Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών για παιδί χωρίς αποτέλεσμα έχω μπει στη διαδικασία της εξωσωματικής.

Είμαι ασφαλισμένη στο Δημόσιο. Τώρα με τον ΕΟΠΠΥ, ξέρετε πού θα απευθυνθώ προκειμένου να βρω γιατρό να μου εγκρίνει τις εξετάσεις και να μου δώσει παραπεμπτικό για να περάσω από επιτροπή;

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω γιατί δεν έχω ιδέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jigsaw καλώς ήρθες και όλα να σου πάνε καλά!!!

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με την επιτροπή, αλλά από φίλη μου θα σου πω όσα μου είπε...πρέπει να πάρεις τηλ στην Αθήνα να κλείσεις ραντεβού για επιτροπή (αργούν λιγάκι...περίπου 40 μέρες), μετά μπες στο site του IKA όπου εκεί θα βρεις τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

Μόλις μαζέψεις όλα τα δικαιολογητικά τα πας στον αρμόδιο γιατρό του ΙΚΑ να στα σφραγίσει και να σου δώσει το παραπεμπτικό για την επιτροπή (εδώ υπάρχει μία σύγχυση: υπάρχουν κοπέλες που λένε ότι μετά το χαρτί που θα πάρεις από το ΙΚΑ πρέπει να στο σφραγίσει και ο ελεγκτής του ΙΚΑ, ο οποίος θα σου δώσει να μαζέψεις και να δυο άλλα δικαιολογητικά. Υπάρχουν και κοπέλες που λένε ότι δεν χρειάζεται ο ελεγκτής) και είσαι έτοιμη για την επιτροπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται μου τα έχει δώσει ο γιατρός που θα με αναλάβει. Το θέμα είναι σε ποιον γιατρό να πάω; Είναι κάποιος συγκεκριμένος που τον βρίσκω στο ΙΚΑ ή κάποιος άλλος; Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου ή πρέπει να τρέξω στα κεντρικά; Τη συνταγή με τα φάρμακα πότε την παίρνω; Δεν πρέπει να μου πει ο γιατρός μου τι φάρμακα θα πάρω; Ό, τι θέλει ο γιατρός του ΙΚΑ θα μου γράψει;...

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω!!! Θέλω μέσα στο καλοκαίρι να ξεκινήσω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω στο site του ΙΚΑ γράφει τι να κάνεις.

Μην αγχώνεσαι πρώτα από όλα!!!!

Εμένα η φίλη μου πήγε σε γυναικολόγο του ΙΚΑ (νομίζω έκλεισε ραντεβού) που είναι στην πόλη της, του έδωσε τα χαρτιά και τη τα σφράγισε.

Αφού περάσεις επιτροπή πας στον γιατρό που θα σε αναλάβει, σου γράφει τα φάρμακα, μετά πας σε γιατρό του ΙΚΑ στα ξαναγράφει και τέλος πας στο φαρμακείο του ΙΚΑ όπου σου δίνουν τα φάρμακα (εάν δεν τα έχουν μπορεί να κάνουν και 10 μέρες μέχρι να τα παραγγείλουν και να φτάσουν στα χέρια σου).

Για αυτό σου είπα...κλείσε ραντεβού με την επιτροπή ακόμη και αύριο...αν μπορείς!

Τα τηλ τα έχει νομίζω στο site. Ρίξε κι εκεί μια ματιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μπορέσεις να πάρεις τα φάρμακα ως πρόκληση ωοθηλακορηξίας δεν θα χρειαστεί να περάσεις απο επιτροπή.Απο το ΙΚΑ που ήμουν εγώ απλά με ραντεβού σε γυναικολόγο.Φαντάζομαι και σε ιδιώτη που συνεργάζεται τον ΕΟΠΥ και μετά για υπογραφή απο τον ελεγκτη του ΙΚΑ.Με τη συνταγή και τα δικαιολογητικά θα πας στο φαρμαείο του ΙΚΑ να πάρεις τα φάρμακα.Αν θυμάμαι καλά τα δικαιολογητικα γι αυτή τη περίπτωση είναι η σαλπιγγογραφία και τα 2 σπερμοδιαγράμματα.Αν έχετε σοβαρό πρόβλημα με το σπέρμα ή πρόβλημα με τις σάλπιγγες τότε μόνο μέσω επιτροπής μπορείτε να πάτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ'εγω στον ΕΟΠΠΥ ειμαι απο τον αντρα μου ασφαλισμενη

τον Δεκεμβριο που εκανα απλως μου εγραψε ο γιατρος τα φαρμακα με ηλεκτρονικη συνταγη

η οποια εγκρινεται εκεινη την ωρα

δεν περνας τωρα επιτροπη

ο γιατρος βεβαια να ειναι συμβεβλημενος

μετα τα πηρα κανονικα απο το φαρμακειο κ πληρωσα την συμμετοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω mamana αυτό με τις επιτροπές ξεκίνησε Γενάρη χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη.

Για να σου γράψει φάρμακα littledancer ως πρόκληση ωοθηλακιορηξίας θα πρέπει η δόση των ενέσεων να μην ξεπερνά τις 3000 μονάδες, αλλιώς περνάς αναγκαστικά επιτροπή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jigsaw καταρχήν καλή επιτυχία! ΘΑ συμφωνήσω κι εγώ με την aggelika81 γιατί κι εγώ έτσι το έκανα. Πήρα μέχρι 3000 μονάδες για πρόκληση ωοθηλακιορηξίας αλλά για 4 μήνες μετά δεν δικαιούσαι άλλα φάρμακα για το ίδιο θέμα. Δόξα το θεό στην περίπτωσή μου δεν χρειάστηκα παραπάνω από τις 2700 μονάδες που είχα πάρει και έμεινα εγκυούλα! Ευχαριστώ Παναγία μου!!!

Εύχομαι σύντομα να βγάλεις άκρη και να μείνεις εγκυούλα πριν καν το καταλάβεις.

Το καλό με τον ΕΟΠΥΥ είναι οτι δεν πληρώνεις τη συμμετοχή, οπότε για τις gonal που πήρα αν τις έπαιρνα με το παλιό σύστημα από φαρμακείο θα πλήρωνα συμμετοχή σχεδόν 400 ευρώ, ενώ με τον ΕΟΠΥΥ δεν πλήρωσα ούτε ευρώ!

Αν βέβαια περάσεις επιτροπή δικαιούσαι τελίως δωρεάν όλα τα φάρμακα τις εξωσωματικής, όχι μόνο τα υψηλού κόστους και αν θυμάμαι καλά για 3-4 φορές το χρόνο και παίρνεις και το επίδομα των 350.

Αυτά...ελπίζω να μην σε μπέρδεψα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω mamana αυτό με τις επιτροπές ξεκίνησε Γενάρη χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη.

Για να σου γράψει φάρμακα littledancer ως πρόκληση ωοθηλακιορηξίας θα πρέπει η δόση των ενέσεων να μην ξεπερνά τις 3000 μονάδες, αλλιώς περνάς αναγκαστικά επιτροπή....

Έτσι είναι αλλά όταν μας έκοψαν την πρώτη φορά απο την επιτροπή εγώ προσωπικά δεν ήθελα να ξαναμπώ σ' αυτή τη διαδικασία.Πληρώσαμε κάτι αλλά όχι για όλα.Την πρώτη φορά πληρώσαμε όλα τα φάρμακα γιατί δεν πήγαμε να μας τα γράψουν ούτε ως πρόκληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή (είμαι και 37 χρονών) και ο άντρας μου έχει αυξομειώσεις ως προς την κινητικότητα. Ο γιατρός που θα με αναλάβει μου είπε τι πρέπει να κάνω σε γενικές γραμμές, απλά εγώ μπερδεύτηκα και δε θυμόμουν μετά από λίγο τίποτα. Έκλεισα ραντεβού για την επιτροπή (τέλη Μαΐου) και τώρα πρέπει να πάω στον υπεύθυνο γιατρό του ΕΟΠΠΥ αλλά εδώ είναι το μέγα μπέρδεμα. Μου είπαν να πάρω το κατάστημα ΕΟΠΠΥ της περιοχής μου και να μου κλείσουν ραντεβού με γιατρό για να μου γράψει το παραπεμπτικό για την επιτροπή καθώς και τα φάρμακα (δε θα αποφασίσει ο γιατρός μου ποια θα πάρω;) αλλά τα τηλέφωνα είναι μονίμως κατεβασμένα. Αν πάω σε γιατρό συμβεβλημένο, δε θα μου τα εγκρίνει; Τα φάρμακα τα παίρνω πριν να περάσω την επιτροπή που θα εγκρίνει την όλη διαδικασία; Υπάρχει περίπτωση να μη μου τα εγκρίνουν; Έχω ήδη δύο σπερμοδιαγράμματα (είναι απαραίτητο το ένα να είναι από δημόσιο νοσοκομείο;) και τη σαλπιγγογραφία καθώς και όλες τις αιματολογικές και ορμονολογικές εξετάσεις που έκανα. Έχω και τη βεβαίωση του γιατρού που θα με αναλάβει ότι χρήζει να προβώ σε εξωσωματική. Δε φτάνουν αυτά;

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι πελαγωμένη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε τηλέφωνο κάποιον συμβεβλημένο μήπως και μπορεί να στα γράψει και να πας μετά να σου σφραγίσουν τα χαρτιά για την επιτροπή.Λογικά θα γίνεται.Ααα τα φάρμακα που θα σου γράψει ο γιατρός του ΕΟΠΥ θα είναι αυτά που θα σου πούνε απο το κέντρο εξωσωματικής.Με την συνταγή τη δική του θα πας να σου τα γράψουν.Πάντως αν δεν κλείσεις ραντεβού στα ιατρεία δεν μπορούν να σου γράψουν φάρμακα(παθούσα).Ποιό νούμερο παίρνεις το 184;Αν έχει στα κοντινά σου ιατρεία ΕΟΠΥ που να κλείνουν κι εκεί ραντεβού πήγαινε και ρώτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά έμαθα ότι πρέπει οι εξετάσεις να είναι από δημόσιο νοσοκομείο που σημαίνει ότι χρειάζεται να κλείσω εκ νέου ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο και μετά να πάω για όλα τα άλλα. Δηλαδή καλή αναμονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ενα σπερμοδιαγραμμα πρεπει να ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο. Παρε τη τον γιατρο που θα σε αναλαβει μηπως εχει καποιο γνωστο κι ετσι σου κλεισουν γρηγοροτερα ραντεβου.

Μην πελαγωνεις, γραψε ενα ενα βημα σε χαρτι και μολις θα κανεις ενα βημα θα το σβηνεις. Ετσι δεν θα μπερδευτεις ουτε θα ξεχασεις τιποτα.

Τα φαρμακα θα τα παρεις αφου περασεις απο επιτροπη και θα ειναι αυτα που θα σου πει ο εξωσωματικος σου. Απλα πρεπει με το χαρτι του εξωσωματικου να πας στο ΙΚΑ για να στα γραψει...γραφειοκρατεια για να ταλαιπωρουμαστε!!!

Καλη επιτυχια και ο,τι απορια εχεις εδω ειμαστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν ότι και ο υπέρηχος και η σαλπιγγογραφία πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο. Στον εξωσωματικό θα πάω μόλις αδιαθετήσω για να δει την κατάσταση και να δρομολογήσει τις εξελίξεις. Δε μου είπε ότι όλες οι εξετάσεις πρέπει να είναι από Δημόσιο....Θα πάρω τηλέφωνο μια γιατρό συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ με την οποία έχω κλείσει ραντεβού για να μου εγκρίνει τις εξετάσεις και να μου γράψει τα φάρμακα για να τη ρωτήσω. Για την επιτροπή έχω ήδη κλείσει ραντεβού για τέλη Μαΐου οπότε πιστεύω ότι μέχρι τότε θα τα έχω όλα έτοιμα. Ελπίζω να προλάβω να κάνω την εξωσωματική το καλοκαίρι που θα έχω άδεια. Σ' ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω απο εσενα ακουω οτι τα θελουν απο δημοσιο. Και αλλες κοπελες που περασα επιτροπη μονο σπερμοδιαγραμμα ειπαν απο δημοσιο και νομιζω οτι και το site του ικα αυτο λεει. μηπως επεσες σε κανεναν βαρεμενο???????

Μα τα φαρμακα πρεπει πρωα να στα γραψει ο εξωσωματικος, ο συμβεβλημενος με τον εοππυ πού θα ξερει τι να γραψει???????

Προλαβαίνεις πιστευω, μην αγχωνεσαι!!!!ειναι τοσοι μηνες ακομα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν..νομίζω ότι τη βρήκα την άκρη. Πήρα τηλέφωνο τη γιατρό στην οποία έκλεισα ραντεβού για να εγκρίνει τις εξετάσεις και μου είπε ότι θέλει μόνο το σπερμοδιάγραμμα από δημόσιο νοσοκομείο. Μέσα στη Μ. Εβδομάδα θα πάω στον εξωσωματικό να με δει (με περίοδο!) και να μου γράψει τα φάρμακα, οπότε πιστεύω ότι μέχρι τις 26 Απριλίου που έχω ραντεβού με τη γιατρό του ΕΟΠΠΥ θα έχει γίνει και το σπερμοδιάγραμμα.

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα κι εγώ...γιατί αυτοί στο ικα είναι και λίγο βαρεμένοι, ανάλογα πού θα πέσεις...άλλος βαριέται...

Να σαι καλά κοπέλα μου και καλή επιτυχία να έχεις!!!

Και ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...