Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υποκοριστικά!!!


argy_mom

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!!!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για τα υποκοριτσικά των κοριτσιών μου.Είναι δίδυμες και θα τις βαφτίσουμε το Σεπτέμβριο!!!Θα πάρουν τα ονόματα Αντωνία-Κασσιανή και Βασιλεία. Μπορείτε να σκεφτείτε κανένα υποκοριστικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Πρωτον συγχαρητηρια για τα διδυμακια σου! Θελω κι εγω τοσο πολυ να κανω διδυμακια! Δευτερον για το πρωτο κοριτσακι θες να συνδυασεις και τα δυο ονοματα στο υποκοριστικο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια για τα διδυμακια σου!!! :):)

αν κ ειναι πολυ ωραια ονοματα,αν τοσο πολυ θελεις να τα αλλαξεις..

ίσως νανσυ,αν κ με μεγαλη φαντασια βγαινει..αλλα κ παλι ο,τι θελεις κανεις! ;)

και βαλια!

αν σκεφτω κατι αλλο θα στο γραψω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω γλυκια μου! Εχω και κληρονομικοτητα για διδυμα! Λοιπον κι εγω θα σου προτεινα για το ενα κοριτσακι το Τονια ή το Νανσυ οπως ειπε και η φιλη μας απο πανω και το Βαλια ειναι ομορφο και ταιριαζει στο Βασιλικη.. Επισης μπορεις να το πεις και Κικη ή Βικυ.. Για το Βασω δεν πολυενθουσιαζομαι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το Βασιλεια μπορεις επισης Βιβιαν, Βιλμα,Λια , Σίλια και Σίλι

Αντωνια- Κασσιανη?Δυσκολος συνδιασμος. Σαν ονομα το Αντωνιανή μου ακουγετε ωραιο.Απο το Αντωνια βγαινουν και το Αντα, Αντυ.Απο το Κασσιανη το Κασσυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν οι κορούλες! Για το Βασιλεία, μπορώ να πω απο μια συμμαθήτρια που είχα κάποτε, το Μπέσυ. επίσης και το Βίκυ είναι πολύ όμορφο.

για το άλλο όνομα όμως, ο συνδυασμός είναι λιγάκι απαιτητικός :roll: το Τόνια μου αρέσει, όπως επίσης και λίγο περισσότερο το Άντα και ας βγαίνει τυπικά απο το Αδαμαντία...α, και το Σάντυ, αν πάρεις κάτι απο Κασσιανή και κάτι απο Αντωνία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ!!!Από το Βασιλεία μας αρέσει το Σίλεια.Το πρόβλημα είναι πώς θα το γράφουμε.Έχω δει Σύλια και Σίλια.Θέλω όμως να φαίνεται το βαφτιστικό της όνομα!!!Μπορεί να γραφτεί Σίλεια;

Για τη μικρή μας που θα πάρει τα ονόματα Αντωνία-Κασσιανή μου πρότειναν το Άννη.Του άντρα μου του ακούγεται πολύ ξενόφερτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

εγώ θα σου έλεγα να μην τα αλλάξεις, το Βασιλεία πολύ ωραίο είναι, και πρωτότυπο! ;)

το Βίλμα μου θυμίζει - συγνώμη - το βλήμα!!! πρόσεξέ το μην την φωνάζουν έτσι στο σχολείο μεθαύριο!!!

μπορεί εύκολα να μπερδευτεί!!! :!::!::!:

όσο για το διπλό όνομα, ίσως να ήταν καλύτερο να την φωνάζετε με ένα ή πότε με το ένα πότε με το άλλο, γιατί αν κάνεις συνδυασμό (που βγαίνει δύσκολα από αυτά τα ονόματα) πάλι δεν θα φαίνονται τα αρχικά ονόματα, οπότε....

με το καλό η βάφτηση ό,τι και να διαλέξετε, να σας ζήσουν! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ!!!Από το Βασιλεία μας αρέσει το Σίλεια.Το πρόβλημα είναι πώς θα το γράφουμε.Έχω δει Σύλια και Σίλια.Θέλω όμως να φαίνεται το βαφτιστικό της όνομα!!!Μπορεί να γραφτεί Σίλεια;

Για τη μικρή μας που θα πάρει τα ονόματα Αντωνία-Κασσιανή μου πρότειναν το Άννη.Του άντρα μου του ακούγεται πολύ ξενόφερτο.

μα το Άννη υπάρχει σαν όνομα!!! :!::!: είναι κάτι άλλο!

η Αγ. Άννη! ή αλλιώς Άννυ!!

και το Σίλεια είναι πιο ξενόφερτο!!! άσε που δεν θυμίζει τίποτα από το Βασιλεία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αrgi Αργυρώ είσαι κι εσύ;Συνονόματες!!! :D Την ξέρω την Αγία Άννη αλλά ακούω μόνο Άννα. Μία φορά μόνο έχω ακούσει Άννυ (με υ,όχι με η) και ήταν από το εξωτερικό.Το Κασσιανή εύκολα γίνεται Άννη,που κολλάει και με το Αντωνία.Μου αρέσει πολύ και το Τόνια αλλά χάνεται τελείως το Κασσιανή.Το Σίλεια φαίνεται ότι προέρχεται από το Βασιλεία.Γι'αυτό θέλω να κρατήσω την ορθογραφία στο υποκοριστικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω την εντύπωση οτι το Σίλια γράφεται διαφορετικά κάθε φορά επειδή το βγάζουν απο διαφορετικά ονόματα.Τώρα το Άννυ με υ το γράφουν έτσι ως ξένο όνομα (Anny)που γράφεται με ελληνικούς χαρακτήρες.Δεν μπορείς να γράψεις την αγγλιδα Mary πχ ως Mαίρη(στις δημόσιες υπηρεσίες το ξεκαθαρίζουν αυτό).Βέβαια εσείς δεν θα τα δηλώσεται με τα υποκοριστικά οπότε το γράφεται όπως σας αρέσει καλύτερα! :D

Πάντως κι εγώ δεν είμαι υπέρ των υποκοριστικών.Την μητέρα μου λένε Κασσιανή και κάποιοι την φωνάζουν Κάσσυ αλλά αν κάνω κορίτσι και βγάλω το όνομα της θα το φωνάζω Κασσιανή.

Βασιλεία λένε μία φίλη μου και την φωνάζουν Λίτσα αλλά όλα αυτά τα σε -ίτσα δεν είναι και τόσο ωραία νομίζω.

Πως σου φαίνεται το Σάντυ για το Αντωνία-Κασσιανή;;Νομίζω το Άννη παραπέμπει τελείως σε άλλο όνομα αν σκεφτείς οτι το Άννα στην πραγματικότητα είναι κατα κάποιον τρόπο το χαϊδευτικό του Άννη όπως το Κατερίνα με το Αικατερίνη...

Έχω ακούσει και άλλα άκυρα υποκοριστικά όπως απο το Σπυριδούλα Γιούλη και πως το έβγαλαν αυτό πάλι δεν ξέρω.... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι συνονόματες είμαστε! :D

όταν προφέρεις το όνομα δεν φαίνεται η ορθογραφία του! και στα χαρτιά δηλώνεται όπως βαφτίζεται, οπότε το γράφεις όπως θέλεις! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα,να σου ζησουν τα κοριτσακια σου και με το καλο η βαφτιση.

Όσον αφορα το Αντωνια(ειναι το βαπτιστικο μου και μενα) να της το αφησεις ετσι!!Εμενα απο μικρη με φωναζαν Τονια και ετσι το συνηθισα,αλλα το Αντωνια ειναι σαφως καλυτερο!!!!

Όσο για το Βασιλεια εγω θα ελεγα το Βαλια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...