Μετάβαση σε περιεχόμενο

ψυχολογια στα πατωματα


Recommended Posts

καλημέρα σε όλες τις φιλες,μολις χτες πηρα μια αρνητικη χοριακη και αδιαθετησα κιόλας μετα την πρωτη μου εξωσωματική. Εδώ και 3 μήνες προσπαθώ με σπερματέγχυση και εξωσωματική γιατι όπως μου είπε ο γιατρός μου έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.Οι εξετάσεις μας καλές , σαλπιγγες ,μητρα μια χαρά ,σπέρμα μια χαρά αλλα τζίφος. Αποφάσισα να σταματήσω τις προσπάθειες τουλάχιστον για 1 χρονο γιατι η ψυχολογία μου δεν ειναι καλή συν ότι δεν ευχαριστιέμαι τον αντρα μου και τη σχέση μας.φυσικά ειμαι 36,5 αλλα τι άλλο να κάνω παρά μονο να το βγάλω από το μυαλό μου και ίσως να το πάρω απόφαση ότι ίσως και να μην κάνω ποτέ παιδί και ότι όλα ειναι θέμα τύχης.

κάπου,κάπως κάποτε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή μου τα ποσοστά για να πιάσεις παιδί είναι μεγάλα πλέον με εξωσωματική. Μην σε πέρνει απο κάτω. Εδώ θα βρεις πολλές κοπέλες που προσπαθούν με εξωσωματική και θα σε στηρίξουν ψυχολογικά. Είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο...μπορώ να το φανταστώ γιατί δεν το εχω ζήσει προσωπικά αλλά ξέρω απο το περιβάλλον μου πόσο ψυχοφθόρα διαδικασία είναι. Εχω γνωστή που είχε κάνει 10 εξωσωματικές και, και όταν δήλωσε στον γιατρό ότι δεν θα κάνει άλλη, της έκανε δώρο μια τελευταία. Σε αυτή επειδή δεν είχε άγχος έπιασε και έχει εναν παίδαρο τώρα στην ηλικιά του δικού μου. Μην έχεις άγχος, να είσαι χαλαρή και να μην το αφήσεις..

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να σε πέρνει από κάτω!! Εύχομαι τα καλύτερα για εσένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω χαλια ειμαι κοριτσια μου, δε ξερω τι μου γινεται, ολα μου ηρθαν μαζεμενα, τα προβληματα υπογονημοτητας, το τρεξιμο σε ασχετη γιατρο, μετα ξανα ντουγρου σε εναν που εκμεταλλευτηκε τον πονο μου, μου εκανε 2 εξωσωματικες με μολυσμενα εμβρυα και ειχα αποβολη...τι να λεμε. και πανω που βρηκα μια ακρη με εναν άλλον, παλι ολα σκατα!! ενω με εχει βαλει σε 1 προγραμμα εξετασεων που δεν ειχα ξανακανει και ειναι και βασικες..δεν εχω περιοδο!!!! δεν ερχεται η ατιμη!!! και δεν ειμαι εγκυος το εχω σιγουρεψει!! βεβαια ειμαι και συνηθισμενη να καθυστερω καμια 100σταρια μερες! αχαχαχαχαχα!! αλλα πραγματικα δε μαρεσει αυτο που μου συμβαινει, δε μαρεσει καθολου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα

Δε νομιζω να πιστευεις αυτα που λες.Εκανα δυο σπερματενχυσεις κανω την πρωτη εξωσωματικη απετυχε και μετα απο τρεις μηνες ξεκινησα τη δευτερη, και παραλληλα σχεδιαζα την τριτη η οποια δεν χρειαστηκε!Με την καθε προσπαθεια που κανεις ανεβαζεις τις πιθανοτητες να πετυχεις την επομενη φορα!Απο τη στιγμη που ολα ειναι μια χαρα γιατι το βαζεις τοσο ευκολα κατω!!!

Να ξερεις οτι το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι το αγχος,ριχνεις δηλητηριο τον οργανισμο σου απο μονη σου.

Ξερω πολυ καλα οτι η διαδικασια ειναι πολυ δυσκολη και αν δεν την περασεις δεν μπορεις να την καταλαβεις.Να ξερεις ομως οτι η δευτερη φορα δεν εχει καμια σχεση με την επομενη.

Αλλα εγω πιστευω οτι θα τα καταφερεις χωρις εξωσωματικη!!Διασκεδασε τη σχεση με τον αντρα σου προσπαθησε μονη σου εντατικα για τους επομενους μηνες και μετα απο τρεις μηνες που θα ειναι και καλοκαιρακι ξανασκεψου το δρομο που θα ακολουθησεις!!

Μην πεφτεις κατω τοσο ευκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλη μου, μην απελπιζεσαι μετα απο μια αποτυχημενη εξωσωματικη. Ξερω οτι ειναι ψυχοφθορο να φτανεις μεχρι το τελος να ελπιζεις και μετα κενο, αλλα ειναι δοκιμασιες και στο τελος θα βγεις νικητρια. Εγω ξερω μια κοπελα η οποια ειχε κανει 7 προσπαθειες και παντα απεβαλλε στο τελος αποφασισε να προχωρησει με υιοθεσια, και εκει που ολα ηταν οκ για να τους δωσουν ενα παιδι ο αντρας της μετανιωσε και ειπε αλλη μια τελευταια, και τωρα κυοφορει διδυμα αγορακια και τον Ιουνιο με το καλο γενναει! Δεν λεω οτι θα χρειαστεις και εσυ τοσες πολλες προσπαθειες , αλλα οπως ειπε ολες οι εξετασεις αφου ειναι τελειες, πρεπει να συγκεντρωθεις στον αντρα σου και στο γαμο σου, να κανει πραγματα που σε χαλαρωνουν και σε ευχαρισοτυν και το μωρακι θα ερθει αμεσως!! Μην κανεις κακες σκεψεις γιατυι εαν εσυ η ιδια δεν το πιστεψεις δε θα ερθει!

Σου ευχομαι συντομα με ενα σπορακι στην κοιλια.

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω χαλια ειμαι κοριτσια μου, δε ξερω τι μου γινεται, ολα μου ηρθαν μαζεμενα, τα προβληματα υπογονημοτητας, το τρεξιμο σε ασχετη γιατρο, μετα ξανα ντουγρου σε εναν που εκμεταλλευτηκε τον πονο μου, μου εκανε 2 εξωσωματικες με μολυσμενα εμβρυα και ειχα αποβολη...τι να λεμε. και πανω που βρηκα μια ακρη με εναν άλλον, παλι ολα σκατα!! ενω με εχει βαλει σε 1 προγραμμα εξετασεων που δεν ειχα ξανακανει και ειναι και βασικες..δεν εχω περιοδο!!!! δεν ερχεται η ατιμη!!! και δεν ειμαι εγκυος το εχω σιγουρεψει!! βεβαια ειμαι και συνηθισμενη να καθυστερω καμια 100σταρια μερες! αχαχαχαχαχα!! αλλα πραγματικα δε μαρεσει αυτο που μου συμβαινει, δε μαρεσει καθολου!!!!!!

Θα ηταν ευχης εργο να μπορουσαμε να καταγγειλουμε τους ασχετους γιατρους που μας βαζουν σε αυτη τη διαδικασια!!!!

Η συμβουλη μου για την παθηση σου ειναι πολυ πολυ σ ε χ κανει καλο στα [smilie=sign19.gif] και διωχνει το αγχος, και τι θα κανει θα ερθει η χαζη περιοδος.

Ειναι καλο που εισαι δυνατη γιατι θελει πολυ αντοχη.Βρες πραγματα που σε κανουν να νιωθεις καλα και συνεχισε.Πολλες ευχες και καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε και επαφες μπορω να εχω, δε μας αφηνουν διοτι ειχαμε μικροβια στα απαυτα μας και ειχαμε παρει αντιβιωσεις, για να μη ξανακολλησουμε διοτι του αντρα μου το μικροβιο ειναι 1 απο τα 2 πιο επικυνδυνα απ οσο μας ειπαν..με προφυλαξεις μονο! μεχρι να ερθει η περιοδος να τελειωσει και να παω να κανω ελεγχο να δω αν αποχωρησε απο μεσα μου το σκασμενο!!!!!! απο οτι καταλαβες με μικροβια μας εκαναν και οι 2 γιατροι τα πειραματακια τους!! και ουτε καν σαλπιγγογραφια και καλλιεργεια κι απ τους 2!! ασε ασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σε όλες τις φιλες,μολις χτες πηρα μια αρνητικη χοριακη και αδιαθετησα κιόλας μετα την πρωτη μου εξωσωματική. Εδώ και 3 μήνες προσπαθώ με σπερματέγχυση και εξωσωματική γιατι όπως μου είπε ο γιατρός μου έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.Οι εξετάσεις μας καλές , σαλπιγγες ,μητρα μια χαρά ,σπέρμα μια χαρά αλλα τζίφος. Αποφάσισα να σταματήσω τις προσπάθειες τουλάχιστον για 1 χρονο γιατι η ψυχολογία μου δεν ειναι καλή συν ότι δεν ευχαριστιέμαι τον αντρα μου και τη σχέση μας.φυσικά ειμαι 36,5 αλλα τι άλλο να κάνω παρά μονο να το βγάλω από το μυαλό μου και ίσως να το πάρω απόφαση ότι ίσως και να μην κάνω ποτέ παιδί και ότι όλα ειναι θέμα τύχης.

κάπου,κάπως κάποτε!!!!!

Αγαπητη μου....απαντω μονο και μονο γιατι ειμαστε στην ιδια ηλικια και ειναι σα να ακουω εμενα.....

Κι εμεις λοιπον δεν ειχαμε τρανταχτα προβληματα -μονο ο συζυγος χρονια προστατιτιδα που επηρεασε το σπερμα, αλλα το φτιαξαμε κι αυτο- εγω τιποτε δεν εχω....Ομως ΟΛΟ το σοι του ριχνει μπηχτες σε εμενα που δεν μπορω να κανω παιδακια ευκολα....Ειχα 3 βιοχημικες εγκυμοσυνες, 2 σπερματεγχυσεις ανεπιτυχεις( εκει λοιπον αρχισανε να λενε οτι ειμαι ελλατωματικη...) ...και οταν ειπα στον συζυγο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟΩ ΜΠΟΥΧΤΗΣΑ!!! θελω να ηρεμησω....και με μια μονο μια φορα επαφης εκεινο το μηνα...εμεινα εγκυκος στον Ραφαηλακο μου....Βεβαια, η γκαντεμια ηταν οοοολη πανω μου, καθως ΚΑΝΕΝΑΣ απο το σοι του δεν περιμενε οτι ΕΓΩ θα εκανα παιδι...."ειναι μεγαλη", "ειχε αποβολες" κλπ.....ολοι απο το σοι του φοβοντουσαν!!Αφου στον 5ο μηνα πλεον που αρχισα να ψωνιζω πραγματα για το μωρο, η πεθερα μου ελεγε:Μην παιρνει τπτ!!!Κατσε να γεννηθει πρωτα!!Μην εχουμε τιποτε απροοπτο!!Τοσα γινονται!!!!Και , ναι απο την πολυ γκαντεμια..ξαφνικα μπηκα στο νοσοκομειο με συσπασεις, γεννησα προωρα, το κρυβανε στο χωριο οτι γεννησα προωρα, δεν μου ειπανε ποτε μα ποτε "θα πανε ολα καλα"....και οταν το παιδι ηταν να βγει απο την νεογνολογικη....επαθε σοβαρη λοιμωξη...και ....πεθανε......

Και φυσικα αρχισανε το "οργανα"....δεν προσεχες, δεν μ πορεις κλπ.....και το κερασακι?Η αλλη η νυφη εμεινε καπακι εγκυος μολις παντρευτηκε και αντι να ασχοληθουν με αυτη ασχολουνται παλι με εμενα του στυλ: ποτε μπορεις να ξαναπροσπαθησεις, και αμα ειναι να κανεις εξωσωματικη!!!!!!

Και γιατι λοιπον μακρυγορω και τα λεω ολα αυτα;;;;Γιατι μαλ......ες υπαρχουν παντου και γεγονοτα που μας χαλαν την ψυχολογια ...το ηλικιακο μην το σκεφτεσαι ποτε....μια χαρα μπορεις να κανεις παιδι....κι εγω αγχωμενη ειμαι και γιατι θελω πολυ να ξαναμεινω εγκυος και λογω ηλικιας και λογω ολων των παραπανω που ανεφερα.....Αλλα θεωρω οτι μαζι με τον αντρα σου να τα βαλετε ολα πισω σας, να κανετε ενα βημα πισω να αποστασιοποιηθειτε απο τις εξωσωματικες, δωσε ενα διαλειμμα στον εαυτο σου, και καντε επαφες για να περνατε καλα.....και που ξερεις???Εκει ολα μπορει να γινουν.....

Συγνωμμη για το κουραστικο -μακροσκελες μνμ....Ελπιζω εστω κ λιγο να βοηθησα.....

Υ.Γ. και επαναλαμβανω:Η ηλικια σου ειναι μια χαρα!!!!!!

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιτουλα,

Καλημέρα! Θα σου πω την δική μου εμπειρία : είμαι 40 προς 41, μετά από χρόνια ελεύθερων επαφών κ επειδή η πρώτη σαλπιγγογραφία έδειξε σάλπιγγες μη ικανοποιητικά διαβατές, μπήκαμε στο κλαμπ της εξωσωματικής. Έχω κάνει συνολικά 5, οι πρώτες 2 σε δημόσιο κ τις υπόλοιπες σε ιδιωτικό. Στην πρώτη μου, ήμουν σίγουρη κατά 70% ότι θα πήγαινε καλά (σημειώνω ότι εξ αρχής ήμουν αντίθετη στην εξωσωματκή...). Επειδή ο ιδιώτης εξωσωματικός είναι Γιατρός ΚΑΙ Άνθρωπος, όταν είδε κ την 2η αποτυχία σε εκείνον, αφού είχαμε δει με προεμφυτευτικό ότι καλά έμβρυα παράγαμε, μου είπε ότι πρέπει να το κοιτάξουμε διαφορετικά, πιο λεπτομερώς, σε άλλους παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν την έκβαση μιας εγκυμοσύνης. Εκείνος δεν μπορούσε να μας βοηθήσει και μας παρέπεμψε σε γνωστό του Καθηγητή για τη συνέχεια. Και όντως το κάναμε και βρήκαμε μπροστά μας ένα σωρό προβλήματα, δυστυχώς όλα σε μένα :oops: (θρομβοφιλία, ΝΚ...). Με τη βοήθειά του Καθηγητή, καταφέραμε κ είχαμε την πρώτη εγκυμοσύνη. Όμως, τα προβλήματά μου ήταν σοβαρότερα κ μας την ... έκαναν - τα διδυμάκια μας παλλινδρόμησαν την 9η εβδομάδα, το έμαθα ανήμερα των γεννεθλίων μου :( .

Σήμερα, είμαι λίγο πριν την 6η προσπάθεια - μάλλον μετά το Πάσχα. Μετά απ' όλα όσα έχω περάσει (εκτός από τις προσπάθειες, 2 υστεροσαλπιγγογραφίες, 3 υστεροσκοπίσεις, 1 επεμβατική υστεροσκόπιση, αμέτρητους υπέρηχους, αιμοληψίες και ... ενέσεις) έχω καταλήξει στα εξής: παρά τις πίκρες που έχουν φέρει αυτές οι αποτυχίες, είμαι πολύ ικανοποιημένη εγώ, μέσα μου, που δεν σταμάτησα, αλλά επέμενα. Στην αρχή με βασάνιζε το γιατί. Γιατί να μην πετύχει; κλπ... Δεν ήθελα να με βασανίζει αυτό το ερώτημα κι ήμουν αποφασισμένη να βρω την απάντησή του. Κι η αποφασιστικότητά μου αυτή, μαζί με την θέλησή μου να γίνω ΜΑΝΑ, με έχει οδηγήσει εδώ, σήμερα, δυνατή και αισιόδοξη για τη συνέχεια. Ναι! Είμαι τυχερή, έχω τη συμπαράσταση των δικών μου, αλλά είχα και καλό γιατρό, τίμιο και ειλικρινή δίπλα μου και σίγουρα, έναν ακόμη άνθρωπο (τον κ. Καθηγητή), επίσης τίμιο και ειλικρινή, εξειδικευμένο στα προβλήματά μου και ικανό να με βοηθήσει.

Η γεύση της ανεξήγητης (τώρα) αποτυχίας δεν συγκρίνεται ούτε με αυτό που έζησα εγώ, ούτε σίγουρα με αυτό που πέρασαν πολλές κοπέλες, δηλ. σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη ή λεχώνες που έχαναν τα παιδιά τους. Μην στέκεσαι στα ποσοστά επιτυχίας...

Έχεις δίκιο να είσαι στενοχωρημένη, θυμωμένη. Πάρε τον χρόνο σου να συνέλθεις - δεν είναι τυχαίο που όλοι οι σοβαροί γιατροί σε βάζουν σε επομενη προσπάθεια σε 3 μήνες. Ψάξε τώρα για τα αίτια και μην σταθείς στο "τυχαίο", κάνε εξετάσεις που πιθανόν δεν έχεις κάνει ακόμη (αιματολογικές, ανοσολογικές).Εστιάσου κ στους ανθρώπους που σε περιβάλλουν, κι εκείνοι περνούν δύσκολα τώρα, όχι μόνον εσύ (ο άντρας μου δεν το έχει ξεπεράσει ακόμη...). Άλλαξε όσο μπορείς την καθημερινότητά σου, πηγαίνετε πχ μια εκδρομή, έτσι να ξεφύγετε.

Όταν θα είσαι ΕΣΥ πραγματικά έτοιμη, θα σηκωθείς κ θα μαζέψεις τα κομμάτια σου κ θα μπορέσεις να συνεχίσεις δυναμικά. Ο αγώνας αυτός δεν είναι όσο εύκολος παρουσιάζεται, το αντίθετο!

Να έχεις θάρρος, πίστη, δύναμη! Και θα τα καταφέρεις ΚΑΙ εσύ! Μην στέκεσαι στην πρώτη αποτυχία - μήπως είναι για καλό; Μην κοιτάς πίσω, μόνον μπροστά!

Είμαι και είμαστε όλες ΕΔΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....κι εγω αγχωμενη ειμαι και γιατι θελω πολυ να ξαναμεινω εγκυος και λογω ηλικιας και λογω ολων των παραπανω που ανεφερα.....

Μαρία μου!

Είναι το λιγότερο παρήγορο για όλες μας η στάση σου και η αποφασιστικότητά σου!

Είσαι παράδειγμα δύναμης για μένα!

Εύχομαι από την καρδιά μου, μαζί με την ευγνωμοσύνη μου, να έρθουν όλα και σύντομα όπως τα επιθυμείτε!!!!

Μαρίνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα Σ. συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου!!!!!!Εισαι πολυ σωστη και σε αυτα που λες και στην αντιμετωπιση!!!!Καλη σου επιτυχια και ολα να σας πανε καλα ολοψυχα και με τα σπορακια σας ...στην αγκαλια σας!!!!! :-bd:-bd:-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε και επαφες μπορω να εχω, δε μας αφηνουν διοτι ειχαμε μικροβια στα απαυτα μας και ειχαμε παρει αντιβιωσεις, για να μη ξανακολλησουμε διοτι του αντρα μου το μικροβιο ειναι 1 απο τα 2 πιο επικυνδυνα απ οσο μας ειπαν..με προφυλαξεις μονο! μεχρι να ερθει η περιοδος να τελειωσει και να παω να κανω ελεγχο να δω αν αποχωρησε απο μεσα μου το σκασμενο!!!!!! απο οτι καταλαβες με μικροβια μας εκαναν και οι 2 γιατροι τα πειραματακια τους!! και ουτε καν σαλπιγγογραφια και καλλιεργεια κι απ τους 2!! ασε ασε

το ξερω μολις λεγαμε παμε στο επομενο βημα παντα κατι αλλο εβγαινε!Τωρα που το λες θα στειλω τον αντρουλη για μια καλλιεργεια γιατι πριν απο ενα οκταμηνο ειχα και μια αποβολη, μην μας ερθει ξανα δευτερη δεν θα το αντεξω!!

Παντως οταν καναμε την δευτερη προσπαθεια ο αντρας μου επερνε αντιβιωση και εκανε την δωρεα του για να σκοτωθουν τα μικροβια!Το σιγουρο ειναι οτι μας πανε σαν τα μοσχαρια στη σφαγη και οτι κατσει.Αμα σου κανει ζημια μαραγκος η υδραυλικος του περνεις το κεφαλι αλλα το γιατρο δεν του λες τιποτα, το τρως και φευγεις!Ατιμη κοινωνια

Θετικες σκεψεις και θα ερθει που θα παει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης Μαρία μου! Είσαι και μικρότερή μου άλλωστε!!!! Οι πιθανότητές σας είναι σίγουρα μεγαλύτερες!!!

... δεν σας ξεχνώ ποτέ, μπορεί να μην έχει σημασία για σένα, έχει για μένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιτούλα, μην απελπίζεσαι κορίτσι μου!καταρχήν δεν το κατάλαβα αυτό με την ηλικία, νεα γυναίκα είσαι προς θεού!ποιος να μην ανοίξω το στόμα μου το είπε αυτό;έτσι ένιωθα κι εγώ κι από ένα σημείο και πέρα είπα ''ουστ, όλοι έξω από την ψυχή μου''.Ξέρει ο κάθε άσχετος/η τι έχουμε περάσει για να γίνουμε μανάδες;(γιατί μάνα θα γίνεις, αυτό είναι σίγουρο)Χρωστάγαμε σε κανέναν και τραβήξαμε τον αλοίμονο επειδή είμασταν άτυχες;όταν μέσα σε τρια χρόνια είχα μια απόβολή, μια αποτυχημένη σπερματέγχυση, 5 χειρουργεία ποιος από όλους αυτούς ήταν δίπλα μου;κανείς!!!κι όταν έμαθαν οτι είμαι έγκυος(εξωσωματική και είμαι περήφανη) ξαφνικά απέκτησα υπόσταση.Τώρα όμως δεν θέλω κανέναν.Αυτοί έχουν το πρόβλημα :twisted:

Μαρία, τι έχεις περάσει κι εσύ βρε κορίτσι μου;συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες, υποκλίνομαι!

τα έχω ζήσει με συγγενείς κι ακόμα τρέμω την κακογλωσσιά τους και γιαυτό δεν ξέρουν και τίποτα.Αφού δεν νιώθεις τον πόνο μου γιατί να μοιραστείς τη χαρά μου;σωστή;

Καλή τύχη σε όλα τα κορίτσια και να μην αφήνετε κανέναν να σας στενοχωρεί :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιτουλα καλησπέρα!!!

να υποθέσω πως τα νέα για την χοριακή σου είναι πρόσφατα......τα συναισθήματα πολύ έντονα και σκοτεινά..

Από ότι είδες είμαστε πολλές (και πολύ περισσότερες) στην παρεούλα της εξωσωματικής. Για όλες εμάς η αλήθεια είναι όντως πως τα πράγματα είναι λίγο ποιο δύσκολα....

Είμαι και εγώ μία περίπτωση γυναίκας 40 ετών που μετά από τέσσερις αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, όπου κάθε αποτυχία ήταν και ένας μικρός θρήνος.....αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Από την αρχή μέχρι το τέλος προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι εξωσωματική δεν σημαίνει οπωσδήποτε και επιτυχής προσπάθεια....και είχα μπει κατευθείαν στην διαδικασία να σκεφτώ την επόμενη προσπάθεια και πως θα μαζέψω τα χρήματα.....

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΕΣ!!!!!

Πάρε τον χρόνο σου να ηρεμήσεις και να μαζέψεις δυνάμεις......Η προσπάθεια δεν σταματάει.....

Εύχομαι μετά από όλα τα παραπάνω , αλλά και τα υπόλοιπα που θα καταγραφούν, να σε κάνουν να αισθανθείς λίγο καλύτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιτούλα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια....είναι ακόμη νωρίς γι αυτό σκέφτεσαι έτσι...προσπάθησε να σηκώσεις τον εαυτό σου από τα πατώματα και επέμενε.....επέμενε μέχρι να το πετύχεις....εγώ αυτό θα κάνω....θα επιμένω.....και γω στα 37 με 4 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 3 αρνητικές εξωσωματικές....ετοιμάζομαι να ξεκινήσω για την 4η.....και υποτίθεται οτι είμαι εύκολη περίπτωση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας διαβαζω και απλα υποκλινομαι στη δυναμη σας, εγω μονο που διαβαζω τις ιστοριες σας καταρρεω, ευχομαι συντομα ολες με τα μωρα σας υγιη και στην αγκαλια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας διαβαζω και απλα υποκλινομαι στη δυναμη σας, εγω μονο που διαβαζω τις ιστοριες σας καταρρεω, ευχομαι συντομα ολες με τα μωρα σας υγιη και στην αγκαλια σας!

Χριστινα ετσι ειναι η ζωη...σκληρη..τι να κανουμε ομως...κεφαλι ψηλα και συνεχιζουμε.....

Θυμαμαι καλα , ειχες ενα θεμα με την αδερφη σου???Τι εγινε τελικα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω μαρία μου μετά λέω για μένα ,εγω πριν 2 χρονια έμεινα έγκυος ετσι απλά χωρίς προσπάθεια αλλα δεν άκουσαμε καρδια και έκανα απόξεση και ειχα πληγωθεί τοσο,εσύ βρε παιδί μου τι πέρασες !!!.Οσο για τις εξωσωματικές κορίτσια δεν θέλω να μπω στη διαδικασία των πολλών γιατί μιας και είμαι στον τομέα της υγείας δε θέλω να δημιουργήσω προβλήματα υγείας ορμονοεξαρτώμενα και δεν μιλάω μόνο για καρκίνο αλλα και για αλλα που παρουσιάζονται αργότερα. Τέλος πάντων να ηρεμήσω και ο χρόνος θα δείξει

Αγαπητη μου....απαντω μονο και μονο γιατι ειμαστε στην ιδια ηλικια και ειναι σα να ακουω εμενα.....

Κι εμεις λοιπον δεν ειχαμε τρανταχτα προβληματα -μονο ο συζυγος χρονια προστατιτιδα που επηρεασε το σπερμα, αλλα το φτιαξαμε κι αυτο- εγω τιποτε δεν εχω....Ομως ΟΛΟ το σοι του ριχνει μπηχτες σε εμενα που δεν μπορω να κανω παιδακια ευκολα....Ειχα 3 βιοχημικες εγκυμοσυνες, 2 σπερματεγχυσεις ανεπιτυχεις( εκει λοιπον αρχισανε να λενε οτι ειμαι ελλατωματικη...) ...και οταν ειπα στον συζυγο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟΩ ΜΠΟΥΧΤΗΣΑ!!! θελω να ηρεμησω....και με μια μονο μια φορα επαφης εκεινο το μηνα...εμεινα εγκυκος στον Ραφαηλακο μου....Βεβαια, η γκαντεμια ηταν οοοολη πανω μου, καθως ΚΑΝΕΝΑΣ απο το σοι του δεν περιμενε οτι ΕΓΩ θα εκανα παιδι...."ειναι μεγαλη", "ειχε αποβολες" κλπ.....ολοι απο το σοι του φοβοντουσαν!!Αφου στον 5ο μηνα πλεον που αρχισα να ψωνιζω πραγματα για το μωρο, η πεθερα μου ελεγε:Μην παιρνει τπτ!!!Κατσε να γεννηθει πρωτα!!Μην εχουμε τιποτε απροοπτο!!Τοσα γινονται!!!!Και , ναι απο την πολυ γκαντεμια..ξαφνικα μπηκα στο νοσοκομειο με συσπασεις, γεννησα προωρα, το κρυβανε στο χωριο οτι γεννησα προωρα, δεν μου ειπανε ποτε μα ποτε "θα πανε ολα καλα"....και οταν το παιδι ηταν να βγει απο την νεογνολογικη....επαθε σοβαρη λοιμωξη...και ....πεθανε......

Και φυσικα αρχισανε το "οργανα"....δεν προσεχες, δεν μ πορεις κλπ.....και το κερασακι?Η αλλη η νυφη εμεινε καπακι εγκυος μολις παντρευτηκε και αντι να ασχοληθουν με αυτη ασχολουνται παλι με εμενα του στυλ: ποτε μπορεις να ξαναπροσπαθησεις, και αμα ειναι να κανεις εξωσωματικη!!!!!!

Και γιατι λοιπον μακρυγορω και τα λεω ολα αυτα;;;;Γιατι μαλ......ες υπαρχουν παντου και γεγονοτα που μας χαλαν την ψυχολογια ...το ηλικιακο μην το σκεφτεσαι ποτε....μια χαρα μπορεις να κανεις παιδι....κι εγω αγχωμενη ειμαι και γιατι θελω πολυ να ξαναμεινω εγκυος και λογω ηλικιας και λογω ολων των παραπανω που ανεφερα.....Αλλα θεωρω οτι μαζι με τον αντρα σου να τα βαλετε ολα πισω σας, να κανετε ενα βημα πισω να αποστασιοποιηθειτε απο τις εξωσωματικες, δωσε ενα διαλειμμα στον εαυτο σου, και καντε επαφες για να περνατε καλα.....και που ξερεις???Εκει ολα μπορει να γινουν.....

Συγνωμμη για το κουραστικο -μακροσκελες μνμ....Ελπιζω εστω κ λιγο να βοηθησα.....

Υ.Γ. και επαναλαμβανω:Η ηλικια σου ειναι μια χαρα!!!!!!

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αληθεια μιας και ξερεις θα μπορουσε να μας πεις τις επιπτωσεις των φαρμακων της εξωσωματικης!Οταν ρωτας εναν γιατρο που σου γραφει τα φαρμακα συνηθως την πνιγει την απαντηση!Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο, επισης δεν ειναι σργουρο οτι καθε οργανισμος αντιδραει το ιδιο, αλλα θα ηθελα να εχω μια εικονα.Αν μπορεις να το κανει θα το εκτιμουσα ,με απλα λογια για να καταλαβω, για να μην κανω της καθε λεξη αναζητηση στο google.

Aν θες και μπορεις!ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!

Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι τραβά μια γυναίκα μέσω εξωσωματικής και τι περνά όταν η αποτυχία έρχεται. Μόνο μια άλλη που το έχει ζήσει. Οι υπόλοιποι... στον κόσμο τους. Το καλύτερο είναι να μην το ξέρουν και πολλοί, να γλυτώνουμε τη γκρίνια!

Παράδειγμα: εμένα, τόσα χρόνια, μου έριχναν μπηχτές από την οικογένεια του άντρα μου, "γιατί και πως δεν κάνετε κ κανένα παιδάκι", "γιατί δεν προσπαθείτε" ή "η ..... (αδελφή του) μένει έγκυος, εσύ γιατί".

Σημείωση πρώτη: η αδελφή του έχασε το μωρό λίγο πριν μπει στο μήνα της κι ακόμα δεν το έχει ξεπεράσει, 7 χρόνια μετά. Ήταν "ατυχία", το ήθελαν, δεν ξέρω. Πάντως δεν έκαναν άλλη προσπάθεια.

Σημείωση δεύτερη: εγώ αγωνιζόμουν τόσα χρόνια μόνη, να βάλω τα πράγματα σε σειρά, και πρώτα απ' όλα τη σχέση μου με τον άντρα μου και τις δικές του αντιλήψεις για παιδιά (αναβλητικός όπως πολλοί). Μετά με γιατρούς κλπ κλπ. Δεν είχα πει τίποτα. Το έμαθαν όταν είδαμε τα 2 εμβρυάκια πρώτη φορά. Και φυσικά έμαθαν λίγο μετά και την κατάληξη. Ποια ήταν η ερώτηση; "Γιατί δεν μας είχατε πει τίποτα τόσα χρόνια". Μετά "μπράβο, δεν έχω λόγια για το κουράγιο σου και την επιμονή σου". Εχθές προστέθηκε "ναι, αλλά η ......(αδελφή του) μπορεί να μείνει έγκυος"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ!

Δυστυχώς, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Κι αν κάποιος δεν μπορεί να δείξει κατανόηση κ συμπαράσταση και να σταθεί δίπλα μας σε αυτόν τον τόσο σκληρό και δύσκολο αγώνα, ε! τότε ΣΙΩΠΗ...

Καλό μήνα!

Να σκέφτεστε μόνον τα θετικά... και τα καλύτερα που έρχονται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα απορω πως γινεται καποιος να μη δειχνει συμπαρασταση σε εναν τετοιο αγωνα! Μικροψυχο, πολυ...

Μαρακι ευχαριστω πολυ που ρωτησες και που θυμασαι! Η αδερφη μου εχει δυο μωρακια στην κοιλια. Το ενα ειναι αγορακι και μεγαλωνει κανονικα. Το αλλο ειναι κοριτσακι και βρισκεται σε σακο χωρις αμνιακο υγρο, γιατι εσπασε πριν μερικες εβδομαδες. Μεγαλωνει και παιρνει βαρος, αλλα παραμορφωνεται, δεν αναπτυσσει οργανα. Οι γιατροι δεν δινουν καμια ελπιδα, ακομα και να γεννηθει ζωντανο, θα πεθανει αμεσως γιατι δεν θα εχει πνευμονες. Επιπλεον, εχει σφηνωσει στο διαφραγμα της και δεν την αφηνει να αναπνευσει καλα. Τωρα το παμε μερα με τη μερα, να αντεξει το κοριτσακι μεχρι την 32-33η εβδομαδα (δηλαδη 10 ακομα) τουλαχιστον γιατι αν πεθανει τωρα θα προκαλεσει αποβολη και στο αλλο. Τοτε θα πρεπει να του κανουν μια ενεση να σταματησει η καρδουλα του και να παρουν και τα δυο με καισαρικη. Οσες εχετε χασει παιδια με τον ενα η τον αλλο τροπο θα καταλαβαινετε ποσο επωδυνο ειναι αυτο! Εγω ουτε να φανταστω δεν μπορω την αγωνια της για το αγορακι της, τον πονο της για το κοριτσακι της! Ουτε στον εχθρο μου δεν το ευχομαι να νιωθει κατι τετοιο! Να νιωθεις μια καρδουλα, ενα πλασμα να μεγαλωνει μεσα σου, να ξερεις οτι ειναι καταδικασμενο...

Καθε μερα απλα προσευχομαι να πανε ολα καλα εστω για το ενα μωρακι. Δευτερη εξωσωματικη και για την αδερφη μου, η πρωτη κατεληξε σε αποβολη μεσα στις πρωτες ημερες, προβλημα με το σπερμα εχουν και τα παιδια.

Ο Θεος να δινει δυναμη σε ολες τις γυναικες του κοσμου που τραβανε τετοια ζορια και να τις ανταμειψει με ενα γερο μωρακι!

Και παλι ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα αυτο που περιεγραψες ειναι τραγικο!!Οτι και να πουμε θα ειναι λιγο.Ευχομαι οποιος ειναι εκει ψηλα να βοηθησει να ειναι η αδερφη σου καλα και να κρατησει το αγορακι της αγκαλια!

Θα παρακαλαω να πανε ολα καλα!Μολις γεννηθει ο μικρος πες μας να σας ευχηθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...