Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλαστοκύστες


Recommended Posts

Κορίτσια, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου σχετικά με κάτι που μου είπε ο εξωσωματικός. Εν συντομία, πριν 4 χρόνια είχα 6 βλαστοκύστες. Η 1η παλλινδρόμησε, η 2η σε αποβολή, η 3η δεν τα κατάφερε στην απόψυξη και η 4η δεν προχώρησε σε εγκυμοσύνη. Αυτή τη στιγμή, έχω 2 στην κατάψυξη και ο εξωσωματικός μου πρότεινε να μεταφέρω τις 2 μαζί με μία 'φρέσκια'. Κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί να το κάνω αυτό, αφού οι κρυοσυντηρημένες βλαστοκύστες είναι άριστης ποιότητας; Μήπως δεν πιστεύει στις βλαστοκύστες είτε σαν βλαστοκύστες είτε επειδή είναι στην κατάψυξη; Και από την άλλη, αν όντως είναι καλές και βρεθώ με τρίδυμα; Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο; :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη "φρεσκια" όπως τι λες,θα την δημιουργήσει από ωάριο φυσικού κύκλου ή θα μπεις σε διαδικασία ορμονών πάλι;

Γιατί αν είναι από φυσικό κύκλο να κάνεις απλά μια ωοληψία χωρίς φάρμακα θα σου λεγα ακου το γιατρο σου προχωρα.Αν όμως είναι να φορτώσεις τον οργανισμό σου με ορμόνες μήπως θα πρεπε να το ξανασυζητήσετε για ποιο λόγο το θέλει αυτό;

Ρώτα τον όλες σου τις απορίες,μη ντρέπεσαι.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει να μην ξερω τα γκαβα μου για το θεματακι....σου στελνω ομως την θετικη μου σκεψη και ενεργεια..μην μασας και μην κολωνεις...οτι απορια εχιες να την ρωτησεις ξανα και ξανα μεχρι να καλυφτειτε επιστημονικα...και απο αλλου παρε γνωμες δεν ειναι κακο.....τοσα λεφτα θα δωσεις και τοση καταθεση ψυχης κοπελα μου..κανε και μια ερωτηση εδω στους γιατρους να δεις τι θα σου πουνε ειναι πολυ καλοι εδω μεσα οι γιατροι!!!! επισης κανε και μια ερωτηση στο ΜΗΤΕΡΑ εχουν την προσφορα για την εξωσωματικη 20% εκπτωση....μιλα και με εναν γενετιστη και απο εκει...πες ειμαι στο μαμμυ...σκεφτομαι για εξωσωματικη...εχω δει την διαφημιση σας...αυτο ειναι το ιστορικο μου...ποια ειναι η γνωμη σας....θες το τηλ. του γιατρου μου? αυταααααααααααααααααααααα...φιλια ολα δεξια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κα Ζησοπούλου Αφροδίτη & κα Καρακώστα Χρύσα και στις κυριες εδω που ειναι επιστημονκοι συνεργατες στο μαμμυ και κλινικοι εμβρυολογοι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω θα σου ελεγα οτι η αποφαση σου να εξαρτηθει απο τον τροπο με τον οποιο θα παρει τη φρεσκια...αν θα χρειαστεις δηλαδη ορμονες παλι απο την αρχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου γλυκο καλημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οι 2 βλαστοκυστες ειναι καλες, αλλα στην αποψυξη μπορει να εχεις απωλειες.....μπορει να μην τα καταφερουν κ τα δυο.Γι αυτο σου ζηταει κ ενα σε φυσικο κυκλο.Στο ειχα πει κ παλαιοτερα 2-3 εμβρυακια αυξανουν τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης σε σχεση με το ενα. Και εξαρταται κ απ την ηλικια της γυναικας, πανω απο 30 βαζουν 3 εμβρυακια. Στη Μαρια μου ειμουν 29 κ εβαλα 2, εμεινε η κορακλα μου!Τωρα απ τα 4 που εχω θα δουμε τι θα κανουμε....μιλησε με τον γιατρο σου αυτο που σε απασχολει...μη βασανιζεσαι.Θα τα πουμε κ κατ ιδιαν τα υπολοιπα, φιλια κουκλιτσα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλάμε για δυο κρυοσυντηρημένα και ένα από φυσικό σίγουρα. Ίσως και λόγω ηλικίας πρέπει να το κάνω με το 'ρίσκο' βέβαια να γίνουν και δίδυμα. Απλά αυτό που με φοβίζει είναι αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω με δίδυμη κύηση γιατί είμαι αδυνατούλα και δεν ξέρω αν θα τα βγάλω εις πέρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fifoulina αυτο που σου λεει ο γιατρος σου να κάνεις αυτο εκανα κι εγω και εμεινα εγκυος τώρα αλλα ενα κολλησε, ειναι πολύ δύσκολο να κολλήσουν και τα 3 επίσης στην απόψυξη χανεται συνήθως το ενα, οπως ειδες κι απο την εμπειρια σου ομως οι βλαστοκύστες αυτες δεν ευδοκίμησαν ίσως υπήρχε θεματάκι αρα βαλε και το φρεσκο να εισαι πιο σιγουρη. Καλη επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλάμε για δυο κρυοσυντηρημένα και ένα από φυσικό σίγουρα. Ίσως και λόγω ηλικίας πρέπει να το κάνω με το 'ρίσκο' βέβαια να γίνουν και δίδυμα. Απλά αυτό που με φοβίζει είναι αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω με δίδυμη κύηση γιατί είμαι αδυνατούλα και δεν ξέρω αν θα τα βγάλω εις πέρας...

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο το ότι είσαι αδυνατούλα στο αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε μια δίσυμη κύηση.Μη σε φοβίζει αυτό.Σε μια μονή κύηση οι γιατροί λένε μπορείς να πάρεις ιδανικά έως 9 κιλά.Στη διπλή λένε ιδανικά έως 12 κιλά.Αν προσέξεις και πάρεις μόνο τόσα δε θα χει θέμα "η σωματοκατασκευή σου".

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου,

Συγχαρητήρια!!!

Τυχαία το είδα, επειδή είμαι σε φάση 'ανάπαυσης'.

Να σου ζήσουν τα αγοράκια σου! Καλή λοχεία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...