Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υστεροσκόπηση στο Ιατρείο και γιατρός ειδικός για καθέξιν απ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Θέλω την βοήθεια σας. Καταρχάς είμαι από Κύπρο και δυστυχώς έχω βιώσει δύο φορές την αποβολή κύησης(σε μένα ήταν κενός σάκος). Έκανα όλες τις εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν τίποτα το αξιοσημείωτο. Έμειναν μόνο οι ανατομικές-υστεροσκόπηση, την οποία εδώ στην Κύπρο την κάνουν μόνο σε χειρουργείο, κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω. Επίσης δεν έχουμε γιατρούς ειδικούς σε καθέξιν αποβολές,παρά μόνο σε εξωσωματικές, τουλάχιστον δεν βρήκα έγω κάποιον να νιώσω ασφάλεια. Σε εξωσωματική δεν το βλέπω προς το παρόν αφού η σύλληψη έγινε και τις δύο φορές με ευκολία. Διάβασα σε διάφορα site γιατρών που κάνουν την υστεροσκόπηση στο ιατρείο χωρίς κολποδιαστολέα και αναισθησία. Έστειλα ήδη email σε έναν-τον Δημήτρη Δούμπλη- και μου είπε πως κοστίζει 300 ευρώ,πολυ πολύ πιο φθηνά από εδώ αφού στην Κύπρο μου είπαν 2000 ευρώ( σε χειρουργίο) και το σκέφτομαι σοβαρά να έρθω τον άλλο μήνα να την κάνω. Τον γιατρό που έγραψα τον ξέρει καμιά κοπέλλα; Κάποιον άλλο να μου συστήσετε; Και για αιματολόγο ενδιαφέρομαι αφού είμαι ετεροζυγοματικός στον παράγοντα MTHFR C677T και στον A1298C για θρομβοφιλία. Συγνώμη για το μακροσκελές μύνημα μου και περιμένω με αγωνία την βοηθειά σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΛακα κανεις;;;;Χωρς αναισθησια;Και πως θα το αντεξεις;Το ξερεις οτι ποναει;Αν χρειαστει δλδ να γινει επεμβατικη τι θα κανεις;Θα πας αλλου να κανεις με αναισθησια;Εγω που εκανα στον εξωσωματικο μου ταυτοχρονα με ωοληψια μου εκανε μεθη γι αυτο το λογο.Στην ωοληψια που ειχα ξανακανει κι αλλη φορα δεν ειχα ξανακανει αναισθησια.Και βεβαια με παρουσια αναισθησιολογου.Καπου 2000 νομιζω κοστιζει κι εδω στα μαιευτηρια(εμενα δεν μου πηρε χρηματα και δεν γνωριζω ακριβως το ποσο).

Για αιματολογο αν θες Αθήνα μπορω να σου στειλω σε πμ που παω κι εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?ΑΝ ΝΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ Η ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι αλλο ειναι η υστεροσαλπιγγογραφια.Το ενα ειναι ακτινογραφια και το αλλο χειρουργειο.

Εγω παλι βρε krris πως γινεται και πονεσα τοσο στη σαλπιγγογραφια;Περισσοτερο και απο την ωοληψια που εκανα χωρις ναρκωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό απόγευμα κορίτσια,

Για υστεροσκόπηση διαγνωστική μιλάω, εννοείται πως αν βρεθεί κάτι θα κάνω μετά σε χειρουργείο. Ο μόνος λόγος που θέλω να την κάνω είναι για να νιώθω ήσυχη, αφού πήρα την γνώμη 3 γιατρών και μου είπαν πως δεν χρειάζεται αφού δεν φαίνεται τίποτα στον υπερήχο που να μας βάζει σε υποψίες και ο κενός σάκος πολύ πιθανόν ναναι χρωμοσωμιακή ανωμαλία, άσε που ανατομικά προβλήματα έχει μόνο το 10% των κοπέλλων. Τώρα, εδώ στην Κύπρο την κάνουν μόνο σε χειρουργείο, έχω στείλει email στον γιατρό που ανάφερα πιο πάνω και μου είπε πως γίνεται χωρίς την χρήση αναισθησίας αφού δεν χρησιμοποιά κολποδιαστολέα και είναι ανώδυνη. Το έχω ψάξει στο ίντερνετ και γράφει παντού πως τους τελευταίους μήνες έφεραν μηχανήματα γι΄αυτού του είδους την εξέταση στο ιατρείο, δέστε λίγο την ιστοσελίδα του δούμπλη και του παράσχου και πέστε μου σχόλια. Σας θερμοπαρακαλώ εσείς που είστε Αθήνα δώστε μου τα φώτα σας... Έκανε καμιά σας ή κάποια γνωστή σας αυτή την εξέταση...Είναι πολύ επείγον αφού αν το αποφασίσω πρέπει να κλείσω εισητήρια και όλα τα σχετικά... Please κορίτσια ένα φως στο τούνελ χρειάζομαι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τον κολποδιαστολεα και οτι γι αυτο ειναι ανωδυνη δεν το καταλαβαινω.Τελος παντων αφου το εχεις ψαξει δικιο θα εχεις.Ομως και εδω η διαγνωστικη δεν κοστιζει τοσα πολλα.Διευκρινησες στη κυπρο που ρωτησες οτι θες διαγνωστικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αφου ο γιατρός που μού πε να κάνουμε υστεροσκόπηση μου πε πως κοστίζει 2000 ευρώ είτε είναι όλα εντάξει είτε βρεθεί κάτι και το διορθώσουν. Εδώ στην Κύπρο μας κοροϊδεύουν όσον αφορά θέματα υγείας. Γίνεται ο παλιός γυναικολόγος μου να χρέωνε 50 ευρώ επίσκεψη και όταν άλλαξε ιατρείο και πήγε σε άλλο ανακαινισμένο να χρεώνει 60 ευρώ;;; και όταν πήγα μετά την δεύτερή αποβολή ( αφού μεσολάβησαν 3 επισκέψεις σε ένα μήνα) να του πάρω τα αποτελέσματα των εξετάσεων και να τα δει μόνο να με ξαναχρεώσει 60 ευρώ;;; Πατούν πάνω στην αγωνία και τον πόνο μας για να βγάλουν χρήματα.. Έτσι λέω και γω αφού κοστίζει μόνο 300 ευρώ (ακού που φτάσαμε να λέμε μικρό το ποσό των 300 αφού ξεζουμιστίκαμε με τόσες εξετάσεις...) να βγάλω εισητήρια και ξενοδοχείο για 2-3 μέρες πιο κάτω από 1000 ευρώ θαμου έρθει και θα γλιτώσω το διαγνωστικό χειρουργίο με αναισθητικό... Μόνο ελπίζω να μην βρούμε τίποτα και δώσω άλλα μετά... Τέλοσπάντων.. Ναι κάναμε καρυότυπο ζεύγους και είναι φυσιολογικός.. Πόση αγωνία και πόσο θα περιμένουμε άλλο για προσπάθεια. Εκεί που έλεγα τελειώσαμε κάτι άλλο βρεθότανε να εξετάσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο με τα 300 που το θεωρουμε και λιγα ξαναπες το...Που φτασαμε οντως.Εχουμε δωσει πανω απο 7000 μεσα σε ενα χρονο πως να μη μας φαινονται ψιχουλα τα 300;

Τωρα οσον αφορα το γιατρο και τις επισκεψεις παντου τα ιδια γινονται κι εδω κι εκει.Απλα πρεπει να βρεις αλλον γιατρο που ισως θα ειναι το ιδιο καλος και λιγοτερο εκμεταλευτης.Αν εισαι και πελατισσα του καιρο απαραδεκτος ειναι να σε χρεωσει για να δει τις εξετασεις(καλα απαραδεκτος ειναι ετσι κι αλλιως γι αυτο αλλα λεμε τωρα...).

Εμεις με τοσα που δωσαμε στον εξωσωματικο(και που θα δωσουμε γτ εχουμε και συνεχεια) την υστεροσκοπηση(επεμβατικη) δεν μου την χρεωσε.Να ναι καλα ο ανθρωπος!

Αν οντως σε συμφερει οικονομικα κανε το οπως λες.Μακαρι να πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, ευχομαι και σεσένα καλή επιτυχία με την εξωσωματική!! Ο Θεός μαζί μας και με όλες τις κοπέλλες που προσπαθούν... Φιλιά χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...