Μετάβαση σε περιεχόμενο

ανάπτυξη μωρού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!

Είμαι στην 26η εβδομάδα και χθες πήγα στο γιατρό για την καθιερωμένη επίσκεψη του μήνα για να δω την γλυκιά μου μπεμπούλα!! Την είδαμε όλα καλά στον υπέρηχο και όταν τελειώσαμε μου είπε ότι όλα καλά το κεφαλάκι και το σωματάκι της αναπτύσσονται κανονικά μόνο τα οστά στα χέρια και τα πόδια είναι λίγο κάτω από το μέσο όρο και μου ζήτησε να με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες για να δει με τι ρυθμό αναπτύσσονται. Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα πολύ μου είπε βέβαια να μην ανησυχώ γιατί μπορεί αυτές τις 2 εβδομάδες να αναπτυχθεί. Να σας πω επίσης ότι έχω κάνει την β΄επιπέδου και ήταν όλα στο μέσο όρο και επειδή τότε ήταν φυσιολογικά δεν χρειάστηκε να μου αναφέρει τίποτα. Όμως όπως καταλαβαίνετε πώς μπορώ να ηρεμήσω και να πω ότι όλα είναι εντάξει?? χθες γύρισα με κλάματα σπίτι μου...ήθελα να τον ρωτήσω τόσα πολλά πράγματα σε σχέση με την πορεία της εγκυμοσύνης μου και τελικά δεν ρώτησα τίποτα...έφυγα σαν το πρόβατο με μία μούρη κατεβασμένη μέχρι κάτω...αφήστε η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα...έχει τύχει σε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο? ή γνωρίζετε να έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη? και τι έγινε?? περιμένω γνώμες...ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα καλα θα πανε....θα δεις ...δεν γνωριζω να σου πω κατι...εχε πιστη αυτο θα σου πω και το μωρακι σου τα θε ακουσει...συμβαινουν αυτα απο οσο ακουμε...μα αφου ολα μεχρι τωρα ειναι φυσιολογικα, ποιος ο λογος να αγχωνεσαι???/ μπορει η θεση της να μην ηταν τοσο καλη...να μην ηταν σε πληρη εκταση...μπορει να λεω και βλακειες χαχαχχα...αλλα ολα ειναι σουπερ στην κουκλα σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΑ ΟΡΙΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο.Κ.ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΥΓΟΥΡΑ ΜΕΤΑΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σας πω βρε κορίτσια!! μακάρι να πάνε όλα καλά όπως τα λέτε...μου είπε ο άντρας μου να πίνω περισσότερο γάλα και εγώ έχω πλακωθεί στα γαλακτομικά..πήρα γάλα νουνού αυτό που έχει περισσότερο ασβέστιο, τρώω γιαούρτια, περισσότερο τυρί κτλ...ελπίζω η μπεμπούλα μου όταν θα ξαναπάω να είναι εκεί που πρέπει να έχει ψηλώσει λίγο παραπάνω..πώς να ηρεμήσω όμως? και μετά σου λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδο της γυναίκας..πώς γίνεται αυτό? εγώ από την αρχή όλο προβλήματα...μία με τον άντρα μου, μία το άγχος των εξετάσεων και τι θα δείξουν..τώρα αυτό τι να πω...στεναχωριέμαι πάρα πολύ και από την άλλη καταβάλλω τεράστιες προσπάθειες να είμαι αισιόδοξη...και όταν μου λέει ο γιατρός αν υπάρχουν προβλήματα τώρα θα αρχίσουν να φαίνονται...τι να πω..τώρα?? σε 2 εβδομάδες μπαίνω στον έβδομο με δουλεύεις μου ήρθε να του πω?? δεν με χωράει ο τόπος πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλα μου...καλη εβδομαδα....να δεις που ολα μια χαρα θα πανε....

σε αυτο που ειπε εχει ενα δικιο τωρα πρεπει να αναπτυχθει δυναμικα το εμβρυο....το τελευταιο τριμηνο....δοξα το θεο ολα πηγαν καλα μεχρι τωρα...καπνιζεις στην εγκυμοσυνη? πινεις? γενικα ρωταω για τον πλακουντα σου? τι λεει ο γιατρος τι Grade γηρανσης εχει???????? ετσι ακριβς ρωτα τον...μηπως εχει γηρανθει??

μην φρικαρεις σε λιγες εβδομαδες θα εχεις το αγγελουδι σου αγκαλιτσα και ολα μια χαρα....ε και αν δεν ειναι ο φασουλα ς στο υψος και ειναι ο γκαλης πειραζει???????????? ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου...

γιατι δεν πας σε εναν αλλο ιατρο? ετσι για μια εκτιμηση...χωρις να πεις ονοματα και να εκθεσεις τον συνεργαομενο ιατρο σου.....απλα πες....θελω την γνωμη σας για τις χ μετρησεις...για καντε και εσεις μια μετρηση..και να σου πει την γνωμη του και εκεινος...

καθως επισης γιατι δεν δινεις τις μετρησεις του μωρου σου εδω στους γιατρους του μαμυ????? ειναι πολυ εξειδικευμενοι και αυτος ειναι ο ρολος τους να πουν μια γνωμη επισημη....και οχι αμπελοφιλοσοφιες με τοση αγαπη ομως χαχαχαχαχ που ανταλλασσουμε φιλη μου....ολα δεξια να σου πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ΕΥΑΚΙ1234,

ούτε καπνίζω ούτε πίνω στην εγκυμοσύνη τίποτα από όλα αυτά ούτε πριν μείνω έγκυος τα έκανα...είμαι φρόνιμη :lol: τώρα το Grade γήρανσης που λες πραγματικά δεν έχω ιδέα τι είναι για αυτό και δεν τον ρώτησα..αν μπορείς να μου πεις εσύ θα το ήθελα πολύ...τώρα όσον αφορά το ύψος εγώ είμαι 1,60 και ο άντρας μου 1,78 είμαστε κανονικοί πιστεύω δεν μας λες και ζουμπάδες...εντάξει δεν περιμένω η κόρη μου να βγει σκλεναρίκοβα αλλά όχι και σαν την κylie minogue!! εντάξει πλάκα κάνω...απλά αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι να μην υπάρχει κάποια δυσαναλογία στα χεράκια και ποδαράκια σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα που αναπτύσσεται κανονικά..

ίσως πάω και σε ένα άλλο γιατρό να μου κάνει έναν υπέρηχο έτσι για να ακούσω και μία δεύτερη γνώμη...

τώρα όσον αφορά για τους γιατρούς του mammyland θα τις έδινα τις μετρήσεις απλά την τελευταία φορά που πήγα δεν μου έδωσε κάποιο χαρτί οπότε δεν τις έχω..έχω μόνο τις μετρήσεις από την β΄επιπέδου αλλά δεν ξέρω αν αυτές βοηθήσουν...θα τους ρωτήσω όμως..

η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλη αγωνία και δεν το κρύβω συνεχώς σκέφτομαι αυτό και παρακαλάω να πάνε όλα καλά και δεν θέλω τίποτα άλλο..μόνο να είναι καλά η μπεμπούλα μου...τίποτα άλλο.. τα υπόλοιπα είναι σε δεύτερη και τρίτη θέση..πραγματικά έχω καταρρεύσει...δεν το περίμενα όλο αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνονόματη καλημέρα! Πρώτα από όλα προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι.. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος. Όπως και όταν βγουν τα μωράκια, έτσι και μες την κοιλιτσα μας εχουν το δικό τους ρυθμό ανάπτυξης. Εγώ την Παρασκευή μπαίνω στο μήνα μου και πριν ενα μηνα που με ειδε ο γιατρός, το κεφάλι του παιδιού ήταν 39 εβδομάδων (5 βδομάδες μεγαλύτερο απο το ημερολογιακό), το μηριαίο οστό ήταν μια εβδομάδα μικρότερο απο το ημερολογιακό και η κοιλίτσα κανονική. Τίποτα από αυτά όμως δεν ειναι ανησυχητικό. Όλες οι υπερηχογραφικές μετρήσεις μπορεί να έχουν 3-4 βδομάδες απόκλιση. Ύστερα, είναι θέμα γιατρού να δει αν πραγματικά υπάρχει φόβος για κάτι. Είναι έμπειρος ο γιατρός σου, γενικά τον εμπιστεύεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην ανησυχεις κοπελα μου..οι μετρησεις στον υπερηχο τις πιο πολλες φορες εχουν ηπιες αποκλισεις..απλα ειναι σημαντικο να εμπιστευεσαι τον γιατρο που τα κανει και να ειναι εμπειρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου πλεον σου μιλω με προσωπικη εμειρια...ο μπεμπης μας ειναι πολυ μεγαλος....χαχχχαχαα δοξα το θεο ομως γερος, ολες οι μετρησεις του ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα και μερικα εξω απο τα ορια εκει με τις τελιτσες στον β επιπεδου///σου τα γραφω ακριβως

BPD 51mm ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

OFD 66,5 ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΕΦΑΛΗΣ 184,6 ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ

ΠΑΡΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ 21,6 ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ

ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ ΚΟΙΛΙΑΣ 166,2 ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ

ΜΗΚΟΣ ΜΗΡΙΑΟΥ 36,7 ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ

bPD /FL 1,39 ΣΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΠΤΥΧΗ 4,8mm

εκτιμηση βαρουσ 434g

σε καποιο σημειο λεει στα αποτελεσμα του β' θεση πλακουντα.....πχ εμενε λεει προσθιος με ωριμανση grade 0

σου ειπα και την αλλη φορα που σου εγραψα..... ειναι βασικο ο πλακουντας να τροφοδοτει το εμβρυο σωστα...η μονη επικοινωνια του σωματος σου με το μωρακι ειναι μεσω αυτου, αν γερασει αυτος δεν παιρνει το μωρο τα βασικα συστατικα και το οξυγονο που πρεπει η υπολλειπεται της αναπτυξης, ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΤΟΝ, ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΣ??????// ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ...ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ, Ο ΠΛΚΑΚΟΥΝΤΑΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ? ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ Β΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ???? ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...σαν ιατρος επρεπε να μιλησει για αυτη την δυσαναλογια...σε ολα τα εμβρυακια συμβαινει....δες λιγο τις μετρησεις τις δικες μας...τι πρεπει να κανω τωρα??????????...γεννηθητω το θελημα του στην τελικη του μεγαλοδυναμου....ηρεμησε και ολα καλα θα πανε....εφοσον ο γιατρος σου δεν φρικαρει και ειναι γνωστης απο εμβρυομετρησεις οκ......σου μιλησε για αμνιο?

τελικα εγω παλι δεν την εκανα χαχχαχαχαχαχα....ειμαι με κολπιτιδα και διαρροια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής και την βοηθειά σας...

στον γιατρό μου έχω εμπιστοσύνη και είναι έμπειρος στις εμβρυομετρήσεις γιατί είναι ένας από τους γιατρούς στο ιασώ που κάνει τις αυχενικές, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακεντήσεις κτλ..όσες απο εσάς έχετε πάει στο ιασώ για τέτοιες εξετάσεις σίγουρα θα τον έχετε ακούσει ή θα τον έχετε δει..είναι πιστοποιημένος και από τον fetal medicine αν μπείτε στο site με τους πιστοποιημένους έλληνες γιατρούς έχει και το ονομά του..αν θέλετε σας το λέω με πμ...οπότε θεωρώ αφού βλέπει δεκάδες έμβρυα καθημερινά έχει εμπειρία..τι να πω? να είμαι τόσο γκαντέμα και στο δικό μου το μωρό να έχει πέσει έξω στις μετρήσεις? δεν ξέρω τι να πω... :cry::cry:

Ευάκι είδα τις μετρήσεις σου και τις δικές μου εγώ έκανα την β΄επιπέδου την 22η εβδομάδα βέβαια δεν έχουμε τα ίδια νούμερα και λογικό το βρίσκω αυτό έχουμε αποκλίσεις σε όλα...αλλά στο σημείο που γράφει θέση πλακούντα εμένα λέει " πρόσθιος υψηλός, ωρίμανση πλακούντα grade 0" και θυμάμαι τότε ότι μου είχε πει ότι είναι σε καλή θέση...όμως την τρίτη που έχω ραντεβού για να με ξαναδεί θα τον ρωτήσω αυτό που μου είπες σχετικα με την γήρανση πλακούντα..το μήκος μηριαίου είναι το FL??εμένα εκεί γράφει 36,0mm αν είναι αυτό...για αμνιοπαρακέντηση όταν έκανα την β΄επιπέδου δεν μου μίλησε αλλά ούτε και την τελευταία φορά που πήγα να με δει...αυτά...δεν ξέρω τι να πω πια...έχω απογοητευτεί λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...