Μετάβαση σε περιεχόμενο

1η ΕΞΟΔΟΣ ΜΩΡΟΥ - ΝΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ?


Recommended Posts

Σημερα μου την εχει δωσει η κλεισουρα κ η γκρινια της μπεμπας βλεπω κ τον ηλιο κ σκεφτομαι μηπως βγουμε 1η φορα 1 βολτα με τ αμαξι ή στο κοντινο mall? να το τολμησω ?την ευχη για τις 40 μερες την παιρνουμε τη Τριτη?Εσεις ποτε βγηκατε 1η φορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etheodorr,καταρχην να σου ζησει το κοριτσακι σου!

Εμεις βγηκαμε νωρις απο το σπιτι..πηραμε μιςη ευχη στις 8μερες και βγαιναμε τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα..εγω αυτο το 40ημερο απομονωσης δεν το τηρησα γιατι αλλιως θα ειχα λαλησει..αν θελεις να βγεις,να βγεις..εγω αυτο θα σε συμβουλευα..απεφυγε ομως τα κλειστα μερη και τα μερη με πολυ κοσμο και προσεχε να μην φυσαει κρυος αερας κοντα στο προσωπακι της μπεμπας..

Καλη βολτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω δεν πιστευω αυτο με τις 40 μερες. ειχα βγει νωριτερα απο το σπιτι για καροτσαδα. Μη πας σε κλειστους χωρους, ουτε στο mall καλυτερα . κυκλοφορει πολυ ιωση. για 20 μερες ακομη ειπανε να προσεχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει το παιδάκι σου!!! εμείς βγήκαμε πρώτη φορά έξω όταν η μικρή ήταν 29 ημερών και από τότε δεν μαζευόμαστε!!! δεν ξέρω αν είναι τυχαίο πάντως σπανίως αρρωσταίνει...μην πατε με μωρό σε κλειστούς χώρους, προτιμήστε κάπου ανοιχτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς είχαμε βγει πολύ πριν τις σαράντα μέρες. Στις οκτώ μέρες πήραμε ευχή. Αγγελική, δεν είναι μισή η ευχή, ολόκληρη είναι βρε! Άλλη αυτή των οκτώ ημερών, κι άλλη των σαράντα!

Φυσικά, η ευχή, είτε των οκτώ, είτε των σαράντα ημερών, δεν έχει να κάνει με την έξοδο από το σπίτι, αλλά με την είσοδο στην εκκλησία.

Εμείς πήγαμε και για καφέ αρκετές φορές, σε καφετέριες χωρίς κόσμο, και τα Χριστούγεννα πήγαμε σε συγγενικό σπίτι, με την άδεια του παιδίατρου, απλά δεν είχαμε το μωρό στο δωμάτιο με όλο τον κόσμο. Στην αρχή ήμασταν πολύ ξεθαρρεμένοι. Μετά που κλειστήκαμε στο σπίτι, αρρώστησε με βρογχιολίτιδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην πάρετε μισή ευχή γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια το μικρό. Πάρετε καλύτερα 3/4 της ευχής για πιο σίγουρα αποτελέσματα :lol: Το υπόλοιπο 1/4 μετά το 40ήμερο.

Ε ρε ξύλο που θέλουν όσοι μας κάνουν τέτοια πλύση εγκεφάλου για χαζομάρες...

Βγείτε έξω κοπέλα μου. Δεν παλεύονται οι βόλτες μέσ στο σπίτι και η γκρίνια.. :evil::evil::evil:

Απλά απέφυγε οπωσδήποτε τους κλειστούς χώρους και τις επαφές με άλλα παιδάκια μέχρι 12-13 χρονών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντυσε καλα το μωρο κ βγες μια βολτα εξω βρε στην λιακαδα!!!

ποιες 40 μερες στις 13 μερες βγηκαμε κ το ευχαριστηθικαμε!!!!

οπως σου ειπαν τα κοριτσια οχι σε κλειστους χωρους μονο εκει μην πας ακομη κατα τα αλλα ολοι δρομοι κ τα παρκα δικα σΑς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια κ εγω εβγαλα τη μπεμπα 2 φορες μια πριν σαραντισει κ την πηγα στον γιατρο μας που ηθελα να τη δει,κ μια αρχες φεβρουαριου που ειχε το πολυ κρυο κ χιονιζε....στο δρομο μας κοιταζαν περιεργα κ ελεγαν ααα αυτη εβγαλε το μωρο εξω!!! αλλα εγω ηξερα πως επρεπε να κανει εμβολιο.......σας πληρωφορο λοιπον πως ειναι μια χαρα...αν κ γεννηθηκε στην καρδια ενος πολυ δυσκολου χειμωνα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, εννοείται ότι κι εμείς βγαίναμε κάθε βδομάδα να τον πάμε στον παιδίατρο, γιατί στην Κύπρο δεν έρχονται στο σπίτι.

Οι ευχές, το ξαναλέω, δεν έχουν να κάνουν με την έξοδο απ' το σπίτι. Ο πολύς κόσμος αυτό πιστεύει, αλλά είναι λάθος. Αφορούν στην είσοδο στην εκκλησία, και όχι στην έξοδο από το σπίτι. Εμένα με έπαιρνε η πεθερά μου και μου έλεγε ότι αφού βγήκα πριν τις σαράντα μέρες, πρέπει να πάω νωρίτερα στην εκκλησία να πάρω την ευχή, γιατί θα με γλωσσοφάνε και θα με ματιάσουν, κι εμένα και το μωρό! Αυτά είναι ανοησίες, και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη διδασκαλία της Εκκλησίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειται να ΒΓΕΙΣ!!!

δεν υπαρχουν κανονες, υπαρχει μοναχα τι κανει εσενα πιο ευτυχισμενη, αν θες να βγεις ΒΓΕΣ λοιπον,απολαυστε το με το μωρο σου κ φυσικα μη νοιωθεις ενοχες ή τυψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω να βγηκατε την βολτουλα σας! Το έθιμο του 40ημερου είναι κρατημενο απο παλια που η γυναίκες χρειάζονταν αυτές τις μέρες ξεκούρασης απο τα χωράφια και την σκληρή δουλεια. Σου παραθέτω και ένα αρθρο που είχα διαβάσει σχετικά http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/0 ... 1.html?m=1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα . Από τη στιγμή που το μωρό είναι καλά και δεν θα πας σε κλειστό χώρο μια χαρά είναι και αναφέρω κλειστό χώρο λόγω της έξαρσης των ιώσεων . Πάρε το καροτσάκι και βγείτε πήγαινε να πιείτε ένα καφέ με τον άντρα σου και απόλαυσε τον ήλιο .Εμένα είχε γεννηθεί Μάρτιο (2/3) εγω βγήκα κατευθείαν θυμάμαι 7/3 πήραμε εξιτήριο 8/3 πήγα να ψηφίσω (να μην χάσω :απλά ήθελα να σπάσω τα νεύρα της πεθεράς μου και το πατέρα μου !λόγω κομμάτων ) τον μικρό τον είχα βγάλει στις 22 ημέρες πήγαμε στην αδερφή μου μέναμε απέναντι ! (μακριά ε; ) λοιπόν την ημέρα που σαράντισε ήταν Μ. Σάββατο τον έντυσα και πήγαμε κανονικά στην Ανάσταση άκουσα τα 1000 μύρια αλλά τους είπα στο παιδί μου κουμάντο κάνω εγώ : Ήταν ξύπνιος και μια χαρά όλα , την άλλη ημέρα Κυριακή του Πάσχα μέσα στο σουλάτσο δεν έπαθε τίποτα !Εγώ πιστεύω ότι τα μωρά αρρωσταίνουν απο τους κλειστούς χώρους και παιδιά είναι και θα αρρωστήσουν κάνουμε τα πάντα χωρίς υπερβολή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΣΑΣ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΕΙ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ Κ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕΣ.ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΡΟΤΣΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!!ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 28 ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ. ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΟΥΝ ΛΕΧΩΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΗ ΛΕΧΩΝΑ. ΔΕ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥΣ...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Τελικα βγηκαμε γιατι αλλιως θα τρελαινομουν και η μπεμπα κοιμοταν σε ολη τη διαδρομη..Σημερα παιρνουμε και την ευχη! Ποιος μας πιανει αντε να ανοιξει ο καιρος λιγο.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται βρε να βγειτε εξω. Τωρα τα περι 40 ημερων κτλ αυτα ανηκουν στο παρελθον. Συμφωνω οχι σε κλειστους χωρους και κυριως οχι σε χωρους που μαζευονται και αλλα παιδακια. Και εγω βγηκα απο το σπιτι στο πρωτο 10ημερο. αντε και καλα να περασετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...