Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυστυχώς η χαρά μας δεν κράτησε πολύ...


Recommended Posts

Δυστυχώς η χαρά μας δεν κράτησε πολύ.... το Σάββατο των αποκριών μου ήρθαν πολλά καφέ πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο ο οποίος μου συστησε πλήρη ακινησία και να παίρνω προγεστερόνη...Τα ακολούθησα όλα κατά γράμμα...

Την κυριακή άρχισαν τα καφέ ρόζ χωρίς να έχω καμια ενόχληση κανέναν πόνο...

Την καθαρά δευτέρα το πρωί σηκώθηκα να πάω στην τουαλέτα και ένιωσα πολύ αιμα στο σκούπισμα είδα μεγάλο πήγμα φώναξα τον άντρα μου άρχισα να νιώθω να πέφτουν κι άλλα και άρχισα να χάνω τις αισθήσεις μου... στο τσακ με έπιασε λυπόθιμη ...

Πήρε ο άντρας μου τον γιατρό ο οποίος είπε σε καμιά περιπτωση να μην μετακινηθώ και να συνεχίσω να παίρνω προγεστερόνη... Μετά από 3-4 ώρες έπεσε κ ένα μεγάλο κομμάτι σαν ιστός ο οποίος έμοιαζε με πλακούντα... και τότε έσβησαν όλα τα συναισθήματα από μέσα μου... Είπα εδώ τελειώσαν όλα... Ο αντρούλης μου έκλαιγε και φοβήθηκε μην του πάθω τπτ... Με πήρε ο γιατρός τηλ του είπα για τον ιστό και από το κόμπιασμά του επιβεβαιώθηκα....

Την τρίτη στο ιατρείο επιβεβαι'ωσαμε οτι δεν υπάρχει πλέον κύηση... Μαχαίρι στην καρδιά που με καρφώνει ακόμα...

Ο γιατρός μου είπε οτι κατά 90% μέσα στην ατυχία μου ήμουν τυχερή γιατί μετά απο βιοψίες τέτοιων αποβολών υπάρχει χρωμοσομική ανωμαλία και γι'αυτό το απέβαλε έτσι ο οργανισμός μου και θα ήταν χειρότερο αν το διαπιστόναμε αργότερα... Ούτε αυτό δεν έχει καταφέρει να με ηρεμήσει, να διώξει τις τύψεις μου και το ερώτημά μου "κι αν έφταιξα σε κάτι???"

Είμαι ένα ράκος... παίρνω τα μιτροταν για να καθαρίσω από κάτι ψιλά αφού όλα αποβλήθηκαν μόνα τους για να γλιτώσω την απόξεση.. Σήμερα έχει σταματήσει το αίμα τα ροζ τα καφέ τα πάντα.

Για να αλλάξω περιβάλλον ο καλός μου ήδη νοίκιασε άλλο σπίτι να ασχοληθέι το μυαλό μου με κάτι άλλο.. Δεν μπορώ να ξεσπάσω και το μυαλό μου σβήνει..

Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών ο Θεούλης μου έστειλε ένα μωράκι και στις αρχές του 3ου μήνα μου το πήρε πίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω εχασα το παιδακι μας και δε ξερω κιολας αν ηταν1 ή αν ηταν 2! μετα απο εξωσωματικη κιολας, οχι με φυσιολογικη συλληψη. απλα εγω 2 μερες μετα την καλη χοριακη απεβαλλα στα καλα καθουμενα, 1 ελαφρυ πονακι και αιματα με κομματια ειχα που επεσαν στην τουαλετα. κι εγω ζαλιστηκα μολις ειδα ολη την κατασταση.ηταν σαββατο. και τη δευτερα διαπιστωθηκε η αποβολη. απλα παιζουν πολλα σε μενα, δε ξερω εσυ αν εχεις κοιταξει μηπως εχεις θρομβοφιλια. επειδη εγω μετα εκανα ανοσολογικες και διαπιστωθηκε οτι εχω θεμα και παρολο που εκανα αντιπηκτικες απ την εμβρυομεταφορα και μετα...ηθελε πολυ νωριτερα να τις ξεκινησω. απ την αλλη εμεις ειχαμε αλλο 1 θεμα με λοιμωξη σπερματος και ισως να ηταν κι απο αυτο που απεβαλλα. μπορει και να ηταν και απο χρωματοσωμιακες ανωμαλιες, μπορει και τυχαιο...τι να πω!! κι εγω ειμαι χαλια, η καθεμια εχει τα δικα της αλλα ετσι ειναι η ζωη. παρολα αυτα που σου γραφω και μου μου τα λενε και μενα , τα καταννοω αλλα οταν με πιανει η απογοητευση και θυμαμαι αυτα που περασα, δε μπορω να τα δεχτω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω?....μόνο ότι λυπάμαι πάρα πολύ.....εύχομαι να έρθει γρήγορα στα χείλη σου το χαμόγελο και η αισιοδοξία.....να κοιτάξεις μπροστά και να πεις "προχωράμε και συνεχίζουμε".....είμαι σίγουρη ότι κάπου σε περιμένει και σένα ένα μπεμπάκι.....μην χάνεις την ελπίδα σου......συνέχισε :!::)

Alexita εσείς βρήκατε το πρόβλημα και πού να εστιάσετε την προσοχή σας, εύχομαι την επόμενη φορά θετικά αποτελέσματα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκι κοριτσάκι μου λυπάμαι τόσο πολύ...

Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς, το ξέρω από πρώτο χέρι...

Κλάψε, ξέσπασε, θύμωσε... Βγάλτα από μέσα σου και εύχομαι σύντομα ο πόνος να καταλαγιάσει και η Παναγίτσα να σας στείλει ένα γερό μωράκι και να γεμίσει η ζωή σας ευτυχία!!!

Μην το βάζεις κάτω αγάπη μου...

Η φύση ξέρει λένε τι κάνει... Είναι πολύ άδικο να χρειάζεται να στο δείξει αφού πρώτα σε έχει γεμίσει χαρά...

Δεν ξέρω τί να σου πω... Ο χρόνος θα γιατρέψει τις πληγές και εύχομαι πραγματικά σύντομα, πολύ σύντομα, όλα να φτιάξουν στην ζωή σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakio γλυκιά μου, λύπαμαι τόσο πολύ, δεν ξέρω τι να σου πώ. Είναι κρίμα. Κάνε κουράγιο κοπέλα μου, πάρε τον χρόνο σου και ξανά απο την αρχή, σίγουρα το μωράκι σου κάπου σε περιμένει. Μην το βάζεις κάτω. Εχω τσαντιστεί πολύ αυτήν την στιγμή αλλά δεν αλλάζει και κάτι.

Σου ευχομαι γρήγορη ανάρωση κουκλίτσα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenakiooo μου, το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο θα σου συνέβαινε... Δεν μπορούσα όμως και να το γράψω. Θα με έλεγες για τρελή ή κακιά... Σου είπα όμως διπλωματικά να έρθεις Αθήνα για να πας στο Νοσοκομείο και να μην καθυστερείς...

Η λέξη "ΛΥΠΑΜΑΙ" είναι πολύ λίγη για να εκφράσω το πως νιώθω... Σε καταλαβαίνω όσο δεν βάζει ο νους σου. Πραγματικά νιώθω όπως νιώθεις. Εγώ καλή μου έχω χάσει 3 παιδάκια... Το 1ο παιδάκι, όταν ήμουν 27 ετών, και καθάρισα από μόνη μου. Το 2ο παιδάκι, όταν ήμουν 29 ετών μετά από 9 μήνες προσπαθειών με το Βασιλάκη μου, και χρειάστηκα και χειρουργείο... Ημουν 2.5μηνών... Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο παγωμένη ένιωθα, όταν κατάλαβα ότι το μωρό δεν ζούσε... Κουβαλούσα μέσα μου 5 ημέρες ένα νεκρό μωράκι. Αγκάλιαζα την κοιλιά μου σε μια ύστατη προσπαθεια να το προστατεψω... Από τι άραγε??? Από το μηχάνημα που στις 23 Σεπτεμβρίου 2009 στις 10.00 το πρωί θα το κομμάτιαζε, για να με σώσει από τη σηψαιμία... Η κοιλιά μου είχε πρηστεί. Ποναγα τρομερα. Οταν μπηκα στο μαιευτήριο και με πήγαν στα χειρουργία, παντού, μπήκα με χαμογελο και οικειοθελώς με χιούμορ...! ΓΕΛΑΓΑ ΣΑΝ ΗΛΙΘΙΑ για να μην καταρρεύσω... τους είπα για τα Ζώδια, για τις σπουδές μου, τους έβαλα να μου δείξουν τα χειρουργικά εργαλεία, έκατσα μόνη μου στο χειρουργικό τραπέζι και τοποθετήθηκα με χιούμορ... Απόρρησαν νοσηλευτές και γιατρός με τη σταση μου....

σε 1 ώρα το χειρουργείο είχε τελειώσει και ήμουν στην ανάνηψη. Ενιωθα τη μήτρα μου κενή... Ποναγε η ψυχή μου, όχι το σώμα μου... Το τελευταίο ματωμένο ταμπόν χειρουργείου, εδωσε το εναυσμα ότι πρέπει να πάρω εξιτήριο... Οδηγία γιατρού??? Σε 3 μήνες να μείνω πάλι έγκυος... κινδυνεύω από επιλόχειο κατάθλιψη! Εβλεπα τη φουσκωμένη μου κοιλιτσα, τα πελωρια στήθη μου που πόναγαν από το γάλα που είχαν... ΤΑ πέρασα... και σε καταλαβαίνω...

Προσπαθήσαμε με το Βασίλη μου να μείνω πάλι έγκυος... ΤΙΠΟΤΑ... 1 χρόνο ΤΙΠΟΤΑ! Και τσουπ!!! Είχα ραντεβού στα 30 μου με το σακχαρώδη διαβήτη! Ο καλός μου φίλος και συμφοιτητής από το μεταπτυχιακό Γιώργος Καραγιώργος, εξαίρετος ενδοκρινολόγος, μου ρύθμισε τα πάντα, διαβήτη - θυρεοειδή.... Μου είπε "Βαγγελιώ μου, θα χάσουμε κιλάκια, θα παρεις φάρμακα για το σάκχαρο, θα στα ρυθμίσω όλα, δώσε μου 6 μήνες και θα σου υπογραψω ότι παιδί θα κάνεις από μονη σου"

Πράγματι, 6 μήνες περασαν έχασα 18 κιλά, το σάκχαρο ρυθμίστηκε τέλεια, και ήταν οκτώβριος όταν μίλησα με το Γιώργο... μου λέει "Βαγγελιώ μου, σε 1 μήνα, θα έχεις μείνει έγκυος! Υπογραφή Καραγεώργος..." Ηταν 25 οκτωβρίου τότε. 5 Δεκεμβρίου, του Αγίου Σαββα, τον πήρα κλαιγοντας να του πω ότι είμαι έγκυοςςςςςς!!!!!

ΧΑΡΑ??? ΜΕΓΑΛΗ!!!!!!!

Παω στο γιατρό, διαπιστώνει την κύηση, αλλά ο διαβήτης μου επαιξε ένα πολύ ασχημο παιχνίδι... Δεν ακουγε ο γιατρός τον ενδοκρινολόγο που οριόταν να μπω στην ινσουλίνη. Ηταν λέει νωρίς ακόμα... Ο Γιώργος ωριώταν ότι πρέπει να μπω στην ινσουλίνη. Βρίσκεται ένας καλός γυναικολόγος στη Βιοιατρική, ο Κομισόπουλος, και ΒΛΕΠΕΙ ΟΜΟΖΥΓΩΤΙΚΑ ΔΙΔΥΜΑ!!!! ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κλαμαααααααααααααααα.... ο Γιώργος να φωναζει για ινσουλίνη, ο γιατρος να αρνείται τις οδηγίες. Παω στο Αλεξάνδρα στον κ. Σίσκο... Βλεπει μετρήσεις... στο βλέμα του είδα το φόβο... Ηταν χριστούγεννα.... Εδωσε υπερανθρωπη προσπάθεια να σώσουμε τα δίδυμα.... Με πήγε από το χέρι στο διαβητολόγο, τον έφερε από άδεια, πηρα οδηγίες...

ΜΑΧΗ για να σωθούν και τα 2....ΟΜΩΣΣΣ.... ηταν πολύ αργά για το 2ο δίδυμο που προέκυψε από το διαχωρισμό.... Τη μέρα των χριστουγεννων... έγινε αγγελάκι, και η καρδούλα του αποκάμωμένη από το Διαβήτη σταμάτησε να χτυπάει....!

Το είχαμε ακούσει 2 φορές... Το ακουγαμε και με στηθοσκόπιο... Τα χριστούγεννα μάταια έψαχνα να ακούσω τη 2η καρδούλα μέσα μου...

Πονεσα, αλλά δεν είχα αλλα δάκρυα. Θα κινδύνευε το μωράκι που μου έμεινε!!!!!

Και ελενάκιο.... μην κοιτάς που κάνω πλάκα και γελάω.... Τώρα δίνω μάχη για να σώσω και αυτό το μωρό, από τον ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη....45 μονάδες ινσουλίνη την ημέρα... 6 ενέσεις την ημέρα. Πότε στην κοιλιά πότε στο πόδι...Διατριτη καρτέλα έχω καταντήσει... αλλά δεν το βάζω κάτω...

Σε νιώθω και πονάω μαζί σου... Δεν θα σου πω αλλά γιατι κλαιω τόσο πολύ που δεν κάνει στην κατάσταση μου αλλά ουτε και στην δική σου... Το μόνο που θα σου πω με όλη μου την αγάπη, γλυκιά μου Ευβοιώτισσα, είναι ότι μονον ο χρόνος θα σε κάνει λίγο καλύτερα, και η προσπάθεια του να αποκτήσεις άλλο μωράκι...

Σου εύχομαι, να γίνεις γρήγορα καλά, και να μπορέσεις να μείνεις γρήγορα έγκυος!

Θα ήθελα να μπορούσα να σε πάρω μια μεγάλη αγκαλιά... αλλά ένεκα της απόστασης θα περιοριστώ σε αυτό το εικονίδιο... :YMHUG:

Αυτό το λουλουδάκι για το αγγελούδι σου... @};- θα βρει σίγουρα τα δικά μου, και θα κάνουν μια χαρούμενη παρεά.

Είμαι βεβαιη ότι σύντομα θα μείνεις και πάλι έγκυος...

ΣΕ φιλώ καλή μου!!! :x

ΥΓ: ΣΕ παρακαλώ, να ξανασκεφτείς το θέμα του γιατρού σου. Ξερω ότι ενηργησες υπευθυνα όπως όλες οι μαμαδες. Την επόμενη φορά, έλα και στην Αθήνα σε παρακαλώ... Ελα στο γιατρό μου. Είναι εξαιρετος και θα σε βοηθήσει... Είναι πρώτα άνθρωπος και μετα γιατρός. Μεσα από την καρδιά μου σου γραφω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχώς μεγάλο ποσοστο γυναικων εχει περάσει αυτό που περνας και εσυ. Εγω δεν παυω ποτε να σκέφτομαι οτι αν δεν ειχα αποβαλει τωρα θα ειχα μωρό 11/2 χρονων. Ομως χρειαζεται αισιοδοξια. Εγω ξεκινησα τις προσπαθειες μετα απο ενα εξαμηνο και τωρα εχω ενα μπεμπη στην αγκαλια μου 30 ημερων. Συνηθως την πρωτη φορα που συμβαινει λενε οι γιατροι τυχαιο γεγονος και η φυση ξερει καλυτερα. Το ξερω δεν ειναι και πολύ παρηγορητικά λόγια αλλα τωρα που τα σκεφτομαι ειναι και τα σωστα οπως και οτι ο χρόνος ειναι ο καλυτερος γιατρός.

Σε φιλω και σε καταλαβαινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δε θελω να σου γραψω τα δικα μου, θελω να τα ξεχασω. Τωρα εχω τα διδυμακια μου και μονο αυτο μετραει. Θα το δεις μετα απο καιρο, και το χιλιοειπωμενο ο χρονος ειναι γιατρος θα ξανακανει το θαυμα του. Σου ευχομαι καλη αναρρωση, ψυχικη και σωματικη, δωσε κουραγιο στον εαυτο σου και την επομενη φορα ευχομαι να μας πεις τα ευχαριστα. Οι γυναικες ειμαστε δυνατες και αντεχουμε πολλα. Για αυτα που περνας τωρα θα γινεις η καλυτερη μανουλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει ενα πουλακι να εφυγε για τον ουρανο αλλα ενα αυγουλακι θα ξανακαθησει στη κοιλιτσα σου... κλαψε φωναξε ξεσπασε αλλα μη ριχνεις το φταιξιμο στον εαυτο σου... να σκεφτεσαι οτι τα καλυτερα ερχονται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο κοριτσάκι μου, όλα θα πάνε καλά! είναι πολύ άδικο, είναι λυπηρό, σκέψου όμως ότι ίσως η φύση απο μόνη της να γλίτωσε από κάτι πιο άσχημο στη συνέχεια.. Σου εύχομαι απο καρδιάς να είσαι σύντομα εγκυούλα και πολύυυυυυ χαρούμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενακι μου τι να πω ολα μου φαινονται φτωχα μπροστα στον πονο σου

δεν βρισκω καποια λογια παρηγοραααααα που θα μειωναν αυτο που περνας και νιωθεις

αρα απλα θα σωπασω

απλα θα ευχηθω να ειναι η τελευταια φορα που παιρνας κατι τετοιο και οταν παλι αισθανθεις ετοιμη να ξαναπροσπαθησεις με τον αντρουλη σου να φερετε στον κοσμο ενα παιδακι που θα εχει σιγουρα πολυ αγαπη βεβαια διαβασα εσενα και στεναχωρηθηκα και κει που ειπα οτι την γλιτωσα με λιγο κλαμα αρχισε το ποταμι οταν διαβασα και για το υακινθακι ξανα

αυτο που σου ειπε για τον γιατρο να το λαβεις σοβαρα υποψην σου για την επομενη φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να θυμασαι πως ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ εσυ, ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ κατι! Αυτο να το εχεις παντα στο μυαλο σου, η φυση λειτουργει περιεργα αλλα και σοφα! Ψαξτο αν θες και σε βαθος για να αποκλεισεις οποιοδηποτε θεμα, αλλα μην το βαλεις κατω, ειμαι σιγουρη πως θα σου χαρισει ο Θεος ενα υγιες μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας και την συμπαραστασή σας...Είστε όλες μες στην καρδιά μου έχουμε , δεν έχουμε μιλήσει άλλη φορά..

Ευάκι και Αγγελική θεωρώ οτι ο γιατρός μου μου έχει φερθει οκ και αυτή ήταν μια μη αναστρέψιμη κατάσταση... ήταν να γίνει... Θα δώ σίγουρα τι θα μου πει σε λίγες μέρες που θα πάω και αναλόγως θα πράξω...

Ευάκι στείλε μου σε μηνυμα τα στοιχεια του ενδοκρινολόγου σου θα ήθελα να του κάνω μια επισκεψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakioo γλυκια μου εχω σοκαριστει κ στεναχωρηθει τοσο πολυ για την απωλεια σου.

κατι τετοιες στιγμες τα λογια ειναι περιττα...το μονο που θελω να σου πω ειναι οτι καποια στιγμη το ονειρο θα γινει ξανα πραγματικοτητα κ θα δεις που ενα νεο υγιες σπορακι θα εμφανιστει συντομα στη ζωη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakioo λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου.......

Βγάλτο όμως από μέσα σου, ξέσπασε...θα σου κάνει καλό...

Μάλλον είχε λόγο που έγινε αυτό και δεν ευθύνεσαι εσύ.Ψάξτο όμως για να γίνει το όνειρο της μητρότητας πραγματικότητα!!!!!!!!.......και σύντομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι εγω θα σου ελεγα να ψαχτεις λιγο παραπανω.Ολα για καποιο λογο γινονται.Κανε και μια εξεταση για την θρομβοφιλια... Θα ερθει το μωρακι μη μου στεναχωριεσαι :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Παναγίτσα ας απαλύνει την ψυχή σου!είναι κάτι που δεν ξεπαρνιεται και μόνο όσες το έχουμε ζήσει,καταλαβαίνουμε το πόσο τραγική είναι αυτη η απώλεια.λυπάμαι πολυ και σου εύχομαι ο θεουλης να σου στείλει σύντομα νέο σπορακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...