Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήκος τραχήλου στην 18η εβδομάδα και συσπάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

μετά από δύο αποβολές,αμέτρητες εξετάσεις, πόνο και ψυχική ταλαιπωρία , είμαι έγκυος και χθες μπήκα στην 19 εβδομάδα!!! Θέλω τη γνώμη σας για το μήκος που πρέπει να έχει ο τράχηλος την 18 εβδομάδα. Βλέπετε πριν 3 εβδομάδες που πήγα στον γυναικολόγο ήταν 4.3cm και πριν μια βδομάδα που ξαναπήγα είχε πάει 3.3cm. Όταν τον ρώτησα αν είναι φυσιολογικό που μειώθηκε τόσο πολύ σε δύο εβδομάδες μου είπε απλά πως το μήκος του είναι φυσιολογικό. Εγώ βέβαια είμαι πολύ αγχωμένη γιατί μετά τις δύο αποβολές αυτή η εγκυμοσύνη δεν είναι ανέμελη... Τις γνώμες σας παρακαλώ υπάρχει περίπτωση για ανεπάρκεια τραχήλου; Αν και από ότι διαβάζω δεν μπορεί να προβλέψει ο γιατρός από πριν.. Ακόμα κάτι, από τις 11 Οκτωβρίου (3 μέρες μετά την αυχενική που βγήκε πολύ καλή) είμαι στο κρεβάτι αφού είχα πόνους και σφιξίματα στην κοιλιά. Παίρνω το χάπι Medolin 4mg (δεν ξέρω αν είναι σε άλλη ονομασία στην Ελλάδα αφού είμαι από Κύπρο) , είναι για τις συσπάσεις,μισό κάθε 8 ώρες. Γράφει διάφορα πάνω ότι αν έχεις πιθανότητα αποβολής τους πρώτους 6 μήνες της εγκυμοσύνης να μην το πάρεις. Ο γιατρός μου είπε πως εφόσον έχω ενδείξεις συσπάσεων πρέπει να το πάρω και να μην ανησυχώ. Υπάρχει κάποια κοπέλα που το έπαιρνε για μεγάλο χρονικό διάστημα και από τόσο νωρίς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου και γω απο Κυπρο ειμαι!απο ποιο μερος της Κυπρου εισαι?

να σου ευχηθω ολα μα ολα να πανε μια χαρα με την εγκυμοσυνη σου!

να χεις πιστη πανω απο ολα!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ θα βοηθησουν θα το δεις!

Κοριτσι μου και γω στην εγκυμοσυνη μου ειχα τρελο αγχος, επινα ενα σωρο χαπια, εβαζα ενεσεις, ειχα αποκολληση πλακουντα, μετα κατεβηκε το μωρο για γεννα απο πολυ νωρις, αλλα. . . τωρα εχω στην αγκαλια μου την ενος χρονου (αχεδον) κορουλα μου και ολα πια τα εσβησα απ το μυαλο μου!

να χεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, εφοσον αυτος στα εδωσε, και ξερει ολο το ιστορικο σου μη φοβασαι τιποτα!σε ποιο γιατρο πας?

να ξεκουραζεσαι, να προσευχεσαι, να χεις πιστη και να δεις ολα θα πανε καλα!

Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας σε καμια βδομαδα στο γιατρο ν ατον ξαναμετρησετε κι αν εχει πεσει κι αλλο να προτεινεις την περιδεση!!!Παρε και δευτερη γνωμη,εγω αυτο θα εκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα,

εύχομαι καταρχήν να πάνε όλα καλά και μην αγχώνεσαι.

Θα σου πω τη δική μου περίπτωση, κάθε μια είναι διαφορετική μην ταυτίζεις απόλυτα και καλύτερα κάρε γνώμη και άλλου γιατρού.

Λοιπόν εγώ εκ γεννετής λόγω δυσπλασίας μήτρας (είναι μονόκερος και ήταν κ δίδελφη-είχα κ δεύτερη) έχω μικρό τράχηλο 2,8. Με το γιατρό μιλήσαμε αρχικά για περίδεση η οποία όσο ξέρω γίνεται μέχρι 18η εβδ, αλλά μετά μου είπε ακριβώς ότι αφού δεν υπάρχει ιστορικό αποβολών ή εκτρώσεων (η απόξεση γενικά επιβαρύνει τον τράχηλο) να προχωρήσουμε χωρίς. Πήγαμε πολύ συντηριτικά, δεν δούλευα και έμενα πολλές ώρες στο κρεβάτι, έβαζα κάθε βράδυ και μια κολπική κρέμα για τον τράχηλο.

Στη 29η εβδ ξεκίνησαν συσπάσεις τοκετό ο τράχηλος έφτασε 2 σχεδόν και έμεινα σε πλήρη ακινησία, έπινα και χάπια συσπάσεων utopar μέχρι 38+3 εβδ ώπου και γέννησα τον παίδαρο μου (με τράηλο 1 -είχα ξενκινήσει διαστολή).

Εφόσον μου λες για μετακίνηση τραχήλου από τώρα και εφόσν υποθέτω έχεις κάνει και αποξίσεις (είχες κάνει ή καθάρισες μόνη σου?) .τις αποβολές τις έπαθες σε μικρό εβδομάδα? αν ναι τότε ίσως να μην δημιουργεί πρόβλημα υατό.θα έλεγα να μιλήσεις με το γιατρό μηπως χρειαστεί να βάζεις κρέμα στον τράχηλο κ να μείνεις για ξεκούραση-δεν ξέρω να προλαβαίνεις για περίδεση ρώτα και αυτό.Επίσης αν αισθάνεσαι ανασφάλεια πάρε και δεύτερη γνώμη και να πηγαίνεις ίσως λίγο πιο συχνά στο γιατρό μην κάνεις ένα μήνα να πας πάλι ώστε να δεις αν θα έχει αλλάξει κάτι.

Το μήκος πάντως είναι καλό, εδώ εγώ με μικρότερο και άντεξε όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι. Στο λέω αλλά και εγώ μη νομίζεις τα ίδια σκέφτομαι, φοβάμαι πως θα τα πάω αυτή τη φορά, αύριο κλέινω 18 εβδ και ανυπομονώ κ εγώ αυτή την εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό να δούμε το μήκος του τραχήλου.

συγνώμη αν σε κούρασα, εύχομαι να μαθαίνω νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου και γω απο Κυπρο ειμαι!απο ποιο μερος της Κυπρου εισαι?

να σου ευχηθω ολα μα ολα να πανε μια χαρα με την εγκυμοσυνη σου!

να χεις πιστη πανω απο ολα!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ θα βοηθησουν θα το δεις!

Κοριτσι μου και γω στην εγκυμοσυνη μου ειχα τρελο αγχος, επινα ενα σωρο χαπια, εβαζα ενεσεις, ειχα αποκολληση πλακουντα, μετα κατεβηκε το μωρο για γεννα απο πολυ νωρις, αλλα. . . τωρα εχω στην αγκαλια μου την ενος χρονου (αχεδον) κορουλα μου και ολα πια τα εσβησα απ το μυαλο μου!

να χεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου, εφοσον αυτος στα εδωσε, και ξερει ολο το ιστορικο σου μη φοβασαι τιποτα!σε ποιο γιατρο πας?

να ξεκουραζεσαι, να προσευχεσαι, να χεις πιστη και να δεις ολα θα πανε καλα!

Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Καλησπέρα κορίτσι μου καταρχάς σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για τις ευχές σου, να σε χει ο Θεός καλά εσένα και την οικογένεια σου και να χαίρεσαι την κορούλα σου!! Πέρασες πολλά μα στο τέλος τα κατάφερες καλή μου!! Είμαι από Λεμεσό,εσύ που μένεις; και γω ήμουν με ένα σακούλι χάπια μέχρι πρόσφατα , τώρα κάνω μόνο την ηπαρίνη και πίνω την ασπιρίνη και το χάπι για τις συσπάσεις,είμαι συνέχεια ξαπλωμένη σηκώνομαι μόνο για φαγητό μπάνιο και τουαλέτα. Στον παπακώστα πάω από τότε πού έμεινα έγκυος..Εσένα ποιός είναι ο γυναικολόγος σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας σε καμια βδομαδα στο γιατρο ν ατον ξαναμετρησετε κι αν εχει πεσει κι αλλο να προτεινεις την περιδεση!!!Παρε και δευτερη γνωμη,εγω αυτο θα εκανα.

Καλησπέρα νανά και σ΄ευχαριστώ για την απάντηση σου, έχω ραντεβού σε δύο βδομάδες αν και με βλέπω μέχρι το τέλος της βδομάδας που μπαίνει να πηγαίνω από το άγχος μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα,

εύχομαι καταρχήν να πάνε όλα καλά και μην αγχώνεσαι.

Θα σου πω τη δική μου περίπτωση, κάθε μια είναι διαφορετική μην ταυτίζεις απόλυτα και καλύτερα κάρε γνώμη και άλλου γιατρού.

Λοιπόν εγώ εκ γεννετής λόγω δυσπλασίας μήτρας (είναι μονόκερος και ήταν κ δίδελφη-είχα κ δεύτερη) έχω μικρό τράχηλο 2,8. Με το γιατρό μιλήσαμε αρχικά για περίδεση η οποία όσο ξέρω γίνεται μέχρι 18η εβδ, αλλά μετά μου είπε ακριβώς ότι αφού δεν υπάρχει ιστορικό αποβολών ή εκτρώσεων (η απόξεση γενικά επιβαρύνει τον τράχηλο) να προχωρήσουμε χωρίς. Πήγαμε πολύ συντηριτικά, δεν δούλευα και έμενα πολλές ώρες στο κρεβάτι, έβαζα κάθε βράδυ και μια κολπική κρέμα για τον τράχηλο.

Στη 29η εβδ ξεκίνησαν συσπάσεις τοκετό ο τράχηλος έφτασε 2 σχεδόν και έμεινα σε πλήρη ακινησία, έπινα και χάπια συσπάσεων utopar μέχρι 38+3 εβδ ώπου και γέννησα τον παίδαρο μου (με τράηλο 1 -είχα ξενκινήσει διαστολή).

Εφόσον μου λες για μετακίνηση τραχήλου από τώρα και εφόσν υποθέτω έχεις κάνει και αποξίσεις (είχες κάνει ή καθάρισες μόνη σου?) .τις αποβολές τις έπαθες σε μικρό εβδομάδα? αν ναι τότε ίσως να μην δημιουργεί πρόβλημα υατό.θα έλεγα να μιλήσεις με το γιατρό μηπως χρειαστεί να βάζεις κρέμα στον τράχηλο κ να μείνεις για ξεκούραση-δεν ξέρω να προλαβαίνεις για περίδεση ρώτα και αυτό.Επίσης αν αισθάνεσαι ανασφάλεια πάρε και δεύτερη γνώμη και να πηγαίνεις ίσως λίγο πιο συχνά στο γιατρό μην κάνεις ένα μήνα να πας πάλι ώστε να δεις αν θα έχει αλλάξει κάτι.

Το μήκος πάντως είναι καλό, εδώ εγώ με μικρότερο και άντεξε όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι. Στο λέω αλλά και εγώ μη νομίζεις τα ίδια σκέφτομαι, φοβάμαι πως θα τα πάω αυτή τη φορά, αύριο κλέινω 18 εβδ και ανυπομονώ κ εγώ αυτή την εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό να δούμε το μήκος του τραχήλου.

συγνώμη αν σε κούρασα, εύχομαι να μαθαίνω νέα σου

Καλησπέρα κορίτσι μου και σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές σου, να χαίρεσαι τον παίδαρο σου και σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια με την εγκυμοσύνη σου!!! Φαντάζομαι το άγχος σου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά βοήθησε ο Θεός και πήγαν όλα καλά :) Λοιπόν από τις δύο αποβολές μου μόνο στην μία ευτυχώς χρειάστηκε απόξεση, στην δεύτερη απέβαλα φυσικά, μου έδωσε κάποια χάπια ο γιατρός για να απομακρυνθούν τα υπολείμματα που είχαν μείνει. Τις αποβολές τις έπαθα 6-8 εβδομάδα κύησης. Ο γιατρός μου με βάζει κάθε 3 εβδομάδες οπόταν κανονικά σε δύο βδομάδες θα ξαναπάω, αν και από το άγχος μου με βλέπω μέχρι το τέλος της βδομάδας που μπαίνει να ξαναπηγαίνω.. Αυτό που με αγχώνει δεν είναι τόσο το μέγεθος τώρα του τραχήλου όσο το ότι μίκρυνε σε δύο εβδομάδες 1cm.... Ο Θεός να μας βοηθήσει όλες μας, θα σας ενημερώσω για τα νέα μου και περιμένω και δικά σου νέα όταν πας στον γιατρό. Ακόμη βάζω και κολπικά υπόθετα προγεστερόνης από την αρχή της εγκυμοσύνης πρωϊ - βράδυ. Έπαιρνα και χάπια προγεστερόνης 3 την ημέρα και μου τα κοψε, μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στο ότι μίκρυνε ο τράχηλος ή λέω τρέλλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου,

τι κάνεις? λοιπόν εμένα μου έχει γράψει κρέμα vasclor την οποία θα ξεκινήσω αυτή την εβδομάδα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα άλλη μάρκα δεν θυμάμαι ποιά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στις δυο μας και πιστέυω ότι καλά θα πάνε απλά έχεις μια ανησυχία και δεν μπορείς να αφεθείς 100% αλλά δεν πειράζει στο τέλος λες άξιζε όχι 9 μήνες και παραπάνω. Θ τα λέμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Rigoula82 σου εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους και να κρατήσεις αγκαλιά το θαυματάκι σου.

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα περίδεση στην 21 εβδομάδα,αλλά τώρα στην δεύτερη (άλλαξα γιατρό-βρήκα σε Δημόσιο ) και παρακολουθούσαμε συστηματικά και εμείς τον τράχηλο ο οποίος ήταν κάπου κοντά στις δικές σου μετρήσεις στην συγκεκριμένη εβδομάδα (αλλά ευτυχώς δεν κόντινε άλλο) αλλά μου είχε πει πως εδώ και 1 χρόνο έχει έρθει στην Ελλάδα μια μέθοδος που χρησιμοποιείται τα τελευταία 4 χρόνια με επιτυχία στην Αμερική στην περίπτωση εξάλειψης τραχήλου που γίνεται με ένα έμβολο, δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες γιατί δεν την χρειάστηκα ευτυχώς. Μου είχε πει να μην φοβάμαι τίποτα ,δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και ότι την κάνανε και δωρεάν. Για ψάχτο και εσύ λιγάκι , ρώτα και τον γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα κορίτσι μου είχε αρχίσει να κονταίνει ο τράχηλος στην 22η εβδομάδα και έκανα και συσπάσεις σε δίδυμη κυηση.Εμεινα ακινησία για 2 μήνες,έβγαινα μια φορά τη βδομάδα από το σπίτι για να παώ στο γιατρό να μετρήσουμε τον τράχηλο που όλο κόνταινε και κόνταινε...Αφου τα μωρουδιακά μου τα αγόρασε και τα πλυνε η μανα μου με την αδερφη μου.Στεναχωριόμουν τότε που δε τα διάλεξα εγώ όπως ονειρευόμουν. Κατάφερα έφτασα 36 εβδομάδων όπου και πήγα στο νοσοκομείο με πλήρη εξάλειψη τραχήλου και διαστολή 6 γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρήδιο χωρις τίποτα εύκολα και ωραία τα ζουζούνια μου.Τώρα τα χω ξεχάσει όλα λες και δε τα πέρασα εγώ.Μια χαρά θα τα πας,ξάπλα,όχι σκάλες,όχι ορθοστασία,όχι λεκάνες σηκώματα,όσο και να νιώθεις ξεκούραστη εσύ να ξαπλώνεις υπομονή χρειάζεται και μακριά οι κακές σκέψεις.Εφοδιάσου με μυθιστορήματα,mammyland,βοήθεια και παρέα από μαμά,αδέρφια,φίλες κλπ και ο χρόνος θα περάσει σα νερό.

Με το καλό...εδω θα μαστε να μας ανακοινώσεις τα γεννητούρια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου, σας ευχαριστώ πολύ όλες για τα μηνύματα σας!! Λοιπόν σήμερα το πρωί είχα μια σταγόνα αίμα,παίρνω τηλ τον γυναικολόγο μου και πάω να με δει. Είδαμε το μπεμπάκι μας ήταν μια χαρά,δεν είδε τίποτα ανησυχητικό. Μέτρησε και τον τράχηλο 3.45cm θυμόμουν λάθος την προηγούμενη φορά, δεν μίκρυνε καθόλου όμως. Το συζήτησα μαζί του και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου όλα είναι φυσιολογικά και ότι μεγάλο ρόλο στις συσπάσεις παίζει το άγχος... Μου αραίωσε και την clexane 2000 που βάζω επειδή τον τελευταίο ενάμιση μήνα είχα και δύο φορές καφέ και μου είπε πως σπάζουν μικροαγγεία. Μου είπε να την βάζω κάθε δεύτερη μέρα αυτή την βδομάδα και κάθε τρίτη μέρα την επόμενη εβδομάδα. Με διαβεβαίωσε πως το μπεμπέ μου θα είναι μια χαρά αφού προληπτικά μου την έδωσε λόγω των αποβολών. Οι μεταλλάξεις είμαι ετερόζυγη στις MTHFR C677T και MTHFRA1298C, έκανα και την ομοκυστεϊνη και είναι φυσιολογική. Λέτε να υπάρχει περίπτωση να κάνουμε κακό στο μωρό; Ο γιατρός μου είπε κατηγορηματικά πως δεν υπάρχει περίπτωση και ούτως ή αλλιώς προλήπτικά μου την έδωσε αφού δεν ήταν απαραίτητη.. ΠΑίρνω και ασπιρίνη καθημερινά,αυτή δεν μου τη μείωσε.. Ουφ άλλο άγχος τώρα... Γίνεται να κοιμηθώ και να ξυπνήσω την ώρα που θα γεννάω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι βρε κορίτσι μου μην είσαι τόσο αγχωμένη.Όλα καλά θα πάνε.Το ταξίδι της εγκυμοσύνης είναι μοναδικό για τη καθεμια μας και αξίζει.Πόσες φορές στη ζωή σου θα έχεις τη χαρά να το γευτείς;;;

Και μενα το αιματάκι που είχα κατακαιρούς από αγγεία στο τράχηλο που έσπαγαν ήταν.Κι όλα καλά πήγαν με αρκετή ξάπλα.Ηρέμησε και απόλαυσε κάθε στιγμή...Αλήθεια τι περιμένεις αγόρι ή κορίτσι;Αρχισε να του ψωνίζεις μετά τη β επιπέδου κανένα φορμάκι μήπως σε χαλαρώσει η διαδικασία των ετοιμασιών.Πάντα με μέτρο όλα.Κακό δε κάνεις στο μπεμπακι σου με την αγωγή,για να στην έδωσε ο γιατρός κάτι ξέρει..Εγώ έπαιρνα απο την 28Η yotopar σε χαπάκι για τις συσπάσεις.Και νοσηλεύτηκα και 11 μέρες με ενδοφλέβια χορήγηση.Μια χαρά γεννήθηκαν και είναι οι κόρες μου φτου φτου.Ξέρουν οι γιατροί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Οχι βρε κορίτσι μου μην είσαι τόσο αγχωμένη.Όλα καλά θα πάνε.Το ταξίδι της εγκυμοσύνης είναι μοναδικό για τη καθεμια μας και αξίζει.Πόσες φορές στη ζωή σου θα έχεις τη χαρά να το γευτείς;;;

Και μενα το αιματάκι που είχα κατακαιρούς από αγγεία στο τράχηλο που έσπαγαν ήταν.Κι όλα καλά πήγαν με αρκετή ξάπλα.Ηρέμησε και απόλαυσε κάθε στιγμή...Αλήθεια τι περιμένεις αγόρι ή κορίτσι;Αρχισε να του ψωνίζεις μετά τη β επιπέδου κανένα φορμάκι μήπως σε χαλαρώσει η διαδικασία των ετοιμασιών.Πάντα με μέτρο όλα.Κακό δε κάνεις στο μπεμπακι σου με την αγωγή,για να στην έδωσε ο γιατρός κάτι ξέρει..Εγώ έπαιρνα απο την 28Η yotopar σε χαπάκι για τις συσπάσεις.Και νοσηλεύτηκα και 11 μέρες με ενδοφλέβια χορήγηση.Μια χαρά γεννήθηκαν και είναι οι κόρες μου φτου φτου.Ξέρουν οι γιατροί.

Καλησπέρα κορίτσι μου και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!! Σευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου,περιμένω μπεμπούλα!!!! Ξαναπήγα στο γιατρό μου και όλα πηγαίνουν καλά,μεγαλώνει η μικρούλα μου.δεν μου έκανε κολπική εξέταση για να μετρήσει τον τράχηλο,φαντάζομαι είνσι επειδή τον μέτρησε 10 μέρες πριν ,από την άλλη λέω γιατρός είναι κάτι θα ξέρει ίσως να μην κάνει τόσο συχνα μέτρηση,δεν ξέρω. Στις 13 θα πάω για τον μεγάλο υπερήχο αν ξέρετε μετράνε τον τράχηλο; είμαι από Κύπρο και δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια με Ελλάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...