Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΡΟΤΑ......ΝΑΙ Η ΟΧΙ?????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΕΧΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΠΟΡΙΑ........ΕΔΩ Κ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΠΛΑΚΩΘΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΟΤΑ.........ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ......Κ ΑΛΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΔΥΟ.........ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΠΛΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.....ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ..........ΑΜΑΝ ΔΗΛΑΔΗ......ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΑ......ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΟΤΑ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου ρε Έλενα με τις απορίες σου!

Εμένα μια φίλη μου, όταν ήταν έγκυος πριν από εφτά χρόνια, μου είχε πει ότι της είπε ο γιατρός να μην τρώει πολλά καρότα, γιατί λέει μπορεί να προκαλέσουν τερατογένεση.

Από τότε δεν ξανάκουσα τίποτα τέτοιο, ούτε όταν ήμουν εγώ έγκυος μου είπε ποτέ τίποτα ο γιατρός μου ή διάβασα κάτι σχετικό, και το είχα ψάξει αρκετά με τη διατροφή.

Μην αγχώνεσαι, όπως λέει και η Λένα, ένα-δύο τη μέρα δε θεωρείται υπερκατανάλωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ δεν έχω ακούσει-διαβάσει κάτι για τα καρότα :?

ούτε ο γιατρός μου, μου είχε πει κάτι ...... βέβαια δεν το έψαξα κιόλας γιατί δεν μου αρέσουν....αλλά γιατί να προκαλεί κάτι? :roll: ποιά η εξήγηση? :roll:

εμένα μου είχε πει να αποφεύγω την φέτα :o εγώ όμως δεν την απεύφευγα, πάντα μπροστά μου ήταν!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi κι εγώ είχα διαβάσει για τη φέτα ότι πρέπει να αποφεύγεται όπως όλα τα μαλακά τυριά, αλλά κι εμένα, πάντα μπροστά μου ήταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρητικά τα καρότα τα αποφεύγουμε στην εγκυμοσύνη γιατί περιέχουν πολλή βιταμίνη Α που ευθύνεται για τερατογενέσεις... Βέβαια εννοούμε ολόκληρα κιλά να μην τρώμε, όχι ένα κ δύο, ίσα-ίσα κάνουν καλό τα καρότα σε αυτήν την ποσότητα. Όταν το είχα ρωτήσει εγώ στον γυναικολόγο μου μου απάντησε επί λέξη: "μπούρδες! πόσα καρότα θα φας πια?"

Όσο για τη φέτα, ναι αποφεύγουμε τα μαλακά τυριά, όμως σήμερα όλα τα τυριά παστεριώνονται (εκτός από κάποια μυστήρια, για το καμαμπέρ-έτσι λέγεται?- έχω ακούσει...), οπότε πρόβλημα ουδέν!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...