Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πείτε μου ότι γνωρίζετε !!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας!!!χρειαζομαι τα φώτα σας.μου είναι χρήσιμη κάθε σας πληροφορία!

Πριν περίπου 4 βδομάδες έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια!ήρθαν τα αποτελέσματα κ καθ'οτι δεν γνωρίζω Γερμανικά πήγα στον έλληνα γυναικολογο μου να μου εξηγήσει τι σημαίνουν όλα αυτά!!

Βρέθηκε χαμηλή η πρωτεΐνη Ζ (την οποία δεν γνωρίζω)κ πως έχω τα αντισωματα του λυκου(ελπίζω να το λέω σωστά γιατι μου τα είπε οσο πιο απλα γίνεται)

Θα γίνουν επαναληπτικές εξετάσεις αλλα μπήκα λίγο στο Ίντερνετ κ λίγο τρομαξα γιατι διάβασα πως είναι μέχρι κ μια θανατηφόρα χρόνια νόσος!

Το καλοκαίρι ήθελα να κάνω την 4η εξωσωματικη στην Ελλάδα!!

Και θέλω να ρωτήσω θα πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία που θα πάρει χρόνο κ συνεπώς να ξεχάσω για το καλοκαίρι την επόμενη προσπάθεια;

Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι;;;κορίτσια πείτε μου ότι γνωρίζετε!!εμπειριες κ απόψεις σας θα με βοηθήσουν πολυ !!!

Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα κ σας ευχαριστω για το χρόνο σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωριζω την ασθενεια καθολου,αλλα μια συμβουλη θα ηθελα να σου δωσω.Να μην ψαχνεις στο ιντερνετ για αρρωστιες κλπ γιατι ειναι βεβαιο πως θα τρελαθεις!!Και εγω καποια στιγμη ειχα ενα θεμα και εψαχνα στο ιντερνετ,ειχα τρελαθει αλλα ευτυχως τιποτα απ'ολα οσα διαβαζα ισχυαν!!Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και καθε ανθρωπος διαφορετικος!!!Ακου μονο τι σου λεει ο γιατρος σου και εχε πιστη πως ολα θα πανε καλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα,

συμφωνώ με τη Τόνια ότι καλύτερα να μη διαβάζεις το internet για τις ασθένειες γιατί τρελαίνεσαι χωρίς λόγω, μιλάω εκ πέιρας κ δεν το συνιστώ...

τώρα όσον αφορά αυτό που ρωτάς ότι έχεις αντισώματα δεν σημαίνει απαραίτητα κ ότι νοσείς. Μπορεί να είχες κάνει εμβόλιο μικρή ή να είχες περάσει κάποια ασθένεια κ τώρα να είσαι καλά αλλά να έχεις αποκτείσει αντισώματα. Ρώτα το γιατρό σου κ μη φρικάρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα,

συμφωνώ με τη Τόνια ότι καλύτερα να μη διαβάζεις το internet για τις ασθένειες γιατί τρελαίνεσαι χωρίς λόγω, μιλάω εκ πέιρας κ δεν το συνιστώ...

τώρα όσον αφορά αυτό που ρωτάς ότι έχεις αντισώματα δεν σημαίνει απαραίτητα κ ότι νοσείς. Μπορεί να είχες κάνει εμβόλιο μικρή ή να είχες περάσει κάποια ασθένεια κ τώρα να είσαι καλά αλλά να έχεις αποκτείσει αντισώματα. Ρώτα το γιατρό σου κ μη φρικάρεις...

Νομίζω ο λύκος είναι αυτοάνοσο και οταν έχεις αντισώματα σημαίνει πως νοσείς.Απο τα λίγα που ξέρω δλδ κι εγώ.

Ψυχραιμία όμως γιατί ότι κι αν έχεις αντιμετωπίζεται ακόμα κι όταν πρόκειται για χρόνια ασθένεια.Η θρομβοφιλία δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται επίσης.Θα σουν πουν ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα τι πρέπει να πάρεις και τώρα και μετά στην εξωσωματική και την εγκυμοσύνη θα κάνεις αντιπηκτικές ενέσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jannolino τώρα πρόσεξα οτι έχεις κάνει 3 εξωσωματικές ήδη.Κρία να μην έχεις κάνει τις εξετάσεις για τη θρομβοφιλία νωρίτερα.Ίσως να είναι και ο λόγος που δεν πέτυχαν.Πάντως για τη θρομβοφιλία δεν χρειάζεται να περάσει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μέχρι να κάνεις την εξωσωματικη.Για το λύκο όμως δεν γνωρίζω νομίζω οτι σ αυτές τις περιπτώσεις όταν ήδη παίρνεις φάρμακα τα μειώνεις ή τα σταματάς στην περίπτωση που θέλεις να μείνεις έγκυος.

Πάντως βρήκα αυτό κάπου:

Στον ερυθηματώδη λύκο, υπάρχουν στο αίμα του ασθενούς τα αντιπυρηνικά αντισώματα ANA (antinuclear antibodies). Τα αντισώματα αυτά από μόνα τους, δεν είναι παθογνωμονικά της νόσου. Δηλαδή η παρουσία τους δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι ο ασθενής πάσχει από λύκο. Υπάρχουν άλλα αυτοάνοσα αντισώματα που είναι πιο ειδικά στον ερυθηματώδη λύκο όπως τα αντι-DNA (διπλού έλικα), αντι-RNA, αντι-Sm και αντιφωσφολιπιδικά. Η παρουσία τους διευκολύνει τη διάγνωση της νόσου.

Να μιλήσεις με τους αρμόδιους γιατρούς και εκείνοι θα σου πουν πως να κινηθείς και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω θα σου προτεινα να μη διαβαζεις στο ιντερνετ για ασθενειες...ισως θα επρεπε να δεις ενα ρευματολογο η ακομα και αιματολογο σε τμημα αιμορραγικων διαθεσεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα... Για το θέμα του λύκου, ξέρω πως είναι ελαφρώς ζόρικο σαν αρρώστια (αν και η λέξη αρρώστια δεν μαρεσει να την λεω). Αλλά ξέρω κοπέλα με λύκο που παίρνει χρόνια φάρμακα (και δυνατά φάρμακα) και έχει ενα κουκλί 2 χρόνων και φυσιολογικότατα. Απλά πρέπει να πετύχεις το λύκο σε ύφεση οπότε να μπορείς να κόψεις τα φάρμακα (αν παίρνεις). Με το γιατρό σου θα τα λύσεις όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου καταρχήν μην αγχώνεσαι ...... Το θέμα του ΄΄λύκου΄΄ το έχω σπουδάσει :(:(:( Το καλοκαίρι του 2008 νιόπαντρη (ούτε μήνα δεν είχα κλείσει παντρεμένη ) έβγαλα κάποια εξανθήματα (πιθανόν φωτοαλλεργία) και μια ''έξυπνη'' δερματολόγος με έβαλε να κάνω εξετάσεις για κάποια αντισώματα γιατί θεώρησε ότι 99,9 % είχα λύκο. Έκανα τις εξετάσεις οι οποίες βγήκαν θετικές .... Τρομοκρατημένη και εγώ καλή ώρα όπως και εσύ άρχισα να ψάχνω να βρω στο διαδύκτιο τι στο καλό είχα ... Είναι λογικό να τρελαίνεσαι με αυτά που διαβάζεις αλλά μην δίνεις σημασία!!!! Μόνο από τις εξετάσεις των αντισωμάτων δεν βγαίνει ιατρικό πόρισμα. Εμένα είχαν βγει θετικά γιατί έχω αλλά 2 αυτοάνοσα (νόσος Graves και νόσος Crohn). Για να μη στα πολυλογώ πρέπει να κάνεις εξειδικευμένες εξετάσεις για να διαγνωσθεί ο λύκος (θα σου τις πει ρευματολόγος) ο οποίος παρεπιπτόντως έχει διαφορετικές μορφές εκδήλωσης σε κάθε άνθρωπο (σε άλλους πιο ελαφριά και σε άλλους πιο βαριά). Ακόμα και να υφίσταται σε σένα η νόσος, πλέον στην εποχή μας εύκολα μπαίνεις σε ύφεση όπως και ΟΛΑ τα αυτοάνοσα. Και στο λέω εγώ που έχω 2 αυτοάνοσα και διανύω την 34η εβδομάδα κύησης. Για όλα στη ζωή πρέπει να έχουμε θετική σκέψη. Εξάλλου όταν κάτι το θέλουμε πολύ, ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σύμπαν συνομωτεί υπέρ μας. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις αυτό που θέλεις :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι εγω εχω λυκο εδω και αρκετα χρονια μην διαβαζεις απο το ιντερνετ θα τρελαθεις ............και εγω διαβαζα οτι ειναι καρκινος του αιματος και αλλες τετοιες βλακιες.........καμμια σχεση, δεν πεθαινεις απο αυτο απλα πρεπει να το προσεχεις και να περνεις την καταληλη θεραπεια ,πηγαινε λοιπον σε ενα ρευματολογο γιατι θα σου ζητησει να κανεις πολλες εξετασεις για να δει το αποτελεσμα,οσο για μωρακι μην φοβασαι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις απλα πρεπει να ειναι ο λυκος σε υφεση για να μην επιρεαζει την γονιμοτητα σου,μην ακους κανενα και πηγαινε στο γιατρο ,βεβαια να σου πω και το αλλο οτι ολα ειναι θεμα εγκεφαλου αν αποφασισεις οτι εισαι αρρωστη θα γινεις χωρις να το καταλαβεις ,θετικη σκεψη θελει και ψυχραιμια,παντως για μωρακι δεν θα εχεις προβλημα στο υπογραφω,φιλακια..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες παρα πολυ!!αληθεια λίγο ηρεμησα!!αν κ απο ότι καταλαβαίνω μάλλον θα το έχω για το υπόλοιπο της ζωής μου!!μου είπαν σε 12 βδομάδες να κάνω επαναληπτικές!!λετε να πάω απο τώρα σε κάποιον ρευματολογο;α επίσης αυτές τις εξετάσεις τις έκανα στο κέντρο εξωσωματικης κ ο γυναικολογος μου μου είπε πως δεν είναι δική του αρμοδιότητα!παρολα αυτά μου εξήγησε κάποια πράγματα!

Συγνώμη που δεν εμφανιστηκα πιο μπροστά αλλα περνάω μια ίωση κ είμαι κρεβατομενη!!!

Και πάλι σας ευχαριστω πααααρα πολυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γερμανία είσαι απο οτι κατάλαβα.Ξέρεις αν μπορείς να ζητήσεις διερμηνέα για να πας στο ρευματολόγο;Σε κάποιες χώρες γίνεται δεν ξέρω για την Γερμανία όμως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...