Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΓΕΝΝΑΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΙΚΤΙΚΕΣ?????


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΙΝΟΧΕΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΤΗ ΔΟΣΗ ΣΕ 0,45 ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΕΝΕΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ 24 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΛΙΩΣ ΓΕΝΝΑΩ ΧΩΡΙΣ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΜΕΣΑΝΥΚΤΑ!!!ΟΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΓΚΕΛΟ!!!!ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΥ ΛΕΩ,ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟ.ΚΑΝΕ ΛΕΕΙ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ.ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΝΟΙ ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ.ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ??????ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?????ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΟΜΠΛΕΡ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??ΝΑ ΤΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ,ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ?ΒΛΑΠΤΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΝ ΠΑΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΣΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ????SORRY ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΜΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου εγραφα πολλά αλλά δυστυχώς, τα έχασα!!! :twisted: (Γκρρρρ ακούς αντμιν;;;)

Θα σου ξανάγράψω τα πιο βασικά

Οι ώρες που μεσολαβούν απο την ένεση μέχρι την επισκληριδιο είναι 12 και όχι 24.

Ο γυναικολόγος σου μπορεί να σε εξετάσει κολπικα, οταν θα εισαι 40 εβδομαδων, και να σου πει να σταματήσεις τις ενέσεις για κάποια 24ωρα, αν σε βρει ετοιμογεννη.

Ο αιματολογος θα είναι της άποψης να πας με καισαρική στις 38 εβδομαδες (αν κρινω απο τον δικο μου)

Το Ντόπλερ δε θάσου πει ποτε και πως θα γεννήσεις, είναι για αλλες μετρήσεις. Ουτε καν η ΠΗΤ δεν μπορεί να στο πει αυτό.

Οι τεχνητοί πόνοι στατιστικα οδηγούν σε καισαρική και πονανε 5 φορες περισσότερο απο τους πόνους της γεννας.

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου και έχω δυο καισαρικές στο ενεργητικό μου,η πρωτη προγραμματισμένη και η δευτερη μετα απο προσπαθεια για φυσιολογικο τοκετο μετα απο 22 ώρες πόνου χωρίς ουσιαστικά επισκληριδιο, θα σε συμβουλευανα το ψαξεις πολύ και να πάρεις πολλές πληροφορία πρώτου καταλήξεις σε μια καισαρική ελαφρα τη καρδιά.

Ηρέμησε και μην αφήσεις τον φόβο σου να σε οδηγήσει σε επιλογές που μπορεί αργότερα να μετανιώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σισσιω,οταν λες εκανες καισαρικη την πρωτη φορα προγραμματισμενα με επισκληριδιο η χωρισ?την ειχες σταματησει την ενεση πριν?ωραια και αν το αφεισω βρε σισσιω μου και με πιασουν ξαφνικα οι πονοι τι γινετε?γενναω χωρις επισκληριδιο η πρεπει να κανω καισαρικη με ολικη ναρκωση μετα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου κ εγω φυσιολογικα γεννησα κ χωρις επισκληριδιο κ μια χαρα τα καταφερα...μην φοβασαι...ολα καλα θα πανε...με εναν πονο σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου δεν γνωρίζω σχετικά με τις αντιπηκτικές αλλά επειδή έχω γεννήσει τον 1ο μου γιο με τεχνητούς πόνους, φυσιολογικά και ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο και τον 2ο γιο μου εντελώς φυσιολογικά (έσπασαν τα νερά) επίσης ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο έχω να σου πω οτι στην 1η γέννα υπέφερα με τρομερούς πόνους του 1 λεπτού για 6 ώρες ενώ στη 2η γέννα οι σοβαροί πόνοι ήταν μόλις μισή ωρίτσα.

Εσύ αποφασίζεις σκεπτόμενη όλες τις παραμέτρους.

Με το καλό εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα..σε λίγες ημέρες μπαίνω στον 8ο και κάνω και εγώ ενέσεις innoxep από την αρχή της εγκυμοσύνης μου (2ης). Στον γιο μου γέννησα με πρόκληση τοκετού στην 40η εβδομάδα όχι γιατί κάνω ενέσεις αλλά γιατί πλέον έμπαινα στον 10ο και ο γιος μου δεν είχε διάθεση να βγει. Τον τελευταίο μήνα αντί για μια ένεση την ημέρα κάνεις 2 πιο μικρές..Δηλαδή αν κάνεις 0,45 στον ένατο θα κάνεις 2 ενέσεις των 0,25 περίπου...λίγο λιγότερο.. έτσι μειώνεται η αντιπηκτική τους ικανότητα και δεν φοβόμαστε για αιμορραγίες στην γέννα. Ένας γιατρός πρόσφατα που χρειάστηκε να κάνω άμνιο ενώ είχα κάνει ηπαρίνη πριν 8-9 ώρες μου είπε ότι και μετά τις 6 ώρες μπορώ να κάνω επισκληρίδιο. Πρόκληση επειδή έκανα θα σου πρότεινα να την αποφύγεις γιατί καταρχήν πονάει πολύ και κατά δεύτερον και σημαντικότερο τις περισσότερες φορές καταλήγει σε καισαρική. Καισαρική εννοείτε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις!! Ήμαρτον με αυτή την καισαρική!! Υπάρχουν πολλές περισσότερες επιπλοκές και κίνδυνοι από το να γεννήσεις φυσιολογικά. Οι περισσότερες κοπέλες που ξέρω που έκαναν την ίδια αγωγή με εμένα γέννησαν φυσιολογικότατα. Έχω ακούσει από γιατρό να λέει ότι η ηπαρίνη δεν συνίσταται στον θηλασμό. Μέγα λάθος, μέγα παραπληροφόρηση για να πουλήσουν σκόνη. Εγώ γέννησα, έκανα για 30 ημέρες ακόμα ηπαρίνη και θήλασα αποκλειστικά για 6 μήνες..και τώρα στην μπέμπα μου σκοπεύω να μην πάω για πρόκληση και να περιμένω να έρθει μόνη της...θα καταλάβεις πότε γεννάς και δεν θα κάνεις ένεση...μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...