Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ TA SERPAFAR


Recommended Posts

KALHSPERA KORITSIA

opos exo dimosieysei k palaiotera prospauoysa to 2009 na meino egkyoyla den ta katafera omos.

na sas po pos exo sundromo polukistikon oouhkes.

eixa mplexei tote menan giatro ti na po sketh apotyxia.

ekana uerapeia mhpos ftiaxei o kyklos moy eixa poly astato kyklo kaue 40 45 50 meres adiauetoysa.

phra arxika antisiliptika gia posoys mhnes telika tipota.

Arxes 2010 ekana kadyo agoges an uymamai kala me serpafar phgena se kapoion allo kaue deuterh mera gia uperuxo na parakoloyuei ta oouylakia den megalonan elege ta aporofoyse o organismos.telika meta ekana eneseis menopour k sto telos pregnyl k aytos o .....na mhn po den moy exighse akribos ti na kano moy eipe mono na eruo se epafh me ton antra moy k ua doyme.telika tipota k pali.

neyriasa k ego k apogohteythka sygxronos eixa xalasei k ena soro lefta k ta parathsa.

telos panton na mhn polylogo

tora xekinhsame pali prospaueies.phga sena poly kalo giatro poy moy systhsan

moy eipe ua ta doyme k ua ta elegxoyme ola den yparxei periptosh na mhn mhneis egkyos alloste eisai mikrh akoma.

moy edose doyfaston na adiauetiso gia 10 meres prvi bradi apo 1 xapi.adiauethsa.ekana k kati ormonologikes exetaseis thn 3H mera opos moy eixe pei kales bghkan ligo h tsh htan kapos elaxaista anebasmenh.thn 8H mera phga na dei to endomitrio giati to blepei ligo paxh htan 75 xil.eixe mikrinhei se sxesei apo treisimish bdomades prin kano uerapeia htan 1 ekat.moy ekane test pap k yperyxo ola kala.thn 9 h mera moy eixe pei na kano salpiggografia thn ekana ola kala aristes oi salpigkes anoixtes.thn deytera opos moy eipe ua xekinhso dufaston gia 15 meres k meta thn deyterh mera kykloy serpafar ua mou pei gia poses meres na ta paro gia na anaptyxuoyn oouilakia k meta malon ua kano mia enesh gkonal h pregnyl gia na spasoun ta oouilakia k ti na po o ueos bohuos ua doyme.moy eipe na mhn agxonomai k ola ua pane kala.

peite re koritsia eseis me ta serpafar ta katafere kamia?

k meta ta serpafar poia diadikasia akoloyuhse? eixe epityxia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα όλγα.

είμαι η ελευθερία και είμαι πολύ συγκινημένη που ξαναγράφω εδώ μέσα μετά από τόσους μήνες και τόσες αλλαγές στη ζωή μου...τις ομορφότερες αλλαγές για μία γυναίκα....τον ιούλιο του 2011 είχα μπεί εδώ μέσα γιατί αναζητούσα φάρμακα εξωσωματικής....που στην περίπτωση μου δεν ηταν απαραίτητη διότι τα κατάφερα με την πρώτη σπερματέγχυση και μόνο με τα serpafar...αλλά βλέπεις στον βωμό του χρήματος γνωστός γυναικολόγος και εξωσωματικός με κέντρο στον πειραιά με πήγαινε κατευθείαν για εξωσωματική χωρίς ουσιαστικό πρόβλημα ούτε από εμένα, ούτε από τον σύζυγο....βλέπεις το 2009 είχα μείνει έγκυος χωρίς πολύ προσπάθεια αλλά δυστυχώς ενώ είχα διαφραγματοφόρο μήτρα και ο τότε γιατρός μου και αυτός γνωστός μεγαλογιατρός δημοσίου νοσοκομείου και καθηγητης στο πανεπιστήμιο δεν μου μέτρησε τον τράχηλο, με αποτέλεσμα να κάνω την β επιπέδου και να διαγνωστεί ανεπάρκεια τραχήλου....είχε σχεδόν ανοιξει τελείως...ήταν μονον 3 χιλιοστα....το αποτέλεσμα ήταν να κάνω εισαγωγή εσπευσμένα για να γίνει περίδεση, αλλά δεν έγινε ποτέ....ειχαν μολυνθεί τα νερά στην μήτρα μου και γέννησα το κοριτσάκι μου την 23η εβδομάδα κύσησης...τον μικρό μου άγγελο που δεν θα ξεχάσω ποτέ....

να μην σε ζαλίζω όμως με την περίπτωσή μου....να σου πω για τα σερπαφαρ λοιπον...

αφου αυτος ο μεγαλογιατρός που ήθελε να μου κάνει εξωσωματικη απορρίφθηκε πήγα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να το προσπαθήσω με σπερματεγχύσεις...ήμουν αποφασισμένη να κάνω σε 6 κύκλους σπερματέγχυση και μετά εξωσωματικη...πήρα λοιπόν σερπαφάρ απο την 2η έως την 9ή μέρα του κύκλου και την 13 έκανα την σπερματέγχυση η όποια μου έστειλε τον ποιο γλυκό τύρρανο της ζωής μου....τον γυιόκα μου.....τον άγγελο μου...

ξεχασα να σου πω πως έκανα πρεγκνυλ μία μέρα πρίν την σπερματέγχυση....καλή επιτυχία λοιπόν σε ότι κάνεις, να έχεις πίστη και να φάς το μηλαράκι της αγίας ειρήνης χρυσοβαλάντου, αφου νηστέψεις 3 μέρες και το λάδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολγα καλα αυτα που λες αλλα εχεις ψαχτει παραπανω??? σαλπιγγογραφια εχεις κανει?? μετρημα προγεστερονης μετα απο 7 μερες απο την ωορρηξια??? ο συζηγος εχει ψαχτει?????

εγω με τα σερπαφαρ δεν ειδα αποτελεσμα παρα μονο μια κυστη 3 ,5 εκατοστα η οποια δεν εχει φυγει ακομα...

αλλες ομως κοπελες εχουν δει...

αλλα πριν τα παρεις θα πρεεπι να ψαχτει και ο συζηγος... μπορει απο κει να οφειλεται η υπογονιμοτητα...

ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleyueria moy pragmatika me sigkinhses eyxomai o ueos na dinei ygeia eytyxei ston gio sou k nanai panta kalotyxo se oloys toys tomeis ths zohs toy!!!!!na ton xaireste k na ton deite opos epiuimeite!!!!

eyxaristo poly gia thn apanthsh

makari na ta katafero k ego giati k ego exo perasei pola.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni-sk

opos diabases ekana k ormonologikes k salpiggografia k yperyxo ola kala.ligo mono to endomhtrio einai paxy alla apoti fainetai ruumizetai me to dufaston.

o syzygos eixa kanei opos egraca spermodiagramma to 2009 k htan poly kalo to eixe brei

tora sayton poy pao toy xanazhthse na kanei giati einai poly caxtiri o giatros.

k ua xanakanei.

ante na perasoyn oi meres na doume ti ua ginei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΝΩΜΗ δεν διαβασα καλα το μηνυμα σου απλα γραφε ελληνικα γιατι κουραζομαστε παρα πολυ μεχρι να βγαλουμε νοημα...

ευχομαι οτι καλυτερο και συντομα με μπεμπακι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολγα μου εγω εμεινα εγκυος στο μικρο μου με τον 2ο κυκλο serpafar κ με ενεση pregnyl.βεβαια ο γιατρος μου ειπε πως δεν το περιμενε τοσο συντομα..πολλες φιλες μου εχουν κανει 6 κυκλους κ δεν εχουν μεινει.δεν ξερω..θεμα τυχης?τι να πω..αυτο που σιγουρα θυμαμαι κ ζητα εξηγησεις απο το γιατρο,ειναι πως μετα την pregnyl που μου εκανε,μου ειπε πως το "αυγουλακι" μου θα σπασει σε ακριβως 36 ωρες.ουτε νωριτερα,ουτε αργοτερα.ετσι λοιπον ηρθαμε σε επαφη μετα απο 35-36 ωρες κ τσουυυπ,πιαστηκε το νινι!

καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OLGA χρειαζεται παρακολουθηση από γιατρο για να κανεις την πρεγνυλ την σωστη στιγμή. Ειδικά αν παιρνεις και σερπαφαρ τα οποία δεν ειναι καθολου αθωα φαρμακα. Εχουν ενοχοποιηθει και για λεπτο ενδομήτριο και για κύστες και για κακοήθειες. Μην ξοδευεις τσάμπα λοιπόν τις προσπάθειές σου. Serpafar και pregnyl με στενή παρακολουση από γιατρο. Εχε υποψη σου ότι μεχρι 6 φορές μπορεις να παρεις τα σερπαφαρ. Οχι παραπανω. Είναι επικίνδυνο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θυμαμαι σε ποια μερα καναμε την pregnyl..ο γιατρος κρινει ποτε θα γινει.πρεπει τα ωοθηλακια να ειναι συγκεκριμενα χιλιοστα.εννοειται μονο με παρακολουθηση γιατρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ, στο λεω συμβουλευτικά γιατι και αυτό το έχω ακουσει. Οτι παιρνουν μονες τους σερπαφαρ και χωρις πρεγνυλ έχουν επαφη με τον άντρα τους. Χρειάζονται μεγαλη προσοχη αυτα τα χαπια γιατι φαντασου ότι στοιχιζουν μονο 2 ευρω, ενω οι γοναδοτροπίνες (πουρεγκον, γκοναλ κλπ) στοιχιζουν 600 ευρω το κουτί. Επομένως καταλαβαινεις για το τί ποιοτητας φαρμακο ειναι η κλομιφενη ή σερπαφαρ. Παρολα αυτα καποιες κοπέλες έχουν βοηθηθει και έχει επιτευχθει η συλληψη. Ελπίζω και με σένα να πανε όλα καλά.

Να ρωτήσω κατι: έχεις κανει, φανταζομαι, σαλπιγγογραφια, ορμονικές καθώς και σπερμοδιάγραμμα και ειναι όλα καλά;

Αν ναι, μπορει να δοκιμασεις και μονο παρακολουθηση σε φυσικο κύκλο μονο με πρεγνυλ. Και με ένα ωαριο μια χαρα γινεται η δουλειά. Η πρεγνυλ γινεται όταν το ωαριο φτασει τα 18 με 20 χιλ και η Ε2 (οιστραδιολη) είναι πανω από 180 (από 200 ακομα καλύτερα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟLga μου να σου ευχηθώ πολύ καλή επιτυχία και να πετύχουν με τη πρώτη οι προσπάθειες σας...Ομοιοπαθούσα και γω με πολυκυστικές,κύκλους μεγάλους και χωρίς ωορηξία.Εγώ την κλομιφαίνη την έπαιρνα από τα 17 μου που διαγνώστηκα με πολυκυστικές και ξεκίνησαν και οι ανωμαλίες στη περίοδομε συμβουλή γυναικολόγου οποίος τυγχάνει να είναι και θείος μου.Πάντα μου έλεγε ότι είναι πολύ πιο αθώα από ότι τα αντισυλληπτικά που θα μπορούσα εναλλακτικά να πάρω για να φτιάξω τον κύκλο μου σα φάρμακο,απλά να προσέχω να μην εχω ελεύθερες επαφές.Όσο την έπαιρνα λοιπόν είχα περίοδο κανονικά,ωορηξία δεν είχα τεστάρει ποτε΄αν έκανα,πάντως το ενδομήτριο έπεφτε.Στα 28 μου που παντρεύτηκα και ήθελα παιδί ξεκίνησε και το άγχος.Περνούσαν οι μήνες παιδί δεν ερχόταν το clomiphaine-σερπαφαρ(το ίδιο είναι) δε με έπιανε πια,κύκλοι κάθε 3 μήνες,επαφές στο βρόντο,ελπίδα,χαμένα τεστ και πιο πολύ άγχος.Εξετάσεις πολλές σαλπιγγογραφία,ορμονικές,σπερμοδιαγράμματα.Το μόνο πρόβλημα η απουσία ωορηξίας.Προσπάθησα 4 κύκλους με ενέσεις altermon και daronda (κοινώς πρόκληση ωορηξίας)και προγραμματισμένες επαφές αλλά τζίφος.Οπότε τον Ιανουάριο του 2010 έκανα τη πρώτη μου και επιτυχημένη εξωσωματική.Δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία ,τώρα ζω μια καινούρια ζωή μου έχει φύγει όλο το άγχος.Έχω περίδο χωρίς χάπια χωρίς τίποτα κάθε 35 με 40 μέρες και πάντα ευελπιστώ σε ένα ακόμα σπορί!χα χα....Τώρα αν μελλοντικά μου βγουν κακοήθειες με τα χάπια τόσα χρόνια δε το ξέρω.Για μέχρι 6 κύκλους όμως που λένε να δοκίμαζες(αν και σου εύχομαι να πετύχει από τον πρώτο)να το κάνεις.Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι αν και ξέρω είναι δύσκολο και μενα μου το λεγαν και τους απαντουσα μα δεν ειμαι αγχωμενη ειμαι χαλαρη.Τώρα κατάλαβα τι εστι χαλαρη σε αυτό το θέμα,έχωντας την "καβάντζα" των τέκνων μου!χα χα...

Καλή αρχή!Α και πολύ καλά σε παέι ο γιατρός μεθοδικά και ήρεμα...Δείτε και την προλακτίνη σου στην 21Η μέρα νομίζω του κύκλου....Κάποιο ρόλο παίζει κι αυτή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...