Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπακούλας-Κούρτης -Λίβανος????


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Ψάχνω πληροφορίες - εμπειρίες σας για τους παραπάνω γιατρούς.

Πήγε καμία σας για υπέρηχο εκεί?Είναι καλοί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!στον Μπακουλα έκανα την Β επιπεδου.ηταν πολυ καλος και αναλυτικος.κοιταξε τα παντα οση ωρα κι αν χρειαστηκε και παραλληλα μου τα εξηγουσε.τους αλλους δεν τους γνωριζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

καταρχήν δεν γνωρίζω κανέναν από τους τρεις αλλά αυτό που θα κοιτάξεις αν θες να κάνεις τους υπαρήχους αυχενικής ή β΄επιπέδου είναι να είναι πιστοποιημένοι από τον οργανισμό fetalmedicine..μπορείς να το διαπιστώσεις αν μπεις στο site τους που έχει όλους τους πιστοποιημένους γιατρούς στην Ελλάδα..ελπίζω να βοήθησα..με το καλό εύχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω για τον Κούρτη μπορω να σου πω οτι ειναι απο τους καλύτερους...Πολύ αναλυτικός σε σημειο που πιάνεσαι στο κρεβάτι...ΑΛλά οταν φευγεις εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι καλά! Εγω και στα δυο μου παιδια εκει πηγα και ενιωθα ασφαλης. Απλά εχει αρκετη ωρα αναμονης και σου κάνει τη κάθε εξεταση τουλάχιστον 45 λεπτα εως και μιαμιση ωρα...τετοια λεπτομερεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Κούρτης για μενα είναι κορυφή...Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο γιατρό...Τόσο ψείρα...Κοιτάζει και αναλύει τα πάντα... ;););) Πήγα σε αυτόν στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και ήταν άψογος...Η β επιπέδου κρατάει μια ώρα χαλαρά...

Τώρα που είμαι έγκυος στο 3ο έκανα και αυχενική και β επιπέδου εκεί...Και μου βρήκε ένα μικρό προβληματάκι και το έψαχνε πόσες ώρες... Περίπου 3 ώρες μου έκανε υπέρηχο... :shock::shock::shock: Απίστευτος!! :roll::roll::roll: Αλλά μπορεί να σε αγχώσει με το τόσο ψάξιμο... :roll::roll::roll:

Στα αρνητικά η τεράστια αναμονή....Εγώ τώρα που τον έχω μάθει, κλείνω πάντα πρώτο ραντεβού τα πρωινά... ;););) Κι έτσι δεν χρειάζεται να περιμένω... 8-)8-)8-)

Την Πέμπτη έχω ντόπλερ.. :mrgreen::mrgreen:

Επίσης, έχει τύχει να κάνω στο Ιατρόπολις έναν υπέρηχο με τον Μπακούλα...Επίσης, πολύ καλός γιατρός...Εξηγεί τα πάντα, αλλά εγώ επιμένω στον Κούρτη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολογος μου μου συστησε τον Λιβανο. Κατοπιν εορτης εμαθα οτι παλιοτερα συνεργαζοταν με τον Κουρτη, Τι ακριβως συνεβη δεν ξερω. Ειχα την εμπειρια και των δυο. Για την ακριβεια αυχενικη και β επιπεδου λιβανος. Εκει παρουσισαστηκε καποιο θεμα το οποιο εχρηζε συχνης παρακολουθησης για να προλαβουμε τα χειροτερα. Να σημειωσω οτι κυοφορουσα διδυμα. πηγαιναμε σχεδον καθε 15 μερες μετα την β επιπεδου στο λιβανο για ντομπλερ και ελεγχο. Ειναι καλος μετρησης, καλος επιστημονας, αλλα επειδη τα νεα που ου λεγε ηταν"κακα" ζητησα απο το γυναικολογο μου να μου βρει ραντεβου με τον Κουρτη για να τα συγκρινω. Και λεω ζητησα γιατι ηταν αδυνατο να κλεισω απο μονη μου λογω φορτου εργασαις, Ο ανθρωπος πηγε στο ιατρειο πρωι πρωι μεγαλης τεταρτης για να με δει. Τον εκτιμω και οτν ευχαριστησα γι αυτο. Μου ειπε αυτα που μου χε πει ο Λιβανος αλλα οχι τοσο ανησυχητικα, εξαλλου ηταν η πρωτη φορα που με εβλεπε και δεν ηξερε ιστορικο. Ωσ προς τα απολυτα νουμερα ηταν διαφορτικα του ενος απο του αλλου, αλλα η ουσια ηταν ιδια. Μεγάλη Πέμπτη εισηχθη στο νοσκομείο για καποιο παθολογικο θεμα και Μεγάλη Παρασκευη μου εκανε ντομπλερ ενας τριτος γυναικολογος του μαιευτηριου, ο οποιος ειδε αυτο που εβλεπε ο Λιβανος , απο την αρχη και δεν ηθελα να πιστεψω. και το οποιο με οδηγησε αμεσα στο χειρουργειο για να γεννησω και να προλαβουμε την παυση αιματωσης. για την ιστορια υπηρξε αισιο τελος και εχω δυο γερα κοριτσακια στην αγκαλια μου, μετα παο πολλες ταλαιπωριες, αλλα ειναι γερα και αυτο μετρα. Και τωρα που κρινω την ιστορια, ενω οσο το ζουσα ειχα...αντιπαθησει το Λιβανο, και εβγαινα κλαμμενη καθε φορα απο το ιατρειο του, νιωθω ευγνομοσυνη που πηγα σε αυτον και μου ειπε τα πραγματα ως ειχαν και με καλη συγκυρια προλαβαμε την κατασταση. Ο κουρτης μου ειπε τα ιδια αλλα ηταν πιο καθυσυχαστικος που τελικα δεν θα πρεπε. Το μονο κακο που εχω να καταλογισω στο Λιβανο ηταν οτι μου πεταγε το μπαλακι εμενα στο τι αποφαση θα πρεπε να παρουμε σχετικα με την "επιλογη" της σωστης χρονικης στιγμης για γεννησης και στο αν θα πρεπε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση στην 30 οστη πλεον εβδομαδα. Θεωρω οτι αυτα τα πραγματα τα παοφασιζει ο γυναικολος σε συνεργασια με τον εμβρυολογο γιατι αυτοι ξερουν. Εν κατακλειδι θεωρω οτι και οι δυο ειναι πολοι καλοι και ευχομαι το πιο σημαντικο εσυ να χεις ενα γερο μωρο και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Ο γυναικολογος μου μου συστησε τον Λιβανο. Κατοπιν εορτης εμαθα οτι παλιοτερα συνεργαζοταν με τον Κουρτη, Τι ακριβως συνεβη δεν ξερω. Ειχα την εμπειρια και των δυο. Για την ακριβεια αυχενικη και β επιπεδου λιβανος. Εκει παρουσισαστηκε καποιο θεμα το οποιο εχρηζε συχνης παρακολουθησης για να προλαβουμε τα χειροτερα. Να σημειωσω οτι κυοφορουσα διδυμα. πηγαιναμε σχεδον καθε 15 μερες μετα την β επιπεδου στο λιβανο για ντομπλερ και ελεγχο. Ειναι καλος μετρησης, καλος επιστημονας, αλλα επειδη τα νεα που ου λεγε ηταν"κακα" ζητησα απο το γυναικολογο μου να μου βρει ραντεβου με τον Κουρτη για να τα συγκρινω. Και λεω ζητησα γιατι ηταν αδυνατο να κλεισω απο μονη μου λογω φορτου εργασαις, Ο ανθρωπος πηγε στο ιατρειο πρωι πρωι μεγαλης τεταρτης για να με δει. Τον εκτιμω και οτν ευχαριστησα γι αυτο. Μου ειπε αυτα που μου χε πει ο Λιβανος αλλα οχι τοσο ανησυχητικα, εξαλλου ηταν η πρωτη φορα που με εβλεπε και δεν ηξερε ιστορικο. Ωσ προς τα απολυτα νουμερα ηταν διαφορτικα του ενος απο του αλλου, αλλα η ουσια ηταν ιδια. Μεγάλη Πέμπτη εισηχθη στο νοσκομείο για καποιο παθολογικο θεμα και Μεγάλη Παρασκευη μου εκανε ντομπλερ ενας τριτος γυναικολογος του μαιευτηριου, ο οποιος ειδε αυτο που εβλεπε ο Λιβανος , απο την αρχη και δεν ηθελα να πιστεψω. και το οποιο με οδηγησε αμεσα στο χειρουργειο για να γεννησω και να προλαβουμε την παυση αιματωσης. για την ιστορια υπηρξε αισιο τελος και εχω δυο γερα κοριτσακια στην αγκαλια μου, μετα παο πολλες ταλαιπωριες, αλλα ειναι γερα και αυτο μετρα. Και τωρα που κρινω την ιστορια, ενω οσο το ζουσα ειχα...αντιπαθησει το Λιβανο, και εβγαινα κλαμμενη καθε φορα απο το ιατρειο του, νιωθω ευγνομοσυνη που πηγα σε αυτον και μου ειπε τα πραγματα ως ειχαν και με καλη συγκυρια προλαβαμε την κατασταση. Ο κουρτης μου ειπε τα ιδια αλλα ηταν πιο καθυσυχαστικος που τελικα δεν θα πρεπε. Το μονο κακο που εχω να καταλογισω στο Λιβανο ηταν οτι μου πεταγε το μπαλακι εμενα στο τι αποφαση θα πρεπε να παρουμε σχετικα με την "επιλογη" της σωστης χρονικης στιγμης για γεννησης και στο αν θα πρεπε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση στην 30 οστη πλεον εβδομαδα. Θεωρω οτι αυτα τα πραγματα τα παοφασιζει ο γυναικολος σε συνεργασια με τον εμβρυολογο γιατι αυτοι ξερουν. Εν κατακλειδι θεωρω οτι και οι δυο ειναι πολοι καλοι και ευχομαι το πιο σημαντικο εσυ να χεις ενα γερο μωρο και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Καλημερα Sonja,

Κι εμενα με παρακολουθει ο Λιβανος, τοσο τωρα, οσο και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη. Με εστειλε σ'αυτον ο γυναικολογος μου και τον εμπιστευομαι παρα πολυ. Τωρα εκανα μολις την αυχενικη διαφανεια, και ενω ολα ειναι καλα (τελικο αποτελεσμα 1:1650 για τρισωμια 21), σκεφτομαι το ενδεχομενο να κανω αμνιο. Ο λογος που το σκεφτομαι ειναι γιατι τωρα ειμαι 37 (στο πρωτο μου παιδι ημουν 35) και επισης εχω ενα ιστορικο με αυτοματη αποβολη στην 9η βδομαδα (πριν κανω το πρωτο μου παιδι) λογω τρισωμιας 21 (ειχαμε κανει καρυοτυπο εμβρυου τότε).

Στο πρωτο μου παιδι δεν ειχα κανει αμνιο... και παλι ειχα καλα αποτελεσματα αυχενικης (1:2000), αλλα υστερα απο πολλη κουβεντα με το Λιβανο και αφου στο τελος τον ειχα ρωτησει "αν ηταν η δικη σας γυναικα, θα κανατε αμνιο??" και μου ειχε απαντησε "οχι"...τωρα ειναι πιο επιφυλακτικος...μας ελεγε οτι μια στο τοσο, μια στα 2 χρονια, του συμβαινει κ ενα επεισοδιο με προβληματικο εμβρυο...και οτι πχ μια φιλη του που ηταν 41, 4η εγκυμοσυνη, κ ενω ειχε καλα αποτελεσματα αυχενικης, επεμενε για αμνιο πρ'ολο που αυτος της ελεγε οτι δε χρειαζοταν να κανει...τελικα εκανε, γιατι η ίδια το ήθελε πολύ, και αποδείχτηκε οτι το εμβρυο ειχε πρόβλημα! ειχε ενα πολυ σπανιο συνδρομο (που το συναντας με συχνοτητα 1:25.000!!!) και η γυναικα εκανε διακοπη κυησης...οποτε κι αυτος κραταει τα λογια του...Γενικα θα συμφωνησω μαζι σου οτι σου πεταει τελειως το μπαλακι κ σου λεει "ειναι δικη σου αποφαση"...πραγμα που το καταλαβαινω...αλλα εγω δεν εχω την απαραιτητη γνωση για να κρινω. Σκεφοτμαι και το ενδεχομενο του harmony test, αλλα και παλι ο Λιβανος λεει οτι αυτο δε συγκρινεται με τη βεβαιοτητα της αμνιο και οτι δινει αποτελεσμα με σιγουρια 99% για τις 3 χρωμοσωμικες ανωμαλιες που δινει και η αυχενικη, ενω η αυχενικη δινει 97%... οποτε να δωσεις τοσα λεφτα για ενα 3% παραπανω??? Εσυ τελικα εκανες αμνιο? Ηταν καλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...