Μετάβαση σε περιεχόμενο

συμπτώματα 1ου 3μήνου


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας

ήθελα να σας πω ότι υποφέρω από εμετούς, ναυτίες και ζαλάδες ...είναι η τρίτη εβδομάδα που είμαι έτσι και θέλω να πεθάνω δεν αντέχω άλλο με αηδιάζουν τα πάντα ακόμα και όταν πλένω τα δόντια μου, μου έρχεται να κάνω εμετό, δεν θέλω τίποτα με ότι έχει σχέση για φαγητό..έλεος..είμαι στην 8η εβδομάδα..είχε καμιά από εσάς τόσο έντονα τα συμπτώματα αυτά?? είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην πρώτη (στην οποία έκανα διακοπή)πάλι τα είχα αλλά σε 2 εβδομάδες είχαν περάσει..

ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ,εχω δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα αλλα εχω ακουσει οτι μπορει να κρατησει ολο αυτο που περιγραφεις μεχρι 3 μηνων!!!

υπομονη και ξεκουραση χρειαζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα! Έγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα πολύ έντονα συμπτώματα, αλλά σε αυτήν ειδικά τους 3 πρώτους μήνες. ήμουν έτσι οπως τα λες. Ακόμα και τα δόντια μου οταν έπλενα, αηδίαζα. Βοηθούσαν τα στεγνα φαγητα αρκετά. Φάε παξιμάδια, σκέτα μακαρόνια, ψωμάκι με βουτυρακι, κουλουρια. Εμενα με βοηθούσαν όλα τα μη-ζουμερα. Κουραγιο! Λίγο πριν τελειώσει ο 3ο μήνας όλα αυτα εξαφανίζονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!

Εγώ δεν είχα τόσο έντονα συμπτώματα, αλλά είχα πολλές αναγούλες, ξινίλες και έκανα και εμετό, ευτυχώς περίπου μία-δύο φορές τη μέρα.

Έτρωγα μόνο μακαρονοειδή, μπιφτέκια, πατάτες, ρύζι. Φρούτα και λαχανικά ούτε να τα βλέπω... Γάλα το ίδιο. Πρωί και βράδι μόνο ψωμοτύρι. Αν έτρωγα κάτι άλλο είχα άσχημα ξεμπερδέματα.

Με βοήθησαν τα μπισκότα με τζίντζερ. Και κομματάκια τζίντζερ που είναι σαν παστίλιες αν βρεις, ακόμα καλύτερα.

Μέχρι τρεισίμιση μηνών ήμουν έτσι, μετά σιγά σιγά υποχώρησαν τα συμπτώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να εχεις μια καλη εγλμοσυνη και ενα υγιες μωρακι μετα

ετσι ειμαι και εγω

στην πρωτη εκτος απο 2-3 εμμετους σε ολη την εγκυμοσνη δεν ειχα τιποτε αλλο

σε αυτη βραστα χαραλαμπε - πολυ χαλια απο περιπου 6 εβδ

δεν ετρωγα ΤΙΠΟΤΑ

οτι εβαζα στο στομα ακομα και νερο πηγαινε στραφη

το καλο εχω χασει 3 κιλα και βαλε

το κακο υπαρχουν μερες που υποφερω

πλεον σιγα σιγα που κλεινω τον 3ο τα πραγματα βελτιωνονται αρκετα

μου ειχε δωσει ο γιατρος χαπακια για το στομαχι αλλα και αυτα αναγουλα μου εφερναν

υπομονη που θα παει θα περασει

αφου στην αρχη νομιζα οτι ειχα γαστρεντερίτιδα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενιώ μου σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ έτσι ήμουν , μέχρι που έκλεισα τον 3ο.Όλη την ημέρα αγκαλια με τη λεκάνη της τουαλέτας! Με βοηθούσε ιδιαίτερα το λεμόνι , είτε σκέτο είτε σε σόδα. Επίσης οι καραμέλες με μέντα και φυσικά πολύ στεγνές τροφές όπως ανέφεραν και τα κορίτσια παραπάνω. Υπομονή κορίτσι μου θα περάσουν κι αυτά. Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενιώ και εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν κατάλαβα τίποτα,τώρα όμως στην 2η μέχρι να κλείσω τον 3ο,είχα πολλές ναυτίες,ζαλάδες και αναγούλες.Ενιωθα πως είμαι όλη μέρα μέσα σε μια βάρκα,ειδικά τα πρωινά.Το κρέας ούτε να το δώ δεν ήθελα,όχι να το φάω...Την έβγαζα με πουρέ,μακαρόνια σκέτα με τυρί,και καμιά σουπίτσα πολύ ελαφριά με φιδέ και μπόλικο λεμόνι.Το λεμόνι με βοηθούσε πολύ.Ακόμα και να το μύριζα μόνο.

Υπομονή κάνε,θα περάσουν όλα μόλις μπείς στον 4ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Υποφερω απο καουρες ειμαι σχεδον 7 εβδομαδων ειναι νωρις?δεν κανω εμετους αν και θα το προτιμουσα παρα ολον αυτο τον πονο και την ξινιλα.καμια βοηθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στη παρεα. Ειμαι στο δεύτερο μηνα εγκυμοσύνης στο δεύτερο μου παιδι το πρωτο μου ειναι 9 η εγκυμοσύνη μου αυτη τη φορα δεν εχει καμια σχεση με τη κορη μου δεν μπορω να φαω να χωνεψω να γευτω τιποτα. Εχω δοκιμάσει τα παντα κρακερ σουπα ρυζι μικρα γευματα αλλα παντα ανακατευομαι συνήθως κανω και εμετο το μονο που με ανακουφιζει ειναι το νερο παγωμενο αλλα απο το πολλη τρεχω συνεχως τουαλετα τη να κανω καμια συμβουλη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα στη παρεα. Ειμαι στο δεύτερο μηνα εγκυμοσύνης στο δεύτερο μου παιδι το πρωτο μου ειναι 9 η εγκυμοσύνη μου αυτη τη φορα δεν εχει καμια σχεση με τη κορη μου δεν μπορω να φαω να χωνεψω να γευτω τιποτα. Εχω δοκιμάσει τα παντα κρακερ σουπα ρυζι μικρα γευματα αλλα παντα ανακατευομαι συνήθως κανω και εμετο το μονο που με ανακουφιζει ειναι το νερο παγωμενο αλλα απο το πολλη τρεχω συνεχως τουαλετα τη να κανω καμια συμβουλη ;

Γειά σου Jules εγω μέχρι να κλείσω τον 3ο μήνα ήμουν κάπως έτσι... Όλη μέρα αναγούλες και δυστυχώς και το βράδυ το ίδιο, ξυπνούσα απο τις αναγούλες, και καθε μεσημερι λες και ήταν προγραμματισμένο μόλις έτρωγα το μισό φαγητό κατευθείαν ήθελα να το βγαλω και δεν μπορουσα ούτε να κουνηθώ απο την καρέκλα!!!! Αυτο που βοήθησε εμένα ήταν οι φρυγανιές!!! Πάντα στο κομοδίνο είχα ενα σακουλάκι! Τώρα εσυ είπες οτι δοκίμασες κράκερ οπότε δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν!!! Αλλα πάντα μόλις την έννοιωθα να έρχετε, έτρωγα μια και ηρεμούσα έστω για λίγο!!!! Σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και γέννα  [smilie=toothy4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!! Είμαι και εγώ 4 μιση εβδομάδων όπως μου είπε και ο γιατρός (564 χωριακη με 3ημερες καθυστέρηση) είχα πόνους περιόδου πριν την αναμενόμενη περίοδο αλλά τίποτα... συνεχίστηκαν μέχρι και σήμερα.. ρώτησα το γιατρό και μου είπε οτι μεγαλώνουν οι συνδέσμοι στη μήτρα δεν είναι κάτι ανησυχητικό, νιώθω κουρασμένη,υπνηλία, αυτή τη μεταλλική γεύση μερικές φορές και πεινάω συνεχώς.  Πρώτη επίσκεψη έχω την Μ.Δευτερα!! Έχω άγχος, να το δούμε και στον υπέρηχο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

κοριτσια γεια σας.με λενε ειρηνη ειμαι 28 και ειμαι καινουργια εδω.θα ηθελα τη βοηθεια σας.ειχα μια παλλινδρομη κυηση το 2013.τωρα ειμαι ξανα εγκυος στην 6η εβδομαδα.την παρασκευη ειδαμε σακο και θα παμε ξανα στις 22 του μηνα για τον δευτερο υπερηχο.η γιατρος μου και βαση χοριακων αλλα και ετσι οπως ειδε τα πραγματα στον υπερηχο ειπε οτι ολα ειναι καλα.εγω βεβαια φοβαμαι παρα πολυ.ηθελα λοιπον να ρωτησω.μεχρι τωρα δεν εχω κανενα απο τα κλασικα συμπτωματα δηλαδη εμετους ναυτια.συχνοουρια και πονακια χαμηλα μονο.ειναι ανησυχιτικο το οτι δεν εχω συμπτωματα;;;;θα περιμενω απαντησεις.ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλημέρα κορίτσια...εγω εχω ραγιάδες... θα φύγουν λέτε κάποια στιγμή;
    • Ναι έτσι ήταν και στην πρώτη  Εμένα μου πήρε αρκετό χρόνο να στρώσει αλλά δεν έβαλα τίποτα σε κρέμες και τέτοια.. μετά από αρκετούς  μήνες  δεν φαινόταν ιδιαίτερα η τομή εδώ μαία και δεν την είδε αμέσως με ρώτησε αν πάω για Φ.Τ και την λέω όχι έχω κάνει καισαρική το πρώτο, μου λέει ααα που είναι η τομή σου ; Πιο κάτω ; δεν φαίνεται σου έκανε καλή δουλειά..  τωρε με δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι.. αλλά  εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί να σας πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς εκεί που είναι ούτε με μαγιό φαίνεται άσε που έχω και άλλη τομή πίσω στην μέση από άλλο χειρουργείο εκείνη φαίνεται και με μαγιό 😅 
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Σούπερ μου ακούγεται η μικρούλα σας!!😍😍 Μπράβο το κορίτσι!!! ❤️❤️❤️❤️ Πότε θα ξαναπάτε; Εμείς με το καλό τώρα στο Doppler ξανά 12/11.. αν και μου φαίνεται αργά 33η.. @_piripiri_ μου σε ποια εβδομάδα την έκανες εσύ; Στα υπόλοιπα κορίτσια σας έχουν πει πότε να τη κάνετε;  Κανονικά δεν χρειάζεται ραντεβού για τη καμπύλη.. το μόνο που ίσως χρειαστεί είναι να πάρεις τη γλυκόζη από το φαρμακείο.. αλλά πάρε ένα τηλέφωνο το διαγνωστικό να είσαι σίγουρη γιατί πολλά διαγνωστικά σου παρέχουν και τη γλυκόζη.. Νηστική να είσαι κανά 8ωρο πριν πας και απέφυγε να φάς βαριά πράγματα το βράδυ για να μην δείξει ψευδώς αυξημένη η νηστείας.. όχι γλυκά πχ και λευκά άλευρα.. αυτά κυρίως αυξάνουν πολύ το ζάχαρο.. Μα ρε συ.. τι κίνηση είναι αυτή που έχει;; Δεν θέλω να κατεβαίνω Αθήνα πλέον..! Με τα δίκια του και ο άντρας σου αν και στον δικό μου έχω απαγορεύσει γκρίνια και νεύρα στο αυτοκίνητο.. δεν ξέρεις τι γίνεται όσο είμαστε στο δρόμο, αυτό του λέω κάθε φορά.. ας είμαστε ψύχραιμοι λοιπόν και να εκτιμαμε που είμαστε υγιείς και έχουμε ευλογηθεί με το σπορακι μας..!  Να σου πω.. και εγώ που είμαι "κλεισμένη" από τον Ιούνιο που σταμάτησα τη δουλειά/σχολή δεν τρελαίνομαι και πολύ να βγαίνω.. ίσως γιατί δεν έχω και τι να βάλω πλέον..😅 αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με το κόσμο που κυκλοφορεί.. μου αρέσει η ησυχία μου.. 😌  Octoberfest ε;! Τι καλό φάγατε;; Αύριο θα είναι ωραία, έχει Μπίγαλη και Βόσσου.. 
    • Καλημέρα!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!! Όχι όχι.. δημόσιο είναι η σχολή, όχι ιδιωτικό..! Σου έστειλα πμ!! Δυστυχώς όμως διακρίσεις υπάρχουν.. και δεν βλέπω και κάποια νομοθεσία/διάταξη που να σε στηρίζει.. όχι τουλάχιστον σε αυτές τις σχολές.. Θέλω πολύ να μάθω λεπτομέρειες του πως τα κατάφερες εσύ..!
    • Αχ ψυχούλα μου!!! Έχουν τοοοοσο φάση όταν μπουσουλανε χαχα εμένα πάει και κουτουλαει το κεφάλι του στην ντουλάπα τους και ξεκαρδιζεται τον λέω έχεις ποντιακό κεφάλι και χαμπάρι δεν παίρνεις χαχαχαχα Ρε κορίτσια τα δεύτερα μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα από τα πρώτα πώς γίνεται πότε περίμενα να γεννησουμεε... έρχονται τα γενέθλια...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...