Μετάβαση σε περιεχόμενο

κοιλια στην 11η εβδομαδα


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας στο εξης θεμα........

ειμαι σην 11 εβδομαδα και 5η μερα και ενω συνεχιζω να εχω πρησμενο στηθος και προσφατα πηγα στο ικα και καναμε υπερυχο και ειδαμε το μωρακι μας και την καρδουλα του που χτυπουσε βλεπω οτι η κοιλιτσα μου δεν μεγαλωνει ιδιαιτερα σαν καρουμπαλακι ειναι ισα ισα που πεταγετε....την προηγουμενη εβδομαδα νομιζω ηταν λιγο μεγαλυτερη..σαν να μικρινε δηλαδη λιγουλακι...τι να πω μπορει να ειναι και ιδεα μου.....αλλα φοβαμαι μηπως δε μεγαλωνει...και αγχωνομαι!!!!!

τι λετε εσεις οι εμπειρες μανουλες;;;τη δευτερα θα παω για την αυχενικη και θα τα δουμε ολα αλλα μεχρι τοτε............

περιμενω απαντησεις κοριτσακια μου...φιλακια!!!!!!!

[smilie=blob10.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας στο εξης θεμα........

ειμαι σην 11 εβδομαδα και 5η μερα και ενω συνεχιζω να εχω πρησμενο στηθος και προσφατα πηγα στο ικα και καναμε υπερυχο και ειδαμε το μωρακι μας και την καρδουλα του που χτυπουσε βλεπω οτι η κοιλιτσα μου δεν μεγαλωνει ιδιαιτερα σαν καρουμπαλακι ειναι ισα ισα που πεταγετε....την προηγουμενη εβδομαδα νομιζω ηταν λιγο μεγαλυτερη..σαν να μικρινε δηλαδη λιγουλακι...τι να πω μπορει να ειναι και ιδεα μου.....αλλα φοβαμαι μηπως δε μεγαλωνει...και αγχωνομαι!!!!!

τι λετε εσεις οι εμπειρες μανουλες;;;τη δευτερα θα παω για την αυχενικη και θα τα δουμε ολα αλλα μεχρι τοτε............

περιμενω απαντησεις κοριτσακια μου...φιλακια!!!!!!!

[smilie=blob10.gif]

Μην ανησυχείς! ίσα ίσα να χαίρεσαι!! Σε εμένα φάνηκε μετά τον 5ο μήνα! Πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την ανάπτυξη του μωρού...και τώρα που μπαίνω-μπήκα στον 9ο, έχω μια μικρή κοιλίτσα όπως άλλες έχουν στον 5ο...αφού σε τράπεζες κλπ δεν καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος και δεν με εξυπηρετεί κανείς....

Είναι καλό αυτό γιατί αν ξεκινήσεις με μεγάλη κοιλιά τότε στον 9ο θα ταλαιπωρηθείς πολύ....

να φανταστείς κανονικά στο 1ο τρίμηνο δεν πρέπει να υπάρξει καμία αλλαγή στο σώμα της γυναίκας!

Με το καλό!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!Με το καλό!

Κι εγω σχετικά μικρη κοιλίτσα έχω,ειμαι στον ογδοο και με περνάνε για 6-7!!

Αλλα εγω το νοιώθω το βάρος το ασήκωτο!χαχαχχα!!!

Εμένα αρχισε να φαινεται μετα την 20 εβδομάδα ,πιο πριν ηταν σαν πολυ μικρο πρηξιματάκι,μονο εγω η μαμα μου και ο αντρας μου καταλαβαιναμε τη διαφορά.Είναι μέχρι να φτάσει και να περάσει το ύψος του αφαλού η μήτρα σου,μετα κάνει το μπαμ,και αυτο συμβαινει γυρω στον πεμπτο.

Πάντως μην ανυσηχεις αν σου φανηκε μικροτερη απο πριν,ξεπρηζεται απο την κατακράτηση και μένει το εξογκωματάκι της μήτρας σου ;)

ΑΧΧ θυμάμαι πώς ανυπομονούσα να έχω κοιλίτσα να χαιδεύω...Και πόσο γρήγορα πέρασε τελικά ο καιρός!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μενα στον 5ο φάνηκε η κοιλίτσα παντως.Θυμάμαι ανυπομονούσα και από τον 3ο άρχισα να φοράω φαρδιές μπλούζες και όλοι μου έλεγαν καλέ γιατί ντύνεσαι με αυτά τα φαρδιά;;;;.Από την ανυπομονησία σου είναι η αγωνία.Έχεις βδομάδες μπροστά σου για να φουσκώσεις και μετά θα ανυπομονείς να ξεφουσκώσεις με το καλο!

Καλή συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλακι κι εγω ετσι ελεγα..μεχρι και στον ενατο η κοιλια μου μου φαινοταν μικρη ...οταν πηγαινα στον γιατρο οι αλλες ειχαν πιο μεγαλη κοιλια να φανταστεις..κι εμενα στον πεμπτο μηνα φανηκε η κοιλιτσα..μεχρι τοτε μου ελεγαν .."αντε ποτε θα βαλετε μπρος για παιδακι" ..(Πολυ εκνευριστικο ..)

Το ποτε θα φανει η κοιλια και ποσο μεγαλη θα γινει εξαρταται κι απο τον σωματοτυπο καθεμιας..κι αν ειναι και πρωτη,δευτερη εγκυμοσυνη κτλ..

Μη σε αχγωνει αυτο ομως..οπως ειπε κι λια πιο πανω ,φαινεται οταν ξεπερασει το υψος του αφαλου..

Ολα καλα θα πανε...οπου να ναι θα δειτε και το φυλο..( εμεις το ειχαμε δει στην 9η )..

Καλα αποτελεσματα στην αυχαινικη..

Με το καλο να ερθουν τα μωρακια σε ολες τις εγκυουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να έρθει το μωράκι σου και να πάνε ολα καλά μεχρι το τέλος!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μεχρι τον 5ο με ρουχα δεν φαινοταν τιποτα, κάτι οπως το περιγραφεις σαν καρουμπαλάκι το έβλεπα εγώ απο τον 4ο μηνα. Τώρα στην δευτερη ξεπετάχτηκε απο τον 3ο μηνα η κοιλιτσα.

Επισης μπορει να παρατηρήσεις στις εβδομάδες που εισαι οτι το πρωι δεν φαινεται τιποτα ενω το βράδυ έχει μεγαλώσει λιγάκι. Ολα ειναι φυσιολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου αφου ολα πανε καλα γιατι αγχωνεσαι;;μια χαρα ειναι η κοιλια σου και ειναι πολυ νωρις ακομα για να φαινεται,σκεψου οτι το εμβρυακι σου ειναι πολυ μικρο το λογικο ειναι να μην εισαι φουσκωμενη ακομα και η αναπτυξη του δεν εχει να κανει με την κοιλια σου ,καθε γυναικα αναλογα με τον σωματοτυπο της φουσκωνει διαφορετικα,και στα τρια μου παιδια ενω εμπαινα στον μηνα μου φαινομουνα οτι ημουν στον 6ο ενω επαιρνα πολλα κιλα ,σε καταλαβαινω πως νιωθεις στον πρωτο μου ημουν τοσο χαρουμενη που ηθελα να το πω σε ολους και να φαινομαι εγκυος απο την πρωτη μερα καπως ετσι νομιζω πως νιωθεις ετσι δεν ειναι;ευχομαι να πανε ολα καλα με την αυχενικη σου και ειμαστε εδω για καθε σου απορια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα στην 11η εβδομάδα υπήρχε μια υποψία κοιλιάς! Όπως λέει και η Σαμάνθα, το πρώτο τρίμηνο δεν είχα καμία αλλαγή στο σώμα μου, και μετά που κάπως φούσκωσα και πάλι δε φαινόταν. Κάποια στιγμή στον πέμπτο μήνα είχα πάει να αγοράσω ψάρια και λέω στην ψαροπώλισσα να βάλει για δύο άτομα και με κοιτάει και μου λέει "χμ... δε θα βάλω πολύ μεγάλα ψάρια, γιατί απ' ό,τι βλέπω, λίγο τρως εσύ". Και φορούσα και στενή μπλούζα και νόμιζα ότι κάνει μπαμ η κοιλιά μου! Στο τρίτο τρίμηνο φάνηκε για τα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην ανησυχεις. και εμενα γυρω στον 5ο μηνα φανηκε καλα..μεχρι τοτε ηταν απλα ενα εξογκωματακι.

καλη επιτυχια στην αυχενικη διαφανεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο πρωτο παιδακι η κοιλιτσα ετσι ειναι γυρω στο 5ο μηνα με εκτος θα δεις ξαφνικα μια τεραστια κοιλιτσα!!!με το καλοοοο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou kopela mou!

fysiko einai sthn 11h evdomada na mhn fenetai kati!gt anisixeis??

molis mpaineis ston 5o arxizei kai ksexwrizei mia mikri stroggili koilitsa :D pio prin einai ena mikrouli fouskwmataki pou mono esy to katalavaineis!

mhn anhsixeis tzampa!!

me to kalooo!!!na exeis mia teleia egkimosini!

:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

σε αυτήν την εβδομάδα περιμένεις να έχεις κοιλιά? :o:o

να φανταστείς ότι εγώ πήγα στον γιατρό για πρώτη φορά στην 12η εβδομάδα!!! :!:

γενικά η κοιλιά αρχίζει να φαίνεται στον 5ο ή 6ο μήνα, εξαρτάται από το σώμα της κάθε γυναίκας!! ;)

και εμείς έτσι λέγαμε στην 1η εγκυμοσύνη, δεν φαίνεται.....αλλά επειδή δεν πήρα και πολλά κιλά, δνε φαινόμουν καθόλου έγκυος!!! ;)

αυτό που λες, ότι είχε λίγη, ίσως να είχες κάποιο φουσκωματάκι, μην ανησυχείς όμως.....όλα καλά είναι....καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

therw pws einai nwris na fainetai i koilia....isws esu to niwtheis alla skepsou pws tha exeis kai priksimo...egw px to prwi imoun mia xara kai to apog fouskwna, ousiastika omws apla prizomoun...sthn 20 evdomada arxisa na fainomai egkuos.me to kalo!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...