Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος και απωλεια κιλων!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!!!

εχω ακουσει πως με τον θηλασμο χανεις πιο ευκολα κιλα ισχυει???

εγω τωρα τελευταια βλεπω την ζυγαρια να πεφτει με πολυ αργο ρυθμο αν και προσεχω...γιατι???

εχει 37 ημερες που γεννησα!μεχρι και τις 20 ημερες εχασα 15 κιλα και η αληθεια ειναι πως προσεχα αρκετα!αλλα απο τοτε και μεχρι τωρα μονο 1 κιλο εχασα!γιατι?????????????? :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

θηλασμος και διαιτα πανε μαζι ομως??? :roll::roll::roll:

για πειτε τις εμπειριες σας!

ευχαριστωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw thilaza th mikri ews twra kleisame ton 4 kai i ali8eia einai pws epesa poli sta kila prin genisw hmoun 56 otan genisa eixa ftasei 71 kai twra eimai 50 ta exasa ola xwris diaita kai xwris na prosexw anti8eta etrwga para poli :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα εχασες 15 κιλα μεσα σε 20 μερες κ αγχωνεσαι γιατι εχεις κολλησει στο ενα?? :lol:

εγω εχω γεννησει εδω κ 6 μηνες κ οχι μονο δενεχασα, αλλα εχω παρει κιολας 2 κιλα..

κ προσεχω, δεν τρωω πολλες βλακειες..

ελπιζω οταν θα μου ερθει περιοδος να ξεπρηστω λιγακι

ολα καλα τωρα με το θηλασμο?? ρωταω επειδη ειχες βαλει ενα ποστακι πριν λιγο καιρο με κατι ψιλοπροβληματακια που ειχες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, εγώ ήμουν 56 κιλά προ εγκυμοσύνης, έγινα 70, φεύγοντας από το μαιευτήριο ήμουν 64 και μέχρι να σαραντίσω έγινα 59. Τώρα είμαι 55 και δεν έκανα δίαιτα ούτε για μια μέρα, αντίθετα, τρώω πάρα πολύ. Αφού στο σχολείο τα έχουν παίξει με όλα αυτά που τρώω. Πιστεύω ότι με βοήθησε ο θηλασμός. Κι από περίοδο τίποτα ευτυχώς!

Δε συμβαίνει, όμως, το ίδιο με όλες τις γυναίκες. Πολλές δε χάνουν με το θηλασμό.

Δίαιτα να κάνεις δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, μπορείς απλά να προσέχεις, να μην τσιμπολογάς, να τρώς υγιεινά, κ.λπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κ στα δυο μου παιδια εβαλα στο πρωτο 15 κ στο δευτερο 13 τα εχσα ολα πολυ γρηγορα χωρις καμια προσπαθεια γυρω στο 1 κιλο κ λιγο κοιλια δεν επεφταν με τιποτα ,ολις εκοψα το θηλασμο στο γιο μου μετα απο 13 μηνες (πηρα χαπια)εφυγαν οτι πρηξηματα ειχα μιας κ στο θηλασμο κραταει ο οραγνσιμος καποιο εχτρα λιπος πανω σου..το ιδιο κ τωρα θηλασω τη μικρη κ ακομα αυτο το 1 με 1,5 κιλο δεν φευγει οπως κ η λιγο κοιλια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλασμος και διαιτα σίγουρα δεν πάνε μαζί γιατί το μωρό σου δεν θα παίρνει τις ουσίες που πρέπει. Σωστή διατροφή θέλει. Εγώ ξεκίνησα εγκυμοσύνη στα 62 εφτασα 79 και 6 μηνες που θήλαζα είχα φτάσει στα 67. Μόλις σταμάτησα θηλασμό έχασα και τα υπόλοιπα κιλα και δεν μου εμεινε τπτ απο τα κιλα της εγκυμοσυνης. Τώρα παλεύω να χάσω τα κιλά του γάμου που είναι 4... :(:( και είναι τα πιο δύσκολα να φύγουν γιατί εχουν μείνει καιρό.... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!!!ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!

maimoudaki nai eimai poly kalytera me ton thilasmo!pleon ton vazw stithos opote peinasei kai meta simplirwmataki an ksipnaei kai klaei se misi me mia wra giati den xortainei mono me to diko mou!ksereis pws kseniasa apo thilastra???mia xara thilazei kai monos tou!!!o paidiatros efage akiro!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, αν ξυπνήσει και κλαίει, τον ξαναβάζεις στο στήθος, γιατί να δίνεις συμπλήρωμα; Όσο θηλάζει το μωρό τόσο γάλα παράγεις, τι θα πει δε χορταίνει με το δικό σου; Πολλές φορές τα νεογέννητα κοιμούνται την ώρα του θηλασμού και δε χορταίνουν, δε σημαίνει ότι δε φτάνει το γάλα σου. Όσο θηλάζεις, τόσο γάλα έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι δεν τα εχασα αμεσως αν και δεν ειχα παρει πολλα μονο 7 κιλα ομως με το θηλασμος πεινας και ετρωγα δνε μπορω να πω ειδικα γλυκα δεν ανεβαινα σε νουμερα αλλα ημουνα σταθερη οποτε αν και καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες τρως και εγω αρχισα να χανω μετα το 6μηνο που το παιδι αρχισε τροφες και εγω αρχισαν να τρωω λιγοτερο διαιτα οχι γιατι χανει τα θρεπτικα συστατικα το γαλα σωστη διατροφη ναι και ασκηση εγω τα κιλα τα εχω χασει και συνεχιζω αν χασω και αλλα εχει καλος αλλα γιατι μεσα σε 40 μερες ες να γινεις οπως πριν μην βλεπεις αυτες στην τβ δεν θηλασαν ουτε μια μερα μην ξεχνας οτι κανουμε κατακρατηση υγρως και φυσικαα οταν θα σου ερθει περιοδος εκει να δεις πως θα ξεπριστεις και θα χασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, αν ξυπνήσει και κλαίει, τον ξαναβάζεις στο στήθος, γιατί να δίνεις συμπλήρωμα; Όσο θηλάζει το μωρό τόσο γάλα παράγεις, τι θα πει δε χορταίνει με το δικό σου; Πολλές φορές τα νεογέννητα κοιμούνται την ώρα του θηλασμού και δε χορταίνουν, δε σημαίνει ότι δε φτάνει το γάλα σου. Όσο θηλάζεις, τόσο γάλα έχεις!

ANNA MARIA pligwnontai oi thiles mou omws...edw pou ton vazw ana 2 wres kai pligwnontai!an ton vazw kathe misi pws tha ginoun??? :?:?:? vazw kai kremoula ....

kiska otan les τβ τι εννοεισ??? :?:? ενταξει με επιασε πανικος με τα κιλα γτ ποτε δεν ημουν ετσι και φρικαρω οταν δεν μπαινω σε κανενα παντελονι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, οι θηλές δε θα επουλωθούν αν δεν μάθει το μωρό να πιάνει το στήθος σωστά. Να προσέχεις να ανοίγει διάπλατα το στόμα και να βάζει στο στόμα του όλη τη θηλή και μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω, δηλαδή το καφέ γύρω γύρω. Αν δεις ότι δεν το πιάνει σωστά, να το βγάζεις από το στήθος και να το ξαναβάζεις. Εγώ έτσι έκανα, μέχρι που έμαθε και το έπιανε σωστά, γιατί και σε μένα είχε κάνει πληγές, αλλά κάτι μικροσκοπικές, κι επειδή το πρόλαβα πέρασαν αμέσως και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Για την τηλεόραση που λέει η Εύη, εννοεί ότι όσες "σελέμπριτις" γεννάνε, μετά από πέντε μέρες είναι σαν μοντελάκια, με κοιλιακούς φέτες, κυτταρίτιδα μηδέν, κ.λπ. Αλλά οι περισσότερες κάνουν ένα σωρό πλαστικές, μην κάθεσαι να αγχώνεσαι, θα τα χάσεις τα κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελει προσοχη με το θηλασμο...εγω ειχα φοβερους πονους στο πρωτο απο τις ραγαδες στις θηλες..οταν τελικα θηλασα σωστα ολα βελτιωθηκαν...τα παραπανω κιλα θα χαθουν με το χρονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναλογα στο μωρο ειναι στο γιο μου εκανα αυτο ειχαν πληγωθει αλ΄λα επουλωθηκνα σχετικα γρηγορα στις 7-10 μερες στη μικρη ομως επειδη με ρουφουσε πολυ δυνατα(κ 2 φορα πουθηλαζα)κ επειδη σε καθε γευμα θηλαζε 40 λεπτα με μανια για να επουλωθουν κρατησε παραπονο γυρω στις 20 κ μερες απλα θελει υπομονη ειναι μεταβατικο σταδιο περναει κ ολα καλα μετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 years later...

Καλημέρα σας!! Έχω ένα μωρακι 3 μηνων και θελω σιγα σιγα να χασω 10 κιλα που πηρα απο την εγκυμοσυνη.Τώρα είμαι 75 κιλά, 1.75. Έχετε να προτεινετε καποιον καλο διατροφολόγο/διαιτολόγο στην Αττική δεδομένου οτι θηλάζω απολειστικα και δε θελω να μου κοπει το γαλα;  Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...