Μετάβαση σε περιεχόμενο

kardiotokografima????


Recommended Posts

gia sas koritsia,

ime tora stin 36 vdomada ke ola ine ok..kathe eksetasi ikanopiitiki ktlp...akousa oti pera apo tous 3 simantikous iperichous ginete ke ean to thelisi o giatros mas ena kardiotokografima...

emena den mou ipe kati tetio na kano ke anisichisa gia na po tin alithia...

kathe fora ston giatro mou kanume doppler, vlepi posotita amn.igrou,

akoume kardula alla den ksero an afto ine arketo i ean prepi na epimino se kardiotokografima?

tha borusate na me voithisete mias ke triti echo ksana rantewou ston giatro mou....

efcharisto paaaaaaaaaaaaara poli

filika marina

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw ekana apo 36h kai meta kathe evdomada prin pame sto giatro..vlepoun toys xtypoys tou mwrou,kathe fora pou to niwtheis patas ena koumpaki kai ara fenontai kai poses kiniseis kanei kai poso kinitiko einai kai fenetai kai an kai poses syspaseis kanei h mhtra..einai simantiko apo otan mpeis sto mina sou.

einai kati san zwnes poy se foran sthn koilia :D me to kalo sinonomati

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharsto sinonomati mou!!!

afou ine omos etsi simantiki eksetasi giati den tin kanune ipochreotika? les oti akous tin kardula tou...emis tin akume kathe fora pentakathara sto iatrio tou.

poli berdema. 35+1 ime simera..tha prepe dld tora amesa na to ksekiniso ke ego?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharsto sinonomati mou!!!

afou ine omos etsi simantiki eksetasi giati den tin kanune ipochreotika? les oti akous tin kardula tou...emis tin akume kathe fora pentakathara sto iatrio tou.

poli berdema. 35+1 ime simera..tha prepe dld tora amesa na to ksekiniso ke ego?

se auto to mixanima kathese 1 wra oxi liga lepta! :D:D:D kai blepeis kai ola ta alla poy soy eipa..otan kleiseis thn 36h kai meta thn kaneis...opote tha sto pei twra pou tha pas logika ! :D

ti exeis agoraki?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοπελα μου και με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το μωρακι σου...οσο για το καρδιοτοκογραφημα δεν ειναι υποχρεωτικο κουκλα μου , ο γιατρος σου βλεποντας την πορεια της εγκυμοσυνης θα κρινει εαν χρειαζεται. Εγω εκανα μονο στο μαιευτηριο την μερα που πηγα για γεννα με προκληση. Εαν εχει καλο υπερηχο, καινουριο και με δυνατοτητες β'έπιπεδου και γνωσεις υπερηχων β' επιπεδου μπορει να τα ελεγξει ολα απο την εβδομαδιαια σου επισκεψη. Συζητησε το μαζι του την Τριτη και αποφασιζεις. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου, νομίζω αυτο που ρωτάς ειναι θέμα γιατρού.

Εγω και στις δυο εγκυμοσύνες καρδιοτοκογραφημα έκανα μονο όταν πήγα να γέννησω, με αυτο βλέπουν τις συσπασεις της μήτρας και πως ανταποκρίνονται σε αυτές οι χτυποι του μωρού. Οπότε ειναι κάτι που τους ενδιαφέρει την ώρα του τοκετού και όχι νωρίτερα.

Αν έχεις νωρίτερα συσπασεις θα κρίνει ο γιατρός σου.

Ολα καλα να πανε και να μην έχεις αγωνία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas efcharisto paaaaaaaaaaara poli koritsia, tora toulachiston katalava ena..oti ipochreotiko den ine, kako omos episis den ine :) afou emena pros stigmis den me evale na to kano, den to kano ke tou echo ebistosini.....tora panta o theos na vali to cheri tou

sas efcharisto paaaara poli ke sas efchome ola ta kalla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ένα πόνο σου έυχομαι και ένα υγιέστατο μωρό!

Εγώ έκανα όταν πια πήγα να γεννήσω.

Με παρακολουθούσε ο γιατρός μου με υπέρηχο, έβλεπε τις κινήσεις, τα υγρά και τους χτύπους της καρδιάς.

Δε μου είπε να κάνω κάτι πριν γεννήσω.

MDJKp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις καρδιοτοκογράφο. Εγω πρέπει να έκανα άλλη μια φορά στην 38η εβδομάδα μιας και γέννησα 40 εβδομάδων με πρόκληση. Μόνο στις περιπτώσεις που δεν ακούς το μωρό για πολύ ώρα σε αυτή την φάση σε στέλνουν για καρδιοτοκογραφό. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου. Καλή λευτεριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο κάθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά.. δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι λάθος. Εμένα δεν με έστελνε συχνά για καρδιοτοκογράφο αλλά τις τελευταίες 2 εβδομάδες με έβλεπε σχεδόν κάθε 3 ημέρες. Συσπάσεις δεν είχα καθόλου οπότε δεν είχε και νόημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα δεν εχω κανω κανει ποτε.....σε κανενα απο τα τρια παιδια μου...ειναι καθαρα θεμα γιατρου και φυσικα εγκυμοσυνης..

με το καλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και καλη εβδομαδα και απο μενα...καλο κανει κακο δεν κανει....εγω ειμαι υπερ και την ζητησα μονη μου να γινεται χαχαχχαχαχα...καθεσαι αρκετη ωρα δεν πονας καθολου ισα ισα που ακους την καρδουλα του μωρου που ερχεται σιγα σιγα...γιατι μας προβληματιζει ομως? εννοειτα οτι κατα την διαρκεια της ημερας εχουμε αρρυθμιες και εμεις που ειμαστε μεγαλοι...η ταχυκαρδιες η βραδυκαρδιες...ειδικα μετα τον6 που αρχιζει και κουραζεται το εμβρυο λογω χωρου και φοβομαστε και για την γηρανση πλακουντα ευγε στους γιατρους που κανουν συχνα καρδιοτοκογραφημα...αποκλειουν ετσι καποιες επιπλοκες που μπορει να συμβαινουν στο εμβρυο η δεν ξερω εγω τι αλλο.....εκεινοι ξερουν και ο θεουλης που βαζει το χερι του σε καθε εγκυμοσυνη....να την κανεις με χαρα λοιπον αν θες την γνωμη μου και αεγω μετα τον 6ο εκανα αρκετα συχνα....μου αρεσε πολυ η διαδικασια με τον αντρουλη μου χερακι χερακι...ξαπλωμενη με την κοιλιτσα τουρλα...και μια ζωνουλα με τον παλμογραφο επανω και μας αφηνε επειδη ο γιατρος μου ειναι υπεροχος να το γουσταρουμε, του ζητουσαμε να δυναμωσει και την ενταση, και γελουσαμε πολυ τουκ τουκ ντουκ...και μετα το χαρτι με τις διακυμανσεις μας της εξηγουσε και δοξα το θεο ολα πηγαν καλα!!!!!! με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω νομιζω ειναι θεμα γιατρου αφου σε εμενα τις τελευταιες 2 εβδομαδες μου ειχε κανει 3 ενω η αδελφη μου που ειχε αλλο γιατρο δεν εκανε ποτε κανενα σε καμια απο τις εγκυμοσυνες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...