Μετάβαση σε περιεχόμενο

se pia vdomada ginete i b epipedou


Recommended Posts

kalispera manules,

ime tora stin 17+0 evdomada ke ithela na sas rotiso se pia vdomada kanume tin b epipedou? ine na kliso rantewou stin athina sto embryo na tin kano ke ean ine protimo na kliso apo tora to rantewou mou...efcharisto polli

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαστε σχεδόν ίδιες εβδομάδες, εγώ είμαι σήμερα 17+1, έχω ήδη κλείσει ραντεβού για αμνιοπαρακέντηση στην Ψαρά (Θεσσαλονίκη) στις 30 ιουλίου, δηλαδή όταν θα είμαι 20+4.

Τη Δευτέρα θα τηλεφωνήσω να ρωτήσω αν γίνεται να κάνουμε ταυτόχρονα και την β' επιπέδου. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι μάλλον έτσι θα γίνει. Οπότε φαντάζομαι ότι γίνεται και νωρίτερα από 22-23 εβδομάδες. Αλλά ας μας πουν οι έμπειρες, γιατί και γω υποθετικά μιλάω. Όταν μάθω τη Δευτέρα θα σου πώ τί μου είπαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως ειπε κ η γιοργι 22-23..

τσαρλι εχω μια απορια..πρωτα θα κανεις αμνιοπαρακεντηση?απ'οτι ξερω το κανουν μετα την β επιπεδου σε περιπτωση που βλεπουν καποιο προβλημα.. στην βδομαδα 21 που θα εισαι ναι γινετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

E, τότε μάλλον θα μου κάνουντην ίδιαστιγμή β'επιπέδου πρώτα και μετά αμνιοπαρακέντηση. Την άμνιο.θα την κάνω ανεξέρτητα από τα αποτελέσματα της β' επιπέδου, και όλα καλά να είναι, εγώ θα την κάνω. Και η αυχενική μου ήταν πολύ καλή, αλλά επιμένω στην άμνιο. Θέλω να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά. Η αυχενική σου δίνει απαντήσεις σε ποσοστά και στατιστικά, δηλ. όχι 100% σιγουριά και με τη β' επιπέδου δεν μπορείς να έχεις τα αποτελέσματα της άμνιο. Οπότε θα την κάνω, γιατί κανείς δεν ξέρει. Ποιος μου διασφαλίζει ότι όλα θα είναι οκ? Μόνο η άμνιο. Θέλω επιτέλους να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου και μόνο όταν δω τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης θα το κάνω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσαρλι κ η β επιπεδου διχνει καλα..ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπετε?

επειδη ειναι λιγο καπως η αμνιο..εγω ειμαι 35χρονων κ γεννησα τωρα..ακομα λεχωνα ειμαι.. δεν χρειαστηκε να κανω αμνιο..

σου ευχομαι καλη επυτιχια να εχεις κ ολα να ειναι τελεια τα αποτελεσματα!καλη τελειομηνη εγκυμοσηνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον Οκτώβριο 35. Μου είπαν ότι η αυχενική ήταν πολύ καλή και ότι μπορεί να μην χρειαστεί άμνιο., αλλά ποιός με διασφαλίζει για όλα τα λοιπά σύνδρομα? Είναι πολλά αυτά που δεν φαίνονται, όσους υπερήχους κι αν κάνει κανείς. Θέλω να είμαι σίγουρη και από τη στιγμή που η επιστήμη μου παρέχει αυτή τη δυνατότητα, θα την εκμεταλλευτώ. Όσο χρονών και να ήμουν, θα την έκανα και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tελικά μίλησα με το γραφείο της Ψαρά, αν στις 20+4 που θα πάω για αμνιοπαρακέντηση η γιατρός μπορέσει να δει αυτά που θέλει (αν δηλ. αν δεν είναι μικρούλη το μωρό), θα κάνω και β επιπέδου μαζί. Αν όχι, θα ξαναπάω στις 22+4 εβδομάδες για β' επιπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλικία κύησης

Εξετάσεις και επισκέψεις

6-8 εβδομάδες

Υπερηχογραφική εξέταση επιβεβαίωσης της βιοσιμότητας της κύησης με την εντόπιση του καρδιακού παλμού καθώς και τον αριθμού των εμβρύων.

Ακριβής εκτίμηση της ηλικίας κύησης και της Πιθανής Ημερομηνίας Τοκετόυ.

10 εβδομάδες

Λήψη Ιατρικού και Μαιευτικού Ιστορικού, και εξετάσεις αίματος εγκυμοσύνης.

12-13 εβδομάδες

Υπερηχογραφική εξέταση αυχενικής διαφάνειας και αιματολογική εξέταση PAPP-A για ακριβή υπολογισμό του κινδύνου γιά σύνδρομο Down.

(Λήψη χοριακής λάχνης γία διάγνωση του καρυότυπου καθώς επίσης για αποκλεισμό της θαλασσαιμίας μπορεί να γίνει σε αυτό το διάστημα αν υπάρχει ένδειξη).

16 εβδομάδες

Συζήτηση πάνω στα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων και εκτίμηση του κινδύνου για σύνδρομο Down. Συζήτηση πάνω στα πλεονεκτήματα και τους κινδύνους της αμνιοκέντησης.

16-22 εβδομάδες

Δυνατότητα πραγματοποίησης της αμνιοπαρακέντησης αν ζητηθεί.

22 εβδομάδες

Υπερηχογραφική εξέταση ανατομίας εμβρύου (Β επιπέδου)

26 βδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου.

Προγραμματισμός εξετάσεων αίματος (αιματοκρίτης), έμμεσης Coombs (μόνο αν η ομάδα αίματος είναι Rhesus αρνητικό), και καμπύλης σακχάρου που θα πραγματοποιηθεί στις 28 εβδομάδες.

28 εβδομάδες

Εξέταση καμπύλης σακχάρου.

28 εβδομάδες

Χορήγηση anti-D (Rhesogamma) στις γυναίκες που είναι Rhesus αρνητικό εφόσον έχει βγεί το αποτέλεσμα της έμμεσης Coombs.

30 εβδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου.

Προγραμματισμός εξετάσεων αίματος (αιματοκρίτης) και έμμεσης Coombs (μόνο αν η ομάδα αίματος είναι Rhesus αρνητικό).

34 εβδομάδες

Χορήγηση anti-D (Rhesogamma) στις γυναίκες που είναι Rhesus αρνητικό εφόσον έχει βγεί το αποτέλεσμα της έμμεσης Coombs.

34 εβδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου. Εξέταση Αιματοκρίτη.

Υπερηχογραφική εξέταση ανάπτυξης εμβρύου και Doppler.

36 εβδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου.

Λήψη κολπικού επιχρίσματος γιά Streptococcus B.

38 εβδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου.

Καρδιοτοκογραφική εξέταση & Βιοφυσικό Profile.

40 εβδομάδες

Εξέταση ρουτίνας επιτόκου. Προσπάθεια αποκόλλησης μεμβρανών.

41 εβδομάδες

Προγραμματισμός για πρόκληση τοκετόυ στο Νοσοκομείο.

Μαιευτικές πληροφορίες

καλησπέρα σας!!! νομιζω ολες μας ενδιαφερει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...