον κυνηγουσε κ του φωναζε θειε το ενα θειε το αλλο. Μεχρι και τα εργαλεια του εφερε για να τον βοηθησει!! χαχα Ο ανθρωπος ενθουσιαστηκε και στο τελος τον εβαλε να φτιαξουν το ποδηλατο του!! χαχα Πολυ κοινωνικο αυτο το παιδι μου, πουθενα δεν κολλάει!!! Τωρα ετοιμάζεται για ύπνο. Θα σιδερωσω κ εγω και θα αρχισω να ετοιμαζω κ πραγματα για αυριο. Τελικα θα φυγουμε αυριο πρωι, λογω δουλειας του αντρα μου. Κ ηθελα να παω εκκλησια...Αν δεν προλάβω θα παω να προσκηνυσω με τον μικρο...Γιορτάζω κιολας αύριο! Θα μου κανει η μανουλα μου τη γιορτη οπως καθε χρόνο.

Αννα Μαρία, πρεπει να αποφυγεις τα οσπρια λιγες μερες μεχρι να συνελθει το στομάχι σου. Πάντως φανταζομαι ποσο θα ταλαιπωρηθηκες να εισαι τοσο χάλια εκτος σπιτιου... Για τη γειτονια της μαμας σου ενα εχω να πω...καθολου δεν θα ηθελα να μενω εκει χαχα...

Εμεις αν κ διαμερισμα ειμαστε γενικα πολύ ησυχα..Ειμαστε κ σε αδιεξοδο και τιποτα δεν ακουγεται. Σπανια να εχει φασαρια.

Για την πεθερα τώρα...η δικιά μου ειναι καλή σε αυτα τα θέματα, με ακουει. Υπηρξαν φορες στην αρχη που πηγε να κανει τα δικά της ή που μου τα λεει πλαγιως αλλα κατά τα αλλα ειναι οκ. Εχει βελτιωθει πολύ. Αυτο που με ενοχλει οταν παμε ειναι το τσιγαρο αλλα τωρα που ειναι καλοκαιρι ειναι οκ γιατι ειμαστε εξω.

Ευχαριστω για τα καλα σου σχολια για τον Στεφανάκο μου. Τον Αντρικο τον εβαλες φωτο? Δεν τον ειδα? Μπραβο του που εχει τοσες γνωσεις. Εχεις σκοπο να τον πας παιδικο ή για του χρονου?

Στην πεθερα σου που λες, να παμε αλλα χωρις τα μικρα γιατι αν παω με το γιο μου και μου τα κανει αυτα δεν θα αντεξω στο λεω!!! χαχα

Ανθη καλως ηρθατε πίσω και περαστικά σε όλους! Ειναι το χειροτερο μου η γαστρεντεριτιδα. Εδω και δυο χρονια το παθαινω καθε χρονο απο 2 φορες και με πεθαινει. ΤΟ χειμώνα που πέρασε μεσα σε δυο βδομαδες το επαθα δυο φορες!!!

Πάλι καλα που περασατε καλα κ ειχατε κ λιγη βοηθεια.

Βάσω μου καλο ταξιδι και καλη επιστροφή!!! Οταν εχεις παιδια ειναι δυσκολο να πηγαινεις διακοπες με ατομα που δεν εχουν παιδια. ΤΟ βλεπω με τους νονους του γιου μου που οταν ειναι να παμε καπου μαζι εγω δυσαασχετω με τα ωραρια και το θεμα του φαγητου ή για το πού θα πάμε λογω του μικρου. Κ με λενε κ υπερβολικη. Αμα ειναι να παω βολτα και να ζοριστω ή να ταλαιπωρησω τον μικρο για να πω οτι καπου πηγα, καλυτερα να μου λειπει!

Οι άλλες πού ειστε? Καμια για βοηθεια στο σιδερωμα??? χαχα ΤΟ ΜΙΣΩ!!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πτώμα είμαι και πάλι, καθάρισα το σαλόνι και την τραπεζαρία, συμμάζεψα (αυτό είναι το χειρότερο), σιγύρισα τα δωμάτια, και τώρα λέω να κάνω ένα ψευδοκαθάρισμα στο γραφείο και να πάω να την πέσω. Από φαγητό έφτιαξα μακαρονάδα και πολύ ήταν, αλλά λέω να φτιάξω αργότερα ροδακινόπιτα για αύριο.

Ανθή τι ωραία που περάσατε κι εσείς! Μια χαρούλα! Ευτυχώς που έχεις καλή πεθερά. Κι εμένα δε με πειράζει να μου κρατάνε το μωρό και να βοηθάνε, αλλά εξαρτάται και πώς το κάνουν. Αν, π.χ. πάρει να αλλάξει η πεθερά το μωρό με μπηχτές του τύπου "αφού εσύ δεν μπορείς...", "αφού εσύ δεν τα καταφέρνεις...", να μου λείπει το βύσσινο... Και, όπως καταλάβατε, κάπως έτσι είναι η δική μου...

Κρίμα που πάθατε γαστρεντερίτιδα, τι απαίσια αρρώστια...

Βάσω καλή διαμονή στο χωριό του άντρα σου. Ποιο είναι, θύμησέ μου...

Μαρία άπαικτος ο Στεφανάκος!

Κρίμα που δε θα πάτε εκκλησία αύριο, τέτοια μέρα, και γιορτάζεις κιόλας... Δεν μπορείτε να φύγετε λίγο πιο αργά; Πόση ώρα είναι η διαδρομή Λευκωσία-Πάφος;

Κι εμάς εδώ η γειτονιά είναι αφόρητα ήσυχη, αλλά ένα χρόνο τώρα που ήρθαν οι από κάτω, μας έχουν αναστατώσει... Τουλάχιστον είναι ενοικιαστές, δεν είναι ιδιοκτήτες, οπότε κάποια στιγμή λογικά θα φύγουν.

Α, ξέχασα να σας πω ότι στη γειτονιά της μάνας μου ζει και μια ηλικιωμένη, η οποία εδώ και δέκα χρόνια περίπου έχει κλειστεί στο σπίτι της και δε βγαίνει καθόλου, αλλά προηγουμένως έβγαινε και αναστάτωνε τη γειτονιά. Τσακωνόταν με όλες τις γειτόνισσες, φώναζε σε όλα τα παιδιά που έπαιζαν, και όταν πήγαινα στην έκτη δημοτικού κι έκανα τα γενέθλιά μου, βγήκε και μας φώναζε επειδή κάναμε φασαρία, και τελικά ήρθε σπίτι μας και έβαλε τις φωνές στη μάνα μου που δε μας μάζευε. Επίσης, στο διπλανό οικόπεδο, όπου έμενε ο αλκοολικός που σας είπα, τώρα έρχονται όσοι έχουν σκυλιά και τα βάζουν να κάνουν την ανάγκη τους, χωρίς να μαζεύουν τα περιττώματα. Καταπληκτική γειτονιά ε;

Τον Αντρέα θα τον πάω παιδικό του χρόνου, νομίζω είναι νωρίς ακόμα. Φωτογραφία δεν έβαλα, όταν περάσω τις καινούριες στον υπολογιστή θα σας βάλω.

Για τις διακοπές με ζευγάρια που δεν έχουν παιδιά, συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε, το είχα κι αυτό το θέμα με την κουμπάρα μου την περασμένη εβδομάδα, και ήταν απλά για έναν καφέ!

Σας αφήνω κόρες, πολλά φιλιά και θα τα πούμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ αν βλεπετε ωρα ναι ακομα ξυπνιαα

Σας διαβασα κ αυριο θα σας σχολιασω γλωσσοκοπανες μου

Εμεις σημερα στη δουλεια ημιαργια μετα τζαμπο κ θαλασσα κλασικα σουπερ ηταν..

Αντε σχολιΑζω κ λιγα ως να κλεισουν τα ματια εντελως

Καταρχην ανθη καλως μας ηρθες!!

Ομορφα ε,.ξεκουραστηκατε κιολας μια χαρα οσο για την ιωση καλοκαιριατικα μπρρρρρ

Τι μας περιμενει το χειμωνα φαντασου φετος..

Αν κ λενε φετος θεριζειογω νερου τι να πεις..

Αννα μαρια ελιωσα παλι με τις περιγραφες σου εισαι απολαυστικη η γειτονιΑ σας ειναι παναγιΑ μου βοηθα μα σε καλο σας ολοι μαζι βαλτοι ειναι;;

Εγω παλι το ακρως αντιθετο το καθε σπιτι εδω ειναι κλεισμενο σε τεραστια οικοπεδα κ απεχουν αρκετα πολυ μεταξυ τους τα σπιτια μονο ζωα ακους εδω εγω λεω θα μας σφαξουν κ χαμπαρι δε θα μας παρουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα απολαυσατε οικογενειακες διακοπες μπραβω κουκλα μου με το καλο κ στα πεθερονια.

Καλυτερα που δεν εβαλες ιωαννα στη πισινα ξενοδοχειου συνηθως δεν ειναι τοσο καθαρες λενε..

Βασουλα εμας ετσι ειναι η γειτονια στο πατρικο μου ολοι η γειτονια συγγενεις του μπαμπα μου.

Κα βαλε καλε το φορεμα τελειο χρωμα σχεδιο κ κορμι θανατηφορο inside!!

Οσοι το θυμουνται ειναι παραξενοι αρα αγνοησε τους σιγα μη θυμομουν εγω τη φοραγε ο καθενας σε γαμους εδω δε θυμαμαι τι κ που φοραγα εγω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι το ωραια παιχνιδια επαιξε η ζουζουνα οχι αυτα που παιζουν σημερα στην τιβι κ ειναι ολα σα βαρεμενα παλιες καλες εποχες

Μεγεια κ το μαλλακι στο αντρακι σου

Μαρακι μου γιορταζεις κ αυριο χρονια πολλα κ συ αννα μσρια μου μονο ευτυχια κ υγεια ολα τα αλλα ερχονται

Μαρακι βρηκες εθελοντη για σιδερο να στειλω κ τα δικα μου κ εγω το μισω γκρρρρ

Ναι σεπτεμβρη ξεκινα παιδικο τριων πλεον πιστευω θα του αρεσει τι να πω

4.5 εσεις;; Πολυ μωρακι μωρε αλλα μπορουμε κ αλλιως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παω για νανι σορυ που δε σχολιαζω αλλο αλλα θα κοιμηθω θα μου πεσει κ το κντ κ ποιος ακουει το συζηξ τι καζουρα θα μου κανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Πρώτα απ'όλα να ευχηθώ χρόνια πολλά στην Άννα Μαρία και στο Μαράκι μας, αλλά και στον γλυκό μου τον Πανούλη!!!!! Χρόνια πολλά και σε όλους τους δικούς σας που γιορτάζουν! Σήμερα ήταν μια ήσυχη μέρα. Το απόγευμα πήγα για καφέ με το Καρολινάκι και περάσαμε σούπερ! 2,5 ώρες καθίσαμε στην καφετέρια και είχαμε να πούμε και άλλα! Αύριο λέμε να πάμε στη θάλασσα οικογενειακώς. Σε λίγες μέρες ξαναφεύγουμε για Κρήτη και μετά διακοπές τέλος. Σεπτέμβρη ξεκινώ δουλίτσα. Ας μην τα σκέφτομαι όμως από τώρα. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια δεν με χαλάει που ξεκινώ δουλειά. Με χαλάει που μαζί με την δουλειά ξεκινά και η διόρθωση..Τον θυμάστε τον πόνο μου....Άννα Μαρία η γειτονιά της μαμάς σου είναι περίπτωση. Όλοι οι κουλοί εκεί μένουν;;;Χαχαχαχχα. Χαρά στην υπομονή της! Μπράβο στον Αντρίκο σου που αναγνωρίζει τα σχήματα και ξέρει και τους αριθμούς! Αστεράκι! Βασούλα καλύτερα που πήγατε μόνοι σας φέτος. Είναι δύσκολο να ταιριάξουν τα προγράμματα 2 ή περισσοτέρων ζευγαριών ακόμα και αν όλοι έχουν παιδιά ίδιας ηλικίας. Περάσατε όμορφα ε;; Και μόνο που βλέπουμε τα παιδάκια μας να το απολαμβάνουν τόσο είναι αρκετό! Μάγδα μου πατε συχνά στη θάλασσα ε;; Καλά κάνετε! Άντε, να πάρεις κι εσύ την άδειά σου να ξεκουραστείς. Κατερινάκι πώς τα περνάτε στο χωριό; Ξεσαλώνουν τα μικρά σου; Οι κούπες του μικρού Νικόλα με έσωσαν όπως είπες κι εσύ! Ο Πανούλης πίνει πλέον το γάλα του μόνο σε αυτές και το μπιμπερό μας τελείωσε! Βέβαια χτες που κοιμήθηκε στους γονείς μου, ο πατέρας μου του έδωσε το γάλα από μπιμπερό αλλά τον "κατσάδιασα"...Φούσκωσε και άλλο η κοιλίτσα;; Όταν με το καλό επιστρέψετε θα κανονίσουμε καφεδάκι! Αλεξάνδρα πολύ χαίρομαι που ξεπεράσατε το πρόβλημα με την υδρονέφρωση!!! Σου έφυγε αυτό το άγχος! Κατερίνα μου τι εννοείς εσωτερική μετακόμιση;; Πρώτη φορα τον ακούω αυτόν τον όρο η άσχετη! Ανακαίνισες τα δωμάτια των αγοριών;; Το φόρεμα πολύ όμορφο και σου πηγαίνει πολύ! Να το βάλεις! Μαράκι ξέχασα να σου πω ότι ο Στεφανάκος σου είναι ένας γλύκας και πάρα πολύ κοινωνικός! Απόλαυση!!!! Να του δώσεις ένα πολυ γλυκό φιλάκια απο μένα! Δύο φορές το χρόνο γαστρεντερίτιδα;;; Πώς την παλεύεις;; Είναι η χειρότερη ίωση ever. Νομίζεις ότι πεθαίνεις. Δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου...Χριτινάκι πού είσαι;; Σταμάτησες την δουλίτσα ε;; Την έκοψε οριστικά την πάνα ο Δημήτρης; Θα πάτε πουθενά διακοπούλες; Αυτά και για σήμερα. Αν ξέχασα να σχολιάσω κάτι ζητώ συγνώμη.....Έχασα όμως πολλά επεισόδια με την απουσία μου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...