Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Ως μέλλουσα διδυμομανούλα αυτό που με έχει προβληματίσει περισσότερο είναι το καροτσάκι. Πήγαμε με τον άντρα μου στο Mothercare και είδαμε το τρίτροχο κόκκινο καρότσι που έχουνε, χώραγε και στο αμαξι, μΑς ΦΑνηκε και στοιβαρό - δεν λέω - αλλά με προβληματίζει το κατα πόσο εγω από μόνη μουθα μπορώ να το σηκώνω να το βαζω στο πορτ παγκαζ.

Η λύση που προτέινει η μαμα εβα, την λεχω ακούσει και από κάποιες άλλες διδυμομανούλες, αλλά και πάλι θα έχεις δυο καροτσάκια στο αυτοκίνητο όταν πηγαίνεις διακοπές ή όταν μεγαλώσουν λίγω τα μωρά , γιατί πόσο βαρος να κουβαλήσεις πια στο μάρσιπο. Ασε που πρεπει να βρεις καροτδάκια απλά που να είναι από νεογέννητα, αλλιώς μπορεί να σου ρθουν πιο ακριβά η επιλογή των δυο αντί του ενός για δίδυμα.

Εμένα μου αρεσει και η λύση που προτείνει η Νάνσυ με το peg perego μιας και είναι ιδιαίτερα ελαφρύ και μικρό, αλλά αφού με το καλό θα γεννήσω μαιο είναι αμαρτία να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καροτσι για 6 μήνες... με αυτό έχω ακούσει κάτι σχετικά με το να τραβάς ως πίσω τα κορδονκια αλλά δεν το εγγυάται η εταιρεία και δεν ξέρω αν τελικά η χρήση του πριν τους 6 μήνες θα είναι ασφαλής.

και κάτι τελευταίο γενικό για τα διδυμα καροτσάκια. Σκέφτομαι μιας και θα είναι δυο τα παιδιά και το καροστάκι δεν θα έχει υποδοχή για τα καθισματάκια αυτοκινήτου τα βρεφικά, αυτα που έχουν και τη λαβή και τα κουβαλάς με αυτό μέχρι το αμάξι, να πηγαίναμε κατευθείαεν στη λύση των καθιδμάτων 0+ 1 που είναι απονεογέννητο μέχρι 4 κιλά. Αλλά μετά σκέφτομαι όταν πας μια επίσκεψη ή όταν ταξιδεύεις με πλοίο που θα τα βάζεις τα μωρά. θα τα έχεις με μια πανούλα σε εναν καναπέ. Από την άλλη να κουβαλάς δύο παιδιά σε καλαθάκια με όλα τα συμπράγκαλα μου φαίνεται δύσκολο. Ποια είναι η γνώμη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sonja καταρχήν με το καλό τα διδυμάκια σου!Τι φύλο έχουν αλήθεια;Εγω έχω δίδυμα κοριτσάκια 18 μηνών σήμερα.Καρότσι έχω το aria twin της perperego.Το χρησιμοποίησα από την πρώτη μέρα που τις βγάλαμε έξω καροτσάδα γύρω στους 3 μήνες μετά που γεννήθηκαν.Είχα ξηλώσει τα κορδόνια που λές και τα καθίσματα ξάπλωναν τελείως.Έβαζα και μια κουβερτούλα από κάτω και ρίχναν αυτές κάτι ύπνους....Τώρα που μεγάλωσαν έχω βγάλει τους ποδόσακους και συνεχίζουμε τις καροτσάδες μας.Είναι ελαφρύ,οικονομικό,εύκολο στην οδήγηση όσο μπορεί να είναι στα πεζοδρόμια της Ελλάδας.Εγώ πάντως το κλείνω το ανοίγω το σηκώνω το βαζωβγάζω απο πορτ παγκάζ μόνη μου.

Όσο για τα καρεκλάκια εμείς είχαμε πάρει της chicco τα πρώτα που είναι ως 13 κιλά.Με αυτά τα βαζοβγάζαμε στο αυτοκίνητο,δε τα είχαμε δεμένα απλά τα σφηνώναμε με το μπροστινό κάθισμα και καθόμουν και γω πίσω μαζί.Τα παίρναμε στις καφετέριες ή επισκέψεις και τα χαμε και στο σπίτι σα ρηλαξάκια.Σε αυτά χωρέσαν μέχρι 8 - 9 μηνών περίπου.Μετά δε ξεπερασαν τα 13 κιλά αλλά στο ύψος έβγαιναν από έξω.Κόστιζαν τότε 180€ και τα δυο.Μετά τους 8 μήνες πήραμε μεγάλα καρεκλάκια μόνιμα του αυτοκινήτου που θα τα χουν όσο μεγαλώνουν.Αυτά της chicco που σου λέω δε κουμπώνουν στο καρότσι είναι ανεξάρτητα.Έτσι βολευτήκαμε εμείς.Όσο γι αυτό που ρωτάς για ταξίδι με πλοίο έτσι κι αλλιώς στην αρχή θα κουβαλάς συμπράγκαλα πολλά.Εμεις όταν ήταν 10 μηνών πήγαμε διακοπές με πλοίο και νόμιζες ότι μετακομίζαμε.χα χα...

Φιλιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Madrio καταρχήν να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου. Και εμέις κοριτσάκια περιμένουμε :)

Το "μεγάλο σχέδιο" είναι ως εξής: Με το καλο να γεννήσω τελη Μαίου και να μην μας κάνουν καμια εκπληξη και μας βγουν νωρίτερα, και γύρω στον Ιούλιο ν απάμε σε νησί με παππούδες και γιαγιάδες που εχουμε σπίτι για να πάρουνε καθαρό αέρα και να αφήσουμε για λίγο το μπαμπά μας που θα χει κάποιες υποχρεώσεις. Οπότε είναι κρίμα να μη βγούμε για καμιά περατζάδα δίπλα στο θάλασσα. βέναια όλα αυτά είναι στο μυαλό μου γιατί στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό στους 2 πρώτους μήνες που θα θέλουν να θηλάζουν συνέχεια μια τετοια βόλτα, αλλά καλοκαιράκι θα ναι, θα κάνει καλό σε όλους.

οταν λες κουβερτούλα της έβαζες πίσω από την πλατούλα η το ποπουδάκο τους, προκειμένου να ειναι στην ευθεία εννοείς?

Οοσ για τα καθισματάκια όπως έγραψα και πριν σκεφτόμαστα να πάρουνε τα first class plus της britax http://www.letoshop.gr/default.asp?pid= ... id=3302382 που είναι από νεογέννητο , απλά δεν έχει τη δυνατότητα μεταφοράς. Τι εννοείς ότι δεν τα είχατε δεμένα τα καθισματάκια στο αυτοκίνητο , αλλά τα στριμώχνατε στο κάθισμα? Δεν είχαν δυνατότητα δεσίματος με ζώνη? κοιτα ενταξει όταν ελιναι ο μπαμπασ μας θα είναι πιο εύκολο να κουβαλα και τα δύο καθισματακια , αν τελικα παρουμε και εμεις τετοια μικρα, αλλά μόνη μου μου φαίνεται αδύνατο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι για μονη σου να κουβαλάς και τα δυο είναι δύσκολο.Γιατί ζυγίζουν 2,500 κιλα το ένα καθισματακι και άλλα 3,000 το κάθε μωρό πάει 5,500 στο ένα χέρι.Είναι δύσκολο.Απλά σου πρότεινα τα απλά της chicco γιατί είναι οικονομικά και καλά.Δεν αξίζει για τα πρώτα καθισματάκια να δώσεις πολλά λεφτά.Θα τα χρησιμοποιήσουν το πολύ μέχρι 10-11 μηνών.Και βέβαια δένονται στα καθίσματα,απλά επειδή εμείς τα βαζοβγάζαμε και τα μεταφέραμε με αυτά όπου πηγαίναμε δε τα δέναμε κάθε φορά.Τα μωρά ήταν δεμένα μέσα και το καθισματάκι σφηνωμένο με το μπροστινό κάθισμα και φυσικά εγώ καθόμουν πίσω μαζί.Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μετακινηθούν.Τώρα τα δεύτερης ηλικίας πήραμε εμέις τα britax και είναι πολύ καλά.

Όσο για το καρότσι το ξάπλωνα τελείως κατεβάζοντας τα κορδόνια και έβαζα μια κουβερτούλα για να είναι ζεστά και ευθεία.Εγω τα πρωτόβγαλα με καρότσι χειμώνα βλέπεις.Μια χαρά θα σε βολέψει και από νεογέννητο.

Με το καλό οι κοράκλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα είδα τα καθισματάκια που μου είπες.Αυτά να πάρετε.Παρόμοια είναι της britax αυτά που έχουμε εμέις τώρα απλά εμάς είναι από 9 εως 36 κιλά.Αν και να σου πως 18 κιλά αργεί το παιδί να πάει,που λέει ο λόγος μπορεί να φτάσει και να μη χρειάζεται πλεον καθισματάκι και να δένεται μόνο με τη ζώνη.Τώρα εμείς τα μεγάλα τα πήραμε 180€ από γερμανία και τα μικρά της chicco 90 από περιστέρι.Οπότε σουμα 27Ο.Αυτά που διάλεξες κάνουν 260 άρα μια η άλλη έρχεται και γλυτώνεις με ένα κάθισμα.Τσέκαρε μόνο να χουν θέση ανάκλυσης για ύπνο.Να μη κάθονται καθιστά και γέρνει το κεφαλάκι τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα ένα τα θυμάμαι.Είδα ότι έχει έξτρα ανάκληση ύπνου,ωραία.Απλά το μόνο κακό είναι ότι άν κοιμούνται στο αυτοκίνητο που όταν είναι βρεφάκια συνήθως αυτό συμβαίνει θα πρέπει να τα ξυπνάς να τα σηκώνεις για να τα πηγαίνεις σπίτι.Ενώ με τα καλαθάκια-καθισματάκια σηκώνεις και μεταφέρεις το καθισματάκι και δεν ενοχλείς το μωρό το αφήνεις να κοιμάται ξέγνοιαστο.χι χι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To Θεμα του υπνου δεν το πολυσκεφτομαι, γιατι ακόμα κι αν τις παρεις κοιμισμενες σπιτι μετα δεν θα ξυπνησουν που θα τισ βγαλεις απο το καθισματακι για να τις βαλεις στην κουνια. Οσο για τον οικονομικο υπολογισμο, καλα τα λες, μια η αλλη είναι, αλλά έχω βρει ενα σαιτ που βρισκω τα καθισματα που σου λεω 140 ευρω με τα μεταφορικα εκαστος, οποτε είναι λίγο πιο συμφέρουσα αυτή η λύση. Αλήθεια, ποιο μοντελο της britax ειχες παρει εσύ?

Τα κοριτσακια σου τωρα θα χουν ξεπεταχτει και θ απερπατανε περα δωθε ε? Θα ναι ονειρο :D

Αλήθεια έχεις βοήθεια, δουλεέυεις? η Τα καταφερνεις μόνη με τον αντρα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δουλεύω και τις πάμε σε σταθμό από ενός έτους.Οι πρώτοι 2 μήνες από τη γέννηση για μένα ήταν δύσκολοι γιατί θήλαζα αποκλειστικά και τα χα φτύσει.Οχι ότι τώρα όταν αρρωσταίνουν δεν είναι δύσκολα,απλά συνηθίσαμε με τον άντρα μου.Όσο για το μοντέλο έχουμε το evolva plus 123 της Britax και το πήραμε από ebay γερμανίας.Εσύ τα βρήκες πολύ καλή τιμή,παράγγειλέ τα ασυζητητή.΄

Επίσης δε τα ξυπνούσαμε από τα καθισματάκια για να τα βάλουμε στο κρεβάτι όταν φτάναμε σπίτι,τα αφήναμε να ξυπνήσουν μόνα τους.Είχα πάρει και από Mothercare ειδικά στηρίγματα για το κεφαλάκι με 10€ το ένα και ήταν μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΜΕΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΗΣ PERPEREGO ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΦΕΣ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΡΟΤΣΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ.ΑΛΛΑ Κ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΛΤΑΡΕΙΣ ΔΙΔΥΜΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ;ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΘΑ ΘΑ ΘΑ..ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΤΛ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΜΕΝΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΠΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΛΥΚΝΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ Η ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ.Κ ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΚΑΡΟΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΣΕ ΚΑΦΕ ΜΠΕΖ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια καλημερα

αχαχ

σας διαβαζω στη φαση που ειμαστε και εχω ενα χαζογελακι στα χειλια

σας καταλαβαινω στις συζητησεις που κανετε οι μελλουσες μανουλες

και καλα κανετε δλδ ειναι και τα πρωτα παιδακια και θελετε να ξοδεψετε

οτι παρετε παρτε το τωρα

εμεις απο δικη μας εμπειρια οπως λεει και η mario το δυδιμοκαροτσο δεν το χρησιμοποιησαμε πολυ

τσαμπα λεφτα για μενα

μονο στη αρχη χρειαστηκε που δυστηχως δεν μπορεις να κανεις αλλιως - οποτε υποχρεωτικα θα παρετε ενα απλα μην ειναι ακριβο - και εγω το αριαλ ειχα και ειχα ξυλωσει το κορδονακι

εμεις βγηκαμε 20ημερων - μια χαρουλα

καρεκλακι αυτοκινητου τσαμπα λεφτα θα δωσετε με υπογραφη αυτο που σας λεω

εαν παρετε τα μικρα μεχρι 4-5 κιλα

πατρε κατευθειαν το μεγαλο που ειναι μεχρι 13 κιλα

μονη σας με 2 καλαθακια ή καροτσια απλα δεν υπαρχει καμια περιπτωση - μην το σκεφτεσαι καθολου

2ον ολα αυτα για μονες σας εαν ειναι βολικα τα παιδια

γιατι μην νομιζεται οτι ειναι ευκολο να θηλαζεις το ενα το αλλο στο καροτσι να ουρλιαζει - να ρεβεις το 1ο - να χεζετε το 2ο

θα εχουν ενα προγραμματακι - δεν θα μπορειετε να βγαινεται οτι ωρα ναναι

Πραγματικα ολα γινονται και εγω τα μεγαλωσα τελειως μονη μου και το μονο σιγουρο ειναι οτι μεγαλωνουν.

Εμεις τα πηραμε ολα αυτα που γραφεται και απλα ειναι

ΟΛΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ - ΤΟ ΔΥΔΙΜΟΚΑΡΟΤΣΟ κατεστραμενο απο τους απειρους εμμετους που εχει πανω.

κατα τα αλλα ευ κανεις αλλος

ουγω τον 1ο χρονο τον μονο ανθρωπο που ηθελα διπλα μου ηταν ο αντρας μου.

Με το καλο κοριτσια

οπλιστειτε με απειρη υπομονη.

τα πρωτα 2 χρονια ειναι τα δυσκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μαρκερ και ευχαριστούμε για την εμπειρία σου. Ενώ από τη μια σαν πρωτομάνα ενθουσιάζομαι με όλα αυτα που κυκλοφορόυν και μπορείς ν α"πρικοισεις " τα παιδιά σου, τα θεωρά παράλληλα και τσάμπα λεφτά λόγω του λιγοστού χρόνου που τα χρησιμοποιούνε και εξαιτίας του τι τελικα θα σου επιτρέψει να χρησιμοποιήσεις ο χαρακτηραας καθε παιδιου η κατάσταση κτλ. Το βασικό και αυτό που νομίζω ποως χριάζονται τα παιδιά είναι την παρουσία της μάνας τους την αγάπη των γονιών τους. Ολα τα αλλα ειναι για μας , για να κανουμε πιο ευκολη τη ζωή και την καθημερινότητα μαζί με τα παιδιά παρέχοντας τους και την απαιτούμενη ασφάλεια.

Και για να ευθυμησουμε λίγο, σας λεω το εξης: σκεφτομουνα - απο τώρα ναι - πως θα διαμορφωθεί το δωματιο οταν μεγαλώσουν λίγο και χρειαστούν γραφειάκεια, γιατί δεν χωράνε δυο γραφειακια και δυο κρεβατάκια στο παιδικό και μου λεει ο πατερασ μου. Τα παιδια θα θελουν ναδιαβαζουν εκει που ναι η μανα, στην κουζινα, στο σαλονι, όπου είναι αυτή, και μη προβληματίζεται γιατί στο τέλος θα φτιάξεις ακριβα και πανεμορφα γραφεια και αυτά θα διαβαζουν στο πατωμα η στο τραπεζι της κουζινας ..... και μου θυμισε ότι το ίδο κάναμε εγώ κι ο αδερφό μου... :oops: χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...