Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερχοντε τα φθινοπωρινοχειμωνιατικα μωρακια 2012!!!!!!


Recommended Posts

καλημερα συνγκαστρουλες τι κανετε???χαθηκα αλλα σας διαβαζω να ξερετε χερομε που ολα τα μωρακια μας ειναι καλα και μεγαλωνουν και φυσικα που εχουμε και αγορακια αργησαν αλλα μας εκαναν την εκπληξη.... :D:D happy και εμενα μου εγραψε την καμπυλη ζαχαρου και γενικες αιματος και ουρων να κανω....ακομα δεν πηγα δευτερα πρωι θα παω αλλα δεν μου ειπε 2 φορες μια και εξω να καθησω για ολα....απλα να παω πολυ νωρις δηλ.7 ωρα να ειμαι εκει με το που ανοιξει,και εγω την μεγαλη εχω 3 ωρες :shock: πως θα περασουν τοσες ωρες???σου ειπε εσενα η μικροβιολογος να μην εχεις φαει μια μερα νωριτερα καθολου ζαχρη????εμενα ναι ενω την πρωτη φορα δεν μου ειπαν κατι τετοιο... :roll:

οχι καλε!!!εγω στο κεντρο υγειας θα την κανω κ μου ειπαν απο το τμημα που εχουν για το ζαχαρο να φαω κατα τις 4-5 το απογευμα κατι γλυκο παστα η σοκολατα η οτι θελω στις 8 να ειναι το τελευταιο μου γευμα κ μετα μονο νερο το πρωι εννοειτε θα παω νυστικη....

πρωτη φοαρα το ακουω αυτο που σε ειπαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταλαβα αυτη μαλλον που μιλησα δεν ηξερε τι της γινοταν μα ειναι δυνατον αλλα την πρωτη φορα και αλλα την δευτερη...θα φαω οπως παντα και θα παω υποψιν εμας δεν κανουν τπτ στο κεντρο υγειας εξω μας στελνουν σε ιδιωτικο μικροβιολογικο και τα πληρωνω ολα!!!!ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!

ευχαριστω πολυ κουκλα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααα.....

ξυπνησε ο γαλατας...!!! :lol: (ετσι με λεει ο βασιλης)

ολα καλα στην β επιπεδου ολα φυσιολογικα...το στομαχακι μας γεματο, η καρδια 150 παλμους,κεφαλι νεφρα σπονδυλικη στηλη ολα φυσιολογικα...311 γραμμαρια ειναι το κοριτσι μου αρα την προηγουμενη φορα η γιατρος μου ειπε πολλα...ισως ηταν 249 και μου ειπε 349...!?

ολα καλα ρε κοριτσια αλλα να μην παρει τιποτα απο μενα?????μεχρι και ο εμβρυολογος το ειπε...!!! "η μικρη ειναι φωτοτυπια του συζυγου σας...!!!" και του απανταω...ναι αλλα η μυτη ειναι δικια μου...!!!

παντως καθοταν σταυροποδι και τα χερακια τα ειχε πισω απο το κεφαλι της...αραχτη ηταν σας λεω...ετσι κοιμαμαι και εγω...το παραδεχτηκε και ο βασιλης οτι πηρε και κατι απο μενα...!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες σας. Συγνωμη που δεν σας απαντω και προσφωνω καθε μια χωριστα, να ειστε σιγουρες ομως οτι σας διαβαζω ολες με τεραστιο ενδιαφερον και χαιρομαι που οι εγκυμοσυνες σας εξελισονται καλα! Καποιες φτασατε κιολας στη β'επιπεδου, περναει ο καιρος! Εκλεισα κι εγω β'επιπεδου στις 23/7, εχω πολυ καιρο ακομη. Δεν θα κανω αμνιοπαρακεντηση, ακυρωσα το ραντεβου, δεν μου παει η καρδια, ο,τι πει ο Θεος για το παιδι μου που πιστευω οτι θα ειναι υγιεστατο- αμην Παναγια μου! Κατα τα αλλα, ολα καλα. Δεν με ταλαιπωρει τιποτα, η κοιλιτσα μου νομιζω οτι εχει μεγαλωσει- ειπαμε τα ατιμα κιλα δεν μ'αφηνουν να καταλαβω. Παντως εχει γεμισει απο τα πλαγια, και κατω απ'τον αφαλο εχει μεγαλωσει σε μυτη, οχι στρογγυλη! να ρωτησω κατι, το στομαχι σας ειναι διογκωμενο; Εμενα μου φαινεται σαν ενιαιο στομαχι κοιλια, καλα τρωω βεβαια, δεν γινεται μονο του, αλλα λεω μηπως σπρωχνοντας η μητρα τα οργανα προς τα πανω γινεται και το στομαχι πιο εμφανες και δεν ειναι μονο απο φαγητο. Συνεχιζω να πηγαινω καθε βδομαδα στη γιατρο μου, να'ναι καλα με διευκολυνει οικονομικα, να βλεπω το μωρουλινι μου, ειναι τωρα 9,5 εκ. και 180 γρ. Παχουλο θα μου βγει, πηρε απο μενα μου φαινεται, ειναι ζωηρο, κουνιεται στον υπερηχο, αλλα δεν εχω καταλαβει κατι στην κοιλια μου. Η γιατρος λεει ειναι νωρις. Και για μια ακομη φορα ακουσα οτι ειναι μαλλον αγορακι, το ειχα ακουσει στην αυχενικη και απο την αλλη γιατρο που πηγαινα, αρα τριτη ανεξαρτητη αποψη, αρα μαλλον πρεπει να ειναι ετσι. Δεν πειραζει, ειπαμε οτι ειναι αγοροχρονια η φετεινη! Μονο που τα αγορια μας θα παντρευτουν μεγαλυτερες γυναικες απο τις προηγουμενες χρονιες που λενε δεν θα βρισκουν αντρα!!! Μετα τη β' επιπεδου θα ενταχτω κι εγω στη λιστα των γαμπρων για το κοριτσακι της Ιωαννας81 και καποιας αλλης κοπελα που ειπε οτι εχει κοριτσακι- συγνωμη που δεν θυμαμαι!!

Αυτα τα νεα μου, σας φιλω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου βασιλικη....

ολα καλα θα πανε....μια χαρα θα ειναι το αγορακι σου...θα το δεις...θετικη σκεψη πιστη στο θεο και ολα καλα θα πανε...αλλωστε ο θεος μας δινει οσα μπορουμε να αντεξουμε...οτι ειναι το θελημα Του...

αυχενικη και β επιπεδου βγηκαν φυσιολογικα τα αποτελεσματα αλλα και οι 2γιατροι μου ειπαν οτι μιλαμε παντα με πιθανοτητες...τιποτα δεν ειναι σιγουρο ουτε για μας...οποτε θετικες σκεψεις...!!! ;)

το μωρο θα το καταλαβεις μετα τις 18 εβδομαδες...κανα δυο φορες το ειχα καταλαβει τοτε αλλα τωρα κλωτσαει καθε μερα...ποτε το βραδυ ποτε το μεσημερι...το στομαχι μου και εγω σαν να το βλεπω πως φουσκωσε...μαλλον φυσιολογικο θα ειναι κ αυτο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα η καμπυλη μου!!!αλλα αηδιασα με την γλυκοζη πω πω πω τα ειδα ολα!!!ευτυχως βρηκα παρεα εκει κ περασε γρηγορα η ωρα!!!

72-150-125 ηταν η καμπυλη μου...

μαρακι αν την κανεις στο νοσοκομειο παλι θα πληρωσεις????εμας εδω τα μικροβιολογικα δεν αναλαμβανουν να κανουν καμπυλη...στο κεντρο υγειας δεν πληρωσα ουτε μισο ευρω εχω ασφαλεια στρατου δεν ξερω αν παιζει ρολο...

μπραβο γαλατα :lol::lol::lol::lol: !!!!!μα τι παρατσουκλι σου εβγαλε καλε :lol::lol: πολυ γελασα!!!

ετσι ειναι οι κορες καρμπον ο μπαμπας!!!απο εμας περνουν ομως τον εσωτερικο κοσμο :lol::lol::lol:

βασιλικη να σου πω την αληθεια ουτε εγω θα εκανα αμνιο...αν ολα ειναι καλα στους υπερηχους δεν βλεπω τον λογο να το παιξεις κορωνα γραμματα..εγω δεν εκανα ουτε την εξεταση αιματος στην αυχενικη..

ιωαννα μου μια χρα θα ειναι κ των δυο σας τα μωρακια!!!!!!!!!!

καλε εχω κ εγω μια κορακλα στην κοιλια καμμια δεν την θελει για νυφη???? :lol::lol::lol: 3 μετρα κοριτσαρος ειναι αλλα θελουμε κ προικα κ προσοντα :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy εχω ασφαλεια ικα πλεον απο ταξυ που ημουν και ειναι αισχος :evil: χειροτερη ασφαλεια δεν υπαρχει δυστυχως αλλα τι να κανουμε οποτε πληρωνεις τα παντα οπου και να πας...στο νοσοκομειο εκτος απο γενικη αιματος τπτ αλλο δεν κανουν στις εγκυες στην κυριολεξια κατα τα αλλα ζω και στο νησι του ιπποκρατη που θα επρεπε να εχει το καλυτερο αλλα.....πονεμενη ιστορια αν ανοιξω θεμα εχω να τους πω παρα πολλα αλλα τους τα εχω φυλαγμενα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happpy οταν με το καλο σιγουρεψουμε το αγορακι θα...βγαλουμε τα παιδια ενα ραντεβου να γνωριστουν!!!Εννοειται οτι ενδιαφερομαστε, αλλωστε ειπα για την κορουλα της Ιωαννας και αλλο ενα κοριτσακι, μαλλον ηταν το δικο σου!!Για προικα δεν σου εγγυωμαι, δημοσιοι υπαλληλοι ειμαστε, αλλα θα του δωσουμε μορφωση και ηθικες αξιες, να εισαι σιγουρη!!!!

Εκανα κι εγω καμπυλη στην 7η εβδομαδα επειδη ειμαι γλυκατζου να ξερω τι παιζει, το ζαχαρο νηστης ηταν 77, και η καμπυλη με 50ml γλυκοζη, σε 1 ωρα ήταν 130, καλα μου ειπαν οτι ειναι. Ποτε ειναι να κανω κανονικα, γιατι την 1η φορα το ζητησα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια!!καλη κυριακη και χρονια πολλα στους μπαμπαδες!!! :x

Λοιπον τα υπεροχα νεα μας ειναι οτι θα εχουμε σε λιγο καιρο ενα ομορφο ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x:ymparty: Ειμαστε τρισευτυχισμενοι και δεν βλεπουμε την ωρα !!!!!!!!!! [smilie=love4.gif]

Πρωτη φορα την ειδαμε 3D και παθαμε πλακα!!καθομασταν και την χαζευαμε την κουκλαρα μας!! :lol:

Σε λιγο καιρο ξεκιναμε να φτιαχνουμε το δωματιακι της σιγα σιγα ,δεν θελω να αγχωνομαι για τετοια πραγματα.... και εχω και την δουλεια ..οπότε θα γινουν ολα με ψυχραιμια και οχι βιασυνες!

Σας φιλω και σας ευχομαι να εχετε ολες μια υπεροχη μερα!!!!!!!!! :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααα....

ελα να γεμιζουμε κοριτσιαααααααααα.....

kellie και εμεις παθαμε πλακα στο 3d...και μαλιστα οταν γυρισαμε o βασιλης εβαλε το dvd και το ειδε τουλαχιστον 5φορες...η δε μαμα μου επαθε σοκ...πρωτη φορα εβλεπε τετοιο πραγμα...δεν μπορουσε να το πιστεψει ποσο τελεια σχηματισμενο προσωπο εχει το εμβρυο και τι τεχνολογια ειναι αυτη..!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

πωπω ειχα μαστορια το πρωι και θα ξαναρθουν το απογευμα...και πρεπει να διαβασω και λιγο γιατι τεταρτη και πεμπτη δινω τα τελευταια μου μαθηματα..και πρεπει να ετοιμασω χαρτια να παντρευτω...και πρεπει να αδειαζω το γραφειο για να φτιαξω το δωματιο της μικρης...και ποσο βαριεμααααααααααααιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!

η απελπισια σκετη ειμαι...!!!

εσεις τι κανετε????καλα ειστε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!

Να ρωτήσω κάτι;;; Εγω πότε θα αρχισω να καταλαβαίνω το μωράκι μου;;; Ζηλεύω όσες το έχετε καταλάβει και θέλω και εγώ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotonio ουτε κι εγω το εχω ακουσει, που εχουμε μια εβδομαδα διαφορα και ανυπομονω, αλλα δεν ξερω και τι να περιμενω. Αλλοι λενε ειναι σαν τις συσπασεις του εντερου- απ'αυτες εχω πολλες, λες να...;- αλλοι λενε ειναι σαν γαργαλημα, μια γνωστη ειπε ειναι σαν σφιξιμο, δεν ξερω τι να πιστεψω. Για ολα εχω το νου μου, νιωθω συσπασεις εντερου αλλα μαλλον ειναι το εντερο τελικα, λογω κακης διατροφης πρωτιστως. Η γιατρος μου ειπε κατα την 20η εβδοαμαδα θα το καταλάβω. Θα δουμε!

Κοριτσια απο χτες εχω πονακια στους μυς της μητρας και κατι σουβλιτσες στη μητρα. Δεν εχω κανει τιποτα ολη μερα γιατι φοβαμαι μηπως εχω κουραστει- που εδω και 4 μηνες δεν κανω τιποτα πως να κουραστω;- αλλα το σ/κ εκανα αρκετες διαδρομες με το αυτοκινητο και απο το ταρακουνημα φοβαμαι μηπως επαθα καμμια αποκολληση πλακουντα. Προσπαθω να μη σκεφτομαο ασχημα αλλα το μυαλο ειναι κολλημενο εκει! Πειτε οι πιο εμπειρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vassiliki δεν ειμαι ειδικος, αλλα μια φίλη που ειχε αποκόλληση πλακούντα είχε και αίμα. Ας με διορθώσουν οι πιο παλιές αν κάνω λάθος!!! Πάντως δεν νομίζω να έπαθες κάτι τέτοιο!

Ρωτούσα πότε θα νιώσω το μωρό μου γιατί κάτι σαν να έγινε μέσα μου σήμερα το πρωί και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ήταν πολύ ελαφρύ... δεν μπορώ να το περιγράψω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω πιστευω οτι η αποκολληση συνοδευεται απο αιμα, φτου φτου, μακρια απο'δω. Υπομονη fotonio μου, κοντευει ο καιρος που θα τα καταλαβουμε τα μωρακια μας, αλλα ας μας πουν οι πιο παλιες τι να περιμενουμε, δηλαδη τι θα νιωσουμε στην κοιλιτσα, να ξερουμε στα σιγουρα οτι ειναι αυτο οταν θα συμβει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σα..καλε ποσα γραψατε;;

βασιλικη επιβαλεται να κανεις αμνιο η ειναι δικη σου αποφαση;;

ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΑΡΡΓΗΣΑ ΝΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..ελεγα καθε φορα..σια να μην ειναι αυτο..αποκλειεται!!

χαζη παιι μου..ντιπ για ντιπ!!

τεσπα..εχω 1 ερωτηση...μεχρι ποτε σα ειε μπανια;;εγω εκανα ηδη 8...συχαινομαι θαλασσα αλλα θελω να κανει η μικρη μου..οποτε..καποιος πρεπει να την βαζει...

εμενα μου ειπα αφου κλεισω το πεμπτο τερμα τα μπανια..μου φανηκε υπερβολη..

και δευτερον..εχω εδω και 10 μερες κατι σα μολυσμενο κουνουπι στο ποδι μου..αλλα ξεκινησε να πρηζεται και σημερ πηγα σε δερματολογογαιτι ποναει κιολας.

οζωδης ερυφημα...

μη το γκουγκλαρετε..θα φριξετε..αλλα μαλλον ειναι απο τισ ορμονες της εγκυμοσυνης..ξεκουρασεη λεει.αστειο..

αναροπη θεση και αντιβιωση..

εγω της ειπα να μου γραψει και 1 τριπλεξ για ναποφυγουμε τη θρομβωση..να την απολεισουμε εννοω!!

και αν δε φυγει σε 1,5 μηνα...θελει ψαξιμο...

τεσπα!!

η καμπυλη δεν ειναι τιποτα..

την αδερφη μου την ιπανε α πουμε να ξεσκισει να τρωει γλυκα την προηγουμνη μερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vassiliki και γω ξερω αυτο που σου ειπαν τα κοριτσια,οτι δηλ η αποκολληση συνοδευεται απο αιμα.ρωτα το γιατρο ομως και σιγουρα ξεκουρασου. μπορει να ειναι και επειδη μεγαλωνει η μητρα με το μωρακι σου :)

οσον αφορα τις πρωτες κινησεις του μωρου εγω τις ενιωθα αλλα δεν ηξερα οτι ειναι αυτες. νομιζα οτι ειναι τα εντερα... ηταν κατι παρομοιο για μενα!πως αισθανεσαι οταν θες να αεριστεις;ε,κατι τετοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδια σε όλες τις φουσκοκοιλίτσες!!!!!!

Εγώ πρωτοαισθάνθηκα τον τοσοδούλη μου την 17η με 18η εβδομάδα σαν πετάρισμα, σαν φτερούγισμα....!!!!! Fotonio, vassiliki, έρχεται η ώρα σας!!!!! :D:D:D

Vassiliki μου μπορεί αυτά τα πονάκια που αισθάνεσαι και οι σουβλιές να είναι επειδή μεγαλώνει και η μήτρα! Δεν είναι κάθε πονάκι για κακό μην μου φοβάσαι. Άλλωστε ένα τηλεφωνάκι στον γιατρό σου θα σε ηρεμήσει σίγουρα!!

Σωσώ εμένα δεν μου έδωσε περιορισμό για την θάλασσα πέραν των γνωστών, δηλαδή όχι ηλιοθεραπεία , ντουζ και αλλαγή μαγιώ αμέσως...

Εγώ πάω σήμερα για β-επιπέδου!!!!!! Πάω να δω τον τοσοδούλη μου σε 3d διάσταση.....είμαι πανέτοιμη να δω φατσουλίνι........δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου και προσπαθώ να φανταστώ μόνο πως θα είναι....Σε επτά ωρίτσες θα τον δω........... :-ss:-ss:-ss:ympray::ympray::ympray:[smilie=angel13.gif]

Kellie & happy έχετε κοριτσάκια , ε;;;;; Έτσι μπράβο, γιατί μαζευτήκαμε πολλοί γαμπροί για την κορούλα της Ιωάννας :D ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις κοιλούμπες!

Vassiliki και γω ξέρω ότι η αποκόληση συνοδεύεται από αιμοραγία, αυτό που περιγράφεις συμβαίνει γενικά, μίλα βέβαια με το γιατρό σου για σιγουριά, γιατί ότι και να λέμε εμείς, αυτός μόνο μπορεί να κρίνει.

Εγώ τον μικρό μου τον ένιωσα την 18η εβδομάδα, ήταν όπως όταν σε χτυπάει κάποιος με το δάχτυλο στον ώμο (poking στα αγγλικά, στα ελληνικά δεν έχουμε λέξη νομίζω), αλλά από μέσα προς τα έξω :!:

'Ηταν πολύ περίεργη αίσθηση, είχα μείνει στήλη άλατος...

Και μεις πάμε στο γιατρό σήμερα, τώρα θα πηγαίνουμε κάθε 2 εβδομάδες περίπου (έχουμε μπει στον 7ο), και ανυπομονώ γιατί στην β επιπέδου ήταν γυρισμένος και δεν είδαμε καλά 3D, ελπίζω να μας βάλει και σήμερα...

Δε μου λέτε βρε κορίτσια, έχει νιώσει καμιά σας αίσθηση τραβήγματος στα γεννητικά όργανα; :oops::oops::oops:

Από ότι διάβασα είναι νορμάλ, γιατί "ανοίγει" η περιοχή, αλλά πολύ άβολη αίσθηση βρε παιδί μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις σχετικα με αποκολληση και το ποτε νιωθουμε το μωρο. Που να'ξερα οτι θα κινδυνευα σοβαρα να παθω αποκολληση, τις προηγουμενες μερες ανησυχουσα χωρις λογο. Το σημερινο ειναι μαθημα να παψω να ανησυχω χωρις λογο και να ηρεμησω!! Σημερα η μερα ξεκινησε ασχημα. Επρεπε να παω να τακτοπιησω κατι πληρωμες στην τραπεζα και κατεβηκα σχετικα νωρις, 9.30 εφυγα απο το σπιτι. Εφτασα στην τραπεζα και ειχα βαλει την καρτα μεσα στο μηχανημα για να κανω αναληψη. Ξαφνικα με επιασε ανεξελεγκτη ταχυκαρδια και αρχισαν να βουλωνουν τα αυτια μου. Μ'εχει ξαναπιασει αλλα το ελεγξα, στο ιδιο σημειο μαλιστα. Αυτη τη φορα δεν μπορουσα και φυσικα λιποθυμησα, επεσα πισω, κοπανησα το κεφαλι μου στο μαρμαρο. Ετρεξαν να με βοηθησουν οι υπαλληλοι, να με σηκωσουν, να μου φερουν νερο, μπηκα στην τραπεζα που ειχε δροσια και καθισα λιγο με τον διευθυντη. Μετα εφυγα να παω στη γιατρο μου να κανω υπερηχο, ο διευθυντης της τραπεζας ειπε να με παει ενας απο τους υπαλληλους για παρεα, αλλα δεν ηθελα. Πηγα μονη μου. Η γιατρος μου ελειπε και τα μαζεψα και πηγα σε αλλον γιατρο. Αν δεν εβλεπα το μωρο θα εσκαγα. Ευτυχως το μωρο ειναι πολυ καλα, νομιζα οτι του εκανα κακο- ευτυχως επεσα με τον πισινο, οχι με την κοιλια- αλλα τελικα ειναι καλα. Το κοιταζε αρκετη ωρα, την καρδουλα του, εκανε μετρησεις και αλλα. Μου μετρησε την πιεση, εχω χαμηλη, 10 μεγαλη και 6 μικρη και μου ειπε να κανω καρδιολογικο ελεγχο, γιατι με πιανει ταχυκαρδια.Θα παω το απογευμα!! Βεβαια δεν με πιανει μες το σπιτι, αλλα εξω, μαλλον δεν μου κανει καλο η ζεστη, δεν μπορω να τη διαχειριστω. Εχω και αγχος εδω που τα λεμε, για το μωρο, για τα οικονομικα που πανε απ'το κακο στο χειροτερο- γι'αυτο με πιανει στην τραπεζα μαλλον. Τελος παντων, τελος καλο ολα καλα, αφου το μωρο αντεξε τετοιο τρανταγμα, δεν θελω τιποτα αλλο, ειναι δυνατο παιδι, και εννοειται αγορακι, ζωηρο, ζωηρο. Ολο κουνιοταν, δεν ξερει τι να κανει τα χερια και τα ποδια του!!!Σαν εμενα, αγχωδες!!!

Σημερα ηταν που θα εκανα αμνιοπαρακεντηση, αν πηγαινα ολα στραβα θα πηγαιναν μου φαινεται!!! Τωρα εχω ενα καρουμπαλο στο κεφαλι απο το πεσιμο, αλλα δεν νιωθω τιποτα αλλο, ουτε πονους στη μητρα, ουτε τιποτα!!

Ανησυχουσα μην παθω αποκολληση που στριφογυριζα στο κρεβατι, αφου σωριαστηκα κατω 73 κιλα γυναικα και δεν επαθε τιποτα το μωρο, μαλλον τσαμπα ανησυχω. Το απογευμα θα παω και στη γιατρο μου, να δω τι θα μου πει. Πρεπει να κανω και εξεταση για αιματοκριτη, μπορει να μου επεσε. Πιεση εχω γενικα χαμηλη.

Τι να πω κοριτσια, τα χρειαστηκα, οταν συνηλθα μονο το μωρο σκεφτομουν. Αρκει μια στιγμη για να πανε ολα ασχημα. Φανταζεστε να εχανα το μωρο απ'αυτο; Στη μαμα μου δεν το ειπα, θα πεθαινε,δεν θα μ'αφηνε να ξαναβγω εξω, ο αντρας μου εβριζε γιατι δεν τον πηρα τηλεφωνο να ερθει να με μαζεψει, δεν ηθελα να τον ανησυχησω πριν δω οτι το μωρο ειναι καλα.

Anji μου με το καλο να δεις το αντρακι σου στη β' επιπεδου, να μας πεις νεα!

Σωσω, δεν εκανα αμνιο αν και ο γιατρος που μου εκανε αυχενικη το θεωρουσε απαραιτητο λογω ηλικιας- ειμαι σχεδον 40. ΔΕν υπαρχουν ευρηματα ανησυχητικα, τα συνδυαστικα αποτελεσματα αριστα, πολυ ανω το οριου, οποτε ειπα οτι δεν θα κανω. Ο γιατρος που με ειδε σημερα, με ρωτησε, του ειπα το σκεπτικο μου, αλλα μου ειπε οτι η αυχενικη- PappA δεν ειναι διαγνωστικα, παρουσιαζουν απλως πιθανοτητες, σαν να μου λεει, κακως δεν εκανες κυρια μου.Τοτε γιατι τις κανει ο κοσμος βρε παιδια, για να παιρνουν τα φραγκα; και γιατι οι νεοτερες γυναικες στηριζονται σ'αυτα αφου δεν ειναι διαγνωστικα; Μονο στις 40ρες τους πιανει η πρεμουρα για την ορθη διαγνωση;Εγω πηρα μια αποφαση και θα ηταν κακο να εχω αμφιβολιες τωρα! Ο καθε γιατρος λεει τα δικα του. Η δικη μου ειπε οτι δεν βλεπει ιατρικο λογο να γινει η αμνιο, θα κανω β' επιπεδου τον Ιουλιο και αν δειξει κατι τοτε θα την κανω τοτε!

Σας ζαλισα, ηθελα καπου να τα πω κοριτσακια μου για το σημερινο μου παθημα! Σας φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vassiliki μου τρελάθηκα όταν διάβασα τα νέα σου... τέλος καλό όλα καλά βέβαια, αλλά τι ταραχή πρέπει να πέρασες...

Πρόσεχε τον εαυτό σου όσο μπορείς, όντως, η ζέστη μπορεί να σου κάνει τέτοιες ιστορίες ακόμα κι όταν δεν είσαι έγκυος, πόσο μάλλον τώρα... αλλά δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις όλα πάνω σου, μεταξύ μας δίκιο είχε ο άντρας σου που σε μάλωσε, μην ξεχνάς ότι ανησυχεί και για τους δυο σας...

Όσο για την άμνιο, τα νούμερά σου είναι μια χαρά. Ναι, στατιστικά είναι, αλλά και τα στατιστικά κάπου βασίζονται, δεν έχουν βγει αυθαίρετα. Από κει και πέρα, ο καθένας σ' αυτές τις περιπτώσεις λέει το μακρύ του και το κοντό του, και όταν σχετίζεται το επάγγελμά του και αυτό που τον βολεύει καμιά φορά, το σημαντικό είναι τι θέλετε και πιστεύετε εσύ και ο άντρας σου, με τη συμβουλή πάντα κάποιου γιατρού που εμπιστεύεστε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσακι μου να προσεχεις!!!!!!φανταζεσε να εκανες την αμνιο κ μετα να συνεβαινε κατι τετοιο???τρομερο!!!!!!

νοιωθω την τρομαρα σου εγω στον τριτο μηνα ειχα πεσει απο τις σκαλες 4 σκαλια εφυγαα κ κατατρομαξα αμεσως σκεφτηκα το μωρο....

κ τα δυο μου μωρακια τα ενοιωσα στην 16 εβδομαδα ηταν σαν να με χτυπουσε ενα μικρο δαχτυλακι τωρα νοιωθω πως να το περιγραψω..χμμ πως τιναζετε ο σκυλος οταν τον κανουμε μπανιο???ετσι :lol::lol::lol: ρε κοριτσια πως την παλευετε με την ζεστη???πραγματικα υποφερω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Htoulis ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, ευχομαι αυτο να ειναι το πρωτο και τελευταιο που παθαινω στην εγκυμοσυνη, αλλα σκεφτομαι οτι ολο το καλοκαιρι εχει ζεστη και για να μην μου ξανασυμβει κατι τετοιο θα πρεπει να βγαινω εξω μονο το βραδυ, ολη μερα θα ειμαι κλεισμενη μεσα!

happy μου δεν θελω να το σκεφτομαι με την αμνιο. Αχ, το εχεις παθει κι εσυ ε; Παιδια διανβαζα σ'ενα βιβλιο, αυτο που εγινε και ταινια οτι αν πεσεις για να παθει κατι το μωρο πρεπει να εχεις αναγκη απο νοσοκομειο, μονο σ'αυτη την περιπτωση κινδυνευει το μωρο. Το ειχα υποψη το πρωι, αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα σε επηρεασει, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Παντως απο το μεσημερι με εχει πιασει μια ανσφαλεια οτι δεν ειμαι ικανη να προστατευσω το μωρο μου και στενοχωριεμαι.

Δεν την παλευουμε τη ζεστη happy μου. Το διαμερισμα που μενω ειναι πολυ ζεστο, οσο κρυο ειναι το χειμωνα- φοβερη τυχη- και βραζουν ολα τα δωματια. Ζητησαμε απο τον ιδιοκτητη να βαλει τεντες, θα μας βαλει στο μπαλκονι, αλλα οχι στο παραθυρο της κρεβατοκαμαρας- ξερετε αυτο το καπελο-ομως ελπιζω κατι να βοηθησει. Θα πιανει τα 2 δωματια, δε θα καιει ο ηλιος τους τοιχους ολη μερα και δεν θα καινε τα ντουβαρια. Κλιματιστικο δεν θα αναψουμε, οσο μπορουμε, για να κανουμε οικονομια στο ρευμα- που φτασαμε- λιγο ανεμιστηρα και οπως τη βγαλουμε! Δραμα!!Δεν το μπορω το καλοκαιρι, ως και μεσα Ιουνιου καπως το ανεχομαι, απο'δω και περα ειναι μαρτυριο, και πριν την εγκυμοσυνη υπεφερα τα καλοκαιρια. Ποσο μαλλον φετος που δεν θα κανω και μπανια, εδω στον Κορινθιακο ειναι κρυα η θαλασσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμεις που εχουμε τεντες τι καταλαβαμε???τιποτα ζεστη ζεστη ζεστη!!!!

κ τα πατζουρια κατεβασμενα τα εχω αλλα τιποτα...δεν αναβω κ το κλιματιστικο γιατι εχω το ιδιο σκεπτικο με εσενα βασιλικη μου...δεν φτανει που ανεβασαν το ρευμα αν αναψουμε κ κλιματισμο καηκαμε ακομη περισσοτερο εχω κ την μικρη που φοβαμε μην κρυωσει αστα....

να προσεχεις πολυ απο δω κ περα κοριτσακι μου!!!!!αντε μην παθει τιποτα ο γαμπρουλης μου!!!! :lol::lol::lol: σμουτς!!!!!!

εστειλα τον αντρα μου με την μικρη στο παρκο σκουπισα σφουγγαρισα κ περιμενω να παει 9.30 να δω το τουρκικο :lol::lol::lol: βρε κολλημα που εχω φαει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιατρικο ανακοινωθεν: ο καρδιολογος τα βρηκε ολα αψογα, καρδιογραφημα, υπερηχο καρδιας ολα τελεια,δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο. Ειπε να μου δωσει μια συσκευη να τη φορεσω ενα 24ωρο να παρακολουθησει παλμους αλλα ειπα να το συζητησω με γυναικολογο πρωτα. Αν ξανασυμβει θα το φορεσω ομως. Ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι ζεστη και εγκυμοσυνη να με εξουθενωσαν και να μην κινουμαι οταν εχει ζεστη, μονο πολυ νωρις το πρωι και αργα το βραδυ. Ωραια! Παντως ακομη νιωθω καπως, ισως ειναι απο το σοκ που επαθα.

Σημερα δροσισε λιγο και θα κοιμηθουμε σαν ανθρωποι!!! Αυτο ηταν καλο!

Happy βλεπεις κι εσυ τουρκικα; Ποιο καλε; Mega ή Ant1; Πες μου Mega please. Εχω παθει πλακα με Σιλα! καθε καλοκαιρι κολλαω μ'ενα τουρκικο! Ειμαι στο τσακ να παρω τα επεισοδια του Τηλεθεατη αλλα συγκρατουμαι λογω οικονομικης στενοτητος!!

Παω να ξεκουραστω! Καλο βραδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλικη τα νεα σου τρομερα! παλι καλα που δεν επαθες τιποτα ουτε εσυ ουτε το μωρο. να προσεχεις!καλο ειναι να μην κυκλοφορεις τις ζεστες ωρες η αν πρεπει να πας καπου παρε και παρεουλα μαζι να εισαι σιγουρη. μη σκεφτεσαι αρνητικα!εννοειται πως πρωτα απ ολους εσυ μπορεις να προστατευσεις το μωρο σου μιας που εισαι η μαμα του και το αγαπας οσο τιποτα στον κοσμο!!!! αυτα συμβαινουν...εγω ειχα γλιστρισει στην μπανιερα και ειχα κατασκοτωθει!ευτυχως το ειχα παθει στην αρχη γιατι αν το παθαινα τωρα με την κοιλουμπα δεν θα την εβγαζα καθαρη!θελει πολυ προσοχη.το κακο δεν αργει να γινει!σας ειχα πει και για το τρακαρισμα που ειχα με το αυτοκινητο.τελος καλο ολα καλα! χαλαρωστε και ονειρευτειτε οτι ειστε σε μια οαση δροσιας!!!! αυτο κανω και καμια φορα πιανει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! Εγώ γενικά συμφωνώ με το να πας σε ενδοκρινολόγο αλλά για να μην αγχώνεσαι και πάρα πολύ και εγώ έχω πάθει το ίδιο. Δηλαδή συνέπεια στους κύκλους μέχρι και στην ώρα κάθε μήνα και τους τελευταίους 4 που προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι έχω συνέχεια περίπου 5 μέρες καθυστέρησης σε κάθε κύκλο. Άσε
    • Να πάς σε ενδοκρινολόγο για τις πολυκυστικές καθώς πρόκειται για μια ορμονολογικη διαταραχή και όχι γυναικολογική. Μόνο ενδοκρινολόγος που ειδικεύεται στις ορμόνες αναπαραγωγής μπορεί να σε βοηθήσει για ποιοτικότερη ωορρηξία. Για το άλλο που ρωτάς τι απάντηση να σου δώσει κάποιος;; Πρέπει να κάνεις εξετάσεις 2η-4η μέρα του κύκλου σου για να έχεις μια εικόνα του τι γίνεται..! Ζήτα από το γυναικολόγο σου να σου γράψει έναν πλήρη έλεγχο και αν είναι όλα καλά και το μωράκι συνεχίζει να μην έρχεται, θα πρότεινα και μια σαλπιγγογραφια και ένα σπερμοδιαγραμμα σε εξειδικευμένο διαγνωστικό σπερμολογιας 
    • Μια χαρά είσαι κορίτσι μου!! Την προλακτίνη σου βελτίωσε για να κάνεις καλή ωορρηξία, δεν είναι το πρόβλημα στο αποθεματικό σου! Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο να σε βάλει να επαναλάβετε τις εξετάσεις (ίσως με ρυθμό προλακτίνης, ρώτα το) και εφόσον η προλακτίνη παραμένει ανεβασμένη θα σου δώσει ένα χαπακι να την ρίξετε και σε λίγους μήνες θα είσαι πάλι έγκυος!! Παίζει ρόλο να ξέρεις και το αν θηλάζεις.. Και για τον γυναικολόγο θα σου πρότεινα να πάρεις και άλλη γνώμη.. δεν είναι δυνατόν βλέποντας αυτές τις εξετάσεις να σου μιλάει για αποθεματικό ωαρίων!! Το βρήκαμε όλοι νέα μόδα..! Ναι μεν η ΑΜΗ είναι σχετικά χαμηλή για την ηλικία σου αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός ο παράγοντας! Μια χαρά είναι! Χαλάρωσε λοιπόν όλα καλά, απλά πάρε και άλλη γνώμη για να μην σου πω να τον αλλάξεις..
    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...